IN EN OM DE KAS Komkommers ondervinden steeds meer concurrentie binnen de perken LAND EN TUINBOUW/HOBBY Multimot: krachtbron voor 16 toepassingen Lichtste boorhamer flink geprijsd Export bloemen naar Spanje in stijgende lijn Passtuk '81 Emaillelaag voor het bad IMPREGNEER Kriebels LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 FEBRUARI 1982 PAGINA 10 Duitse machine- en motoren- fabriek Solo introduceert op de Nederlandse markt via Tieman Trading in Gilze het zogenaamde Multimot-sy- steem: één motor als kracht bron voor verscheidene ma-, chines voor karweitjes in en vooral rond het huis. Alle „hulpstukken" passen via het beproefde bajonetsluitingssys-. teem op de motor van 1 pk (2-takt: normale benzine) of 1000 watt elektromotor. Op de Multimot passen o.a. grondfrees, kleine bosmaaier, ettingzaag, heggeschaar, ver- hakselaar, bladblazer, hoge drukspuit, waterpomp en op den duur zal dit assortiment worden uitgebreid met een zweef- en balkmaaier, tuin- stofzuiger, compressor, stroomgenerator en zelfs bui tenboordmotor. De basis is steeds dezelfde krachtbron, welke een advies prijs kent van 525,-. Dit vergt dus een flinke investe ring, maar kan wel besparend (ook ten aanzien van energie^ werken. Toch ook zijn de „hulpstukken" goed aan de prijs (de waterpomp van Solo kost ƒ250,-). Voordelig is het onderhoud. Indien men aan schaft in fasen, ontstaat in en kele jaren een prima „machi nepark", waarmee uitstekend is te werken en daarnaast vi sueel aantrekkelijk. <m*fiH*«^iiriHfiri>iUlVllilil IIlil i lii Takkenschaar Gardena 311 Moeizaam werken is het soms als een boomtak in de tuin met een dikte van enkele centimers er af moet. De nieuwe schaar van Gardena met gekrom de messen spaart de kracht en knipt takken van elke breedte op nau welijks te bereiken plek jes af. Het DHZ-pakket voor totale restauratie van de emaillelaag op badkuipen Vlekkenplaag Iedereen wordt weieens ge confronteerd met de „vlek kenplaag". Die van koffie, thee, enz. zijn makkelijk weg te werken, maar wat te doen met de deur van zoons of dochters slaapkamer die geheel „versierd" is met stickers en daardoor qua kleurencombinatie uit de toon valt? Op een gegeven moment is het uur U aangebroken en moeten de stickers eraf. Pa schuurt zich desnoods de bla ren op de vingers om de hard nekkige lijmresten te verwij deren en merkt na het af schilderen dat ze nog exact te' zien ziin Gelukkig zijn er nu „vlekkentovenaars", van het merk Citin, flacons met een bijzondere eigenschap die afgestemd is op een soort vlek, weliswaar stinkt maar effectief werkt. Ook voor stic kers. In totaal gaat het om tien verschillende „verwijde- raars" 3,95 per stuk), zoals voor balpoint-, lak-, teer-, transpiratie-, roest-, vet-, en olievlekken. Het spul werkt voortreffelijk eigenlijk, maar men moet naderhand wel met vriendelijke geurtjes spuiten om de doordringende lucht kwijt te raken. In slaapver trekken moet na het toepas sen van de „vlekkentove naars" flink gelucht worden. Indien men ademhalings moeilijkheden heeft is het dubbel oppassen, maar zoals gezegd de lastige vlekken verdwijnen, zeker na een tweede behandeling. De export van Nederlandse bloemen naar Spanje gaat in een stijgende lijn en neemt in verhouding tot andere exporterende landen toe. Nederland staat blijkens de jongste informatie op de vierde plaats met in seizoen 1980 totaal 526.000 kilo hetgeen i snelle toename betekent. Maar West-Duitsland stond toen met 932.000 kilo wel aan de top. Duitsland liep terug met 6% doch zag de. export later weer toenemen op het peil van 1976. Noorwegen en Zweden zagen evenwel het aandeel dalen. Het aandeel van de anjers naar gewicht geeft aan dat van 1975-'76 tot 1979-'80 de export sterk is teruggelopen naar de eilanden. De rozen daarentegen namen toe. De chrysanten maakten in 10 van het geëxporteerde gewicht een belangrijker deel uit. t was eveneens het geval met de chrysanten en strelitzia. Dt komt er op neer dat het aandeel met ongeveer 13% is gestegen. Het aandeel van de Canarische eilanden in de bloemenexport is wel zeer belangrijk. In het seizoen 1980 exporteerde Spanje 1.799.000 kg. tegen ruim 3 miljoen kg. door de Canarische eilanden. En ook hier ontving West-Duitsland het grootste deel, namelijk respectievelijk 558 i 932 kg. Het op het eerste gezicht zo ideale klimaat van de Canarische eilanden voor de groente- en de bloementeelt, brengt ook veel problemen met zich mee. De tuinbouw heeft zich de afgelopen tien jaar in een sneltreinvaart ontwikkelt, zo constateert het Produktschap voor Nederlandse Siergewassen. De Canarische eilanden hebben ten opzichte van Midden- en Oost-Europa gunstiger geografische ligging en het haast ideale klimaat is voor de produktie van de gewassen zeer in het voor deel. Toch kampt men met een aantal problemen. In de afgelo pen jaren zijn de kosten snel gestegen. De Canarische eilanden vormen door de hoge transportkosten en het ontbreken van grondstoffen wel de duurste provincie i Spanje. De kosten zijn namelijk in tien jaar met bijna zes honderd procent toegenomen! De lonen liggen op met Neder land vergelijkbaar niveau, maar de produktiviteit ligt naar schatting 30 a 50 procent lager. Als voornaamste reden hier voor worden een andere opvatting over werktijden genoemd en de vaak geringe motivatie en het gebrek aan een goede vakopleiding genoemd. Leidinggevend personeel moet overi gens wel een beroepsopleiding hebben gevolgd. Een goed func tionerend onderwijssysteem hiervoor, moet nog van de grond komen. Verder staan de opbrengsten per hectare zowel voor de groente- als bloementeelt op de Eilanden sterk onder druk. De explosief gestegen loon- en vrachtkosten maken het voor veel kwekers noodzakelijk steeds meer geld te lenen. Daarnaast zijn de watervoorziening en hoge grondprijzen niet te onderschatten problemen. Voor een vierkante meter grond moet al gauw 25 gulden betaald worden en daar komen de kos-' ten van irrigatie, terrassing, het bouwen van de kassen en der gelijke nog bovenop. Hoewel verwarming van kassen veelal achterwege kan blijven, moet hier per twee vierkante meter kas ongeveer hetzelfde als in West-Duitsland betaald worden. De watervoorziening is de laatste jaren steeds problematischer geworden. Er is geen openbaar waterleidingnet maar men moet de „waterrechten" kopen. De watervoorraden raken zo langzamerhand uitgeput en er moet steeds dieper worden ge boord. Hierdoor wordt het water steeds duurder en steeds slechter van kwaliteit. Ook de daglengte ligt anders dan bij ons hetgeen weer met zich meebrengt dat bijvoorbeeld voor de teelt van chrysantenmoerplanten men het gehele jaar door moet kunnen beschikken over een belichtings-installatie en dat men steeds verzekerd moet zijn van voldoende elektriciteit. Dit laatste is lang niet overal mogelijk. Generatoren zijn dan ook noodzakelijk omdat de stroomvoorziening voor zover aan wezig het vaak laat afweten. Het aanbod van komkom mers in de eerste week van februari is kleiner uitgevallen dan in dezelf de week van het vorige seizoen. Toch liggen en la gen de prijzen aanmerke lijk lager dan vorig sei zoen. Zo bracht de sorte ring 31/36 vorig jaar 1,89 per stuk op, in de afgelopen week schom melde de prijs voor deze sortering rond 1,24 per stuk. Er dient echter opgemerkt te worden dat de prijzen voor komkommers op de hele West-Europese markt lager liggen dan vorig seizoen. De belangrijkste oorzaak hiervan is het grotere aanbod van vooral Griekse komkommers. Uit de totale import van West- Duitsland over de maand janu ari blijkt dit duidelijk. Dit sei zoen werd er ruim 12.000 ton geïmporteerd tegen 9.500 ton in 1981. Van deze import nam Griekenland ruim 10.000 ton voor zijn rekening. Het restant werd geleverd door de Canari sche Eilanden en Spanje. Ook deze landen leverden aanmer kelijk meer als vorig seizoen. Uit de invoergegevens van West-Duitsland blijkt dat Griekenland ook in de eerste week van februari behoorlijke hoeveelheden wist af te zetten. Het ging hier om een partij van 2500 ton. Het Hollandse aandeel is in dit licht gezien van zeer bescheiden omvang. Er mag aangenomen worden dat de Hollandse aanvoer ver der groeit en gezien de huidige concurrentie moet er op lagere prijzen gerekend worden. Sla Op de sla-markt viel er de af gelopen week weinig positiefs te bespeuren. Het bleef met de prijsontwikkeling droevig ge steld. De hele marktsituatie werd er eigenlijk ongunstiger op, door een groeiend binnen lands aanbod en een toegeno men concurrentie. Nu wil dit niet zeggen dat de buitenland se sla-telers met vette prijzen voor hun produkt gaan slepen. Ook de buitenlandse sla-telers moeten het met matige prijzen doen. Het heeft er dan ook alle schijn van dat er hier een slij tageslag geleverd wordt. Een Vreedzaam wapen In de glastuinbouw: het hete lucht kanon. ding staat wel vast, de lichte Hollandse sla kan niet concur reren tegen het zwaardere bui tenlandse produkt. Op de bin nenlandse markt is de lichte sla een concurrent voor de zware sla en wel in negatieve zin. De consument moet voor de lichte sla een stevige prijs betalen, 60 cent per stuk is be slist geen uitzondering. Als dan blijkt wat men voor dit geld heeft gekocht, dan blijkt het vaak een zakje met een paar vellen te zijn. Dit werkt nu niet bepaald stimulerend op de vraag en men kan zich afvragen of een groot aanbod van lichte sla de hele sla- markt in gevaar brengt. Voor de komende week wordt er op een groter aanbod gerèkend en de prjsdruk zal aanhouden. Overige gewassen Het aanbod van radijs werd wat kleiner, toch bleef de aan voer groter als vorig seizoen, de vraag bleef sterk en de prijs liep op. Zo werd er op donder dag 11 februari gemiddeld 1,26 per bosje betaald. Er wordt voor de komende week op een groter aanbod gerekend waardoor er lagere prijzen verwacht worden. Als gevolg van een groter aanbod nam de prijsdruk bij andijvie toe. De gemiddelde prijs daalde met 65 cent per kilo en kwam uit op 2,05. De aanvoer zal verder toenemen waardoor de prijzen verder onder druk komen. Door een kleiner aanbod en een goede vraag wist de prijs voor spruiten aardig stand te houden. Voor de B sortering veranderde er weinig, er werd 2,03 per kilo betaald. Voor de A sortering liep de prijs met 4 dubbeltjes per kilo op en kwam uit op 2,23. Door een kleiner wordend aanbod ziet het er naar uit dat de prijzen zich redelijk weten te handha ven. Prei werd de afgelopen week wat goedkoper, er werd 1,67 per kilo betaald. Er wordt een kleiner aanbod verwacht, waardoor er op gelijke of ho gere prijzen gerekend wordt. De prijsdruk bij witlof duurde onverminderd voort. Voor de sortering I werd er 2 gulden per kilo betaald en de sorte ring II bracht 1,65 per kilo op. Het aanbod blijft groot en de prijzen lijken niet veel te veranderen. Spinazie wordt in wat grotere hoeveelheden aan gevoerd, er werd 3,75 per kilo betaald. De aanvoer is echter nog zo beperkt dat er geen snelle prijsdaling wordt verwacht. Raapstelen deden het uitstekend, er waren zelfs prijsuitschieters van 63 cent per bosje. Veel vastigheid zit er vaak niet in de markt voor dit gewas, het prijsverloop is vaak erg grillig. Voor peterse lie en selderij kwamen er ook goede prijzen tot stand, nl. 70 en 75 cent per bosje. De in kas sen geteelde rabarber werd verhandeld tegen een prijs van 2,65 per kilo. Een minder bekend gewas als veldsla bracht 6,55 per kilo op. Het is tijd om de bloembakken een beurtje te geven. „Passtuk '81" is een hulp stuk bij het monteren en de monteren van de rookgasaf voerpijp van de cv-ketel. Het systeem (van handels onderneming Wigoma in Zaltbommel) bespaart tijd bij het jaarlijkse onderhoud en garandeert een goed passen de afvoer. Belangrijk zou ook zijn dat het opdrukken van de dakdoorvoer waardoor lekkage kan ont staan wordt voorkomen. Passtuk '81 is uitgevoerd in aluminium, kent twee stel houten en is leverbaar in maten met een diameter van 70. 80, 90, 110, 130 en 150 mm. Er moeten gegronde re denen zijn om de emaille laag van het bad te ver nieuwen met een middel, zoals dat door een Duitse firma op de Nederlandse markt wordt gebracht: Jaëger Badewannen Lack. Het gaat om een DHZ-pakket bestaande uit lak, harder en kataly sator, kwast, roller, po- lijstpapier en mengspatel. Dit alles in vier kleuren. De gegronde redenen hebben te maken met de prijs: ongeveer 140,- en dat is meer dan een nieu we bad van 170 cm kost; bovendien is het waterbe sparend. Uiteraard kan als tegenargu ment worden aangevoerd, dat men bij het vernieuwen van de emaillelaag niet hoeft te breken, doch als de conditie van de kuip eenmaal zo slecht is dat het emaille moet wor den vernieuwd, zal er met de ombouw ook wel iets aan de hand zijn. Voor badkamers in een bepaalde stijl, die bijvoor beeld om nostalgische rede nen niet vervangen kunnen worden, kan het spul worden toegepast. Voor het overige: bezint eer gij begint. De lichtste boorhamer die op Karwei '82 geïntroduceerd werd, is de Bosch UBH 2-14 SE met een gewicht van 2,3 kg. en capaciteit van 4 tot 14 mm in be ton. Het vermogen van de machine is 450 watt, maar er valt een sneller resul taat mee te bereiken dan met een slag boormachine van 1000 watt. Het rende ment wordt bereikt via een ingenieus elektro-pneumatisch slagmechanisme met roterende slinger. De boorhamer is uiteraard dubbel geïso leerd, heeft een uitschakelbaar slagmecha nisme (voor boren in hout en metaal), het toerental is elektronisch traploos geregeld en het gehele apparaat heeft een pistool- greep. Het apparaat kost ƒ715,- exclusief 18 pet BTW. Er zijn legio tuinliefhebbers, die min of meer de kriebels krijg 0 zodra, zoals nu, de dagen merkbaar weer langer beginnen worden. Zodra sneeuw en ijs het veld geruimd hebben, krijn ineens de tuin weer aandacht. De tuin, die er nog steeds beetje rommelig en schraal bijligt. Goed, hier en daar zien we neuzen van bolgewassen tevoorschijn komen; de crocus sneeuwklokjes, narcissen, hyacinthen en tulpen komen zichtig even kijken hoe het boven de aarde is. Maar toch: de dagen lengen begint de winter te strengen", zeiden grootouders al. Met andere woorden: 't is nog geen lente! Maar dat mag ons niet hinderen; we kunnen nu al heel wat gen doen. Wie de gewoonte heeft, al vroeg in het voorjaar plat glas te werken, kan nu al wortelen, radijs, raapstelen, kers en snijsla uitzaaien. Het zal allemaal een beetje van het weersverloop in de komende weken, maar met beetje geluk zal het best gaan.' Vroege aardappelen kunnen we in het licht in platte bakken ten spruiten, ze worden dan straks met spruit en al Maar bedenk wel, dat ze dan uitermate gevoelig zijn voor nachtvorstje! Ruige mest of compost kan nu uitgespreid worden in onze we laten het even liggen en spitten het straks netjes mje Ook in de avonduren kunnen we al met de tuin bezig zijn: kunnen op millimeterpapier onze tuin netjes uittekenen en een „tuinplan" opmaken. Elk bed, elk perkje, wordt dan schaal ingetekend. Op werkelijk heel goed beschutte de groentetuin kunnen we zo om en bij half februari en schorseneren uitzaaien. Ook sommige zomerbloemen kunnen al heel vroeg gezaaid den: leeuwenbekken, salvia's en petunia's om er slechts te noemen. Natuurlijk kunnen we ook wachten tot mei dan in de vrije grond te zaaien, maar ze zullen dan heel later bloeien. Deze bloemzaden kiemen pas goed bij een temperatuurtje zo'n 20 graden of hoger. We zullen de zaaibakjes dus op een delijk warm plekje moeten plaatsen. Dek ze af met glas vochtverlies te voorkomen. Als de jonge plantjes straks vijf blaadjes hebben, kunnen we ze „verspenen"; dat wil we verplanten ze in een ander kistje of in potjes; zet ze dan een wat koeler om ze alvast te wennen aan de Straks gaan ze immers naar de „vrije grond". Bloembakken kunnen we ook alvast wat gaan Knolbegonia's zijn uiterst dankbare planten in zo'n maar ze zijn ook meestal een beetje laat. Daar kunnen we aan doen, door de knollen nu al in potten te zetten en ze een schemerig plaatsje te zetten; ook alweer niet te koud liefst een tikje warm. Denk erom, dat bij die begoniabollen holle, ingedeukte kant de bovenkant is. We laten ze spruiten, later worden ze dan afgehard, dat wil zeggen, een je gewend aan de koudere buitentemperatuur en zo tegen kunnen we ze in onze bloembakken zetten. We krijgen op manier eerder bloemen en ze blijven evengoed het hele door bloeien. Of beter gezegd: de hele zomer. Er is met bloembakken overigens heel wat te doen. Denk eens over na, welke mogelijkheden er zijn. Legio planten zich voor gebruik in bloembakken. Een kozijn bijvoorbeeld dat danig verrot is en toch nog even moet blij ven zitten, omdat vervan gen nogal in de papieren kan lopen, krijgt via een behandeling met een spe ciaal impregneermiddel een gegarandeerde over levingskans. Vrij nieuw is het spul „Rot- tex", een „hout-verharder" van twee componenten-im pregneer dat met de kwast wordt aangebracht en na 24 uur „harden" is te bewerken met schaaf, boormachine e.d. Daarna pakt men de verfkwast en je ziet er gee barst van. De grote gaten - het is wel even wenselijk i dat verteerde hout eruit t peuteren zijn te vuile met speciale houtmassa. E impregneer kost per bus van 250 cc. ƒ21,25 en houtmassa per pond 22,40

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10