ïs 1 W 63 1995r )verheidsinkomsten erminderd door nergiebesparing W erkonderbreking morgen verwacht in tal van bedrijven F AANBIEDING VAN DE MAAND Nederland draait contacten met Sovjet- Unie op laag pitje Staatssecretaris Dales mag WW-geld gebruiken om banen te scheppen kritiek CDA-fractie op beleid oor munitietransport met uitkleden van leegstandswet A, PvdA en D'66 akkoord Rechtstreeks door fabrikant geleverd. Kwaliteitskeukens tegen zeer lage prijzen, zelfs vanaf 1595,- inclusief apparatuur, in onze showroom. Hier nu afgebeeld: bij GRANDORAMA is hoge kwaliteit altijd gekoppeld aan lage prijs ceuken met linnenstruktuur joed ogende keuken met licht ekleurde handgrepen, 270 cm. iompleet met R.V.S. spoelbak n afdruipgedeelte, Philips «oelkast, afzuigkap, electrische aven en kookplaat. s L—- !3F!JSSE"? Normaal 3.990,- nu voor Opklaringen DE BILT Ook de komende dagen blijft een zuidwestelijke luchtstroming het weer in West-Europa bepalen. Fronten die boven de oceaan grote ak- tiviteit vertonen verliezen die voor een deel boven de Britse Eilanden. Een van de fronten zal ons in de loop van de nacht met wat regen passeren waar na morgen overdag opklarin gen voorkomen. De lucht is dan tamelijk onstabiel zodat er stapelwolken kunnen ont staan, maar he.t buienstadium zullen die waarschijnlijk niet bereiken. Door de bewolking zal de temperatuur vannacht niet verder dalen dan tot on geveer 4 graden. Morgen over dag loopt de temperatuur tot ongeveer 9 graden op. De wind is overwegend matig uit het zuidwesten. Een volgende oceaandepressie afkomstig van New Foundland zal het ko mende etmaal sterk in beteke nis toenemen. De bijbehorende wolkenzones kunnen morgen op het eind van de dag al weer bij ons zichtbaar worden. Het blijft nog zeker tot begin vol gende week zacht voor de tijd van het jaar. Schok-effect door computerfout ZWOLLE In zo'n 4000 ge- nota's viel wel 6000gulden te woordvoerder van de IJ.C. is zinnen in Overijssel en Gel- hoog uit bet bij het zogenaamde uit- derland is door het energie- draaien van de rekeningen bedrijf de IJssel Centrale on- de fout gemaakt om bedra- gewild veel opschudding ver- De telefoon bij de IJ.C. stond, gen die afzonderlijk op de oorzaakt. Door een compu- dan ook roodgloeiend van te- nota's vermeld dienden te terfout gingen er veel te hoge lefoontjes van vertwijfelde worden, steeds maar weer bij rekeningen uit. Een van de en boze mensen. Volgens een elkaar op te tellen. NENLAND en nieuwe kamers omhoog HAAG De huren van vrijkomende gaan vooral in de Randstad waar lijk fors omhoog. ter Van Dam (Volkshuisvesting) wil amerverhuursysteem invoeren, waar- die nieuwe kamers tot 20 procent in hoger kunnen worden. Gemiddeld zal rijsstijging rond de elf procent liggen, en die al een kamer (ver)huren vallen n de regeling. Verhuurders hoeven de mum verhoging niet toe te passen. De in de randstad zijn door de grote erg hoog. De prijzen voor al bewoon- 1 amers met een lage huur mogen met dan tien procent worden verhoogd tot an geldende minimaal redelijke huur- iu. Belangenorganisaties van woning- inden en niet-commerciële kamerbe- élingsbedrijven hebben geprotesteerd de plannen van Van Dam. DONDERDAG 11 FEBRUARI 1982 PAGINA 9 Minder koper in voer varkens DEN HAAG Varkens die wor den gemest voor de slachterij krij gen vanaf 1 juli minder koper in hun voer. Dat heeft het Produkt- schap voor Veevoerder gisteren be sloten. Koper bevordert de groei van varkens, zodat ze eerder rijp zijn voor de slacht. Nu mag in 1000 kilo varkensvoer 200 gram koper zitten, dat wordt 125 gram. De maatregel is genomen omdat ko- perhoudende varkensmest bodem verontreiniging veroorzaakt. De mest die varkens afscheiden veron treinigt de bodem zodanig, dat het schadelijk is voor de plantengroei. Op varkensvlees zelf heeft het ko per volgens het ministerie van landbouw geen nadelige invloed. Nieuwe paspoorten tegen vervalsing DEN HAAG Over twee jaar wordt in ons land gestart met de uitgifte van nieuwe paspoorten en andere reisdocumenten, die zeer moeilijk te vervalsen zijn. Dit heeft minister Van der Stoel (Buitenland se Zaken) meegedeeld aan de Twee de Kamer in antwoord op schrifte lijke vragen van de VVD-er Nijpels. Volgens Van der Stoel worden in Nederland „op vrij grote schaal" paspoorten en andere reisdocumen ten vervalst. Ook wordt soms ge bruik gemaakt van zogenaamde „fantasiepaspoorten". Dit zijn docu menten die vanwege reclame-doel einden in omloop worden gebracht en die soms een grote gelijkenis met echte paspoorten vertonen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel zij voortgang van de dialoog „nu meer dan ooit nodig vindt", zal de Nederlandse regering zich in reac- ,tie op de toestand in Polen terughoudend gaan opstellen in de richting van de Sovjet-Unie. Dat geldt voor de contacten op mi nisterieel en hoog ambtelijk niveau. Ook zal ons land voorlopig niet deelnemen aan Russische manifestaties, die het karakter hebben van vlagvertoon. Minister Van der Stoel heeft dit gisteren gezegd in de Tweede Kamer, tijdens de behandeling van zijn begroting. Volgens hem lijdt het geen twijfel dat ook Moskou verantwoordelijk gesteld moet worden voor de gebeurtenissen in Polen. Zolang de toe stand in dat land zo blijft, kan de Poolse regering geen geld •meer lenen in ons land. De minister voelde er niet voor, zoals CDA-woordvoerder Scholten had voorgesteld, de importen uit Polen stop te zetten. Er schijnen nog altijd kolen en voedsel (ham) uit dat land te worden ingevoerd. Volgens Scholten zou zo'n importverbod de situatie voor de mensen in Polen gemak kelijker maken, maar de minister zei reden hebben dit te betwij felen. Ook andere sancties tegen Polen, waar de Verenigde Sta ten in NAVO-verband op hebben aangedrongen, zijn van Ne derland niet te verwachten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Dales (sociale zaken) heeft van het kabinet eindelijk toestemming gekregen voor het gebruik van ww-uitkeringen voor het scheppen van werkgelegenheid. Het is de bedoeling dat zij nog dit jaar kan starten met een expe riment op redelijk grote schaal. Het idee van mevrouw Dales maakt nu onderdeel uit van het werkgelegenheidsplan dat de bewindslieden van sociale zaken vanavond gaan bespreken met werknemers en werkgevers. De ministers Terlouw (economische zaken) en Van der Stee (fi nanciën) waren tot nu toe fel gekant tegen deze aanwending van ww-gelden. Volgens hun kan het bijna niet anders dan dat het niets oplevert en bovendien concurrentievervalsend zal wer ken. Mevrouw Dales stelt daartegenover dat die enorme hoe veelheden geld alleen gebruikt worden om de consumptie op peil te houden. Zij meent dat ook de produktie erdoor verbeterd zou kunnen worden. De staatssecretaris heeft wel moeten in stemmen met een aantal beperkende bepalingen. Nou ja, het is bij de buren maar één keer zo'n feest Kalmte alleen kan je redden: Valdispert® LEIDSE COURANT anoniem dagvaarden van krakers. verruiming van de bevoegdheid van gemeenten om leegstaan de woningen of andere gebouwen te vorderen; tijdelijke verhuur van leegstaande panden, waarin beperkte huurbescherming van kracht is De drie regeringsfracties, die pas gisteren en toen nog slechts mondeling van het een en ander hoorden, stelden zich tamelijk positief op. Zij toonden begrip voor de door de regering gesigna leerde problemen van voornamelijk financiële aard. Alle drie de onze parlementaire re dactie) HAAG Energiebespa- in binnen- en buitenland de voornaamste oorzaak dat de inkomsten die het krijgt uit de opbrengst iet aardgas opnieuw flink ivallen. Buitenlandse af- irs zijn weliswaar aan acten gebonden, maar 'huiven als gevolg van [iebesparing en de econo- ie teruggang de werkelij- iejm ifname van Nederlands jas steeds verder naar de. heim)mst, zodat er op korte ijn minder gas verkocht t. Ie binnenlandse markt is soortgelijke ontwikkeling de. Zelfs de vier miljard eke meter aardgas die dit krachtens een kabinetsbe- extra verkocht zou moe- borden, blijkt geen haal- kaart. Zelfs met kortin- raakt de Gasunie dit gas ie straatstenen (lees: elek- iie centrales) niet kwijt, de bedoelde vier miljard eke meter zal hoogstens miljard werkelijk kunnen len verkocht. Dat bete een inkomstenderving voor de overheid van 300 mil joen gulden. Het geld was be stemd voor de financiering van het werkgelegenheids plan. Andere afzettegenval- lers, die sinds november vorig jaar zijn opgetreden, kosten 800 miljoen gulden. Die komen bovenop de tegenvaller van 2,7 miljard gulden dië het in formateursduo Halberstadt en De Galan vorig jaar oktober al ontdekten. Die strop werd toen echter maar voor de helft door bezuinigingen goed ge maakt. Binnen de regeringscoalitie bestaat verdeeldheid over de vraag of de dekking voor de andere helft nu in de zoge naamde vooijaarsnota moet worden aangegeven of niet. De formulering die in het in formatie-akkoord tussen CDA, PvdA en D'66 is gekozen, is voor tweeërlei uitleg vatbaat, Het CDA houdt in elk geval vast aan een concrete invul ling middels nieuwe bezuini gingen die nog dit voorjaar moeten worden doorgevoerd. In kringen van PvdA en D'66 bestaat een groeiende weer stand tegen nieuwe miljarden bezuinigingen. Zij zouden er toe kunnen leiden dat de bin nenlandse consumptie zo sterk vermindert dat de werkloos heid alleen maar groter wordt. Volgens topambtenaren afë het kabinet tot de ombuigin gen hebben geadviseerd, is het achterwege laten van bezuini gingen nog veel desastreuzer. Zij wijzen er bovendien op dat, ook wanneer de extra bezuini gingen volledig worden door gevoerd, de groei van de over heidsbestedingen in 1982 toch nog ongeveer drie procent zal bedragen en de groei van de uitgaven voor sociale zeker heid daar nog boven zal lig gen. Er zou dus geen aanlei ding zijn een funeste „beste- dingsuitval" te vrezen. De extra ombuigingen zorgen er bovendien voor dat de be lasting- en premiedruk niet verder omhoog hoeft te gaan en de rentelasten kunnen ver minderen, zodat zowel bedrij ven als particulieren geld gela ten kan worden dat anders door de overheid zou worden opgeëist. Dat geld zal juist tot extra bestedingen en meer werk kunnen leiden, is de re denering van de topambtena- Minister Van der Stoel waarschuwt Suriname DEN HAAG Nederland is gedwongen de betrekkingen met Suriname opnieuw te bezien als de militaire machthebbers daar „afglijden in totalitaire richting". Dat zei minister Van der Stoel (Buiten landse Zaken) gisteren in de Tweede Ka mer. Volgens ingewijden dan de ontwik kelingshulp Q.0k ter discussie gesteld. Van der Stoel noefnde het nu nog te vroeg om een standpunt uit te spreken over Suriname. In reactie op een ver zoek om stopzetting van hulp, van partij genoot Ter Beek (PvdA), vertelde de mi nister dat er tegenwoordig nog maar weinig militaire wordt steun aan Surina me wordt geboden. Nederland betaalt overigens nog steeds een deel van het loon van sommige Surinaamse militaire machthebbers. De nieuwe machthebbers in Suriname in het presidentiële pa leis. Van rechts naar links: garni zoenscomman dant Roy Horb, bevelhebber Desi Bouterse, mevrouw Hilda Ramdat Misler, waarnemend president Freddy Ramdat Misier, bataljonscom mandant Henk Graanoogst en I. Graanoogst, voorzitter van de Nieuwe Militaire Raad. HAAG - De CDA-fractie Tweede Kamer vindt dat tolitie in de toekomst >tiger moet kunnen op- ;n tegen demonstranten bij acties de wet overtre- Fractiewoordvoerder Fa- uitte gisteren bij het begin het kamerdebat over de itietransporten stevige ek op onder meer de com missaris der koningin in Gro ningen, H. Vonhoff, inzake het beleid voor het munitietran- port vorige maand. Faber noemde het argument van de actievoerders dat de veiligheid langs de spoorbaan in het geding is bij munitie- tranporten „grote nonsens". Volgens hem wordt er jaarlijks 35.000 ton munitie per trein en over de weg vervoerd, zonder dat daarmee iets is misgegaan. Faber bekritiseerde Vonhoff omdat deze als coördinator van te nemen maatregelen het eerste nieuws over de munitie- trein niet door gericht voor lichtingsbeleid had bekend ge maakt, maar „door een sensa tionele primeur in een dag blad". ADVERTENTIE. TAVEB GRANDORAMA DEN HAAG - Ook vanuit het districtskantoor Den Haag van de Industriebond FNV zijn voor morgen acties georgani seerd als protest tegen de voorgenomen wijzigingen in de ziektewet. In de eerste plaats zal worden deelgeno men aan de demonstratie rond het gebouw van de Sociaal- Economische Raad, waar over de voornemens van het kabi net wordt vergaderd. Voorts zal in tal van bedrijven het werk worden onderbroken: tij dens die pauzes, die doorgaans een uur zullen duren, zullen de leden worden toegesproken door bestuurders en zal onder ling worden gediscussieerd. De animo om aan de werkon derbreking deel te nemen is volgens de districtsbestuurders erg groot, omdat men in eerde re bijeenkomsten tot het in zicht is gekomen, dat vooral werkers in de industrie dik wijls door de arbeidsomstan digheden ziek zijn en dus het vaakst korting op hun inko men zullen ondervinden als de regeringsplannen zouden doorgaan. Tot de ondernemingen waar het werk enige tijd zal worden stilgelegd behoren Philips Te lecommunicatie Industrie en Schindler in Den Haag, de Ka- belfabriek te Delft en Wad- dinxveen, Constructiebedrijf Grimbergen in Alphen aan de Rijn, de Hollandse Construc- tiegroep en Verto in Leiden,, Heineken in Zoeterwoude en Calvé in Delft, alsmede ver scheidene bedrijven on Gouda. Mogelijk gebeurt er ook iets bij Gist Brocades in Delft als deze onderneming zich niet distan- cieeert van de opvattingen van de werkgeversorganisatie VNO ten aanzien van de ziek tewetswijziging. Vóór heden avond zes uur mOet het bedrijf hierover uitsluitsel geven. Met name wil de Industriebond weten waar de wao'ers van het bedrijf aan toe zullen zijn wat betreft hun bovenwettelij ke uitkering, die al eens eer der werd aangetast. Ook in de grafische industrie zijn werk onderbrekingen te verwach ten. partijen achten het mogelijk dat de genoemde wetsonderdelen nog dit jaar -„omstreeks 1 oktober"- van kracht zullen zijn. De woordvoerders van PSP, PPR en CPN plaatsten hier vraag tekens bij. Omdat Van Dam met een wijzigingswet moet komen en hij zelfs de rest van de wet ter discussie stelt, zullen de kleine linkse partijen weer voluit ten strijde trekken tegen de Leeg- standwet. Met het invoeren van een zogeheten Leegstandsregister zou vijf tig zestig miljoen gulden gemoeid zijn. Van Dam verklaarde dit geld liever op een andere wijze aan te wenden. ;te eerste ze- krokusjes n Amster- parkje! zelf nog drie jaar bent gaat ellen van alleerste ode nog moei- Het toen van iloempjes stigt de pellingen het KNMI: acht weer ■m tempera- Mi rond de (Van onze parlementaire redactie) HAAG Zoals minister Van Dam (Volkshuisvesting en ntelijke Ordening) twaalf dagen geledenvin deze krant al ondigde, zal de Leegstandwet voorlopig niet in de vorm, in hij vorig jaar" is aangenomen, van kracht worden. Het is idoeling van de regering dat slechts drie onderdelen van de in werking treden. Over de rest moet eerst nog eens heel nagedacht worden, zei Van Dam gisteren in een vergade- met de betreffende Kamercommissie, rie onderdelen zijn:

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9