Lrs Aemula Naturae kunst tan de weer aan Sita de ontembare spaniel AD/REGIOLEIDSE COURANT UNSTENAARSVERENIGING IN SCHITTEREND PAND .GIN' ZATERDAG 13 FEBRUARI 1982 PAGINA-S- „EEN ONFORTUINLIJKE UITVINDER is de Oostenrijker Relchelt, die meende een zelfwer kend „parachute-costuum" voor vliegmen- schen te hebben uitgevonden dat bij een val vanzelf zou openslaan en den vallende redden. Bij de proefneming met dat costuum die hijzelf nam door van de eerste verdieping van den Eif- feltoren omlaag te springen, bleek het parachu te echter volkomen ondeugdelijk en de uitvin der sloeg tegen den grond te pletter". Maar „het" parachute is in de loop der decennia toch nog mannelijk geworden. „DE OVER WINNAAR VAN DEN ELFSTEDEN TOCHT: de bekende har drijder C. C. J. de Koning die den elf- stedenwed- strijd in Friesland won. De be ker die op de tafel staat" welke pre cies „is van het wereldkam pioenschap 1912". „MEDEDEELING: ik heb gemerkt, dat raadsel no. 12 verkeerd is uitge vallen. Het is toch wel te maken, als ge de zwarte stukken zorgvuldig uit knipt en langs den bui tenkant naast elkaar legt, zoodat het een rechthoek wordt van 5 1/2 lengte tegen 4 breed te. De witte ruimte die dan in 't midden komt, vormt de juffrouw. Maar daar het nogal lastig is, zal dit raadsel niet mee tellen bij den wedstrijd, maar ge moogt het wel opzenden. De volgende maal zullen er dan elf raadsels komen om het getal van 40 raadsels compleet te maken. De Raadselredacteur" Deze, waarschijnlijk veelgeplaagde, man ze telde in Haarlem en richtte zich wekelijks tot zijn Beste Vriendjes en Vriendinnetjes. Het bleef een raadsel; of het nu goed ging of fout. Het was in de tijd, dat de Zuiderzee nog eilanden had. En daar moest je als Vriendje of Vriendinne tje dan naar raden. We bladeren vandaag weer vrijmoedig in het „Geïllustreerd Zondags blad" (wekelijkse uitga ve, die ook bij de abon nees van De Leidsche Courant in de bus viel). Eens kijken, of er wat te plukken valt uit de maand Februari 1912, bereids zeventig jaar ge leden. Ik merk, dat zijne Britse majesteit GEORGE V nog steeds in Indië op tijgers en rhi- nocerossen jaagde. Het nieuwaangebouwde VOORGEEST („deel van het krankzinnigen- en zenuwlijdersgesticht En degeest bij Leiden") werd in gebruik gesteld, er woei zowaar een SNEEUWSTORM en in Lissabon gingen OP ROERLINGEN te keer, „en het lijkt wel of de ANTICLERICALE RE PUBLIEK door haar ei gen fouten ten gronde gaat". En hoop doet altijd leven. Alvorens we naar de „plaatjes" gaan, eerst nog een „goeie" met een SOCIALE achtergrond: „Dame (ernstig tot bede laar) gebruik je ster ken drank Ja me vrouw, humm, vraag uwes dat nou enkel van nieuwsgierigheid of is dat 'n invetasie NA HET TRADI- TIONEELE avond-kanon schot te Gibral tar: de plechtige sluiting der poorten. „Een curieuze plech tigheid is de „sluiting der poorten", eiken avond in de ves ting van Gibral tar. Als het avondschot ge vallen is, gaat een sergeant majoor bij den gouverneur de sleutels der poort halen. Met muziek en in op tocht worden dan de poorten gesloten en de sleutels terugge bracht. en geen mensch mag dan meer in of uit de Engelsche vesting". Hoe lang nog „PRACHTIGE HUISVLIJTBEOEFENING in Hillegom: een staaltje daarvan geeft onze mooie foto hierboven, die een ijverig beoe fenaar der huisvlijt te Hillegom voorstelt: de bloemistknecht A. van der Aart aldaar, die van uitgesneden hout de fraaie vogelkooi maakte, welke een trouwe nabootsing is van de villa „Casa Cara" aan de Wilhelmi- nalaan te Hillegom". Onder redactie van Ton Pietera van de familie uitstekend. Het beestje kon er gewoon niet te gen dat de kleine de aandacht die tot voorkort haar gold, opeistte. Het 'jeugdtrauma' van Sita brengt met zich mee dat ze niet ondergebracht wil wor den in een gezin met kleine kinderen. Wat' grotere kinde ren, waarvan verwacht kan worden, dat zij de onstuimige springpartijen van Sita moeite loos kunnen weerstaan, zijn wel aanvaardbaar voor het ei genzinnige beestje. Regelmatig uitlaten is een ver eiste voor Sita. Ook de eige naar zal dat op den duur beter bevallen, want de ongetemde energie waarover het dier be schikt laat zich moeilijk bin nenskamers uitleven. Voor de regelmatig van huis zijnde die renliefhebber geldt, dat Sita maar beter niet te lang alleen thuis gelaten kan worden. Zij breekt de tent zogezegd af. Nerveuze mensen behoeven er niet op te rekenen bij Sita eni ge rust te vinden. Sterker nog, ii [DEN Het enthousi- ïe bruist de kunstzinni- leden en cursisten van Aemula Naturea weer de aderen. Een frisse 1 waait nog na door opgeschilderde ver- ;ken. Het statige pand de Pieterskerkgracht ft een verbluffende fr aantewisseling onder- n en doet vermoeden, de face-lift ook een 2jiode van 'verjonging' nieuwe bloei heeft in- uid. T H?l' Leid e va ?onci Conii coos demit] ehep nd i. Dar le mhe Wl istenaar of geen kunste- Ars Aemula Naturae is 1 de Leidenaar al even Is als haring of wittebrood, voorzover de enkeling nog twijfelde, hebben de •filmde) boeken van Jan kers hem alsnog uit de im geholpen, heeft uiteraard perioden leegten en inzinkingen ge- Maar dat hoort erbij, wie plannen heeft oud te i. De tekenacademie Leids schilder- en teken- •tschap genaamd heeft soms gepijnigde hoofd bo- water kunnen houden. En zegt veel: de kunstenaars- iniging bestaat sinds het 1694. i scheidene stromingen in kunst zijn in de loop der 'en door Ars verwerkt, zij niet altijd even soepel, it het was altijd een be- tkelijk traditioneel 'gilde', [elijk is Ars altijd gebleven. De nieuwe ruimten betekenen een verademing. ;n de gevel van Ars staat even in de steigers. Ter aravj innering aan het feit, dat vliet zich ingrijpende verande- !orgvi [en hebben voorgedaan. 0521 miljoenen-operatie heeft pand, en misschien ook de istenaars binnen, nieuw le- ingeblazen. Tweeëneen- jaar hebben de werk- IV*! ïheden geduurd. In die n de nam Ars tijdelijk in- in een aangrenzend pand, nogal erbarmelijke situa- "emeer daar naast de deur oude vertrouwde Ars- wwerk stond te lonken. 0 ir luttele weken geleden het dan zover. De verbou- g was grotendeels achter rug en de Ars-populatie i terug naar de eigen haard. B officiële opening laat tot 28 [ustus op zich wachten. itamorfose eerste heeft het vernieuw- Ars nu een koffiekamer, el dat woord niet hardop 'esproken mag worden. Al- ns, liever niet. Het heet 'de emolenkamer'. Wie bij het ïken van de koffie niets- moedend naar het plafond - h.iC" »k< tuurt, begrijpt wel waarom. Het plafond is prachtig be schilderd. De schilder Sagemo len heeft al dat fraais op zijn geweten. De Sagemolenkamer dus, een ode aan een overle den schilder. Deze ruimte kon ingericht worden, doordat een sportschool, die aanvankelijk ook van het pand gebruik maakte, tijdens de renovatie en ander heenkomen zocht. De andere vertrekken zijn al even schitterend opgelapt en vormen op zich al kleine kunstwerkjes. De meest opval lende metamorfose ondergin gen de vertrekken op zolder. Op zich was het best aardig, dat men door de dakbedek king heen de meest fantasti sche wolkenvelden voorbij kon zien drijven. Ook was het er behaaglijk voor de vogels, die er nesten bouwden en af en toe luid kwetterend de rust verstoorden, maar verder... van werken kwam in deze luchtige kamers in elk geval niet veel. Er kwam eigenlijk helemaal niets van, want de •zoldervertrekken stonden leeg. Wel werden zij heel soms betreden door nieuwsgierige cursisten, die dan ook nog het gevaar liepen om door de ver molmde vloer te zakken. Deze zolders nu, zijn omgetoverd in gave ruimten, waar prettig en geconcentreerd gewerkt kan woren. In een van deze zolder kamers is de grafische ruimte van Ars ingericht, met nieuwe mogelijkheden. Zware oude persen wachten er geduldig op de aanvang van het nieuwe cursusjaar. Nu Ars eindelijk speelruimte heeft en verlost is van erbar melijke omstandigheden (het hele pand heeft centrale ver warming), is gelijk een aantal nieuwe cursussen in het leven geroepen. De cursussen lino- leumsnijden, een cursus teke nen voor beginners en nu ie dereen de geest weer heeft, wordt eraan gedacht in de zo mermaanden buiten, op de schoot van moeder natuur te gaan werken. Zoals de Leidse meesters van weleer, die met ezel en palet hun heil buiten de stadswallen zochten. Misverstand De voorzitter van Ars, Johan Timmers, staat te popelen om een misverstand uit de wereld te helpen: „Waar het vandaan komt, weet ik niet, maar veel mensen denken, dat je toch wel erg goed moet zijn om bij Ars een cursus te mogen vol gen. Wel, Ars is een kunste naarsvereniging, die tevens cursussen organiseert. Ieder een kan aan die cursussen deelnemen. Je hoeft geen lid te zijn om de cursus te kunnen volgen". Het volgen van een cursus mag dan geen proble men opleveren, maar om lid van de vereniging te kunnen worden, is weer een ander verhaal. Het adspirant-lid moet heel wat in zijn mars hebben, want de ballottage- commissie is bepaald niet kin derachtig. Een kleine zeventig leden telt de vereniging van daag de dag. Voor de leden worden lezingen georgani seerd en zij hebben in het her nieuwde pand de beschiking over eigen ruimten. Het vere nigingsleven moet aan de Pie terskerkgracht tot ongekende bloei komen. Opening Ter gelegenheid van de offi ciële opening is het nodige op touw gezet. Ten eerste kunnen beeldende kunstenaars uit Lei den, Oegstgeest, Leiderdorp, Zoeterwoude, Warmond en Voorschoten meedingen naar de 'Arsprijs'. Een eenmalig ge beuren. De winnaar krijgt als beloning tweeduizend gulden in handen gedrukt. De inge zonden werken, die alle de stad Léiden als thema moeten hebben, Worden in het najaar bij Ars tentoongesteld. Ook is een fraaie gedenkpen ning geslagen. Een produkt van het Ars-lid Ruud Auguis- tinus. De bronzen penningen kost 75 gulden en zijn bij de vereniging te krijgen. Een deel van de opbrengst komt aan het genootschap ten goede. Overi gens ontvangt Ars gemeente lijke subsidie en houdt verder het hoofd boven water door de inkomsten van de cursussen. Het nieuwe cursusjaar begint in september. En dan zal onge- twijdfeld eens temeer blijken, dat het al oude Ars springle vend is. Van reclamecampag nes hoeft de vereniging het niet te hebben. Mond-op-mond reclame doet al het werk: jaar lijks vinden weer meer nieu we cursisten hun weg tot het cursussenpakket. En Ars zal er alleen maar wel bij varen, nu de vrijetijd steeds meer aan wildgroei onderhevig is. Ars Aemula Naturae is zeker in de nabije toekomst nog steeds een schilder- en tekengenootschap met naam. WIM BUNSCHOTEN Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek Hond zoekt huis", in deze rubriek wordt een hond (of om8 ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver- /s ilijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij iet dier een goed tehuis vindt. Qe in de rubriek beschre- onen honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters ">rt laar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re- dienen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vol- lagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die- en zijn alle goed gezond^ hebben een wormkuur onder aan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 I ulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. ;g dres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 it 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. ia, de schier ontembare spaniel. Na het grote en in een aantal gevallen wat oude re grut van de afgelopen weken, heeft het Leids dierenasyl deze week een nieuwkomertje wiens ma ten enigszins beperkt zijn. De roodharige Sita is am per een jaar oud en be schikt over alle springe righeid en enthousiasme, die haar ras en haar leef tijd met zich meebrengen. Spaniels zijn zo-ie-zo al een beetje zenuwachtige dieren. Daarbij willen ze nog wel eens tekenen van agressiviteit to nen jegens kinderen. Sita is wat beide aspecten betreft een goede soortgenoot. Het hondje werd een /uime drie weken geleden het asiel binnenge bracht omdat het niet kon op schieten met de baby van haar baas en bazin. Voordat de klei ne het eerste levenslicht aan schouwde, was de verstand houding tussen Sita en de rest nerveuze mensen werken op Sita's zenuwen. Sita's ontembaarheid is voor namelijk te wijten aan haar jeugdige leeftijd. Wie echter bereid is de nodige tijd en rust in het dier te investeren, komt er wel achter een niet alleen mooie hond, maar ook een lie ve kameraad van het asiel te hebben gehaald. Een grote tuin is voor dit kleine hondje niet nodig; met een flatwoning neemt Sita graag genoegen. Sammy Van de twee katten die vorige week op deze plaats in de krant stonden neeft slechts één kat het asiel kunnen ver laten. Sammy kwam terecht bij een gezin uit Leiden dat ei genlijk op zoek was naar een jong poesje maar sneuvelde voor de bedaarde charme van Sammy. Voor Doris was min der belangstelling. Daar kunt u deze week echter nog blijk van geven...

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5