'aus ook naar Buckingham Palace j bezoek in mei aan Engeland Brochure over •ecumene Prof. Karl Rahner: Aanwijzen bisschop kan op velerlei wijzen Irkest van Washington een ïifedisciplineerd ■§isemble kerk wereld Schoolkatechese wordt deels evangelisatie A Mitsubishi. De Gestaalde Perfektie. Beslis nu. Want met de Mitsubishi Dealer komt u altijd rond! ;ua^] NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 FEBRUARI 1982 PAGINA 7 JHIonal Symphony Orchoitra. Dirigent: Metielav Rostropowitch. Uitge- wrorfcon: Samuel Barbar: Ouverture Scool for Scandal. Franz Sehu- Darda Symphonia. Patar lljitsj Tajalkowskl: Zesde Symphonle. Con- Amsterdam. >rde^ TERDAM Het kleine groepje jongelui, dat gisteravond ■"ernogJhet concertgebouw in de Van Baerlestraat demonstreerde I de bemoeiingen van de Verenigde Staten in El Salvador, urders Ina het spelen van de ouverture de concertzaal binnen te |[en, een hoopje pamfletten in de. lucht te gooien en een paar in te slaken. Ze werden echter zonder tegenstand te bieden snel verwijderd, en de aanwezigen, onder wie koningin Hx en prins Claus, benevens een groot aantal autoriteiten fenodigden in avondtoilet, vervolgden het applaus waarmee et nationale orkest van Washington en de dirigent wilden ben. [was te voorzien, dat het Amerikaanse orkest in het Amster- e Concertgebouw veel beter tot zijn recht zou komen dan Philipshal te Eindhoven vorige week. De vergelijking Koningin Beatrix en prins Claus spraken na afloop van het concert van het National Symphony Orchestra met gastdirigent Mstislaw Rostropowitch. werd vergemakkelijkt doordat het aanvankelijk voor de hoofd stad aangekondigde eerste nummer van Sowerby verviel, en er na de volksliederen van Amerika en Nederland ook hier Bar bers' „Scool for Scandal" werd gespeeld. Zowel de parodistische als de romantische elementen in het stuk kwamen hier beter tot uitdrukking, al bleef ik vinden dat de volume-verhouding tus sen de massale strijkerskoren en de vrij iele houtblazers niet erg gelukkig was. Dit bezwaar openbaarde zich nog sterker in Schuberts' Derde Symphonie, het werk van een achttienjarige, die al dqor het le ven was getekend. Het symphonietje klonk met dat al toch'veel te zwaar en te expansief. Hoewel de schijnbaar lichte sierlijk heid een ondertoon van weemoed en een enkele maal zelfs van tragiek heeft, is het werk toch bepaald geen romantische beken- tenis-muziek. Het blijft nog heel sterk in de buurt van het 18e- eeuwse hoofse amqsement in de betrekkelijk kleine bezetting, maar dat kwam in de sterk aangezette vertolking en in de zeer traag genomen langzame tempi helemaal niet naar buiten. Afge zien van deze ouderwetse, muzikologisch reeds lang achterhaal de opvatting, toonde het orkest wel een sterke, niet opgelegde, maar natuurlijke discipline. De oude Duitse opstelling met de tweede violen en de alten aan de rechterhand van de dirigent, had hier wat meer effect dan in Eindhoven. Het zou wel aardig zijn geweest als Rostropowitch juist in ver band met het 200-jarig jubileum van de diplomatieke betrekkin gen tussen de USA en Nederland ook een Nederlands werk op het programma had geplaatst. Ik begreep echter uit zijn verle genheid met deze vraag, dat hij niet was voorgelicht over de mo gelijkheden en in het algemeen over de wenselijkheid daarvan, en dat de leiding van het orkest hem daartoe ook geen enkel voorstel had gedaan. Hoe dat zij, evenals in Eindhoven werd de hoofdschotel ook in Amsterdam een bekende Russische sympho nie, waarin dirigent en orkest zich van hun sterkste kant lieten kennen. JOHN KASANDER Strasberg overleden New York De acteur Lee Strasberg, op richter van de befaamde Actor's Studio in New York, is gisteren op 80-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. De in Oostenrijk geboren toneelleider kwam in 1909 naar de Verenigde Staten waar hij in 1925 als acteur debuteerde. In 1929 richtte hij in New York het Group Theatre op, waarvan hij tot 1937 directeur was en waar hij de kans kreeg zijn denkbeelden omtrent speelstijl die hij aan Konstantin Stanislavski ontleende, te verwerkelijken. Stanislavski werd be schouwd als een van de grootste theoretici van het 20ste-eeuwse toneel. Na 1937 werkte Strasberg enkele jaren in Hollywood. In 1947 richtte hij met o.a. Elia Kazan de Actor's Studio op waar acteurs als Marlon Brando, James Dean, Marilyn Mon roe, Paul Newman, Al Pacino, Kim Standley, Maureen Stapleton en Montgomery Clift hun opleiding kregen. Jazzvernieuwer Monk overleden ENGLEWOOD De bekende Amerikaanse jazzcomponist en pianist Thelonious Monk is, gisteren op 64-jarige leeftijd overleden. Monk lag al enige tijd in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis van Englewood nadat hij op 5 februari was getroffen door een beroerte. Monk geldt als een van de belangrijkste ver- de tweede wereldoorlog stond hij aan de wieg van de harmonische en ritmische vernieuwin gen die leidden tot de nieuwe jazzstijl van de bebop. De bekéndste compositie van Monk was „Round Midnight", dat echter pas in de loop van dè jaren vijftig grote bekendheid kreeg. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-12.22.48 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. kardinaal Basil Hume, aarts- lisschop van Westminster, :ft gisteren een nieuw chema van het pauselijk be- T ioek aan Groot-Brittannië .e lekèndgemaakt. Volgens dit Hhema is het bezoek van de ius aan koningin Elizabeth Buckingham Palace vast- iteld op vrijdag 28 mei, de waarop de paus in Enge- I aankomt. De ontmoe- ing met de Britse vorstin' olgt onmiddellijk na de eu- haristieviering van de paus en de bisschoppen van Enge land en Wales in de kathe draal van Westminster. Volgéns kardinaal Hume zal het pauselijk bezoek dat tevens een antwoord is op de bezoeken, die diverse aarts bisschoppen van Canterbury aan het Vaticaan hebben ge bracht van „levensbelang zijn voor de oecumene", maar of het nu ook de een wording van de anglicaanse en r. k. kerk aanzienlijk zal bespoedigen, wilde hij niet bevestigen. Volgens hem zou het onverstandig zijn om van dit bezoek plotselinge en op zienbarende veranderingen in de relatie tussen beide kerken te verwachten. Kardinaal Hume kondigde aan, dat de laatste publikatie van een reeks overeenkom sten tussen anglicaanse en rooms-katholieke theologen in maart kan worden ver wacht. Maar de vergaande theologische overeenstem mingen betekenen nog geen eenwording. De kardinaal sprak van een organische groei naar eenheid en wees erop, dat de anglicaanse ge meenschap zich pas in 1988 over de bereikte theologische akkoorden kan uitspreken. Het Vaticaan zal dit naar zijn verwachting niet eerder doen. Hij bevestigde, dat de documenten waarin de angli caanse en r. k. theologen hun overeenstemmingen hebben vastgelegd op het ogenblik in het bezit zijn van de congre gatie voor de geloofsleer in Rome. Déze zou er een. kri tisch commentaar aan willen toevoegen. Kardinaal Hume zei, dat het bezoek van de paus er onge twijfeld toé zal bijdragen, dat de oecumene een nieuwe sti mulans krijgt. Tegelijkertijd zullen er volgens de kardi naal tijdens dit pauselijk be zoek harde dingen worden gezegd, die sommige katho lieken en anglicanen niet prettig in de oren klinken. Wanneer de paus op 29 mei in Canterbury de leidende fi guren uit de Britse raad van kerken ontmoet, wordt een lopend buffet ingericht. De paus heeft hieraan de voor keur gegeven boven een di ner, omdat hij bij een diner alleen maar kan praten met zijn directe buren aan tafel. Een lopend buffet maakt de ontmoeting met veel meer mensen mogelijk. |Is Christus dan in stukken verdeeld?" is de aan Paulus' brief tan de Korinthen ontleende titel van een brochure, die pater G. M. van Doornik, met medewerking van de hervormde nt ds. N. van den Akker, heeft gewijd aan de oecume- i deze achtentwintig pagina's tellende, geïllustreerde, bro- hure geeft pater Van Doornik, bekend van Una Sancta, in tenvoudige, bevattelijke en irenische taal enig inzicht in aard |n oorzaak van de scheiding in het begin van de zestiende ieuw, raakt aan de vraag wat oecumene is, behandelt enkele 'erschillen tussen Rome en Reformatie, maar wijst ook op het ar elkaar toegroeien, bijvoorbeeld in de liturgie. Door de vijze waarop zij geschreven is, is het ook een stimulerende jrochure, die niet in de handel is, maar besteld kan worden boor storting van een rijksdaalder op giro 607500 van Admi nistratie Scripta Catholica te Den' Haag met vermelding „Ecu- Katechese (geloofsover dracht) is een belangrijke zaak voor alle leerlingen op katholieke scholen. Daar zo wel gelovige als niet-gelovige kinderen deze scholen bezoe ken, heeft dit consequenties voor de inhoud. Schoolkate chese wordt zo voor een deel èvangelisatie. Een directe bisschopsbenoe ming door de paus is naar de mening van prof. Karl Rah- ner sj niet de enig mogelijke en bruikbare weg tot het aanstellen van een bisschop in de katholieke kerk. Hij uit die mening in de jongste uit gave van het bulletin van de Katholieke Sociale Academie van Oostenrijk (KSÖ) bij het behandelen van de vraag welke manier bij de benoe ming van bisschoppen vol gens dogmatische beginselen mogelijk kan zijn. Volgens Rahner zijn er heel wat verschillende mogelijk heden, mits uiteindelijk de nieuwe bisschop het fiat krijgt van het wereldepisco paat, gerepresenteerd door de paus. „Een bisschop zou in principe gekozen kunnen worden door het volk, door de geestelijkheid van het be treffende bisdom, door een kapittel, door een priester raad. Hij zou kunnen worden aangewezen door bisschop pen in aangrenzende bisdom men, door een bisschoppen- Conferentie of juist ook via een benoeming van de paus van Rome", constateert Rah ner. Voorwaarde voor de benoe ming of aanwijzing van een bisschop moet, volgens Rah ner, de geschiktheid van de kandidaat voor het ambt zijn. De in Oostenrijk gehanteerde anonimiteit rond de gang van zaken bij het vaststellen van de geschiktheid van een kan didaat heeft historische rede nen en in zoverre is de tradi tionele manier niet zonder meer verwerpelijk, meent Rahner, maar het is beslist wenselijk, dat degenen wie een bisschopsbenoeming aan gaat, toch zo duidelijk en hel der mogelijk bij een dergelij ke benoeming worden be trokken. In dit verband benadrukt Rahner het belang van de priesterraad, het domkapittel, andere lichamen en indivi duele personen, die bij het zoeken naar een geschikte kandidaat voor het bisschop sambt zouden kunnen hel pen. „Als bij het zoeken naar eventuele kandidaten pries terraden strikter, gedurfder en opener zouden worden in geschakeld en Rome zou ook in voldoende mate zulke voorstellen honoreren en er niet gemakkelijk aan voorbij gaan, dan zouden ook onder de huidige bepalingen bis schoppen kunnen worden ge vonden, die gezien hun men selijke kwaliteit, hun spiritu aliteit en hun pastorale erva ring geschikt zijn en aan wie een maximale mate van ver trouwen en bereidheid tot sa menwerking van de kant van het diocees en de dioce sane geestelijkheid ten deel zal vallen. Tenslotte zegt Rahner: „Evenzeer als iedere rooms- katholieke bisschop het fiat van de paus in Rome nodig heeft, even weinig is daar mee gezegd, dat een dergelij ke bisschopsbenoeming een voudig slechts door Romeinse instanties alleen zou moeten worden voorbereid". J. de Schepper, bisschoppe lijk gedelegeerde voor de lbo- en mavoscholen in het bis dom Den Bosch stelde dit gis teren bij de presentatie van de brochure „Schoolkateche se aan iongeren", die hij met zijn collega X. van der Spank heeft samengesteld. De bro chure is bedoeld om het op sommige plaatsen vastgelo pen gesprek over schoolkate chese op gang te houden. Het boekje, dat in een oplage van twintigduizend exemplaren wordt verspreid in het bis dom, richt zich tot ouders, besturen, directie en leraren van lbo- en mavoscholen en tot de parochies. Het bisdom Den Bosch telt ongeveer 175 lbo- en 90 mavoscholen, waar ongeveer 350 katecheten werkzaam zijn. De bisschop van Den Bosch, mgr. Bluijssen, wees erop, dat het aantal uren voor kateche se op r. k. scholen in de afge lopen jaren is gedaald. Hij noemde deze ontwikkeling zeer zorgwekkend. Hij hoop te, dat katechese zich niet zou verengen tot een uurtje per week, maar mede gedra gen zou worden door de an dere leerkrachten, waarbij hij erkende, dat vele jonge ren de kerk als weinig aan trekkelijk ervaren. VERMEN OP DE KOOP Mitsubishi Colt: u maakt uw eerste winst bij de aanschaf, de rest zodra u gaat rijden. Gaat u een Colt kopen, dan zal de Mitsubishi Dealer er nu voor zorgen dat de prijs zo aantrekkelijk mogelijk voor u is. Daar zit uw eerste winst. De rest komt, zodra u gaat rijden in uw nieuwe, ruime, strakgelijnde kompakt. Met drie of vijf deuren, met automaat, vier-versnel- lingsbak of dubbele versnellingsbak: ze heb ben allemaal hun eigen, ekonomische voor delen. En die tellen aan. Ze zijn zuinig met benzine. Normale benzine! Ook de automaat, en zeker de Colt 1400 GLX met dubbele versnellingsbak. Die u de keuze geeft tussen extra Power of extra Economy. Ze zijn zuinig met beurten. Eén gro te in de 20.000 km is ge noeg. Dat is voor de meeste mensen éénmaal per jaar.Tussendoor ziet u de garage vrijwel niet, want Mitsubishi's zijn bewezen pechbestendig. Mitsubishi's blijven veel waard. En Colts blijven zelfs héél veel waard. Gaat u ooit inruilen, dan kunt u rekenen op een prachtig bod. Want Colts zijn zeer gewild bij tweede ei genaars. Intussen hebt u bijzonder veel auto voor uw geld. Vergelijk auto en prijs maar eens met andere in dezelfde klasse. Ook daar zit winst! Stel de beslis sing dus niet uit. En ga deze week nog naar de Mitsubishi Dealer. Hoe eerder u met uw Colt op de weg zit, hoe eerder uw winstmakerij begint. Met de dealer komt u altijd rond. Probeer maar! Mitsubishi Colt va. f 13.995.- Imp. Hart Nibbrig Greeve B.V. Sassenheim Prijs inkl. B T W. af Sassenheim. Wijzigingen voorbehouden. Leiderdorp Automobielbedrijf Oudshoorn BV. Touwbaan 5. tel. 071-410141 Levendaal 136-138, Leiden, tel. 071 -14 93 41/8912 29

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7