Feest voor de familie Kooiman Machtsgreep Busch slaagt Bondscoach Sorensen: „Wij moeten meer gaan trainen" SPORTTRIBUNE NEDERLANDS BADMINTON HEEFT NIETS TE BETEKENEN Van Brachth faalt niet a LEIDSE COURANT MAANDAG IS FEBRUARI 1982 PAGINA II Met een voorsprong van minder dan een schaats gaat Jan Kooiman als eerste over de finish voor Dries van Wijhe (binnenkant). DEN HAAG Het zachte ijs van De Uithof, tegen de hoge temparatuur was bij na niet te vriezen, zou wel eens in het nadeel kunnen zijn van rijders als Jan Kooiman en natuurijsspe- cialisten als Jan Roelof Kruithof en Dries van Wij he. Zo meenden zaterdag 2000 toeschouwers in Den Haag bij het Nederlands marathonkampioenschap. Een verrassing zou niet uitgesloten zijn, maar niets bleek minder waar. De kij kers kwamen zaterdag middag wel bijzonder aan hun trekken. Magazijn meester Jan Kooiman uit" Ammerstol en Dries (Dolle) van Wijhe uit Kerkdorp stonden daar garant voor. Het werd een geweldige strijd over 150 ronden, waarin deze twee rijders het de laatste vijftig ron den samen uitvochten. Na een finishfoto bleek Kooi- Ineke en Jan Kooiman een gelukkig echtpaar op De Uit hof. man winnaar, waarmee hij het voorbeeld van zijn vrouw eerder op de dag al winnares volgde. Een fees tje voor de familie Kooi man dus. Jan Kooiman en Dries van Wij he namen één ronde voor sprong op negen rijders en twee toeren op het grote pelo ton. Beide rijders zochten in de finale een positie in het versla gen peloton en stonden elkaar daar geen meter afstand toe. Geen seconde verloren de twee rijders elkaar uit het oog. Eerst reed Van Wijhe voorop en dan weer Jan Kooiman. Zo ging het vele ronden lang. Bei de rijders deden herhaaldelijk pogingen om te vluchten maar het lukte niet. Nadat het peloton enkele ron den voor het einde mocht af- sprinten vochten Jan Kooiman en Dries van Wijhe het tot de laatste millimeters samen uit. De fotofinish moest tenslotte uitkomst brengen. Jan Kooi man werd de nieuwe Neder landse kampioen, Dries van Wijhe een meer dan eervolle tweede. Langdurig bracht het publiek de handen op 'elkaar voor deze twee krachtpatsers. Erop of eronder Jan Kooiman: ,,Het was er op of er onder. Ik kwam erg on gunstig de laatste bocht uit. Steeds reed Dries iets voor me. De laatste meters was het alles of niets. Maar laten ze nu nooit meer zeggen dat Dries van Wijhe maar raak rijdt want dat is echt niet zo. Ik ben bang voor hem geweest en zal het echt niet graag nog eens in een kampioenschap met hem overdoen. Maar gelukkig was de vorm er vanmiddag. Het ijs was wat zacht, maar dat mocht toch geen doorslaggevend na deel zijn. Dit is wel een steun tje in mijn rug voor de laatste drie marathons om de KNSB- Cup Het werd zaterdag bij de heren een wedstrijd met vele uitloop- pogingen. Al snel na het start signaal ontstond er een groep je van zes renners die een ron de voorsprong namen. Dat was ongeveer na zestig ronden. Hiervan maakten Kooiman en Van Wijhe deel uit. Zes kilome ter later was er weer een ont snapping met opnieuw Kooi man, Van Wijhne en verder Niesten, Pronk, Boon, Busser en Kees Vermeulen. Streekfa- voriet Jan van Cappelle uit Delft en de kampioen van 1981 Co Giling misten de slag. Jos Niesten, die ook de eerste sprong met Kooiman en Van Wijhne had meegemaakt, zat plotseling helemaal stuk en viel weer terug in het peloton. Op één ronde achterstand ging Teun. Busser (Britsum) ten slotte als derde over de finish voor Ben van der Weide (Hee renveen) en Jos Niesten (Heemskerk). Jos Pronk uit Oost-Graftdijk moest genoe gen nemen met een zesde plaats voor Frans Boon (Hem) en Jan van Cappelle (Delft). Eerst rustig De vreugde kon zaterdag niet op bij de familie Kooiman. Eer der op de middag werd de vrouw van Jan Kooiman, de 28-jarige Ineke kampioene bij de dames. Hier kwamen slechts negentien dames aan de start. Aan het begin van de race over 35 ronden deed Ine ke Kooiman eerst rustig aan, maar sprong daarna weg met Henny Ebbinge en de Haagse Monique Kauffman. Met nog twee ronden voor de boeg moest de wielrenster Monique Kauffman afhaken en behoef de Ineke Kooiman alleen nog maar af te rekenen met Henny Ebbinge uit Hooghalen. De rijdster uit Ammerstol had daar geen moeite mee. Ze nam in de laatste rechte lijn een ge ringe voorsprong en zegevier de in de tijd van vijfentwintig minuten en 42 seconden. Mo nique Kauffman pakte de der de plaats en op een ronde ach terstand ging Els Meier (Zaan dam) als vierde over de finish. De veteranen moesten zestig ronden rijden. Lang bleef hier het veld bij elkaar. De uit Hui zen afkomstige Kees Molenaar zegevierde in 37 minuten en 14 seconden. Met een achter stand van 120 meter kwam Henk Wijnja, de kampioen van vorig jaar. op de tweede plaats voor Lees Borst (Hoogmade), Jan van der Hoorn (Ter Aar) en Dorus Borst (Hoogmade) ARTHUR VAN RIJSWIJK NIEUWEGEIN Toen de Ridders en ook Joke van Beusekom het zeven jaar geleden niet onaardig de den in de badmintonsport - maar geen echte aanslui ting konden krijgen met de internationale top - werd de Deen Steen Sorensen aangesteld als bonds coach van de Nederlandse Badminton Bond. Hij was echter niet in staat de Ne derlandse top verder te brengen. Wel maakte hij een meerjarenplan bekend en richtte hij zich op de jeugd. Anno 1982 weet Steen Sorensen waar de problemen zitten. „Om in ternationaal iets te kunnen betekenen, moeten wij meer gaan trainen. Met twee of drie uur in de week komen wij er echt niet. Wij moeten met de jeugd twaalf uur in de week gaan trainen. Wij hebben nu hier in Nieuwe- gein een uitstekend bad- mintoncentrum. Het is centraal gelegen en om niet verder weg te zakken, moeten wij zo snel moge lijk beginnen. Binnen twee jaar moeten wij op gelijke hoogte staan met West- Duitsland, Schotland en Zweden. Rond de eeuw wisseling mogen wij niet meer voor Engeland en Denemarken onder doen. Ik ben nu druk in de weer met het opzetten van een trainingsprojekt. Talent is er genoeg in Nederland. Maar men moet er wel veel voor over hebben". Steen Sorensen is dus van plan om er tegenaan te gaan. Hij riep overigens drie jaar ge leden al dat de jeugd er aan zou komen. Maar ook het af gelopen weekeinde bleek in Nieuwegein, tijdens de interna tionale kampioenschappen, dat de jeugd er nog steeds niet is. Geen enkele Nederlander kwam gisteren tijdens de twee de dag in actie. Guus van der Vlugt was als enige Nederlan der doorgedrongen tot de tweede ronde bij de heren en dat 'succes' had hij te danken aan het feit dat de Deen Mor ten Frost-Hansen wegens ziek te niet kwam opdagen. Een gunstige uitzondering vormde het goede spel van Herman Leidelmeijer en Rob Ridder, die in de kwartfinale verloren van de winnaars van vorig jaar - en de finalisten van gisteren - Gilliland en Travers uit Schot land. De eerste game werd met 15-8 gewonnen door de Schot ten, de tweede via een verleni ging met 18-17 door de Neder landers en de laatste zonder veel moeite door Gilliland en Travers met 15-3. Maar Her man Leidelmeijer en Rob Rid der behoren zeker niet tot de jeugd waar Steen Sorensen het over heeft. Dieptepunt Steen Sorensen: „Toch zijn wij over het dieptepunt van 1981 heen. Toen faalden wij tijdens de Europese kampioenschap pen en in de strijd om de Tho mas Cup en de Iber Cup. Op het ogenblik laat Lex Coene het nog een beetje afweten Maar tyij komt. Bij de dames verwacht ik nog steeds veel van Karin Duyvestein. Deze twee hebben gewoon wat meer tijd nodig dan ik had verwacht. Dat is te wijten aan de beperk te trainingsmogelijkheden. Voor het badminton moeten wij iemand krijgen als Bettine Vriesekoop bij het tafeltennis. Zo'n persoon heeft onze sport nodig. Lex Coene heeft die mogelijkheden. Maar tot het zo ver is, moeten wij het ,nog doen met de Ridders en Joke van Beusekom. Laten wij blij zijn dat ze nog niet zijn ge stopt". Hoewel er geen Nederlanders in de finales van gisteren uit kwamen, was de hal tot de laatste plaats uitverkocht. De ongeveer drieduizend toe schouwers waren getuige van redelijke finale-wedstrijden. Bij de heren ging de titel naar Prakash Padukone. Dat was geen wonder, want hij behaal de achtmaal de titel van India bij het enkelspel en won in 1979 het Master-tournooi en 1980 de All Engeland. Toch had hij het in de eerste game tegen Ray Stevens behoorlijk moeilijk. Tegen de harde smash van de Enge'sman had hij geen verweer en hij verloor dan ook met 15-5. In de twee de game ging de Engelsman compleet af en verloor, evenals in de derde game met 15-2. Voor Padukone was het weer het eerste grote toernooi sinds hij vorig jaar oktober in Kuala Lumpur de Wereld Cup had gewonnen. Daarna is deze ech te badmintonprof getrouwd en in Denemarken gaan wonen. Hij is acht uur per dag is met zijn spert bezig. Bij de dames won Jane Web ster (Eng) met 12-11, 8-11 en 11-4 van de negentienjarige Gilian Clark, die verrassend tot de finale was doorgedrongen en in de tweede ronde had ge wonnen van de Nederlandse Joke van Beusekom. In het he- rendubbel won het Engelse koppel Dew en Tredgett met 11-15, 15-5 en 17-14 van Gilli land en Travers. Het dames- dubbel werd gewonnen door de Engelse Clark en Gilks met 15-6, 9-15, 12-15 van Kjaer en Nielsen(Denemarken). Het ge- mengddubbel leverde een overwinning op voor Dew en Gilks die met 14-17, 17-14 en 8-15 wisten te winnen van Skovgaard en Kjaer uit Dene marken. ARTHUR VAN RIJSWIJK VLIJMEN De favoriet» ligt Rini van Bracht niet laatste twee driebandenk keren was de 35-jarige Vl,- wijker op grond van excell resultaten in het voorsei de uitgesproken titelkandic n c In beide gevallen faalde h kritieke momenten. In Vlijmen lagen de zakei^ weekeinde anders. In het d v£ je onder de rook van 's-H^ r genbosch werden zijn ka met een schouderophale gedaan. Weliswaar vertro£°r in de finale met vrijwel de de uitgangspositie als Van1V Smissen, reële hoop op kampioenschap mocht hij welijks koesteren. DaarB had Christ van der Smiss»r de aanloop te superieur nsy bandenspel laten zien. De w kasters kregen ongelijk. In n r even fascinerende als verlopende eindstrijd hielc derdog Van Bracht zijn nent aan het lijntje om op juiste moment toe te Met 60-54 in 57 beurten I Van Bracht beslag op zijn de titel in deze biljartdisci| en leed Van der Smissen triomfen in het anker 71/2 (nationaal) en bandst (nationaal en Europees) eerste nederlaag in dit seiz Een meer dan schrale tr vormde voor hem de forse betering van het national» cord algemeen gemiddi dat hij van 1.144 (Van Amstelveen 1981) omlj| bracht 1.234. Winstkansen Timman tegen Karpov Tl MAR DEL PLATA Jan man heeft in de vijfde r<r van het Internationale sch toernooi van Mar del Plata goede kans wereldkamp Anatoli Karpov te verslaan met zwart spelende Tim veroverde in de partij t Karpov, die na 51 zetten broken werd, een voordj positie. Karpov en TimmarpE! zetten na de vierde rond^tre men de tweede plaats, glijstaanvoerder Lajos Por!" kwam opnieuw tot winst.™ Hongaar versloeg in de vjer) ronde de Amerikaan Yéflrij Seirawan. Portisch heeft i/ïia; partijen viereneenhalf tfhi veroverd. In de vierde rc prf had Timman gewonnen Panno (Arg.). Jan Hein Donner heeft z 'ei dag in Marbella tijdens hel iee neschaaktoernooi zijn u tar stelde partij voor de e< 'hi ronde tegen Blow uit Guer or gewonnen. Donner, die had, kwam daardoor op punten uit vijf partijen en rer daarmee de eerste plaats ser de Engelsman Hebden. Het belangrijkste wapei van gisteren was de zege I Gert Ligterink op Nigel SI Ondanks deze nederlaag I Short in groep A nog altij leiding met 4 Vz pnt. uit 6 I tijen gevolgd door Ligterin J Van der Wiel met elk 4 Van der Wiel liep de S McNab onder de voet, t< Langeweg de aansluiting de kop behield door een op Gomez, de vertegenv diger van Andorra. In groep B lijkt door de tus komst van de Spanjaards tweestrijd EngelandN< land al in Brits voordeel slecht. Van der Sterren Donner lieten zich namelijl 14 zij zetten door Spaanse te J standers: Sanz en Rivas. (V ^ur er 1 e INZELL De kroon van Natalia Petroesjeva is op de kunstijspiste van Inzeil gevallen. De schaatskonin- gin uit Rusland werd het afgelopen weekeinde ont troond door haar Oostduit- se tegenstreefster Karin Busch-Enke. De Moskouse huisvrouw hoeft zich ech ter niet te schamen. Want de tijdenreeks van Busch (40.81 op de 500 meter, 2.05.79 op de 1500 meter, 1.20.98 op de 1000 meter en 4.30.25 op de drie kilo meter) was zeer indruk wekkend. Het leverde haar naast de titel een wereld record-puntentotaal op. Slechts twee jaar heeft Karin Busch-Enke nodig gehad om de schier ongenaakbare Pe troesjeva te achterhalen. Uit het niets naar voren gekomen diende de voormalige kun strijdster uit Dresden zich in 1980 aan als wereldkampioene op de sprint. Nog het zelfde jaar voegde ze daar Olympisch goud op de 500 meter aan toe. Haar ambities reikten echter hoger. Onder leiding van Rai- ner Mund begon ze zich te ont wikkelen tot all-rounder. Alles werd dit jaar ondergeschikt gemaakt aan de wereldtitel. De machtsgreep lukte. In Inzeil dook Busch voor het eerst onder Petroesjeva door. Was het verschil op de 500 meter (40.81 tegen 40.99) nog te wijten aan een misslag van de Russin, op de 1500 meter werd reeds pijnlijk duidelijk dat de tweevoudig wereldkampioe ne haar meerdere moest er kennen in Busch, die op de drie winnende afstanden slechts fracties van seconden achterbleef op de wereldre cords. Die werden echter wel gerealiseerd op het superijs van Medeo. Even over half twee gistermid dag droeg Petroesjeva haar wereldtitel reeds over door ook haar favoriete afstand, de 1000 meter, te verliezen. Mentaal geknakt werd ze op de drie ki lometer zelfs naar de derde plaats in het eindklassement verbannen door Andrea Scho ne, die het Oostduitse feest compleet maakte. De Russen bleven met een fikse kater achter. Door het falen van Olga Plesjkova en de val van Marina Koltsova op de 1000 meter mogen er bovendien volgend jaar in Karl Marxstad slechts drie Russinnen aan de start verschijnen. Uitzonderlijk Ook achter Busch, Schóne en Petroesjeva was het wereld kampioenschap in Inzeil van uitzonderlijke klasse. De snelle ontwikkeling van het dames- schaatsen werd geillustreerd door de talloze nationale re cords. Nederland nam er vier voor zijn rekening. Naast het puntentotaal gingen de Neder landse records op de 500 me ter, 1000 meter en 1500 meter er aan. Bovendien sneuvelden van het Oranje-trio liefst tien persoonlijke records. Daarmee kwamen de Neder landse rijdsters op de plaatsen 7 (Alie Boorsma), 9 (Joke van Rijssel), en 11 (Thea Limbach) terecht. „En dat is een uitste kende uitgangspositie voor volgend jaar", sprak bonds- trainer Henk Louwmans tevre den. De afgang van Quebec, waar Alie Boorsma als eerste Nederlandse rijdster op de 13e plaats eindigde, werd uitge wist. Er blijft echter nog een hoop werk liggen. Met name op de drie kilometer schoot het Nederlandse trio te kort. „Dat is niet zo vreemd", ver klaarde Louwmans. „want we hebben dit jaar voornamelijk aan de sprint en middenaf standen gewerkt". Niet verwonderlijk Het was daarom niet verwon derlijk, dat op die afstanden de internationaal gezien matige Nederlandse records fors om laag werden gedrukt. Alie Boorsma haalde op de 500 meter liefst negenenvijftig-hon derdste seconde van haar ei gen record af, en bracht het op 41.21. Die tijd was goed voor brons. Op de 1500 meter dook Boorsma als eerste onder de nationale toptijd van Annie Borckink: 2.10.55. Die tijd werd echter nog verbeterd door Joke van Rijssel, die zich zelf daarmee een fraai afscheid van het topschaatsen bezorg de. Nadat het felle vechtstertje uit Bergum voor het eerst van haar leven op de 500 meter onder de 43 seconden was ge bleven (42.85), reikte ze tot 2.09.76. Het derde Nederland se record op rij was van de laatste Oranje-rijdster, Thea Limbach. De roodharige stu dente, die op de 1500 meter slechts met de grootste moeite overeind wist te blijven, en daarmee een tiende plaats in het eindklassement verspeel de, stelde de tijd scherper tot 1.24.15. In tegenstelling tot Van Rijssel en Limbach bleef Boorsma in Inzeil enigszins onder haar mo gelijkheden. De nationale kam pioene stortte op de tweede dag in elkaar. Reeds op de 1000 meter moest ze al haar reserves aanspreken. De 1.25.40 betekende wel een persoonlijk record, maar ze verloor er toch te veel mee op de concurrentie. Gebroken bleef ze minutenlang op een bankje naast de baan uithij- gen. Op de drie kilometer werd ze echter haar zevende plaats vast te houden ten koste van Natalia Glebova. Mentale kwestie „Een mentale kwestie", analy seerde Boorsma later zelf. Lichamelijk kan ik het wel aan, maar het is ontzettend moeilijk om me elke keer weer op te la den. Ik ben blij, dat het afgelo Karin Busch-Enke glundert op het hoogste treedje van het erepodium geflanke4vai door links andrea Schone en rechts Natalia Petroesjeva, die haar titel verspeelde pen is. Echt, ik ben honds moe". Met haar Nederlandse record-puntentotaal (174.536) heeft de Friezin echter een uit stekende springplank naar de top. Met Thea Limbach, een debutante per slot van reke ning, en het aanstormende ta lent Yvonne van Gennip moet Nederland dan weer internatio naal een woordje gaan mee spreken. Misschien dat de vierde startplaats, die het afge lopen weekeinde werd terug verdiend, kan worden ingeno men door Ria Visser. Het bui tenbeentje in het Nederlandse damesschaatsen. dat zich al leen voorbereidde, zag haar seizoen volledig in duigen val len. „Ik wil het nog eens ri op een rijtje zetten. Misse dat er daarna contact met wordt gelegd", zei Louwm voor het toernooi. Het zou t goede zaak zijn. Want ondaL' het succesvolle seizoen Nederland er best nog eei lent bij gebruiken. KOEN NIJMEI

Leidse Courant | 1982 | | pagina 18