Tan der Stoel: gesprek over luropese ontwapenings- onferentie moet doorgaan an Aardenne was te aag over olie-miljarden S willen bases li Marokko 1/let uw krant laar Schotland 'Y „Vandaag het ziektegeld, morgen uw pensioen" Paren met illegale baby's melden zich PPR: anderhalf jaar isoleercel „onmenselijk" Nieuwe arrestaties in Polen ÏNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT - ZATERDAG 13 FEBRUARI 198 2 PAGINA 7 - LOUW: REGEER-AKKOORD NIET UITVOERBAAR HAAG De afspraak vorige minister van eco- sche zaken Van Aarden- et Shell en Esso heeft ge- is erg vaag. Zó vaag dat opvolger Terlouw vindt lij de oliemaatschappijen kan dwingen om thans olie-miljarden aan de af te staan. Dit is gisteren naar voren ge komen uit ondermeer enkele mededelingen die minister president van Agt deed na af loop van de ministerraad. Het kabinet heeft de discussie over de vier miljard aan aardgasop brengsten die nog van Shell en Esso opeisbaar zouden zijn gis teren niet kunnen afronden. De D'66- en CDA-ministers vinden dat het niet kan. De PvdA-bewindslieden menen van wel. In de Tweede Ka merfracties van zowel PvdA als van D'66 en CDA neigt men eveneens tot de opvatting dat het mogelijk moet zijn. Volgende week zet het kabinet het miljarden-gesprek voort. Duphar mag lozen afval voortzetten AMSTERDAM Duphar in Amster dam mag voorlopig weer in de Noord zee afvalstoffen lozen die vrijkomen bij de produktie van gewas-bestrij dingsmiddelen. Dit verzoek van Dup har heeft de Raad van State gisteren toegewezen. Het bedrijf had gedreigd haar poorten te sluiten als er geen voorlopige voor ziening zou komen. Deze was nodig, omdat rond het verlenen van een nieuwe ontheffing tot januari 1983, vertraging is ontstaan. Het gaat om de lozing van dertig kilo organo-chloor- verbindingen. Verbindingen, die op de lijst van stoffen staan, die krach tens het verdrag van Oslo niet in zee terecht mogen komen. Woudenberg op vrije voeten DEN HAAG De deze week gear resteerde voorzitter van de chauf feursvereniging Holland Duck Club, Willem Woudenberg uit Al-, phen aan den Rijn, is gistermiddag na verhoor door de officier van jus titie in Den Haag vrijgelaten. Volgens officier mr. H. Holthuis zijn er geen dringende redenen om W. langer vast te houden. De 35-ja- rige Woudenberg wordt ervan ver dacht een onbekend deel van de opbrengst van een Truckstar Festi val in Nieuwegein te hebben ver duisterd. Ook zou hij, sinds '77 WAO'er, zich schuldig hebben ge maakt aan steunfraude. Om hoe veel geld het gaat is ook niet be kend. Nederlands detachement begin maart naar Sinaï (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren defini tief beslist dat Nederland deel zal uitmaken van het internationale vredesleger in het Sinat-gebied. In oktober vorig jaar was daartoe irt principe al besloten. Het parlement moet het kabinetsbesluit nog goedkeuren, maar het is al bekend dat de overgrote meerderheid van de Kamer ermee zal instemmen. Waarschijnlijk wordt volgende week al een debat over deze zaak gehouden. Het Nederlandse Sinaï- detachement, waarvan de eerste lichting begin maart moet vertrekken, zal permanent uit 105 mi litairen bestaan. De eerste paar maanden zullen dat alleen mannen zijn, daarna komen ook vrou welijke militairen in aanmerking voor uitzending. Van de 105 militairen behoren 21 personen tot de Koninklijke Marechaussee. Zij zullen in het Sinaï- genied „algemene politietaken" gaan uitvoeren. Oostblok heeft 2,2 miljard schuld bij Nederland DEN HAAG Zes Oost- bloklanden hebben een to tale schuld van 2,28 mil- jard gulden bij de Staat der Nederlanden. Boven- dien staan de Oostbloklan- den nog voor 3,5 miljard - gulden in het krijt bij de Nederlandse deviezenban- ken. De grootste vordering heeft de Staat op Joegosla- vië: 748 miljoen gulden. Joegoslavië wordt achter- eenvolgens opgevolgd door - Polen (576 min), Bulgarije - en de Sovjet Unie (ieder a 359 min), DDR (173 min) en Tsjechoslowakije (68 min volg van de voorpagina) )RID „Wij hebben andere invalshoek", tide minister Van der op een persconferen- ort nadat hij in het respaleis, waar de ïrentie wordt gehou- was gearriveerd. Vol- hem is het inderdaad zakelijk dat de confe- binnen niet al te tijd wordt geschorst ik al omdat men op 1 het gebouw uit moet verband met het wereldkampioenschap voetbal maar in de tus sentijd „moeten we de za ken toch nog eens heel goed bekijken". Van der Stoel zei te bedoelen dat er wat hem betreft ook over een Europese ontwape ningsconferentie gesproken zou moeten worden. „Neder land is een fervent voorstan der van zo'n conferentie, waar een systeem van vertrouwen wekkende maatregelen voor geheel Europa uitgewerkt zou moeten worden, omdat Euro pese veiligheid en de wapen beheersing daarmee ten zeer ste bevorderd zouden wor den", aldus de minister in zijn redevoering van gisteren. Op de vraag hoe dit alles te rijmen was met de uitspraken van de Amerikanen, antwoordde Van der Stoel, dat er binnen de NAVO weliswaar een grote mate van eensgezindheid is, maar „dat er geen kadaverdis cipline heerst". Claude Cheysson, de Franse minister van buitenlandse za ken, ging minder ver dan Van der Stoel. Maar wel vroeg ook hij in zijn officiële redevoering nadrukkelijk aandacht voor het feit dat het „in de discus sies ook gaat over de Europese ontwapeningsconferentie". Lord Carrington had het in zijn speech over niets anders dan Polen, maar op een pers conferentie maakte ook hij duidelijk dat Groot-Brittannië nog niet weg wil uit Madrid en dat het onderwerp van de ont wapeningsconferentie niet ta boe is. Dit alles betekent niet dat de stemming in Madrid nu wezenlijk verbeterd is. Het feit, dat het Oostblok gisteren geen pogingen deed de Wes terse ministers het spreken te „Een zwaluw maakt nog geen zomer. Wij zijn nog niet verge ten wat er dinsdag gebeurd is. Dat was ongehoord", aldus Van der Stoel. Als de Sovjet- Unie en de andere Oosteuro- pese landen hun houding niet grondig wijzigen, is volgens Nederland een impasse vrijwel onafwendbaar. Alleen als het Oostblok zaken als Polen en Afghanistan echt ter discussie wil stellen, zal de veiligheids conferentie weer vruchten kunnen afwerpen, zo meent de Nederlandse minister. rand v d0lRAKESJ De Verenigde Staten willen militaire s in Marokko ten behoeve van hun snelle inter- iemacht. Dit heeft de Amerikaanse minister van jme-tnlandse zaken, Alexander Haig, gisteren bekend fes akt" ngiheeft gisteren overleg gevoerd met de Marokkaanse rege- e- 'lDe zaak is nog niet rond, maar de contacten zijn positief en aan«uctief geweest, aldus Haig na afloop van de besprekingen, rin- vndigde aan dat er een akkoord is bereikt om de Ameri- t c hulp aan Marokko uit te breiden wegens het optreden de- e Libische leider Khadaffy. Haig reisde gistermiddag door de Roemeense hoofdstad Boekarest, waar hij de Roemenen voor hun onafhankelijke koers en waar hij de nadruk leg- het belang van de nationale onafhankelijkheid van ieder Ive een militair samenwerkingsverdrag met Marokko zijn S ook van plan hun militaire steun aan Turkije en Guate- uit te breiden, zo is in Washington bekend gemaakt. ADVERTENTIE imen met North Sea Ferries krant heeft, in samenerking met North Sea Ferries, een ntrekkelijke reis naar het altijd weer boeiende Schotland &rganiseerd. Op het programma staan een bezoek aan i bekende firma van kiltmakers, een rit langs Loch Earn Locheanhead naar Killin, een rit via Loch Tay naar Pit- hry, een bezoek aan de befaamde whiskyfabriek VAT 69, bezoek aan Hopetoun House, het verblijf van de markies Linlithgow en, natuurlijk, een Schotse avond, reis gaat via Europoort, waar maandag 22 maart om- eeks vijf uur 's middags wordt ingescheept op een van de ieflijke veerboten van North Sea Ferries, en Hull, waar de gende ochtend wordt afgemeerd, naar Edinburgh. Daar rdt verbleven in het gloednieuwe en zeer fraaie Dragona- hotel, in het centrum van de stad. terdag 27 maart, na het ontbijt te hebben genuttigd in agonara, wordt weer teruggereden naar Huil; de nacht rdt varend doorgebracht en zondagochtend wordt afge- erd in Europoort. Europoort, bij het gebouw van North Sea Ferries, is vol- ende parkeerruimte. Degenen, die per bus willen, moeten t bij de boeking opgeven. De bus naar Europoort vertrekt 22ste drie uur 's middags van het Centraal Station in Den 1 ag en om half vier van het Rotterdams Nieuwsblad in Rot- dam. Het busvervoer is gratis. De bus brengt u op zon- irHs" 9°chtend weer teru9 naar het Punt van instappen. prijs van deze exclusieve reis bedraagt ƒ985 per per- Dn. Dit is op basis van een standaardhut. Voor een specia- hut is de toeslag 40 p.p. Toeslag eenpersoonshut is pectievelijk ƒ86 en ƒ104. Toeslag eenpersoonskamer 25. Minimum aantal deelnemers is 30. deze prijs is inbegrepen: alle vervoer; lunch zowel tijdens de trip van Huil naar Edinburgh als te rug; 4 nachten verblijf in het viersterren Dragonara-hotel met ontbijt. De kamers zijn, behalve met alle privè-faciliteiten, uitgerust met kleuren-tv, radio en telefoon; drie diners in Dragonara; een Schotse avond in Dragonara; een Nederlands sprekende gids voor de tour door Edin burgh; lunch in het Scotlands Hotel in Pitlochry; toegangsprijs Hopetoun House; lunch in Hopetoun House; ■e lunch in het White Swan Hotel in Alnwick, ze" ichtingen en boekingen uitsluitend telefonisch (na negen !||enr en niet op zaterdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie, 070—190.696. Vermoedelijk 14 doden bij ramp met tanker ATHENE LON- DEN Een Griekse tanker is gisteren in de Atlantische oceaan op ruim 900 kilometer ten noorden van de Azoren bij zwaar weer in tweeën gebroken. Veertien van de 34 be manningsleden die na de ramp in een red dingsboot plaats namen worden sindsdien ver mist. Zij zijn vermoe delijk verdronken. De overige achttien opva renden van het Griek se schip bevinden zich op het achterstuk '*an het schip dat na de breuk bleef drijven. Door het aanhoudende stormweer konden de reddingsboten het ach terstuk niet naderen. De 12.000 ton metende „Victory" was op weg vanuit Palm Beach in Florida naar de Engel se haven Liverpool. Niet bekend is of de tanker olie in zijn rui men had. Het achterstuk van de door midden gebroken Griekse tanker dat bleef drijven ten noor den van de Azoren. Ongeveer zeshonderd werknemers, afkomstig uit verschillende havenbedrijven, verzamelden zich gisteren op het plein voor de Morgensterkerk aan de Slinge in Rotterdam-zuid. Zij werden er toe gesproken door de distriktsbestuurder van de vervoersbond FNV. Ook deze protestbijeenkomst was gericht tegen de ziektewetplannen van de regering. (Van onze verslaggever) DEN HAAG/ZWOLLE „Vandaag gaat het om het ziektegeld", zo formuleer de voorzitter Jacob Draijer het gisteren in de Zwolse veehallen in een strijdlustige rede tot een kleine 2000 leden van de grafische bond van de FNV, „maar morgen gaat het mes in jullie ploegen dienst-beloning en over morgen moet er misschien een deel van het pensioen of de AOW worden inge leverd". Een luid boe-ge- roep onderstreepte deze zorg, waarna Draijer ver volgde: „Willen we dat niet, dan moeten we dat tonen. Niet hier en daar, in verspreide bedrijven. Maar massaal. In alle be drijven". Niet alleen in Zwolle, maar ook in Rotterdam, Eindhoven en Haarlem onderbraken de werknemers in de grafische sector hun activiteiten gisteren voor enkele uren of een mid dag, om tegen de voorgeno men korting op het ziektegeld te protesteren. De deelname was groter dan verwacht. In totaal deden er 7000 leden van de grafische FN V-bond mee en allen stemden in met het besluit om over veertien dagen te gaan staken als de de werk gevers blijven bij hun weige ring om in de nieuwe CAO 100 ziektegeld te garanderen. In de industrie-sector werd op verschillende plaatsen in het land door in totaal eveneens 7000 man het werk een paar uur lang neergelegd. De Am sterdamse en Rotterdamse ha venwerknemers staken hun actie-bereidheid evenmin on der stoelen of banken. Ger Ros van de Rotterdamse bedrijfsle- dengroep havens: „De haven is gestart en nu gaan we door ook. Op de eerste plaats moe ten de ziektegeld-voorstellen van tafel. Maar tegelijkertijd en met het ziektegeld onlos makelijk verbonden, gaat het om onze CAO-onderhandelin- gen. De werkgelegenheid in de Rotterdamse haven staat op het spel. En daar hebben we alles voor over". Week Op een FNV-studiebijeen- komst in Leersum rekende ir. H. Kruidenier van de Stich ting Coördinatie Communica- tatie Onderzoek Ziektever zuim intussen voor: „Bijna 50 van de ziektegevallen duurt niet langer dan een week. Deze gevallen veroorzaken nog geen 10 van de kosten. Niet minder dan 62 van de kosten zijn het gevolg van ziekte-gevallen die langer dan zes weken duren. Als je de ziektekosten wil beperken moet je dus proberen die lang durige gevallen te voorko men". Op het eind van de middag sprak het SER-kroonlid prof. dr. C. de Galan in Den Haag de verwachting uit dat het door de werknemers en werk gevers van de hand gewezen compromis door de regering toch in grote lijnen zal worden overgenomen. „Ons tussen-, voorstel", aldus mede-opsteller De Galan, „laat alle betrokken partijen een beetje bloeden. De zieke werknemers krijgen net to geen 100 maar 92 De werkgevers krijgen wat hoge re lasten. En de regering krijgt een premie-verhoging voor de ziektewet van 0.2 te slikken, wat indruist tegen haar eerde re plannen. Ik denk dat de re gering ons voorstel in dank baarheid zal aanhoren en zal zeggen: daar zitten ideeën in die ons niet slecht uitkomen". AMSTERDAM In de afgelopen weken hebben diverse paren zich uit ei gen beweging gemeld bij de politie met de medede ling dat ook zij op illegale wijze een baby uit het buitenland ons land heb ben binnengehaald. Zij meldden zich na perspu blicaties en tv-uitzendin- gen, waaruit bleek dat de baby's niet onmiddellijk worden weggehaald en kunnen blijven waar zij zijn. De politie onderzoekt nog de omvang van de „babysmok kel" en of er duistere praktij ken zijn bedrven zoals keihar de kindersmokkel. Voor dat vallen, hebben de ouders het laatste bestaat nog geen aan- kind zelf gehaald uit het bui wijzing, al vermoedt de politie dat er op de achtergrond orga niserend is opgetreden. Al- tenland waar zij het kind op wettige wijze van een paspoort voorzagen. In Nederland aan- thans wat de baby's betreft uit gekomen, gingen zij in de fout Brazilië, omdat deze uit een beperkt aantal plaatsen ko men. De betrokken echtparen zijn hier nogal zwijgzaam over. In vrijwel alle nu bekende ge- omdat zij niet over de voor adoptie vereiste papieren en vergunning beschikten. Even eens strafbaar waren pogingen om de baby als hun eigen tij dens de vakantie geboren kind, te laten inschrijven in hun eigen woonplaats. Bij de start van het onderzoek ging het om vijftig echtparen, maar dat aantal is aanzienlijk opgelopen. Om hoeveel precies het nu gaat, kan de politie niet zeggen. Het onderzoek zal naar verwachting nog enige weken duren. Ook over het toekomstige lot van de baby's kon de politie niets meedelen. WARSCHAU In Polen zijn gedurende de afgelopen dagen opnieuw intellectuelen gearresteerd. Verder hebben de militaire autoriteiten in een poging de verspreiding van ondergrondse pu blicaties tegen te gaan, de verkoop van papier in Warschau ver boden. Eerder deze week was ter gelegenheid van het feit dat de noodtoestand twee maanden geleden van kracht ,werd een de monstratieve parade gehouden bestaande uit 150 politie-vracht- wagens, waarvan sommige waren uitgerust met machinegewe ren en waterkanonnen. Generaal Jaruzelski heeft aan vertegenwoordigers van interna tionale kerkelijke organisaties meegedeeld dat nog voor het ein de van de maand enkele beperkende maatregelen zullen worden ingetrokken. De generaal liet echter na duidelijk te maken wel ke maatregelen hij bedoelde. De afgelopen weken zijn al enkele besluiten van de noodtoestand ingetrokken. Zo kunnen diploma ten vrij door het land reizen. De secretaris van de Poolse bisschppenconferentie, mgr. Dabrokwski heeft de kerkelijke ver'tegenwoodigers meegedeeld dat de situatie in de zestien in terneringskampen, waar naar schatting ruim vierduizend men sen zitten opgesloten de afgelopen tijd aanzienlijk is verbeterd. Ontslag voor ruim 1700 werknemers Laker Gatwick en andere werkzaam heden. De besprekingen tussen Laker en Rowland zijn in een verge vorderd stadium. Rowland wist de pers al te vertellen dat de vliegtuigen van de nieuwe maatschappij op de staartvlak ken het opschrift „Laker" krijgen en op de romp „The People's Airline". Dit weekeinde spoedoverleg Flevolijn DEN HAAG Dit weekeinde nog zullen verkeer- en water- staatspecialisten uit de drie re geringsfracties in de Tweede Kamer overleg voeren over de aanleg van de Flevolijn door Zuidelijke Flevoland. Er zijn verwikkelingen ontstaan over de omvang van het natuurge bied Oostvaardersplassen, dat door de spoorlijn „geraakt" wordt en dat ongeveer 250 hectare kleiner uitvalt dan af gesproken was. Verder wil men praten over de mogelijkheid het nu uitge kozen tracé - bekend als de „badkuip" - nog meer af te buigen. Dat biedt niet alleen een betere bescherming voor de Oostvaardersplassen maar ook behoeft het Hollandse Hout, het „Amsterdamse Bos" voor Lelystad, niet doorsneden te worden. Een en ander le vert volgens CRM een bespa ring op van ongeveer vijftien miljoen gulden. DEN HAAG PPR-Tweede Kamerlid Ria Beckers heeft minister Gardeniers van volksgezondheid en mi lieuhygiëne gevraagd maatregelen te treffen tegen het „onmenselijk gebruik van dwangmiddelen" in psychia trische ziekenhuizen. In schriftelijke vragen aan de be windsvrouwe stelt Beckers de situatie aan de kaak, zoals die zich in het psychiatrisch ziekenhuis St. Bavo in Noordwijkerhout zou hebben voorgedaan. Naar verluidt heeft een 26-jarige vrouw gedurende een onafge broken periode van anderhalf jaar in een isoleercel gezeten, ter wijl zij van die periode ongeveer een half jaar onder een spanla ken heeft moeten doorbrengen. Het PPR-Kamerlid wil weten of de leiding van St. Bavo wel heeft voldaan aan de registratie voorschriften voor het gebruik van dwangmiddelen. Ook wil zij weten of de inspectie voor de volksgezondheid op de hoogte was van dit uitzonderlijk lange verblijf in de isoleercel. Tenslotte vraagt Beckers minister Gardeniers of is voldaan aan de wette lijke verplichting, dat de rechter de patiënt hoort in verband met de verlenging van de gedwongen opname met ten hoogste een jaar. Poolse piloot vraagt asiel WEST-BERLIJN In totaal hebben negen inzittenden van het gisteren naar West-Berlijn uitgeweken Antonov-toestel van de Poolse luchtvaartmaat schappij LOT besloten niet te rug te keren naar Polen. Daar onder zijn de gezagvoerder en zijn familie en een tweede pi loot. Het toestel was even na kwart over zeven vertrokken van de luchthaven van Warschau. In plaats van koers te zetten naar de plaats van bestemming Wroclaw, in het zuiden van Polen, vloog de piloot naar West-Berlijn waar hij het vliegtuig om tien voor negen aan de grond zette. In afwach- ting van het verlenen van po litiek asiel, is de piloot voorlo pig onder arrest geplaatst. „Operaties tegen moslims voltooid" DAMASCUS De Syrische autoriteiten hebben hun ope raties tegen de moslimbroeder schap in Hama voltooid. Dat heeft het Syrische persbureau Sana vrijdag gemeld. De be langrijke weg door deze cen- traal-Syrische stad zal zondag worden heropend. Volgens het persbureau zijn vele „misdadi gers" van de moslimbroeder* schap gearresteerd en honder den geweren en explosieven in beslag genomen. In Hama le verden moslims en hun mede standers tien dagen lang bloe dige gevechten met de rege ringstroepen. Het radiostation van de rechtse Falangisten in Libanon berichtte dat de strij^ ders van de moslimbroeder schap twee helikopters hebben neergehaald en een munitiede pot hebben buitgemaakt.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7