„Ik droom weer van Voetbal VAN DER HART NA HALFJAAR WERKLOOSHEID: SWIJK De meest geïn- 'iewde Nederlander is hij nenteel, Cor van der Hart. imalisten moeten als het Timre een nummertje trekken rustig wachten op hun rt voor een babbel met de gerei redelijke trainer. Hij ut er al talloze achter de èn nog voor de boeg. Ie- t. ha een staat hij te woord en mt er de tijd voor. Hij weet eenmaal, dat dit het be de ritueel is, omdat hij vorige week fungeert als ner van FC Den Haag. tor Eddie Hartmann niet gt even geduld, wil onder vier wat zaken doornemen met der Hart. Daarna op zoek naar rustig plekje in Rijswijk. On- /eg wordt de nieuwe trainer FC Den Haag vele malen her- „Ik schiin een bekende kop r is ebben, voel mij er wel door ge- zou hij later bekennen zon- ook maar enigszins naar arro- le loj lie te neigen. „Ik ben dus nog r"al 2 vergeten". )i r, dat heeft hij. Praat boeiend, k luleert helder, alles gebaseerd n puttend uit feiten uit zijn rij- Txyoetbalervaringen. En die heeft s speler kwam hij immers uit Ajax, Lille, Fortuna '54 en nje (44 maal) en als trainer bij ernicand Sport, AZ '67, de KNVB, Idard Luik, Fortuna SC, FC sterdam, Fort Lauderdale en PxeiV. zegd 18 r malt '®.K rkeloos .g« afgelopen halfjaar was hij wer- ')s. Voor een voetbalman als hij zoiets vreselijk moeten zijn. ontboezeming ten aanzien van luidt, dat hij slechts bezoe- aan wedstrijden in het betaalde bal het lastigste, het moeilijkste vond. „Als je journalisten zag, tonden zij er allerlei conclusies En dat vond ik helemaal niet voor de collega's die bij die op dat moment werkten. Ik zelfs bij een wedstrijd van FC Haag geweest op uitnodiging Martin van Vianen. Na FC Haag-AZ '67 ben ik bij geen Is klstrijd in het betaalde voetbal geweest. Ach, ik neem het de nalisten niet kwalijk, hoor. Zij I hun werk, schrijven wat zij i r© aleren". ïmei van der Hart kent de klappen de zweep, heeft ze zelf ook wel ld. Openhartig praat hij erover, per se bedoeld voor publicatie, r slechts tot doel hebbend om rmb tig, vlot en vooral geloofwaar- ndh te kunnen communiceren. „Er dt je een bepaald etiket opge- en al word je honderd jaar, je het er toch niet af. Die pro- um nen, daar ben ik al lang van af. e w heb vrienden, Sjakie Swart, miirten de Vos onder andere. Re- ntoihatig komen we bij elkaar op de 3rga|j Edenbaan in Amsterdam. Dan we trainen, praatje maken vdr voetbal, kaartje leggen. Die [ens hebben me geleerd overal gr en te staan, relaxed te leven. En )etr eid nu ook een heerlijk rustig t halve jaar thuis zitten, niet e (0 kzaam zijn in de voetballerij is g. t lekker geweest. Je kon er een i tje afstand van nemen. Boven- vo i is het ook heerlijk een vrouw te kinderen te hebben, die je tel- isei s zeiden: „Joh, rustig maar, ze ist© ten wel voor je, de clubs. Dat me telkens toch een zelfver- ït 2jiwen". zeer blij is Cor van der Hart dat hij weer iets in de voetbal- <ad om handen heeft. „Dat merkt gezin thuis ook wel. Ik dróóm voetbal. M'n vrouw zegt, dat ik 'lke morgen schoppend wakker l-in(fdt. En 's avonds, als ik na een werken, weer rustig relaxend n dis zit, denk ik regelmatig aan de enn FC Den Haag. Ben ik hele- e L il in tranche, want ik reageer erd is helemaal niet op wat m'n an( üw of kinderen tegen mij zeg- Dan zit ik te denken: hoe kan ZATERDAG 13 FEBRUARI 198» •- Juan Valdez gaat slechte tijd tegemoet Juan Valdez gaat slechte tijden tegemoet. Juan, die zich dagelijks met zijn hele familie in het zweet werkt om de hele wereld van een bakje geurende koffie te voor-" zien, zal het deze week ook met afgrijzen in zijn lokale krant heb- ben gelezen: het IOC heeft caffei- 1 ne op de lijst van verboden sti mulerende middelen gezet. On der leiding van de onvermoeiba re prins Alexander de Merode, zelf een bijna ongeëvenaard kof- J fiedrinker (zijn speciaal daarvoor aangestelde bediende schenkt da gelijks tussen de een en twee liter van het zwarte sap in een prinse lijk kopje), heeft de medische commissie van het IOC deze be slissing genomen. Juan Valdez heeft er verscheidene nachten niet van kunnen slapen. Nu is het nog het IOC alleen, maar straks komt misschien ook de FIFA, de FINA, de IAAAF en hoe al die wereldomvattende sportorganisa- ties ook mogen heten, heeft hij zich bedrukt gerealiseerd. Als binnenkort de hele mondiale sportwereld geen koffie meer mag drinken, omdat ene profes sor Dönike in Keulen heeft uitge dokterd dat er van die drank een stimulerende, werking uitgaat die een gebruiker van Valdez' pro- dukt een niet geringe voorsprong verschaft op een pure theedrin ker, kan Juan en zijn hele familie het wel vergeten. Prins Alexander en zijn confra ters hadden overigens een plezie rige plaats van samenkomst uit gekozen om zich over onder meer het probleem van te veel gebruik van koffie te buigen: het door zon overgoten en van wuivende pal men ruimschoots voorziene Pasa dena in Californië. En doping om de afmattende vergaderingen vol te houden zullen Prins Alexander en zijn collegae niet nodig hebben gehad. Veeleer zal er een ernstige aanslag zijn gepleegd op de in hun luxe hotel met graagte geser veerde Californische wijn en an dere spirituele dranken. Een kop je koffie zullen de hoge heren, die hun comfortabele verblijf na tuurlijk keurig hebben kunnen declareren bij het Internationaal Olympisch Comité, slechts bij hoge uitzondering hebben ge dronken. Hooguit na een copieu ze maaltijd in een viersterren- etablissement, als de bekende Franse firma die ook voor de Verenigde Staten zou toepassen. Maar terug naar Juan Valdez en Prins Alexander. Wat Juan, die tenslotte slechts is gespecialiseerd in het voortbrengen van zo veel mogelijk koffiebonen, niet weet maar Prins Alexander dank zij de Keulse professor wél, is dat je om de nieuwe voorschriften van het IOC te overtreden tien liter koffie moet drinken. Pas dan overschrijd je de norm van vijf tien microgram caffeine in je li chaam, die een extra stimuleren de werking zou moeten hebben. Nu ken ik notoire gebruikers van Valdez' produkt, vooral diegenen die zich op hun werk in de nabij heid van een automaat bevinden. Maar zó veel koffie, nou ja. En een sportman, die op het punt staat een topprestatie neer te zet ten, zie ik nog geen vele liters koffie naar binnen gieten om net die honderdste van een seconde sneller te lopen of die ene centi meter hoger te springen. Nee, zal Prins Alexander onmiddellijk te genwerpen, die caffeine wordt niet gedronken als iemand het als doping wil gebruiken; het wordt in de vorm van pillen en injecties toegediend. Juan Valdez zal er niet mee zijn tevredengesteld. Zijn handel is door de ijverige he ren van de medische commissie van het IOC aangemerkt als do ping. En daar zullen toch de no dige mensen van terugschrikken. Voor hen geen koffie meer. Na tuurlijk wisten ze wel dat een kop zwarte koffie de gevolgen van een door een wat al te en thousiast alcoholisch doorge brachte avond veroorzaakte kater goeddeels kon neutraliseren. Daar hebben zij ook veelvuldig een dankbaar gebruik van ge maakt. Maar echte doping, nee daar beginnen ze niet meer aan. Maar Prins Alexander en zijn be voorrechte medeleden van de medische commissie van het IOC zijn ook ergens niet aan begon nen: de anti-groeidoping bij met name de turnstertjes. Weliswaar laten Prins Alexander en zijn confraters ook liever het enigs zins door een vermoeiende le venswandel van stevige wallen voorziene oog vallen op een rank gebouwde, van alle markten thuis zijnde schoonheid dan op één van die schriele tweezijdig scharnierende turnautomaatjes uit bijvoorbeeld het Oostblok, maar alia. Die anti-groeiprepara- ten zijn niet op te sporen, deelde Prins Alexander deze week mee, daarom kunnen we er ook niets tegen doen. Zodat de chemici in Oost-Europa weer even opgelucht adem kunnen halen, zij hoeven niet opnieuw de laboratoria in om nieuwe kunstgrepen uit te ha len. Middelen tegen haaruitval hebben ze tot op heden niet kun nen ontdekken, daarvoor ont breekt kennelijk nog steeds de inventiviteit. Hoewel er op die markt goud is te verdienen. Maar dat is er ook in de sport. En tot grote droefheid van Juan Valdez en zijn hele familie zal daar min der koffie (moeten) worden ge dronken. Ook Goudmerk. TINUS L. BUYSw „Ik heb mijn kop in de strop gesto ken. FC Den Haag, stijf onderaan. Je kunt je niet zes weken voorbe reiden zoals voor het seizoen. Je moet direct punten pakken, ik wil alles doen om FC Den Haag te red den. Degradatievoetbal spelen, er zit niets anders op". De oefenmees- ter beseft en erkent ruiterlijk dan concessies te doen aan het voetbal. Hij verwacht ook geen waardering hiervoor, wel begrip, omdat hij met zijn „kop" zo snel mogelijk uit die strop wil. „En", vervolgt hij, „het zal voor FC Den Haag goed zijn, dat er eens op langere termijn kan worden gewerkt. Nu is er geen tijd voor. Door de financiële nood bij diverse clubs worden spelers aan geboden. Als er een goede bij zit, die van waarde kan zijn voor het elftal, dan zeg ik: neem hem". Tikkies uitdelen Nog steeds vorst Cor van der Hart naar datgene, wat er precies leeft bij de sinds een week aan hem toe vertrouwde spelers. Door de trai ning een kwartiertje te verlengen lokte hij een enkel protesterend ge luidje uit. Was hij weer een stapje verder, wist hij wie en hoe hij die speler moest motiveren. Hij ziet er op toe, dat iedere speler persoonlijk de vereiste inspanning verricht en zich niet freewheelend kan ver stoppen in de collectiviteit. De ene keer iemand met niet mis te versta ne krachttermen aansporend, de andere keer bravo roepend. Wer ken met zweep en suikerklontjes (Peitsche und Zuckerbröte) zoals zijn vroegere trainer Max Merkel placht te zeggen. „Tikkies uitde len", noemt hij het zelf. Hij laat doorschemeren nog al wat gebreken te hebben geconstateerd. Mentaal, conditioneel, ten aanzien van de spelopvatting. Er over te zwijgen vindt hij niet reëel, lijkt te veel op verstoppertje spelen. Zijn voorganger natrappen wil hij ook geenszins en roept om dit te onder strepen uit: „Ik heb de jongens voorgehouden, dat, wanneer ze de graderen, dit niet ligt aan de vorige trainer". Dan komt hij enigszins te leurgesteld tot de conclusie, dat bij na iedere voetballer achter de broek gezeten moet worden, elke training of oefenwedstrijd niet op vat als een kans, die met beide handen zou moeten worden aange grepen. Het deed hem wel pijn, de job te moeten overnemen van Martin van Vianen. „Die jongen was vijf jaar keeper bij me, bij Holland Sport. Hij kwam regelmatig bij mij thuis in Hoofddorp. Ik heb voorzitter Den Duik allereerst gevraagd, toen hij naar mijn interesse informeer de, hoe de zaak met Martin zelf, de VVON, het BBI en allerei andere instanties zou worden geregeld. En dan nog voel je je ellendig, als je op het kantoor van Den Duik zit en Martin komt daar dan ook om de zaken af te handelen". Van der Harts sentimenten kunnen de afge lopen tijd wel vaker op de proef zijn gesteld. Zoals bij Sonja Barend. Vlak naast hem zat immers een Haagse vrouw, volkomen overstuur vanwege haar woningproblemen. Hij, Cor van der Hart, vormde het na haar volgende item. Sonja Ba rend dacht heel toepasselijk te kun nen switchen door FC Den Haag te vergelijken met een slooppand. „Wel nee", sputterde hij al direct zijn betrokkenheid met de club de monstrerend, tegen. „FC Den Haag is een club van standing". „Ja, echt dat meen ik. Die club heeft toch een knappe historie, heeft toch een goede organisatie. Voor allerlei zaken zijn er commis sies, die alles regelen. Geen per spectieven op langere termijn, om dat Mansveld, Schoenmaker, Mor gan, misschien Korevaar FC Den Haag definitief ontvallen? Ach, het ligt er aan. Er is een hoop te koop en je weet nooit wat er uit de scou ting voortkomt. Joh, ik heb vorig jaar negen weken gewerkt bij MVV in een tijd, dat er diverse jon- Cor van der Hart in zijn element: weer werken als coach. standen rond de wedstrijd, waar je bij moest zijn. Winkels zus, winkels zo openen. Je verscheen vijf keer per week op televisie, ik had weke lijks een eigen radioshow van drie kwartier. Zo relaxed ik nu leef, zo gejaagd leefde ik daar. Och, of dat voetbal in Amerika wat wordt? Zij hebben er geen verstand van. Ze pakken het ook verkeerd aan. Je moet eigenlijk niet met veel geld allerlei ex-topvoetballers halen. Op de straten, op de scholen wordt vol op gevoetbald. Daar moet je goede trainers en coaches aan het werk laten gaan. Pas dan heeft het kans van slagen". FC Den Haag verder doorlichtend: „Dat middenveld met Van Delft, Schoenmaker en Keloglu, allemaal echte, technisch knappe voetbal lers, maar er is daar geen geen evenwicht. Daar heb je nu eenmaal een „schoffie" voor nodig. Een fi guur als Roger Albertsen, maar ja die was vorig jaar zo vaak ge schorst. Dat kan ook niet. Bij Hol land Sport had ik Joop van Mau- rik. Die begon het seizoen met een schorsing van zes weken. Dan heb ik gewoon niets aan hem. Bij FC Den Haag waarschuw ik ook ieder een om maar niet onnodig een gele kaart op te lopen. Ik heb momen teel iedereen nodig. Ik hield mijn hart vast tegen Feyenoord, toen Aad Mansveld tegen Van Swieten te keer ging. Zou zijn derde gele kaart zijn geweest, als hij deze had gekregen. Geel voor praten kan niet, eigenlijk is zoiets onbegrijpe lijk voor een routinier. Gebeurt zoiets als gevolg van inzet, in het vuur van het spel, dan zeg ik: ala. Je had het over perspectieven op langere termijn? Ik heb een Jan Renooy gezien, een grote sterke jongen. Een Renke Prevo, die jon gen heeft toch een enorme pegel in zijn benen. Jammer, dat zij al wat ouder zijn. En dan jongere talenten, een Pietje Groen, die heeft toch iets, een heerlijke passeerbeweging. Arie van der Zwan, lang gebles seerd geweest, heeft een goed in zicht. Joh, zo somber hoeft FC Den Haag niet te zijn voor de toekomst. Het is alleen de vraag, of FC Den Haag in de eredivisie blijft of niet. Daar is alleen de^uiterste inspan ning van iedereen voor nodig, nie mand uitgezonderd". „Mijn geheim van dat analyseren? Ach, ik heb pas gemerkt, dat het aardig ging, toen ik dat in 1974 tij dens het WK in West-Duitsland voor Rinus Michels deed. Het is een kwestie van rubriceren. Hoe is de entourage in het stadion, hoe is het weer, de gesteldheid van het ter rein, hoe laat wordt die wedstrijd gespeeld, hoe zijn de opstellingen, hoe zijn de spelers individueel. Dan bekijk je de situatie per linie, hoe zouden zij kunnen spelen, hoe zou den wij het kunnen doen. Ik heb toen Argentinië uitgebreid kunnen analyseren. Nederland speelde daartegen in de voorbereiding, in het Olympisch Stadion in Amster dam. Ik zat naast Michels en Fadr- honc, maakte aantekeningen. Mi chels vroeg mij toen nog, waarom ik het deed. „Je weet maar nooit, of je die Argentijnen nog tegenkomt", antwoordde ik. Bovendien heb ik hen helemaal goed kunnen obser veren, omdat ik in hetzelfde hotel zat, toen zij tegen Engeland oefen den. Daar zag ik, dat zij een nogal vrij leven leidden. Wel, op het WK kwam Oranje hen tegen, ze werden weggespeeld. De rapporten bespre ken deed Michels niet. Ik maakte ze en leverde ze keurig in. Toen Michels na de wedstrijd tegen Bul garije zich omdraaide naar de tri bune en zijn duim omhoog stak, voelde ik mij wel heerlijk, natuur lijk". De voetballerij meegemaakt heb ben in al zijn facetten, dat kunnen weinigen Cor van der Hart nazeg gen. Alleen, een degradatie heeft hij nog nooit meegemaakt. Wil hij ook niet. Dat kan hij echter niet al leen voorkomen. Hij erkent ook, dat een trainer veel, zeer veel kan bepalen, maar zijn rol als het er werkelijk op aan komt, op het veld dus, zeer betrekkelijk kan zijn. FRANS LEERMAKERS ik die zaak aanpakken, hoe moet ik dit probleem oplossen". van de begroting. We hebben de zaken wel doorgenomen, maar zijn snel tot de conclusie gekomen, dat verder praten pas zin heeft aan het einde van het seizoen. Daarom heb ik gezegd: laten we om te beginnen maar voor vijf maanden met elkaar in zee gaan". Dan anaylserend, iets waarmee hij gens alleen maar praatten over het geld, dat het verlengen van hun contract moest opleveren. Het ge volg is, dat er nu zes amateurs spe len. Nee, ik hoop me ook op lange re ttermijn te kunnen waarmaken bij FC Den Haag. Met het bestuur heb ik daarover niet kunnen pra ten. Dat is gezien de huidige situa tie gewoon onmogelijk. Je weet niet of je volgend seizoen nog ere divisievoetbal speelt. Spelen in de eerste divisie betekent aanpassing Lex kende ik goed uit de tijd, dat we bij Fort Lauderdale zaten. Daar, in dat heerlijke klimaat, was hij in de vorm van zijn leven, speelde er werkelijk beresterk. Wat mijzelf betreft, man, ik was nooit klaar, daar. Er waren altijd allerlei toe- grote faam heeft verworven: „Aad Mansveld en Lex Schoenmaker, de routiniers, moeten uitkijken niet te veel te willen doen. Heerlijke jon gens zijn zij wel om mee te werken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 23