FREDDIE LAKER: de man die te dicht bij de zon vloog Oer tijden terug in Orvelte m ZATERDAG 13 FEBRUARI 1982 lieten de banken definitief vallen. Sir Laker, de Britse pio- spotgoedkope luclit- stond weer aan de ingesloten door geld- die als aasgieren bo- puinhopen van zijn im- zweven. Maar Sir ie, die nog altijd kan re- op de morele steun van er Thatcher en haar mi- i, weet van geen wijken, eft al weer nieuwe plan- p stapel staan. Nu Ro- „Tiny" Rowland, die vrijwel onbeperkte fi le middelen beschikt, ïëifmenwerking met Laker ;t zitten, is de kans heel dat spoedig weer toe- met de naam Laker staart het luchtruim kiezen richting Ameri- Lï?3"' >rdel,°' onderstaand artikel een van de joviale lucht- die te dicht bij de iog, zijn vleugels ver- de, door zijn overmoed 0 beneden stortte, maar :ij Rowland wellicht op- zal opstijgen. !N Vorige week dinsdag met een zelfverzekerde li: „Ik vlieg hoog vandaag niet méér vertrouwen in de kunnen hebben". Drie flater stonden de curatoren toep. Als de schuldeisers na- tovert de wijze man een h op zijn gelaat. Toch had rklaring van begin vorige neer betekenis. Het was de ran dat extreme zelfvertrou- it hem in het verleden in leeft gesteld transacties tot cces te maken die anderen, >n alleen uit gebrek aan lef, hebben verknoeid. de eerste keer in zijn 59 ja- zijn zelfvertrouwen, over- j gewiekstheid en verbeelding ,1 Iepen zakenman hem in de ieten. En hij beschikte over zeer eigenschappen. Hij was ;e ?ker in het begin niet, uit- zakenman. ic >ury. Hij was zeker geen u lisch genie. En nog voordat iarondschool profijt opleverde, ,rhet bedrijf van zijn eerste jver gebombardeerd err ging rken bij de Air Transport de dienst die vliegtuigen Na de de oorlog werkte hij een paar maanden bij British European Airways (BEA)maar daar ging hij al gauw weg om zich in de vracht- wagenhandel te storten en later meer dan symbolisch van de grond is los geweest er waren alleen en kele proefvluchten mee uitgevoerd komt Hawker Siddeley met zijn 748, die bijna precies hetzelfde is als de Accountant en de markt voor dat soort vliegtuigen uitholt. Laker is boos, erg boos. Als hij bij British United Airways (BUA) is, ontwerpt hij het bestek waaruit la ter de BAC-111 zal voortkomen. Achter de berekeningen van de za kenman schuilde onmiskenbaar de zeer deskundige technicus. Toen hij in 1938 hij was toen zes tien als manusje van alles bij een technisch bedrijf in Rochester ging werken, beschikte hij slechts over de wijsheid die hij had opgedaan in de straten van zijn geboorteplaats In het begin van de jaren vijftig bouwt hij oude DC-4's om tot Car- vairs om daarmee auto's over het Kanaal te vervoeren. Kort na zijn initiatief neemt deze vorm van transportverkeer over het Kanaal een enorme vlucht. Omstreeks 1956 ontwerpt en bouwt hij als eigenaar van de maatschappij Aviation Tra ders, een vliegtuigmodel dat hij hoopvol de Accountant noemt. Het is een tweemotorig propellervlieg tuig voor dertig a veertig passagiers en het is zuiver Laker. Maar nog geen paar maanden daar na en nog voordat de Accountant ge, ÏLTE Een hoge rug In ;en dalletje, gestoffeerd vlo akkers, houtwallen, rijen en enkele bosper- alles bij elkaar ruim 25 JJjgie. „Helaas geen beekje", iteert dr. L. P. Louwe mans met lichte spijt, dzou helemaal ideaal ge- zijn voor onze recon- ie van de oertijd. Maar ,eio Bekje krijg je niet op be- T apg". Wel staat tegenover emis, het pluspunt dat lan de einder Orvelte af- het Drentse monu- endorp met zijn Saksi- boerderijen, geheel in staat hersteld. „Ik denk e zo de steen-, brons- en jd plus de middeleeuwen kunnen laten aansluiten zeventiende eeuw". ouwe Kooijmans is onderdi- r van het Rijksmuseum voor iden te Leiden. „Vijftien jaar eb ik potjes in vitrines gezet o's aan de muur gehangen, ircheologie is meer. Het is de epping van complete, ver- n leefgemeenschappen. En in je niet binnen de vier mu il een museum". Vandaar dat /ens als voorzitter fungeert 6 Stichting voor Experimen- Archeologie en Educatieve vijl ng die een prehistorisch &P* chtmuseum wil stichten met srte nederzettingen uit het sche- igeie ver eden waarin onze voor in het schrift nog moesten len. Woningen, boerderijen, •utten, erfafscheidingen en s waarop de toen gebruikelii- ivassen zullen groeien, dit al- lorzien van het gereedschap en de huisraad waarmee de oer mens zich behielp. Bij Orvelte dus, omdat Staatsbosbeheer er het hier boven beschreven terrein beschik baar wil stellen. „Precies een terrein waarop de pre historische mens graag zou willen gaan zitten", zegt dr. Louwe Kooij mans tevreden. „Behalve dat beek je dan. We zijn heel Nederland af gegaan om zoiets te vinden, want we stelden bepaalde eisen. Zo heb ben we een aanbod uit de Flevopol- der afgeslagen. Op een regenachti ge dag in die vette klei, dat zou niet kunnen". De vraag is alleen of de gemeente Westerbork waaronder Orvelte valt, akkoord zal gaan met de plannen. Dr. Louwe Kooijmans wil dezer dagen met de burgemees ter praten, want: „Ik heb de indruk dat ze er daar een beetje afwijzend tegenover staan. Wat halen we bin nen? Die aarzeling". Geen pretpark Daarom op voorhand alvast dit pleidooi. „Ze hoeven er in Wester bork niet bang voor te zijn dat ze een Ponypark Slagharen krijgen, een pretpark. Zoiets zou inderdaad niet passen bij een autovrij monu mentendorp als Orvelte. Wat wij willen, is nadrukkelijk geen mu seum, maar een educatief centrum. Wij zijn er niet op uit om zoveel mogelijk publiek te trekken. Ik schat dat we zo'n 40.000 bezoekers kunnen verwachten. Per seizoen dan en wanneer je het seizoen op 100 dagen stelt, kom je op 400 men sen per dag. Die druk moet Orvelte, aankunnen". Toerisme is toch al een belangrijke bron van inkomsten voor Drenthe. Het prehistorisch centrum voegt daar een trekpleister aan toe, denkt dr. Louwe Kooijmans. „Niet dat we er de provincie mee uit het slop ha zijn Skasische boerderijen, geheel len. Maar het voegt zich aardig in wat de omgeving toch al te bieden heeft. Kijk: Orvelte is leuk, maar in een ochtendje heb je het wel ge zien. Gecombineerd met ons pre historisch centrum kan het een doel voor een complete dagtocht worden en dat schept mogelijkhe den voor de horeca. Bedenk boven dien dat mensen gedurende een be zoek aan ons centrum tenminste niet rondzwerven in de kwestbare natuur ter plaatse; iets dat ze an ders wel zouden doen. Dat is juist de .reden waarom Staatsbosbeheer ons dit terrein heeft aangeboden. Het is echt niet mijn idee geweest". Deze en nog meer argumenten zal het gemeentebestuur van Wester bork door dr. Louwe Kooijmans opgelepeld krijgen. Genoeg daaro ver. Maar waarom zo'n archeolo gisch openluchtmuseum, al mag het die naam niet hebben? Een zelfbe kentenis: „Wij archeologen hebben tot nu toe nagelaten de mensen te leren omgaan met hun archeolo- gisch-culturele erfgoed. Wij hebben een stuk volksopvoeding laten lig gen". Bovendien blijkt de tijd er rijp voor te zijn. Een rage mag de belangstelling voor onze oertijd nog niet heten, maar hij neemt wel dui delijk toe. Van het boek „Verleden Land" (dr. Louwe Kooijmans werkte eraan mee) werden vorig jaar in een oogwenk 100.000 exem plaren verkocht. Het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden zag zijn bezoekersaantal in vijftien jaar groeien van 20.000 tot bijna 120.000. De markt is er. „Valse romantiek", geeft dr. Louwe Kooijmans ter verklaring. „Detecti ve spelen. Een ontdekkingsreis ma ken in de tijd. Want laten we wel wezen: wat valt er verder nog te ontdekken? De hele aarde is onge looflijk bekend. Satellieten hebben alles wat groter is dan tien meter, m kaart gebracht. Duiken onder zijn eigen handel in reserveonder delen voor vliegtuigen op te rich ten. Er zijn mensen die hem zien als de uitgeslapen, gladde jongen van die tijd. Vast staat wel dat hij transacties aanging die geen andere zakenman overwogen zou hebben vanwege het gigantische financiële risico. Niemand ter wereld zou het soort afgedankte vliegtuigmotoren kopen waar hij toentertijd in handelde en die hij nog met winst verkoopt ook. Maar Laker zelf ziet zich waar schijnlijk liever zoals Sir George Edwards, ex-directeur van de Bri tish Aircraft Corporation (BAC), hem onlangs kenschetste: „Een paar honderd jaar geleden zou hij koperen oorbellen hebben gehad, een baard, maar met langer haar en een zwaard". Sir Freddie is dol op de reputatie van de overmoedi ge bluffer en het is hem altijd uit stekend van pas gekomen. Hij kreeg die naam voor het eerst tijdens de Berlijnse blokkade toen zijn vliegtuigen 2577 keer heen en weer vlogen en in totaal 17.131 ton aan voorraden naar de stad ver voerden. Zijn piloten plachten des tijds te zeggen: „Als je bij Laker gaat werken, kun je je bed wel ver branden. Ten tijde van de eerste luchtbrug huurde hij vliegtuigen. Bij de tweede luchtbrug in 1951 had hij zich een paar oude Halifaxen aangeschaft die hij liet ombouwen om vracht naar Berlijn toe te bren gen en vluchtelingen mee terug te nemen. Laker had zijn bed toen waarschijnlijk toch al verbrand. In 1958 verkocht hij Aviation Tra ders voor een bedrag waarop hij in zijn stoutste dromen waarschijnlijk niet had durven rekenen. Zelfvol daan spijkerde hij in de daarop vol gende twee jaar zijn golfspel en zijn pokerkunsten bij die er in de druk ke tijd danig bij in waren gescho ten. In 1960 werd hij directeur van BUA (British United Airways) op een moment dat de onafhankelijke luchtvaartmaatschappijen snel groeiden. Hij was een keihard zakenman, maar een onafhankelijke waarne mer die hem goed kent en zijn car rière van nabij heeft gevolgd, zei: „Hij is erg extravert, discussieert graag en veel, maar je kunt hem moeilijk tot je vijand maken. Mis schien dat het gedeeltelijk komt doordat hij dingen doet die anderen niet durven, maar het komt ook omdat hij zo'n aardige kerel is". Er lijkt geen grote kloof te bestaan tussen zijn zwierige, joviale optre den in het openbaar en zijn optre den privé en waarschijnlijk is het zo dat, als die kloof wel had be staan, het faillissement eerder was gekomen. Als geen ander timmert hij aan de weg en maakt hij recla me voor zichzelf. Hij is waarschijn lijk de enige directeur van een luchtvaartmaatschappij wiens naam bij iedere touroperator be kend is. Of hij nou op zijn kop staat op de luchthaven Gatwick en zelf het allereerste ticket voor de Sky- train verkoopt, de Laker-grijns lijkt altijd oprecht en ongedwon gen. Onder verslaggevers deed de legende de ronde dat als je de afde ling voorlichting van Laker belde, je negen van de tien keer onmid dellijk Sir Freddie zelf aan de lijn kreeg. Hij weet dat hij zelf zijn pro- dukt het best aan de man kan brengen. Maar achter de commerciële grijns schuilt een man die zeer voorzich tig opereert. Toen hij in 1965 met BUA brak, had hij al voldoende collega's uitgehoord en overtuigd om de kern van wat later Laker Airways werd met zich mee te ne men. In het verleden toen hij zich op het toppunt van zijn voorspoed bevond, wag hij helemaal in de ban van het idee om dit imperium in de knop, als de tijd rijp was, over te doen aan zijn zoon. Maar toen de jongen achttien was, werd de fami lie getroffen door een tragedie. De jongen reed zich dood in een snel in elkaar gezette MG waaraan Freddie zelf nog gesleuteld had om ervoor te zorgen dat de auto niet harder dan zestig kilometer per uur kon. Hij heeft nu weer een zoontje uit zijn tweede huwelijk en het kan niet anders of de hoop was weer in hem aan het opvonken, maar werd door het faillissement met één klap gedoofd. De karaktereigenschap waar men sen die hem kennen, steeds weer op terug komen, is zijn veerkracht. Niet al zijn ideeën waren nieuw, maar als hij eenmaal een idee had, was het vooral de manier waarop hij dat idee aan de man bracht, dat het hem deed. En nog steeds blijf je denken dat iemand die eens uit niets een miljoenenimperium heeft opgebouwd, dat nog een keer kan doen. Het zal moeilijk zijn, maar het is niet onmogelijk. Afhankelijk van wat Sir Freddie nu nog aan re serves heeft, zal het niet veel ver bazing wekken als hij na verloop van tijd weer overeind krabbelt, het stof afslaat en opnieuw opstijgt. HUGH HEBERT THE GUAR DIAN water, dat is ook zoiets. Dat doen de mensen ook steeds meer. Daar vinden ze ook nog de uitdaging van het onbekende. En iedereen kan zich er met vrij eenvoudige midde len in zijn directe omgeving mee bezig houden. Duiken in de ge dachte dat Nederland een paar dui zend jaar geleden niet veel meer voorstelde dan een Braziliaans oer woud. Spannend". Werkweken Maar niet alleen dagrecreanten wil het archeologisch openluchtmu seum trekken wanneer het als alles meezit over drie jaar open zal gaan. Dr. Louwe Kooijmans denkt ook in de richting van werk weken voor schoolklassen en an dere groepen zie het voorbeeld van een nagebootste boerderij uit de Ijzertijd (700 jaar voor Christus) die al zes jaar geleden bij Apel doorn werd gebouwd en waar sindsdien regelmatig schoolkampen zijn gehouden compleet met ge brek aan modern comfort en een zekere afhankelijkheid van de om ringende natuur. Indiaantje spelen, zo hebben critici dat wel genoemd. Padvinderij met een educatief tin- tje. Dr. Louwe Kooijmans wijst derge lijke terminologie van de hand. „De oermens uithangen, in diere- vellen rondlopen, dat kan natuur lijk niet. Maar het is wel de bedoe ling dat we deelnemers aan zo'n werkweek primitieve technieken bijbrengen. Een hek bouwen met behulp van een stenen bijl. Het land bewerken met een hak", Al weer: waarom? Dan komt opeens de filosofie achter het project bloot. Dr. Louwe Kooijmans loopt duide lijk warm, „In ons centrum zullen we de mensen veel beter met hun neus op de prehistorie kunnen onze jaartelling. Het plan is in het prehistorisch openluchtmuseum een dergelijk huis op ware grootte neer te zetten. drukken dan in een museum. We kunnen ze daar laten zien hoe vroeger het dagelijks bestaan in het natuurlijke gebeuren was inge vlochten, hoe alles gekoppeld was aan de natuurlijke omgeving. Want dat zijn we vergeten". Milieu-opvoeding koppelen aan de archeologie, ziedaar de formule. „We kunnen ons centrum gebrui ken om de mensen de harde waar heid in te wrijven: als ik hier sta te timmeren, moet er ergens anders een boom voor mij worden omge hakt. Nou, de primitieve mens keek verdraaid goed uit welke boom hij hakte. Of stenen bakken. Wie staat er bij het bouwen van een huis nog bij stil dat de steen bakkerijen grote gaten in de uiter waarden slaan? Dat besef het ene deel van de gemeenschap han delt ten koste van het andere is toch helemaal verdwenen? Zo vangt ons openluchtmuseum twee vliegen in één klap. De dagjesmen sen gaan verrijkt naar huis, rijker aan kennis over onze oertijd, en de deelnemers aan werkweken heb ben zich bezonnen over de samen hang tussen mens en milieu". Schat aan kennis Drie vliegen eigenlijk, want ook wetenschappelijk zullen de nage bootste vestigingen uit de steen-, brons- en ijzertijd van belang zijn. Dr. Louwe Kooijmans daarover: „De archeologie heeft een schat aan kennis vergaard. Die kun je schitterend op papier zetten zie de illustraties in „Verleden Land", de tekeningen van prehistorische nederzettingen maar functione ren doet het niet. Hoeveel was pre cies de opbrengst van de primitieve akkerbouw? Dat zul je toch moeten weten om vanuit opgravingsre sultaten te kunnen schatten hoe de bevolkingsopbouw in elkaar zat. Hoeveel monden konden er wor den gevuld? En moest er gemest worden? Zo ja, dan had die primi tieve mens vee nodig om de mest te produceren. Maar dan moest hij ook wintervoer voor zijn vee ver bouwen. Door in ons openluchtmu seum de oerlandbouw weer toe te gaan passen, kunnen we antwoor den op dit soort vragen vinden". Experimentele archeologie, kort om. De oudheidkunde weg uit de stoffige studeerkamer, het veld in. Door middel van proefnemingen al doende ontdekken hoe onze verste voorouders de kunst van het over leven beoefenden. Bak zelf die pot en zie maar dat je hem waterdicht krijgt. Hak om die boom met een stenen bijlen zie eerst hoe je aan een stenen bijl komt. Weef je eigen kledijmaar hoe knutsel je, met de gebrekkige hulpmidde len van toen, een weefgetouw in el kaar? Schriftelijke overlevering ontbreekt; anders zou de prehisto rie geen prehistorie heten. Met ex perimenteren kan die leemte in onze kennis worden gedempt en de archeologie is er de laatste jaren druk mee bezig. Denk aan de groep volwassenen onder leiding van Horreus de Haas die in een recent verleden het verre verleden her schiep door in de toen nog barre Flevopolder de steenmens na te apen, en daarbij de dracht van die- rehuiden niet schuwde. Broodnodig Uit deze ontwikkeling is de Neder landse Stichting voor Experimente le Archeologie en Educatieve Vor ming ontstaan. Vrijwillige oermens Doedo Buining uit Apeldoorn was de initatiefnemer, maar de officiële wetenschap (Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden, Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek te Amersfoort) haakte snel in. Zo formuleerden ze hun doel stelling: „Het bevorderen bij de Ne derlandse bevolking van kennis van, inzicht en waardering voor de menselijke samenleving in relatie tot het natuurlijk leefmilieu, vroe ger en nu". Broodnodig, benadrukt dr. Louwe Kooijmans nogmaals. „We zijn verschrikkelijk ver van ons verleden afgedwaald. In de ne gentiende eeuw was dat nog niet zo. De mensen van toen stonden dichter bij de Ijzertijd dan wij nu bij de mensen in de negentiende eeuw staan". Tenig naar het verleden, leren van de oertijd. Dreigt ondertussen niet het gevaar dat zo'n archeologisch openluchtmuseum onder het Ne derlandse volk een graafdrift zal ontketenen, een nieuw volksver maak nu de lol van een vossejacht met 27Mc-bakkieé er een beetje af begint te raken? De gelaatsuitdruk king van dr. Louwe Kooijmans gaat op tolerant. „Als er geen ama teurs waren die in de grond wroet ten, zouden wij, officiële archeolo gen, nagenoeg droog komen te staan. Wij moeten het hebben van de geïnteresseerde leek. Wij zijn af hankelijk van boeren, van dragli ne-machinisten, noem maar op. Tja, vroeger kocht je van zo ie mand een stenen vuistbijl voor ne gentig cent. Die tijd is voorbij. Nu beseffen de mensen de waarde van zo'n vondst. Ze willen hem voor zichzelf houden. Ons best. We vra gen alleen: meldt hem even en stel ons in staat om de gegevens te no teren. En we voeden op. We zeg gen: spit rustig een eindje weg, maar verniel niets. Stuit je op iets bijzonders, haal ons er dan bij. Nou: dat werkt heel goed. Onze positieve ervaringen overstralen de enkeling die kwaad aanricht". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1982 | | pagina 19