jax weer aan de and van de meester 9/)* Libregts heeft lesje geleerd yenoord na drie 4ar eer langs FC roningen ■s MAANDAG 15 FEBRUARI 1982 PAGINA 9 iden) (ii IU.E De hand van eester was onmisken- Met fluwelen balvoe- sneed Cruijff zater- vond in het uitver- ile stadion van Zwolle erdediging van PEC en legde hij met uit- ir Olsen de basis de overwinning met Een score, die veel had kunnen uitval- aar nog een handvol gde kansen bleef ut. Bovendien meen- Ijax aan een half uur dan genoeg te heb- ben om PEC, dat in het verleden nog al eens voor een stunt zorgde, op te rollen. Zo kreeg PEC een uur om ook wat positiefs te doen. Bij Ajax' wervelende show hadden de Zwollenaren, die toch recent Feyenoord uit het bekertoer nooi knikkerden, houten klazen geleken. Die indruk kon enigs zins uitgewist worden omdat de Amsterdamse verdediging door de aanvalsdrift gammel in elkaar zat. De grote winnaar was dan ook het massaal op gekomen publiek. De. mooiste actie van Cruijff le verde geen doelpunt op. Als kaatser in de èén-twee-aktie met Schoenaker werkte hij te gen de gevoelsrichting in. Alle Zwollenaren stonden op het verkeerde been. Lerby en Kieft misten echter twee meter voor het doel de loepzuivere voor zet. Dat was in de achtste mi nuut. Twee minuten later stond het 01. Olsen joeg van bui ten het strafschopgebied de door Schoenaker over veertig meter aangegeven bal in de kruising. Kieft kopte vervol gens tegen de lat en Rijkaard zag een kopbal door Van Gef- fen gestopt, voor Cruijff weer in actie kwam. Met een klas sieke schaarbeweging drong hij door tot de achterlijn en zocht vandaar de vrijstaande Olsen. De kleine Deen, wiens dribbels weergaloos waren voor hij uit de wedstrijd werd geschopt, gaf het publiek een herhaling van zijn eerste tref fer: 0—2. Op die stand geloofde Ajax het wel een beetje en mocht PEC wat terugdoen, al was dat niet veel. Het was dan ook teke nend dat de Zwolse tegentref fer op naam kwam van een Ajacied. De flegmatieke Rijk aard tilde een kwartier na rust een ongevaarlijke voorzet van Fühler over Schrijvers heen. Slecht voor de wedstrijd was dat geenszins, want dat zwak ke moment zette Ajax aan om opnieuw te gaan voetballen. Cruijff gebruikte ditmaal op links zijn schaarbeweging en vond met zijn voorzet Vanen burg, die maar hoefde te knik ken: 13. Lerby, zwoegend als nooit te voren maar ook nog steeds hopeloos uit vorm, kon er 1—4 van maken op een kromme dieptepass van Cruijff, maar hij wenste er een fraaie afronding aan te geven. IJzerman kon daardoor nog redden. Het laat ste half uur mocht Ling ook weer opdraven om te laten zien dat hij in de basis hoort. Dat was niet het geval. Hij viel, alleen op door het knullig ver spelen van een door hem zelf geschapen kans. Ling bakte er niet veel van, al bestond de in druk dat hij met opzet onzuiver werd aangespeeld. Scoreverloop: 10. Olsen 0—1, 27. Ot- sen 0—2, 57. Rijkaard (eiegen doel) 12. 58. Vanenburg 1—3. Scheids rechter: Mulder: toeschouwers: 17.500. PEC Zwolle: Van Geffen; Booy, Kam- stra, Hamming, IJzerman; Hendrik- sen, Fühler. Van der Hengst; Holshuij- sen (Drost), Pelleboer (Visscher), Jans. Ajax: Schrijvers: Ophof. Jansen. Rijk aard, Boeve; Lerby. Schoenaker, Vanenburg. Cruijff; Kieft (Molenaar). Olsen (Ling). Cfiidoe Gouuwit rtj< TERDAM, Door de nood gedwongen vijf basisspe- fiele, Vermeulen, Van Hanegem, Budding en Troost lessures aan de" kant was Vaclav Jezek, de trainer Feyenoord. gedwongen enkele jeugdige spelers een Ie geven. De kleine Groenendijk bracht als rechter aan- wat meer agressiviteit in de ploeg, maar had toch te Jij 'rendement. Het leek voor Feyenoord weer een teleur- te worden toen FC Groningen na ruim twintig minu- strafschop mocht nemen omdat Koeman door Staf- het moment van scoren werd vastgehouden en de jer de elf meter-trap benutte. iord kwam in dezelfde minuut nog terug. Jeliazkov, die spits steeds meer gaat thuis voelen, werd op de rand strafschopgebied gestuit en Van Til schoot de vrije ig in. FC Groningen, dat toch wat onnodig res- •or Feyenoord toonde had in het laatste kwartier van Brste helft weinig meer in te brengen. Een slimme vrije van Van Deinsen op Wijnstekers bracht de Rotterdam- °P 21. En toen Van Deinsen binnen drie minuten een derde Rotterdamse treffer zorgde uit een straf- P hij was door Walderbos onderuit gehaald leek löord op een grote overwinning af te gaan. ]pakte in de tweede helft echter heel anders uit. Nadat Word aanvankelijk veel sterker was en vele goede mo lleden onbenut had gelaten, knapte het bij de thuisclub, flebeurde in de 64e minuut. FC Groningen counterde uit afgeslagen Rotterdamse^ aanval via Gobel en uit diens 'scoorde Houtman. Bij Groningen brak toen het besef dat van dit Feyenoord niet verloren behoefde te wor- De Groningers werden gevaarlijker maar brachten inval- telman Van Engelen toch niet een moment in gevaar. Pat Feyenoord, dat zich langzaam hervonden had, ook lA 800 kar)s zag de goede mogelijkheden te benChten, bleef wor de 12.000 toeschouwers toch wel aantrekkelijk. FC jngen zag echter geen kans meer te scoren en Feye- pslaagde voor het eerst sedert drie jaar weer eens in >p koningen te verslaan: verloop: 21. Koeman 0—1 (strafschop), 22. Van Til 1—1. 33. Wijn- 21. 36. Van Deinsen 31 (strafschop), 64. Houtman 32. ferechter: Geurds; toeschouwers: 12.125. •oord: Van Engelen; Wijnstekers (Wotte), Nielsen. Stafleu. Brard Van Deinsen. Bouwens; Groenendijk, Jeliazkov en De Leeuw (Kaczor). leningen: Tukker; Van Loon. Hiddink. Waalderbos. Mulder; Van Dijk. "JRh. Keukens (Dijkstra); Gobel. Houtman. Bakker (Wiebing). ALKMAAR - Thijs Libregts had zijn lesje goed ge leerd. Tweeëneenhalve week eerder was PSV tij dens een bekerduel in de Alkmaarderhout op de slachtbank gelegd en met een nederlaag van 2-0 nog goed weg gekomen. Ver lies dat voor een groot deel aan gebrek aan disci pline en inzet kon worden toegeschreven. Libregts, de oefenmeester van PSV, sprak toen na afloop ook van gebrek aan flair en durf, als gevolg waarvan zijn equipe het onderspit had moeten delven tegen AZ '67. De Rotterdamse coach van de Eindhovense ploeg had zijn manschappen daarom voor de competitie-ontmoeting van za terdagavond, waarin de eerste' plaats van de eredivisie op het spel stond, goed geinstrueerd. Althans een taktiek aangepre zen die tot een positiever re sultaat zou moeten leiden dan ruim twee weken eerder. Het recept van Libregts bestond uit drie onderdelen: een be hoorlijke portie hardheid, een zeer korte dekking en het gok ken op de counter. Doordat al die drie onderdelen naar beho ren waren verzorgd en AZ '67 zijn zeer knappe optreden in de eerste helft niet kon bekro nen met een of meer treffers, vervolgens twee doelpunten om de oren kreeg en als ge volg daarvan afzakte naar een te matig niveau om alsnog eventueel een remise uit het vuur te slepen werd het 0-2 derhalve in de Alkmaarder hout, die voor het eerst sinds zeer geruime tijd weer eens was uitverkocht. Gegokt en verloren Georg Kessler hield zich groot na de mislukte greep naar de macht. „Hier staat geen teleur gestelde trainer", oreerde hij na afloop op de hem zo beken- de manier. „Ik heb namelijk in de eerste helft een uitstekend spelend AZ '67 gezien. We hebben gegokt en verloren. Maar daarmee is nog niet alles verloren. Maar titelprolongatie zal nu wel erg moeilijk wor den". Voor die titel is PSV na de triomf van zaterdagavond bij AZ '67 nu een belangrijke ge gadigde, maar om nu te zeg gen dat de Eindhovenaren het kampioenschap ook op grond van hun spelprestaties verdie nen gaat wat ver. Daarvoor be dienden ze zich zaterdagvond te veel van een wel erg behou dende taktiek. Die trainer Li bregts trachtte te vergoelijken door er op te wijzen dat zijn ploeg niet vrijwillig terug ging maar ertoe werd gedwongen. „AZ '67 drukte ons gewoon te rug. We hadden bepaald niet afgesproken zo te spelen, maar we kónden niet anders". Zoals zo vaak school de waar heid in het midden. AZ '67 opereerde inderdaad overrom pelend, vond elkaar blindelings maar ontbeerde een treffer die de ban had kunnen breken. De Alkmaarders ontwikkelden zo'n enorme pressie in die eer ste helft dat het een wonder mocht worden genoemd dat doelman Pim Doesburg van PSV niet voor voldongen feiten werd gesteld. AZ '67 kreeg ze ker een handvol mogelijkheden om de score open te breken. maar daarbij trad niet alleen het gebrek aan schotvaardig heid aan het licht, maar tevens een lichte vorm van arrogantie. Die er bijvoorbeeld toe leidde dat Tol en Peters riante moge lijkheden lieten liggen, omdat ze de voorkeur gaven aan een- speelse oplossing boven effec tief uithalen. Voorzichtig concept PSV kwam in die eerste vijfen veertig minuten nauwelijks tot een aanvaardbare combinatie, deels door de Alkmaarse druk maar toch ook zeker door het eigen voorzichtige concept. Dearom was het voor AZ '67 des te moeilijker te verteren dat vier minuten voor de pauze het eerste en enige foutje van Hans Reijnders, die de ge schorste Ronald Spelbos bo ven verwachting verving, leid de tot 0-1. Geels, die toch een te grote mate van voorzichtig heid aan de dag legde om zijn reputatie van topschutter van weer wat glans te voorzien toen er in de tweede helft wel een paar Eindhovense kansjes kwamen, kwam op links in bal bezit, lanceerde Thoresen die dankbaar profiteerde van on achtzaamheid van Reijnders. Daardoor sprong de bal voor de voeten van Renè van de Kerkhof, die vele verbitterde maar faire duels uitvocht met rivaal Hugo Hovenkamp, die uithaalde: 0-1. „Dat doelpunt viel voor ons op een psychologisch slecht mo ment", oordeelde Kessler te recht later. „We moesten daar door na de pauze nog meer ri sico's nemen en als gevolg daarvan viel er nog een doel punt. Toen werd het wel erg moeilijk". Buitenspelpositie Het werd zelfs onmogelijk voor de nog heersende landskampi oen. Nadat Thoresen in buiten spelpositie uit een passje van Jan Poortvliet (die als enige een gele kaart van Van Etteko- ven zou krijgen, hoewel er wel meer kandidaten waren) de tweede Eindhovense treffer had gescoord werd het Alk maarse spel dermate chaotisch dat succes vrijwel uitgesloten was. PSV bleef - nu wél nood gedwongen - in eigen linies op gesloten, maar kreeg zelfs nog enige kansen op uitbreiding van de marge. „Gebrek aan zuiverheid en toch ook weer flair waren daar de oorzaak van", meende Thijs Libregts na afloop. „Daarom schreeuw de ik ook zo veel vanaf de zij kant. Er werd dit keer door alle elf man (onder wie Michel Val- ke die voorlopig een basis plaats is toegezegd; red.) kei hard geknokt. Waarbij ieder een elkaar zo veel mogelijk sti- Deze stijlvolle actie nam Ruud Geels voor zijn re kening. De spits van PSV raakte in geheel vrije po sitie slechts de buiten kant van de paal. muieerde. Daar heb ik vanaf de zijlijn mijn steentje toe bij gedragen. Gebleken is vana vond dat de kwaliteit er bij ons wel is. Alleen de overtuiging moet nog groter worden. Dan kan er ook rustiger en meer bekeken worden gespeeld". Of dan het niveau van een ech te kampioen(skandidaat) wordt gehaald is vooralsnog twijfel achtig. Daarvoor blijft PSV toch nog wat te veel provincia le karaktertrekjes vertonen. En bovendien blijkt er ook in de Amsterdamse De Meer bij Ajax wel het een en ander te gebeu ren. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 41. R.v.d. Kerkhof Ö-1; 51. Thoresen 0-2; scheidsrechter: Van Ettekoven; toeschouwers: 16.000. Gele kaart: Poortvliet (PSV) AZ *67. Treijtel; Van der Meer, Met god. Reijnders. Hovenkamp; Peters, Nygaard. Jonker; Oberacher, Kist. PSV: Doesburg; Stevens, W.v.d.Kerk hof. Brandts. Wildschut; Huh, Poort vliet. Valke; R.v.d.Kerkhof (Landsber gen), Geels. Thoresen. Ingrid Stoot neemt revanche ZUIDLAREN Tijdens de na tionale indoorkampioenschap pen atletiek voor de jeugd, die zaterdag en gisteren in Zuidla ren zijn gehouden, is Ingrid Stoot (sprint) er opnieuw in ge slaagd het Nederlandse jeug- drecord te verbeteren. Met een tijd van 55,28 seconden bleef zij ruim beneden het op haar naam staande record, dat zij op 27 december eveneens in Zuidlaren op 55,94 se conden had gebracht. Erik de Bruin zorgde ook voor een voortreffelijke prestatie. De atleet van Typhoon ver be- Willekeur bij uitzendingen sport op t.v. Nog voordat hij goed en wel was benoemd tot opvolger van Bob Spaak als chef-sport bij de N0S-televi8ie, barstte de kritiek op Kees Boerhout al in volle hevigheid los. Di verse collega's (Kees Jansma, Ruud ter Weijden) zagen een samenwerking met deze figuur niet zitten en namen pijlsnel de benen. Boerhout zou geen notie hebben van wat er zoal in de sportwereld leeft, Boerhout zou geen in spraak dulden, Boer hout zou kortom een dictatoriaal regime na streven. Het is pijnlijk om te moeten consta teren, maar inderdaad lijkt Boerhout maar te doen wat hijzelf juist acht zonder zich enigszins in de achter gronden te willen ver diepen. Zaterdag werd daar van opnieuw een be wijs geleverd. De zaal handbaldames van Duijvestein Winter sport Hellas speelden voor de Europa Cup tegen wereldtopper Vasas Boedapest. Met twee camera's was de NOS naar Voorburg af gereisd. Om de over daad aan reclame langs de wanden wat in te perken had het personeel van de sporthal de nodige maatregelen geno men. Daar lag het dit maal dan ook niet aan. Boerhout zag ditmaal andere problemen. Toen de beelden in Hilversum binnen kwamen, ontdekte hij een illegale vorm van shirtreclame. Boerhout riep onmiddellijk „stop" en prompt kon den de zelf ook hevig verontwaardigde tech nici kort na de rust hun spullen inpakken. Commentator Evert ten Napel was ook wi theet. NCRV-presenta- tor Dick Passchier ver ontschuldigde zich la ter op de avond uit voerig tegenover de kijkers, hij moest vol staan met het noemen van de uitslag. Geen beelden van Hellas- Vasas. En natuurlijk was ook Hellas aller minst gelukkig met deze gang van zaken. Tevoren waren duide lijke afspraken ge maakt tussen vereni ging en omroep, die nu evenwel door het plotselinge veto van Boerhout teniet wer den gedaan. Boerhout zorgde voor een totaal individuele interpretatie van de door hogerhand uitge vaardigde richtlijnen inzake het voeren van reclame op en rond de sportvelden. Wat be zielt een man als Boerhout om zo'n drastisch besluit te nemen? Om over het al of niet consequent zijn maar te zwijgen. Niet alleen werden za terdagavond beelden van onder meer ijs hockey en basketbal (Frans Henrichs en Mart Smeets) getoond waar ook shirtreclame wordt gepleegd, ook stonden de camera's al eens eerder bij Hel las opgesteld. Toen speelden de Haagse dames in dezelfde uit rusting, toen mocht het wel, waarom nu niet? Hellas overweegt juridische stappen, maar de winstkansen daarbij moeten even gering worden geacht als die tegen Vasas Boedapest. Het wordt de hoogste tijd dat er nu eindelijk eens duidelijkheid wordt verschaft om trent dit probleem. Degene, die hiervoor moet zorgen, moet maar niet Kees Boer hout heten. Zoals het nu gaat lijkt het veel op z'n Jan boerhout- sefluitjes. terde zijn nationale jeugdre- cord, dat op 17,31 meter stond, lieft vier maal. Via 18,39 m, 18,41 m en 18,57 m bracht hij. het uiteindelijk op 18.58 m. Zijn eerste en vierde poging waren ongeldig. Het derde jeugdrecord kwam op naam van Guido van der Sluis. De Amsterdammer liep de 60 me ter horden in 8,06 seconden. Hij was daarmee zevenhonder- ste seconde sneller dan Robert de Wit (PSV), die op 31 januari van het vorig jaar in Zwolle met 8,13 seconden jeugdre- cordhouder was geworden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9