1995.- )en Uyl: verkorting werkweek langdurig ;n moeizaam proces £cidoc6otncmt V D: investeringsplan n omscholing werkloze Behoefte aan nieuwbouw zal blijven afnemen Discriminatieverbod geldt ook voor bijzonder onderwijs Slechts één likje zalm besmet AANBIEDING VAN DE MAAND Wehkamp ontkent discriminatie Heilige koeien Opnieuw duizenden in actie tegen verlaging ziektegeld weer Tamelijk zacht JNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 9 FEBRUARI 1982 PAGINA 9 lip onderzocht i stankgolf LEMSTAD De Rijkspolitie te r hoopt de veroorzaker van de kgolf, die grote delen van Zuid and, West Brabant en een deel Zeeland afgelopen zaterdag trof, opgespoord te hebben. Een bin- raarttanker zou de stoffen zater- in de „Krammer", bij het Rijn lde kanaal, hebben geloosd. Vol de milieudienst Rijnmond zijn bij de oplosmiddelen tolueen, ine, dekalyne, xyleen en acetaat osd. De bemanning van het p, dat door deskundigen werd irzocht op de aanwezigheid van schadelijke chemische stoffen, ngehouden. Meeste klachten politie ongegrond UTRECHT Ruim 75 procent van de klachten over het optre den van de Utrechtse politie is ongegrond. Uit het jaarverslag over 1981 van de Utrechtse poli tie blijkt dat tien van de 93 klachten gegrond waren en der tien gedeeltelijk. De klachten hadden vooral betrekking op on beleefd, onvoldoende of verkeerd optreden, het gebruik van geweld en het wegslepen van verkeerd geparkeerde auto's. In het jaar verslag staat verder dat de kleine criminaliteit fors gestegen is. Volgens hoofdcommissaris Van Doesburg is dat maar schijn, om dat het publiek meer aangiften doet en de politie actiever op treedt bij kleine criminaliteit. Slopers kraakpand aangehouden NIJMEGEN De politie van Nij- megen heeft gisterochtend twee werknemers en de directeur van een sloopbedrijf aangehouden, ter wijl ze bezig waren een kraak pand met de grond gelijk te ma ken. Het pand, een voormalige etiket- tenfabriek, is volgens de politie door de slopersactiviteiten aan de voorzijde ingestort. De eigenaar van het pand had in december een sloopvergunning gekregen nadat de krakers in het verleden twee maal een kort geding hadden ge wonnen. Volgens de gemeente heeft de eigenaar echter niet de vereiste procedures in acht geno men, voor hij met de sloop kon be ginnen. „PTT niet voorop in hypotheken" DEN HAAG Staatssecretaris Van der Doef (Verkeer en Waterstaat) heeft zich tegen een voortrekkersrol van de Rijks Post Spaarbank (RPS) verklaard bij het verlenen van hypotheken. Van der Doef meent dat van de RPS, gezien de concur rentiepositie op deze markt met andere banken, niet meer gevergd kan worden dan van andere instellingen op het gebied van hypotheken. De staatssecretaris heeft dit geantwoord op vragen van het kamer lid Andreé Van Es (PSP). Van der Doef ontkent dat de RPS geen hypotheken ver leend aan woongroepen en andere samen levingsvormen. Wel speelt het onderpand van een hypotheekaanvrager een grote rol. Rijk heeft moeite met werven van specialisten DEN HAAG De rijksoverheid heeft moeite met het werven van ervaren specialisten op financieel- economisch, juridisch en automa tiseringsgebied en van artsen en personeelswerkers. Dat heeft mi nister Van Thijn (Binnenlandse Zaken) gisteren geantwoord aan de Tweede Kamer. Het aanbod van financieel-economische des kundigen is niet zodanig, dat op elke post de vakkennis zit die no dig is. Verder heeft het rijk voor middelbare en hogere functies op automatiseringsgebied concurren tie van andere werkgevers. p HAAG Naar het jeel van minister Den (sociale zaken en [gelegenheid) is grote 'uldigheid geboden ,iVoering van algeme- arbeidstijdverkorting. die zorgvuldigheid jjreekt, kunnen korts- [ngen zeer gemakke- optreden, aldus Den gisteren tijdens een o- Dare vergadering van ommissie uit de Twee- Camer voor emancipa- eleid. Den Uyl toonde voorstander van ar- Istijdverkorting, maar benadrukte dat er ike zal zijn van een fedurig en moeizaam Het aantal deeltijdbanen be- draat thans 70.000. Voor het merendeel betreft dit werk voor vrouwen in lagere en ook lager betaalde functies. In het toegezegde werkgelegenheids-, plan zal ook aan dit vraagstuk aandacht worden geschonken, vooral ook voor de hogere functies. In dit plan zal het te voeren emancipatiebeleid uit voerig worden toegelicht. Staatssecretaris D'Ancona van emancipatiezaken deelde mee dat de emancipatieraad advies is gevraagd over het vraagstuk sexualiteit en geweld. Een in terdepartementale commissie werkt aan nieuwe richtlijnen voor het opzetten van crèches. Mevrouw D'Ancona steunde van harte de pleidooien vanuit de kamercommissie te komen tot oprichting van bijzondere leerstoelen voor emancipatie deskundigheid. Zij gaat hiero ver overleg plegen met onder- wijs-minister Van Kemenade. Vanuit de commissie werd on der meer aangedrongen op het aanstellen van meer vrouwen op hoge functies bij de over heid. De FNV, zo verklaarde voor zitter Kok na de federatieraad van gisteren, voelt niets voor een overheersende rol voor deeltijdbanen in het werkgele genheidsbeleid van de rege ring. Bij de vakcentrale vreest men dat deeltijdarbeid de ko mende jaren tot het instru ment wordt verklaard om het beschikbare werk te verdelen. De FNV ziet meer in verkor ting van de werkweek. Don derdag hebben de vakbonden en de werkgevers een gesprek met minister Den Uyl over het werkgelegenheidsbeleid. nmissievoorzltter Joekes (r) naast de drie bewindslieden In het debat over emancl- ezaken: Den Uyl, Dales en D'Ancona. onze parlementaire re dactie) tfGELO In plaats het banenplan van ister Den Uyl („een il- ziet WD-kamerlid Korte liever een breed ïzet investeringsplan Westduits model. Dat moet gefinancierd worden uit „forse bespa ringsoffers van alle Ne derlanders", aldus De Korte op een WD-bijeen- komst in Hengelo. Daarnaast zouden om-, her-, en bijscholing veel meer aan dacht moeten krijgen om het manco aan vak- en beroepso pleiding op te vullen. Daartoe moet volgens De Korte een klein deel van de uitkeringen die langdurig werklozen en gedeeltelijk arbeidsongeschik ten krijgen, worden afgezon derd als bijdrage voor investe ringen in henzelf. Volgens De Korte is de huidige capaciteit voor herscholing ontoerei kend, hetgeen „tienduizenden volstrekt kansarm maakt op de schaarse arbeidsmarkt". kamercommissie brachten leden van de Bouw- en Houtbond FNV per bulldozer tienduizenden handtekeningen naar het Binnenhof om de kamerleden op de grote werkloosheid te wijzen. De bond heeft positief gereageerd op de uitnodiging van minister Van Dam. (Vervolg van de voorpagina) De instorting van de nieuwbouw kon en kan bij lange na niet worden opgevangen door stads vernieuwingsprojecten, want ook hiervoor is geen geld. Van Dam heeft in de Tweede Kamer bijna al gesmeekt om ideeën voor het opvijzelen van de wo- ningproduktie. De minister vindt overleg met werkgevers en werknemers in de bouw noodzakelijk, nu vol gens hem de behoefte aan nieuwbouwwoningen in de loop van de jaren tachtig zal afnemen, de koopkracht zal blijven dalen, de werkloosheid groter wordt en de behoefte aan stadsvernieuwing en an dere vormen van vernieuw bouw zal toenemen. Hierdoor zal echter de dalende behoefte aan nieuwbouw niet worden gecompenseerd, aldus Van Dam. Zelf denkt hij aan ver sterking van de koopkrachtige vraag naar woningen door bij voorbeeld een „consumenten beleid" te gaan voeren. Dat wil zeggen dat hij de bevol king wil leren prioriteiten te stellen in hun uitgavenpa troon. Andere maatregelen die hij wil treffen zijn bevordering van isolatie, soberder nieuw bouw en stimulering van ex port van bouwactiviteiten. Tijdens de commissievergade ring zei Van Dam dat er in het jaar 2000 in Nederland behoef te zal zijn aan zes miljoen wo ningen. Op het ogenblik be schikt ons land over zo'n vijf miljoen woningen. Als het ont brekende miljoen in achttien jaar moet worden gebouwd, betekent dat een halvering van het huidige bouwpro gramma van 120.000 woningen per jaar. Om deze dalende woningpro- duktie, die funest zal zijn voor de werkgelegenheid, af te remmen wil Van Dam de con tinuïteit van de financiering van de bouwnijverheid veilig stellen. Met zijn collega Van der Stee van financiën is hij op het ogenblik in bespreking over herstel van meerjarige bouwprogramma's. KATHOLIEKE ONDERWIJS VAKORGANISATIE: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook het bijzonder onderwijs dient te vallen onder de bepalingen van de komende anti-dis- criminatiewet. Overtreders van het discriminatiever bod van homofielen dat in deze wet wordt opgenomen zouden door de rechter ter verantwoording moeten worden geroepen. Dat is de mening van het hoofdbe stuur van het KOV, de bij het CNV aangesloten Katho lieke Onderwijs Vakorganisatie (50.000 leden). Het KOV is van oordeel dat de wetgever zich uiterst terughou dend moet opstellen in zaken waarin levensbeschouwelijke prin cipes een rol spelen. Anderzijds heeft het individu recht op be scherming tegen een ander individu. Degene die met discrimi natie bedreigd wordt moet zich kunnen beroepen op een wet en op een gerechtelijke intantie als die wet wordt overtreden, meent het KOV-hoofdbestuur. Daarom moet ook het bijzonder onderwijs gewoon onder de bepalingen van de aanstaande wet geving vallen, aldus het hoofdbestuur van de katholieke leraren. Het is daarmee verder willen gaan dan een voorstel van het da gelijks bestuur, waarin nog een beperkte vrijstelling van het dis criminatieverbod was opengelaten. In dat geval zou weliswaar de subsidieverlening moeten ophouden, maar zou discriminatie niet echt verboden zijn. V) STERMEER Het lijkt er sterk op dat het met bo- sme besmette blikje zalm van het merk John West, in België een slachtoffer heeft geëist, het enige hte exemplaar is. „Van de totale partij van dertien- Eend blikken, zijn er vorig jaar vijfduizend in ons i gebleven en sindsdien zijn er geen klachten over 'eest". Dit stelt de heer Th. van Ham, direkteur van Zoetermeerse bedrijf Boas dat de John West-blikjes orteert. De besmette zalm is afkomstig uit een par- vaarvan alle blikjes aan de onderkant zijn ingesla- met het nummer HK 13A-Q708. Sens de direkteur moet het blikje nè de produktie iets over- en zijn. De zalm wordt namelijk bij een temperatuur van graden Celsius gesteriliseerd. Elk blikje wordt daarna ook eens driemaal gecontroleerd. „Het zou dus kunnen dat er miniscuul klein gaatje in het blikje heeft gezeten. Als je het je dan open maakt merk je niets van besmetting of zo", aldus Ham. wel uit keuringen in België is gebleken dat de overige ge serveerde zalm niet besmet is met botulisme, adviseert het listerie van volksgezondheid blikjes met het bewuste partij- nmer bij de politie of Keuringsdienst van Waren in te leve- Ook kan men de blikjes in de winkel inwisselen voor ande- bij GRANDORAMA is hoge kwaliteit altijd gekoppeld aan lage prijs Rechtstreeks door fabrikant geleverd. Kwaliteitskeukens tegen zeer lage prijzen, zelfs vanaf 1595,-. inclusief apparatuur, in onze showroom. Hier nu afgebeeld: keuken met linnenstruktuur Goed ogende keuken met licht gekleurde handgrepen. 270 cm. Kompleet met R.V.S. spoelbak enafdruipgedeelte, Philips koelkast, afzuigkap, electrische oven en kookplaat Normaal 3.990,- nu voor TAVEB GRANDORAMA Geen verlaging huursubsidies DEN HAAG Minister Van Dam peinst niet over verla ging van de individuele huur subsidie. Vooral in kringen van bouwwerkgevers wordt hiervoor gepleit omdat zij van mening zijn dat menseri de prijs voor het wonen moeten betalen. Door afschaffing of vermindering van huursubsi die kunnen volgens de werk gevers nieuwe investeringen worden gedaan. Volgens Van Dam bestaat er een verband tussen de bouw van woningen en de koop krachtige vraag er naar. Als de huursubsidies worden ver laagd, zal de vraag naar wo ningen dalen doordat de woonlasten hoger worden. Juist die koopkrachtige vraag wil hij stimuleren door sober der te bouwen zonder de kwa liteit aan te tasten. Dat kost weliswaar werkgelegenheid, maar het kost volgens Van Dam nog meer werk als er niet soberder wordt gebouwd. Met soberder bouwen bedoelt hij minder voorzieningen in en in de omgeving van nieuw bouw. ZWOLLE Het Postorderbedrijf Wehkamp ontkent discriminatie van gekleurde mensen, minvermogenden en het opstellen van een zogenaamde zwarte lijst. „Pure nonsens", zegt directeur A.F.A.Fluitsma in een reactie op beschuldigingen van VARA's ombudsman Frits Bom, die in twee recente uitzendingen de handel en wandel van het in Zwolle gevestigde bedrijf over de hekel haalde. Bom had allerlei verontwaardigde mensen uit alle delen van het land bij elkaar getrommeld, die zich erg boos toonden over Wehkamp's behandeling. Zo zouden aspirant kopers niet bij Wehkamp terecht kunnen. Directeur Fluitsma antwoordt hierop dat het enige criterium is dat het bedrijf een goede kans moet hebben om het geld voor geleverde goederen binnen te krijgen. „Maar dat heeft toch helemaal niets met discriminatie te ma ken". aldus Fluitsma. Een andere bron van onrecht en onmenseijk leed, althans vol gens ombudsman Bom, is de wijze waarop Wehkamp retourzen dingen behandelt Volgens Fluitsma is het goed mogelijk dat er bij de miljoenen transacties van het bedrijf wel eens een foutje wordt gemaakt Hij voegt er aan toe dat in zo'n geval de klant altijd het voordeel van de twijfel krijgt PREMIER Van Agt heeft het afgelopen weekeinde gezegd dat er over alternatieven voor het plan om het ziekengeld te verlagen best valt te praten. Dat is in de gegeven omstandig heden een wat onvoorzichtige uitspraak. Zo'n opmerking brengt immers het gevaar met zich mee, dat eenieder zich weliswaar enthousiast op andere mogelijkheden gaat bera den, maar dat daardoor de ziektewet tegelijkertijd tot een soort heilige koe wordt verklaard. En dat laatste vormt nu net het probleem: in de huidige economische situatie kan Nederland zich geen heilige koeien meer veroorloven. Om ons tot het sociaal verzekeringsstelsel te beperken: elke vier jaar verdubbelen de uitgaven voor de sociale zekerheid, terwijl de premies daarvoor door steeds minder werkenden moeten worden opgebracht. Die ontwik keling vereist een drastische wijziging; dat zou ook zonder economische crisis op den duur noodzakelijk zijn geweest, maar de huidige situatie maakt de noodzaak daartoe urgen- DaAROM dient iedereen er van doordrongen te zijn dat matigende maatregelen in het stelsel van sociale zekerheid broodnodig zijn. Veel meer maatregelen dan alleen die ten aanzien van de ziektewet zullen overmijdelijk zijn. Beperkin gen in de ziektewet in welke vorm dan ook zijn willen we ons unieke stelsel betaalbaar houden hard nodig. Heilige koeien kan ons land daarbij niet gebruiken. ACTIEPIEK VERWACHT OP VRIJDAG AMSTERDAM Duizenden werknemers van bedrij ven verspreid over het hele land hebben gisteren pri- kacties gehouden tegen de voorgenomen verlaging van de uitkering bij ziekte. Vanochtend werden dergelijke acties voortgezet, onder meer bij Van der Giessen De Noord, waar 1200 werknemers een half uur later dan normaal gingen werken. Uit protest tegen de ziekte wetplannen bleven zij die tijd voor de poort staan. Ruim duizend werknemers van vijf Amsterdamse havenbedrij ven hielden gisteren rond het middaguur een werkonderbre king van een uur. Verder waren er werkonderbrekingen en dis cussies bij Batco (sigaretten) in Amsterdam, -Philips in Oss, DAF in Eindhoven, Mcintosh (confectie) in het Limburgse Terwinse- len en bij verscheidene metaalbedrijven in het Rijnmondgebied. Wanneer FNV-kaderleden donderdagavond tot nieuwe acties in de havens besluiten, dan zullen de werknemers van de havenbe drijven in Amsterdam en Rotterdam vrijdagmiddag in grote ac tievergaderingen bijeen komen. De havens liggen dan zo goed als stil, aldus een FNV-woordvoerder. Voor het hele land geldt vrijdag als dé actiedag, omdat de SER zich dan over de ziekte wetplannen buigt voor het opstellen van een advies. Gisteren werden er in de loop van de middag nog prikacties ge meld bij het chemisch bedrijf Henkei in Nieuwegein, het con structiebedrijf Kloos Kinderdijk, de IJsselwerf in Rotterdam, het kolenoverslagbedrijf Swarttouw en bij het scheepsreparatie- bedrijf Vlaardingen-oost HVO. Het personeel van dit bedrijf, ge steund door de FNV, eiste gisteren dat de directie een eventuele korting op het ziektegeld door het bedrijf laat bijpassen, zodat de werknemers er niet op achteruit gaan. Komt de directie daar niet aan tegemoet, dan komen er zeker acties, aldus een woord voerder van het personeel. De Federatieraad van de FNV heeft gisteren vergaderd over de te nemen maatregelen bij doorgaan van de plannen van de regering over het ziekteverzuim. Op de foto deelt de voorzitter van de Industriebond, Arie Groe- nevelt, pamfletten uit voor een demonstratieve bijeen komst. Rechts de heren Bode en Kok. Eelde regen Ui. R'dam zw.bew. Twente rw.bew Vllssingen rw.bew. Z.-Umburg gehbew Aberdeen Barcelona Frankfort DE BILT Boven Oost-Euro- pa handhaaft zich een hoge- drukgebied, maar boven de uJip!.mp "IT Atlantische Oceaan heerst een grote depressie-aktiviteit. Een ^ni,*dam diepe depressie trekt over IJs land naar het noordoosten weg en het ziet er naar uit, dat een volgend lagedrukgebied onge veer dezelfde koers zal volgen. Deze drukverdeling houdt bo ven onze omgeving een matige zuidenwind in stand waarmee vrij zachte lucht wordt aange voerd. De minimumtemperatuur wordt de komende nacht on geveer 4, de middagtempera- tuur morgen omstreeks 9 gra den. Met bovengenoemde de pressies hangen neerslagzones samen, die zich vanmorgen boven de Britse Eilanden be vonden en maar langzaam na derbij komen. Voor morgen wordt daarom half tot zwaar bewolkt weer verwacht, maar geen regen van betekenis. De tamelijk zachte lucht is inmiddels tot ver in West-Europa doorge drongen. Alleen in West-Rus- land, Finland en Noord-Skan- dinavië komt strenge vorst VT Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Luxemburg h.tx Caublanca h.bew. l»Un boei Ibew. Lu PaJmaa regen

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9