la 3 pj én en al willekeur rond gemeentegarantie Problematiek van buitenlanders thans gelukkig bespreekbaar" <7 LIFT VOOR WILCO Goekoop opent Windsurf82 32 PA'JDEN LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 FEBRUARI 1982 PAGINA 3 18.1 jal. 18. t.^19.! 19.30 00 Akt 05 Erlr iisteltoneel it *;t door )EN De voorstel- j van het Amstelto- •het land van de jelding- komende ag in het LAK-thea- m door ziekte van /an de spelers geen gang vinden. roor in de pl&ats een optreden plaats le cabaretgroep Me- Smit, voorheen jrdrie. Deze voor- tg begint om 15.00 Raadslid krijgt geen antwoord LEIDEN Het raadslid F. van Oosten (PPR) eist, dat het college verklaart, waarom vragen die al in december wer den gesteld nog steeds niet zijn beantwoord. Van Oosten vroeg toentertijd opheldering over de bestemming van de gekraakte panden aan de Jan Vossensteeg. Volgens Van Oosten heeft het college in strijd met het bestemmingsplan gehandeld door het pand van de voormalige firma Van der Kwast een bedrijfsbestemming te geven. Er zouden al teveel winkels in de Jan Vossensteeg gevestigd zijn. Bovendien be ticht de PPR-man het college ervan, dat de commissie is misleid. Het college zou hebben verzwegen, dat door de ver koop in strijd met het bestemmingsplan werd gehandeld. Aangezien twee panden van Van der Kwast leeg waren ko men te staan en er slechts één verkocht zou worden, vroeg Van Oosten het college wat er met het andere pand zou ge beuren. Hij vroeg derhalve, om de gehele transactie met de koper ongedaan te maken. De beantwoording van de vragen H. de la Mar lijsttrekker PSP LEIDEN Hans de la Mar is voorgedragen als lijsttrek ker van de PSP. Het is de bedoeling dat de ledenverga dering op 17 maart de kandi datenlijst definitief vaststeld. Het huidige PSP-raadslid Annelies Ponsen neemt op de voordracht een tweede {►laats in. Haar collega-raads- td Jos van der Putten staat op een onverkiesbare zesde plaats. Derde, vierde en vijf de plaats worden ingenomen door Sybren de Ho, Paula Middendorp en Piet van 't Zelfde. Stroomstoringen in binnenstad LEIDEN De stroom voorziening in delen van de binnenstad is vannacht gestoord geweest De poli tie kreeg meldingen uit de Steenstraat de Lange- gracht en het Rapenburg. De storing duurde van on geveer vijf tot zeven uur. Het Energiebedrijf Rijn land weet niet precies wat de oorzaak was van de sto ring. Vermoedelijk gaat het om een verbindings- mast van hoogspanning, die niet goed functioneer de. WINKELDIEVEN AANGEHOUDEN LEIDEN De politie heeft gister morgen twee mannen en een vrouw in een winkel aan de Botermarkt aangehouden wegens winkeldiefstal len. Het gaat om een 40-jarige en een 29-jarige vrouw uit Noordwijkerhout en een 23-jarige man Israel. In de woning van de man en de vrouw werd nog een „aanzienlijke hoop spul" afkomstig van andere winkel diefstallen aangetroffen. Wat de waarde van de gestolen goederen is en waar het gestolen is, is de politie nog niet duidelijk. De man en de vrouw uit Noordwijkerhout zijn gis teravond weer op vrije voeten ge steld. De Iraeliër is aan de vreemde lingenpolitie overgedragen. l fwezigen och present ÏIDEN De bijdrage tot de vergadering van de commis- k maatschappelijke aangelegenheden en volksgezondheid kond voor het merendeel van de raadsleden gisteravond t het plaatsen van een handtekening op de presentielijst. p aldus hun stempel op de vergadering te hebben ge lukt, namen de heren F. Kuijers, N. Langerak (beiden VD), J. Maat (PvdA) en J. van der Putten (PSP) gezwind ,j kuierlatten. Maar formeel waren de politici aanwezig. 4 zo gebeurde het, dat wethouder P.H. Schoute een cor- jet ondertekende presentielijst naast zich had liggen (er iren voldoende 'aanwezigen' om te kunnen vergaderen), lwijl welgeteld twee raadsleden daadwerkelijk tegenover n aan de conferentietafel hadden aangeschoven. Het \et gezegd: de wethouder had geen enkele last van weer- rstige politici, die eventuele uitgestippelde paden wilden hrkruisen. Het liep gesmeerd... en tóch was het geen ge- 4/it. Een hamerende wethouder, twee raadsleden (me- huw C. Fallaux- Van Duuren van de PvdA en J. Hoeke- h van D'66) dan nog een driftig pennende notulist en af toe een gemeentelijke expert, die tekst en uitleg kwam \ven: een nogale kale bedoening voor zo'n grote raads- hl. Hoewel? Het is maar hoe men het wil bekijken. Een Ppc op de presentielijst leerde, dat het eigenlijk best druk 4n deel van degenen wier bijdrage bestond uit het plaat- |n van constructieve lijn op de presentielijst ging direct op eg naar Buurthuis Groenoord, want daar woedde een in- ressante discussie. Gemeenteraadsleden werden geacht ar een belangrijke plaats in te nemen. Vandaar de haast IM handelde in Groenoord over het beleid van de ge vente met betrekking tot de buitenlanders. o daar sta je dan als raadslid: je onderkent de problemen n de buitenlanders, wilt graag aanwezig zijn op een di- ssieavond, maar tegelijkertijd heb je andere besognes in ij vorm van een commissievergadering (waarvan je ge- ,rfn de agenda vermoedt, dat er geen belangen mee ge- oeid zijn). Voorwaar een dilemma, maar de oplosing is zo \apel als het klinkt: ga naar de commissievergadering én iar de discussieavond (tegelijkertijd aanwezig zijn op ver killende plaatsen in de stad; een gelukje, dat in ketterij et meer wordt geloofd). faarschijnlijk zelfs, heiligde het doel hier de middelen, .far desondanks bleef het een opmerkelijke commissie- trgade ring, niet in de laatste plaats door de afwezige aan- fzigen. 4n Ï!T krant ontvangen? tussen 18.00 en 19.00 nummer 071-12.22.48 jw krant wordt dezelfde nabezorgd. Wilco Gijsman was gistermiddag het middelpunt in club- en buurthuis Matilo aan de Zaan- straat. Sinds gistermiddag beschikt het clubhuis over een invalidenlift. De lift maakt het dege nen, die zich noodgedwongen in een rolstoel moeten voortbewegen mogelijk om niet alleen de activiteiten op de begane grond van het vorig jaar geopende gebouw te volgen of er aan te deel te nemen; ook de eerste verdieping van Matilo is nu gemakkkelijk bereikbaar. De (inklap bare) lift is langs de trap geconstrueerd. Aan Wilco de eer de lift in gebruik te nemen. Hij deed dat door als eerste met de lift de trap te bestijgen. Met lift en al reed hij een paar rollen crêpe-papier aan flarden. Wilco is al jarenlang een trouwe bezoeker van Matilo. De lift kon pas in de afgelopen weken aangelegd worden omdat er tijdens de bouw van het nieuwe Mati lo geen geld voor was. Ook al zal er niet dagelijks van de lift gebruik gemaakt worden, de medewerkers van het clubhuis vinden de investering van ruim 10.000 gulden toch verant woord. „Invaliden worden altijd geconfronteerd met slecht toegankelijke gebouwen. Ook al wordt de lift niet veelvuldig gebruikt, hij was nodig." DISCUSSIE OVER GEMEENTELIJK BELEID IN BUURTHUIS GROENOORD LEIDEN - 'Twee jaar ge leden werd de problema tiek van de buitenlanders door de gemeenteraad nog genegeerd. Nu is dit pro bleem tenminste be spreekbaar geworden." Zo formuleerde een van de aanwezigen de conclusie van een gisteren gehou den discussie-avond over het beleid ten aanzien van buitenlanders van de ge meente Leiden in buurt huis Groenoord. Aanwezig waren vertegen woordigers van alle fracties uit de gemeenteraad, buurt bewoners en andere belang stellenden. Voorop stond de bedoeling dat de gemeente raadsleden een beeld zouden krijgen van de leefsituatie in een buurt als Groenoord met een erg hoog percentage bui tenlanders. Hierbij zijn dan op een gegeven moment situ aties voor te stellen "waarop je geen Nederlander meer bent, en je helemaal verbui-, tenlandstzoals een van de buurtbewoners het uitdruk te. Discussiepunt hierbij was of de gemeente Leiden een actief spreidingsbeleid zou moeten voeren waarbij de buitenlanders gelijkmatig over de héle stad zouden .worden gespreid. J.Peters, fractievoorzitter van de PvdA vond het on juist te spreken van een spreidingsbeleid. "Hiermee suggereer je toch dat er spra ke is van iets lastigs, wat niet mag. De gemeente moet geen spreidingsbeleid voeren, maar daarentegen de indivi duele vrijheid van de buiten landers vergroten. Als die vrijheden worden vergroot, vergroot je automatisch de mogelijkheden voor de bui tenlanders zelf om zich meer over de hele stad te versprei den." Iedereen kon zich ver der vinden in een suggestie van F. van Oosten van de PPR om buitenlanders zit ting te laten nemen in de be sturen van de woningbouw verenigingen. Op deze ma nier bestreed je in zijn ogen de huidige situatie, waarin sommige woningbouwvere nigingen wel woningen aan buitenlanders toewijzen, ter wijl andere dit weigeren. Een boeiende discussie kort om, alleen jammer zoals een mevrouw moest constateren, "dat er zo weinig buitenlan ders op deze avond zijn", zo-, dat het meeste achter hun rug om werd besproken. Hiermee werd wèl een alge meen punt van kritiek van Groenoord naar voren ge haald, namelijk de gebrekki ge voorlichting naar de bui tenlanders toe, zodat velen niet eens van deze avond af wisten. Dit bleek uiteindelijk vooral te wijten te zijn aan een gebrek aan geld. Waar door onder meer veel infor matie voor die buitenlanders niet kan worden vertaald door tolken. Iets wat wel noodzakelijk is, omdat de buitenlanders in Nederland te maken krijgen met ver schijnselen die in hun eigen land vaak volkomen onbe kend zijn, zoals riolering en inspraakprocedures bij het vaststellen van bestemmings plannen. Onder andere dit punt was voor A.Ponsen van de PSP reden om op te mer ken, dat er in deze tijd van bezuinigingen niet overal maar beetje moest worden ingeleverd, maar dat er prio riteiten moesten worden ge steld. Waarbij het duidelijk zal zijn dat het beleid met betrekking tot de buitenlan ders een van die prioriteiten zou moeten zijn. ](mH Herman Gorterstraat De Albert Verweystraat en de Herman Gorterstraat zijn toe aan het zogeheten groot onderhoud. De wegen worden opnieuw bestraat en de stoepranden worden weer op de gebruikelijke hoogte gebracht. Het karwei duurt vijf weken en eind deze week of begin volgende week wordt begonnen. De gemeente verzoekt het huis vuil in die periode op de boek van de straat te zetten. Voor inlichtingen of klachten over het werk telefoon nummer 254602. Gerecht De dichteres Diane Ozont treedt zaterdag 20 februari op in het Gerecht aan de Lokhorststraat 19. Zij trad vroeger on der de naam Gretchen op. Het optreden begint om vijf uur en de toegang is gratis. Lezing Het Rozenkruisers Genootschap houdt dinsdag 23 fe bruari en lezing met als onderwerp „De drie tempels van de mens". De lezing wordt gehouden in hotel Nieuw Minerva aan de Vrouwensteeg 11 en begint om acht uur. Carnavalsavond De missiegroep van de Leonardusparochie houdt dinsdag 23 februari een carnavalsavond in het Leonardushuis aan de Haagweg 14. De toegang is gratis en het feest begint om acht uur. Professor Popper 'Professor Popper heeft het moeilijk'. Dat is de titel van de film die woensdagmiddag 24 februari om half drie wordt vertoond in de Kapelzaal K&O aan de Oude Vest 45. De toegangsprijs voor de kinderfilmmid dag bedraagt drie gulden, een bekertje ranja is inbe grepen. In een winderige Groenoordhal ging gisterochtend de beurs Windsurf '82 wat povertjes van start. Terwijl de di verse standbouwers nog druk doende waren hun nering uit te stallen, druppelden de eerste bezoekers binnen, enigs zins verrast door de aanblik van deze beurs in opbouw. Enige schoonheidsfoutjes bij deze eerste surfbeurs konden burgemeester C. Goekoop er niet van weerhouden buiten de Groenoordhallen het startsein te gevenvoor een wed strijdje droogsurfen tussen voormalig nationaal kampioen Van der Starre en zesvoudig wereldkampioen Stephan van de Berg (links). De wereldkampioen won met een riante voorsprong. De windsurfbeurs, waar ook tweedehands planken verhandeld worden, duurt tot en met zondag 20 februari. Het is overigens een nogal povere manifestatie. Slechts de helft van de Groenoordhal is benut, het overige deel is met zeildoeken afgebakend. De toegangsprijs be draagt voor volwassenen vijf gulden. HUWELIJKS STRENGERE VOORWAARDEN IN REGIO LEIDEN ihtei >e NI in n 25 nj t Nil bel dl grie oete ;n m 1 levis f- IÜDEN Iedereen was lof toen het fenomeen Jieentegarantie jaren II den zijn intrede deed. eigen woning bezit hiermee immers be llaar gemaakt voor de one man. Zonder ei- geld kon toch de aan- om van een eigen ling volledig worden nancierd. Nu het over- lecht gaat, zijn sommi gemeenten bezig met 'rastisch hakken in de intieregelingen om on- de steeds groter wor de risico's uit te ko- In de regio Leiden dit vooralsnog echter al mee te vallen. Ie dagen geleden noemde ereniging Eigen Huis en- voorbeeldèn van strenge- meenten gesteld worden. Eén gemeente, het Friese Staveren, leek helemaal tot het uiterste te gaan. Afschaffen, die ge meentegarantie, was daar het voorstel van het college van B en W. De gemeenteraad ver wierp tot verrassing van voor- en tegenstanders het voorstel echter. Utrecht heeft besloten de bestaande regeling voor bestaande huizen aan de dijk zetten. Vanaf het begin is het met de gemeentegaranties altijd rom melen geweest In wezen is de regeling een goede vinding. De gemeenten kunnen hier mee de banken, de rente en aflossing van een hypotheek garanderen. Banken gaan im mers bij het verstrekken van zo'n lening niet verder dan de executiewaarde van de wo ning, ofwel de waarde bij ge dwongen verkoop. En die waarde is altijd lager dan de marktwaarde. Zeker tien pro cent maar door de steeds slechter wordende huizen- •rVt «mut ineer. De gemeentegarantie dekt dit waardoor mensen zonder eigen geld de koopsom van de woning, vermeerderd met de overdrachts- en finan cieringskosten volledig bij een bank kunnen financieren. Honderd gulden De zwakte van de gemeente garanties zit hem hierin, dat er geen uniform-regeling bestaat. Elke gemeente kan, ondanks enkele vuistregels betreffende de verhouding woonlasten-in komen, zelf allerlei regeltjes en eisen bedenken waaraan de aanvrager moet voldoen. Die eigen regeltjes zijn vaak wille keurig. Zo kan in Waddinx- veen de meewerkende vrouw worden gedwongen van haar inkomen vijf jaar lang maxi maal vijf mille per jaar in ex tra aflossingen op de hypo theek te steken. Onder meer Amersfoort Leiden en Kat wijk kennen soortgelijke voor waarden. Voor een huis van een ton, moet je in Amsterdam 60.000 gulden eigen geld heb ben, in Deventer schroeft een niet-beëedigde gemeentetaxa teur officiële taxaties flink omlaag en in Delft wordt geen garantie meer gegeven op hui zen die voor 1930 zijn gebouwd. Öok in (de regio) Leiden be staan verschillen tussen ge meenten, maar extreme voor waarden zoals de 60.000 gul den ii> Amsterdam lijken niet gesteld te worden. Leiden, Leiderdorp en Lisse vragen een symbolisch bedrag van 100 gulden eigen geld. In Katwijk geldt dat alleen voor bestaande woningen en niet voor nieuw bouw. Verder worden de min- striële richtlijnen gehanteerd, waarbij ervan wordt uitgegaan dat ongeveer 20 procent van het bruto-inkomen besteed mag worden aan de woonlas ten. Verschillen zijn er wel ten aanzien van de adviezen van de zogenaamde bemiddelende particulieren, die gemeenten adviseren bij het verlenen van garanties. Lisse, Katwijk en Leiderdorp zeggen die advie zen „in principe" te volgen. In Leiden is men daar minder makkelijk in. „Er zitten nogal eens fouten in die adviezen. Er wordt erg subjectief beoor deeld. Uiteindelijk leggen we ongeveer 10 procent van die adviezen naast ons neer, maar als we elk advies zouden moe ten negeren waar een fout in zit, zou dat percentage veel ho ger zijn, aldus een woord voerder van de gemeente. Openbare verkoop Gemeenten komen door een groeiend aantal gedwongen verkopen steeds meer in aan raking met schadegevallen. Leiden signaleert een lichte stijging van het aantal openba re verkopen en verwacht dat die stijging door zal zetten. De Vereniging Eigen Huis heeft de schade per geval berekend ot> 40 mille Daar draaien de gemeenten overi gens niet helemaal zelf voor op: het rijk betaalt ook de helft mee. Om de steeds groter wor dende risico's te mijden, be denkt een aantal gemeenten iets om het aantal garantiege gadigden in te dammen en daarmee ook het aantal risi co's. Lisse, Leiden, Leiderdorp en Katwijk zeggen voorlopig nog geen aanleiding te zien om nadere voorwaarden te stellen. Afschaffen van de gemeenten- garantie wordt „als niet aan de orde" omschreven. De ge meenten zeggen wel dat de aanvragen voor een gemeente garantie tegenwoordig „wat nauwkeuriger worden beke ken". „Met de economische neergang zijn we wel wat voorzichtiger geworden," wordt gezegd. Voor de gewone man wordt door alles ook het goedkopere eigen huis onbereikbaar. Zeg maar, voor het gros van de huizenkopers. Want het groot ste aantal hypotheken ligt nog altijd in de categorie tot 135 mille en het grootste aantal as pirant-huizenkopers zit nog al tijd rond de loongrens van Jan Modaal. Het is trouwens niet de eerste keer dat er heibel ontstaat rond de gemeentega rantie. De bemiddelende orga nen en ook de consumentenor ganisaties hadden al ferm aan gedrongen op een uniform-re geling, toen een jaar of vijf ge leden de prijzen op de koopwoningenmarkt schoten in die tijd omhoog gemeen ten de gemeentegarantie wil den verlagen, omdat de wer kelijke waarde in geen enkele verhouding meer zou staan met de toen geldende markt waarde. De risico's zouden daardoor te groot worden. On zin, zei toen De Vereniging Ei gen Huis. Daarmee druk je de huizenprijs niet omlaag, je schaadt er alleen de huizenko per mee. Het is toen bij de eer ste schrik gebleven. Inmiddels heeft ook dé bond van make laars nu het slecht gaat op de huizenmark om een der gelijke regeling gevraagd. TOEKOMSTIGE FILIAAL-SEHEERDERS

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3