Zwitserland wil verdaging =/eiligheidsconferentie m m m SB nna>.a?ina ordeelbestrijdster Marthe Richard overleden Rampgebied in Zuid-Italië luilekkerland voor bedrijven uit buitenland Vrouw valt uit auto öngresleden vragen tiderhandelingen met jrzet El Salvador Stakings recht in Polen verder beknot DE TIJP Bouwschandaal brengt Duitse vakbonden in grote verlegenheid GENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 FEBRUARI 1982 PAGINA 7 ten krijgen volgend munt van een pond DEN Hoewel het Britse door de inflatie steeds meer »'n waarde verliest, zal het april 1983 toch aan gewicht men. Dan wordt in Groot- annië het eerste muntstuk en pond in roulatie gebracht, ritse overheid verwacht dat een aantal jaren geen bank ten van een pond meer in tj op zullen zijn. Het muntstuk en pond zal niet veel groter i dan de huidige penny, een gekartelde rand en opvallend geel van kleur, én afzienbare tijd zal worden inen met de produktie van mderden miljoenen metalen Kissinger maakt het „zeer goed" BOSTON De voor malige Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Kissin ger, heeft gisteren een hartoperatie ondergaan en volgens zijn artsen zal hij hiervan weer volledig herstellen. De 58-jarige Nobel prijswinnaar maakt het „zeer goed". „Wij zijn tevreden over de gang van zaken", aldus dr. Austen die de operatie in een ziekenuis in Boston mee had helpen uitvoeren. „Verwijdering Israël uit VN heeft gevolgen voor vredesmacht" JERUZALEM De Israëlische ambassadeur bij de Vere nigde Naties, Blum, heeft gisteren laten doorschemeren dat de uitstoting van Israël uit de volkerenorganisatie ge volgen kan hebben voor de VN-vredesmachten in het Midden-Oosten. „Israël kan leven zonder de Verenigde Naties, maar de VN zouden een dergelijke crisis niet overleven", aldus Blum. Overigens noemde hij een uitstoting van Israël on waarschijnlijk, gezien de Amerikaanse steunbetuigingen. De jongste gespreksronde over de normalisering van de betrekkingen tussen Israël en Egypte is als gevolg van onenigheid over een heffing op Israëlische vrachtwagens onverwach t afgebroken. Volgens een Israëlische woord voerder wil Egypte een speci ale heffing invoeren op de Israëlische voertuigen ter compensatie voor de lagere brand stofprijzen. In principe gaat Israël hiermee ak koord, maar vinden de heffing te hoog. „Ontwapening is geen utopisch ideaal" NEW YORK Zolang er wapens voor vernie tiging op grote schaal in omloop zijn, is het niet zeker dat zij niet „op een ogenblik van krank zinnigheid of misrekening" gebruikt worden. Dit zei gisteravond de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar. „Ontwapening is geen utopisch ideaal. Zij is noodzakelijk voor een duurzame vrede", aldus de secretaris-generaal tijdens een plechtig heid ter gelegenheid van de wereldvredesdag in de kathedraal van St. Patrick in New York. „Geen wonder dat een breed publiek bezorgd is over de i voortdu rende escalatie van de bewape ningswedloop. Want zolang er op grote schaal vernietigingswapens bestaan is er een kans dat zij ooit gebruikt zullen worden", zo zewi Cuel lar. LEIDEN Een 22-jarige Leidse is vannacht met een ge broken heup in het Diacones- senhuis opgenomen nadat zij uit een auto was gevallen. De vrouw reed als passagier in de auto mee. Op de Grote Ha- venbrug aan het eind van de Haarlemmerstraat wilde de vrouw het raampje van de auto een stukje opdraaien. Zij greep echter de verkeerde •hendel en de deur van de auto vloog open. Omdat de auto net een bocht naar links maakte, rolde de vrouw naar buiten. iRID Zwitserland de Europese veilig- :onferentie in Ma- voorstellen om de ■rentie voor een aan- iaanden op te schor- Op een informele ioeting van delegatie- »rs zei de Zwitserse iter Aubert dat het om tot iedere prijs onbepaalde tijd hier te blijven tot mislukken gedoemd is. „Een voortzetting van de werkzaamheden kan niet an ders dan de vruchten van maandenlange arbeid op het spel zetten en het schouwspel van gisteren (waarbij Polen het de andere landen onmoge lijk maakte aan het woord te komen, red.) heeft deze over tuiging alleen maar kunnen versterken." Aubert doelde op het ontwerp-slotdocument dat is ingediend door de neutrale landen in Europa en waarvan zowel de Oostblok- als de NAVO-landen hebben gezegd dat het een goede basis is om tot overeenstemming te ko men. De NAVO-landen, die het ac cent op de mensenrechten te zwak vinden, hebben na het uitbreken van de Poolse crisis besloten voorlopig geen con cessies meer te doen ten aan zien van het slotdocument. De belangrijkste NAVO-lan den zoals de Verenigde Staten en West-Duitsland zouden na het gebeurde van gisteren niet langer tot april willen blijven. Nederland is met Denemarken een van de weinige landen die graag willen blijven doorpra ten. Wordt het Zwitserse voor stel volgende week ingediend, dan is het overigens nog lang niet zeker dat tot opschorting zal worden overgegaan. Daar voor is het nodig dat alle 35 landen zich akkoord verkla ren. Met name Polen zou niet graag zo'n opschorting willen. Intussen heeft het Russische persbureau Tass een scherpe aanval gedaan op de opstelling van de Verenigde Staten tij dens de conferentie. Tass be schuldigde Washington ervan „de fundamenten weg te halen onder de verworvenheden van de Slotakte van Helsinki en een poging te doen om de toe stand in Europa te destabilise ren". 5HINGTON Vier vooraanstaande leden van de •rikaanse Democratische partij, twee senatoren en leden van het Huis van Afgevaardigden, hebben iet Congres een resolutie ingediend over El Salva- Zij vragen de regering Reagan besprekingen te be en met het Salvadoraanse verzet. s de vier zijn onderhandelingen de enige mogelijkheid burgeroorlog té beëindigen, zonder dat de Amerikaanse igen in Midden-Amerika ernstig worden geschaad. De rikaanse regering heeft gesprekken met het verzet eerder week afgewezen, omdat een overeenkomst met de guerril- >etekent dat El Salvador wordt „weggegeven". Het verzet al eerder zijn bereidheid getoond zonder voorwaarden af te onderhandelen, maar daarop is door de junta in San ador en de VS afwijzend gereageerd. .merikaanse afdeling van Amnesty International, de onpar- p internationale organisatie die opkomt voor de naleving de mensenrechten, heeft gisteren de verklaring van de re- Hg Reagan aangevochten, als zou het geweld in El Salvador "I zijn verminderd. Het patroon van ontvoeringen, marte- en moorden is niet veranderd, zo zegt Amnesty, daarbij end op de naar schatting 12.000 mensen die in de eerste helft in El Salvador werden gedood. Ruim veertig de monstranten var het Komitee Zuide lijk Afrika hebben gistermiddag voor de Amerikaanse ambassade in Den Haag een korte bij eenkomst gehou den. Een perso neelslid van de am bassade werd een manifest overhan digd, waarin het- door president Rea gan gewijzigde Amerikaanse beleid tegenover Zuid-Afri- ka wordt veroor deeld. De demonstratie werd gehouden in het kader van de aktie „Nederland breek met de wes terse bescherming van Zuid-Afrika". WARSCHAU Het sta kingsrecht dat vorig jaar na onderhandelingen met de inmiddels verboden vakbond Solidariteit in een wetsontwerp was neergelegd zal door de Poolse regering sterk worden ingekrompen. Dit blijkt uit uitlatingen van de Poolse minister van justitie Zawadski in een vraaggesprek met het Poolse persbureau PAP. De minister vond het no dig regelend op te treden tegen het misbruik van het stakingsrecht en tegen toepassing van stakingen als een terreurwapen. In het gerechtsgebouw van Warschau hebben gisteren tweehonderd mensen een be toging gehouden. Zij deden dit uit misnoegen over het vonnis, tegen een arbeider van de Ur- sus-tractorenfabriek die op be schuldiging van het aanzetten tot staking tot drie jaar gevan genisstraf was veroordeeld. Onder de betogers bevonden zich collega's van de veroor deelde Wojciech Losocki en intellectuelen. De hoogste straffen die tot dusverre krachtens de bepalingen van de op 13 december afgekon digde staat van beleg werden opgelegd zijn begin deze maand uitgesproken door de krijgsraad van de marine in Gdynia. Daar kreeg een lera res volgens regionale kranten tien jaar voor het organiseren van een proteststaking. onze correspondent Jan Drummen) RIJS In Parijs is op arige leeftijd Marthe lard overleden die na de Tweede We- loorlog internationale tendheid verwierf om- zij een succesvolle npagne gevoerd had r het sluiten van bor en in Frankrijk. Haar linistische campagne tegen de prostitutie ver wierf haar aanzienlijk meer vermaardheid dan haar spionage- en verzet sactiviteiten en haar vlie gerscarrière. Marthe Richard werd op 15 april 1889 in het dorpje Bla- mont in Lotharingen (dat toen nog Duits was) geboren onder de naam Marthe Betenfeld. Zeer vroeg voelde zij zich al tot de luchtvaart aangetrok ken en zij haalde op 22-jarige leeftijd als een van de eerste vrouwen ter wereld haar vliegbrevet. Haar catrière was evenwel kort en na een ern stig ongeval gaf zij het vliegen op. Haar man Ricner, aan wie zij haar pseudoniem zou ontle nen, sneuvelde in de slag om Verdun en toen begon zij haar loopbaan als spionne. Ze werd gerecruteerd door de vermaar de kapitein Ledoux die ook Mata Hari manipuleerde. Al lereerst werd zij naar Zweden gezonden, daarna naar Spanje. In Madrid maakte zij kennis met de Duitse militaire attaché baron Von Krohne die zij later in San Sebastian verleidde en tal van essentiële militaire ge heimen ontfutselde. Met name- kon zij als gevolg van haar re laties met Von Krohne de geallieerden hoogst kostbare inlichtingen verstrekken over de Duitse duikbootacties in de Atlantische oceaan. Na de bevrijding werd zij lid van de Parijse gemeenteraad voor de christen-democrati sche beweging en onder die banier stortte zij zich in de ge ruchtmakende strijd tegen de bordelen. In december 1945 werd een gemeentelijke veror dening uitgevaardigd dat de bordelen in Parijs verbood. In 1973, toen zij 84 jaar oud was schokte zij een deel van de Fransen door in een radiotoe spraak het stichten van Eros- centra te bepleiten omdat de prostitutie volgens haar geens zins verminderd was. Marthe Richard ƒ13 Elsevier publiceert een geheim advies van een aantal topeco nomen aan de regering waar uit blijkt, dat er 4,5 miljard ex tra bezuinigd moet worden. „Op werkelijk alle hoofdpun ten spreekt het stuk het beleid tegen, dat PvdA en deels ook D'66 willen voeren. Het is daarom de verdienste van dit stuk, dat de werkelijke feiten boven water zijn gebracht. Dat verduidelijkt de politieke dis cussie die de komende weken gevoerd gaat worden". Het blad ziet geen enkel heil in de deeltijdarbeid van Den Uyl. „Hij heeft er uit armoede een hoofdinstrument van gemaakt. Uit armoede, omdat andere vormen van herverdeling van arbeid niet haalbaar zijn. Als doekje voor het bloeden. Om althans voor de schijn nog iets van zijn banenplan en zijn ge zicht te redden". Elders een uitvoerig portret van de nieu we Rotterdamse burgemeester Bram Peper. „Er zit in de par tij een zekere hardheid ten op zichte van elkaar, men gaat meedogenloos tekeer. Een kefferige, bijterige aan pak, die niet mijn stijl is. Ik ben misschien een beetje sof ter. Den Uyl zei, toen hij hoor de dat ik burgemeester was geworden: heeft-ie niet een te dunne huid? Ik ben in gezel schap meer de grappenmaker en de observator". Een inter view voorts met schaatser Hil- ghuiJ bert van der Duim. „Als er niets verandert, kent Neder land over een paar jaar geen haatsers meer. Je ziet het konlf nu al bij de jeugd. Die ziet ons {'loeteren. En waarvoor eigen- ijk? En dan hebben wij het nog gehaald. Wij zitten in de kernploeg. Maar wat dacht je van de sub-top? Nou: een hele boel jong talent ziet dat en past ervoor". In de Haagse Post een analyse van de nieuwe toestand in Su riname. „Het leeft op veel te grote voet en houdt dat vol dank zij de ontwikkelingshulp. Er wordt veel meer uitgege ven dan verdiend in Surina me, maar de gedachte dat we nu moeten inleveren om te in vesteren voor de toekomst, slaat absoluut niet aan". Ook het Oostblokbeleid van Rèa- gan komt onder loupe. „Eco nomische mobilisatie in Ame rika, maximale militaire pa raatheid en belegering van het Soyjetrijk. Dat komt neer op een terugkeer naar de koude oorlog, totaler en radicaler dan die in de jaren vijftig ooit is gevoerd". Met de socioloog prof. C. Schuyt wordt gepraat over de verzorgingsstaat. „De sociaal-democraten kunnen het niet over hun hart verkrij gen een punt te zetten achter het vooruitgangsdenken, het principe van de hoop, de ver onderstelling dat de wereld steeds mooier en beter valt te maken. Het vooruitgangsden ken is niettemin op z'n retour, is desfunctioneel... Of sterker nog: het begint onverantwoor delijk te worden". Veel aan dacht in het blad voor Polen. Een uit het land gesmokkelde brief: „Ik heb geen hoop meer dat dit ongeluk, dat ons heeft getroffen, ongedaan kan wor den gemaakt, temeer omdat we zoals gewoonlijk alleen op onszelf kunnen rekenen. Eu ropa is in beweging gekomen, maar is duidelijk nog niet rijp H«i| om de werkelijke dreiging te begrijpen". In Vrij Nederland de constate ring dat de overheid het ver tikt om frauderende werkge vers aan te pakken. „Er ligt 15 miljard gulden per jaar voor het oprapen. Als het kabinet frauderende werkgevers net zo rtlcksichtlos aanpakt als zie ke werknemers, kan het nog voor het eind van dit jaar 5 miljard gulden verdienen. Maar er heerst politieke on wil". Voorts een gesprek met de moeder van het moderne feminisme, Betty Friedan. „In woede werden er in het eerste stadium dingen gezegd als: alle mannen zijn vijanden, maar dat was niet waar, niet alle mannen zijn onze vijand. En die vrouwen die van onze woede een totale ideologie van vrouwen tegen mannen maak ten, verdraaien de zaak, en ontkennen dat wij persoonlijke behoeften hebben'Een plei dooi in het blad voor het be houd van Zestienhoven. „Uit vrijwel alle rapporten blijkt, dat het Rijnmondgebied, voor al de havens, over twintig jaar 200.000 ton luchtvracht ople veren, of nodig hebben. Dat getal is niet omstreden. Op dit moment verwerkt Schiphol al 330.000 ton per jaar. Een Rot terdamse luchthaven kan groeien". Een groot interview ook met de vertaler en Oost- blokkenner Charles B. Tim mer. „De mentaliteit van de Polen is heel sympathiek, ze zijn gastvrij en vriendelijk. Maar werk, daar houden ze niet van en ze drinken ongelo felijk veel. Dat is toch de oor zaak van de geweldige crisis waar ze nu in zitten? Waarom bestaat dat economische bank roet niet in landen die, wat ge brek aan grondstoffen betreft, vergelijkbaar zijn, landen als Finland en Hongarije?" De Tijd beschrijft hoe zuur voor de PvdA de druiven zijn. Cees Bode, campagneleider voor de aanstaande verkiezin gen: „We zijn in een periode van crisis gaan reageren als een partij, die meer dan welke partij ook is verbonden met de opbouw van de verzorgings staat. En die praat nu over: de inkomens achteruit, het afbou wen van stukken verzorgings staat. Het is natuurlijk een dis sonant: Sinterklaar die opeens zijn cadeautjes komt halen". Gesprekken met voormalige loyalisten in het CDA. Sytse Faber: „Ik zie niet dat wie dan ook in het CDA op een breuk met de PvdA wil aansturen. Het belangrijkste is dat een breuk in de coalitie pas aan de orde zou kunnen komen als het beleid voor een deel van het CDA niet te pruimen zou zijn. Dat is op het ogenblik niet aan de orde". Een ander artikel beschrijft hoe de Belas tingdienst het zwendelen met zwart spaargeld door de vin gers ziet. „Terwijl de verbale onrust over het zwarte circuit toeneemt, gebeurt in de prak tijk niets. Met opzet niet: je moet dat kruimelwerk niet hard aanpakken. Niet gaan dreigen met sancties. Het zijn nette mensen". Het omslagar tikel behandelt de vraag of het Jodendom in Nederland nog toekomst heeft. „Als je twee joden ontmoet, kom je drie godsdiensten tegen", zeggen ze zelf. Daar zit veel in. En drie joden confronteren je met zes standpunten. Het moet gezegd: zowat elke gesprekspartner begint met de vorige ongelijk te geven. Als ik twee joden te gelijk spreek raken ze zo in de clinch, dat ze mijn bestaan lij ken te vergeten". In Hervormd Nederland een kritisch artikel over het evan- gelisatorisch jaar 1982, zijnde een miljoenenverslindende ac tie om Nederland te bekeren. „Het evangelie wordt voorge steld als een prefabricated project, dat je aan een ander overdraagt en dat lukt als je het maar op een goede manier verkoopt. Het is een Ameri kaanse methode waarvan so ciologische onderzoeken al lang uitgewezen hebben, dat je er alleen de bekeerde door be keert". Een gesprek ook met bedrijfsadviseur Dick Ponsen uit Den Haag, die denkt dui zenden nieuwe banen te kun nen creëren. „Het wemelt overal van de ondernemertjes- in-spé, mensen die al langere tijd, soms jaren, met ideetjes rondlopen en die ook voldoen de inzicht hebben in de moge lijkheden ervan, maar daaren tegen problemen ondervinden of verwachten bij de uitwer king. Die mensen moeten ge stimuleerd, geadviseerd en tot actie worden gebracht". Een pleidooi in het blad om op te houden met het drinken van koffie uit El Salvador. „Als wij laten blijken dat wij geen bloed in onze koffie wiÜen, zal dat voor de Salvadoriaanse be volking een grote steun bete kenen in haar strijd tegen de onderdrukking". (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Binnen de Europese Gemeenschap is Zuid-I- talië momenteel het aantrekkelijkste gebied om in te investeren. Ierland, Schotland, en delen van Zuidwest- Frankrijk mogen van de EG een uiterst voordelig pak ket investeringspremies aanbieden, maar de Mezzogior- no, zoals Zuid-Italië heet, spant de kroon. De regionale toeslagen die enkele Nederlandse „rampgebieden" zoals Zuid-Limburg, Nijmegen en Oost-Groningen de investeerders mogen aanbieden, verbleken daarbij to taal. Het premiepakket dat de Italianen aanreiken is indrukwek kend: vrijstelling van vennootschapsbelasting, van lokale belas tingen en van overdrachtbelastingen gedurende de eerste tien jaar; een vergoeding van 40 procent van de eerste vier miljoen geïnvesteerde guldens, en een vergoeding van 30 procent voor de bedragen daarboven; goedkope leningen tot 40 procent van de totale investeringen; een belangrijke reductie op de sociale premies, grond tegen weggeefprijzen; een subsidie voor aanvul lende infrastructurele voorzieningen, zoals aansluiting op het wegen- en spoornet. Het kan niet op, daar in Zuid-Italië. De Mezzogiorno begint waar het welvarende gedeelte van Italië ophoudt: ten zuiden van de lijn Rome-Pescara, aan de Adriati- sche Zee. Het gebied is arm, onderbevolkt, gespeend van vol doende goede landbouwgrond en industriële bedrijvigheid om de mensen aan het werk te houden. De werkloosheid ligt er, volgens de officiële cijfers, rond de twintig procent. Sinds de op richting van de EG heeft Rome met de onontbeerlijke steun uit Brussel het een en ander gedaan om de situatie te verlichten. Maar ook al is het resultaat volgens de regering beter dan in elk ander land van de EG met dezelfde omstandigheden had kun nen worden bereikt, de problemen zijn nog ver van een oplos sing. Bepaalde onderdelen van de Mezzogiorno, Campania, de provincie waarin Napels ligt, Sicilië en Puglië aan de zuid- oost kust, zijn redelijk bij. Met de rest het het evenwel nog droevig gesteld. Bij de recente aardbevingen is daar andermaal de aan dacht op gevestigd. Volgens de minister „voor bijzondere maatregelen voor de Mez zogiorno", Claudio Signorile, is de achterstand van Zuid-Italië geen louter Italiaans probleem. Het gaat om het herstel van het evenwicht binnen de Italiaanse maatschappij en daar heeft, zo zegt men, ook de rest van de Europese Gemeenschap baat bij. Signorile, de „coming man" in de Italiaanse socialistische partij totdat hij zeven maanden geleden minister van dit rampgebied werd, beweegt zich als een handelsreiziger voor de Mezzogiorno door de wereld. Hij is net terug uit Noord-Amerika en binnen kort gaat hij naar het Verre Oosten: hij volgt de wegen die veel Europese gezagsdragers zijn gegaan om investeringen naar hun eigen streek te halen. Arbeidsplaatsen Een van de eerste vereisten voor de Mezzogiorno is het maken van zevenhonderdduizend banen in de komende tien jaar. Al leen zo kan men het huidige werkgelegenheidsniveau op peil houden. En dat betekent weer, dat nog heel wat bedrijven in de Mezzogiorno hun bivak zullen moeten opslaan. De investerings premies helpen, want sinds 1970 alleen al hebben zich 34 Ameri kaanse bedrijven in de Mezzogiorno gevestigd, samen goed voor ongeveer 12.000 arbeidsplaatsen. Nederlandse ondernemingen hebben samen dertien fabrieken in het Zuiden, en geven aan 4.766 Italianen werk. Deze dertien behoren aan Philips, AKZO, Unilever, Heineken en de bankiers Pierson, Heldring en Pier- son, die zich in de Mezzogiorno bezighouden met de vervaardi ging van sterk alcoholische dranken. Dat er niet meer Nederlandse bedrijven op de vette investe ringspremies afkomen is volgens de Nederlandse handelsverte- genwoordiger in Rome een gevolg van hun wantrouwen jegens Zuid-Italië. Alle faciliteiten wegen voor de nuchtere Hollanders niet op tegen het algemeen economische klimaat, het werkver zuim van de werknemers, de mafia en hun afpersingspraktijken, een langzaam opererende bureaucratie en de geografisch ongun stige ligging van het gebied. De Nederlandse handelsvertegen woordiging in Rome krijgt per jaar maar een vijftal verzoeken om inlichtingen over de Mezzogiorno. Toch is de Italiaanse regering huiverig voor een al te grote na druk op de industriële ontwikeling van Zuid-Italië. De land bouw biedt ook enorme mogelijkheden: één miljoen hectaren die met behulp van moderne technieken de komende jaren in cul tuur kunnen worden gebracht. En ook het toerisme „want ner gens ter wereld vind je op de 10 vierkante kilometers zoveel ar cheologische bodemschatten als in de Mezzogiorno", zegt minis ter Signorile. Niemand graaft die schatten op, maar ook zij zul len in de toekomst een rol moeten gaan spelen om de marken, de guldens en de dollars van de buitenlandse investeerders naar Zuid-Italië te halen. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De Raad van Bestuur van Europa's grootste bouwonderneming „Neue Heimat" is gisteravond in zijn geheel met verlof gestuurd als gevolg van publika- ties van het weekblad „Der Spiegel". Dit blad had eer der deze week bericht dat direktie- en stafleden van de onderneming zich op onjuiste wijze persoonlijk had den verrijkt. Via stromannen kregen zij inkomsten uit firma's, die nauw met de handel en wandel van de „Neue Heimat" zijn gelieerd. Het ging daarbij onder andere om aan- en verkoop van onroe rend goed. Dit nieuwe schandaal heeft in de Bondsrepubliek veel opschudding veroorzaakt, omdat de „Neue Heimat" niet zo- Nmaar een particuliere bouwonderneming is, maar een niet-com- merciële instelling, die eigendom is van de machtige overkoepe lende vakcentrale DGB en een aantal daaronder ressorterende vakbonden. Door de Spiegel-publikatie is de Duitse vakbewe ging in ernstige verlegenheid gebracht.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7