ILS-miljoenen wellicht oor Lissese omleidingsweg 'Hoop op zeven CD A-raadsleden na verkiezingen' STIEFKIND OP EIGEN BENEN' Voorschoten sluit vriendschap met plaats in ontwikkelingsland Alphons Schlatmann overleden Niet minder vakleerkrachten door bezuinigingsdrift Herdenkingspenning voor Bicentennial 'AGÏgïO LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 FEBRUARI 1982 PAGINA 5 sband Duinstreek kassucces BURG Het eerste officiële concert brassband „Duinstreek" is wel een [al maar geen kassucces geworden. publiek was aanwezig bij dit eerste van de brassband, die sinds anderhalf jtaat. Het concert werd gehouden in de lar/jiiiuëlkerk o.l.v. Maarten Verhoef. De rj de«stukken, die de band ten gehore fa su waren zeer muzikaal en zaten goed in Vooral het nummer Cavalier met een van Maarten Binnendijk kwam lit'de verf. concert, dat ongeveer vijf kwartier in nam, kon het publiek naar de hal van 'k, waar de Big Band Bollenstreek o.l.v. iros zijn muzikale kunsten vertoonde, as ook gelegenheid om een dansje te Degenen die er waren, hebben kun- •nieten van een gezellige avond. mg VALKENBURG „Het stiefkind is op eigen be nen gaan staan". Deze woorden sprak gisteravond de voorzitter van de Katwijkse PvdA bij de op richting van de eigen Valkenburgse afdeling. Tot gisteravond was Valkenburg een onderdeel van de Katwijkse afdeling. In de afgelopen acht jaar werkte mert in Valkenburg samen met de PPR. Tijdens de officiële oprichtingsvergadering sprak ook gedeputeerde J.H. Boone. Deze liet weten, dat er mogelijkheden zijn om van de provincie een flinke financiële steun te krijgen voor de aanleg van een fietspad tussen Katwijk en Valkenburg. Kaptein Marie SASSENHEIM De Chr. Vrouwenbond bracht gis teravond het stuk 'Kap tein Marie' ten tonele voor de bewoners van ver zorgingstehuis St Bemar- dus. De spelers en speelsters hadden het zich met de keus van het stuk niet ge makkelijk gemaakt Maar men kweet zich keurig van de taak. Er was een goede rolbeheersing en de regie van mevrouw Mos selman was beheerst Uit blinkster van de el/ speel sters was mevr. Pronk (Kaptein Marie). Tanende belangsteling voor Kat wij ks industrieterrein KATWIJK De verkoop van grond in het indu strieterrein 't Heen is de laatste jaren aanmerke lijk teruggelopen. Hoewel Katwijk volgens wet houder J. van Dijk gezien de economische recessie „nog niet eens mag klagen" zou het toch graag zien dat meer bedrijven interesse zouden tonen voor een plaatsje in 't Heen. Momenteel is de helft van het industrieterrein bebouwd, terwijl de andere helft, zo'n dertig hec tare, nog braak ligt. Wethouder Van Dijk (finan ciën en economische zaken) zei gistermiddag in de commissie voor het grondbedrijf dat hij met name middelgrote bedrijven met ongeveer 100 man per soneel „met open armen zou ontvangen". De ge meente zou in dat geval volgens de wethouder ook bereid zijn een aantal gunstige voorwaarden in het koopcontract op te nemen. Vragen aan regering over misstanden in St. Bavo NOORDWIJKERHOUT/DEN HAAG PPR-Tweede Kamerlid Ria Beckers heeft Minister Gardeniers van Volksgezondheid en Milieuhygië ne gevraagd maatregelen te treffen tegen het'„onmenselijk gebruik van dwangmiddelen" in psychiatrische ziekenhuizen. In schriftelijke vragen aan de bewindsvrouwe stelt Beckers de situatie aan de kaak, zoals die zich in het psychiatrisch ziekenhuis St. Bavo in Noordwijkerhout zou hebben voorgedaan. Naar verluidt heeft een 26-jarige vrouw gedurende een onaf gebroken periode van anderhalf jaar in een isoleercel gezeten, terwijl zij van die periode ongeveer een half jaar onder een spanlaken heeft moeten doorbrengen. Het PPR-Kamerlid wil weten of de leiding van St. Bavo wel heeft voldaan aan de registratievoorschriften voor het gebruik van dwangmiddelen. Ook wil zij weten of de inspectie voor de volksgezond heid op de hoogte was van dit uitzonderlijk lange verblijf in de isoleercel. Tenslotte vraagt Beckers minister Gardeniers of is voldaan aan de wette lijke verplichting, dat de rechter de patiënt hoort in verband met de ver lenging van de gedwongen opname met ten hoogste een jaar. A'# E De gemeente van Lisse heeft nog bestemming gekozen de vijf miljoen die eid over de komende worden overge- door het nutsbe- HLS (Hillegom, Lis- foi ssenheim). In elk ge- men trachten de te benutten voor lunten. Daarbij staat estelijke omleidings weg zeer hoog genoteerd. Dit bleek gisteravond tijdens de raadsvergadering van de gemeente Lisse. Het college was min of meer verontwaar digd over berichten als zoude de gelden van het HLS ge bruikt worden voor het berij den van stokpaardjes. „Het is onjuist te stellen, dat de thans vrijkomende gelden zijn opge bracht door de consument en derhalve weer aan de consu ment ten goede moeten ko men. Er is in geen geval spra ke van zogenaamde consu mentencenten", aldus burge meester Gerrits. De burge meester werd in zijn stelling- name gesteund door CDA- fractievoorzitter Smith. Alge meen stelde men vast, dat aan de hand van een prioriteiten lijst de gelden moeten worden besteed. Daarbij neemt de om leidingsweg een zeer hoge plek in. Slingers Zesduizend gulden werd giste ren vrijgemaakt voor de aan schaf van slingers, die in de komende Keukenhof-periode het bollendorp een feestelijk aanzien moeten geven. Niet ie dereen was het overigens met de aanschaf eens. Sommigen maakten bezwaar tegen het late verzoek, anderen meen den dat de VVV en de lokale middenstand al behoorlijk aan hun trekken zijn gekomen. Overigens zullen de slingers van kunststof zijn. Maar dan wel van een dusdanige uitvoe ring, dat het publiek het ver schil niet zal merken. „Want dat zouden we in een bollen dorp toch echt niet kunnen maken", aldus het college. Me vrouw Van Ruiten en de he ren Prins en Rosdorff (allen PvdA) stemden tegen. Ook de heer Aangeenbrug (SGP/GPV) was tegen. De gemeenteraad verleende goedkeuring aan de begroting van de openbare bibliotheek. Wel werd vastgesteld, dat er binnenkort een gesprek komt over de wensen en klachten ten aanzien van de accommo datie. De gemeente Lisse be sloot zich ook aan te sluiten bij de Katwijkse dienst school- tandverzorging. Binnen af zienbare tijd zal Lisse overi gens opnieuw de deelname aan de schooltandverzorging bezien. VOORSCHOTEN De commissie voor algemene za ken kan zich verenigen met de notitie uitgebracht door burgemeester en wethouders over jumelage met een plaats in de Derde Wereld. Aanleiding tot die notitie is de suggestie van J. Aikens (D'66) om behalve de vriendschapsbanden met het Belgische Schoten ook een zinvolle vriendschap te sluiten in het kader van de ontwik-, kelingssamenwerking. Burgemeester Cannegieter benadrukte dat de opzet moet zijn het kontakt tussen twee werelden op basis van gelijkwaardigheid. Dus geen adoptie, maar gewoon helpen daar waar het nodig is. De relatie mag niet worden die van „sui keroom tot neef" of iets dergelijks. Voorwaarde is dat het geheel de bevolking aanspreekt. Het gemeentebestuur zal daarom geen voortrekkerspositie innemen, maar alleen de bereidheid tonen het particulier initiatief te steunen. n Langdurig werd gediscussieerd over de motie „Hellevoetsluis" ten aanzien van de plaatsing van kernwapens. Op voorstel van de PvdA was dit agendapunt op de commissierol geplaatst. Vol gens J. Visser (PvdA) moet elk gemeentebestuurder zich zorgen maken over de kernwapens en zo mogelijk een halt toeroepen. Burgemeester Cannegieter bestreed de bevoegdheid van een ge meenteraadslid om over deze zaken als bestuurder te praten. De meerderheid van de commissie was het met deze zienswijze JEIDENDE KENBURGSE ^HOUDERS: zenbi JCENBURG „We n met zeven CDA-le- na de gemeenteraads- ngkc iezingen in de raad te e/iAjen". Deze wens uiten losbi cheidende CDA-wet- Y* ers in Valkenburg, J. .„/der Mey (49) en J. en ipper (42). De stijging het inwonertal naar is ~el betekent namelijk raac* na de verkie- ;n elf zetels in plaats de huidige zeven ip/uijt. „Het CDA heeft er won 'ier, twee erbij zit er 3rnn in, maar we hopen op raadsleden erbij, we hebben een goed iezingsprogramma", rt Schipper. Dat is voor beide iuders in Valkenburg re- im na de komende ge- teraadsverkiezingen niet in de raad terug te ke- "et college van B en W daardoor gereduceerd leen de B. Met een 'enigs- iloedend hart' nemen bei- 'A'ers afscheid, maar het •uwbedrijf van Van der en de onderwijzersbaan it gezinsleven van Schip- :ijn niet meer met het wethouderswerk te combine ren. Beide wethouders juichen de uitbreiding van de gemeente raad toe. „De verhouding van de partijen binnen de raad zal daardoor beter tot zijn recht komen", zegt Van de Mey. Schipper voegt daaraan toe: „Kleine partijen zouden bij een raad van zeven na de ver kiezingen weieens uit de boot kunnen vallen, terwijl ze bij een elfmans raad wel terug kunnen komen. Dat is een goede zaak, omdat dat een be tere afspiegeling is van de sa menstelling van de bevolking. Wel zal een grotere raad meer van de voorzitter, de burge meester, eisen en ik denk dat er dan meer voorbereidend werk in commissies zal moeten gebeuren". Zowel Van der Mey als Schip per blijven enthousiast lid van 'hun' partij en zullen ook zo vaak mogelijk de verrichtin gen in de gemeenteraad blij ven volgen. Van der Mey: „Je .werk is nooit afgerond en zo kun je blijven volgen wat er verder mee gebeurt". Beide CDA'ers keren dus niet terug als gewoon raadslid, hooguit als belangstellende. „Niet om dat het een stap terug zou zijn. Ik ben in die twaalf jaar lid maatschap acht jaar wethou der geweest en de middelste vier jaar gewoon raadslid. Dit is nu een mooie afronding", stelt Van der Mey. College Schipper valt hem bij met de opmerking: „Na elf jaar, ik ben een jaar later gekomen, heb ik mijn steentje bijgedra gen. Nu is het de beurt aan een ander en er zijn voldoende capabele leden beschikbaar om ons te vervangen". Bereikt In die elf en twaalf jaar heb ben beide wethouders heel wat bereikt in samenwerking met de raad. Als voorbeeld is er natuurlijk de sportzaal, die zoals Schipper trots stelt er nog dit jaar komt te staan. Maar niet alleen dit 1,9 mil joen gulden kostende project springt eruit. „Daar is ook de reconstructie van het Castel- lumplein, de sanering van de dorpskern, de renovatie van de gemeentewoningen. Alleen de verbetering van de Hoofd straat zate er niet in", vertelt Van der Mey. De broodnodige hersteloperatie van deze door gaande weg door Valkenburg komt voorlopig nog niet aan de orde wegens gebrek aan geld bij de provincie. „Het is misschien nodig met andere methoden, bijvoorbeeld acties door de bevolking, te proberen het geld ervoor te krijgen", stelt Schipper, die dan zelf best mee wil lopen in een de monstratie daarvoor. Toch zijn de wethouders zeer tevreden over de afgelopen raadsperiode. „We hebben goed kunnen samenwerken, zowel met de verschillende fracties als met de bevolking. De bevolking leeft erg mee en als er soms iets niet lukt, wordt je dat weieens persoon lijk verweten door de burgers, want ze zoeken je gewoon thuis op als er iets is", zegt Schipper. Voor hem is dat ook de reden waarom een full time wethouderschap in een gemeente als Valkenburg niet nodig is. Ook met de 'oppositie' is pret tig samengewerkt volgens Schipper. „Hoewel dat hier niet zo ligt Je moet in een kleine gemeente geen 'Tweede Kamertje' gaan spelen. Als raadslid moet je kritisch zijn. Je bedrijft geen politiek, maar weegt af wat goed is voor de gemeente. Als je politiek zou gaan bedrijven, zou je als meerderheidsfractie in de raad zeer comfortabel kunnen doen wat je wilt. Zo hebben wij ons nooit opgesteld. Je moet het gewoon met elkaar zo goed mogelijk doen". ASTRID SCHOORDIJK De wethouders Van der Mey (links) en Schipper (rechts): „Afscheid met een bloedend hart". Weinig interesse voor Leiderdorps politiek café LEIDERDORP Het po- litieke café dat gistera vond in de Muzenhof werd gehouden bleek slechts een gering aantal bezoekers te trekken. De als trekpleister aangekon digde PvdA-staatssecreta- ris Jaap v.d. Doef moest verstek laten gaan. In zijn plaats was als politieke kopstuk verschenen Aad Kosto, de mediadeskundi ge van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. De discussie ging voornamelijk over het omroepbestel, die door Kostofel verdedigd werd. Een concessie deed hij in de richting van buitenlandse TV via communicatiesatellieten, die zelfs de ontvangst van Russische stations mogelijk maken. „Hoef je als minister niet te verbieden. Wacht maar op een protest van de Russen", zo stelde hij. Maar aan de an dere kant vond hij, dat de overheid het PTT-monopolie mag gebruiken om buitenland se met op Nederland gerichte commerciële programma's on mogelijk te maken. „De sa menleving hoeft niet mee te werken aan het onderuithalen van ons omroepbestel", aldus de heer Kosto. Een opmerke lijke rol was nog weggelegd voor discussieleider Prof. J. Reugebrink. Ondanks zijn me dedeling dat hij niets van het onderwerp afwist, slaagde hij er ruimschoots in zijn weer stand tegen de opdringende kabel-tv voor het voetlicht te brengen. Het volgende politie ke café wordt op 25 mei ge houden waarin de plaatselijke lijsttrekkers voor* de gemeen teraadsverkiezingen zullen op treden. •TGEEST „Je moet aan een ander denken en jezelf". Woorden van markante inwoner van [eest, de heer A. A. L. M. itmann, die op 90-jarige ijd is overleden. •yerledene werd geboren fiiden waar zijn ouders een lezaak hadden aan de Vis- ifd. Het zakenleven had de Schlatmann al jong te *en en in 1929 volgde hij igivader op in het hoekpand ii de Hoogstraat-Oude Rijn F de modezaak „De Faam" Seer aandeed. Het oude was na de stadhuisbrand #29 ten onder gegaan. Wenken aan de ander was [het denken aan de zieke handicapte medemens. Tientallen jaren heeft Alphons Schlatmann zich beijverd voor het ziekentriduüm dat jaarlijks een drietal dagen werd gehou den in de Jozefkerk te Leiden en later te Zoeterwoude. Voorts had de missie zijn grote belangstelling en zo deed hij velen warmlopen voor zijn „klokkenfonds". Dank zij vele bijdragen werden er „luid- klokjes" gegoten en over de hele wereld verzonden naar missieposten. Ook klokken in de toren van Willibrordkerk te Oegstgeest luiden als mede- beijveraar zijn naam uit. Willi- brord is onverbrekelijk ver bonden aan Oegstgeest en in Echternach, waar deze bis schop begraven is, kwamen veie Oegstgeesters ter bede vaart. Er bestond een „Echter- De heer A.A.L.M. Schlat- man nach"-comité en het was mede aan de heer Schlatmann te danken dat de bedevaarten telkens weer gerealiseerd kon den worden. Zijn hart was bij de jeugd, bij de muziek van de „Wilbert Drummers" die ook ééns meegingen naar de be faamde „Hinkstap-processie". Gedurende zijn leven is Alp hons Schlatmann onderschei den met het „Pro Ecclesia et Pontifice" en voorts kreeg hij voor al zijn dienstbetoon de medaille in goud behorende bij de Orde van Oranje Nassau. Hedenavond is er te 19.30 uur een avondmis voor de overle dene in de Willibrordkerk aan de Leidse Buurt. De gezongen uitvaartmis vindt er morgen om 11.00 uur plaats. KATWIJKSE COMMISSIE VOOR ONDERWIJS: KATWIJK De commis sie voor onderwijs en so ciale zaken is van mening dat een teruglopende rijksbijdrage niet direkt mag leiden tot een ver mindering van het aantal vakleerkrachten op de Katwijkse lagere scholen. Er moet volgens de com missie gezocht worden naar mogelijkheden om binnen de begroting om hiervoor per 1 augustus 1982 een bedrag van 95.000 gulden extra be schikbaar te stellen. De gemeentelijke bijdrage aan het vakonderwijs be draagt momenteel 35.000 gulden. Hei college van B. en W. heeft in januari in een brief aan de schoolbesturen te kennen ge geven, dat het de bedoeling is om per 1 augustus 1982 het aantal uren vakonderwijs te rug te brengen naar het ni veau van de rijksnorm. Dit be tekent dat het totaal aantal uren vakonderwijs in Katwijk met ruim éénderde zal terug lopen. B. en W. vragen de schoolbesturen nu om aan te geven op welke soort vakon derwijs (gymnastiek, handar beid e.d.) men wil bezuinigen. De vakdocenten, die volgens de nieuwe richtlijnen een aan tal uren moeten inleveren, hebben inmiddels een brief aan B. en W. gestuurd waarin zij protesteren tegen de voor genomen maatregel. Zij stellen dat de gemeente de normsve- ,randering van hetministerie niet zondermeer hoeft over te nemen. Ook de commissie voor onderwijs en sociale za ken stelde zich gisteravond op het standpunt dat pas in de laatste plaats tot vermindering van het aantal uren mag wor den overgegaan. Binnen de be groting moet worden gezocht naar mogelijkheden om het vakonderwijs op de Katwijkse lagere scholen op het oude ni veau te handhaven. De heer H. van Mierlo: „Het gevolg ge ven aan de nieuwe Rijksnorm betekent dat 50% van de va kleerkrachten in Katwijk ont slagen moet worden, en daar moeten we natuurlijk uiterst voorzichtig mee zijn". De verantwoordelijke wethou der N. Parlevliet gaf toe zich „onvoldoende te hebben ge realiseerd" wat hij bij de do centen heeft losgemaakt. Hij zal zo spoedig mogelijk een ge sprek hebben met de kring van Schoolhoofden crtn de situ atie te bespreken. VOORSCHOTEN De Bicentennial, de viering dit jaar van 200-jaar onafgebroken diplomatieke betrekkingen tussen Neder land en de Verenigde Staten, is voor de Koninklijke Begeer in Voorschoten aanleiding geweest een herdenkingspenning te slaan. De penning wordt bij verschillende activiteiten in het ka der van de Bicentennial aan de betrokkenen overhandigd. De penning is een ontwerp nial-vignet, met daar over van de kunstenaar Willem Vis heen gedrukt een afbeelding uit Hazerswoude. Het ontwerp van De Overijssel, het schip toont aan de ene kant de por- waarmee Van Berckel zich tretten van John Adams en naar de VS begaf. Pieter Johan van Berckel, res pectievelijk de eerste Ameri- kanse gezant in Nederland (la ter president van de VS) en de eerste officiële Nederlandse vertegenwoordiger in Ameri ka, Pieter Johan van Berckel. De tekst binnen het rand schrift „Faustissimae Foedere Iunctae" (door een alle goed belovend verbond verenigd) is een opschrift dat voorkwam op tekeningen en prenten, die bij het aangaan van de betrek kingen in 1782 werden ver vaardigd. Aan de keerzijde staat het officiële Bicenten- ADVERTENT1E SL00PG0UD 13.- per gram Legitimatie verplicht Van Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5