ternationale handel :eehondenbont loopt «|p laatste benen In komende jaren drie kwart miljoen banen gevraagd Twaalf jaar voor daders van taximoord ^NENLAND Rechters partijdig' „1200 banen weg bij fusie in onderwijs" Marechaussee ook naar Sinaï nti-bontacties raken de handel niet, maar wel de fokkers CcidócSomant Kostbare discussie Bij volgend munitietransport niets aan toeval overlaten eslissing over ïrnwapens pas na <Verleg met Kamer „Meer werk door koopwoningen weer LEIDSE COURANT VRIIDAG 12 FEBRUARI 1982 PAGINA 9 linigen discussie ■gie slaan toe n onze parlementaire redactie) ;CHT De bezuinigingen die de jroep Brede Maatschappelijke $ie (kern) energiebeleid moet jsen, hebben het eerste slachtof- emaakt. Een voor vandaag in it te houden symposium Energie inleving in perspectief, onder •rschap van het lid van de ep mevrouw Rempt, is ge- omdat de Stichting Energie in- je niet meer zeker is van een [e stuurgroep toegezegde subsidie miljoen gulden. De stuurgroep zich op een nieuwe verdeling subsidieverzoeken. Activiteiten r nen die subsidie al hadden toe- gekregen, zullen tot formele be moeien wachten. MAASTRICHT De Limburgse actievoerder Dirk („de rooie reus") de Vroome, vindt dat rechters zich niet inle ven in situatie en emoties van gewone arbeiders. Dit zou blijken uit de straffen die in ons land worden opgelegd. De Vroome meent dat de onpartijdigheid van rechters grote schade kan lijden, doordat „amper een half procent" van hen uit werknemerskring komt. Hij wilde de Maastrichtse politierechter Hermesdorff gisteren toen hij zich moest verantwoorden voor belediging van wethouder Durlinger uit Sittard onbevoegd laten verklaren. Tijdens de rechtszaak deelde De Vroome enquêteformulieren uit aan het publiek. Daarop kon men aangeven of de wethouder „een bandiet, een huichelaar of een monsterachtig mens" is. Voor deze kwalificaties had de wethouder hem voor de rechter gedaagd. Volgens De Vroome had Durlinger een zwaar gehandicapte man uit een woning laten zetten. De rechter wees het verzoek van de rooie reus af, waarna deze meteen beroep aantekende. DEN HAAG Onderwijsvakorganisaties zeg gen dat er 1200 banen verloren zullen gaan bij een samensmelting van de pedagogische acade mies en kleuterleidsteropleidingsscholen tot pedagogische academies voor het basisonder wijs (PABO). Zij vinden dit onaanvaardbaar. Staatssecreta ris Deetman heeft een formatiesleutel voor de PABO voorgesteld, waarbij er per 100 studen ten 192 lesuren worden toegekend. Dit aantal uren is nu 250. Volgens de vakorganisaties is het dan ook onmogelijk de nieuwe opleiding voor leerkrachten basisonderwijs, die over twee jaar moet beginnen, inhoudelijk verant woord vorm te geven. DEN HAAG De directeur-gene raal van de Multinational Force and Observers, de Sinaï-vredes- macht, heeft de Nederlandse rege ring gevraagd naast een verbin dingseenheid ook een klein deta chement van de Koninklijke Ma- rechausee naar de Sinaï-woestijn te zenden. Dit detachement moet dan bij de MFO algemene militai re taken uitvoeren. Minister Van Mierlo heeft op het verzoek wel willend gereageerd. Een definitief besluit moet nog genomen wor den. De militaire politie-eenheid moet in totaal uit 21 man bestaan. lei HAAG De inter- ïale handel in zee- inbont loopt op z'n benen. Alles wijst i dat het Europese ment volgende d unaniem het voor al steunen de import eehondenbont in de e verbieden en de achting is dat de EG- iministers in de Mi- tad het voorstel heel snel, wellicht al binnen een jaar, zal overnemen. Dit heeft de voorlichtings dienst van de Europese Gemeenschap in Den Haag gisteren bevestigd. Met een importverbod in de EG valt zeventig procent van de Canadese uitvoer van zee hondenbont weg. Canada ex porteert het bont via Noorwe gen vooral naar de Bondsrepu bliek. Van de vijf Scandinavi sche landen heeft Denemar ken al een importverbod en zullen Zweden en IJsland zeer waarschijnlijk volgen. Wan neer West-Duitsland eenmaal niet .meer zal importeren, zal Noorwegen, waarschijnlijk met Finland, alras de buurlan den volgen. Volgens de woordvoerder zal Rusland voorlopig zeehonden bont blijven verhandelen, al schijnt het niet om hoge quota te gaan. „Van zeehondenbont wordt al nauwelijks meer kle ding gemaakt. Het witte bont van de zeehondenbaby's vindt alleen nog z'n weg naar lan den in het Verre Oosten waar het wordt gebruikt voor acces soires. Bijvoorbeeld voor het overtrekken van barkrukjes in dure nachtclubs". Greenpeace Even verwoed als voorgaande iaren zal Greenpeace ook dit keer de jacht op zeehondenja gers voeren. De organisatie is bepaald niet aangeslagen nu de Canadese regering de pels jagers toestaat dit jaar 16.000 zeehonden (186.000 in totaal), meer neer te knuppelen dan in vorige jaren. De organisatie zal blijven strijden tegen de jacht op zeehonden, walvissen, vinvissen en potvissen. In een brief aan minister De Koning van Landbouw heeft Kritisch Fauna Beheer ver zocht de jacht op vossen en De zeehondenja ger maakt met enkele uithalen van zijn houweel een eind aan het korte leven van een zeehondje. Een triest lot dat volgende maand en wie weet voor de laatste maal, weer ettelijke duizenden soort genoten bescho ren is. hun jongen in Nederland van 15 februari tot 15 juli te stop pen. Wij maken ons in Neder land uitzonderlijk druk over het doodknuppelen van zee hondjes, maar jonge vossen on dergaan hier hetzelfde lot. Ja gers graven vossenburchten uit, doden de jqngen en verko pen ze aan preparateurs, die ze voor 500 gulden 't stuk van de hand doen. Een aardige bijver dienste, maar het heeft niets met natuurbeheer te maken, aldus de vereniging. HAAG De harde |el in zachte spullen, onthandel in ons lijkt geen nadelige |gen te ondervinden protesten tegen het ndelen en dragen ont. Toch voelen de en handelaren jen de muur gezet eties zoals het be- f van etalageruiten ïnthandels, het ge- dig bevrijden van protesten tegen het neerknuppelen van zeehondenbaby's. „Want wat doen we eigenlijk fout?", zegt H. Bekke van de Nederlandse Vereniging van Groothandelaren in Bontvel len. „Men vergeet telkens dat de Nederlandse bonthandel in ternationaal voorop heeft gelo pen in het uitbannen van de handel in vellen van bedreig de diersoorten". gebracht en in '74 hebben we in een gezamenlijke verkla ring met het Wereld Natuur Fonds gezegd dat we voortaan zouden afzien van huidenhan- del van alle bedreigde dier soorten", aldus Bekke. Het is de Nederlandse bont handel in de tweede helft van de jaren zeventig zeer voor de wind gegaan. Over de gehele branche genomen werd er jaarlijks 300 tot 350 miljoen gulden verdiend. De laatste ja ren is het wat minder. Bekke denkt echter dat die teruggang eerder wordt veroorzaakt door de algehele economische reces sie dan door protesten tegen het verhandelen en dragen van bont. Bovendien is de po sitie van de ongeveer 250 nerts- en blauwvosfokkerijen in ons land, nationaal gezien, vrij onaantastbaar. Van de to tale Nederlandse produktie van 800.000 vellen gaat drie kwart naar het Verre Oosten. In landen als Korea en vooral Japan vinden de vellen gretig aftrek. hoewel geen goudmijn. De prijzen staan niet onder druk van welke actiegroep dan ook." Volgens een fokker van nert sen en blauwvossen, de heer Goezinnen uit Putten, voelen de fokkers zich door de acties vaak onder druk staan. Hij zegt zich te kunnen voorstel len dat sommige mensen tegen het dragen van bont zijn. Waar hij echter tegen tekeer gaat is het gewelddadig bevrii- den van gefokte nertsen zoals het Dierenbevrijdingsfront eind vorig jaar presteerde. „De mensen slepen er zaken bij die kant noen wal raken. En de fokkers kunnen zich niet verdedigen, want in de krant komt niet dat onze vere niging bij het 25-jarig jubileum in Den Bosch vijfduizend gul den aan het Wereld Natuur Fonds heeft geschonken en voor drieduizend gulden aan beeldjes voor het fonds heeft verkocht". „Het gaat ons niet om het zo goedkoop mogelijk huisvesten van de dieren. Voorstellen van de vereniging Lekker Dier zijn voor ons vaak best be spreekbaar. De fokker is in de eerste plaats begaan met de conditie van de dieren, anders kan hij wel fluiten naar een goede pels. Het is geen bio-in- dustrie, zoals met kistkalveren en dergelijke het geval is". HENK ENGELENBURG WAAR botte vasthoudendheid toe kan leiden is deze week weer eens gebleken, toen jhr. mr. De Brauw uit de geldbui del van minister Terlouw van Economische Zaken nog eens 1,8 miljoen gulden klopte voor de financiering van de Brede Maatschappelijke Discussie over energie. Van de dertien mil joen gulden, waarop De Brauw indertijd als discussievoorzit ter was aangenomen, wist hij zo via de „uiterste grens" van 25 miljoen gulden, uiteindelijk 26,8 miljoen te maken. WAARMEE tevens de „flexibiliteit" van minister Terlouw is aangetoond. Brutaal volhouden loont kennelijk. Het is goed dat de maatschappelijke discussie nu gewoon doorgaat. Het is echter uiterst wrang dat het, in een tijd waarin de ui terste soberheid is geboden, met de financiering ervan is ge gaan alsof het geld niet op kan. Het is te hopen, dat de Brede Maatschappelijke Discussie vanaf nu uitsluitend over energie zal gaan en niet meer over geld, zoals helaas tot nu toe vrij wel uitsluitend het geval is geweest. DEN HAAG Minister Van Thijn van Binnenlandse Zaken heeft in de Tweede Kamer gisteren verklaard bij het tweede munitietransport vanuit Eemshaven, rond 19 februari, niets aan het toeval te zullen overla ten. Voordat het tweede proeftransport van Ameri kaanse munitie voor de in West-Duitsland gelegerde troepen van start gaat de NS houdt de aanvraag nog in beraad zal overleg gepleegd worden met de com missarissen van de koningin in de bij het transport be trokken provincies en de procureurs-generaal. Van Thijn zegt dat zonder pardon zal worden opgetreden tegen demonstranten die de rails blokkeren. In gezelschap van minis ter De Ruiter (Justitie) en de staatssecretarissen Stemerdink (Defensie) en Van der Doef (Verkeer) moest hij veel kritiek uit de Kamer aanhoren over het weinig slagvaardige beleid tijdens het eerste transport. De bewindslieden gaven toe dat ze de situa tie tevoren hadden onderschat. Tijdens het debat kreeg CPN-fractieleider Bakker het aan de stok met PvdA-woordvoerder Roethof. Bakker probeerde de diepere oorzaken van de acties te ontrafelen en sprak van „dap pere mensen" die de rails durfden blokkeren met gevaar voor eigen leven. Toen hij een vergelijking maakte met de spoorweg staking van 1903 en andere socialistische acties, wees Roethof hem woedend terecht. Hij verweet Bakker dat hij de arbeiders beweging geen goed deed door de strijd van de eerste socialisten voor een beter bestaan te vergelijken met de gewelddadige ac ties tijdens het munitietransport. Portretten vorstenhuis naar museum paleis Het Loo AMSTERDAM De provincie Noord-Holland zal acht afbeel dingen van leden van de koninklijke familie in bruikleen af staan aan het Rijksmuseum paleis Het Loo in Apeldoorn. Het zijn schilderijen, staatsiefoto's, een aquarel en een tekening van koningin Wilhelmina, koningin/princes Juliana en prins Ber nard. Gepedupteerde Staten besloten tot de uitleen omdat de ruimte in het Provinciehuis ongeschikt is om dergelijke grote portretten op te hangen. )IT GIFGASWAPENS IN NEDERLAND iter Den Uyl oog in oog met werkgeversvoorzitter Van Veen. Lachende toeschou- de voorzitter van de christelijke werkgevers Van EIJkelenburg en staatssecreta- an Zeil van economische zaken. (Van onze parlementaire redactie) HAAG Het kabinet zal pas een beslissing ne- over de eventuele plaatsing van kruisraketten in y irland als het parlement zich daarover eerst heeft jj sproken en als over die uitspraak van het parle- 9ioverleg is gevoerd met de NAVO-bondgenoten. »j het nemen van een besluit over het afstoten van de be- ^ernwapentaken die het Nederlandse leger vervult, zul- V irlement en NAVO nauw worden betrokken. Minister Van (Defensie) heeft dit gisteren in de Tweede Kamer gezegd het debat over de Nederlandse NAVO-bijdragen. minister Van Mierlo als zijn collega Van der Stoel (Bui- idse Zaken) spraken hun ongerustheid uit over de uitbrei- "an het aantal chemische (van gifgassen voorziene) wapens de Sovjet-Unie en over de plannen van de Amerikaanse ng hetzelfde te doen. De bewindslieden verklaarden na- telijk, dat het Nederlandse leger nimmer met chemische is zal worden uitgerust en dat de regering geen opslag van ische wapens in ons land zal toestaan. De regeringspartijen in hierom in een motie gevraagd. Wel zal, met het oog op Ogenomen aantal chemische wapens aan Sovjet-zijde, het I rlandse leger beter beveiligd gorden tegen die wapens. Universiteiten: deel van bezuinigingen onverantwoord DEN HAAG Een deel van de bezuinigingen die sinds 1978 bij universitei ten en hogescholen zijn doorgevoerd op de post overige lasten moet onge daan worden gemaakt. Dat hebben de colleges van bestuur van de uni versiteiten en hogescholen gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. Het kan eenvoudig niet of de noodzakelijke voorzieningen en onderhoud van gebouwen komen onverantwoord in het gedrang, aldus de colleges naar aanleiding van het financieel schema voor 1983-86. De be zuinigingen belopen de laatste vier jaren 7, 15, 25 en voor '82 19 25 procent. Sinds '78 is de rijksbijdrage sterk achterge bleven bij de inflatie. (Vervolg van de voorpagina) Het bezwaar van Kok te gen het banenplan van de regering was, dat de ont- werp-nota nog veel te weinig concreet is. Uit niets blijkt, of het plan in 1982 inderdaad 60.000 ar beidsplaatsen zal opleve ren, wat Den Uyl in het vooruitzicht heeft gesteld. Eerder berekende het Centraal Planbureau, dat al de voorgenomen maat regelen tot niet meer dan 50Ö0 plaatsen zouden lei den. Een herberekening wil maar niet uit de com puters komen. Dat kost meer tijd dan we gedacht hadden, zei Den Uyl, maar hij liet wel blijken dat het niet aan de reken machine ligt maar aan de „toeschouwers", die er van alles in willen stop pen of uit willen laten, een competentiestrijd ook. Waarop Van Veen cynisch riep: „Ik heb gehoord, dat het Planbureau bij die 5000 plaatsen blijft". Waarna Kok: „Wij houden het kabinet aan de 60.000, die het beloofd heeft". De FNV-voorzitter zou zelfs willen, dat er nog een schep bovenop wordt gegooid, gelet op de werkloosheidsontwikke ling. En dan niet via blinde, ongerichte lastenverlichting, maar een steun toegespitst op levenskrachtige sectoren, waar steun zichtbaar banen ople vert. Hij zag er wel financiële (Vervolg van de voorpagina) Verdachten hadden vlak voor de moord overlegd hoe zij het snelst aan geld konden komen om de huur van nieuwe woon ruimte te betalen. Hun keuze viel op een al wat oudere, niet zo sterke taxichauffeur, dié zij hal verwege de rit Amster dam-Den Haag zouden overvallen. Hun slachtof fer vonden zij op het Rembrandtplein, de standplaats van Jan Scholts. Triest detail was, dat de Amsterdammer die dag officieel bezig was met zijn laatste nacht dienst. Scholts had kort tevoren juist uit veilig heidsoverwegingen een nieuwe baan aanvaard als suppoost in het Rijksmu seum. In het gezelschap van de twee verdachten bevond zich ook een 16-jarige Marokkaanse jongen. Deze werd in een be sloten zitting conform de eis tot zes maanden tuchtschool veroordeeld. De jongen ging in de taxi mee om de chauffeur tot een sanitaire stop te bewe gen, zodat zijn vrienden hun slag konden slaan. De koelbloedige moord heeft vooral onder hoofdstedelijke chauffeurs beroering gebracht Bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat werd daags na de begrafenis van Jan Scnolts, die door honderden collega's uit het hele land werd bijge woond, aangedrongen op ver plichte veiligheidsmaatregelen voor alle rijdende taxi's. Bij het vonnis waren vanmorgen de weduwe van Scholts en en kele taxichauffeurs aanwezig. V) VELP Als de overheid bouw en aanverwante bran- meer premiekoopwoningen en ches duizenden arbeidsplaat- minder woningwetwoningen sen op. Dit zegt de Neprom, de bouwt, bespaart dat niet alleen Nederlandse Projectontwikke- veel geld, maar levert het de ling Maatschappijen in Velp. Het zou de overheid een mil jard per jaar aan investeringen en dertig miljoen aan subsidies schelen. Volgens de Neprom ontstaat meer werk doordat de bouw van koophuizen arbeid- sintensieveer is dan van huur woningen. De bouw van een woningwetwoning kost een half manjaar, een premiewo ning één manjaar, terwijl een vrije sectorwoning twee man jaren vergt, aldus de Neprom. ruimte voor, al was het alleen maar door de oliemaatschap pijen aan te pakken in hun aardgaswinsten. Daarover en over de hele economische situ atie had hij met Terlouw een robbertje willen vechten, maar die liet het afweten Kok toonde zich ook ontstemd, dat Den Uyl het voornamelijk gooit over de boeg van deel tijdbanen en van andere vor men van herverdeling van ar beid niet wil weten, met name niet van arbeidstijdverkorting. MHP-voorzitter Van der Scha lie toonde zich hierover ook bedroefd. Als de werkgevers ruimte wordt gegeven voor in vesteringen, zal.dat vooral lei den tot inhalen van automati seringsachterstanden en die kósten banen zoals automatise ring ook tot dusver al verlies van arbeidsplaatsen veroor zaakte, zo zei hij. De arbeids tijd moet dus korter. Den Uyl zei tenslotte, dat hij geen gloednieuwe, onverwach te commentaren had gehoord, maar toch voldoende had op gestoken om zijn banenplan een definitieve vorm te kun nen geven. Verder contact met de sociale partners zal er hier over niet meer zijn. Het ba nenplan komt nu weldra in het kabinet ter sprake. Den Uyl kon nog niet aangeven wanneer het in de openbaar heid zal komen. „Wanneer je ziet, dat in de ko mende jaren driekwart mil- 1'oen mensen om een baan zul- en vragen (500.000 werklozen nu al en o.m. 200.000 school verlaters komen erbij) moet er wel een plan komen met een nieuwe benadering en nieuwe instrumenten om die aantallen te verminderen. Het plan zal geen wondermiddel zijn, hope lijk heeft het wel een provoce rende werking." Weersgesteldheid van gisteren temp temp eleg Eelde Vrij zacht DE BILT De nacht is het na het voorbij trekken van een smalle regen zone vrij snel opgeklaard, waardoor op veel plaaten in het land mist ontstond en de temperatuur hier en daar tot iets onder het vriespunt daal de. Inmiddels is alweer zach ter lucht naar ons land onder weg. Het is een diepe depressie op de oceaan die aan zijn zuid flank deze zachtere lucht naar de westrand van het Europese vasteland stuwt. Door het dichterbij komen van de de pressie zal ook de wind in ons land toenemen en kan er mor gen, voornamelijk in de och tend, enige tijd regen vallen. Na morgen nemen de regen kansen weer af door de ont wikkeling van een hogedruk- gebied boven de Oostzee en omgeving. Oen Hektor Ui. R'dam Vllsslngen Z.-Limburg Kopenhagen geh.bew. S 1 0 n Lissabon on be* IS I On Locarno n.ont. - - ft London l.bew. 11 2 In Luxemburg e.bew. 10 2 On Stockholm Wenen Zilrich Casablanca *w bew. is tan boel geh.bew. Las P almas on bew. Beiroet on bew. geh.bew. 2 -2 0 it

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9