CNV wil praten over compromis ziektewet aus zegt ontmoeting iet moslim-leiders af VORTELTJESEN GEHAKT intrekken erings- orstel ARINE REDT OPVARENDEN LN GEBROKEN TANKER Nieuwe songs van The Beatles Reagan keurt actieplan voor Midden-Amerika goed Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2X0 AA, tel. 071-122244. Giro 10X03 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217.X. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, teL 071-12224a Losse nummers /0,75. Maandag 15 februari 1982,72e jaargang no. 22194 Droog weer met wolkenvel den. Minimumtemperatuur om het vriespunt, middagtempera- tuur ongeveer 5 graden. Mati ge noordoostelijke wind. Zon op: 07.54, onder: 17.55; hoog water Schev.: 08.17, 20.50, laag water: 3.34, 16.18. Film „The friends of Eddie Coyle" met Robert Mitchum op Ned. I om 19.50 uur. Op Ned. II om 22.00 uur om budsman over schoonheidsspe cialistes en om 22.40 uur Sonja met regisseuse Marleen Gorris en hoofdrolspeelsters uit Ne derlandse film „De stilte rond Christine M". ER NEDERLANDERS MET BUS OP KROKUSVAKANTIE HAAG Meer Nederlanders dan ooit tevoren zullen de isvakantie, die vrijdag 19 fabruari begint, doorbrengen in jropese wintersportlanden. Zonder uitzondering melden roperators een stijging van het aantal boekingen van tus- vijftien en vijfentwintig procent, busreizen zijn dit jaar populair. De Jong Intratours, de te reisorganisator op dit gebied, boekte zelfs viermaal zo- jusreizen als vorig jaar: ruim 3100. Volgens de Algemene liging van Nederlandse Reisbureaus (ANVR) is deze spec- lire toename over de hele linie merkbaar. „Steeds meer in kiezen voor de bus in plaats van de eigen auto, omdat larmee naast benzinekosten een onderhoudsbeurt en wkettingen uitsparen", aldus een woordvoerder, ns de ANVR en ANWB staat Oostenrijk op de ranglijst vintersportlanden nog steeds op een onbetwiste eerste Intratours boekt uitsluitend op bestemmingen in dit Philips levert auto-telefoons aan Saoedi's HILVERSUM Philips Telecommu nicatie Systemen in Hilversum heeft sa men met het Zweed se bedrijf Ericsson van Saoedi-Arabië opdracht gekregen voor de levering en installatie van een landelijk automatisch mobiel telefoonnetwerk. De totale waarde van het project, waarvan Philips de helft voor zijn rekening neemt, bedraagt 425 miljoen gul den. Het netwerk zal 18.000 mobiele telefoons en 48 basisstations omvatten. Het kan worden uitgebouwd tot meer dan 60.000 aanslui tingen. Als het netwerk operationeel is, kunnen abonnees vanuit de auto in principe automatisch met elk land in de wereld telefoneren. Politie in Epe arresteert brandstichters EPE De gemeentepolitie van Epe in Gelderland heeft met enke le arrestaties in het weekeinde een deel van de brandstichtingen opge lost die het dorp de afgelopen twee jaar hebben geteisterd. In totaal werden ongeveer tachtig grote en kleine branden gesticht, waarbij tal van huizen en schuren in de as werden gelegd. Hoeveel mensen zijn aangehouden wilde de politie gisteren nog niet meedelen. Zater dagochtend ging in het bosgebied van Epe nog een huis met een rie ten dak in vlammen op. De schade daarbij bedroeg enkele tonnen. Brand vernielt 13.000 fietsen LEEUWARDEN Door een brand in leen opslagloods van een fietsenfabriek in het Friese dorp ,Boelenslaan zijn dit weekeinde dertien- tot veertienduizend fietsen in vlammen opgegaan. Ook zes vrachtwagens en twee vorkheftrucks en een partij reser ve-onderdelen gin gen verloren. De politie acht brand stichting waar schijnlijk. HAAG Met het CNV e praten over het com- isvoorstel dat drie kroon- van de SER vrijdag bij handeling van het rege- 'oorstel over wijziging e ziektewet hebben inge- Voorafgaande aan het fek dat de fractieleiders Ie drie regeringspartijen vanmorgen met 'de CNV-top hebben gevoerd, verklaarde voorzitter Harm van der Meu- len voor de radio dat het CNV bereid is te praten over het compromis-voorstel dat de mo gelijkheid inhoudt dat een ziektedag voor rekening van de werknemer komt. Voor waarde is wel dat de rege ringsfracties de regering ertoe kunnen bewegen haar voor stellen (het schrappen van de bovenminimale uitkering bij ziekte tot honderd procent) in te trekken. De PvdA wil alleen akkoord gaan met bezuinigingen op het gebied van de ziektewet, als het kabinet nog deze maand eensgezind besluit, een meerja rig werkgelegenheidsprogram ma uit te zullen voeren. Komt dit banenplan er niet, dan zal de PvdA zich tegen elke in greep in de ziektewet verzet ten. Dit heeft het PvdA-con- gres zaterdag in Amsterdam met overgrote meerderheid besloten. Slechts enkele tien tallen congresgangers stemden voor moties, waarin werd ge dreigd met het opzeggen van de regeringssamenwerking als de ziektewet zou worden aan getast Overigens zal de PvdA zich blijven verzetten tegen het huidige kabinetsvoorstel om de ziekte-uitkeringen te verlagen naar tachtig procent Het congres schaarde zich ach ter het voorstel van partijbe stuur en Tweede-Kamerfrac tie, de beoogde korting op de uitkeringen te vervangen door een verhoging van de ziekte wetpremie, zowel voor wer kenden als niet-werkenden. Pagina 7: „PvdA gebutst en gehavend" MOUTH Een helikopter van ederlandse marine heeft zater- >p de Atlantische Oceaan ten len van de Azoren zestien opva- tn van de in tweeën gebroken se tanker Victory gered. Van eddingsvlot werd een overleden an geborgen. Vijftien andere be- lingsleden zijn vermoedelijk onken. anker brak vrijdagmorgen bij zware storm in tweeën. De door de noodsignalen gealarmeerde Neder landse marinefregatten Van Speijk en Callenberg bereikten zaterdag morgen de Victory. Zij hadden twee helikopters aan boord, waarvan er één onklaar raakte. Met de andere helikopter werden de zestien opva renden die 33 uur op de achterste ven van de tanker hebben moeten wachten, opgehesen. Het achter schip van de Victory bleef drijven nadat de tanker in een zware storm in tweeën was gebroken. de dood van John Lennon in 1962 niet uitbrengen om- verschijnen twee nieuwe dat ze voor een mislukking songs van het kwartet uit Li- vreesden, voor de tweede verpool op de markt: 'How was geen plaats meer op het debuutalbum van de groep in 1963. De songs worden nog dit jaar uitgebracht Volgens een woordvoerder van Ab- bey-Studios in Londen, waar de Beatles veel platen ge maakt hebben, zijn ze van voortreffelijke kwaliteit OFFENSIEF VAN GUERRILLASTRIJDERS IN SALVADOR WASHINGTON Presi dent Reagan heeft giste ren ingestemd met een uitgebreid actieplan voor Midden-Amerika, dat voorziet in sterke steun voor de pro-Amerikaanse regeringen in dit gebied. De goedkeuring viel sa men met een nieuw offen sief van de guerrillastrij ders in El Salvador. In de oostelijke provincie San Vicente zijn sinds gisteren regeringstroepen in zware gevechten verwikkeld met linkse verzetsstrijders. Het Amerikaanse dagblad de Washington Post meldde giste ren, dat het actieplan voor Midden-Amerika werd goed gekeurd na discussies binnen de nationale veiligheidsraad. Officieel heet het dat de Ame rikaanse regering de Russische en Cubaanse invloeden in Midden-Amerika wil terug dringen. De Washington Post berichtte uit betrouwbare bronnen ver nomen te hebben, dat de Ame-' rikaanse inlichtingendienst CIA plannen heeft ingediend voor de „oprichting van actie groepen voor paramilitaire en politieke operaties in Nicara gua en andere landen in Mid den-Amerika". Met deze CIA- plannen is een bedrag gemoeid van ongeveer 50 miljoen gul den. Het is niet duidelijk of de CIA-plannen worden uitge voerd in het kader van het door president Reagan goedge keurde actieplan. De CIA noch het Witte Huis wilde commentaar hierop geven. De Washington Post citeert af gevaardigden van het Congres, die beweren dat „Nicaragua het sleutelland is. Als de San dinisten in Nicaragua uit het zadel gewipt kunnen worden, dan zal de toestand in El Sal vador opklaren. Men is bezig met plannen die de Sandinisti- sche regering het leven zo zuur mogelijk moeten maken". Pagina 5: Verhoging militai re hulp staat centraal in Amerikaans actieplan. UNA (Nigeria) Een het kader van zijn reis door A- oeting die pau£ Johannes frika in de Nigeriaanse stad de Tweede gisteren in Kaduna met islamitische lei- ADVERTENTIE :e dinsdag en woensdag bben we verse artikelen de aanbieding. Hieltjes, Ogram hakt half om half, Ogram 4^5" 3.98 o SAS 6.98 ders zou hebben, is op het laat ste moment afgezegd. Officieel heette het dat dit was gebeurd om protocollaire en veilig heidsredenen". Een overheids functionaris liet echter door schemeren dat de drie voor naamste mohammedaanse sec ten in het gebied het niet eens konden worden over een ge meenschappelijke verklaring. De rede die de paus tegenover de moslimleiders wilde afste ken, sprak hij nu uit tegenover regeringsfunctionarissen van Kaduna voor zijn vertrek van het plaatselijke vliegveld. On der meer drong hij aan op nauwere samenwerking tussen christenen en mohammedanen ter bevordering van de recht vaardigheid, vrede en ontwik keling. Als wij de handen in eenslaan kunnen wij veel goeds doen. Wij kunnen in alle oprechtheid en met groter we derzijds vertrouwen samen werken in het belang van har monie en nationale eenheid. De paus legde verder de na druk op het belang van gods dienstonderwijs, waardoor de vrijheid van godsdienst daad werkelijk gestalte krijgt Pagina5 vervolg Paus Johannes Paulus II wijdde tijdens zijn bezoek aan Kaduna ruim honderd Nigerianen tot priester. Gezin komt om bij brand AMSTERDAM De 35-jarige F. Draaisma, zijn 32-jarige vrouw L. Klerks en hun 2-ja- rig zoontje Dave zijn vannacht bij een brand op hun zoldere tage in een Amsterdamse wo ning om het leven gekomen. De bewoners van de benede- netage en de eerste verdieping konden zich bijtijds in veilig heid brengen. Ook de tweede en derde etage en een aan grenzende zolder brandden to taal uit. De politie heeft twee broers, 31 en 21 jaar oud, aan gehouden. De broers hebben mogelijk iets met de brand te maken gehad. Zij bevonden zich, toen de brand uitbrak, op de tweede etage van het pand. Aangenomen wordt dat het vuur daar is begonnen. Dodelijk ongeval RUNSATERSWOUDE De 43-jarige mevrouw P. Post-Pe tges uit Rijsenhout is zaterdag middag om het leven gekomen bij een ongeluk op de Hereweg in Riisaterwoude. Om kwart over vier reed zij vanuit de richting Alphen over de Hereweg. Een uit de richting Leimuiden komende auto, bestuurd door een 32-ja- rige man uit Alphen, raakte door nog onbekende oorzaak op de linkerweghelft en ramde de auto van de vrouw uit Rij senhout De Alphenaar werd met een beenbreuk in het AZL in Leiden opgenomen. Ling houdt mond ZWOLLE Tscheu-la Ling heeft zaterdaga vond niet willen bevestigen, dat hij een aanbie ding van een an dere club (waar schijnlijk Stan dard Luik) op zak heeft „Ik zeg niets meer", verklaarde de 'Ajacied, die te gen PEC Zwolle weer een half uurtje mocht opdraven. „Ik ga eerst proberen In de basis van Ajax terug te keren". Trainer Kurt Linder en het bestuur van de Amsterdamse vere niging zeiden niets van een mogelijke transfer te we ten. KNSB opnieuw erg slordig AMSTERDAM Het bondsbureau van de KNSB heeft opnieuw geblunderd. Nadat vorige week tijdens het WK-sprint voor dames de verkeerde ploeg werd ingeschreven, blijkt nu dat voor het 100-jarig jubi leumfeest de eigen damesploeg helemaal niet is uitge nodigd. Bovendien had de schaatsbond voor de B-in- terland, gisteravond tegen West-Duitsland, de ver keerde H. Jansen geïnviteerd. Niet de B-sprintkam- pioen Hans Jansen uit Den Haag, maar de marathon schaatser Herman Jansen uit Noordwijkerhout kreeg een oproep. De KNSB is op haar beurt gelukkig niet door het koninklijk huis vergeten. Tijdens het eeuw feest van de schaatsbond, op 27 en 28 februari op De Uithof, zal koningin Beatrix een door haar beschik baar gestelde prijs uitreiken aan de Nederlandse kam pioen short-trackschaatsen, aldus de Rijksvoorlich tingsdienst. VÊÊmêÊÊÊ Op de draversbaan van Hilversum deed zich gisteren een botsing voor tussen drie sulky's. Giel Hendrikx was één van de betrokkenen. De pikeur raakte zodanig gewond dat hij bij de herstart verstek moest laten gaan. Joop Koenders breekt knieschijf op vier plaatsen ENSCHEDE De ontmoeting tussen FC Twente en De Graafschap bezorgde de gasten niet alleen een ruime nederlaag (4-0), maar ook een ernstige blessure voor Joop Koenders. De Doetinchemse middenvelder kwam kort na de rust in botsing met doelman Eddy Snelders. In een ziekenhuis te Enschede werd een op liefst vier plaatsen gebroken knieschijf geconstateerd. Koenders werd gisteravond nog in Velp geopereerd en is zo goed als zeker voor de rest van dit seizoen uitgeschakeld. Wereldtitel Karin Buseh INZELL Met drie afstandsoverwinningen en een we reldrecord puntentotaal beheerste de Oostduitse Ka rin Busch-Enke het afgelopen weekeinde de wereld kampioenschappen voor dames all-rounders. Alie Boorsma werd met een zevende plaats de beste Ne derlandse. De KNSB wil haast maken met het invoe^ ren van de 5000 meter (inplaats van de gebruikelijke kilometer) voor dames tijdens internationale titeltoer- nooien. De jubileumwedstrijden van 27 en 28 februari op het Haagse schaatscentrum De Uithof dreigen het zonder de Nederlandse dameskernploeg te moeten doen, die door de organisatie officieel nog niet is uit genodigd. Penningmeester De Bruijne niet vrijuit OUDE PEKELA Het onderzoek dat de accountants dienst van het ministerie van CRM heeft ingesteld naar de vermeende frauduleuze handelingen van ex- penningmeester Arie de Bruijne van de Judo-Bond Nederland is afgerond. Hoewel het rapport niet open baar is gemaakt, is al wel uitgelekt dat De Bruijne niet vrijuit gaat. Een bedrag van vijftienduizend gulden is niet meer verantwoord terug te vinden in de boeken. Het dagelijks bestuur van de JBN heeft zijn ex-pen- ningmeester verzocht dit bedrag alsnog terug te stor ten op de rekening van de bond. Als De Bruijne niet aan dat verzoek voldoet, zal hoogstwaarschijnlijk de officier van Justitie worden ingeschakeld. Vliegticket dank zij wereldrecord OTTAWA Het vooruitzicht dat de verbetering van een indoor-wereidrecord beloond zou worden met een vliegticket met een bestemming naar keuze, heeft de Amerikaanse hoogspringster Colleen Rienstra geïn spireerd tot het leveren van inderdaad een dergelijke prestatie. Tijdens wedstrijden in Ottawa sprong de 21- jarige atlete uit Californië als eerste vrouw ter wereld op een overdekte baan over een hoogte van twee me ter. Rienstra bracht het wereldrecord, dat sinds 23 ja nuari met 1,99 meter op naam van de Canadese Deb bie Brill stond, op 2,01 meter. „Mijn moeder wilde al zo lang eens naar Europa", vertelde de opgetogen Rienstra. „Dit was voor mij de mogelijkheid om haar aan een ticket te helpen. Ikzelf hield er een wereldre cord aan over". - HHBS3&"

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1