Weer Zuidlare succesjes voor chef Jan Hollands c.s. Waanzin op de snelweg Jacques Roestenberg veroverde met KorteraarsRoem nationale titel n AD/REGIO ciieweeK in rNoora vraagt egrip voor buitenlanders LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 FEBRUARI 1982 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom "ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. 11 nif ,ie kf spl )EN Een groot- epse actieweek moet eiden Noord meer be- kweken voor de Tur en Morokkanen. „Er groepen in Nederland, rei allerlei onzin rond dien en de buitenlan- de schuld willen ge- van alles wat niet t Trap daar rtiet in: echte tijden wordt dat geprobeerd." Deze [ere zinsnede staat in die ter gele- te leid van de actieweek ru! it uitgegeven. Voor itueel sluimerende ,els ede met buitenlan- ((loor de Nederlan- in de wijk) willen de atiefnemers begrip in hebben. de initiatiefnemers be- een kleine waslijst van nties: club- en buurthui-' mensen uit het onderwijs, terken, gezondheidszorg, 3111 Werkgroep buitenlanders, dichting Welzijn Buiten- ers 'Rijn en Lek', buurtco- Js- De brochure en ook llteEehele project draagt de JS 'Mensen en mensen'. Ge- JlV nde de actieweek, die va. t van 13 tot en met 20 fe- acl ri, wordt de makkelijk leesbare brochure in de wijk verspreid. In de eerste zinnen, om direct misverstanden uit de weg te ruimen, staat te lezen: mensen bij u in de buurt, met andere gewoonten en een an dere taal. Mensen, die net als u en ik in Leiden en omgeving werken en hun belastingen en sociale premies betalen." In de daaropvolgende hoofdstukjes komen de vaak belabberde woonsituatie van de buitenlan ders en hun niet al te prettige dagelijkse arbeid aan de orde. Getracht wordt de lezer zich te laten verplaatsen in de situatie van de buitenlander. In de hoofdstukken 'feesten' en 'ko ken' is niet langer sprake van kommer en kwel. Geprobeerd wordt om de Islam in beginsel uit te leggen. En behalve, dat wordt verteld met welk voed sel de Marokkaan of Turk op gezette tijden zijn dis zoal be dekt vindt, worden ook enkele recepten van kostelijke dran ken gegeven. Behalve dit leesvoer is er tij dens de actieweek natuurlijk op diverse plaatsen in Noord het een en ander te beleven, De manifestaties hebben plaats in de drie buurthuizen in Noord: de Kooi aan de Drift- straat, 't Spoortje aan de Bern- hardkade en buurthuis Groe- noord aan de Pasteurstraat. *£ijdens de actieweek zijn er in de buurthuizen dagelijks van 9.00-17.00 uur en van 20.00- 22.00 uur tentoonstellingen te bezichtigen. Door middel van film- en video worden tal van zaken belicht. De buitenlandse culturen bijvoorbeeld, over de vooroordelen van de samenle ving met betrekking tot gast- arbeidsers, over de positie van de Marokkaanse vrouw en zo voort. Daarnaast zal er uiter aard veel gepraat en veel mu ziek gedraaid worden. Zo is er op woensdagavond 17 februari een discussiebijeenkomst over het beleid van de gemeente Leiden inzake de migranten. Aan de discussie nemen onder anderen vertegenwoordigers van alle gemeenteraadsfracties deel. Ook de kerken participeren enthousiast in de actie. In de Bethlehemkerk begint op 14 februari om 10.00 uur een Open Deur Dienst. Het onder werp is 'de vreemdeling in ons midden'. Eenzelfde dienst wordt op dezelfde dag en het zelfde uur gehouden in de ge reformeerde Petrakerk. Voor gangers zijn respectievelijk ds. A. Dronkers en ds. H. Horten- sius. In de katholieke OLV Hemelvaart en St. Jozefkerk tenslotte, komt dit onderwerp in de diensten van Pastoor de Ridder in de aandacht (13 fe bruari om 19.00 uur en 14 fe bruari om 9.30 uur en 11.00 uur). ff „JACQUES SALOON" ZIJN KNIPPEN, ANTIEKEN PORSELEIN HOOFDZAKEN H life UD] Jljele 1 de ge mul enige dat je er niet za t zult horen is „jippie- febrimaar voor de rest kun je wat verwachten in „Jac- Saloon", in Zevenhoven, gen in the far east van verspreidingsgebied van i krant. De Saloon zou in een kappersbedrijf moe wezen, maar „omdat er alles kan gebeuren en gebeurt" buiten het ppen en föhnen om, heet zaak van Jacques „Sa- waar de sfeer van het le Westen een beetje na- kt. Bij Jacques Roesten- (die zijn leeftijd laat 'Rommelen rond de 37, 38 langr) kom je allereerst in een itterie. Lang voordat aptafel, de draaistoe- en draaiwasbakken hebt iekt, wordt je oog gevan- door een wijdse uitstal- van antieke kasten, .dijl stzinnig gearrangeerde aai ecties porselein en kristal, rg riezen en glaswerk, snuis- jen van kwaliteit Alles is rite koop, behalve de leven- kappershave en de beno- je rekwisieten voor een rig gemodelleerd hoofd. arlijk, Jacques' domein is gst ongebruikelijk voor coiffeur, zeer opmerke- Ja< ook. Jacques, moet ik ana'gen, is geen dorpskapper e goede en orthodoxe zin i het woord; nee, hij en - assistentes maken zich R1 ir in een „salon van de 4wa vi d ge stenberg: haar-artiest in van „country". Ik kom er I. J ks uiteraard op terug, ir in het vlug voorbijgaan 1 ik alvast mede, dat e n lak" landelijk met een su- ir g model uit de bus van een amerend bekend Frans k van haarcosmetica is ipeeomen. Roestenberg kapte „onbekende Nederlan- stuurde een foto daar in en werd verleden aruik gewoon eerste Na een [durige selectie werd hij 70 inzendingen nommer „Daar rolde ik dus uit", een mannenmodel. Want ues wast, droogt, knipt ide uitend herenhaar („ik va alleen de mannen") en ma ua dat controlerend bij. oon a aantal alinea's verder pla er daarover, zil jjj bbelaartjes ques, van huisuit Roesten ent g, sinds 1944 dat jaar fel ft ie wel, de snoodaard anj door zijn meisjes babbe- vaj tjes, en dropjes presente en balletjes om op te zui- Uit een grote glazen ede ui komt dat snoepgoed. i gewenst wordt ook koffie rge frveerd, en Jacques pre- sstu teert uit een kistje een koe je havanna, die ik als af- n h dinnersigaar bewaar. Vrij ioh 1 zijn ook de tekeningen d. de muur, geprijsd en al. da it alles immers is bij Jac- va s te koop. Technieken ar ter glas hangen er in een [ebt ielende expositie. Van- g en morgen zijn het stoe- in leder, met een «•verleden waarschijn- Ook Roestenberg is, be- Jacques Roestenberg modelleert In zijn Saloon tegen een antieke achtergrond. halve kapper, motorfanaat. Wat hem een keer op een harde klap op het wegdek kwam te staan. Een ongeval dat hij overleefd heeft, maar hem niet bekeerd. Zo staat en beweegt Jacques zich in de kap- en kniphoek van zijn Saloon: wit, openval lend shirt, met korte mouw tjes die tatoeages gedeeltelijk bedekken; zwarte lederen dofglimmende broek, gesto ken in korte vaalgroene laarsjes. Ik vergeet te vragen wie zijn eigen haar bijhoudt: kort, stevig, los, met een heel klein kruintje dat over enige tijd groter geworden zal zijn. En een snorremans, is Jac ques ook. De Saloon heeft een kruidenier als naaste buur, in het leuke kleine winkelcentrum Albrechtshof, in de nieuwbouw van Zeven hoven dat zich Klappersgat laat noemen, zolang er carna val in de omgeving heerst. Staat ook op een bordje, bo ven de officiële aanduiding „Zevenhoven": „Klappers- gat" staat er, in plaats van Europese Gemeente. Terug naar de Saloon, met z'n kunstlederen zithoek. Di verterende muziek vanuit een stereo-installatie. In de kniphoek worden vrouwen kopjes vakbekwaam onder handen genomen door de meisjes Ingrid („hoofdfiguur hier"), Lydia en Helene. Ge woon en toch vlot charmant, in „pop-uitvoering". Wie nu opeens komt binnenvallen, is Adriaan de Horde, studerend, maar ook Jacques' compag non in de business. Zet bijna een gezicht van „zo, Sjaak is weer bezig". Maar Adriaan is in elk geval een horde die al door „Sjaak" genomen is. Want zakelijk is de Saloon- opzet geen kleinigheid. Zo eens in de anderhalve maand rijden „Sjaak" en Adriaan op Parijs aan, om daar antiek in te kopen. Voor het moderne werk houden beiden het op Nederland. Ik hou het nu verder maar op Sjaak, want Jacques is zo moeilijk typen, aldoor. Brabander Adriaan is dingen aan het uitpakken en sjouwt met do zen. Sjaak ontdoet zich van zijn historische last en vertelt me, dat hij in Keulen werd geboren. Daar, in Keulen, was het zoals men weet don deren, in de veertiger jaren. Sjaaks vader was een onvrij willige „gastarbeider" die voor de Duitsers moest wer ken; kreeg kennis aan een verpleegster die Sjaaks moe der werd. Twee dagen Keu len voor Sjaak. Daarna Til burg, 19 jaar lang. Zodat Sjaak een Brabander werd, hetgeen je nog gezellig aan z'n gutturale medeklinkers kunt horen. Ging voor het kappersvak voelen. Werd op geleid door een Tilburgse oom; nota bene ook al een Nederlands kampioen. Sjaak naar Zierikzee, om daar te knippen. „Ik ben een zwer ver: van Zierikzee naar Rot terdam, Amsterdam en Am stelveen". Twaalf jaar gele den kwam hij enigszins tot rust in Zevenhoven. Daverde nog jarenlang dag na dag naar de hoofdstad, op de mo tor en in het leer. Maar in Zevenhoven bevalt 't hem nog steeds opperbest. Anderhalf jaar geleden, na veel wikken en wegen, open de hij z'n Saloon in de Al brechtshof. Zijn klanten ko men voor een groot deel van buiten het dijkdorpje. Heren en dames, mannen en vrou wen, jongens en meisjes, zit ten bij hem door elkaar om hoofdelijk verzorgd te wor den. „De eerste paar maan den durfde geen mens hier naar binnen te komen", her innert Sjaak zich nog best. Knippen bij kunst, aarde werk en antiek en broos kris tal, alsof je bij de kunstafde ling van een groot warenhuis verzeild was geraakt, nee, dat was velen nog net iets te machtig. Maar die drempel vrees is door Sjaak geslecht, en de „plaatselijken" komen er nu graag. Trouwens, het haar groeit door, en een vaardigheid die Sjaak ten toonspreidt vindt men niet licht ergens anders in de na bijheid. Laat Sjaak nu al een keer eerder Nederlands kampioen herenknippen zijn geweest. Dat was in '69, „in de bedien densector; nu deed ik mee bij de patroons. Destijds werd ik getraind door Cor Houtman, zelf vijfvoudig kampioen. En ik heb ook nog wat toer nooien gewonnen", voegt Sjaak er en passant aan toe, alsof hij steekspelen had be zocht, waarop ridders elkaar uit het zadel wipten. Roes tenberg heeft het vak danig in de vingers. Die artistieke behendigheid heeft hem nu weer nationale lauweren op geleverd. Supermodel Een maand of drie geleden nam Sjaak een jongeman uit Korteraar onder z'n kam en schaar. Petro van Lammeren werd Roestenbergs „onbe kende Nederlander", zijn su permodel, opgemaakt als „pronkstuk" dat de jury tot verrukking bracht toen men de foto zag. Het beste model uit een paar honderd inzen dingen. „Nou, maandagavond komt de klap op de vuurpijl voor me. In het Congresge bouw in Den Haag, waar ook de best gekapte „bekende Nederlander en Nederland se" wordt gekozen. Onbeken de Petro gaat mee. Diens haar is intussen weer enorm lang geworden, dus ik kan weer volop aan de slag met hem. Zondagmiddag wordt zijn haar hier in de Saloon nogmaals in het succesvolle model gebracht, en dan moet het een volle dag goed blij ven zitten natuurlijk, met het oog op maandagavond. Het programma wordt gepresen teerd door Hans van Willi- genburg, die me vakvragen stelt, en ik moet ze beant woorden. Aan de hand van Petro, zeg maar. Daarna gaan we feesten. Er zit een huldi ging voor me in, en een bo- Welkom uitvloeisel van Sjaaks uitverkiezing is een vijfdaagse reis naar Parijs. „Ik ga daar in mei meedoen aan de wereldkampioen schappen herenknippen. Zal een zware dobber voor me worden. Op die kampioen schappen is ooit een Neder lander hooguit tiende gewor den. Ik neem Petro mee, als heel bijzondere kop, waar ik erg veel vertrouwen in heb. Dat is een kop, eigentijds en met karaktertrekken. Daar loop je niet gauw aan voorbij En Jacques Roestenberg gaat weer over tot de orde van het haar. riiakken en wegpiraten. De kunst is de politie en je rivalen te slim af te zijn. Volgens officiële ge gevens is er bij dit „sport ieve" evenement nog nooit een verkeersslach toffer te betreuren ge weest en dus reden ge noeg om er een filmko medie over te maken, waarbij letterlijk alle remmen los gaan. En wie zou je dit beter kun nen toevertrouwen dan stunt man Hal Needham, die al met de beide „Smokey and the bandit"-films bewees dat hij best voor zoveel actie kon zor gen, dat niemand naar zijn spelregie kijkt. „Op de snel weg breekt de hel los" - zoals zijn film in Nederland heet - is dan ook een soort allegaar tje van stuntwerk en slap stick. Een soort humor waar je van moet houden, al is in de aftiteling duidelijk dat de medespelenden zich tijdens de opnamen in ieder geval koste lijk moeten hebben geamu seerd. Daarin worden name lijk een aantal scènes getoond, die werden verprust omdat iemand zijn lachen niet kon houden of zijn tekst kwijt raakte. Eigenlijk het leukste deel van de film, al zitten er daarvoor ook wel hele dwaze sekwenties in. Onder het motto „Als je een film over deze illegale weg wedstrijd maakt, moet je ook flink overdrijven" gebeuren De „witte brigade" van Jan Hollands, chef-kok van het AC-restaurant in Leiderdorp, is er van de week weer te genaan gegaan. Jaarlijks doen de heren hooggemutst mee aan de „Salon Culinai re" in het Drentse Zuidlaren, waar werkstukken als vak bekwame hoogstandjes al dan niet gehonoreerd worden. In elk geval niet geconsumeerd, want alles wordt na bewon derd te zijn, weggekieperd. Tafels vol werkstukken deze keer van Jan Hollands zelf, Leo de Vos, Herman Wol ting en Bert Visser. Hollands veroverde een der de prijs met zijn spaghetti- model van de bekende Lei- derdorpse molen De Munnik („daar heb ik wel mooi 80 uur op zitten werken"); Her man kreeg eveneens een der de prijs met z'n „Croquem- bouche", een soezentaart met verschillende soorten room. Vindingrijke Herman had bovendien een „chaud-froid" gemaakt, „Oeteldonks carna val" genaamd, die een eer volle vermelding kreeg, evenal zijn hors d'oeuvre va- rié „Jacobus". Aardig idee van Jan Hol lands (met goedkeuring van zijn H.H.B. Hogere Horeca Baas): „Wie het gewicht raadt van de in de molen verwerkte spaghetti en dat gewicht weet ik exact krijgt een diner voor vier personen aangeboden". Chef Hollands (rechts) en zijn koks Leo, Herman en Bert bij hun uitgekookte werk stukken rechts de molen, links de soezentaart. er ook de gekste dingen. Needham laat weer Burt Rey nolds opd raven voor de hoofdrol, een coureur die met een ambulance de politie tracht te misleiden waar het om snelheidsovertredingen gaat. In plaats van de boze sheriff uit de „Smokey"-films, heeft Needham Reynolds ech ter dit keer voorzien van een aantal zeer kleurrijke rivalen voor de eindzege, zoals Roger Moore als de keurige Engels man Seymour, die zich uit- feeft voor James Bond, twee raai geschapen dames die ie dere politieman om hun vin ger winden, totdat zij een po litieagente ontmoeten, kara- tespecialist Jackie Chan en het duo Dean Martin en Sammy Davis junior als twee wel zeer ongeloofwaardige geestelijken. Reynolds' part ners zijn Dom de Luise als de stripfiguur Captain Chaos en de eenogige schurk uit vele westerns Jack Elam, die een zeer louche (vee)arts speelt. Peter Fonda mag nog even zijn „Easy rider"-rol herhalen en Charlie's angel Farrah Fawcett ontbreekt evenmin. „Op de snelweg breekt de hel los" is een wat chaotische, maar best wel gekke film, waarin de deelnemers aan de race elkaar zoveel mogelijk in de wielen rijden of eikaars banden laten leeglopen. Een film, die gered wordt door zijn vaart, al blijft voor ons de aftiteling met al zijn mislukte .opnamen wel het hoogtepunt. MILO De „Cannonball run" is een race tussen de oost- TRIANON/EUROCINEMA lal-Canon Ball (Op de anelweg braakt de kust van de Verenigde hel loa) mal Burt Raynolda, Roger Moore en Sammy Oarla |r. Ragle: Hal Staten en de 4500 kilome- Needham. ter verder gelegen West- 1 kust voor snelheidsma- Burt Reynolds (Links) en Dom de Lulse In een scene uit „Cannonball run".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5