Protesten tegen 'borrelput' van conservenfabriek Koeleman Bezwaren tegen woningbouw aan Vosterstraat verworpen Celstraffen voor rovende jeugdbende KINDEREN ONDER DOKTERSBEHANDELING NA INADEMEN GEVAARLIJKE GASSEN Orga nis UI jee wacht huidigi A „College hanteert oud raadsbesluit verkeerd" Buurtcentrum Ridderveld noemt college 'onsportief V erkeersdrempel voor Woubrugse Van Dorthstraat REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 FEBRUARI 1982 Prijsvraag voor naam nieuwe school ROELOFARENDSVEEN Het schoolbe- stuur van de nieuw te bouwen gïntegreerde basisschool aan de Lupinestraat, hoek Sota- weg heeft een prijsvraag uitgeschreven. Daardoor moet de nieuwe school aan een toe passelijke naam geholpen worden. Tot 1 maart aanstaande is iedereen in de gelegen heid een vindingrijke naam kenbaar te ma ken aan: Pastoor A. Saers, Past. Onelplein 1 of aan W. P. A. van der Werf, Lupinestraat 33. Meer dan één inzending is toegestaan. De inzendingen worden door een jury beoor deeld, zonder dat iemand van hen de naam van de inzenders kent. De winnaar of winna res zal bij de bekendmaking van de uiteinde lijke naam een toepasselijke verrassing (prijs) ontvangen. Hoogenboom lijsttrekker Alkemadese socialisten ALKEMADE Fred Hoogenboom is door het bestuur van de afdeling Alkemade/Leimuiden van de Partij van de Arbeid voorgedragen als lijsttrekker bij de komende raadsverkiezingen. De afdeling belegt donderdag 18 februari een openbare fractie- en ledenvergadering in café De Haven in Roelofarendsveen. Tij dens deze bijeenkomst mogen de leden zich uitspreken over de kandidatenlijst. Het is de eerste keer dat de PvdA als zelfstandi ge partij de plaatselijke verkiezingen in gaat. Vier jaar geleden maakte de partij deel uit van het Progressief Accoord Alkema de; een samenwerkingsverband met de PPR, dat op 1 januari van dit jaar ontbonden werd. De voorlopige lijst van de Partij van de Arbeid wordt aangevoerd door Fred Hoogenboom, die momenteel al namens de partij in de raad zit. Als tweede en der de staan Frans Schoonderwoerd en Richard te Brake genoteerd. Lineke de Koning is het eerste vrouwelijke kandidaat-raadslid. Receptie voor Bettine HAZERSWOVDE De be- sturen van de Nederlandse Tafel Tennis Bond en van de Hazerswoudse tafelten nisvereniging Avanti bie den Bettine Vriesekoop een receptie aan. Dit ter viering van het winnen van het Top 12-toernooi, dat vorige week werd ge houden in de Franse stad Nantes. De receptie heeft plaats zondag 14 februari vanaf 20.00 uur in het club huis van Avanti aan de Sportparklaan. DEN HAAG/ALKEMADE Twee bendes uit de Rijnstreek stonden gisteren voor de Haagse rechtbank. Hen werd een waslijst aan diefstallen en inbraken verwe ten. Recordhouder was een 19-jari- ge jongeman uit Roelofarendsveen die in totaal bijna tweehonderd vergrijpen op zijn conto had. Het werkgebied van beide bendes, die overigens geen onderlinge contac ten onderhielden, strekte zich uit over Lisse, Warmond, Den Haag, Koudekerk, Alphen, Boskoop en Bodegraven. Tegen een 18-jarige verdachte uit Nieuwe Wetering werd door de officier van justitie een celstraf van twaalf maanden geëist. De recorderhouder uit Roe lofarendsveen hoorde zeven maan den, waarvan twee voorwaardelijk tegen zich eisen. Tegen een 19-jari- ge inwoner van Rijpwetering werd vijf maanden geëist waarvan twee /oorwaardelijk en een 20-jarige verdachte uit Roelofarendsveen hoorde zes weken waarvan drie voorwaardelijk tegen zich eisen. De officier sprak van een „staal kaart van rooftochten". Een duide lijke reden voor de diefstallen had den de verdachten niet. Verdoven de middelen waren het in elk geval niet. De verdachten zijn nog nooit eerder veroordeeld. De tweede groep werd gevormd door vijf in woners van de Rijnstreek, gemid deld een tiental jaren ouder dan de leden van de andere groep. Ook deze benden roofde er op los. In braken en diefstallen grote aantallen gepleegd cier eiste tegen een 39-j, uit Koudekerk twaalf w straf waarvan vier voorn Zijn 22-jarige plaatsgem een eis van zeven ma; haald, waarvan twee lijk. Een 26-jarige Leiden de een eis van zes wekei jarige man uit Koudel maanden (twee voorwaar een 26-jarige Nieuwko maanden (twee voorw De officier constateerde, feiten niet eens precies worden achterhaald. Een de verdachten was al ee veroordeeld. De rechtban n het vonnis uit op 25 febri TER AAR Onder grote belangstelling werd gis teravond door de gemeen teraad van Ter Aar een raadsagenda afgewerkt, die de nodige stof tot dis cussie gaf. Het begon al met de spreekrechtbijeen komst, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt door omwonenden van de conservenfabriek Koele man, die heftige veront waardiging toonden over een ontluchtingsbassin, dat deze firma zonder hin derwetvergunning in ge bruik heeft genomen en waaruit gassen opstijgen die zeer gevaarlijk zijn voor de gezondheid. Ver schillende omwonenden hebben zich reeds - zo werd gezegd - onder don kersbehandeling moeten stellen. Namens een flink aantal om wonenden voerde mevrouw v.d. Hoorn het woord in de spreekrechtbijeenkomst over de hinder, die wordt onder vonden van de „borrelput" van de conservenfabriek Koe leman. Gebleken was, dat deze put zonder vergunning in stand wordt gehouden. Ver schillenden kinderen - zo be toogde mevr. v.d. Hoorn - heb ben zich als gevolg van de stankoverlast al onder dok tersbehandeling moeten stel len wegens aantasting van de luchtwegen, hoofdpijn e.d. „Het is niet te harden", zo zei zij. Tevens sprak zij namens de groep ontevredenheid uit over een door de gemeente belegde bijeenkomst. Er werd daar geen oplossing op korte ter mijn aangegeven en toen men vroeg om inzage van de hin derwetvergunning, moest dat schriftelijk worden aange vraagd. Burgemeester Verhoef vond het erg jammer, dat men zo te genover de gehouden bijeen komst stond. Het college heeft, zo zei hij, juist eerlijk en op recht alle informatie verstrekt. Wij moeten echter binnen zeer smalle marges werken, zo bracht hij naar voren, want een eventuele sluiting van het bedrijf is evenzeer in het ge ding. De directie is goedwil lend en wil met gemeente en omwonenden op de kortst mo gelijke termijn een afdoende oplossing vinden voor het pro bleem. Dit zal echter toch eni ge tijd vergen. Intussen - zo zei Verhoef - wordt door het col lege op een noodoplossing aan gedrongen zodat deze zomer de problemen zich niet in die mate meer zullen voordoen. Deze ontboezeming gaf de raad het nodige vertrouwen in het collegebeleid en men ging akkoord met de koers, zoals deze door burgemeester en wethouders werd aangegeven. Vosseschans In een later stadium kwam in de raad ter sprake de proble matiek rond de school „De Vosseschans". Zowel de kleu terschool als de lagere school moeten met 1 klas uitbreiden. Het college had de oplossing daarin gevonden, dat de extra klas van de kleuterschool in een lokaal aan de Mijsstraat (thans in gebruik bij de Wereldwinkel) wordt onder gebracht, terwijl de extra klas van de lagere school in de ge meenschapsruimte van het hoofdgebouw wordt onderge bracht. Met dit laatste nu, had de CDA-fractie bij monde van voorzitter P. J. van Rijn nogal wat moeite. Men wilde deze klas eveneens in het gebouw aan de Mijsstraat onderbren gen en wel in de lokaliteit waar nu de Peuterspeelzaal is gehuisvest. Wel ging van Rijn er daarbij vanuit, dat dan een afdoende oplossing zou wor den gevonden voor het her huisvesten van de peuterspeel zaal. De voorzitter betoogde, dat dit juist het probleem was. Er is op dit moment geen huis vestingsmogelijkheid voor handen. „Wij weten ook wel. dat het gebruik maken van deze gemeenschapsruimte ver re van ideaal is", zo zei hij. „Maar wij willen ook de Peu terspeelzaal niet zo maar op straat zetten". Getuige de belangstelling van die zijde be stond daar wel de nodige vrees voor. Uiteindelijk werd over eenstemming tussen college en raad bereikt. Toch maar in de gemeenschapsruimte, maar dan wel met de afspraak dat op de kortst mogelijke termijn naar een andere oplossing voor de extra klas van „De Vosscheschans" wordt gezocht. Merkbaar opgelucht gingen de ouders van de peuters van de peuterspeelzaal daarna huis waarts. ALKEMADE Alle in gediende bezwaarschrif ten tegen bouw van twaalf woningen aan de Burgemeester Vosterstraat in Oude Wetering, tegen de bouw van drie wonin gen aan de Voorweg in Nieuwe Wetering en te gen de bouw van een boe- derij aan de Zuidweg in Rijpwetering zijn gistera vond door de raadscom missie ruimtelijke orde ning verworpen. Een groot aantal bewoners van de Vosterstraat in Oude Wete ring heeft geprotesteerd tegen de bouw van twaalf woningen in deze straat. Hun bezwaren richten zich met name op het verdwijnen van het uitzicht. Mevrouw Colijn had er boven dien moeite mee, dat de be bouwing tot aan het trottoir zal plaatsvinden, terwijl de huizen een lange achtertuin krijgen. Mevrouw Bouwmees ter, ook zij had een bezwaar schrift ingediend, vond dat de gemeente beter een park met een vijver kon aanleggen. Daarbij verwachtte zij dat de te bouwen woningen niet voor de bewoners van Alkemade bestemd zouden zijn. Zij is bang dat de. bestaande wonin gen schade zullen lijden door het heien. De heer Van Veen stelde in zijn bezwaarschrift als alternatieve lokatie de Ringsloot voor. Heembouw-directeur Van Berkel verdedigde het bouw- 'plan. Hij deed het gemeentebe stuur de suggestie een groen strook op de dijk nabij de Vos terstraat aan te leggen. Hij voorzag geen problemen als gevolg van het heien. „De te bouwen woningen vallen in de premie A sector en zijn dus niet bestemd voor mensen met een ruime beurs", merkte hij op naar aanleiding van kritiek van mevrouw Bouwmeester. Het bezwaarschrift tegen de bouw van drie kleine bunga- lowtjes aan de Voorweg in Nieuwe Wetering was inge diend door de heer Los. Hij is bang voor protesten achteraf van de toekomstige bewoners tegen de geluidsoverlast van zijn bedrijf. De koelmotor en de koeltank van zijn melkma chine maken nogal wat geluid. Het bezwaar tegen de bouw van en boerderij van Theo Rotteveel was afkomstig van buurman Wolters. Hij vond dat de boerderij te dicht bij zijn woning komt te staan. Commissielid Duivenvoorden trachtte hem gerust te stellen: „U huis bevindt zich aan de Westzijde en omdat de wind meestal uit het westen komt, hoeft u niet bang te zijn voor stankoverlast." Het te bebouwen gedeelte van de Vosterstraat. iS HAZERSWOUD jm Vijftig jaar lanjk tert de heer Irt („Anton") Ulje diensten van de katholieke ge schap van de H woude Rijndijl stz Koudekerk aai eet Rijn op met orgie: ziek. Zondag woi|eJ hiervoor gehuldi |L Aanvankelijk nai je plaats achter het o rjg de kerk van de H. 1 jrij (oftewel Zwaantjesk pst de buurtschap 't Z\v c( De laatste vijf ja; precies te zijn vanal bruari 1977, staat strument in het r tioneel centrum Hf ker, in de wijk Rl ir" burch. Toen de Zwa kerk niet meer v< erediensten werd ge ste en de parochie van „c Bernardus en H. ks een onderkomen vi jr i dit Anker, verhuisd l i bakker Uljee mee n lak gebouw. Vijf jaar gmot schreef hij: „Dit ami wordt nu door mij k veertig jaar bespee om hoop dit nog lang i gen doen als dienst s parochie". ii Op zondag 21 febru k g dens de viering van ;du charistie die om 11. 70 begint, staat het g „I organist-jubileum ee centraal. Uiteraard jue parochiekoor onde uit ding van Hans va al; Toorn, dat enige ma int i geleden met Antoon n a een grammofoonpla eerd zong, dan ook van zii ren. De jubilaris zelf in deze heilige mi keertje vrij.... De nu drieënzevent; g, s ge Uljee werd in fel jt ii 1932 de vaste (en lan| d enige) organist vai tjj Zwaantjeskerk, toenei vader, tot dan toe va ganist, was overledewl gezongen missen, i gei week en op het orge >rve toenmalige kerkbestu teer dit instrument gekoc je 1 het jaar 1890, toen h dim het Paleis van Volt 1 2 te Amsterdam stond, wer van het orgel, da nt a vijfig jaar terug va s Zwaantjeskerk naar ter Anker werd overgebi «lei was de firma Maan er kerweerd uit Utrecht link LEIMUIDEN 2000: LEIMUIDEN Leimui den 2000 heeft kritiek geuit op de stellingname, dat het huurders van ge meentewoningen niet is toegestaan eigenhandig 'hun' huizen te verande ren of verbeteren. Die be paling is een uitvloeisel van een eerder door de raad genomen beslissing. „Nee", zo meehde me vrouw B.J. van Puffelen gisteravond tijdens de raadsvergadering, „het college hanteert het raadsbesluit verkeerd". Mevrouw Van Puffelen kwam met haar kritiek aandragen naar aanleiding van een in de vorige raadsvergadering aan de kaak gesteld rondschrijven van Leimuiden 2000. Die brief zou nogal wat onrust hebben gewekt bij de bewoners van huurwoningen, zo stelden CDA en VVD toen. De inhoud van de brief werd destijds door de heer Brambach van Leimuiden 2000 verdedigd. Mevrouw Van Puffelen kon dat toen niet doen, daar zij af wezig was. Gisteravond deed zij dat echter alsnog aan de hand van de notulen. Want daaruit maakte zij op, dat het CDA haar fractie in de schoe nen had geschoven het beleid van het college te ondersteu nen. En dat nu was helemaal niet waar, zo maakte Van Puf felen duidelijk. Een jaar of wat geleden waren er plannen om gemeentelijke huizen te renoveren. Het colle ge legde een norm aan. Huizen die niet aan die norm volde den, kwamen niet in aanmer king voor een opknapbeurt. „De zelfwerkzaamheid werd door b en w echter aan banden gelegd, want anders zou die norm niet gehaald kunnen worden", zo stelde Van Puffe len. „De huurder werd bij wij ze van spreken verboden om tochtstrips in zijn woning aan te brengen". Volgens Van Puf felen had men bij het nemen van het besluit alleen beoogt de zelfwerkzaamheid te beper ken daar waar het grote ver anderingen aan de woning be trof. Voorts meende zij dat de indertijd aangelegde norm in middels achterhaald was („Die wordt toch niet gehaald"). Daarom ook hanteerde het college het raadsbesluit ver keerd. Het was nimmer de be doeling van Leimuiden 2000 (de fractie ondersteunde des tijds het bewuste besluit) de zelfwerkzaamheid aan banden te leggen. Dat zou alleen maar verpaupering van de wonin gen en extra hoge energiekos ten voor de bewoners ten ge volge hebben. De fractie deed het voorstel, nog eens in de raad te discus sieren over de zelfwerkzaam heid van huurders en de rege ling van huurders van ge meentewoningen ten aanzien van het beleid. CDA'er Van Zon voelde zich uitgedaagd toen Van Puffelen zei: „Wij nemen aan dat noch het CDA, noch de VVD de politieke moed ontbreekt om hierover vóór de gemeenteraadsverkie zingen in de openbaarheid te spreken". Hij zei die discussie wel degelijk aan te durven. De VVD liet echter op voorhand weten geen behoefte aan een dergelijke debat te hebben. „Nu niet en in een volgende vergadering niet", zo zei frac tieleider Van Dam. Toch werd besloten de progressieven in een volgende vergadering van repliek te dienen. ALPHEN AAN DEN RIJN Onsportief ge drag wordt het college verweten door he* bestuui van het buurtcentrum Ridderveld over de te bouwen hoofdaccommo datie voor jongeren aan de Marsstraat. Al jaren is het buurtcentrum zonder suc ces bezig accommodaties voor de jeugd te krijgen. Nu men uiteindelijk zelf een noodgebouw heeft ge kocht en hiervoor 100.000 gulden subsidie kan krij gen, blijkt dat het college genegen zou zijn geweest 250.000 gulden uit te trek ken voor een noodge bouw, dat dan echter wel onder het beheer van de gemeente zou vallen. Sinds 1978 is het Buurtcen trum al bezig met het zoeken naar onderkomens voor de jeugd. In 1979 is hiertoe een ketenplan opgesteld en is in een rapport aan het college be schreven hoe groot de behoef te aan dergelijke accommoda ties is. Daar er van gemeente-, wege klaarblijkelijk niets aan gedaan werd, is het bestuur van het buurtcentrum eind 1981 zelf initiatieven gaan ont plooien. Er werden kontakten met aannemers gelegd, het geen resulteerde in een twee tal aanbiedingen van noodge- bouwtjes. Van beide aanbie dingen werd wethouder L. Kleingeld, die de portefeuille sociaal-culturele zaken be heert, op de hoogte gebracht. Hierop is geen reaktie geko men, net zo min als op het aanbod, dat een Alphense aan nemer in december 1981 aan Kleingeld heeft gedaan. Het argument was toen dat er noch over de financiering, noch over de plaats waar het ge bouwtje zou moeten, komen duidelijkheid was. Hierop heeft het buurtcentrum, toen zich weer een mogelijkheid voordeed, zonder toestemming van het college voor 30.000 gulden een gebouwtje aange kocht. „Reden hiervoor is ten eerste, dat de problematiek te ernstig is en ten tweede, dat er al overleg met de gemeente is sinds medio 1981, hetgeen niets anders opleverde dan frustraties, omdat er blijkbaar geen beslissingen kunnen wor den genomen", aldus Bert van Vliet, voorzitter - van het buurtcentrum. De 100.000 gul den subsidie die het college wil verlenen voor deze nood- accommodatie kwam woens dag 10 februari aan de orde in de vergadering van de raads commissie financiën. De leden van deze commissie bleken grote moeite met de aankoop door het buurtcentrum te heb ben. Er werd over gesproken dat het gebouwtje in zeer slechte staat zou verkeren. Het woord „verrot" is zelfs tijdens deze vergadering gevallen. Bo vendien had een en ander voorkomen kunnen worden, als eerst maar kontakt was op genomen met de Dienst Open bare Werken. De commissiele den besloten dan ook om deze zaak eerst nog eens door te praten binnen hun partij alvo rens goedkeuring te geven aan die 100.000 gulden die de ge meente Alphen hiérvoor moet uittrekken. Het bestuur van het buurtcen trum betreurt het dat de com missie zo slecht is geïnfor meerd. Volgens haar is wel de gelijk overleg geweest over de kwaliteit van het noodgebouw met het college en de dienst o- penbare werken. Een ambte naar van laatstgenoemde dienst heeft het gebouwtje on derzocht en tegenover het buurtcentrum verklaard, dat het zich in goede staat bevindt. Dit verklaarde ook de firma Harten Zes B.V. uit Alphen, die voor de afbraak in Maas dijk, waar het gebouwtje thans nog staat, en de opbouw aan de Marsstraat zal zorgen. Over de aard en indeling van de permanente accommodatie die op hetzelfde terrein aan de Marsstraat zal worden neerge zet, zal over ongeveer twee maanden een beslissing wor den genomen. De noodaccom- modatie zal na het gereedko men van het permanente ge bouw blijven staan. ADVERTENTIE SL00PG0UD 13.* per gram Legitimatie verplicht Van Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden. Jgr< WOUBRUGGE Veelvuldig praten over de vei situatie in de Van Dorthstraat wilde in het vei,ien maar niet tot een oplossing leiden. De commissie je telijke ordening hakte eindelijk de knoop door en seerde voor verkeersdrempels. Van het verkeersbord „woonerf" pleegt een beperkt 'Woubruggenaren zich in de Van Dorthstraat maar weini trekken. Als gevolg hiervan werd een hondje doodgeredi ontruste omwonenden wendden zich daarop tot de gemee iroc enkele vergaderingen kwamen mogelijke oplossingen tei leid maar tot een beslissing kwam men niet. De commissie ru ke ordening voelde gisteravond goed aan, dat er nu niai.x een besluit genomen moest worden. Men besloot B. en W J\ viseren om een proef te nemen met verkeersdrempels et" verkeersdrempels leveren schade op aan auto's, die har< den dan de toegestane snelheid van „stapvoets", aldus dit gemeentewerken De Feij. atie Een ander heet hangijzer vormt de zonder bouwvergi verrezen jollensteiger in de Woudwetering ter hoogte van De Boe. Afgezien van het feit, dat er onduidelijkheid is o de plaats i.v.m, de oeverlijn, is Woubrugge toch bereid stuk te houden en blijft men de achteraf aangevraagde vergunning weigeren met de hand op het bestemmingspl N.V. Levensverzekeringsmij. Utrecht beweerde bij mom haar rechtskundige adviseurs in het najaar, dat zij niet wi 5^ men voor een dergelijk bouwwerk een vergunning nodi Brs 's. D Een bewering, die een vreemd licht werpt op de kwalite ,ehe] diezelfde adviseurs, aangezien iedere burger in Woubrugj vertellen, dat zelfs voor de bouw van een eenvoudig duiv^n(je vergunning nodig is, laat staan voor een jollensteiger va t va, 125 m2. Woubrugge blijft dus voet bij stuk houden en wac! rj, tig een mogelijke beroepsprocedure af.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4