„Ik ben niet afgekeurd, ze hebben me vrijgelaten Gregoriusvereniging presenteert liedbundel offelijk verschot an vrouw evonden in loetermeer Acteur Victor Jory overleden TOTAAL WEIGERAAR BAS ELFRINK: r>r> Nieuw kerkbestuur parochie Hoogmade Groningse econoom vindt drie miljard voor banenplan Castermans tot bisschop gewijd «a NNENLAND/BUITENLAND L0DSE COURANT MAANDAG 15 FEBRUARI 1982 PAGINA 7 (FTERMEER Op de toe- igsweg van een boerderij n de Voorweg in Zoeter- er heeft een 15-jarige jon- i zaterdagmorgen het stof- ijk overschot gevonden van tot dusver onbekende iuw. Volgens de politie jet niet uitgesloten worden icht, dat de vrouw door een sdrijf om het leven is geko- politie heeft vooralsnog en uiterlijke tekenen van weid kunnen ontdekken. De ouw, ongeveer 60 jaar oud, eft een tenger postuur, is D meter lang en heeft grij- id, halflang haar en blauwe en. Ze heeft een beetje een ïeve mond en neus en een kdalig gezicht, met een moe- rvlek op de rechter wang. linker hoektand van het ingebit ontbreekt. De ouw was gekleed in een od wollen vest met vijf kno- n.een wollen kaki sjaal, een ige camel jas en een groen iUen muts. Daaronder droeg een bruin grijze jurk en ny- ikousen en witte, halflage loenen, maat 38. politie heeft in het week- ide in de ruime omgeving Zoetermeer navraag ge- naar een eventuele ver sing, maar ze is daarmee els verder gekomen bij het derzoek naar de identiteit de vrouw. Een ieder die ichtingen kan verschaffen er de identiteit van de ouw, wordt verzocht kon- op te nemen met de poli van Zoetermeer,- tel. 079- 1.51. an verblind door vrouw (57) mgelukt HAAG De 57-jarige ,..ouw G.J. Gijsen-Elswijk Honselersdijk is gistermid- in het ziekenhuis Leyen- overleden aan de ver- Jingen die zij enkele uren Ier had opgelopen bij een val. De vrouw werd op de iing van de rijbaan en het pad aan de Madepolder- in Den Haag aangereden een door de zon verblin- itomobilist. De automobi- erklaarde dat hij de kleu- Jan het stoplicht door het s Ut zonlicht niet heeft kun- "jiiien. Die kleuren waren, ™£ns de politie, op het mo ut van de aanrijding rood. vf'b' rekers op terdaad betrapt 3DSCHENDAM De poli- van Leidschendam beeft terdagnacht een 20-jarige joteur en een 21-jarige uit- ndkracht, beiden uit deze meente, op heterdaad be- pt bij een inbraak in de iristlijke mavo aan de echtlaan. Voorbijgangers za- twee mannen een ruit uit sponning tillen en de school aan. Daarop alarmeerde ze litie, die de twee voor ze iets jjnden uitrichten oppakte en or verhoor meenam naar t bureau. De politie vewacht ™"Ttde daders nog meer op hun rik hebben. C. Rijnsdorp Efi rerleden tterdam De letterkun-, eetr [e en schrijver dr. Corne- i Rijnsdorp is op 87-jarige' -mrftijd in zijn woonplaats it otterdam overleden. Rijns- irp werd de laatste drie tanden van zijn leven in n ziekenhuis verpleegd, it op hoge leeftijd schreef jnsdorp letterkundige kro tken voor het dagblad iw. Als letterkundige was autodidact. In 1964 werd door de Vrije Universiteit msterdam een ^eredocto- toegekend. In hetzelfde ontving hij de Kritiekprijs de Mij. der Nederlandse tterkunde. Rijnsdorp was ticier in de orde van Oranje ttsau. in 1930 tot 1970 verschenen mm m zijn hand de romans Ko- ngskinderen, Kostgangers ids, Ik volg je tot Istambul, dert Holier, Mijn vader, ijn vader en de schuldige. In 15 schreef hij het gedicht ntnaus. Verder zijn er van lm een aantal essays ver lenen. jnsdorp heeft aan een aantal nq tterkundige bladen meege- trkt. Hij deed dit uit zijn or- odox-protestantse overtui- ng. Bij de uitreiking van de ritiekprijs in 1974 zei het tyrapport onder ander „Hij «ft zich indien niet gedra- n door, dan toch altijd dui- lijk verbonden gevoeld met - orthodox-protestantse ge in; eenschap in Nederland en n gaven in dienst gesteldl ta een groeiende openheid! n dit deel van ons volk door Nederlandse letterkunde", oensdag wordt in de Vredes- Tffstkerk in Rotterdam een Uiwdienst gehouden. CHRISTERN NIEUWE AVRO-DIRECTEUR HILVERSUM H. A. Christern (54) wordt met ingang van 1 maart 1982 algemeen di recteur van de AVRO. Het algemeen be stuur van deze omroep heeft unaniem tot zijn benoeming besloten. Hierdoor is tevens voorzien in het bestuursbe sluit van oktober 1981 om de topstructuur van de AVRO te versterken. Christern wordt belast met de totale operationele bedrijfsvoering van de AVRO, alsmede met het sociale beleid en marketing, aldus een woordvoerder. Harald Adolfo Christern, geboren in Manilla, heeft tal van functies bekleed binnen de Neder landse media, vooral in de uitgeverswereld. Hij was tot 1981 voorzitter van de hoofddirectie van de Perscombinatie, thans nog lid van de di rectie. De benoeming van Christern is genomen zonder advies van de ondernemingsraad van de AVRO. Een woordvoerder liet weten dat de OR zich zal beraden op consequenties. Venus van Milo verhuist PARIJS Van het Parijse mu seum het Louvre worden verschei dene zalen gereno veerd. Met het oog daarop zal een deel van de expositie ruimte tot begin 1984 niet toeganke lijk zijn voor het publiek. Als gevolg daarvan verhuist de Venus van Milo" uit de zaal voor Griekse oudheden die lang durig dichtgaat, naar de zaal van de Karyatiden. Leeuwenfontein van Alhambra naar museum Madrid De beroemde leeuwenfontein bij het Alhambra in Granada zal begin volgend teur-generaal voor de schone kunsten, Javier Tusell, bekendgemaakt. De uit 1377 daterende fontein, bestaande uit twaalf leeuwen in wit marmer die een grote albasten schaal dragen, wordt beschouwd als een van de mooiste voortbrengselen van de Moorse kunst. Op de binnenplaats waar het geheel nu staat, komt een kopie, terwijl het origineel zal worden overgebracht naar het Museum voor Spaanse-Moorse kunst in het Alhambra. De leeuwen zijn al beschadigd en het Arabische gedicht dat op de rand van de schaal is gegraveerd, is niet meer te lezen. SANTA MONICA (California) De acteur Victor Jory, die vooral schurken op het witte doek neerzette, is op 89-jarige leeftijd overleden in Santa Monica. De man, die vooral bekendheid kreeg om zijn rol in „Gejaagd door de wind", had al jaren last van zijn hart. De in Alaska geboren Jory had zowel belangstelling voor het schrijven van toneelstukken als het optreden in films. Hij deed aan meer dan 115 rolprenten mee en schreef de tekst voor twee toneelstukken. Met zijn overlijden is Olivia de Havilland nog als enige in leven van de groep die 1939, „Gejaagd door de wind" opnam. Hij zette verscheidene strijders en Indianenleiders neer in een reeks westerns, waaraan hij meedeed. In „De avonturen van Tom, Sawyer" speelde hij Injun Joe. In 1940 verruilde Jory Hollywood tijdelijk voor Broadway. Daar stond hij in stukken als „Angel Street", The two Mrs. Carrolls", „Perfect marriage", „Li- lom" en „Terese". De toneelstukken waarvoor hij het script leverde, zijn „Five who were mad" en „Bodies by Fisher". Beide stukken waren te zien in New York. In 1929 trouwde hij met Jean Innes. Uit het huwelijk werden twee kinderen geboren. In zijn jonge jaren was Jory een begaafd sporter. Zo was hij amateur-boks kampioen van Brits Columbia in het halfzwaargewicht. Ook behaalde hij ti tels in het boksen en worstelen voor amateurs in de Verenigde Staten. SCHEVENINGEN/ZEVE- NAAR „Ik ben nooit door een militaire arts ge keurd, ze hebben me ge woon vrijgelaten", zegt de 19-jarige totaal weigeraai Bas Elfrink uit Zevenaar. Zijn mededeling is in strijd met wat het ministe rie van defensie had ver klaard: dat Elfrink zater dag door een militaire arts is afgekeurd voor militai re dienst en vervolgens, na een hongerstaking van 23 dagen, uit het gevange nisziekenhuis is ontslagen. Zaterdagmiddag kreeg Elfrink naar zijn zeggen van een hoofdbewaarder in het peni tentiair ziekenhuis in Scheve- ningen te horen: „Je bent vrij". „Vervolgens kreeg ik een papier, ondertekend door geneesheer-directeur A. Kraayveld, waaruit bleek dat ik op last van auditeur-militair mr. D. Veurink van de krijgs raad in Arnhem op vrije voe ten werd gesteld". Elfrink verklaarde gisteren in zijn woonplaats Zevenaar dat hij zich nooit aan een militaire keuring heeft onderworpen. Naar zijn zeggen is zijn actie, waarbij hij veertien kilo een lichaamsgewicht heeft verlo ren, een succes geworden, om dat zijn eis: volledig ontslag uit alle militaire verplichtingen, is ingewilligd. Voor zover hij weet is hij ook ontslagen van vervangende dienstplicht. Over enkele weken zal hij via zijn huisarts horen op welke gronden hij is afgekeurd. Tijdens de actie van Elfrink is vooral in het begin getracht hem tot andere gedachten te brengen. Daarbij kreeg hij re gelmatig geurende borden met warm eten voor zijn neus. „Ik droomde op den duur van luxueuze maaltijden, maar hield toch vol". In de afgelo pen weken heeft hij geleefd op water, melk en vruchtesap. Hij heeft de indruk dat zijn ge sprek met staatssecretaris Van Houwelingen, daags voor hij werd vrijgelaten, een belang rijke invloed op zijn vrijlating heeft gehad. De anti-militaristische groep Onvrede in Zevenaar is van mening dat de reactie van het ministerie een keerpunt bete kent in de behandeling van to taalweigeraars, maar Elfrink zelf vermoedt dat zijn zaak een individueel geval is. Toen hij zaterdag in Scheveningen werd ontslagen, stonden er on geveer tweehonderd demon stranten voor de deur. Ook in Amsterdam werd zaterdag voor zijn vrijlating gedemon streerd. HOOGMADE Het nieuwe bestuur van de pa rochie O.L. Vrouw Ge boorte telt veertien leden. Tegelijk met de onlangs gehouden landelijke actie 'Kerkbalans' werd de pa rochianen van Hoogmade een verkiezingslijst aange boden. Daarop stonden de namen van kerkbestuurs leden die herkiesbaar wa ren, aangevuld met nieu we kandidaten. Dat de parochieleden tevreden zijn over het oude bestuur is gebleken uit het feit dat bijna alle zittende leden voor een Eeriode van vier jaar zijn her- ozen. Het kerkbestuur wordt versterkt met Toos Hooge- veen-Van der Meer en Freek Jansen in commissie I, Frans van Tol in commissie IV en Nel van der Laan-Vrijburg en Gré van Tol-Wesselman in commissie V. Mevoruw Kap- teijn-Pouw neemt zitting in de bejaardenvertegenwoordiging en voor de jongeren is Rose Marie Hoogeveen gekozen. Na jaren van grote inzet voor de parochie moest Aad van Mil wegens het voltooien van de termijn die daarvoor staat, afscheid nemen van het kerk bestuur. Afscheid nemen moesten ook mevrouw Liever- se-van der Ploeg, die de leef tijdsgrens heeft bereikt en Piet Hoogeveen, omdat hij niet herkozen werd. acteurs Ter gelegenheid van de hon derdste verjaar dag van het Fonds voor Amerikaanse acteurs ver schenen in een speciale radio uitzending „De nacht van de honderd ster ren" tal van grote namen op. Onder hen Elizabeth Taylor (links) en prin ses Grace van Monaco. De ho noraria gingen rechtstreeks naar het fonds. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Ondertrouwd; W. M. van Steen- bergen en J. Heidstra; H. Bakker en A. M. W. van Emmerik; H. Q. Arends en J. M. W. Mlefoo; A. M. Hesseling en S. H. M. Aarts; H. Nagtegaal en M. C. J. ZuIJdwijk; R. Kammeraat en J. J. C. van der Holst; H. J. P. van Douwe en M. E. Homan; A. J. Luiten en J. P. van der Kuil; J. C. van der Kraan en Y. M. Faas; W. Snellenberg en J. J. W. K. Louwerens en E. J. De- Geboren; Richard zv G. R. Stammers en M. C. Hartevetd; Blrsen dv A. Arikan en F. Mtzrak; Johannes Benjamin zv J. B. M. Borst en C. A. J. Smits; Sebastlaan Johan nes zv J. J. van den Nouland en E. A. M. Bernlng; Gerard Willem Klaas Zv N. Ouwe hand en N. W. G. Mol; Nicolaas Leenden zv N. A. van Beelen en J. J. van der Plas; Cor nells Leonardus zv C. H. L. Klaassen en E. M. Ris; Jannetje Trijntje dv A. B. Herbert en M. Bamboom; Annemleke Margaretha Tltla dv R. J. Verdonk en M. M. Ketelaar; Jeffrey Gerardus Leenden zv G. Th. J. van der Hoorn en P. G. Lam an; Wesley zv F. C. M. Sluiter en R. van Oever en; Jaapje Jennifer Mirjam dv G. P. Ouwehand en C. J. Heijmarts; Johanna Mathilda dv J. W. Zulj- derduijn en C. J. Murck; Richard zv C. J. de Vreugd en M. C. Schaap; Michael zv R. M. Prins en M. E. A. Slooa; Arnold Joost Willem Water; Blanca dv A. C. de Ridder en M. MeF lema; Aisoon zv R. Sucharitkul en W. PolnF kom; Guido zv P. Straathof en B. Dijkstra; Clazlne Slmone dv P. van Elk en N. Rljsdam; G. de Vreugd en M. E. van Duljn; Damarls Dorothea dv H. J. Vermeulen en E. Spooler; Marcel zv W. Buytendorp en M. Blok; Friso Plet er zv R. F. Blankevoort en E. M. Basse; Leanrte dv M. van Egmond en A. W. Kruger; Nick Jacobus Joseph zv J. M. J. van Wlnsen Peter zv R. P. M. Woliers en K. G. van Win kel; Corina Cornelia Cetharlna dv R, F. A. de Plnóda en M. C. Hardeman; Majid zv M. Larkoubl en F. Baroudl; Danny zv M. H. A. HlUen en E.M. Versteeg; Jacqueline Marie- Loutoe dv J. A. de Koster en J. M. A. van der Lult; Badr zv M. Essaoul en A. Lahrach; Malou Emllie dv A. W. Slemons en A. E. E Loo; Marie Louise dv A. C. de BruIJn en M. Hartevelt en W. Sira. G.J. de Vaal, geb. 13-9-1920 man; C. H. Uhlmann, geb. 29-7-1900 vrl. geh. gew. met J. Sogers; A. C. F. van der Bleumers. geb. 23-8- 1916 vrl. echtg. van W. K. Janssen; M. van Doom. geb. 28-7-1916 vrl. echtg. van L. ter Wal; M. L. Njoo. geb. 7-1-1973 vrl.; R. W. G. ten Tije, geb. 24-10-1906 vrl. geh. gew. met E. Geitenbeek; E. H. Verbij. geb. 26-2-1893 vrl. geh. gew. met A. L. van der Klein; L. W. Grimbergen, geb. 12-3-1908 man; W. J. J. van Winden, geb. 27-2-1930 man; H. P. Mannle, geb. 21-1-1926 man; B. Sollie. geb. 13-11-1909 man; O. S. Henderson, geb. 3- 10-1925 vrl. geh. gew. met R. Röben; W. G. Gouwe leeuw, geb. 9-7-1944 man; H. F. van den Eshof. geb. 25-11-1895 man; J. M. Gor dijn. geb. 14-11-1946 vit; H. Meijer, geb. 9- 1-1904 man; M. Flanderhljn. geb. 8-3-1906 vrl. geh. gew. met J. Belgen; J. M. "t Hooft, geb. 21-3-1892 vrl. geh. gew. mei J. Nie- boen C. A. Woelders, geb. 20-12-1915 vrl. echtg. van A. van Keulen; A. Middeldorp, geb. 2-4-1914 man; H. H. Vodegel. geb. 12- 12-1909 man; A. M. Gehrels. geb. 8-11-1936 man; E. van der Voet, geb. 6-7-1896 vrl. Gehuwd: F. H. Masmeijer en M. Boehlee; Th. D. Peters en M. P. Stoppels. iiiiuiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiniiiiiiiiiiiiiiii Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 uur en 19.00 uur nummer 071 - 122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. iiiiii UTRECHT Onder au spiciën van de St. Grego riusvereniging is zaterdag in Utrecht de liedbundel' „Gezangen voor de Litur gie", die in het najaar zal verschijnen, gepresen teerd. Deze liedbundel, waarvoor een speciale stichting in het leven werd geroepen om de uitgave te verzorgen, is een momen topname van de stand van za ken met betrekking tot de li turgische vernieuwing. Meer dan dat is het niet, wil het ook niet zijn, want, zeggen de sa menstellers, de bundel is geen eindpunt, omdat de liturgische vernieuwing nog in volle gang is. Van wat er op dat terrein tot stand is gebracht sinds het tweede Vaticaans Concilie, waarop besloten werd tot in troductie van de volkstaal in de liturgie, geeft deze bundel een bloemlezing. Maar dan zo danig dat, zoals dr. Vernooy, voorzitter van de commissie van samenstellers, het zater dag zei: „Het uitschudden van veel kaf zal het koren duidelij ker doen zien". Daarom zegt monseigneur Bluyssen van Den Bosch ten geleide van de brochure, die de deelnemers aan deze informatieve bijeen komst een indruk gaf van de op handen zijnde bundel: „Het is dan ook te verwachten dat de bundel een richting zal ge ven aan de liturgie in het Ne derlands". De Bossche bisschop kwalifi ceert de uitgave ook als „een tussenfase en als zodanig be doeld om de ontwikkeling van de Nederlandse liturgische muziek te stimuleren". Hoewel primair bedoeld voor de ka tholieke liturgie, verwacht men dat deze nieuwe liedbun del ook heel goed zal liggen in oecumenische handen. De ker ken leren onderling veel van elkaar, aldus dr. Vernooy za terdag, en de liturgische prak tijken komen steeds nader tot elkaar. De imndel bevat psal men en canSeken, vaste ge zangen en liederen. Verwacht dat de bundel ook in de gebe dsdiensten, die vermoedelijk in de toekomst in de liturgie zullen gaan overheersen, goe de diensten kan bewijzen. De bundel bevat ook orden van dienst met tafelgebeden, waarbij echter de bekende ge zongen tafelgebeden ontbre ken. Daar waren de bezoekers van de Utrechtse informatie dag koorleiders en liturgis- ten niet zo gelukkig mee. Men kwalificeerde het wegla ten daarvan als een stap terug. Overigens heeft de presentatie van de nieuwe liedbundel gro te verwachtingen gewekt, zij het dat men hier en daar ook vreest, dat de in deze bundel bijeengebrachte liederenschat niet overal even bruikbaar zal zijn. NAM STAAT BIJ OVERHEID FLINK IN HET KRUT DEN HAAG Als de NAM het s taatsaandeel van de meeropbrengsten yan de aardgasverkopen in het vervolg eens per maand afdraagt, is er een eenmalig voordeel van ongeveer 3 miljard te behalen voor het kabinet. Deze drie miljard kan worden gebruikt voor het banenplan van minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid. Dat is dan driemaal zoveel als de 1 miljard die Den Uyl nu probeert te krijgen door de gaswinsten van Shell en Esso verder af te romen. Eén en ander blijkt uit een publicatie van de Groningse eco noom drs W. Salverda. Salverda heeft een onderzoek verricht naar de inkomsten en uitgaven van de Nederlandse overheid. Daarbij stuitte hij op een (overigens legale) beta lingsachterstand van de NAM. De NAM betaalt haar schuld aan de staat één keer per drie maanden, terwijl de NAM zelf maandelijks geld ontvangt van haar crediteur, de Gasunie. Deze vertraging in de afdrach ten heeft tot gevolg dat de NAM permanent een deel van 's lands financiën in bezit heeft Door de prijsstijgingen van het gas in de afgelopen ja ren is dat bedrag enorm opgt lopen. Salverda heeft deze gegevens gevonden in de NAM-cijfers zoals die bij de Kamer van Koophandel zijn gedeponeerd en in de begrotingen van het ministerie van economische zaken. Salverda pleit ervoor, dat de NAM in het vervolg meteen haar schuld aan de staat voldoet als zij haar geld van de Gasunie ontvangt Niet alleen omdat er dan 3 mil jard beschikbaar komt, maar terwille van de consumenten. Salverda: „De kleinverbrui kers worden gemaand snel te betalen op straffe van afslui ting. In dit licht bekeken is het onredelijk dat de NAM aanzienlijke rentevoordelen kan behalen door haar schuld aan de overheid drie maanden in kas te houden". Een deskundige van het mi nisterie van financiën verge lijkt de het plan van Salverda met de wens van sommige economen en politici om een deel van de Nederlandse gou dreserve te verkopen. Zo'n maatregel zou, evenals het drie miljard gulden-plan, één maal een fors bedrag opleve ren, te gebruiken als injectie voor de Nederlandse econo mie. De Delftse hoogleraar prof. Gans is warm voorstan der zo'n goudverkoop. Hij sug gereert, dat met de opbreng sten een nieuwe Nederlandse wagonindustrie gesticht kan worden. Om drie miljard gul den bij de NAM vrij te maken DEN HAAG Arie van der Hek (PvdA) zal deze week in de Tweede Ka mer aandringen op open baarmaking van het „gentlemen's agreement" (het herenakkoord) tussen voormalig minister Van Aardenne en de oliemaat schappijen Shell en Esso. Voorafgaand aan dit mon delinge akkoord zijn enke le brieven gewisseld. Dit heeft Van der Hek zater dagavond voor de VARA- radio verklaard. Van Aardenne, thans WD-kamerlid, heeft geen bezwaar tegen openbaar making van de brieven. Volgens hem is de inhoud investeringen tegeno ver gaswinsten al wel de brieven juridisch gezien let gelijk kunnen worden ïsteld aan een „overeen komst". De PvdA-fractie in de Kamer wil zoals be kend het herenakkoord met de oliën openbreken delen over een nieuwe verdeling van de aargas- winsten. Den Uyl: PvdA is gebutst en gehavend (Vervolg van de voorpagina) Hoewel het congres voor een belangrijk deel was gewijd aan het opstellen van een basispro gramma voor de komende sta- ten-en raadsverkiezingen lag het zwaartepunt van de dis cussies op de actuele politieke problemen en de malaise waarin de PvdA verkeert Po litiek leider Den Uyl, minister van sociale zaken en werk gelegenheid, gaf onverbloemd toe dat de partij „gebutst en gehavend" is. „De PvdA heeft ernstige problemen: met de kiezers, met de vakbeweging en met zichzelf", aldus Den Uyl. Volgens hem gaat het echter om een inzinking van tijdelijke aard. Hij wees erop dat de moeilijkheden waarin de partij verkeert in belangrij ke mate te maken hebben met de economische crisis. „Er is geen vooruitgang en geen groei meer. Daardoor wordt de sociaal-democratie zwaar op de proef gesteld. Nieuw realis me is dan ook nodig, maar dat is alleen zinvol als het gevoed wordt door nieuw idealisme". Over de teruglopende popula riteit van de partij zei Den Uyl: „Het lijkt erop of een niet onbelangrijk deel van onze aanhang op huwelijksvakantie is. We zullen eenstemmiger, aardiger en toleranter moeten worden om die mensen te la ten terugkeren". Den Uyl zei begrip te hebben voor de protesten van de vak beweging tegen de aangekon digde bezuinigingen in de sfeer van de ziektewet. „Ik til niet licht aan die protesten, maar ik vraag de vakbeweging ook begrip voor de problemen waar wij als kabinet voor staan". Partijvoorzitter Max van den Berg deed eveneens een be roep op de vakbeweging, de PvdA niet in de steek te laten. „Jij, Wim Kok, hebt Joop den Uyl in het kabinet ontzettend hard nodig", aldus Van den Berg. Japanse piloot sloot brandstoftoevoer af TOKIO De gezagvoerder van het Japanse passagiers vliegtuig dat vorige week in de baai van Tokio neerstortte, voelde zich op de bewuste dag „niet goed" en had vlak voor het ongeluk een handgemeen met zijn cockpitbemanning over de besturing van het vliegtuig. Uit een onderzoek is gebleken dat de brandstoftoe voer naar een van de vier mo toren was afgesloten waardoor het vliegtuig, een DC-6, abrupt snelheid verloor. Het kwam in de baai van Tokio terecht en 24 mensen kwamen om het le ven. Tegenover de politie verklaar de de 35-jarige piloot dat hij zich niet goed gevoeld had en dat hij op een gegeven mo ment van automatische bestu ring op handbediening over ging. Naar de president-direc teur van de Japanse lucht- vaartmaarschappij meedeelde, leed de gezagvoerder aan een psychosomatische kwaal en had hij last van hallucinaties op grond waarvan hij al eens een vliegverbod had gekregen. Scholier loopt bij verkoop gestolen brommer tegen de lamp LEIDSCHENDAM De ver- koop van een juist gestolen bromfiets is een 14-jarige scho lier uit Leidschendam zater dag noodlottig geworden. Toen een koper de zaak niet ver trouwde, schakelde hij de poli tie in, die de knaap voor ver hoor meenam naar het politie bureau. Daar bekende de jeug dige dader nog eens vier bromfietsen te hebben ont vreemd. De twee wieiers wer den half gesloopt in sloten aangetroffen. ROERMOND Op de tiende verjaardag van zijn eigen bisschopswijding heeft de bisschop van Roermond, mgr. dr. J. Gij- sen, zaterdag zijn vicaris- generaal mgr. A. Caster- mans, tot bisschop gewijd. Als mede-consegratoren fungeerden de bisschop pen van Den Bosch en Rotterdam, mgr. drs. J. Bluyssen en mgr. dr. A. Simonis. Buiten hen woonden nog een vijftiental bisschoppen de plechtigheden in de St. Chris- toffel-kathedrnnl van Roer mond bij. Onder anderen wa ren dit kardinaal Willebrands, aartsbisschoop van Utrecht, de pauselijke pronuntius mgr. B. Wüstenberg uit Den Haag, de bisschoppen van Breda, Haar lem en Groningen, enkele ge wezen missiebisschoppen plus de bisschoppen van de aan Roermond grenzende Belgi sche en Duitse bisdommen Hasselt, Luik, Aken en Mun ster. Ook de samen met mgr. Cas- van Utrecht en Bër van Rot terdam waren aanwezig. Kar dinaal Alfrink, de vroegere aartsbisschop van Utrecht, die aanvankelijk had toegezegd aanwezig te zullen zijn, moest vanwege ziekte, verstek laten gaan. Alvorens de eigenlijke wij dingsceremonies: handopleg ging, zalving van het hoofd en overhandiging van evangelie boek, ring, mijter en staf, plaatsvonden, schetste bis schop Gijsen de levensloop van de nieuwe hulpbisschop. Zich rechtstreeks richtend tot mgr. Castermans, die tien jaar geleden vicaris-generaal werd, merkte bisschop Gijsen op: „Fons, je ziet er erg tegen op om bisschop te zijn, maarje zult zien dat het om een'mijl paal in je leven gaat. Vanuit jouw nederige instelling en je manier van doen zul je met Gods hulp ook deze nieuwe taak aan kunnen". De kerk, zo vervolgde hij, heeft juist in deze tijd goede herders nodig, nu de kudde verstrooid is door wat allerlei geesten en on-geesten haar aan menselijke wijsheid aan prijzen. „Daar zul je doorheen moeten kijken en het licht van Chris tus doen schijnen". Hij wees de nieuwe bisschop erop dat hij zijn taak in trouw en gehoor zaamheid aan het woord van de paus, hoe dit ook luidt, zal dienen te verrichten. Na de wijding en de daarop volgende eucharistieviering gaf mgr. Castermans aan een stampvolle kathedraal zijn eerste bisschoppelijke zegen. In zijn dankwoord bekende hij bang te zijn geweest om ja te zeggen, maar dit toch gedaan te hebben, vertrouwend op de hulp van Christus en Maria. Mgr. Castermans dankte dé consegratoren en alle overige bisschoppen, alsmede de aan wezige wereldlijke autoritei ten, onder wie de commissaris van de koningin in Limburg, dr. J. Kremers, Eerste- en Tweede-kamerleden, alsmede de burgemeester van de bis schopsstad Roermond en van Maastricht, waar mgr. Caster mans 57 jaar geleden werd ge boren.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7