Kees van de Wereld wil in 1984 wereldkampioen worden DAC geeft punten cadeau aan tweede team De Zijl/LGB niet kansloos in streekderby met AZC BEENBREUK KOST ALPHENAAR DEELNAME AAN WK VELDRIJDEN SCHERTSVERTONING IN ALPHEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 FEBRUARI 1982 PAGINA 13 van de Wereld, op deze foto nog in zijn eigen bed. Op dit moment Is Van de ooo.- eld in een Hilversums ziekenhuis aan het herstellen van de gisteren door dokter je met Mans verrichte operatie. ALPHEN AAN DEN RIJN Voor Kees van de Wereld had het wereld kampioenschap veldrij den, dat komend week einde in Frankrijk wordt gehouden, de afsluiting van een redelijk seizoen moeten worden. De Alp- hense beroepswielrenner was vast van plan in het Franse Lanarville een goed kampioenschap te rijden, een zevende positie was zijn doel. Kees van de Wereld kan die plannen echter niet uitvoeren, het wereldkampioenschap '82 is voor hem van de baan. Re den: een beenbreuk,- afgelopen zaterdag opgelopen tijdens een koers in België. Thuis, in Al phen aan den Rijn, drie dagen voordat dokter Hermans in Hilversum operatief zal ingrij pen, blijkt Van de Wereld de klap al aardig te hebben ver werkt. Natuurlijk, dat hij de WK moet missen is erg, die koers in Frankrijk is immers de belangrijkste van het jaar, maar: „Ik ben er niet echt ka pot van geweest. Zo'n been breuk is pure onmacht. Ik moet me er gewoon bij neer leggen. Als ik ga piekeren, dan geneest dat been echt niet sneller", is de nuchtere reactie van de zesentwintigjarige Alp- henaar. De blik is alweer op de toekomst gericht. Dit WK zal Van de Wereld via de tele visie moeten volgen, aan de eerstvolgende editie wil hij weer actief meedoen. Volgens een door hem opgesteld sche ma moet de WK '83 een derde plaats opleveren en in het jaar daarop moet het gebeuren: „In 1984 wordt het WK veldrijden waarschijnlijk in Nederland gehouden. In dat jaar moet ik op mijn hoogtepunt zijn, dan Greppel De voor Van de Wereld fatale koers werd gehouden in het Belgische Gits, een dorpje ge legen in de buurt van Kort- rijk. Hij reed daar mee in een liefdadigheidskoers, veel op spel stond er dus niet. De op brengst van de rit was be stemd voor een in Gits geves tigd tehuis voor geestelijk en lichamelijk gehandicapte kin deren. Het volgens Van de Wereld zeer fraaie parcours voerde de renners over het terrein van dat tehuis. Van de Wereld: „Het was een volko men ongevaarlijk circuit." Een reconstructie van het ongeluk volgt: „Twee ronden voor tijd reed ik met Ivan Messelius voor de derde en vierde plaats. Ik demarreerde en moest ver volgens langs een smal grep peltje rijden. In de voorgaande ronden had ik gemerkt dat het het beste was zo dicht mogelijk langs dat slootje te fietsen. Ik kwam met mijn voorwiel in die greppel en sloeg over de kop. Met mijn linkerbeen kwam ik bovenop een paaltje terecht." Van de Wereld besef te onmiddellijk dat zijn been gebroken was: „Ik wist het meteen, mijn onderbeen hing er los bij, het leek net alsof ik er een extra knie had bijge- kregen. De wielrenner had, zoals hij dat zelf zegt, mazzel. „Ik reed met een bandage. Die bandage heeft het bot binnen gehouden." In het ziekenhuis in Roeselare bleek dat Van de Wereld een dubbele been breuk (scheen en kuitbeen zijn gebroken) had opgelopen. Een blessure waarmee hij minstens zes maanden zoet zal zijn. Pechvol Van de Wereld werd met een ambulanche naar Alphen aan den Rijn vervoerd. Voor hem geen onbekend vervoermid del. Naast zijn activiteiten als wielrenner werkt Van de We reld in de rijwielzaak van Be- zemer (tevens zijn sponsor) en is hij actief als ziekenwagen chauffeur. Van de Wereld werd dan ook in zijn eigen zie kenwagen naar huis gebracht Het seizoen is afgelopen voor de veldrijder. Een seizoen dat hijzelf beschrijft als uiterst pechvol. In november 1981 kreeg van de Wereld last van een vermoeidheidsfractuur (scheurtjes in het bot) aan zijn linkerbeen. Vandaar ook die bandage. In januari pas kon Van de Wereld zijn eerste wedstrijd rijden. De Alphe- naar kijkt toch met tevreden heid terug op het voor hem korte crossseizoen: „Ik heb dit jaar goed gereden. Ik heb maar twee overwinningen be haald, maar daar staat tegeno ver dat ik alleen de grote wed strijden heb gereden. In verge lijking met vorig jaar ben ik goed vooruit gegaan." Van de Wereld kwalificeert het sei zoen .81/82 als een alles of niets poging: „Ondanks die blessure moest ik toch gaan trainen. Ik wilde in vorm zijn voor het Nederlands kam pioenschap." Dat lukte vrij aardig. Op de Kijkduinse puin- duinen reed hij achter wereld kampioen Hennie Stamsnijder naar een tweede plaats bij de beroepscoureurs. Een positie die hem een plaats in ae Ne derlandse WK-selectie ople verde. Typisch De beroepsrenners-selectie be stond uit drie crossers: Stams nijder („Ik denk dat Hennie zijn wereldkampioeschap niet zal prolongeren, ik geef Liber- ton veel meer kans"), Groe- nendaal en Van de Wereld. Toen Van de Wereld wegviel, leek het niet meer dan logisch dat er een vervanger zou wor den aangewezen. De namen van Wil Brouwers en Frans Francissen werden genoemd. De KNWU besliste echter an ders, er werd geen reserve op geroepen. Van de Wereld: „Omdat er vorig jaar een Ne derlander (Stamsnijder) wereldkampioen werd, mag Nederland met vijf beroeps- renners aan de WK meedoen. Dat de KNWU nu maar twee professionals stuurt, vind ik op zijn minst typisch. Zeker om dat Brouwers en Francissen geen slechte coureurs zijn. De Bond handelt niet consequent. Er wordt namelijk wel een complete amateur- en iunio- renploeg naar Frankrijk ge stuurd. Als je kwaliteit als maatstaf neemt, wat bij de profs blijkbaar wel gebeurt, dan zou je bijvoorbeeld ook maar een junior kunnen stu ren." Van de Wereld geeft nog een voorbeeld. „De KNWU pompt erg veel geld in de baanploeg. Ik geloof dat het gaat om een bedrag van an derhalf miljoen gulden. Maar die ploeg is kwalitatief zo slecht dat je in feite niet eens meer aan uitzending naar een WK moet denken. Dat de KNWU bezuinigt op het WK- veldrijden vind ik erg raar." Specialiseren Veldrijden is een sterk aan po pulariteit winnende tak van wielersport. Van de Wereld begon in 1973 met crossen. In dat jaar werd hij Nederlands kampioen bij de nieuwelingen. Hij Versloeg destijds Hennie Stamsnijder: „Toen waren we samen al aan het bakkeleien." Van de Wereld over het ver schil tussen toen en nu: „In die tijd reed je twaalf wedstrijden in het seizoen, nu zijn dat er al gauw vijftig. Om bij de top te blijven is specialiseren noodza kelijk. Je moet kiezen voor de weg of voor het crossen." Van de Wereld rijdt geen wegwed strijden meer. Vorig jaar deed hij alleen nog mee aan de Zes van Rijn en Gouwe en aan de Ronde van Kamerik. Vetpot In 1977 werd Van de Wereld professional. Veldrijden is, zoals gezegd niet zijn enige ac tiviteit. Dit simpelweg omdat een veldrijder niet alleen van de opbrengsten van zijn sport kan bestaan. Alleen een wereldkampioen verdient vol doende om van te leven. Van de Wereld: „Hoewel het beter wordt, is veldrijden in verge lijking met wegrennen beslist geen vetpot. Stamsnijder ver diende met zijn Nederlands kampioenschap honderddertig gulden. Ik werd tweede, dat leverde me precies honderd gulden op." Dankzij zijn spon sor (Bezemer) is de Alphenaar in staat zijn sport voluit te be oefenen. Van de Wereld werkt voor zijn sponsor, krijgt be taald verlof om te trainen. In de jaren 78, 79 en 80 werd de crosser Nederlands kampioen. De grote doorbraak is echter nog niet gekomen. Maar Van de Wereld ziet de toekomst op timistisch tegemoet: „Het is in derdaad zo dat ik vroeger op zware parcoursen niet goed uit de voeten kon. Dat gaat steeds beter. Ik kan nu ook goed meekomen op modderige cir cuits. Ik heb een driejarenplan opgesteld. Dit jaar was het de bedoeling dat ik bij de WK bij de eerste zeven zou rijden. In 1983 ben ik van plan bij de eerste drie te rijden en in 1984 heb ik me het wereldkam pioenschap ten doel gesteld. Ik ben dan achtentwintig, dan moet ik op mijn hoogtepunt zijn." KEES VAN HERPEN Onder redactie van Gert Jan Onvlee ongkracht jPf öru/nsma spreidde in het jKopa Cup-treffen tussen W «per Leiden en Real Ma- bij vlagen een opmerke- te sprongkracht ten toon. Amerikaanse Fries, zeker 'jet de kleinste, maar in die ledstrijd beslist ook niet de i ingste van het stel, kwam !an wel net niet tot super- ectaculaire dunks, diverse p-ins bevonden zich wel in If bagage van de Leidse for- 3rd. Bnae van jjutsp0(r)t zijn daar- m maar eens op onderzoek tgegaan, op jacht geweest BBwfcr de diepere oorzaken van zo opvallende sprong- \cht. En met medewerking in fotograaf Kees zijn we er og uitgekomen ook. Bezie de deze rubriek geplaatste maar eens. b concludeer met ons: het i eim achter de sprong- icht van Bruinsma: het be- eer 9fre voetenwerk... taming jarketé iiken, tolt gedacht dat Bettine ruim 'riesekoop in één week - tter gezegd, in vier dagen - kmr. iermaal de rode draad zou ormen in drie toch duide- chtig j fl ),m- T to i lijk verschillende televisie programma's ais NOS Stu dio Sport (tweemaal), A VRO-Superstars en VA RA 's Sonja op Maandag. Toch was dat in de afgelo pen week het geval. Of je beloond wordt voor jaren lang hard trainen, denkt een eenvoudig Hutspo(r)t- redacteur dan. Maar toch, een bedenking. Er kleefde een smetje aan Bettines buis-optreden. Natuurlijk niet bij het op treden van Bettine als tafel- tennisster. Want: hoe ge brekkig Studio Sport de door de Avanti-speelster ge wonnen Top Twaalf ook bracht, de prestatie op zich was er een van de superieu re soort Ook hebben wij geen smet tig element kun nen ontdekken tijdens dat late maandagavond-optre den. Sonja mag op zich mis schien niet zoveel verstand hebben van tafeltennis, het onderwerp Bettine-anders werd aantrekkelijk ge bracht, was gewoon leuk. Training (2) U begrijpt het allemaal al, beste lezer, lieve lezeres, het betreft de zomerse registratie van Superstars. Dat optreden nu dient, waar het onze Ha- zerswoudse aangaat, met de benaming „teleurstellend" te worden gekwalificeerd. Ak koord, Bettine viel uiteinde lijk geblesseerd uit, maar een eerste plaats zat er op dat mo ment al enige tijd niet meer in. En dat moet, met meer ge noemde Hutspo(r)t-redactie, ook de Hazerswoudse tafel- tennister en coach Gerard Bakker zijn tegengevallen. Vooral omdat Bettine en Ge rard al zo lang geleden met de training voor dit tv-spektakel waren begonnen. Op 23 fe bruari 1976 immers al - inder daad, jaren voordat de officië le AVRO-uitnodiging in de bus viel - trokken Bakker, Vriesekoop en de immer aan wezige Hutspo(r)t-redacteur, gewapend met een plasticbal, de achtertuin van de coach in om daar als eerste het onder deel „voetbal" te behandelen. Hoewel trainer Bakker toen al aantoonde ook deze tak van sport aardig tot zeer redelijk onder de knie te hebben, heeft het Bettine dit keer dus nog niet mogen baten. Een smetje dus, maar meer Voetenwerk ook niet. Want we zijn er van overtuigd dat Bettine en Ge- ook in deze Super Stars com- rard binnen afzienbare tijd petitie keihard zullen toe slaan. Olga Commandeur is derhal ve bij deze gewaarschuwd... Net De gemeente Rijnsburg is momenteel bezig met het plaatsen van nieuwe hek ken rond het Rijnsburgse Boys-terrein. Vorige week zaterdag waren die werk zaamheden nog niet zo ver gevorderd. Ballenvangers achter beide doelen ontbra ken en aangezien het „ver re" doel vlak bij een brede sloot Is gesitueerd, was ac tie geboden. Het Rijnsburg se Boys-bestuur bedacht dan ook een list Voor de somma van zevenhonderd gulden werd een groot net aangeschaft en in de bomen achter dat bewuste doel ge hangen. Een afdoende op lossing voor het probleem, zo dacht men optimistisch. De praktijk leerde evenwel anders. Rijnsburgse Boys en Spijkenisse bleken in hun confrontatie immers dermate schotloos dat de geïmproviseerde ballenvan- ger nauwelijks enig serieus werk op te knappen kreeg. De oplossing van het pro bleem was dan misschien wel aardig bedacht, het pro bleem had helemaal niet be staan. Kortom: het bestuur had zich dus voor niets in het zweet en in de bomen gewerkt De moraal, beste Rijnsburg se bestuursleden? Vooruit zien is niet altijd het beste waar het goed regeren be tref t~ LEIDEN Nog niet zo lang geleden zwaaide de redactie van Hutspo(r)t alle lof toe aan de volleybalclubs in de Leidse regio; deze immers, werden nimmer betrapt op het toe schuiven van punten aan teams van de eigen vereni- &ing. Twee weken geleden aaide WVC zich wel al wat verdenkingen op de hals door een overwinning van het tweede op het eerste, maar be trokkenen ontkenden dat er van enige opzet sprake was. Afgelopen weekeinde deed men er bij het Alphense DAC minder geheimzinnig over. DAC 2 had de punten hard nodig, daarbij wU het eerste graag kampioen worden in een wedstrijd tegen WVC, die pas later dit seizoen staat ge pland, en dus won het tweede. „Competitievervalsing" wordt er nu van alle kanten geroe pen. Dat is het ook, maar aan de andere kant is men bij DAC al enige tijd bezig de zaak naar een hoger niveau te recht zeer belangrijk, dat het tweede team zich hand haaft in de eerste klasse. Van de overige in degradatie strijd gewikkelde ploegen was Donar zeer succesvol. Vrijdag avond kende men weinig pro blemen met WW 2, zaterdag liep het moeizamer tegen Orion, maar werden wel de twee punten binnengehaald. Vooral Michèl de Geus was goed in vorm tegen de Hazers woudse ploeg: 15-13, 15-13, 14- 16, 15-4. LUSV 2 begon overtuigend te gen NOVO 2 met een 15-6 set winst, maar had in het ver- volggedeelte teveel moeite met de aanval van Noordwijker Jan Pley. Bij 6-11 in de vierde set leek de buit binnen voor NOVO, maar LUSV herstelde zich goed: 14-16, 8-15, 15-12. WVC speelde een overtuigen de partij tegen het door het ontbreken van Ger Renes ge handicapt Leython 2. Vooral de tweede set was sterk, toen een 9-14 achterstand werd goedgemaakt: 15-4, 16-14, 15-8. WVC 2 speelde gelijk tegen SKC: 2-2. Dames De door Leython 2 met angst en beven tegemoet geziene wedstrijd met het derde ein digde in een duidelijk over winning voor Leython 2. Geen moment kwam de ploeg in ge vaar: 1-15, 12-15, 10-15. NOVO 2 ondervond meer te genstand van Orion dan ver wacht, want de ploeg uit Ha- zerswoude beschikte vooral in de derde set over een ijzerster- ke opslag: 15-9, 15-7, 12-15, 15- 5. Ridderveld overtuigde door VCL te kloppen: 15-5, 15-6, 15- 13. S*70 deed hetzelfde tegen LUSV 2: 15-13, 15-8, 15-7. DAC 2 acteerde met uitzonde ring van de eerste reeks bij zonder sterk tegen In Up Go en hoopt vooral tegen de kop lopers nog punten te gaan pak ken: 13-15, 15-2, 15-9, 15-4. LEIDEN AZC/Microli- fe Alphen - nog altijd re gerend waterpolokam- pioen van Nederland - en het Leidse De Zijl/LGB vormen in de ereklasse de ploegen die achter HZC/De Robben de dienst uitmaken. Voor AZC bestaat er nog een, minieme, kans om de Hil- versumse formatie van de eerste plaats af te werken, voor de op een winstpunt van AZC volgende Leide- naars lijkt een tweede plek dit seizoen het hoogst haalbare. Beide ploegen ontmoeten elkaar vandaag om 19.00 uur in Alphen, beide ploegen zijn dan slechts gebaat bij de volle winst. AZC immers, mag om de titel alsnog te prolongeren geen punt meer verspelen. En zelfs dan zal het voor de ploeg van nieuwe coach Piet de Zwarte nog een lastige opgave zijn De Robben te achterhalen. De Hilversummers moeten dan eerst nog een punt kwijtraken en vervolgens het (voor)laatste competitieduel in eigen bad van AZC verliezen. Wat Zijl-coach Rob Schouten betreft, spelen er andere za ken. Het landskampioenschap is voor De Zijl/LGB al enige tijd onbereikbaar geworden, de tweede plek daarentegen ligt nog wel ruim binnen de mogelijkheden. Niet verliezen in Alphen is dan ook het de vies. Schouten acht zijn ploeg zeker niet kansloos. „Het feit dat we bij winst die tweede plaats al in ons bezit hebben, moet zeker motiverend wer ken. Daarbij zijn we de laatste wedstrijden steeds beter gaan draaien, komen we in de buurt van onze topvorm." Een uitspraak die gerechtvaar digd lijkt, ook al gezien de wij ze waarop De Zijl/LGB de eerdere thuisduels van De Robben en AZC verloor. Beide wedstrijden werden pas in de laatste twee minuten in het nadeel van de Leidenaars be slecht Schouten, terugblik kend: „Tegen AZC waren we tactisch niet zo sterk bezig, te gen De Robben werden op be slissende momenten teveel persoonlijke fouten gemaakt." De trainerswisseling bij AZC werkt naar de mening van Schouten niet in het voordeel van De Zijl/LGB. „In deze streekderby zijn beide ploegen altijd tot het uiterste gegaan, dat zal nu opnieuw gebeuren. Tot nu toe was AZC vaak de sterkste, ik vraag me af of dat nu weer het geval is."

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13