„College doet aan letterknechterij" ieuw plan Kaiserstraat alt redelijk in de smaak ENFB signaleert knelpunten in fietsroutes Wandelaars tevreden over Leidse Hout ^COMMISSIELID OVER "NTHOUDEN RJWVERGUNNING )ETERW OUDSESINGEL: ""Vvapens |WONENDEN ALLEEN NOG BANG VOOR PARKEEROVERLAST D LEIDSE COURANT VRIIDAG 12 FEBRUARI 1982 PAGINA 3 Q ^irritaties door —sen vuilverbranding N Bewoners van het Leidse woonwagenkamp hebben bij het ge- bestuur geklaagd over de overlast die de vuilverbranding hen zou be- DOr dov|De bewoners stellen, dat de gassen die via de schoorstenen uitgesto- iorend(den, huidirritaties tot gevolg hebben. 18 0 Chliz'j^e van gemeente wordt ontkend dat dit het geval is. „Zeer zel- 40 Ar»11 het voor dat de gassen neerslaan, het kan niet aan de vuilverbran- Journ. (gen", aldus wethouder J. Fase. Zij wees de waterzuivering als schul- speelfllrn, ln®- 224eel worden de gassen van de vuilverbranding afgevoerd door twee aaserie.^oorstenen ejgenüjke schoorsteen is door de rook aangetast en on- 1 een herstelbeurt. De twee noodschoorstenen zijn lager dan de echte teen. Mocht de herstelbeurt veel tijd in belag nemen, dan wil de ge- 1.35 Weide noodschoorstenen met 20 meter verhogen. Hiermee is een bedrag ton gemoeid. Het is overigens de bedoeling de oude schoorsteen ex- •rhogen om elke vorm van overlast uit te sluiten. 0 Cultur Einer vor— ■.os w«oe 157 Pri tc FRIESE STAARTKLOK GESTOLEN LEIDEN Uit een woning aan de J. Cats- laan is gistermiddag een Friese staartklok gestolen. De dieven kwamen het pand bin nen door de deur naar de tuin open te bre ken. De waarde van de klok wordt op 8.000 gulden geschat. LEIDEN De wandelaar is uiterst tevre den over het park Leidse Hout, maar los lopende honden, fietsen, brommers en zelfs auto' in het park Vormen een bron van ergernis. Dit zijn enkele van de uitkomsten van een onderzoek, dat de studenten Wim en My- riam van der Hooft vorig jaar in het park hebben uitgevoerd. Dat geschiedde onder leiding van de vakgroep milieubiologie. Behalve op de zondagen zijn het meestal jongeren onder 20 jaar, die de Leidse Hout bezoeken. Op zondag wordt het park meer bezocht door de leeftijdsgroep van 20- tot 40-jarigen. Men blijft meestal niet langer dan een uur in het bos. De ondervraagde ouderen hadden opmer kingen over het onderhoud van bruggen en paden, terwijl de jongeren klaagden over het gebrek aan speeltoestellen. De meeste bezoekers zijn afkomstig van de aan het park grenzende wijken. Uit het onderzoek is niet gebleken, dat de bezoekers enige invloed hadden op de be groeiing en de broedvogels in het park. Achttien verschillende soorten broedvo gels werden in het park opgemerkt, maar vermoedelijk broeden er nog ongeveer vijf andere soorten. Honderdzeventien broedparen werden geteld. VrijetIJ SSatlr,^T TN J !N De leden van mmissie Economi- z. ig.zsi3^11 toonden zich virtual. 2vond bijzonder on- in over het besluit an weerr et college om een isooaFS111111"^ te wei" izirie var voor nieuwbouw het accountants- aL Adl4- De Tombe en 20.50 ien Co. Dit bedrijf atchfopter haar pand aan istisch itterwoudsesingel 62 intoorgebouw neer- VVD-raadslid G. Aies is van plan het 'Ml over deze aangele genheid in de raad te in terpelleren. Het al of niet verlenen van de bouwvergunning heeft nog al wat voeten in aarde gehad. Een jaar geleden brachten B en W het plan in de commissie nadat zij zich bereid hadden verklaard bebouwing toe te staan. Na fel verzet van de omwonenden en de dreiging dat de linkse partijen in de raad tegen zouden stemmen, nam het college de zaak op nieuw in behandeling. Een kleine meerderheid in het col lege besloot onlangs, in tegen stelling tot het eerder ingeno men standpunt, de bouwver gunning niet te verlenen. Bo vendien stelde het college vast dat er geen medewerking zou worden verleend aan eventue le nieuwe plannen voor kan toorbouw. Het bedrijf heeft een wat kleinschaliger plan in circulatie gebracht maar dat nog niet officieel op het ge meentehuis ingediend. Het college baseerde haar beslis sing op een bestemmingsplan uit 1933 dat alleen woning bouw in de tuin van het pand nr. 62 mogelijk maakt. Het wijzigen van het bestemmings plan leek het college, door het grote aantal bezwaarschriften wat hiertegen ingediend zou „Een ongekend soort letterk- nechterij. Dit is het meest kleinzielige voorstel wat ik tot nu toe van dit college heb ge zien", vond VVD-raadslid G. de Vries die meende dat het beleid van het college getuigde van een „ontstellende onzorg vuldigheid". Hij wilde de mo tivatie van het college over deze ommezwaai weten en kondigde aan B en W in de raad over deze zaak aan de tand te willen voelen, (formeel hoeven bouwvergunningen niet in de raad of in de com missies behandeld te worden- red). Ook de heer W. Bleijie (CDA) was uiterst verbaasd. „Eerst wil het college toestem ming verlenen voor de bouw van een torenflat, nu wil ze opeens niet mee meewerken aan de bouw van een klein stulpje", aldus Bleijie. Hij vond het een vreemde zaak dat het college al een besluit nam over bouwvergunningen, die nog niet waren aangevraagd. Vol gens het hoofd van de afdeling economische aangelegenhe den, de heer E. Keijser, had het college geenszins een be sluit genomen over toekomsti ge bouwplannen maar hoog stens haar standpunt bepaald. Ook de PvdA-er J. Maat acht te het geheel „een wat won derlijke procedure". Wethou der Fase meende echter dat de zaak maar beter in de commis sie ruimtelijke ordening van wethouder Waal behandeld kon worden. Met het niet doorgaan van de bebouwing kan het bedrijf haar personeelsuitbreiding van 100 naar 120 plaatsen niet ver wezenlijken. Eerder dreigde de accountantsfirma te zullen verhuizen wanneer de ge meente niet mee zou werken. Aangaande het werkgelegen heidsaspect zei mevrouw Fase bereid te zijn in samenwerking met de firm een nieuw onder komen in Leiden te zoeken. B Tv-flir handarj flon. n progr. M 12.30 Ir inlander nfilmser 16.0C aets SN irn. 17. honderden l hebben rond deel- aan een test tegen -ens. De ■n c.ujftratie werd "seerd barakeDngeren uit dl0- 1^ide, katho- SS'4pre,orm,eer- noopgezinde jmonstrante ■HiEen derge- ocht werd september mm^r\ in het fan de Vre- k. De stoet sderiandt vanaf het '40-*45 r. 23.5WBn de Valk door de pit». iJpd naar 2o<Hooglandse M^la'al De stille as een pro- |en de ver- De nieuwe voor de bebou- fan 'het gat aan de straat' hebben bij fonenden de vrees irkeeroverlast niet tunnen nemen. In telling tot de eerder ierde plannen, is igste idee voorals- lelijk in de smaak Omwonenden 'lal volledig uitge- op het gapende gat arrotlen blij zijn als de i defeenmaal begint. Dit gisteravond duide lijk tijdens een eerste in spraak- en informatieve bijeenkomst over de nieu we plannen. De plannen rond de bebou wing van het gat aan de Kai serstraat hebben nogal wat voeten in de aarde gehad. Pro testen van omwonenen heb ben er zelfs toe geleid, dat de gemeente haar plannen moest intrekken. De te bouwen pan den waren te groot, pasten niet in de omgeving en de parkeer overlast zou onverantwoord hevig zijn. Alle plannen be landden in de prullebak na een beslissing van de Raad van State. Nu hebben gemeen te en Stichting Studentenhuis vesting een forse aderlating gedaan en ligt er een nieuw plan ter tafel. De opzet is veel kleiner: van de allereerste plannen voor 200 eenheden, zijn er nu nog 47 over. Gisteravond werd door enke len van de (bijna) twintig aan wezigen wederom de vraag ge steld, waar de studenten hun auto moeten stallen. „Op straat," dacht wethouder D. Tesselaar, „Iedereen wil een huis en een auto. In een bin nenstad komt dat wat onge lukkig uit. Directe oplossingen voor het parkeerprobleem zijn er niet. Wel wachten duizen den mensen op een woning. Daar kan en moet ook aan de Kaiserstraat iets aan gedaan worden." Volgens een beheerder van een studentenpand aan de Kaiserstraat, is het aantal auto's, dat de studenten met zich meebrengt bepaald niet zo groot, als in het algemeen ge dacht wordt: van de 130 stu denten, die het pand bewonen, zouden er 22 een auto hebben. De beheerder stelde, dat het woon-werk verkeer verant woordelijk is voor de druk in de wijk. Op het uiterlijk van de plan nen voor het pand, werd niet veel aangemerkt (hoewel er altijd een kleine groep blijft, die meent, dat in de Kaiser straat helemal niet gebouwd moet worden en dat parkeero verlast hier zwaarder weegt dan het scheppen van woon ruimte). Wat betreft de hoogte passen de blokken goed in de reeds bestaande bebouwing, aldus de algemene gedachte. Na de besprekingen van gis teravond gaat de architect nu een stapje verder. Hij gaat een meer omlijnd ontwerp maken, dat dan weer met de omwo nenden besproken gaat wor den. Het gevelaanzicht, zoals dat in het oorspronkelijke, af gewezen plan was ingetekend, zou van de omwonenden ge rust weer ter hand genomen mogen worden. Ook als er zich verder door beroepsprocedures geen ver tragingen voordoen, is nog niet te zeggen wanneer onge veer de eerste paal de grond in zal gaan. Dat hangt mede af van de hoeveelheid woningen voor één- en tweepersoons huishoudens, die de gemeente van het ministerie in de ko mende tijd mag gaan bouwen. Indien die hoeveelheid tegen valt, is het niet ondenkbaar, dat de gemeente aan andere projecten voorrang geeft Volkenkunde Op de woensdagmiddagen houdt het rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 activiteiten voor kinderen. De aanvang is telkens om twee uur. Op 17 februari worden Mexicaanse boombastschilderingen (Amates) gemaakt Op 24 februari wordt aandacht be steed aan de Japanse kunst van het papiervouwen. De programma's zijn vooral bestemd voor kinderen van acht tot twaalf jaar. De kosten bedragen per kind een gulden, plus materiaal. Voor inlichtingen en aanmel dingen: tel. 071-132641 (dagelijks tussen 11.30 en 12.30 uur). Klassieke orgels De piano- en orgelhandel Barning aan de Leidse Stations weg heeft een showroom geopend met louter klassieke or gels. Liefhebbers van klassieke en lithurgische orgelmu ziek kunnen hier ongestoord spelen, luisteren en kiezen uit de vele merken. Vertegenwoordigd zijn onder meer Emi nent, Heyligers, Johannus en Viscount-Domus. Uyl van Hoogland Zondag 14 februari treedt de Leidse zanger Rob Baars op in het café De Uyl van Hoogland aan de Nieuw- straat. Rob zal bahelve Nederlands repertoire ook en kele anderstalige liedjes ten gehore brengen. Ook zijn laatste singel 'Samen' zal te beluisteren zijn. De toe gang is gratis, het concert begint om half vier 's mid dags. VOS-cursus Op vrijdagochtend 19 februari gaat de nieuwe VOS-cursus in het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk van start. De VOS (vrouwen oriënteren zich in de samenleving) is be doeld voor vrouwen die om welke reden dan ook weinig onderwijs hebben genoten. Er is kinderopvang aanwezig, de kosten bedragen 1 gulden per keer. De VOS-cursus be slaat in het totaal 12 ochtenden. Geinteresseerden kunnen terecht bij Margriet of Hilde, tel. 149180. Vrouwenkabaret In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk wordt donderdag 18 maart een vrouwenavond gehouden. Van af acht uur s'avonds heeft er een informatiemarkt plaats van alle vrouwengroepen in het Volkshuis, zoals Vos, themagroep, klussenklup, open school, alfa betisering vido, femke en themaochtenden. Daarna treedt Miene Mut, een vrouwenkabaretgroep uit De venter op met het programma 'Dromen en Bedrog'. De toegang bedraagt 1 gulden. Voor meer informatie: het Leids Volkshuis tel. 149180. Film "Nous étions un seul homme" is de titel van de film, die K&O woensdag 16 februari draait in de Kapel zaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. De film begin om acht uur. De film beschrijft de relatie tussen Guy, een jongen die uit een inrichting is ontvlucht en Rolf, een gewonde militair. De soldaat is min of meer gedwongen om samen met Guy het einde van de oorlog af te wachten. Kaarten kunnen bij K&O besteld worden: tekefoonnummer 141141. LEIDEN De Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB), afdeling Leiden, heeft een rapport uitgebracht waarin knelpunten op Zuid-Hollandse fietsroutes wor den gesignaleerd. Uit het rapport komt ondermeer naar voren, dat verschillende routes sneller en aange namer gefietst kunnen worden dan door de bewegwij zering wordt aangegeven. De ENFB pleit ondermeer voor invoering van een pontverbinding bij de Knip in Voorschoten. De ENFB wijst op het feit dat 36.7 procent van alle verplaatsin gen in Nederland op de fiets geschieden. Van alle verkeersdo den was 19 procent fietser. 46 procent van de dodelijke ongeluk ken vond plaats buiten de bebouwde kom hetgeen er volgens de ENFB op wijst, dat de verkeersveiligheid buiten de bebouwde kom te wensen over laat Het rapport van de ENFB is gericht aan Provinciale Staten van Zuid-Holland. „Van hen verwachten we dat de knelpunten worden opgeheven en dat er in de toe komst met de specifieke wensen van de fietsers rekening wordt gehouden", aldus de ENFB. De ENFB meent, dat de fietser vaak kilometers moet omrijden om zijn doel te bereiken. Als voorbeeld hiervan wordt genoemd de route Leiden-Noordwiik. De door de ENFB uitgedachte route langs de Haarlemmertrekvaart is bijna twee kilometer korter dan de route via de officiële bewegwijzering. Bovendien vindt de ENFB haar route veel aangenamer. Dit laatste is ook het ge val bij de fietsroute van Leiden naar Utrecht. De fietsers wor den de gehele route langs drukke wegen gestuurd terwijl aan de overzijde van het water een rustige weg loopt, stelt de ENFB. De bond wijst erop dat zowel in Wassenaar als in Voorschoten de weg door de Horsten helemaal niet wordt aangegeven. De ENFB spreekt haar voorkeur er voor uit de fietspaden te voorzien van een asfaltlaag met een daarin gewalste grintlaag. „Wanneer een fietspad een slechter wegdek heeft dan de daar- naastgelegen weg, zullen de fietsers geneigd zijn het fietspad te verlaten", voorspelt de bond. De ENFB wijst tenslotte op het ontbreken van stukken fietspad langs de Rijksstraatweg in Was senaar en het onbreken van verlichting langs de fietsroutes Zoe- terwoude-Zoetermeer en Leidschendam-Leiden langs de Vliet

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3