Jan en Ineke Kooiman: werken en schaatsen „Het is koud zonder jou Volley baldames van Voorburg verdienstelijk ■nh™fS blijft ongeslagen voetballerlei Outsiders zeker van biljartfinale ECHTPAAR FAVORIET VOOR NK MARATHON )RT LEIDSE COURANT ZATERDAGI3 FEBRUARI 1982 PAGINA 11 r anare nazes geen na zijn nartverwarmena optreden de vloer van De Uithof /rij voor de spelers van HYS '80. HAAG De tranen m veel mensen gis- md nog warm dam- in de ogen toen de keywedstrijd tussen '80 en Smoke Eaters \ijk begon. De con- lag dik verspreid het schaatscentrum "*ithof en de ijsvloer mnde ontelbare pu- veroorzaakt door de hakken van tiental- pouwen die zich in nuzikale voorpro- ha op de stem des J André Hazes, had- fstort. Amsterdamse tenor had 'armertje voor het on- 'ijke duel gedurende dertigtal minuten zijn laten spreken. Hazes' •fpomp moge diep ver liggen, de opborrelende ms van de onbetwist rste zanger van Neder- \rden feilloos langs hy- ttlige snaren aan zijn veel optredens geteis- PUBLIEK HYS80 BEJUBELT ANDRÉ HAZES huig en stembanden 'even. De 3300 uitzinni- loorders openden hun mossels op het strand kelen zongen alle acht André Hazes geprodu- levensliedjes onthut- krijg bec/ mee. nnen had er gelukkig reke- n, kri \ee gehouden dat hij op leds e ft jjs moest optreden. De n we kleine, maar dappere chanteur droeg onder zijn ivoorkleurig colbert een zwarte broek en voorkwam daarmee dat hij qua kleur totaal versmolt met de bevroren vloer van de Haagse ijshockeypiste. Zijn to tale eenwording met het uit zinnige publiek was echter niet te vermijden. Nog vóór zijn eerste internationale kreet „Zijn jullie allemaal happy" werd André's naam al gescan deerd. Het eerste nummer van André Hazes ging verloren in het gejuich, de volgende zeven moest de zanger steeds pnder- breken om de hem kussende dames beleefd terug te groe- Temidden van zo veel vrou welijke aandacht paste het nummer „Wat is nou liefde" uitstekend in het repertoire van de aanbeden André Hazes, evenals zijn „Zeg mij waar om Toen Hazes „Het is koud zonder jou" inzette, jubelde de schare mee, overstemde men zelfs de man voor wie het be stuur van HYS '80 met gepast respect pen brede, blauwe lo per had uitgelegd. Aan ijshoc key dacht niemand meer toen ook de lichten nog werden ge doofd en toeschouwers plus zanger als op een popconcert de aanstekers tevoorschijn haalden. ten. In geval van play-black Iedereen was sprakeloos tij- zou Hazes al bij de eerste om helzing door de mand zijn ge vallen. Nee, hij zong echt, le vensecht en de zaal smulde, gilde, genoot. en on IA AG HYS '80 heeft gisteravond een duel voor de promo- wat di [radatiecompetitie ijshockey tegen Smoke Eaters met 9-2 jaar n o, 5-2) gewonnen. Met deze zege bleven de Hagenaars on- ;n, tui >n in deze nacompetitie. Phil McKenzie van HYS viel in fhang ede periode met een polsblessure uit. Foto's moeten van met e itwijzen of er sprake is van meer dan een kneuzing. oreverloop was: eerste periode: 3.06: Ronald Meijer 1-0; kken [arry Bronkhorst 2-0; 9.44 Dave Morrison 3-0; 13.29: Ro- gepla leijer 4-0; derde periode: 2.12: Arnold Troch 5-0; 4.56: /oor i Strijker 6-0; 13.07: Rick van Gog 7-0; 14.44: Jiri Anton 7-1; Van Gog 8-1; 15.12: Anton 8-2; 19.56: Bronkhorst 9-2. ïze tu e ond n play-offs: Tilburg-Heerenveen 1-4; Nijmegen-Amsterdam 12-3; pro- 'egradatiecompetitie: Eindhoven-Leeuwarden 4-7. stand play oils: 1. reen 7-12; 2. Nijmegen 7-7; 3. Amsterdam 7-7; 4. Tilburg 7-2. dens Hazes' „Zeg maar niets meer". Fans bleven hem pet ten en dassen schenken, ter wijl de Amsterdamse miljonair in spe zijn publiek met „Een beetje verliefd" meelokte in de discotheek. Hazes sloot zijn strooptocht door het Haagse land der eenzame harten met een Engels rocknummer. Het duurde vijftien minuten voor dat het door sentimenten weekgèivorden ijs weer speel- klaar was gemaakt voor de spelers van HYS '80. De Haag se ijshockeyploeg profiteerde twee perioden lang van het door Hazes losgemaakte ent- housiame. Daarna pas meende het merendeel van het publiek dat het avondje uit voor hen was afgelopen en stroomde De Uithof leeg. HERMAN JANSEN chels verdient meeste geld gens het Westduitse sport- zegg(d Der Kicker is Rinus Mi an m 's de best betaalde trainer enluc1 de Bundesliga. Het vaste andsalaris van de trainer FC Köln wordt geschat 30.000 mark. Ernst Happel we v i Hamburger SV en Jürgen jidermann van VfB Stutt- moeten een maandsalaris )'oen van 28.000 mark. stig #d Kentschke, die vlak yr de jaarwisseling bij yer Leverkusen zijn ontsla- baas Willibert Kremer Igde, moet het doen met 10 mark. )enkl n lenjiyern München heeft jurste huishouding Kicker heeft becijferd, Bayern München in de idesliga de duurste huis- ding heeft. Deze club lit dit seizoen 16 miljoen |rk uit en ontvangt slechts miljoen mark. Hambur- 1SV en VfB Stuttgart doen >iet voor onder met onge- r 14 miljoen mark aan uit en en 12 miljoen mark aan Jmsten. Eintracht Braun- weig is de zuinigste club jft een uitgavenpost van 3,5 Ijoen mark, waar tegenover fcnveel aan inkomsten zijn lekend. Beckenbauer goed voor 1,2 miljoen Het jaarlijkse voetbalinkomen van Frar l Beckenbauer wordt geschat op 1,2 miljoen mark. Hiervan betaalt zijn club Hamburger SV hem „slechts" 250.000 mark. De rest wordt opgebracht door sponsors als BP en Adidas. Manfred Kaltz en Felix Ma- gath verdienen bij HSV „iets minder". Weisweiler wil niet in Tweede Bundesliga Hennes Weisweiler, momen teel nog trainer bij New York Cosmos, past er voor in de Tweede Bundesliga te gaan werken. De 62-jarige West duitser heeft een aanbieding van Wattenscheid, waar hij 30.000 mark kon gaan verdie nen (evenveel als Michels bij FC Köln), afgewezen. Record in 1992 Eike Immel denkt vooruit. De 21-jarige doelman van Borus- sia Dortmund, die zaterdag te gen MSV Duisburg zijn hon derdste wedstrijd in de Bun desliga speelde, heeft uitgere kend, dat hij in 1992 het re cord van Sepp Maier kan ver beteren. De voormalige doel man van Bayern München en het Westduitse elftal heeft 473 Rinus Michels: meeste geld duels in de Bundesliga op Zijn naam staan en is daarmee voorlopig nog onbedreigd re cordhouder. Geen werkvergunning voor WK-ganger Wynton Ryfer moet wellicht op zoek naar een andere club. De Nieuwzeelander - in de. beslissingswedstrijd tegen China bezorgde de 19-jarige aanvaller zijn land de zege en de kwalificatie voor het WK in Spanje - krijgt in Engeland geen werkvergunning en kan dus niet spelen voor Norwich City. Om de werkgelegenheid van spelers uit eigen land te beschermen heeft de Engelse regering besloten de grenzen ,voor spelers uit landen, die niet zijn aangesloten bij de EEG. te sluiten. ;r bijna met FC Utrecht JHT Tussen trainer Han Berger G.W. Kernkamp, interim-bestuurs- FC Utrecht heeft gisteravond een oriënterend gesprek plaats gehad, amp noemde het een „plezierig, op- nd gesprek". Zijn slotconclusie is iide partijen elkaar waarschijnlijk i vinden". amp had eerder al gezegd dat er get voor de spelers- en trainerssa- is, waarin weinig speling zit. Al it oriënterend gesprek heeft Kern- de Utrechtse trainer precies laten doe groot het bedrag is, dat voor de is gereserveerd. Na het gesprek teravond hebben beide partijen be- tot een bedenktijd van een dag of Korbach naar Volendam VOLENDAM Frit Kor- bach wordt met ingang van 1 juli trainervan de eerste divisie club Volen dam. Gisteravond kwa men Korbach, die momen teel aan zijn vijfde seizoen bij PEC Zwolle bezig is, en het bestuur van Volendam mondeling tot overeen stemming over een con tract voor de duur van twee jaar. Korbach, die eerder werkzaam was bij Elinkwijk en Wageningen, zal maandag het contract tekenen. Hij volgt bij Vo lendam Dick Maurer. Advocaat DS'79 te laat voor kort geding UTRECHT DS'79 moet tot maan dagmiddag 14.00 wachten om uitsluit sel te krijgen over de juiste datum van de bekerwedstrijd voor de kwartfina les tegen FC Utrecht: woensdag 17 fe bruari of zondag 21 februari. Dan heeft de president van de arrondisse mentsrechtbank in Utrecht, mr. Van Dijk, de uitspraak bepaald in het kort geding dat de eerste divisieclub uit Dordrecht tegen de KNVB had aange spannen. Het voornemen van de pre sident om gister nog uitspraak te doen werd gedwarsboomd door het danig verlate aanvangstijdstip (de advocaat van DS'79, mr. Zuil, was in een file verstrikt geraakt) en door de veel tijd vergende behandeling. Sheridan weg bij Den Bosch DEN BOSCH Aan het einde van dit seizoen gaan Den Bosch en Bill Sheridan uiteen. Het bestuur van de drievoudige nationale bas ketbalkampioen en de Ame rikaanse coach zijn net niet eens geworden over een contractverlening. Sherdi- dan stelde financiële eisen, die Den Bosch niet kon in willigen. Bill Sheridan is met een onderbreking vier seizoenen bij Den Bosch werkzaam geweest. In de periode 1974/76 was hij trai ner van de Nederlandse bas ketbalselectie. Ligterink rukt op naar top MARBELLA Jan-Hein Donner en Gert Lig terink hebben de vijfde ronde van het zone schaaktoernooi in Marbella aangegrepen om hun positie te verbeteren. Ligterink versloeg Antonio Gomez uit Andorra en kwam daardoor op een met Van der Wiel, die vrij was in de vijfde ronde, gedeelde tweede plaats. De beide Nederlanders hebben anderhalf punt achter stand op Michael Stean, maar een partij minder gespeeld. Langeweg deelde het punt met de Schot McNab. In de andere groep moest Don ner achter het bord tegenover de Luxemburger Theodor Klauner. De Nederlandse grootmees ter won en kan zich, via zhn inhaalpartij tegen de nog puntloze Ronald Blow van Guernsey aan de kop van het klassement plaatsen. Van der Sterren en Hebden, die zijn eerste positie behield, kwamen in eerste zitting nog niet tot een beslissing. DEN HAAG - Het Haagse biljartteam Outsiders heeft zich ge plaatst voor de finale van de KNBB-driebandenbeker eind fe bruari in Rotterdam door gisteravond met 5-3 te winnen van Holland Huys uit Naarden. Ruud Nieuwenburg bracht de Outsiders in veilige haven door in de laatste partij remise te spelen tegen Lorist: 60-60 in 81 beurten. Eerder had Gerard Lakwijk met 45-37 (75 beurten) gewonnen van Velseboer en Jan Lommers met 50-34(75) van Van Heuven, terwijl Steef Douw met 50-45(70) van Gieskens verloor. In het Haagse kampioenschap tweede klasse kader 38/2 is Joop Bankras na drie ronden eerste met vier punten en een gemiddelde van 17.21. De stand is verder 2. Wim van Arkel 4 uit 3/14.91; 3. IJsbrand Feeke 4 uit 3/12.36; 4. Andre Kemper 4 uit 4/10.64; 5. Cor Buijtendijk 4 uit 4/10.19; 6. Leen Schou ten 2 uit 3/10.00; 7. Jan Passenier 2 uit 4/7.98. Chaos in strijd om Schotse beker De strijd om de Schotse beker is al gevorderd tot de vierde ronde, hoewel er nog steeds duels voor de eerste ronde moeten worden gespeeld. Dit is een gevolg van het slechte weer van de afgelopen maan den, waardoor vele duels niet konden doorgaan. Bij de lo ting voor de vierde ronde kwam dan ook een bizar re sultaat uit de bus: Kilmarnock of Montrose of Elgin City te gen CS Strollers of Cowden beath of Gala of St. Johnsto ne.... Herverkiezing Franchi lijkt formaliteit Het ziet er naar uit, dat dr. Artemio Franchi in april zal worden herkozen als voorzit ter van de Europese voetbalu nie (UEFA). Veertien Westeu- ropese bonden hebben zich onlangs al uitgesproken voor een voorstel daartoe. De Oost- europese landen zullen hier ook wel mee instemmen. De Italiaan is immers de enige kandidaat. Europa Cup volgens basketbalsysteem De Spaanse voetbalbond heeft een voorstel ingediend om te komen tot een andere opzet van de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. Span je wil de deelnemers onder brengen in groepen van vijf. Hennes Weisweiler: geen Tweede Bundesliga Er zou dan volgens een com petitiesysteem moeten worden gespeeld, waardoor elke club is verzekerd van minstens vier wedstrijden. Een derge lijk systeem bestaat al enige jaren in het Europese basket bal. Schoolvakantie eerder yanwege WK in Spanje In de Braziliaanse provincie Rio wordt de schoolvakantie vervroegd. Dit, om de leerlin-. gen in de gelegenheid te stel len de reportages van het WK in Spanje te kunnen volgen. De stad Rio de Janeiro zal niet tot deze stap overgaan. „De studenten hebben 's mor gens college. Dan hebben zij 's middags tijd genoeg om naar tv te kijken", aldus een woordvoerder van de stad. Jan en Ineke Kooiman, vrijwel altijd op het ijs. elke avond voor training weg bent. Onze familie zien wij in de winter bijna niet. Afgelo pen dinsdag was ik jarig, maar de viering hebben wij speciaal de zondag daarvoor gehouden. Met nog vier wedstrijden voor de KNSB-Cup voor de boeg staat Jan Kooiman op de eer ste plaats. „Het is nog hele maal geen uitgemaakte zaak dat ik de Cup ga winnen. Op het ogenblik is de vorm wat minder. Het is niet mogelijk een heel jaar in topvorm te rij den. Zes marathons wist ik te winnen. Als je wat minder rijdt dan moet je toch bij de eerste tien komen, anders kan je het wel vergeten. Op 15 fe bruari rijden wij voor het klas sement in Heerenveen, twee dagen later in Amsterdam. Daarna volgt de finale voor de KNSB eeuwbokaal in Den Haag op zaterdag 27 februari en ook daar ga ik aan de lei ding en ten slotte op zaterdag 6 maart in Amsterdam de fi nale van de KNSB-Cup. Op papier heb ik kans op een drievoudig succes. Als ik moet kiezen, dan graag de KNSB- Cup. Daar moet je een heel seizoen voor rijden, al spreekt een kampioenschap van Ne derland natuurlijk veel meer aan". Minder concurrentie Bij de dames is de concurren- AMMERSTOL Voordat de leider in het marathon- klassement om de KNSB- Cup Jan Kooiman aan zijn dagelijkse arbeid kan be ginnen, moet hij vroeg in de morgen in zijn 'eigen huis' in Ammerstol eerst de aardappels schillen en de groente schoonmaken. Zijn vrouw Ineke, leidster in het marathonklasse ment bij de dames, geeft in die tijd even de woning in vogelvlucht een goede schoonmaakbeurt en dan vertrekken Ineke en Jan Kooiman richting Schoon hoven. De 29-jarige Jan Kooiman is daar magazijn meester en op geen steen worp afstand is zijn vrouw onderwijzeres in de eerste klas van een lagere school. Rond de klok van het middaguur komen man en vrouw weer bijeen. In het huis van een oud-colle ga van Ineke Kooiman wordt het meegebrachte eten rustig naar binnen gewerkt. Direct na de werkzaamheden in Schoonhoven vertrekken ze alletwee voor training naar De Uithof. Onderweg in de auto eten ze de avondboterham op en om half zeven staan ze op het ijs. Rond tien uur 's avonds is het succesvolle marathon- schaatspaar weer thuis. Een uur later gaan ze naar bed. Zo gaat dat vijf dagen in de week. In het weekeinde komen ze meestal tijdens wedstrijden in actie, waar blijkt dat de in spanning en training niet voor niets zijn geweest. Zo zijn Ine ke en Jan Kooiman vanmid dag fvoriet voor het Neder lands kampioenschap mara thon op De Uithof. Jan Kooiman: „Wij willen niet anders. Ik zou me geen raad weten als ik elke avond tegen de televisie aan moet kijken. Op deze manier zullen wij nog enkele jaren onze sport blijven beoefenen. Dit is echter alleen maar mogelijk omdat wij bei den helemaal gek van het ma- rathonschaatsen zijn. Als er een van ons zou stoppen dan zal de ander het ook niet meer vol kunnen houden^ Je kan het anders niet maken dat je DEN HAAG De volley baldames van Starlift- Voorburg zijn de finale ronde van het toernooi om de Europa Cup voor be kerwinnaars gisteravond op de verwachte wijze be gonnen. Van de huizenho ge favoriet op de eindze ge, Dynamo Moskou, werd in het Turkse Izmir met 3-0 verloren. Tot twintig punten kwamen de Voorburgse dames tij dens de een klein uur ver gende partij: 15-6, 15-7, 15-7. In de tweede wed strijd won CSKA Sofia ternauwernood met 3-2 van Slavia Bratislava: 10- 15, 10-15, 15-2, 15-10, 15- 10. Ondanks de ruime nederlaag kon men bij de Nederlandse vertegenwoordiger nog best lachen. Manager Gerard van Kampen: „Volleybal is nu een maal een vrij statistisch gebeu ren. Uit deze ciifers zou je de indruk kunnen krijgen, dat we volledig zijn weggespeeld. Dat valt echter reuze mee. Tegen deze ijzersterke Russische ploeg zijn zeven punten per set helemaal niet zo slecht Ma rian Spring in 't Veld: „Aan de andere kant van het net ging het allemaal zo geperfectio neerd, dat verschil valt nooit goed te maken". Met niet alledaagse omstandig heden werd Voorburg in het verre Turkije geconfronteerd. Na een vermoeiende reis (met vertraging op de tussenstations Frankfurt en Istanboel) en daardoor een korte nachtrust, hadden de speelsters gisteren nogal wat last van de spek gladde vloer in de met circa 4500 bezoekers, waaronder veel militairen, gevulde sport hal. Via heel wat improvisatie vermogen werden de schoen zolen zo goed mogelijk aan deze problemen aangepast. „Maar we stonden nog niet al te vast op onze voeten", aldus Marian Spring in 't Veld. Trainer/coach Jules Geijse- laers koos voor de volgende basis-opstelling: spelverdeel- sters Noor Sanberg en Aafke Verbrugge plus aanvalsters Irene Klunder, Monique Rém- men, Marian Spring in 't Veld en Els Tuijnman. In de tweede set werd de falende Aafke Verbrugge vervangen door Eveline van der Laag. Gaan deweg het duel werden ook de wisselspeelsters Irma Hobijn en Joke van der Leek regel matig ingezet. „We missen de ziek thuis achtergebleven Jos Bakker wel degelijk bij de blokkering. Aanvallend ko men we er toch niet door. Mis schien gaat het de komende dagen wat vlotter. CSKA en Slavia zijn toch wel wat la biel", vertelde Van Kampen, die in Irene Klunder en Moni que Remmen de stimulerende krachten bij Voorburg had ge zien. Verlouw verrast VLIJMEN - Christ van der Smissen, de torenhoge favoriet voor de de nationale biljarttitel driebanden, moet na de vierde ronde van het toernooi in Vlij men debutant Ad Verlouw uit Ammerzoden naast zich dul den. Achter dit duo neemt Rini van Bracht de derde plaats in na zijn remise in de vierde ronde tegen Van der Looy. De overige deelnemers zijn kansloos. uitslagen derde ronde: Van Crom- voirt-Verlouw 50-60/56; Brosens- Weyenberg 60-60/61; v.d.Smissen- v.d.Looy 60-46/40; De Jong-Van Bracht 53-60/58; vierde ronde: Wey- enberg-Verlouw 35-60/54; Brosens- De Jong 38-60/48; v.d.Smissen-Van Cromvoirt 60-32/38; Van Bracht- v.d.Looy 60-60/60. Stand 1. v.d.Smis sen 8-8/1.297; 2. Verlouw 8-10/0.991; 3. Van Bracht 7-11/1.095; 4. Brosens 3-5/0.942; 5. De Jong 2-11/0.900; 6. Van Cromvoirt 2-7/0.880; 7. v.d.Looy 1-9/0.913; 8. Weyenberg 1-6/0.820. tie voor Ineke Kooiman-van Homoet duidelijk minder dan voor haar man Jan bij de he ren. Niemand twijfelt er meer aan dat zij zowel kampioen van Nederland wordt als de KNSB marathoncup wint. Het gaat goed maar e,r kan na tuurlijk altijd iets gebeuren. Bij een Nederlands kampioen schap moet je natuurlijk over al rekening mee houden. Coby Borst en Monique Kaufmann die geen kans meer maken in de strijd om de KNSB-Cup kunnen dan ineens verrassen. Maar laat ik eerlijk zijn, ik houd er wel rekening mee, maar zie het toch niet gebeu ren. De vorm is er bij mij nog steeds. Maar de periode met natuurijs had niet veel langer moeten duren voor ons. Als dat er eenmaal is, wil je ge woon veel te veel rijden en zoiets kan je natuurlijk wel eens opbreken. Vandaar ook wat vormverlies bij Jan. Maar paniek is er echt niet". Werelduurrecord „Als het marathonseizoen ach ter de rug is wil ik het wereld uurrecord gaan breken op De Uithof. Dat staat sinds 26 fe bruari 1978 op naam van Le- nie van der Hoorn met 31 kilo meter 312,59 meter. Zoiets is natuurlijk scherper te stellen, maar wel moeilijk". Jan Kooi man denkt er nog niet aan om een aanval te doen op hqt we relduurrecord van Jos Niesten. „Misschien het volgend sei zoen. Je moet je erg goed voor bereiden anders ga je geweldig af en daar voel ik niets voor. Tijd voor een goede voorberei ding was er door de vele ma rathonwedstriiden niet dus dan moet je het gewoon niet doen". Tijdens de 200 kilometer op de Rottemeren in Zevenhuizen was Jan Kooiman niet van de partij. De leider in het KNSB- klassement deed in tegenstel ling tot de meeste andere to- prijders niet mee aan deze door de bond verboden wed strijd. Namen de andere rijders hem dat kwalijk? „Daar wil ik wel iets over zeggen. Over die wedstrijd en de schorsing is heel wat geschreven. Dat ik daar niet gereden heb dat ne men de anderen mij niet kwa lijk. Jos Niesten vertelde dat hij ook niet mee had gedaan als hij aan de leiding had ge staan in het KNSB-klasse- ment". Werken Hoe lang denken Ineke en Jan Kooiman nog samen naar de kunstijsbanen te gaan? „In Ammerstol hebben wij een koophuis. Dat kost een hoop geld en de eerste tijd zullen wij samen nog moeten blijven werken. Daar komt natuurlijk ook een eind aan en dan kun nen wij aan gezinsuitbreiding gaan denken. Als dat voor de deur staat dan is het schaatsen voor Ineke natuurlijk ook snel afgelopen en zal ik het ook wel niet meer alleen kunnen opbrengen. Maar zover is het lang nog niet". ARTHUR VAN RIJSW3K

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11