Scherpere normen voor leveren milj arden op Veel doden bij opstand in Syrische stad Hama Nieuwe tegenvallers vergroten rijkstekort 'vdA kiest voor iogere premie liekengeld NS schrapt kortingen: te veel reizigers Valentijndag. 14 februari. Latijns- amerikaanse landen achter ontslag topman mensenrechten Vrouw valt uit auto llitl^PrillO'PlI WEITENBERG iiiHVCi LEVERT CIJFERWERK ISeidae ©oma/nt Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. Donderdag 11 februari 1982,72e jaargang no. 22191 Carnavalshits in „Op volle toe ren" op Ned. I om 19.08 uur. In „Kieskeurig" om 21.00 uur o.a. brillen, koortsthermome ters, Keurkoop en autotest BMW. Op Ned. II om 19.25 uur „Dub- belpion" en in „Brandpunt" om 20.55 uur aardgaswinsten. Vannacht tijdelijk regen, mor gen overdag opklaringen en vrijwel overal droog. Mini mumtemperatuur rond 4 gra den, in de middag ongeveer 9 graden. Matige zuidwesten wind. Zon op: 8.02; onder: 17.47 uur. Schev. hoogw.: 5.35 en 17.43 uur. Laag: 1.26 en 14.02 uur. DAMASCUS De Syri sche stad Hama, een bol werk van de soennitische moslims, is in opstand ge komen tegen de regering van president Assad. Bij de al acht dagen durende gevechten zouden honder den zijn gevallen. Dit heb ben westerse diplomaten gisteren in de Jordaanse hoofdstad Amman bekend gemaakt. De 200 kilometer ten noorden van Damascus gelegen stad Hama, waar al eerder gevech ten zijn uitgebroken tussen Moslimbroeders en Syrische soldaten, is door ruim 6.000 militairen omsingeld. Een honderdtal tanks en artille riestukken oefenen beschietin gen uit op de stad, terwijl de gevechtstoestellen bombarde menten uitvoeren. Volgens reizigers worden gewonden op straat achtergelaten en zou een stadswijk al met de grond zijn gelijk gemaakt. Volgens diplomatieke zegslie den zijn in de afgelopen twee dagen meer dan 360 regerings soldaten gesneuveld. Hoewel er over de toestand geen enke le duidelijkheid bestaat, moe ten de verliezen aan beide zij den in de honderden lopen. De Syrische regering heeft gister avond ontkend, dat er in Hama gevechten plaats vin den. Hama is met 200.000 inwoners een van de grootste steden in Syrië en vormt een van de centra van waaruit de Moslim broeders een gewelddaige campagne voeren tegen het re gime in Damascus. President Assad behoort is een Alawiet en behoort tot een religieuze minderheidsgroepering. Onge veer 65 procent van de Syri sche bevolking is soenniet. Onder hen is de Moslimbroe derschap zeer actief en ope reert voornamelijk vanuit Hama en de Noordsyrische stad Aleppo. ken willen FT-grens verhogen ITERDAM De banken wil le leeftijdsgrens voor de VUT I nrillige vervroegde uittreding) verlagen, maar verhogen van ,t 63 jaar. De uitkering moet ts met 10 procent verminderd en. Dit voorstel hebben de ;gevers tot grote verbijstering de bonden gisteren bij de cao- rhandelingen op tafel gelegd, jonden hadden juist een uit ing van de VUT tot 60 jaar ge- »d en een verkorting van de cweek tot 36 uur. ina 13: Terug in de tijd van Van Agt: Laat Kamer formateur aanwijzen DEN HAAG Premier Van Agt vindt het denkbaar dat de Tweede Kamer in de toekomst na verkie zingen een kabinetsformateur of informateur aanwijst. Hij opperde die mogelijkheid gisteren in de Eerste Kamer tijdens de algemene politieke beschouwingen. De aan staande staatscommissie die zich over de kabinetsformatie zou moe ten buigen zou zich ook met dit idee moeten bezighouden, vindt Van Agt. Hij ziet hier meer in dan in de wens van D'66, dat de leider van de partij die als grootste uit de verkiezingen komt, automatisch een aantal weken probeert een ka binet te vormen. DEN HAAG Om de enorme toename van treinrei zigers in te dammen, heeft de NS de kortingen op de zogenaamde „groot-gebraik-contracten" vooral aan trekkelijk voor bedrijven, aanzienlijk verlaagd. Hiertoe is besloten omdat „de vervoersgroei van de laatste jaren de capaciteitsreserves heeft veranderd in -tekorten". Het gemeentebestuur van Rheden dat over het verla gen van deze kortingen een protestbrief naar de NS stuurde, kreeg van minister Zeevalking van verkeer en waterstaat te horen dat hij de maatregel van de NS niet in strijd acht met het beleid juist meer reizi gers de trein in te krijgen. „Deze contracten geven nog altijd kortingen die voor velen aantrekkelijk kunnen zijn", aldus de minister. Nationale viering 5 mei in Groningen DEN HAAG De provincie Gro ningen is dit jaar aangewezen voor de nationale viering van Bevrij dingsdag op 5 mei. De centrale ma nifestatie wordt in de middag ge houden in de Martinikerk in Gro ningen. Daarvoor zijn duizend mensen uitgenodigd. Het program ma zal rechtstreeks worden uitge zonden door de NOS-televisie. Gast-sprekers zijn het oud-Tweede kamerlid mevrouw D. Heroma- Meilink en de commissaris der ko ningin in Groningen, H. Vonhoff. Op de ochtend van de vijfde mei wordt in de kerk een bijzondere bijeenkomst voor ongeveer 300 jon geren gehouden. ADVERTENTIE BLOEMEN HOUDEN VAN MENSEN. DEN HAAG/GENEVE De onverbloemde wijze waarop dr. Theo van Bo ven, directeur van de VN- commissie voor de rechten van de mens, schendingen daarvan waar ook ter we reld aan de orde stelde, heeft geleid tot zijn giste ren bekendgemaakte ont slag. Dat is vernomen in het VN-hoofdkwartier in New York. Minister Van der Stoel van buitenland se zaken bevestigde deze berichten. Op vragen van kamerleden liet hij weten dat vooral Latijnsameri- kaanse landen de hand hebben gehad in het ver trek van Van Boven. In Genève houdt de VN-com- missie voor de rechten van de mens, waarvan Van Boven sinds 1977 directeur is, haar jaarlijkse vergadering. Giste ren maakte Van Boven aan het begin van de zitting be kend, dat zijn in april aflopen de contract niet wordt ver lengd. Deze mededeling sloeg in als een bom. Veel westerse afgevaardigden prezen het op treden van Van Boven en noemden zijn vertrek een „zwarte dag" voor de commis sie voor de rechten van de mens. Woordvoerders van La- tijnsamerikaanse landen en het Oostblok toonden zich on aangedaan of tevreden over het ontslag van Van Boven. VN-woord voerders verklaar den dat „aanzienlijke verschil len van inzicht" tussen Van Boven en het hoofdkwartier van de VN in New York de aanleiding vormden voor zijn vertrek. Daarbij werd onder meer gedoeld op de gewoonte van Van Boven, om bij schen dingen van mensenrechten man en paard te noemen. Ook konden tal van landen weinig waardering opbrengen voor Van Bovens voorstellen, om de commissie voor de mensen rechten ruimere bevoegdhe den toe te kennen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nieuwe miljardentegenvallers als ge volg van lagere belastingopbrengsten en minder aard gasinkomsten maken de omvang van de noodzakelijke bezuinigingen opnieuw groter. Het departement van fi nanciën wil dat er binnen een maand voor nog eens 4,5 miljard gulden aan nieuwe ombuigingsvoorstellen naar de Tweede Kamer worden gestuurd (overigens inclu sief de 1,4 miljard van de omstreden ziekengeldkortin gen die al zijn ingevuld). Dat bedrag komt op de twee miljard aan bezuinigingen waartoe al eerder was beslo ten, maar die voor een deel nog steeds niet concreet zijn ingevuld. Het totaal aan ombuigingen voor 1982 komt daarmee op 6,5 miljard gulden. Sinds het lijmen van de breuk in het kabinet, november vorig jaar, zijn de volgende nieuwe tegenvallers aan het licht getre den, tot een totaal van ruim 3 miljard: De belastingopbrengst valt ongeveer 1,2 miljard gulden tegen. Er komt opnieuw 800 miljoen gulden minder binnen aan aardgasopbrengsten dan was geraamd. Daarmee komt de totale aardgastegenvaller op 3,5 miljard. De in het kabinet afgesproken extra verkoop van aardgas waaruit een deel van het werkgelegenheidsplan moet worden betaald, blijkt vóór zeker een kwart te mislukken, wat leidt tot een strop van 300 miljoen. Er is voor een bedrag van 850 miljoen gulden meer aan uitke ringen en rentelasten betaald dan was geraamd. In de zogenaamde vooijaarsnota, die begin maart wordt ver wacht, zal dus voor ongeveer 5 miljard gulden aan bezuinigin gen moeten worden voorgesteld, er rekening mee houdend dat de 1,4 miljard als opbrengst van de ziekengeldoperatie door So ciale Zaken wordt opgebracht. LEIDEN Een 22-jarige Haarlemmerstraat wilde de Leidse is vannacht met een ge- vrouw het raampje van de broken heup in het Diacones- auto een stukje opdraaien. Zij senhuis opgenomen nadat zij greep echter de verkeerde uit een auto was gevallen. hendel en de deur van de auto De vrouw reed als passagier in vloog open. Omdat de auto net de auto mee. Op de Grote Ha- een bocht naar links maakte, venbrug aan het eind van de rolde de vrouw naar buiten. ZOETERMEER Prof. dr. J. Weitenberg, ad junct-directeur van het Centraal Planbureau, heeft vanmiddag op een studiedag van het Neder lands genootschap voor sociale zekerheid, een aantal theoretisch mogelij ke maatregelen genoemd die het beroep op de so ciale zekerheid zouden kunnen beperken. In een adem noemde hij de daar mee uit te sparen bedra gen. Als de AOW-leeftijd met een jaar verhoogd kan worden, le vert dit 1,5 miljard op, bij twee jaar: 2,9 miljard. Beperking van de AWW tot twee jaar aan weduwen zonder kinderen en jonger dan 50 jaar levert 50 miljoen op, volledige afschaf fing van de kinderbijslag voor het eerste kind 2,5 miljard en afschaffing van kinderbijslag voor kinderen van 18 jaar en ouder 1,2 miljard. Bij de werknemersverzekerin gen zou een ziektedag voor rekening van de werknemer 0,4 miljard opleveren, en als de aanvullende WAO-uitke- ring voor de eerste twee jaar voor rekening van de werkge ver komt: 0,9 miljard. Als zie kenfondsverzekerden het eer ste consult per jaar zelf beta len, evenals kosten van zwan gerschap en bevalling, be spaart dit tweemaal 0,2 mil jard. Beperking van de mini mumuitkeringen tot 90 pet van het minimumloon levert een bedrag van 3,3 miljard op. Via verscherping van wettelij ke vereisten kunnen deze aan zienlijke besparingen tot stand worden gebracht. Maar over de reacties hierop zijn geen Prof. Weitenberg. verantwoorde uitspraken mo gelijk, aldus Weitenberg die waarschuwde voor een te groot beroep op de solidariteit van de premiebetalers. Vroe gere ervaringen met dergelijke besparingen bestaan immers niet, omdat een dergelijk be leid tot nu toe niet werd ge voerd. Prof. Weitenberg baar de onlangs opzien door zijn uitspraken over de noodzaak de uitkeringen terug te drin gen. HAAG De PvdA- ctie vindt dat een ge- ;e verhoging voor knemers van de pre- voor de Ziektewet in plaats moet komen van korting op het zieken- 1. De PvdA formuleer- dit standpunt gistera- ïd in een langdurige gadering. nergie- iwekking uit lind en kolen jna even duur DDELBURG De prijzen electriciteit opgewekt door id of kolen ontlopen elkaar eens zo veel. Dit is geble- uit kostenberekeningen de Provinciale Zeeuwse ergie Maatschappij (PZEM), ervaringen met een eigen ïdmolen, heeft gemaakt. Bij levensduur van vijftien r zal zo'n molen stroom nnen leveren voor ongeveer cent de kilowattuur. Met de iruikelijke subsidie voor ex- imenten komt deze prijs op cent, wat ongeveer overeen mt met op andere wijze op wekte stroom. De fractie heeft zich gesteld op het eerder ingenomen stand punt dat de vijf wachtdagen voor de ziektegelduitkeringen, die ten laste komen voor de werkgevers, aanvaarbaar zijn. Maar de fractie heeft zich ge keerd tegen een aantasting van de zogenaamde „boven wettelijke uitkeringen", de aanvulling die de werkgevers geven op de ziektegelduitke- ring van 80 tot 100 procent van et loon. De PvdA-fractie heeft verder als eerste voorwaarde aan de behandeling van de ziektewet- voorstellen in het parlement gesteld dat ook andere onder delen van het regeerkkoord tegelijkertijd gestalte moeten krijgen. Dat geldt met name voor het werkgelegenheidsplan en de afspraken die de vorige rege ring heeft gemaakt met de oliemaatschappijen over inves tering van aardgaswinsten in Nederland. De ziektewetvoor- stellen kunnen pas afgehan deld worden als ook over het werkgelegenheidsplan en over de investeringen van de olie maatschappijen spijkers met koppen zijn geslagen en wel volgens de afspraken die zijn gemaakt met de informateurs De Galan en Halberstadt. Pagina 9: Werkgevers ko men met eigen voorstellen Mr. Pieter als spuitgast Mr. Pieter van Vol lenhoven zorgde gistermiddag voor een ludieke opening van de nieuwe brandweerkazerne in Leiden. Uitgedost als een echte spuit gast bluste hij, met assistentie van bur gemeester Goe- koop, een branden de personenauto. Hij ontving voor het slaagde karwei in de splinternieuwe kazerne in de Me- renwijk het spuitdi- ploma. (Zie verder pag. 3) Iedere avond: pizza's, muziek en wijnen bij: PIZZERIA PINOCCHIO Pizza's uit een echte houtoven UNIEK IN LEIDEN Ook uit onze keuken tournedos, tong, kalfsvlees. Iedere avond speelt voor u de zanger/gitarist ENZO CONTÉ Maandag gésloten - Noordeinde 55 - Leiden Telefoon 071-149960, reserv. na 15.00 uur Parkeergelegenheid op het Rapenburg.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1