Veldslag in Brussel tussen politie en staalarbeiders Sovjet-Unie belette voortgang vergadering Laker vindt partner voor nieuwe vliegmaatschappij Drie nieuwe kerncentrales in W-Duitsland IMPASSE OP CONFERENTIE GENEVE DDR Bomaanslag in Frankrijk Gekaapt Pools vliegtuig in West-Berlijn POOLSE DIPLOMAAT: ITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 FEBRUARI 1982 PAGINA 11 EN NAAR AUTO NS PHILIP KFORT Bezoekers een exclusief bal in het uitse Frankfort zijn gis- nd het mikpunt gewor- an een groep van onge- 200 oproerkraaiers. De op- van de avond toe- ar tjes kostten tussen de 550 gulden was be- voor het Wereldnatuur- waarvan de Britse prins p voorzitter is. Toen hij bij alzaal arriveerde, werd zijn ■n getroffen door een uit publiek geworpen steen, er waren andere vooraan- ide gasten met stenen, lbommen en boe-geroep elkomd. Schmidt: Economische recessie groter probleem dan kwestie-Polen BONN De betrekkingen tussen Oost en West worden vooral bedreigd door de internationale economische situa tie. Polen vormt daarbij geen centraal en wezenlijk pro bleem. Dit heeft de Westduitse bondskanselier, Schmidt, gisteren gezegd tijdens de eerste zitting van de Westduits- Amerikaanse parlementaire groep. Schmidt zei verder dat „zelfs als de toestand in Polen bin nenkort verandert wat ik niet verwacht dan blijven de andere problemen tussen Oost en West onverminderd bestaan". Volgens de bondskanselier kan de economische recessie leiden tot een destabilisatie in veel landen. Hij waar schuwde opnieuw voor de gevaren van „vormen van natio naal protectionisme". Verder merkte Schmidt op dat de we reld „moeilijker voorspelbaar" is dan tien jaar geleden. Hierbij verwees hij naar het aantreden van de regering- Reagan en de op handen zijnde „aflossing van de wacht" in de Sovjet-Unie en China. GENEVE De Geneefse conferentie over de middellange afstandwa pens lijkt zich duidelijk in een impasse te bevinden getuige de openlijke woordenstrijd tussen Washington en Moskou over voorstellen die van bei de zijden zijn gedaan. De Verenigde Staten verwierpen gisteren een voor stel dat een geleidelijke vermindering met twee derde van het huidige arsenaal behelst van het aantal middellange afstandswapens in Europa. De VS verwierpen dit omdat dit volgens de regering-Reagan niet zou ver hinderen dat de Russen zouden kunnen voortgaan met de stationering van de SS-20-raketten, waarvan de reikwijdte groter is dan die van de gemiddelde middelange-afstandsraketten. Het Kremlin noemde een voorstel absurd om te komen tot een ontwerp verdrag voor de zogenaamde nul-optie, waarbij beide partijen afzien van stationering van nieuwe vliegtuigen en van ontmanteling van bestaande. Een Amerikaanse woordvoerder zei in dat verband dat de Russen liever via de pers wilden onderhandelen dan aan de conferentietafel. Kogelvrij Paus Johannes Paulus II kreeg deze week de hier afgebeelde Merce des jeep, die is uit gerust met kogel vrij plastic glas. De jeep zal door de paus gebruikt wor den tijdens de we kelijkse audiënties in het komende voorjaar en zomer. Vorig jaar mei werd een aanslag op de paus ge pleegd tijdens een audiëntie op het St.Pietersplein. efïi- jna itionalisaties frankrijk klonken [JS De Franse Consti- iele Raad, een gerechte- instelling die wetten aan rondwet moet toetsen, de bezwaren van de op- iie tegen de nieuwe natio- rukwatiewet van de Franse re- üg verworpen. Dat bete- dat de nationalisatie van ig banken, vijf industriële jerns en twee financie- smaatschappijen nu defini- m daloorgaat. Gisteren voorzag 'ranse premier Mauroy het lontwerp van zijn handte- i^ig. Het vorige wetsont- CK-U^ vond geen genade in de van de Constitutionele omdat de schadevergoe- aan de getroffen aandeel- ers niet hoog genoeg geacht. de genationaliseerde be- Men behoren onder meer ^ie Poulenc (geneesmidde- flg chemicaliën), Thomson- ^dt (telecommunicatie, ||j|roteehniek) en de Banque ■^aris et des Pays-Bas. ertussen heeft de Franse lier Pierre Mauroy giste- vakbonden en werkgevers weten dat de regering de week hoe dan ook wil te engen van 40 naar 39 1 zonder dat hierbij sprake lijn van loonsverminde- De maatregel die per 1 ari van kracht is gewor- heeft tot veel onrust ge- ties tegen desbeweging N De initiatiefnemer een vredesappèl in de de jeugdpastor Rainer ,ann, is door de Oost- Staatssicherheitsdienst [earresteerd en gerui- r verhoord. Zijn huis van boven tot onder :ht. Gistermiddag werd feer vrijgelaten, mede als Ig van de bemiddeling ikele kerkelijke leiders, desappel, dat door 35 irgers is opgesteld (o.a. de regime-criticus prof. mann) en dat inmiddels [ruim 200 mensen zou zijn ïekend, roept op tot een 'apenvrij Europa en tot {trekking van de voor- geallieerde legers uit Duitslanden. Tevens It kritiek geleverd op het lair onderwijs op de scho- n de DDR en op de maat- len tegen dienstweigering. espondenten berichten t dat in Oost-Berlijn jon- i, die buttons droegen met lus van de vredesbeweging raat zijn aangehouden en verhoor meegenomen. Twee gehelmde en met voerden zij gistermiddag knuppels bewapende Belgische politiemannen te paard wekken de indruk aan een modern ridder-toernooi deel te nemen. In werkelijkheid in de buurt van de Belgische parlementsgebouwen felle charges uit tegen demonstrerende Waalse staalarbeiders: BRUSSEL In Brussel hebben demonstrerende staalarbeiders uit Wallo nië gisteren een ware veldslag geleverd met de politie. Zwaar bewapende rijkswachters voerden bij het regeringscentrum met traangas, paarden en gum miknuppels charges uit te gen honderden betogers, die met stenen gooiden. Tientallen demonstranten en angenten liepen verwondin gen op. In de vuurlinie bevon den zich ook de Waalse socia listische oppositieleiders (te vens ex- ministers) Spitaels en Mathot, die tevergeefs pro beerden te onderhandelen tus sen manifestanten en politie. Tevoren waren er al ongere geldheden geweest bij de EG- -gebouwen in Brussel. De de-, monstratie van in totaal 7.000 arbeiders richtte zich met name tegen de bezwaren, die de Europese Commissie maakt tegen het plan van de Belgi sche regering om met een staatssteun van miljarden gul dens het zwaar verliesgevende staalconcern Cockerill-Sambre (geconcentreerd rond Luik en Charleroi) in leven te houden. Volgens de Europese Commis sie, die het recht heeft om een dergelijke overheidsdeelname te verbieden, zal de Belgische staalindustrie daardoor oneer lijk concureren met dezelfde bedrijfstak in andere EG-lan- den. Bij Cockerill-Sambre, het grootste bedrijf van België, staat echter de directe werk gelegenheid van 30.000 werk nemers op het spel. Enkele honderden arbeiders slaagden er gisteren in het po- litiecordon rond het EG-ge- bouw te doorbreken en door te dringen in de hal. Zulks ter wijl op de bovenste verdieping een delegatie een onderhoud had met commissie-voorzitter Thorn en de Nederlandse EG- -commissaris voor concurren tiebeleid Andriessen. Rond het middaguur sloeg de vlam in de pan toen de manifestanten op trokken naar het ministerie van economische zaken. De staalarbeiders zijn tevens boos op de Belgische regering om dat deze in ruil voor de over heidssteun een loonsverlaging bij Cockerill-Sambre eist van 5 tot 10 procent voor iedereen. In de buurt van het parle mentsgebouw trok een aantal betogers dranghekken omver, waarna de rijkswacht in actie kwam en de gevechten losbra ken. De beslissingen van Eu ropese Commissie, Belgische regering en werknemers over het reddingsplan voor de Waalse staalsector zullen bin nen enkele weken hun beslag moeten krijgen. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De minister van binnenlandse zaken in Bonn, Ger hard Baum, gaat akkoord met de bouw van drie nieuwe kern centrales: Emsland (in Lingen aan de Overijsselse grens in de deelstaat Nedersaksen), Biblis C (in Hessen) en Isar II (Bij Ohu in Beieren). Het is voor het eerst sinds bijna vijf jaar dat weer toestemming wordt verleend voor de bouw van nieuwe kern centrales. Baum heeft zijn besluit genomen op grond van een nauwkeurig onderzoek naar de atoomrechtelijke en veiligheidstechnische as pecten. Daarbij is alleen vastgesteld dat er uit het oogpunt van reactorveiligheid, bescherming tegen radioactieve straling, standplaats en concept geen bezwaren meer bestaan. Voor de opslag van het atoomafval uit kerncentrales is echter nog altijd geen oplossing gevonden. Hierover ontstonden giste ren in de Bondsdag dan ook heftige debatten aangezien men el kaar over en weer de schuld voor deze vertraging in de schoe nen schoof. Het ontbreken van (definitieve) opslagmogelijkhe den blijft dan ook de uitbouw van nucleaire stroomopwekking in de Bondsrepubliek bedreigen. Op dit moment gaat het grootste deel van het zwaar- radioactie ve afval naar Frankrijk om te worden „opgewerkt", maar dit contract loopt in de jaren negentig jaren af. Daarnaast slaan de bestaande atoomcentrales hun afgebrande elementen ter plaatse op, maar dit is slechts voor een beperkte tijd toegestaan en de bassins zijn al overvol. IRAN HERDENKT REVOLUTIE: PARIJS In Frankrijk zijn vannacht op diverse plaatsen bomaanslagen gepleegd, waarbij een lid van het Vreemdelingele gioen is omgekomen en twee anderen ernstig ge wond werden. De politie zei dat de meeste bomaan slagen niets met elkaar te maken hebben. Een van de aanslagen is ge pleegd op de woning even bui ten Parijs waar de Iraanse re volutionaire leider ayatollah Khomeini destijds heeft ver toefd. De woning is door de ontploffing en de daaruitvol- gende brand geheel vernield. Waarschijnlijk staat deze bom aanslag in verband met de herdenking van de Iraanse re volutie. Gisteren was het pre cies drie jaar geleden, dat in Iran de macht werd overgeno men door islam fundamenta listen. In Iran werd deze dag volgens Radio-Teheran op massale wijze herdacht. Lei ders van de linkse verzetsbe weging Moedjahidien voor spelden gisteren dat het regi me in Teheran binnen enkele maanden zal vallen. WEST-BERLIJN Op het vliegveld Tempelhof in de Amerikaanse sector van West- Berlijn is vanmorgen een tweemotorig verkeersvliegtuig van de Poolse luchtvaartmaat schappij LOT geland. Aange nomen wordt dat het toestel door kapers is gedwongen naar West-Berlijn te vliegen. Aan boord zouden zich vier bemanningsleden en twintig passagiers bevinden. Het zou, sinds december 1580, de vijfde maal zijn dat een Pools vlieg tuig wordt gedwongen naar het Westen te vliegen. Verle den week zijn twaalf jeugdige Poolse kapers, die in septem ber naar het Westen vlogen, door een rechtbank in West- Berlijn tot gevangenisstraffen tussen een en vier jaar veroor deeld. volg van de voorpagina) acz zei dat er in zijn nu dagelijks twintig ertig mensen worden jelaten. De bewerin- dat er tienduizenden angenen zijn missen lens hem elke grond. vorige week zouden er nog geen vierdui- zijn geweest. Deze ïsen verblijven veelal „recreatiekampen" en den „normaal" behan- aldus de vice-minis- Volgens hem heeft Internationale Rode lis alle gelegenheid dit antroleren. Poolse onderminister ver- rde voorts dat zijn rege- het streven naar „ver ding en hervorming" zal Izetten. Daarbij worden de katholieke kerk en de tonden betrokken. In dit r zouden er ook „informe- ntacten" zijn met Walesa, op diens „eigen verzoek" en daarover geen mede- igen gedaan. Wiejacz ver klaarde desgevraagd dat Soli dariteit, dat nu is geschorst, kan herleven, „mits het zich strikt houdt aan de grondwet en de statuten voor de vak bonden". Het zou niet de be doeling zijn van de- huidige re gering deze. of andere nieuwe wetten te veranderen. Maar of er weer stakingsrecht komt is nog „in studie", aldus Wiejacz. Hij voorspelde dat voor het eind van deze maand de mees te beperkingen in verband met de staat van beleg opgehe ven zouden zijn. De belemme ringen voor de buitenlandse ambassades zijn nu geheel ver dwenen. Voor de betreffende diplomaten is alle telefoon- en telexverkeer weer mogelijk en bovendien mogen zij reizen, waarheen ze willen. Wel PAUS STAAT OP POOLSE NATIONALITEIT MADRID Paus Johannes Paulus II heeft aan de autori teiten in Warschau laten weten dat hij „er op staat" de Poolse nationaliteit te behouden. Jozef Wiejacz, de leider van de Poolse delegatie in Madrid op de veiligheidsconfe rentie in Madrid, vertelde dit gisteren tijdens een ontmoe ting met journalisten. Volgens Wiejacz heeft de Poolse re gering geen bezwaar en is de paus „ten allen tijde" welkom in Polen. Eerder was meegedeeld dat Johannes Paulus die voorheen als Karei Woytila bisschop was van Krakau, wederom Po len wil bezoeken ter gelegenheid van de herdenking van de Zwarte Madonna van Chestochowa. wordt hun verzocht vooraf te Hoe snel de situatie ook voor vertellen wat hun reisdoel is. de bevolking in Polen weer' normaal is, hangt volgens Wiejacz af van vooral de ont wikkeling van de economie. In dat verband leverde hij kritiek op de strafmaatregelen van sommige Westerse landen, met name de Verenigde Staten, te meer omdat daarmee de span ning in Europa verhoogd zou worden. Wiejacz verklaarde met na druk dat Polen wil doorgaan met de dialoog tussen Oost en West. Volgens hem wordt hier in Madrid beslist of „dat lukt of dat we terug glijden in de koude oorlog". Wiejacz ont kende dat hij of zijn landge noot Konarski verantwoorde lijk was voor de toestanden van dinsdag in het Madrileen- se Congrespaleis. Konarski zou verplicht geweest zijn om een aantal ministers het spreken te beletten, omdat was afgespro ken dat er alleen 's ochtends zou worden vergaderd en er geen unanimiteit was geweest om door te gaan. Degenen die beweren dat Konarski opzette lijk obstructie pleegde, „zijn uit op verstoring van het poli tieke klimnaat van de confe rentie in Madrid", aldus Wiejacz. Vergadering Na afloop van de persconfe rentie liet een lid van de Pool se delegatie uitkomen dat het gebeuren van dinsdag geheel een zaak van de Russen was geweest. Deze zouden hun „vazallen" met name Bulga rije, Tsjecho-Slowakije en Oost-Duitsland zo geïnstrueerd hebben, ook nog tijdens de vergadering, dat de zaak wel moest mislopen. Volgens ken ners van het Oostblok leeft bij veel Russen de overtuiging dat men de aandacht van een zaak als de staat van beleg in Polen kan afleiden door chaos te veroorzaken. Gisteravond was nog altijd niet bekend op welke wijze de vergadering van vandaag zou verlopen. Tot het laatste mo ment werd er gestreden over de volgorde van de sprekers. Wel verwachtte men allerwe- ge dat de Portugese voorzitter Goncalves Pereira ervoor zou zorgen dat er nu wel ook 's middags gesproken zou kun nen worden. Een manier om dat te bereiken zou zijn: pas sief blijven, totdat iemand een voorstel zou doen om te stop pen; daarna zou het Westen dat voorstel verwerpen, zodat er bij gebrek aan unanimiteit door vergaderd zou kunnen worden. Daar staat tegenover dat een 'van de communistic sche landen zou kunnen gaan „filibusteren", dat wil zeggen «indeloos doorpraten zodat an deren niet meer aan het woord komen. Als dat gebeurt, is er een kans dat de Nederlandse minister Van der Stoel van daag niet kan spreken. Hij zou dan moeten wachten tot waar schijnlijk dinsdag, wanneer er weer een plenaire zitting wordt gehouden. RIK IN T HOUT (Van onze correspondent Roger Simons) ONDEN Als de Britse luchtvaartdienst geen bezwaren eeft en een vergunning afgeeft, begint Sir Freddie Laker sa- 'en met de controversiële miljonair Roland „Tiny" Rowland «n nieuwe luchtvaartmaatschappij. Uit de brokstukken van -aker Airways willen zij „The People's Airline" opbouwen; en stille hulde aan de gewone mensen, die Sir Freddie Laker, c pionier van spotgoedkope luchtreizen, op de handen dra- en. e vliegvergunning van Laker zou volgende woensdag inge keken worden. Als Laker en Rowland duidelijk kunnen ma ken dat zij over voldoende financiële middelen beschikken om een luchtvaartmaatschappij te exploiteren, kan de vergunning van Laker aan de nieuwe firma worden overgedragen. Ver wacht wordt dat deze dan een deel van de vliegtuigen van La ker Airways gaat kopen. Er zijn drie Airbussen bij, die nog geen jaar in gebruik waren. Laker Airways had in totaal twin tig vliegtuigen. Sommige daarvan zullen wellicht nooit ver kocht worden omdat ze te oud zijn. Verder is de vraag naar tweedehands vliegtuigen zo klein, dat zelfs de modernste ma chines uit Laker's vroegere stal ver beneden hun eigenlijke waarde van de hand zullen gaan. De curatoren van Laker Airways vrezen dan ook, dat een groot deel van de oorspron kelijke schulden mogelijk 500 miljoen gulden onbetaald zal blijven. Sommige Britse en buitenlandse banken en een groot advertentiebureau vrezen dat zij hun geld nooit terug zullen zien. De nieuwe maatschappij zou, zeker in het begin, alleen op New York, Los Angeles, Tampa en Miami vliegen. Dat zijn de vier lijnen van Laker's vroegere Skytrains Multimiljonair Roland „Tiny" Rowland al dertig jaar be vriend met Freddie Laker beschikt over vrijwel onbeperk te financiële middelen. In Groot-Brittannië verkoopt zij Volkswagens; in Afrika exploiteert zij goudmijnen en grote landbouwbedrijven. Nauwelijks en jaar geleden heeft hij de befaamde Londense zondagskrant The Observer overgeno men. Rowland zou ook grag het fraaie Londense warenhuis Harrods in zijn bezit krijgen, maar tot nu toe is hem dat nog niet gelukt. Terwijl Sir Freddy Laker van de grond probeert te komen met een nieuwe luchtvaartmaatschappij, zitten ongeveer 6.000 Britten te jammeren omdat ze door het faillissement van de oude firma hun geld kwijt zijn. Deze mensen hadden geboekt op Laker's geregelde vluchten naar Amerika. Sommige slacht offers betaalden hun vliegtuigbiljetten donderdagmiddag, en kele uren vóór Sir Freddies luchtvaartmaatschappij op de fles ging-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11