VD pleit voor Leids fspiegelings college 7 Leidse expeditie ontdekt Egyptisch graf in woestijn van Sakkara TOCH PRIJSCOMPENSATIE VOOR TAP-WERKNEMERS ONTWERPPROGRAMMA 7erklozen via \eidse Klussenbank ?er aan de slag Carnaval in Leiden Mensen en Mensen PAGI)EN LEIDSE COURANT' MAANDAG 15 FEBRUARI 1982 PAGINA 3 GPV 'F """"m lijst pvoedli o] telten. n durchL 30 Info ortage aal. 20. De SGP, J en de RPF besloten om komende ge- F^aadsverkie- net één geza- lijst mee te e lijst wordt door de daarna het dan de RPF. J.G. Boude- lijstrekker, >p de lijst is n der Meij en C.W. Kiste- Groepstherapie voor kansarmen LEIDEN De groepstherapie voor echtparen waarmee de gemeentelijke sociale dienst is ge start, richt zich in de eerste plaats op kansar men. Dit antwoorden B en W op vragen van de PvdA-raadsleden J. Maat en T. Fallaux. Beiden hebben zich zorgen gemaakt over een mogelij ke koerswijziging van de GSD. Zij meenden dat de groepstherapie voor echtparen buiten de doelstelling 'werken voor kansarmen' zou val len. Volgens het college is dat niet het geval.. Het kansarm zijn heeft verschillende facetten,, zo menen B en W. Bovendien zou de groepsthe rapie slechts één van de vele werkzaamheden zijn die de GSD verricht. Daarbij kunnen ook niet-kansarmen bij de GSD terecht. De raadsle den hoeven zich dus geen zorgen te maken, vindt het college. Vier mille buit bij inbraak LEIDEN Bij een in braak in een woning' aan de Saffierstraat is voor ongeveer 4.000 gulden buitgemaakt aan stereo-apparatuur. De daders zijn in de nacht van vrijdag op za terdag de woning door het openbreken van de achterdeur binnen ge komen. Gestolen wer den een tuner, een ver sterker, een pick-up, een cassettedeck, 40 cas settes, diverse singles, een portefeuille en twee gouden ringen. LEIDEN Het gemeen tebestuur heeft besloten de werknemers die via de Vegeling Tjidelijk Arbeids plaatsen (TAP) bij de ge meente in dienst zijn, met terugwerkende kracht prijscompensatie te beta len. Het CPN-raadslid J. Brands informeerde drie maanden ge leden waarom een veertigtal TAP-krachten met ingang van 1 juli 1981 wel meer AOW en WW moesten betalen, maar verstoken bleven van ruim drie procent prijscompensatie. „Zij worden dus dubbel ge pakt. De gemeente doet ken nelijk niets aan de bescher ming van de rechtspositie van haar werknemers", constateer de Brands. „Het komt", aldus het college: „Omdat de salaris sen zijn afgeleid van de subsi die die het rijk hiervoor be schikbaar stelt. Deze subsidie wordt niet trendmatig aangé- past, daarom krijgen de TAP- krachten een vast maandsala ris. Het is voor de gemeente niet mogelijk zelf de prijscom pensatie te betalen, maar we zullen er bij het rijk op aan dringen dat de subsidie wordt aangepast". Vooruitlopend op deze toezegging van het rijk worden de salarissen van de werknemers herzien, zodat de prijscompensatie met terug werkende kracht kan worden uitgekeerd. I ag: de Journi 55 Ch edjes. Cabu. j-Henr i Cefchi hlenneJ] .15 li i sllenl jrammjf» iM6. !N De Leidse jtfdeling is voorstan- i een college op ba- een zo goed moge- fspiegeling in de ge- eraad. Dit schrijft ij in haar ontwerp- zingsprogramma inenkort aan de le- worden voorgel De WD wil op ind geen partijen ielname aan het col- itsluiten. D schrijft tevreden te r het beleid dat de af vier jaar met de PvdA is gevoerd. „Het overgrote deel van onze programmapunten is gerealiseerd", zo staat in het program. In de verwachting dat er opnieuw ingrijpende be zuinigingen nodig zullen zijn, heeft de VVD haar program sober gehouden. De liberalen willen dat met behulp van een meerjarenplan de Leidse be groting zo spoedig mogelijk sluitend wordt gemaakt. Hier bij moet ondermeer worden bekeken in hoeverre gemeen telijke taken kunnen worden afgestoten en dient te worden uitgegaan van het profijtbegin sel (de gebruiker betaalt) in het belasting- en tarievenbe- leid. Er moeten meerdere bedrijfs verzamelgebouwen komen, al dus de VVD. Deze partij pleit voor de vestiging van een avond- en/of zondagswinkel. Gedurende de volgende colle geperiode willen de liberalen twee parkeergarages realise ren, één op het Sanders-com plex en één op de Kaasmarkt- ir. Driessenplein. De bouw van een parkeergarage aan de Hekkensteeg moet met kracht ter hand worden genomen. De liberalen pleiten voor het ont werpen van een beleidsplan voor het herinrichten van straten. „Leiden is allerminst gebaat bij een oerwoud van paaltjes die het verkeer soms eerder onveiliger dan veiliger maken en het stadsbeeld aller minst verfraaien", aldus de VVD. De partij spreekt zich uit tegen het opengraven van het Kort Rapenburg en de Mare. Met spoed dient de ont wikkeling van een ongelijk vloerse kruising op het Sta tionsplein ontwikkeld te wor den, een tunnel evenwijdig aan het spoor verdient de voorkeur van de VVD. De VVD wil een bijdrage leve ren in de oplossing van de huisvestingsproblematiek door de criteria van economische gebondenheid en inkomen soepeler te hanteren. Door middel van een aktief vorde- ringsbeleid moet kraken wor den tegengegegaan. Woningen mogen van de WD onder toe zicht van de gemeente ge splitst worden omdat hierdoor meer wooneenheden ontstaan. Ten aanzien van de openbare orde en veiligheid willen de li beralen de personele bezetting bij de brandweer aanpassen. Iii het politieapparaat dient het aantal wijkagenten te wor den uitgebreid terwijl de poli tie meer aandacht moet schen-; ken an voorlichting over van dalisme op scholen. De ge meente moet initiatieven ne men voor de opvang en be handeling van verslaafden aan alcohol en drugs, zo mogelijk in regionaal verband. USSENDE WAO-ERS EN RKLOZEN BEHOUDEN TKERING EN 'De Klussenbank' is de naam .waaron- in de loop van volgende maand een project AVRcJt, dat werklozen en mensen die van een WAO- :ering leven, aan een baantje moet helpen. De s* oeling is dat zij met behoud van hun uitkering n behangen en witten bij degenen die daar zelf toe in staat zijn. -fe' project is opgezet omdat hulpverleners van onder meer maatschappelijke werk regelmatig worden geconfron- d met mensen, waarbij hoognodig iets in of om het huis gebeuren. Er was volgens de initiatiefnemers sprake, en gat in de markt De Klussenbank is een initiatief iet LVC, de Vrijwilligerscentrale, het Werklozen Ad- in van de gemeentelijke stuurgroep Werkgelegenheid, ifelve met behangen en witten kunnen medewerkers ^De Klussenbank ook behulpzaam zijn bij het leggen vloerbeddeking, kleine verhuizingen, het opknappen tuinen en het verrichten van kleine reparaties. *8 .ectie vorden wel voorwaarden gesteld, het is niet de bedoe- dat elke Leidenaar zijn kamer laat opknappen door de isenbank. Degene, die een beroep doet op de Klussen- k, mag niet in staat zijn om zelf een vakman te betalen öo ('%ls er kennissen of familieleden zijn die het klusje kun- uitvoeren, geeft de Klussenbank ook niet thuis. „We en helpen waar dat nodig is. Daarom zijn er contacten igd met de sociale dienst en het maatschappelijke werk. die instellingen komen we aan de adressen waar de Iecht nodig is en kunnen we selecteren," legt Ed Cor- ;en de gedachte achter de Klussenbank uit. Cornelis- /erkt bij de gemeentelijke afdeling economische aan- enheden. Overigens is net idee van een Klussenbank lieuw: in een aantal steden in Nederland bestaan al dergelijke projecten. vrijwilligers om de klussen uit te voeren zullen worden >cht onder langdurig werklozen, jongeren en vrouwen, g-jgjj kunnen ze dus toch actief zijn en snijdt het mes aan r e kanten," aldus Cornelissen. De uitkering loopt geen aar, omdat de sociale dienst zich met het project ac- rdat^ heeft verklaard. Het is de bedoeling dat de vrijwilli- t i zich zullen aanmelden bij de administratie van de n j ssenbank, die wordt gevestigd in het gebouw van het vui\ C aan Breestraat In eerste instantie kunnen bij de 1 ssenbank vier of vijf werklozen in deeltijdarbeid aan slag. Cornelissen: „Het initiatief moet bekendheid krij- en uitgebouwd worden. We beginnen met een expert- isci ltele £ase ii 'intig gulden Klussenbank wordt voorbereid door twee TAP (Tijde- e Arbeidsplaats)-krachten. Het ministerie van sociale Ie o en geeft in het kader van deze TAP-regeling subsidie ij k r een baan van een half jaar. Onduidelijk is nog hoe de erz^tinuiteit van de Klussenbank gewaarborgd moet wor- wanneer de twee TAP-krachten per 1 mei vertrek- -trofc. erle denken aan een aantal mogelijkheden maar we zijn er m uit hoe dit precies geregeld moet worden. We ver aten wel dat dit probleem wordt opgelost en dat is ook ig omdat er een aantal vaste krachten nodig is om het dik eet soepel te laten verlopen," vertelt Cornelissen. Om Clussenbank van de grond te krijgen hebben de initia- nemers een subsidie aan het Koningin Julianafonds ge moogd en gekregen van 27.300 gulden. ar fit niets. Om de exploitatie rond te krijgen, wordt er een it li goeding van 20 gulden per klus of per dag gevraagd, m. irmee worden de administratiekosten en een bestelauto ar 1 aald. Ook de materiaalkosten moeten door de hulpvra- ftra zelf worden betaald. De gemeente heeft zich garant ge- d tot een bedrag van 15.000 gulden voor mogelijke ex- helitatieverliezen, maar de initiatiefnemers gaan ervan uit het tarief kostendekkend zal zijn. VM Dat er ook boven de grote rivieren carnaval gevierd kan worden, werd zaterdag bewezen In de Stadsgehoorzaal. Onder aanvoering van prins Marcus de Eerste verzamelden zich een paar duizend zotten op het Hutspotten All-ln Festival om op de muziek van de Dwarsdrijvers, de Rammeljetsers en de Polderploeg de polonaise te dansen. Ook tal van bejaarden bleken zich nog lang niet te oud te voelen om een middagje de bloemetjes buiten te zetten. Zij kon den zaterdagmiddag terecht In de grote zaal van de Stadsgehoorzaal alwaar ze zich onder leiding van Nico Haak en de Blerkouwers, de hofkapel van de Voorhoutse Bokken, best ver maakten (zie foto). LEIDEN/CAIRO Le den van de opgravingsex peditie van het Rijksmu seum van Oudheden in Leiden hebben een be langrijke ontdekking ge daan in de woestijn van Sakkara (Egypte). Een graf van ongeveer 50 bij 20 meter werd onder het woestijnzand aangetrof fen. Deskundigen noemen de vondst van groot be lang voor de geschiedenis en archeologie van de Rammessidische dynastie. De opgravingsexpeditie van het Leidse museum wordt uit gevoerd in samenwerking met- de Egypt Exploration Society in Londen. Men onderzoekt een woestijngebied op onge veer 40 kilometer ten zuiden van Cairo. Aan het eind van de 14e en het begin van de 13e eeuw voor Christus zijn hier de grafmonumenten gebouwd van de hoogste ambtenaren en naaste familieleden van de fa rao's Toetanchamon, Horem- beb en Ramses U. Het terrein wordt sedert 1975 door de Ne derlands-Egyptische expeditie archeologisch onderzocht. Het gaat daarbij om het in kaart brengen van de begraafplaats van het Nieuwe Rijk, dient bii de toenmalige hoofdstad Memphis. Voor het Leidse mu seum komt daarbij nog het doel om de zeer vele monu menten die het uit dit terrein, bezit, in een wetenschappelij ke context te kunnen, plaatsen. Tot op vandaag zijn de ver wachtingen, dat zich, ondanks plunderingen in de Oudheid en kunstroof in de moderne tijd, nog zeer veel materiaal onder het woestijnzand moet bevinden, niet onbeschaamd gebleven. Nadat in 1975 het beroemde Memphitische graf van gene raal (later farao) Horembeb was ontdekt, een reusachtig monument waarvan de restau ratie door de Egyptische Oud heidkundige dienst in samen werking met het Leidse mu seum, thans in vergevorderd stadium is, is nu een ander grafgebouw ontdekt Het be treft het graf van een echt paar, waarvan man en vrouw dezelfde naam droegen: Tjia. Beide personen zijn voor Egyptologen 'oude bekenden', dankzij beelden en reliëfs die al sedert het begin van de 19e eeuw en zelfs al eerder, zich in Egyptische Europese collecties bevinden. De vrouw Tjia was een dochter van farao Seti I en koningin Toey, en dus een zuster van de grootste heerser van de 19e dynastie, Ramses II. Zij droeg de titel 'Hoofd van de Harem van Re'. Haar echtgenoot Tjia was onder an dere 'Directeur van het Schat- huis', een topfunctionaris in de Egyptische maatschappij van het Nieuwe Rijk. Van het monument zijn thans enkele kamers van het boven grondse complex van ruimten en hoven uitgegraven. Hierbij zijn goed bewaarde en in prachtige kleuren beschilderde reliëfs te voorschijn gekomen met afbeeldingen van beide Tjia's en talrijke goden. Gezien de verwachte omvang van het graf, dat ook een onderaards gedeelte moet omvatten, zal net hele project van opgraven en mogelijk ook restaureren, enige jaren in beslag nemen. DRONKEMAN OP STRAAT: Twee auto's beschadigd LEIDEN Een 29-jarige Ha- zerswoudenaar heeft zijn roes op het politiebureau mogen uitslapen, nadat hij een aanrij ding op de Breestraat veroor zaakte. De man was met een flinke borrel in zijn lijf zondagavond plotseling midden op de Bree straat ter hoogte van het stad huis gaan liggen. Een 36-jarige automobilist, die richting 't Gangetje reed, kon hem nog net ontwijken. De achter hem rijdende 45-jarige Oegstgeester automobilist kon echter niet meer op tijd stoppen. De twee auto's liepen aan respectieve lijk de achter- en voorzijde flinke schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet Man mishandeld en beroofd LEIDEN Een 18-jarige Lei denaar is zaterdagavond in het Huigpark mishandeld en be roofd van 35 gulden. De man wandelde door het parkje en werd plotseling be laagd door drie jongemannen. De een hield hem vast, de tweede stompte hem in zijn maag en de derde ontfutselde hem het geld. Dieven betrapt LEIDSCHENDAM De Leidschendamse politie heeft in het afgelopen weekend een aantal dieven op heter daad kunnen betrappen. Eerst werd zaterdagmiddag een 14-jarige jongen aangehou den die een bromfiets had ge stolen en probeerde deze te •verkopen op de Frisolaan. Na verhoor bleek dat de jongen, in samenwerking met andere jeugdige Leidschendammers de afgelopen weken vier bromfietsen had gestolen. Meestal werden de brommers ontdaan van bepaalde onder delen en in het water gegooid. De politie heeft op aanwijzing van de dief een aantal brom fietsen weer boven water ge haald. De jongen is na verhoor heengezonden. Er zullen ver moedelijk meer arrestaties vol gen. In de nacht van zaterdag op zondag werden twee Leid schendammers betrapt in de Christelijke mavo aan de Spechtlaan. De politie was ge waarschuwd dat het tweetal de school binnendrong nadat een ruit was uitgelicht. Toen de politie arriveerde verstopte het duo zich achter springmat- ten in het gymnastieklokaal, maar daar werden ze ontdekt. De inbrekers, 20 en 21 jaai oud, zijn na verhoor ingeslo ten. Enquete (1) Dinsdag 17 mei 1977. Leerlingen van de plaatselijke Meao houden op 14 punten in de stad voorbijgangers aan om hen enkele antwoorden te ontfutselen op een veertiental enquete-vragen over het koopgedrag van het in Leiden winkelend publiek. Die dag vertragen 2468 passanten hun pas, wanneer hen gevraagd wordt medewerking te verlenen aan de enqüete. De daarop volgende zaterdag wordt de gehele exercitie nog eens herhaald. Ditmaal werken 2459 mensen mee. Enquete (2) De enqüete was een ideetje van de gemeente. Deze had enige ondersteuning nodig voor ideeën om van de Bree straat, toen nog éénrichtingsverkeer, een voetgangersge bied te maken. Zoals bekend, werd het ideetje niet uitge voerd, de Breestraat kreeg zelfs tweerichtingsverkeer, maar desalniettemin werd de enquete uitgewerkt. Donder dag 11 februari, bijna vijfjaar later wordt de enquete in de commissie economische aangelegenheden behandeld. Enquete (3) Helaas moeten de uitwerkers van de steekproef con stateren dat er weinig mee te doen is. Niet omdat de enquete vijf jaar oud is, nee, de vragen zijn verkeerd, ze zijn om één of andere reden niet representatief. De enquete is daardoor maar „beperkt bruikbaar". De vraag of een vijf jaar oude steekproef überhaupt wel bruikbaar is, daar wordt helaas geen antwoord op ge geven. Enquete t Toch maar iets over de uitkomsten. Van de bezoekers van het Leidse centrum komt ruim 40 van buiten de stad. Voor het merendeel zijn het regelmatige bezoekers. Velen komen niet alleen voor het winkelen maar ook voor de markt. Op zaterdag wordt meer gebruik gemaakt van de auto (30 dan op dinsdag (24%). Vrijwel alle auto's wor den binnen de singels geparkeerd, 60 binnen de binnen ring. De automobilisten komen voornamelijk van buiten Leiden. De automobilisten blijken over het algemeen meer te besteden dan de mensen die per voet, bus of fiets naar het Leidse centrum komen. Dat alles in 1977 natuurlijk, toen de benzineprijzen nog laag waren, toen er nog geen verkeerscirculatieplan bestond, toen er nog geen paaltje- s...etc. etc. Enquete (5) Tot zover de uitslag van de enquete. Slechts zeven van de 12 vragen zijn door de gemeente uitgewerkt, maar toch kan de conclusie getrokken worden dat de auto en de bus bij het koopgedrag een belangrijke rol spelen. Tenminste in 1977. Niet iets om over naar huis te schrijven, stel dat je dat zou willen. De leden van de commissie economische aangelegenheden wijdden er toch nog een kleine discussie aan, die echter al net zo oninteressant bleek als de inhoud van de enquete. Ver moedelijk verdwijnt de hele handel binnenkort in de prullebak, als dat al niet gebeurd is. Tenslotte: het achttien pagina's tellende rapportje over de enqüete is, in het kader van de bezuinigingen, extra klein uitge voerd. Een soort bezuiniging op overbodige uitgaven... Leids Educatief Sentrum Het Leids Educatief Sentrum (LES) probeert uit te zoeken waar er in Leiden aan alfabetisering wordt gedaan. Om een overzicht te krijgen en om te weten of er ook door in dividuele volwassenen les wordt gegeven, verzoekt het LES iedereen die zich daarmee bezighoudt, zich bij het LES aan de Nieuwe Rijn 20b, telefoonnummer 130701 te melden. Het LES wil bij deze lessen behulpzaam zijn. Het LES is op werkdagen en op koopavond open. Harry Miller Oktet Ter gelegenheid van het 12,5-jarig bestaan van Jazzzol- der Hot House treedt het Harry Miller Oktet zaterdag 20 februari op de zolder aan de Breestraat 66 op. Het concert begint om tien uur en de zaal gaat om negen uur open. De groep bestaat uit Willem Breuker, Ah Baars, J.C. Tans, Boy Raaijmakers, Wolter Wierbas, Keith Tippet, Louis Moholo en Harry Miller. Een kaartje kost acht gulden vijftig of zeven gulden. De Waag In de serie concerten in De Waag treedt de Hongaarse groep Makam-es-Kolinda woensdag 17 februari in De Waag aan de Aalmarkt op. De muziek die deze groep brengt is een combinatie van traditionele muziekvormen uit Hongarije, Roemenië, Bulgarije, en Joegolasvië en ei gentijdse arrangementen en teksten. Bovendien wordt er op jazz-achtige wijze geïmproviseerd. Het concert begint om half negen en kaarten a zeven gulden vijftig (CJP vijf gulden) zijn aan de zaal verkrijgbaar. LJ In het buurthuis „De Kool" opende het CPN-raadslld Jan Brands zaterdagmiddag een tentoonstelling over buitenlandse werknemers In Nederland. Omlijst met een optreden van de majorettegroep „De Koolglrls" werd daarmee de start gegeven aan een the- maweek In Lelden-Noord die tot doel heeft Nederlanders bekend te maken met de wijze van leven van deze buitenlandse werknemers. Ook In de kerken In Lelden- Noord stond dit onderwerp het afgelopen weekend centraal. Onder de titel 'Mensen en Mensen' vinden de komende week nog tal van activiteiten plaats met als hoogte punt een discussie-avond over het beleid van de gemeente Lelden, woensdagavond in buurthuis „Groenoord".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3