Frank Sanders zet Amerika in beweging CMC: zeven miljoen per jaar aan kerk in derde wereld kerk wereld KUNST •c Weinig zeggende noviteiten Nederlands Kamerorkest Sectie Raad van Kerken bezorgd over effecten van leegstandwet KORTE METTEN LEIDSE COURANT DINSDAG 9 FEBRUARI 1982 PAGINA Galerieën tegen overheid in kunsthandel AMSTERDAM Een aantal ga lerieën wil de verkoop van kunst aan de overheidskunsthandel „SBK" stopzetten uit protest te gen de valse concurrentie van die kant Het initiatief gaat uit van zeven leden van de vereniging van galeriehouders en handelaren in hedendaagse kunst. Van de actievoerders komen er vier uit Amsterdam en drie uit de steden Utrecht, Tilburg en Rotterdam. Vol gens een woordvoerder van de groep is het besluit genomen uit protest te gen de valse concurrentie van de overheid, die kunsthandel bedrijft op gesubsidieerde basis omder het mom van kunstuitleen. De groep van zeven verwacht dat ook andere galeriehouders zich bij het initiatief zullen aansluiten. Ook zullen de protesterende galeriehou ders „hun kunstenaars" vragen niets meer aan de SKB's te leveren. Belasting voor artiesten gewijzigd DEN HAAG Op 1 april zal een nieuwe regeling ingaan die zelfstandig werkende artiesten en musici verplicht achttien pro cent omzetbelasting te betalen. Dit heeft staatssecretaris Kombrink van Financiën mede namens minister Van der Louw van CRM geantwoord op vragen van de Twee de-Kamerleden mevrouw R. Beckers-de Bruijn en P. Lankhorst (beiden PPR). In zijn antwoord merkt Kombrink op dat zelf standig werkende artiesten en musici al sinds 1940 verplicht zijn omzetbelasting te betalen. Ingevolge de wet op de loonbelasting 1964 worden personen die als musicus of artiest op treden geacht in (fictieve) dienstbetrekking te zijn bij hun opdrachtgevers, aldus Kombrink. In zijn antwoord wijst Kombrink er nog op, dat de heffing een voordeel kan doen ontstaan voor de artiest die werkt voor opdrachtgevers die zelf al in de heffing van omzetbelasting zijn betrokken. Hij zegt dat de artiest dan de mogelijkheid heeft de aan hem in rekening ge brachte omzetbelasting als zogenoemde voor belasting in aftrek te brengen op het door hen- af te dragen bedrag. oc Toen enkele jaren geleden het Nederlands Kameror kest opgeheven dreigde te worden, mede omdat het re pertoire te veel werd her haald, te beperkt was en te weinig aanvulling gaf op dat van de grote orkesten, is er ijlings een beleidsplan in elkaar gezet dat verbetering beloofde. Veel is daar in de praktijk niet van terecht ge komen. Na één enkel seizoen verviel men alweer in de oude sleur. Misschien omdat zich nu opnieuw donkere wolken boven het ensemble samenpakken en men moge lijk beseft dat de abonne mentsprogramma's deze winter toch wel bitter wei nig inventief zijn, worden er in de tweede helft van het seizoen twee extra concerten toegevoegd met lichtelijk af wijkend repertoire. Zoals te verwachten viel, was de belangstelling voor het te elfder ure aangekondigde eer ste extra concert niet bijster groot. Mochten er abonnees of andere nieuwsgierigen zijn weggebleven uit vrees voor te veel moderne klanken, dan hadden zij ongelijk. Het be kende en ook door andere or kesten geregeld gespeelde di vertimento van Bartók ver ving de aangekondigde, hier onbekende sinfoniette van Er nesto Halffter, een bejaarde leerling van Falla. Deze plaatsvervangende Bartók bleek het sterkste, origineelste en substantieelste stuk van het hele programma te zijn. Het werd met volle inzet en een felle ritmiek uitgevoerd maar de ritmiek was evenmin Hon gaars als het coloriet. De noviteiten die wèl gehand haafd werden, bleken geen openbaringen te zijn. De Span jaard Jordi Cervello, nu 46, maakte elf jaar geleden voor een Israëlisch jeugdorkest een stuk over Anne Frank, het Joodse meisje dat van 1942 tot 1944 ondergedoken zat in een Amsterdams achterhuis. In het voorwoord tot haar beroemd geworden dagboek zegt Annie Romein dat niet de documen tatie van angst en vrees, hulp vaardigheid en verraad het belangrijkste is maar eerder het wonder van de innerlijke belevenissen van het zich ach ter geblindeerde ramen naar volwassenheid ontwikkelende kind. De Spaanse componist echter, die zijn werk de ondertitel „een symbool" meegaf, wilde blijkbaar de tragiek van An ne s noodlot uitbeelden. Daar in is hij niet geslaagd. Zijn stuk met veel zacht dissone- rende passages en veel chro matiek heeft te weinig mar kant thematisch materiaal om meer op te leveren dan een beklemmende sfeer. Echte tra giek wordt er niet gesugge reerd. Ook de jonge Delftse compo nist John Borstlap die werd voorgesteld met variaties voor piano en strijkers, leek zijn in tenties nog niet te kunnen vorm geven en overbrengen. "Bmer i r oi gent: Antoni Roe-Mart>a. So Christopher Czaja Sager, plano. °rm gevoerde werken: Jordi Cam Anne Frank, een symbool (1t Vi John Borstlap: Variatiee voor pi uite en strijkorkest (1981); Béla Boil rt€ Divertimento voor strijkers (1t Koninklijk Conservatorium, eei P°l' Het is niet eens zo belangi dat hij weinig eigens te zeg| heeft en vooral met aanwijs re reminiscenties speelt, m 1 al ook uitdrukkingsloos. Zowel de muziek van Cerv« als die van Borstlap wer^ met toewijding vertolkt, kon niet verbloemen dat extra concert in wezen wei om het lijf had. JOHN KASAN! Toneel „Bessen over revuester Hoe komt een toneelstuk tot stand? Soms heel simpel. Diep in de nacht terugkerend van de opvoering van de vorige Brink-musical Maskeradehielden de artiesten in de bus elkaar bezig met het uitspelen van types. Henny Orri maakte toen een hele mooie, die van een oude, verwaterde revuester. Daar zat Jos Brink bij. Die zag daar wat in en die zei: „Daar schrijf ik een toneelstuk over en dan krijg jij de hoofdrol". Dat stuk bestaat inmiddels. Het heet „Bessen" en gaat in het najaar in première met genoemde Henny en verder Hetty Verhoogt, Eddy Brugman van de Haagse Co- medie en Teuntje de Klerk. Een blijspel over een revue- vrouw die in het schuimige en schimmige verleden leeft. Frank Sanders: „Het mooiste compliment kreeg ik van een cameraman van de NOS over die mooie lichtjes in mijn ogen". DEN HAAG In de mu sical „Amerika, Ameri ka", van vrijdag 12 tot en met 28 februari in de PWA-zaal van het Ned. Congresgebouw, staat Frank Sanders avond aan avond zijn jeugddromen waar te maken, opnieuw te beleven. Hij vertelt: „Dat had ik al heel jong, als ik een stuk muziek hoorde, dan ontstond er in mijn hoofd, mijn fanta sie, een verhaal, een voorstelling. Ik zag de muziek gebeuren. Maar eigenlijk kwam het pas echt over me, toen ik als jon gen met mijn ouders meeging naar een PTT-revue voor het personeel. Daar zat ik bij en toen wist ik: Dit wil ik ook doen. Mijn jongensdroom. Ik kan nu zeggen, dat ik van deze gave der voorzienigheid dagelijks mijn werk sta te ma ken. De musical „Amerika" op tekst van Jos Brink is mijn werk wat de beweging, de handeling betreft". Zo steekt „Amerika" wel in elkaar, een in elkaar grijpen van het woord van Brink en de bewegingen van Sanders. Zij vormen een hecht twee manschap, een creatief duo, dat het ene programma na het andere geboren doet worden, vroeger cabaretvoorstellingen, later musicals. Dat komt erop neer, dat als Frank een lied zingt, hij met de woorden van Jos in mijn mond staat en dat als Jos danst of door de scène wervelt, hij zich van de bewe gingen van Frank staat te be dienen. Frank Sanders: „Het beden ken van een idee doe je sa men. Daarna gaat voor mij het verhaal leven, in mijn hoofd dus, terwijl Jos vaardig met de pen zich aan het schrijven zet. Zo komen tekst en lied tot stand, maar Jos kan het zo sprankelend niet onder woorden brengen, of het komt in de prullenbak te recht als ik er geen heil of handeling in zie. Zonde van al dat werk, maar ik hou Jos er mee in het goede spoor. Wat heb je aan een fraaie tekst als er vanuit de zaal geen gebeu ren te beleven is. En de res pons dus uitblijft. Ik vorm het eerste publiek voor wat er van onze musicals op papier komt. Als ik bij het lezen van de vers gerede tekst niets in mijn hoofd zie plaats griipen, komt er geen voorstelling. Dat klinkt hard, maar zo zit het theatervak in elkaar. Ru zie maken we ook, maar meer op de manier, waarop dit in een gezin gebeurt. Het gaat dan bijvoorbeeld om de vraag of we voor de maaltijd tafel-, zilver gebruiken of gewone bordjes, het doel verliezen we niet uit het oog: er moet gege ten worden. En dan laten we het ons nog smaken ook". Compliment Zo'n creatieve ruzie. Dat werkt in de praktijk erg goed. Heeft ongeveer dezelfde func tie als een compliment. Frank Sanders: „Het mooiste compliment, dat ik nooit meer vergeet, kreeg ik van een ca meraman van de NOS. Die zei: „Als we aan het repeteren zijn, valt het niet op, maar zo dra we overgaan op opnamen, beginnen er lichtjes in jouw ogen te vlammen". Dat zei die cameraman. En daar ben ik nog steeds erg blij om, want in het theater werkt dat net zo. Je gezicht moet gaan spre ken. De mensen in de zaal moeten iets in je ogen zien. Dar» gebeurt er wat met jou en met een voorstelling. Een lerares zei mij vroeger al eens, dat ogen de spiegel van de ziel zijn. Er bestaat ook een liedje over de poppetjes in je ogen. Dat heb je soms ook met die ren. Zo wonderlijk als die je aan kunnen kijken". Leven dat naar buiten treedt". Gezien vanuit zijn gave om muziek en woord in verbeel ding om te zetten, vindt hij op de juiste scholen de juiste mensen in zijn leven ontmoet te hebben. Op de lagere school herder in een kerst spel, zijn eerste kennismaking met het toneel, een onverge telijke ervaring toch. Want je staat daar iemand anders te wezen. Later in het individu eel gerichte IVO-onderwijs kreeg Sanders nog meer kan sen. Vaste keus voor de schoolvoorstellingen, de jaar lijkse uitvoering, hield hij zich daarnaast ook nog bezig met de hele organisatie van de fes tijnen rond zulk een schoolge beuren. Die weg kon maar naar één punt leiden. Dat werd de Amsterdamse Acade mie voor Kleinkunst, waar vroeger volgens strakke sche ma's les werd gegeven, maar nadien het inzicht kwam, dat ie bij het begeleiden van leer lingen het moest zoeken in hun sterkste punten. Die kans kreeg Sanders dus ook. Per soonlijke vorming. Je sterkste kanten tot ontwikkeling brengen. Dit leidde later tot zo-iets al de eerste crosstalks in het eigen cabaret, voorheen „Tekstpierement". Daarna zijn draai gaan zoeken in de theaterwereld. Een rol in „De stunt" van Jasperina en „Sweet Charity". Uiteinde lijk eigen cabaretgroepje ge vormd met twee meisjes, want thuis met ww aan de telefoon zitten tot je opgebeld wordt voor een hoofdrol, dat kun je wel uit je hoofd zetten. Parti culier initiatief op dit punt leidde tot groepjes van wisse lende samenstellingen. Eén daarvan was Jos Brink en die bleek onafscheidelijk, al een jaar of tien, vijftien. Tekstpieremen t Uit deze creatieve combinatie vloeide de cabaretgroep „Tekstpierement" voort met programma's, waaraan het engagement niet vreemd was, maar dat nochtans zoveel hu mor, woordenspel en vaardig heid bevatte, dat tot in alle uithoeken van het land de ja ren door de zalen redelijk vol liepen. Ook hierin werden woord en beweging redelijk tussen Sanders en Brink ver deeld. Er kwam steeds meer thematiek in de voorstellin gen. Dit leidde tot een rode draad en dat ophangen van het geheel aan één gegeven voerde onstuitbaar naar de musical, waarvan als eerste ling „Maskerade", dolkomisch en tegelijk vragen oproepend rond het eeuwige verschijnsel van de liefde. Jos deed in de cabarettijd al meestentijds de typen. Dat bleef zo in de mu sicals, waaraan in gezamenlijk beheer en duo-inspiratie aan zijn werd gegeven. In die zin voelt Frank zich een creator, een schepper, een maker van dingen die voorheen niet be stonden. Over „Amerika" schreven we na de Haarlemse première in oktober vorig jaar, dat hierin lustig op het publiek wordt gemikt. En dat ent te maken heeft met hun onbedwingbare lust om het volk te amuseren, zal Jos er voor in zijn „bloot is beautiful" moeten gaan staan. Als thema in dit zangstuk geldt de hang naar het vrij heidslievende Amerika. De jonge, joodse magische volks vermaker Benjamins voelt zich in de dertiger jaren be dreigd door opdringend fas cisme en racisme en zoekt een land waarin hij zijn ambities kan uitleven. Aan boord van het schip daarheen wint hij door zijn charme de voorkeur van de vrouwen. Zij zijn het vervolgens die zijn rust bela gen, Lucie de Lange. Mary Michon, Annelies Balhan en Simone Kleinsma, allemaal beweeglijke en wulpse wijfjes, maar hij weet zich met flair en staaltjes hogeschoolkunst in het afwimpelen aan alle verleidingen te onttrekken. Dat is Brink wel toever trouwd. Er loopt echter nog een vrouwenfiguur in rond, gespeeld door Caroline Kaart, die op zoek is naar haar se dert jaren verloren zoon. Op deze manier werd deze musi cal naar een happy end toege schreven. De ballroom-, mars en swingmuziek van die da-, gen biedt kans op levendige dans op de maat en de muziek van Henk Bokkipga, terwijl Barrie Stevens de danslijnen vastlegde. Sanders als oercho- reograaf van de grote lijn richtte zich hierbij naar de adviezen en inzichten van Frank: „Het werk van Jos Brink in „Holland-België" op tv strookte niet met zijn rol in de musical „Amerika". Stevens. Het geheel werd nog weer gevat in de regie van Jo Dua. Al die mensen voelen zich sterk betrokken bij dit werk. Zo groeide er iets waar van Frank zegt, dat-ie het te voren al als een film in zijn hoofd voorbij heeft zien trek ken. Zo werkt dat bij hem nu eenmaal. Een ruzietje Frank Sanders wil ook best inzicht geven in een ruzietje, zoals die tussen hem en Jos kan spelen. Natuurlijk erg leuk, die Jos alsmaar op de tv, in „Babbelonië", in „Holland- België" en tussendoor nog wat te hooi en te gras als „Wie kent kwis" en zo. Jos moest niet gaan denken, dat de mensen nog hard naar het theater zouden lopen, als hij met zijn gezicht altijd en eeu wig op dat scherm bleef ver schijnen. Daar heeft Frank een eind aan kunnen maken, ook al omdat Jos inzag, dat Frank gelijk had. Ook met de lichtjes in je ogen kun je niet slordig omspringen en zelfs een paljas kan vermoeiend werken. Die Holland-België- rol lag bovendien niet in Jos' zijn lijn, gezien zijn type in de musical. Frank Sanders: „Theater is geen truc. Contact met je pu bliek moet je oproepen en zorgvuldig in stand houden. Het is heerlijk dat dit bestaat. Dat geeft zin aan je leven. Een theaterman moet het hebben van zijn betrokken heid met zijn publiek. Op de Academie voor Kleinkunst geef ik les in bewegingscom positie en verder regisseer ik op verzoek voorstellingen van amateurs, cabaret-achtige din gen. Dan ben ik eigenlijk met niets anders bezig dan met Jos als we een musical maken. Dat is een leuke tekst, zeg ik dan, maar waar speelt het, waarom gebeurt het, tussen wat voor mensen, want die moeten de betekenis eraan geven, mensen die in een be paalde situatie verkeren, bij voorbeeld op elkaar zijn aan gewezen, zoals in „Amerika" op een schip in volle zee. Dat is alleen nog maar het thea terwerk. Wat komt daar alle maal niet bij? Uren lang in de bus zitten op weg naar een voorstelling. Daar moet je geen mensen bij hebben, die je tegenstaan, die je niet lig gen. Daarom altijd weer diep persoonlijk overleg met Jos, wie we er wel bij halen en wie we per se niet bij willen hebben. Dat gaat niet tegen die mensen, maar wel om een sfeer te creëren waarin ieder een zich thuis voelt. Op zich al een heel ingewikkeld pro ces. Je hoeft er geen ruzie over te maken, maar de me ningen kunnen wel botsen. Waarom niet: 130 voorstellin gen achter de rug. Nog 120 voor de boeg. Altijd dezelfde mensen om je heen, tot diep in de nacht vaak. Maar voor mij is er toch niets leukers dan theater". Geen wonder. Wie kan het zich permitteren „Amerika" in beweging te zetten, levens lang te teren op een jongens- drooip, die elke dag voor ei gen ogen waar gemaakt te zien? TON OLIEMULLER De sectie „Sociale Vragen" van de Raad van Kerken is van mening, dat gemeenten met het ontruimen van ge kraakte woningen moeten wachten, totdat de wetgever middelen heeft verstrekt om leegstaande woningen te vor deren. Het bestrijden van krakers, terwijl het bestrij den van de leegstand wette lijk nog niet mogelijk is acht de sectie een onrechtvaardige zaak. De sectie schrijft dit in een brief aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), waarin aandacht wordt gevraagd voor enkele effecten van de leegstandwet, die over enige tijd in wer king treedt. Een jaar nadat de wet van kracht is geworden verwacht de sectie een groot aantal kortgeding procedures tegen krakers, omdat het nu ook mogelijk is deze anoniem te dagvaarden. „Zonder dat af weging van belangen van krakers en eigenaar mogelijk is zal door de rechter een reeks ontruimingsvonnissen uitgesproken moeten wor den", constateert de sectie. Het wordt betreurd, dat men sen die menen, dat een pand ten onrechte niet wordt ge vorderd, niet het recht heb ben zich daartegen te verzet ten. Een eigenaar van een pand dat wordt gevorderd heeft dit recht wel. Ergernis bij krakers of woningzoeker den over een onwillig of t traag vorderingsbeleid vai een gemeente kan zich der halve niet langs de legal weg uiten. Leegstand die to strafbaar kraken uitnodig kan worden voorkome wanneer de gemeenten er slagen overeenkomstig nieuwe wet snel en op grot schaal woningen te vorderer Om een noodtoestand ove^E anderhalf jaar uit de weg gaan doen de gemeenten eMot€ volgens de sectie goed aan n CC te beginnen met het invents L< riseren en evalueren van d er kraaksituaties in hun g« atj{ meente en aankoop of vordo ring daarvan te overwegen, 3 HM il; Zij mte In de afgelopen drie ja ren stelden de Neder landse religieuzen ruim 22 miljoen gulden be schikbaar voor kerkelij ke projecten in de derde wereld. Het bedrag werd uitgekeerd aan ruim 1650 over het algemeen kleine projecten met een pasto rale doelstelling. Dit meldt het verslag over de jaren 1979, 1980 en 1981 van het Centraal Missie Commis sariaat. Hiermee, zo zegt het CMC, is het verwijt weer legd, dat er met name in meer progressieve kringen in de katholieke kerk geen aan dacht zou zijn voor de pasto rale activiteiten van de kerk in de derde wereld. Het CMC zegt wel voorkeur te hebben voor kerkvernieuwende pro jecten, die er vooral op zijn gericht om een brede deelne ming van de basis in het ker kelijk gebeuren te bevorde ren. Behalve met geld, tracht het CMC de kerken in de derde wereld ook te helpen door de uitzending van lekekrachten. Per eind 1981 waren er zeve nenzeventig mensen door het CMC uitgezonden naar twin tig landen op plaatsen waar behoefte is aan speciale ken nis of ervaring. Financiering van deze uitzendingen ge beurt in belangrijke mate uit de eigen fondswerving van het CMC onder de titel „Week voor de Nederlandse ruim vijf ton ter beschikkir stelt. De meeste gelden vad genoemde „Week", waarva d de Pinksteractie ruim vie (fd miljoen gulden en de Kers! actie bijna twee miljoen gul den opbracht, worden' echte besteed aan het persoonlij welzijn van de Nederlands V- missionaris. Maar in toem ibe mende mate wordt ook CMC uitgedaagd om in politieke bewustwordin® rond de problematiek van d»11™ derde wereld stelling te n< 1 men. Die uitdaging komt va ert Nederlandse organisatie zoals Justitia et Pax, Pal"1 Christi, IKVOS en van lat e den-comité's, maar voorr" 1 ook van groepen en persone °P in de derde wereld, waarmel de het CMC relaties onderhoud n De Nederlandse pater re demptorist Petrus Donders wordt zondag 23 mei door paus Johannes Paulus II za- ligverklaard tijdens een eu charistieviering op het St.- Pietersplein. Dit is nu offi cieel in Rome bekendge maakt. „Peerke" Donders is op 27 oktober 1809 in Tilburg geboren. Na zijn intrede bij de redemptoristen vertrok hij in 1842 naar Suriname, waar hij achttien jaar als missiona ris werkzaam was onder de indianen. In 1860 werd hij overgeplaatst naar de melaat senkolonie Batavia in Suri name, waar hij zevenentwin tig jaar lang, tot zijn dood in 1887 werkte. De deputaten voor de be studering van het oorlogs- vraagstuk hebben de synode van de Gereformeerde Ker ken in Nederland geadvi seerd de visie van het Inter kerkelijk Vredesberaad te onderschrijven, namelijk dat eenzijdige stappen om tot meerzijdige ontwapening te komen, mogelijk een weg bieden die van de heilloze weg van kernbewapening af voert. De deputaten vragen de synode als haar overtui ging uit te spreken, dat de Nederlandse overheid geroe pen is, desnoods alleen, een zijdige stappen op het gebied van kernontwapening te on dernemen. Deputaten schrij ven dit in een rapport over de beoordeling van de IKV- campagne. Dit rapport, dat door de gereformeerde syno de op 3 maart zou worden be handeld, is wegens tijdgebrek nu op de agenda van de sy nodezitting in november ge plaatst. De anglicaanse aartsbis schop van Canterbury, Ro bert Runcie, vindt het tijd worden, dat Engeland een zwarte bisschop krijgt. In een interview voor de BBC zei hij van mening te zijn, dat de verschillende ethnische groe- pen in Engeland een behoor lijke vertegenwoordiging moeten krijgen in de kerk, maar ook in gemeenteraden, bij de politie, de massamedia en het parlement. Hij ziet het als een duidelijke taak van de kerk om een grotere tole rantie in de rassenverhoudin gen te bevorderen en om als spreekbuis op te treden voor de groepen die geen stem hebben. De „Kerkgroep dienen en verdienen" en de werkgroe pen „Samen delen" en „Ver dienen dominees minder" hebben in een brief aan de hervormde en gereformeerde synodes een salarismaatregel voor predikanten en andere kerkelijke medewerkers voorgesteld, waarbij er van wordt uitgegaan, dat predi kanten en kerkelijke mede werkers niet meer behoeven te verdienen dan een salaris liggend tussen modaal (2.792 gulden bruto per maand) en de ziekenfondsgrens (3.279 gulden per maand). Deze sa larismaatregel moet, aldus de werkgroepen, niet worden opgelegd. Het gaat voorlopig om een alternatieve regeling waarvoor mensen zich vrij willig kunnen opgeven. Na discussie met de mede werkers en leden van de con tactgroepen heeft het bestuur van de KRO met grote meer derheid de bisschoppen laten weten vóór eenzijdige stap pen te zijn in het proces van de kernontwapening. Het be stuur onderschrijft daarbij de voorwaarden die de bisschop pen aan een dergelijke stap hebben gesteld, namelijk dat deze verenigbaar is met een geoorloofde en doelmatige bescherming van de eigen veiligheid.en een uitnodiging inhoudt tot positieve reacties. Verkiezing van ou(L katholieke aartsbisschop aan Rome gemeld Wanneer mgr. A. J. Glaz maker die zoals gemf i zaterdag in een democra I sche procedure is gekozen opvolger van mgr. M. Kok zijn keuze tot aartsbisschi van de oud-katholieke kei van Utrecht aanvaardt, d zal hij daarvan mededeli TV doen aan de Heilige Stoel fcko Rome. Dit is gebruik in gi oud-katholieke kerk van N derland sedert deze in hl—, begin van de achttien 1 eeuw tot stand kwam, aid de toegevoegd secretaris vj1]'1 de oud-katholieke bisschobec pen in Nederland. d, Bij elke bisschopskeuze in oud-katholieke kerk is das'00 van aan Rome mededelii I gedaan. Altijd heeft Rond gereageerd met een ba ou vloek. Hierin is pas verand r s ring gekomen in 1969, to^_L mgr. M. Kok tot aartsb schop van Utrecht was geke18 zen. Deze verandering worl— toegeschreven aan de invlo van het tweede Vaticaan concilie en de totstandkOE ming van hetf Romeinse s cretariaat voor de een he m van de christenen. n De oud-katholieke kerk v< J Nederland telt drie bisscho U pen (Utrecht, Haarlem, D l venter) en ongeveer achtdun zend gelovigen. Het semin g rie telt negen priesterstude ten en één vrouwelijke stu dent. De oud-katholieke ke#61? kent alleen een vrijwili lei geen verplicht celibaat vo an haar priesters. In Zwitse^ land heeft de oud-katholiel j j synode in principe het diac naat voor de vrouw open/ steld. In Nederland is het m or' niet zover. De oud-kath rd lieke kerk kent in de were ongeveer 620.000 gelovige, een half miljoen in de Vei VtJ nigde Staten en Canada 1 ruim 120.000 in West- Midden-Europa. wnc

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6