FNV dreigt met langdurige stakingen S Aantal ongevallen Nederlandse winter sporters verdubbeld Van der Stoel in verzet tegen harde lijn VS «in Agt zaait ;rwarring over lading unitietransporten rr Geweien steken uit schilderstukken Zaterdag 13 februari 1982,72e jaargang no. 22193 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoif Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes Z0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0.75. ceninj l wor ïeenti HAAG In politiek Den Haag is gisteravond :n out verwarring ontstaan over de vraag of met het ko- heb ie tweede proeftransport van Amerikaanse muni- ^'Styanuit de Eemshaven naar West-Duitsland ook iwapens zullen worden vervoerd. :rl >on tbren jelen ■naart ;kaar ad'i en Je ei -nach 9331 xr inge lier Van Agt stem isteravond tij- zijn perscon- ïtie na afloop het wekelijks netsberaad dat het vervoer kernwapens uitsloot. „Ik iet bevestigen ontkennen", ei de premier hem werd ge- of voor het inde munitie- port net als erste keer uit- ;nd conven tie patronen in Eemshaven worden "'"Èevoerd. „Ik er de voor aan te doen ik het niet aarni» Later op de d trok de pre- via televisie iio zijn eer- uitlatingen r in en ver- rde dat er uit end conven- ile munitie zal iezJrn vervoerd. Amerikanen in El Salvador met geweren WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren verklaard dat het „be grijpelijk" is dat een groep militaire advi seurs van de VS in El Salvador zich wapent met M-16 geweren. Het Amerikaanse beleid staat slechts toe dat de adviseurs kleine wa pens voeren. Een aantal Amerikaanse media had eerder deze week gemeld dat verscheide ne adviseurs zich hadden voorzien van zware wapens. Naar aanleiding van vragen daarover zei Reagan: „Ik neem aan dat zij die voor hun persoonlijke veiligheid nodig hebben en dat vind ik begrijpelijk. Het beleid is dat zij zich niet actief mengen in de strijd en uit de be richten die mij hebben bereikt kan ik opma ken dat zij dat ook niet doen", aldus de Ame rikaanse president. Benzineprijs weer met twee cent omlaag DEN HAAG De benzine- prijs gaat aanstaande disdag met twee cent per liter om laag. Een liter superbenzine gaat dan f 1,67 kosten, een liter normale benzine f 1,62. Dit heeft het ministerie van economische zaken bekend gemaakt. Met de daling van de benzi neprijs wordt de trend van de laatste maanden voortge zet. Dieselolie en petroleum worden 2,4 cent per liter goedkoper, huisbrandolie twee cent. Wiegel: „Terlouw vervalt tot minister van tweede rang (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Terlouw (econo mische zaken) dreigt te vervallen tot een minister van tweede rang. Dit is de mening van WD-fractieleider Wiegel naar aanlei ding van de afwezigheid van Terlouw bij het afgelopen donderdag tussen kabinet, werkgevers en werknemers gevoerde ge sprek over het banenplan van het kabinet. In schriftelijke vragen aan het adres van Terlouw vraagt Wiegel naar „de gewichtige redenen van staatsbelang", die Terlouw van het gesprek weghielden. Ook wil Wie gel weten welke beleidsconclusies de minis ter trekt uit de kritische opstelling van on dernemers en vakbeweging ten opzichte van het banenplan. neer er vra- gesteld wor- Dver de plaat van kernwa- in Nederland, is het de ge- :iH»te van minis- om noch be- ;end, noch innend te x>rden, aldus ^gt- PVDA PLEIT WEER VOOR PREMIE VERHOGING ZIEKTEWET (Van onze verslaggever) DEN HAAG - Als de plannen om het ziektegeld tot 80 te verlagen niet worden ingetrokken, kun nen de werkgevers en de regering rekenen op lang durige stakingen. Dit drei gement was vanmorgen op veertien verschillende protest-bijeenkomsten in het land te horen, waar voorzitters en hoofdbe stuurders van de FNV en de de aangesloten bonden het woord voerden. Net als in 1977 toen het be houd van de prijscompen satie op het spel stond, zal de FNV kiezen voor het lamleggen van vitale de len van het bedrijfsleven, totdat de werkgevers door de knieën gaan. De ko mende weken zal de ach terban van de FNV over de acties worden geraad pleegd. Uit de grimmige stemming tijdens de giste ren gehouden werkonder brekingen van enkele uren die werden gepre senteerd als voorproefje van de stakingen, bleek echter al dat de actie-be reidheid erg groot is. Aan deze prik-acties is deelge nomen door in totaal ruim 15.000 werknemers. CNV-voorzitter Harm van der Meulen sprak vanmorgen een rede uit die veel gematigder van toonzetting was dan de FNV-speeches. Hij gewaagde van „allerlei vormen van ac ties" als de voorgenomen ziek tewet-korting toch doorgaat. Het PvdA-bestuur heeft op een en ander gereageerd door met klem aan te dringen op uitvoering van zijn eerder ge lanceerde alternatief. Kern hiervan is dat de premie die iedereen voor de ziektewet be taalt met 0,3 wordt opge trokken. De Tweede Kamer fractie van de PvdA heeft dit idee inmiddels overgenomen. Het lijkt veel op het compro mis-voorstel dat drie kroonle- den van de Sociaal Economi sche Raad gisteren aan werk gevers en werknemers hebben voorgelegd en dat is verwor pen. PvdA-voorzitter Max van den Berg vanmorgen: „We ve- trouwen erop dat onze partij genoten Den Uyl en Dales in staat zullen zijn onze oplossing vorm te geven". De lijmpoging van de SER- kroonleden hield in dat er door het kabinet niet gesneden zou mogen worden in cao-be palingen over bovenwettelijke uitkeringen. Maar die hogere uitkeringen zouden dan wel weer opnieuw overeengeko men moeten worden en de kosten daarvan zouden dan wel ten koste van de beschik bare loonruimte moeten ko men. In deze conceptie zouden vijf wachtdagen wettelijk voor rekening van de werkgevers moeten komen. En om het ka binet toch aan het benodigde bezuinigingsbedrag te helpen zou de ziektewetpremie voor de werknemers met 0,2 pet omhoog moeten. De werknemers wezen het compromis van de hand omdat het ten koste van de koop kracht zou gaan en de werkge vers omdat er naar hun oor deel een lastenverzwaring voor het bedrijfsleven uit zou voortvloeien. Pag. 7 Vandaag de ziekte wet, morgen uw pensioen" [enten krijgen igere beloning "TERDAM De politie- en en het kabinet zijn het ravond in Amsterdam geworden over een ver ing van de beloning voor ederlandse politiemensen, evol- ster Van Thijn (binnen- ag dt se zaken) en minister De hetjer (justitie) hebben de len onder meer een verbe- n ge- g van 1500 2000 gulden i hu 9 per jaar voorgesteld. ergoeding is bestemd voor nen die belast zijn met de inaire politietaak", met an- woorden, de agent op L De regeling, die ingaat terugwerkende kracht f 1 januari, geldt zowel gemeente- als rijkspolitie maakt geen onderscheid n Amsterdam en de rest het land. Dat laatste zit name de Amsterdamse af- ig van de politiebonden Van Thijn betoogde gis- dat er wel degelijk maat- len worden getroffen om Werkdruk op het Amster- Be politiekorps te verlich- Amsterdam krijgt 42 mil- voor nieuwe politiebu- en alleen voor de korp- van de grote steden geldt personeelsstop. Boven- mag Amsterdam komend B4 extra agenten aantrek- De Amsterdamse afdelin- willen echter duizend ex- nsen. gramma's KRO en pO onderscheiden ERSUM Op het festi- 'van actualiteitenprogram- lin Monte Carlo zijn twee prlandse inzendingen be- Ind. In de categorie Maga- Iheeft de VPRO de tweede I behaald met „Het Mon- T Dit portret van Cohen, ^itvinder van de neutro- uitgezonden in het a Himalaya. De •produktie „black and eindigde met een klei- foorsprong op de eerste De tweede prijs van de J naar „Incest" van de ADVERTENTIE ondag 14 februari Veronica rive-in show anvang 20.30 u. lesse Paard Stompwijk. Paus begint rondreis in Nigeria Paus Johannes Paulus II is gister middag in de Nlge- riaanse hoofdstad Lagos aangekomen voor zijn eerste bui tenlandse reis sinds de aanslag op zijn leven vorig jaar. In het voetbalstadion werd hij door een grote menigte toe gejuicht. De reis gaat acht dagen du ren. De paus werd verwelkomd door de islamitische pre sident van Nigeria, Shehoe Shagari. In Nigeria zijn de mos lims met 30 miljoen aanhangers veruit in de meerderheid. De paus heeft gezegd dat hij onder meer gekomen is om ken nis te maken met mensen van ver schillende religieuze overtuiging. Op basis school liever een uur middagpauze DEN HAAG Leer- krachten vinden zowel voor henzelf als voor de leerlingen van het kleu ter- en lageronderwijs in meerderheid een uur de geschiktste duur van de pauze tussen de middag. Dit blijkt uit een enquête die de stichting „Tijd voor school" hield op de natio nale onderwijs-tentoon- stelling in '81. Dit gegeven is opvallend, omdat de pauze anderhalf twee Uur duurt. „Tijd voor school" tekent bij deze ontwikkeling aan, dat ze aansluit bij haar wens om in het basisonderwijs het doorlo pende rooster in te voeren. De stichting zet zich daarbij in voor onder meer een overblijf mogelijkheid op elke basis school. Over middagpauze en overblij ven is ook het een en ander nagegaan. De middagprestaties van kinderen met een uur middagpauze waren hoger dan die van kinderen met ander half uur pauze. Kinderen die anderhalf uur naar huis gin gen, hadden betere prestaties dan degenen die dezelfde tijd op school bleven. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 uur en 19.00 uur nummer 071 - 122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG In de eerste tien dagen van februari is het aantal ongelukken van Neder landse wintersporters in Oos tenrijk verdubbeld van vijftig tot honderd. De meeste zie kenhuizen in het wintersport gebied Tirol zijn momenteel overvol, waardoor alleen nog ernstige gevallen kunnen wor den behandeld. Indien het aantal ongevallen blijft stijgen, zullen problemen ontstaan bij het transport door de lucht naar Nederland. Dit heeft de chef van de ANWB-alarmcentrale in Den Haag, de heer F. Beems, giste ren verklaard. Hij wijt de stij ging van het aantal ongevallen vooral aan de niet optimale sneeuwcondities door te hoge temperaturen. De voor de tijd van het jaar vrij hoge tempe raturen zorgen in de morgen voor bevroren ijspistes die la ter op de dag vaak veranderen in papperige hellingen. De kneuzingen varieëren van ge scheurde kniebanden tot ge broken onderbenen. De win tersporters van dit moment zijn allemaal ouderen, omdat de kinderen nu nog naar school gaan. De heer Beems constateerde dat er ondanks de recessie niets valt te merken van min der vakantiegangers naar de wintersportgebieden. Ver wacht wordt dat zo'n 200.000 Nederlanders naar de winter sportgebieden zullen afreizen (de uittocht begint al op 18 fe bruari). Volgens Beems is men wel selectiever en worden de goedkopere arrangementen uitgezocht. Met de Hagenaar Harrie Touw vanavond naar het „Artiesten café" op Ned. I om 20.00 uur. Op Ned. II om 19.30 uur „Len te met Willeke" (Alberti). Morgen op Ned. I om 12.00 uur bisschopswijding Roermond en om 19.30 uur Prinsencarnaval- concert. Op Ned. II om 20.45 uur Koot en Bie. Veel bewolking en enkele uren regen. Middagtempera- tuur ongeveer 9 graden. Krachtige, aan de kust harde wind, draaiend van zuidoost tot zuidwest, later afnemend. Zon op: 7.85; onder: 17.49 uur. Schev. hoogw.: 6.50 en 18.58 uur. Laag: 2.22 en 14.56 uur. Kilo's verf, gebroken aardewerk-bordjes, ja zelfs complete geweien vormen de ingrediënten, waarmee de Amerikaan Julian Schnabel zijn kunstwerken wrocht. Een van onze verslaggevers, Leo Thuring, legde zijn oor te luisteren in de zalen van het Stedelijk Museum te Amster dam, waar deze kunstenaar tot 14 maart exposeert. Op de voorpagina van onze bijlage Finale behalve de me ning van de conservator, die de gestolde erupties van de vuurspuwer uit de Nieuwe Wereld naar Nederland heeft gehaald, ook het oordeel van suppoost Willemse. Wat hij van Schnabels schilderijen denkt? „Dat is gauw gezegd. Hij moet doen wat ie niet laten kan. Als hij vindt dat er ge weien uit zijn schilderijen moeten steken, heeft hij mijn ze gen" VERDER IN „Tweede Kamer maat schappelijk drooggelegd". Oertijden terug in Orvelte. Freddie Laker: de man die te dicht bij de zon vloog. Interview met Cor van der Hart, de nieuwe trainer van FC Den Haag. Wapperen met duizendjes: het lokaas van de kopstukkensneller. Minder netheid, meer geluk in de natuur. Patiënt zoekt genezing niet allereerst bij dokter. GLIMPJE HOOP IN MADRID (Van onze speciale verslaggever Rik in 't Hout) MADRID Vooral als gevolg van onenigheid in het Westerse kamp is de kans op een totale mislukking van de veiligheidsconferentie in Madrid gisteren enigszins verminderd. Met name de Nederlandse minister Van der Stoel, maar ook zijn collega Cheysson (Frankrijk), Genscher (West-Duitsland en Carrington (Groot-Brit- tannië) verzetten zich tegen de harde lijn van de Ame rikanen. Deze ministers vinden dat ondanks alles de bereidheid getoond moet worden ook over andere din gen dan Polen te praten. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, had de Westerse landen, met name de bondgenoten in de NAVO opgeroepen elk werk in de richting van een slotdocu ment te boycotten, zo lang de toestand in Polen niet wezenlijk verbeterd zou zijn. De ambassadeur van de Verenigde Staten op de conferentie, Max Kampeiman, houdt vol dat zijn land sinds dien geen duimbreed van dit standpunt is geweken. Volgens hem is dat ook de houding van alle vijftien leden van het Atlan tisch Bondgenootschap. Maandag, daags voor de hervatting van de conferentie, werd al duidelijk dat West-Duitsland anders denkt over de benadering van de zaak-Polen. Minister Genscher wist Haig ervan te over tuigen dat het niet verstandig zou zijn alleen maar kritiek te le veren op Moskou en Warschau en dan weg te lopen. Volgens Genscher zou het ontspanningproces daarmee volledig om zeep geholpen worden. Haig gaf Genscher gelijk, maar voegde er aan toe dat zijn land na afhandeling van „Polen" elke activiteit zal staken en zich bij wijze van spreken alleen nog door de portier van de ambassade zou laten vertegenwoordigen. Pagina 7 vervolg Minder hartziekten in FS CHICAGO Vooruitgang in de geneeskunde en een gezon dere levensstijl hebben de af gelopen vijftien jaren het aan tal sterfgevallen door hart ziekten in de VS met minstens 25 procent teruggedrongen, al dus het blad van de Ameri kaanse medische vereniging. Gebleken is dat deze ziekten geen onvermijdelijk gevolg zijn van veroudering of erfelij ke eigenschappen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1