"ft GRENZELOOS WOON- LEKKER- LAND Brandpunt over Polen HP a; Sharon: Syrië bereidt zich voor op oorlog Onderzoek naar dood Aggett -iering 200 jaar riendschapsbanden [ederland-Amerika 'fficieel begonnen Staking van Britse machinisten voorbij ÖROHNC. Spaanse generaals voor de krijgsraad Premier Zimbabwe zet Nkomo aan de kant DE TIJD ^JITENLAND LEIDSE COURANT, DONDERDAG 18 FEBRUARI 1982 PAGINA 11 .leider pleit voor sterking Unifil Rf YORK De secretaris-ge- aal van de Verenigde Naties, ii de Cuellar, heeft aange- ngen op een versterking van VN-vredesleger (Unifil) in 1-Libanon met 1000 man. rens Perez de Cuellar is dat ix ernstig onderbezet, gezien (aken waar het voor staat. De retaris-generaal heeft een on- zoek om uitbreiding van de sonele sterkte ontvangen van evelhebber van Unifil. Hij de veiligheidsraad weten r volledig achter te staan. De d zal naar verwachting later week het verzoek behande- TEL AVIV De Israëlische minister van defensie, Sharon, heeft gisteren gezegd dat Syrië zich voorbe reidt op een oorlog. „Ik heb het niet over geruchten, maar over concrete feiten", zo zei Sharon in een tv- interview. Ook zei Sharon dat Israël niet in staat is de kwantita tieve wapenwedloop met de Arabische landen nog lan ger vol te houden. Wel zal Israël ernaar blijven streven het kwalitatieve overwicht te behouden. Sharon zei verder niet gerustgesteld te zijn door de recente Ame rikaanse verzekering, dat Washington zal blijven op komen voor de veiligheidsbelangen van Israël. De gro te hoeveelheden wapens, die de laatste tijd het Mid den-Oosten binnenstromen, kunnen een oorlog dich terbij brengen, aldus de Israëlische minister van defen- Ook Belgische minister moet inleveren BRUSSEL De Belgi- sche minister van be grotingszaken, Mays- tadt, heeft de minister president gisteren voor gesteld de ministerssa larissen met tien pro cent te verlagen. Hier mee moeten de minis ters het goede voor beeld geven bij de uitvoering van de be zuinigingsmaatregelen van de regering, aldus Maystadt. De minis terssalarissen zijn al eerder met vijf procent verlaagd. Reagan voelt niets voor verlaging rente WASHINGTON President Reagan heeft de premier van Bel gië en voorzitter van de Europese Ministerraad, Martens, laten we ten er niets voor te voelen het re geringsbeleid zodanig te wijzigen dat de rente in de VS kan gaan dalen. Dit is gisteren in Washing ton gekend gemaakt, nadat Mar tens anderhalf uur had gesproken met met de Amerikaanse presi dent. Martens heeft tegenover Reagan uitdrukking gegeven aan de be zorgdheid die in de EG-landen heerst over de hoge rente in de VS en de schade daarvan voor de economie van de landen in West- Europa. KAAPSTAD De Zuidafrikaanse rege ring heeft vanochtend een openbaar on derzoek toegezegd naar de dood van de blanke vakbondsman Neil Aggett. De toezegging volgde vrijwel direct op de beschuldiging van het parlementslid Helen Suzman, dat Aggett in de gevange nis is mishandeld. De politie ontkent dit en houdt vol dat Aggett twee weken gele den zelfmoord heeft gepleegd. Aggett is de 46e gedetineerde die sinds 1963 in Zuid-Afrika in de gevangenis is overle den. Hij was de eerste blanke. Aggett had ruim twee maanden vastgezeten zon der dat enige beschuldiging tegen hem was geuit Vliegvergunningen Laker ingetrokken LONDEN De Britse lacht- vaartautoriteiten hebben de vliegvergunningen van de ander halve week geleden failliet gega- ne luchtvaartmaatschappij La ker Airways ingetrokken. Het gaat hierbij om de vergunningen voor vluchten via de Noordatlan- tische route en de verbinding tussen Londen en Zürich. Laker had nog geen kans gezien de ver gunningen over te laten schrij ven op „The People's Airline", de luchtvaartmaatschappij die hij samen met de zakenreus „Tiny" Rowland wil oprichten. Het is nu onzeker geworden of Freddie Laker in de luchtvaart zal terug keren. - :n haag/amster- IM Nederland en de renigde Staten herden- n dit jaar het bestaan 200 jaar onafgebroken t ilomatieke betrekkin- Ik Ter viering van „Ne- -Mand-Amerika 200", de fllfcnaamde Bicentennial, zowel in Amerika als ons land tal van mani- js staties georganiseerd op 'hdltureel, sportief en tl oral economisch gebied. t officiële beginsignaal f!ï or de viering van de Bi- ntennial werd gisteren ?on geven, in de ochtendu- e in de statige Trèves- te« 1 aan het Binnenhof, avonds in aanwezigheid n koningin Beatrix en ins Claus in het Con- rtgebouw in Amster- m. concert van het National mphony Orchestra in het ncertgebouw (zie ook onze j2, nstpagina) vormde de Ame- aanse bijdrage aan de ope- ng van de Bicentennial. De zoekers, onder wie behalve koningin, prins en Ameri kaanse diplomaten ook talrijke vertegenwoordigers van de po litiek en het bedrijfsleven, werden bij het Concertgebouw verwelkomd door demon stranten tegen de Amerikaan se politiek in El Salvador. Een poging om de demonstratie in de zaal voort te zetten werd in de kiem gesmoord. Na afloop hield de Amerikaanse ambas sadeur William J. Dyess een receptie voor het orkest en ge nodigden. Eerder op de dag was van Ne derlandse zijde een korte bij eenkomst gehouden in de Trè- veszaal aan het Binnenhof, de zelfde zaal waar in 1782 de eerste Amerikaanse gezant in de Republiek der Zeven Vere nigde Nederlanden, John Adams, zijn geloofsbrieven aanbood aan de Staten-Gene- raal. Die plechtigheid was het begin van de nu al 200 jaar be staande diplomatieke betrek kingen. In een toespraakje zei staatssecretaris van buiten landse zaken Van den Broek dat de goede banden tussen Nederland en de Verenigde Staten helpen de politieke me ningsverschillen te overbrug gen. De openingsbijeenkomst voor de Bicentennial In de Trèveszaal: van links naar rechts staatssecretaris van buitenlandse zaken Van den Broek, voorzitter van de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken Jan Nico Scholten, Jay van Andel, de voorzitter van de Amerikaanse Bicentennial- commissie en de Ameri kaanse ambassadeur Wil liam J. Dyess. Amerika's ambassadeur Wil liam Dyess las een brief voor van president Reagan, die eer der op de morgen aan konin gin Beatrix was overhandigd. In de brief wijst Reagan er op dat, hoewel beide landen het politiek niet altijd eens zijn, - gemeenschappelijke belangen en idealen aan de basis staan van de 200 jaar lange vriend schapsband tussen Nederland en de Verenigde Staten. (Vervolg van de voorpagina) HILVERSUM Wat men te zien krijgt zijn niet zo zeer beelden van de auto riteiten alswel de reacties van de mensen op de af kondiging van de staat van beleg. Men ziet het militaire machtsvertoon, een spontane demonstra tie voor het gebouw van Solidariteit, waar mensen woedend uitvallen tegen de gehate partijmilitie die met de Gestapo wordt vergeleken, vraaggge- sprekken met een studen tenleider en een vertegen woordiger van Solidari teit, die aankondigen dat ze zich nooit bij de staat van beleg zullen neerleg gen en de woordvoerder van de regering, Jerzy Ur ban, die zonder blikken of blozen verklaart dat Lech Walesa niet gevangen is en dat men hem zelf maar moet vragen wat hij van plan is te doen. Tenslotte hebben zij ook ge filmd in de Jezuïetenkerk van Warschau waar men aartsbis schop Glemp in een preek de houding ziet veroordelen van de autoriteiten, „die de weg van dialoog hebben verruild voor die van het geweld". De film van Frequin en Rut ten is voorzover bekend de eerste film in het Westen die op z'n uitvoerige wijze verslag doet van het Poolse drama. In drukwekkend is de film door dat zij een goed inzicht geeft in de vastberadenheid van de Polen, die overigens niet vrij is van angst. Zoals een van de geïnterviewde personen in de film zegt: „Na alles wat wij hebben meegemaakt, zullen wij de staat van beleg nooit ac cepteren." De gebeurtenissen die daarop gevolgd zijn bewij zen hoe actueel deze beelden van Warschau nog zijn. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De 22.000 Britse treinbestuurders hebben beslo ten hun stakingsacties 17 maal ging het werk plat stop te zetten. Ze krijgen de loonsverhoging van drie pro cent, waarvoor ze zes weken geleden een reeks stakingen begonnen. Met British Rail zal worden gesproken over een verhoging van de produktivi- teit. Het conflict kost de Britse Spoorwegen naar schatting ruim 400 miljoen gulden. Alle problemen blijven echter on opgelost. British Rail heeft te veel personeel, dat te weinig werk verzet. «"SC" Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. MADRID Bijna een jaar na de langste nacht van de Spaanse democra tie zullen morgen 32 offi cieren, waaronder luite nant-kolonel Antonio Tejero die op 23 febru ari tot de bezetting van het Spaanse parlement overging en een burger voor een krijgsraad te rechtstaan op beschuldi ging van een poging tot een staatsgreep. Behalve Tejero, die sinds de staatsgreep in een comfortabe le gevangenis in Galicië zijn tijd heeft gesleten, komen on der de beklaagden drie gene raals voor, onder wie luite nant-generaal Jaime Milans del Bosch die nog steeds als het brein achter de mislukte staatsgreep wordt gezien. De derde hoofdverdachte is gene- raal-majoor Alfonso Armada. Alle drie kunnen de maxi mum-straf van dertig jaar krij gen. Volgens de aanklacht was Mi- lans del Bosch de initiatiefne mer van de staatsgreep. Op dinsdag 23 februari riep hij in Spanjes derde stad, Valencia, de staat van beleg uit en stuur de hij zijn tanks de straat op. Generaal-majoor Armada, de tweede man in het Spaanse le ger en ooit de voogd van ko ning Juan Carlos wordt ervan verdacht dat hij de leiding op zich had willen nemen van het na de staatsgreep te vormen bewind. Dankzij de vastbera denheid van koning Juan Car los mislukte zijn opzet. De der de belangrijke generaal die te recht staat is generaal Luis Torres Rojas. Hij wordt ervan beschuldigd een bezetting van Madrid te hebben voorbereid met behulp van tanks. In de nacht van 23 februari trokken enige tanks naar het hoofd kwartier van de televisie, maar de stafchef van het leger verhinderde dat er nog meer tanks de kazernes uitreden. De bezetting van het Spaanse parlement bracht voor de zo veelste maal na Franco's dood de onvrede van de Spaanse strijdkrachten aan het licht. Die houding heeft sinds de coup-poging van 23 februari nauwelijks een wijziging on dergaan. Met het oog daarop ging premier Calvo Sotelo in de maanden volgend op de turbulente gebeurtenissen zeer omzichtig te werk. Hij pro beerde het leger zoveel moge lijk te ontzien, wat ook gezegd kan worden van de linkse op positie. Doel van alle politici was een anti-democratische reactie van het leger te voor komen. Net als Tejero geniet Milans del Bosch nog steeds een groot gezag bij de militairen. Inmid dels zijn wel de leuzen als Tejero libre (Tejero vrij) nu langzamerhand uit het Madri- leense stadsbeeld verdwenen. De angst voor een nieuwe po ging tot een staatsgreep is dui delijk afgenomen. Maar de spanning blijft. De veiligheidstroepen zijn in een verhoogde staat van pa raatheid gebracht wegens de vrees dat linkse Baskische ter roristen een spectaculaire aan val willen uitvoeren op een militair doelwit tijdens het proces. Het gebouw van de ge ografische dienst van het leger waar het proces wordt gehou den, staat onder zware bewa king. Er wordt verwacht dat het proces meer dan twee maan den zal gaan duren. Extreem rechtse plannen om de ver jaardag van de putsch op de 23ste februari luidruchtig te vieren zullen geheel overscha duwd worden door het proces zelf. SALISBURY De pre mier van Zimbabwe, Moe- gabe, heeft gisteren zijn belangrijkste politieke te genstander Nkomo uit de regering ontslagen. Nko mo was al eerder gedegra deerd tot minister zonder portefeuille. Moegabe zei op een persconfe rentie in Salisbury, dat hij deze stap had genomen omdat Nkomo een greep naar de macht had willen doen. Moe gabe deelde verder mee dat op diverse strategische plaatsen in het land wapens waren op geslagen door Nkomo's ZAPU- partij. Behalve Nkomo werden nog twee ministers van de ZAPU-partij ontslagen. Moegabe beschuldigde de ZAPU-leider ervan tot twee maal toe het blanke minder heidsregime in het aangren zende Zuid-Afrika om steun te hebben gevraagd bij een staatsgreep. Maar beide keren heeft Zuid-Afrika dit gewei gerd, aldus de Zimbabweaanse premier. Tegenover verslagge vers noemde Nkomo de be schuldiging van Moegabe een leugen. Tevens zei hij niet door Moegabe van zijn ontslag op de hoogte te zijn gesteld en dat de overige ZAPU-leden hun functies in h et kabinet zouden neerleggen. Een jaar geleden brachten oude stammentegenstellingen en politieke en ideologische meningsverschillen Zimbabwe aan de rand van een burger oorlog. Dit werd op het laatste nippertje voorkomen, doordat guerrillastrijders van Nkomo's ZAPU en Moegabe's ZANU- partij in een leger werden sa mengevoegd. Ook moesten de wapens worden ingeleverd. Het afgelopen jaar heeft Moe gabe enkele malen gezged er veel voor te voelen een een partijen-systeem in Zimbabwe te willen invoeren. Dit stuitte op verzet van de ZAPU-partij. Nadat onlangs veel wapens waren getroffen in boerderijen van Nkomo, namen de span ning in Zimbabwe opnieuw toe en volgde het ontslag voor de ZAPU-leider. let Elsevier praat met directeur 515 Theo van Boven van het Bu l reau voor Mensenrechten in Genève, die door' de Verenig de Naties aan de kant is gezet. „Je ziet hier erg veel baantjes- jagerij om mdar hoger op de ladder te komen. Dan moet je allerlei politieke stromingen te vriend houden. En dat kan nöu net niet met die rechten van de mens. Want er zijn heel wat regeringen die aan dë verkeerde kant van de streep zitten". Een beschouwing over Suriname concludeert: „Bou- terse zal, zelfs als zijn positie in gevaar komt, voor de zwak keren in de bres springen. Misschien is dat wel de drijf-1 veer voor zijn vaak verrassend optreden om een systeem te ontwikkelen, dat deelname van het volk in het politieke leven garandeert". Een enquê te onder ouders over de mid denschool wijst uit: „De plan nen van Van Kemenade sco ren lang niet zo hoog als in S Den Haag wordt aangenomen. In het algemeen kiest 17 pro cent van het publiek voor het principe: allemaal naar de middenschool, terwijl 69 pro cent vasthoudt aan de bestaan de mogelijkheden". Henri Kis singer zegt in een interview: „Voorzover massamoorden ge pleegd worden door regerin gen die wij steunen, is dit een zaak waarvan wij ons in de scherpste vorm moeten distan tiëren. Maar ik kan niet er kennen, dat de daden van de regering van El Salvador ern stiger zijn dan het totale optre den van de Poolse machtsheb- Ïbers of zelfs maar dat ze even erg zouden zijn". De Haagse Post heeft 11 mana gers gevraagd naar hun me ning over het banenplan van Den Uyl. „Deeltijdarbeid is een randverschijnsel. Het aan tal extra arbeidsplaatsen zal klein zijn. Wij delen al waar dat kan. Bovendien schep je geen nieuwe arbeidsplaatsen, omdat je met deeltijdbanen mensen trekt, die anders niet op de arbeidsmarkt zouden verschijnen". Een interview ook met „ons industriële ge weten", mr. G. Wagner. „Ik vraag aandacht voor de nood zaak om van vak tot vak, van bedrijfstak tot bedrijfstak, die loonverschillen in te bouwen die ons in staat stellen de ge schiktste mensen te vinden op de plaatsen, waar ze het meest nodig zijn". Met de socioloog Paul Schnabel wordt gepraat over sekten. „Het christendom heeft dezelfde, buitengewoon hinderlijke pretentie om de waarheid te verabsoluteren en helemaal niet meer ter discus sie te stellen. Dat irriteert me ontzettend in die hele heksen jacht op de sekten. Mensen als dominee Van der Land en Frits Bom zijn niet geïnteres-, seerd in het onderwerp, maar in hun eigen gelijk". De acteur Jacques Commandeur ten slotte zegt: „Er is na de actie Tomaat een generatie acteurs opgeleid, die nu in de kou staan omdat ze zijn opgeleid binnen dat leuke, idealistische' kadertje van agogen. Ze kun nen geen poot aan de grond krijgen. Ze kunnen niet eens behoorlijk praten". vh1j nidmuwd Vrij Nederland beschrijft hoe de ambtenaren van Financiën, en Economische Zaken het ba nenplan onderuit halen. Den Uyl daarover: „Wat ik doe, is soms met de pet in de hand rondlopen. We moeten werk maken uit niets. Zonder geld"., Het blad start een serie over verslaafd zijn in Nederland. In de eerste aflevering onthullin gen over hulpverlening. „Wim Meijer van de PvdA is ook eens in ons opvangcentrum op bezoek geweest. Die bleef eten, terwijl het bloed hem om de oren spatte. Die boerenkool ging er gewoon in, terwijl er tegenover hem iemand met een naald in zijn arm zat te knoeien. Die man had tenmin ste moed". Aandacht ook voor de acties tegen munitietreinen. „Wat het meest opvalt, is de toenemende overgang van ge weldloosheid naar vormei} van geweld, die zich ook voordoen op voetbalvelden, bij Engelse rassenrellen en andere uitbar stingen, die niet altijd zijn te rug te voeren tot een bewust politiek of sociaal protest". Van Traa, internationaal se cretaris van de PvdA, zegt in een vraaggesprek: „Wat mij over Polen altijd verweten is, dat ik het allemaal te louw loene gedaan zou hebben, dat klopt niet. Solidariteit wilde geen direkt contact. We heb ben het geprobeerd, maar ze wilden met geen enkele socia listische partij in het westen contact. Nu willen ze wel, nu het te laat is". Hervormd Nederland besteedt veel aandacht aan het zenuw gas van president Reagan. Ook hier, net als bij kernwa pens, een zogenaamde moder nisering die in feite invoering van een geheel nieuw soort wapens betekent. Ook hier is Europa als slagveld bedoeld, en is sprake van tientallen miljoenen slachtoffers onder de burgerbevolking". Een an der verhaal beschrijft de ma nier waarop treiterende jonge ren een gezin dwongen te ver huizen, waarvan ze dachten dat het joods was. „In ons por tiek werd op de brievenbus een hakenkruis geschilderd. De bel werd gesloopt en op die plaats werd een davidsster in het hout gekrast, compleet met een J erin. Op een dag stond er: „Alleen voor Ariërs" op hun deurpost geschilderd, en ze brachten regelmatig de Hit lergroet". Ook een gesprek met de bedrijfskundige Pieter Lakeman over de crisis. „Eén van de oorzaken is het gebrek aan kwaliteit bij managers. In de periode van welvaartsgroei die achter ons ligt, is een gene ratie mooi-weer-managers ge kweekt, die niet is opgewassen tegen de nieuwe problemen Een interview tenslotte met de Namibische bisschop Kaulu- ma. „Het gaat niet om het af schaffen van wat apartheids- maatregelen. Wat hebben de gewone mensen eraan, dat een luxe hotel nu voor blank en zwart toegankelijk is, als de overgrote meerderheid van de zwarten niet eens één over nachting kan betalen?" In De Tijd een interview met de econoom prof. Van der Zwan, ooit nieuw-linkser. Zijn vele uitspraken laten zich als volgt samenvatten: „Dat zie kengeld is maar een begin. De PvdA moet nog veel verder door de bocht. Leve de ont koppeling. Weg met het trend- beleid. En laat die werklozen liever weer eens aan het werk gaan. Het staat me tegen dat de PvdA de mensen altijd tot slachtoffer maakt. Mensen hebben ook een eigen verant woordelijkheid". Een gesprek voorts met voorzitter Boswin kel van de Kunstenbond FNV. „Als ik zie hoe Van Mierlo achteloos 900 miljoen van tafel schuift, met de mededeling dat hij daar volgend jaar een op lossing voor zal vinden, alsof hij een stofje van zijn schouder veegt, dan denk ik: dat bedrag, dat is net zoveel als er in heel Nederland aan kunsten wordt uitgegeven". Aandacht ook voor de cabaretiers van het carnaval. Eén hunner. „Ik geef niks om carnaval. En ik snap er ook niks van. Mijn vrouw kan het erg goed. Zij ging vroeger altijd op stap en dan bleef ik. hier thuis zitten als een zielige figuur voor het raam". Het blad heeft een boe- kenextra. (ADVERTENTIE J BUITENGEWOON OP BINNENHUIS'82: Stel u voor: 'n plein met daaraan 6 woon-units. Elk van die units volledig ingericht. Eén in Zweedse stijl, 'n Andere oud-Hollands. En verder: Frans, Engels, Italiaans en Oosters. Da's Woonlekkerland. 'n Binnenhuishoogtepunt. En zo zijn er léglo attracties: een tuinenpark van 1000 m2, de architecten Informatiewinkel, stoelen van 'n meubelstuntman. En 200 andere presentaties die van Binnenhuis 't grootste kijk- en vergelijkcentrum voor wonen in en om het huis maken. Kom 't zien. BEURS VOOR WONEN IN EN OM HET HUIS IN AHOY'ROTTERDAM I9T/M 28 FEBRUARI 1982 Open: 11.00-17.00 u en19.00-22.30 u, zondags:11.00-17.00 a

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11