Buskruitramp zorgde voor een reeks van menselijke drama 's Leiden Noord heeft gezondheidswinkel 5B Premie voor initiatieven energiebesparing J^ff AD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 9 FEBRUARI 1982 PAGINA S geeft n de Ort dat r met agrii Spir Ihaget Spei ponn Ti peld e ui ti Daa Opruimingswerk aan het Steenschuur, na de rampzalige klap van 12 januari 1807. Een vrij zeldzaam gereproduceerde prent. DREUN VAN 12 JANUARI1807 WERKTE NA IN GEMEENTEARCHIEF Ian d De oorverdovende dreun van de explosie van „Het Kruitschip" op een kou- fljBde 12 januari 1807 is 175 ^|jaar later nog te horen. 1 1 I De ramp kostte destijds ^^aan 151 mensen en drie ^Bkoeien het leven; er wa- ^^ren meer dan 2000 ge wonden, van wie verre weg de meeste het leven konden vervolgen de zwaargewonden onder hen werden veelal lang durig verpleegd in het Militair Hospitaal (voor heen Pesthuis, thans krikkemikkig Legermu seum) en in het Cecilia- gasthuis (thans, evenzeer krikkemikkige, Boerhaa- vezalen). Een aanmerke lijk deel van de Leidse hl binnenstad een bui- tenstad was er toen nog niet lag in puin; rond om was de glasschade enorm, bijvoorbeeld bij de Pieterskerk, die aan de zuidzijde bijkans inge- ii^ deukt werd en het pas opgeknapte orgel kon de hele restauratierit op nieuw beginnen. De hele stad door begaven daar schoorstenen het. werden I dakpannen weggeslagen. Al- ;lfleen de Lodewijkskerk bleef, waarschijnlijk zelfs tot verba zing van het Franse revolu tionaire Opperwezen der Rede. hoegenaamd ongerept overeind. Dat het Steen- schuur, het vaarwater dat de bakermat van zoveel rampza ligs werd, een ogenblik zo goed als droog stond, mag als eeen typische bijzonderheid worden aangemerkt. Enfin, dit allemaal is alweer 175 jaar geleden gepasseerd, en in 1982 is de zaak genoegzaam opgerakeld in publikaties. En met een tentoonstelling in het Gemeente Archief aan de Boisotkade. Afgelopen zaterdag was de dt v laatste dag van deze rasechte Leidse show, die om in ontploffingstermen te blijven is ingeslagen als een bom. De klap kwam voor het Ar chief aan als een verrassing: in de afgelopen tien jaar zijn aan de Boisotkade een kleine dertig exposities (ongeveer over twee per jaar, en een paar extra) gehouden. „Maar deze, over de kruitramp, heeft al les overtroffen met voor het Archief welhaast ongedachte cijfers" die we niet noe- en men, want dan ga je vergelij ken met bezoekersaantallen in „echte" musea, en het Ar chief is nooit als een „mu seum" gedacht. Niettemin zijn de archiefmensen terecht ervan overtuigd, midden in de roos te hebben geschoten met hun „De Ramp van 1807". Ik noem de heer P. J. M. de Baar, medewerker van het Gemeente Archief. Natuur lijk is hij, als „archief-man", uiterst accuraat, maar boven- (Cl D i\ zei rog dien enthousiast. In een geestdriftige bui besloot hij alle namen van de 151 omge komen Leidenaars op een lijst bijeen te zetten. Hij ver telde mij daarover, en de vonk van deze begeesterde ambtenaar sloeg over. Dank zij De Baar, die via via ver der kwam, kunnen we be schikken over de vrijwel vol ledige personalia van dege nen die de 12e januari 1807 niet overleefd hebben, dank zij een desastreuze fout van (kruit)schipper Adam van Schie. De Baar tekende op, kreeg een inzicht in familie- ellende en geraakte, zo goed als, in een nachtmerrie: hij kan nu zo'n beetje al die na men dromen. „Eigenlijk zijn het doodsaaie gegevens, maar je kunt er een boeiende bloemlezing van maken". „Ik begrijp best, dat aan het einde van de 20ste eeuw een kruitramp met 151 doden weinig indruk meer maakt. We zijn gewend aan veel gro tere rampen: één vliegtuigon geluk, en je komt algauw aan hetzelfde aantal slachtoffers. Maar in 1807 kwam die klap heel hard aan. Ook al stond de plaatselijke (Leidse) Cou rant er niet vol van. In die kranten werd meer aandacht besteed aan politiek en bui tenland..". Zo ging dat, in die langvervlogen dagen, toen ons land nog net gben deel uitmaakte van het Franse keizerrijk, en Hollander wor dende koning Lodewijk als eerste de beurs opentrok ter leniging van de ergste nood. En men volgde zijn voor beeld. Des te treffender, als men bedenkt dat de (schrifte lijke) communicatiemedia destijds nog niet zo snel uit de voeten kwamen. Speurder De Baar dan is in gegaan op een vaak geuite wens, naar aanleiding van de tentoonstelling, om een volle dige lijst van de slachtoffers. „Een moeizaam karwei; er waren veel niet-geïdentifi- ceerde doden. Sommige lij ken waren zo zwaar geha vend of zwartgeblakerd door de uitgebroken branden, dat identificatie met de toenmali ge middelen onmogelijk was. Ja zeker" het lijkt alsof De Baar zelfs groeit in de ver geelde ramspoed „zeker, het zijn drama's, die achter nuchtere woorden schuil gaan. Wat, bijvoorbeeld, te denken van de notitie van de commissie die de namen der doden, vermisten en zwaar gewonden moest noteren: Jo hannes Carlier, timmermans- knegt bij Van Berendrecht, woonagtig bij zijne ouders (also zijn huis is ingestort, waardoor hij zeer veel van zijne klederen en meubelen, alsook zijn horologie, is kwijtgeraakt) geeft kennis van de dood zijner huys- vrouw Johanna Wildschut, tussen de 5 en 6 maanden zwanger, welke met een kindje, oudt 2 1/2 jaar, 't geen zij op haar arm droeg, is verpletterd en nog vermist". Of: „Willem de Vroede, war moesier (tuinman), geeft ken nis van de dood zijner huys- vrouw Magdalena Somerwil en van zijn zoon, Teunis ge- naamt, en van zijn dienst maagd Judic Laschuyt, zijnde deese 3 personen allen onder de puyn van het eigen huys gehaald, en gemelde Willem de Vroede heeft verklaart, dat hij door deeze ramp zijn huys, meubelen, en met een woord alles heeft verlooren". Magdalena was 43 jaar, Teu nis 11 maanden en Judic 21 jaar". De Baar: „De ramp spaarde jong noch oud, aan zienlijk noch onbelangrijk, rijk noch arm. Er werd een naamloze bedelaar gevonden, maar ook de alom bekende hoogleraar Adriaan Kluit, 72 jaar, met zijn tweede vrouw Johanna Oursel. Zo verloor barones Adelaide Jeanne van Zuylen van Nijevelt, in ver wachting van wat later de stamhouder van de graven van Randwijck zou blijken te zijn, haar man Frans Steven Carel graaf van Randwijck, „en verloor ene Hendrik van der Moolen zijn vrouw Adriana van der Voort, die hoogzwanger met enige goe deren ter bezichtiging naar het Steenschuur gegaan was". Een tijdgenoot van Adriana schreef: „Men heeft haar, ge heel misvormd, maar echter natuurlijk verlost, onder het puin gevonden, gelijk ook het geboren, maar doode wich tje". Onder sommige huizen vonden hele families een, Erovisorisch, massagraf, zoals ij Hendrik van Struyck: hij zelf, z'n vrouw Elisabeth des Bordes, dochter Maria Mag dalena (32 jaar), schoonzoon Pieter Rietmulder, commies „van de Financie van Hol land" in Den Haag, en klein kind Maria Johanna Riet mulder, ca. 10 weken, dat voor het eerst aan de groot ouders getoond werd". Veel kinderen waren er bij, Jood se kinderen speciaal; vier scholen stortten ineen, waar onder één Joodse. En in de dood zijn we allemaal het zelfde. Al denken de leven den daar, roezemoezig, ver schillend over. Die Joodse school was van David Ha- gens, die behalve vele leer lingen ook zijn vrouw en vier kinderen verloor. Ga maar door, na 12 januari 1807: bij advocaat mr. Willem van Riebeeck thuis vielen zes doden, bij de oud-secretaris van Leiden mr. Josias Hu- brecht werd een heel gezel schap van 14 mensen tijdens de (vroege) maaltijd kwart over vier, dat is toch geen tijd om te tafelen bedol ven; vier van hen konden het niet meer navertellen. Nooit meer hebben de kinde ren Messiel van 6, Abraham van 10, Flip van 10, na die 12e januari kunnen zeggen: mijn vader was Trompetter. Maar toch was hun vader Moses Levy Trompetter. De synagoge kreeg materieel een slag mee. Ook de kinderen van Levy Gerson Werthei- mer kwamen om. Vaderland se geschiedenis in een dode- Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. lijke notendop. Bij vele tien tallen werd in enkele secon den tijds het levenslicht uit geblazen. Eveneens het eeu wige licht zagen de „aan stichters van dit haast onbe schrijfelijke drama": Adam van Schie, schipper en hoofd verantwoordelijke, zoon Sa lomon, 28 jaar, schippers knecht, zoon Adam, 14 jaar „en zeer gebrekkig", en Jan van Engelen, schippers knecht. Zand en 175 jaar erover. Zo'n explosieve „onnauwkeurig heid" zal niet snel meer voorkomen. Ofschoon de ge schiedenis zich herhaalt. Want „kruit" is nog steeds overal alom. Het zijn maar resten van een voorgeslacht die op 12 januari zijn wegge vallen. De vaderlandse histo rie verloor toen weduwen (onder anderen van een ze kere Jan Populeus), een ventster met katoen, het kindje Willemien van wijlen mr. Hieronymus van Alphen, Franciscus Aniba van 13, stiefkinderen en de weduwe van kolonel Pompeyra, een butler (lijfknecht) Jan Lode wijk Hein, Cornelius Gerar- dus van den Heuvel, onder meester in de school van het Nut van 't Algemeen kwe keling 16 jaar oud. Daar waren de weduwe van Ba rend Choufour, Adriana Landmeeter, ongehuwd, vele dienstbodes, en, amdere, we duwen, en Hendrikje Noord- ziek, Jan Willem, 8-jarige zoon van prof. Jan Hendrik van der Palm, een kindje van Cornelis van Persijn, een weeskind. Ach, ga maar door; het was een heel onverwach te klap, die behoorlijk veel indruk heeft gemaakt. We staan er weer even bij stil. In 1982. Zoals je bij on telbare klappen in de ge schiedenis stil kunt staan. Het is allemaal niet zo erg, want het is voorbij. Maar je zult er steeds maar, achteraf, weer bij moeten zijn Die be proeving blijft ons, goddank, bespaard. Het is zö al erg ge noeg. Dat waren dus 151 do den; inclusief vernielingen, nazorg en wederopbouw. In de natuur heft alles wat ge knakt is zich weer op. Het is bij de wilde spinnen af. Maar als mensen gaan we daarmee door. Anders was het geen leven meer. Meneer De Baar en ikzelf zouden door kun nen gaan met opsommingen aangaande de 12e januari 1807. Doen we dus niet. Hoe wel De Baar tot veel bereid is. Maar de triestheid, hoe sprekend ook, zou tot verve ling kunnen leiden. Daarom: wie meer wil weten van de persoonlij ke, dodelijke nasleep van de kruitramp, kan een integrale alfabetische lijst bekomen van de do den anno 12 jam. 1807. Ad een gulden, bij het Ge meentearchief, Boisotka de 2A. En nu op, naar het volgende ramplu strum. Ik lust um. LEIDEN Leiden heeft sinds vandaag een gezond heidswinkel. De latente behoefte aan een dergelij ke winkel in het noorde lijke stadsdeel is overdui delijk gebleken. Toch zal het opbouwen van een respectabele klantenkring een van de grootste pro blemen zijn, waar de eer ste gezondheidswinkel mee te maken krijgt. Ze ker waar het gaat om mensen met niet-lichame- lijke problemen. Met name in Noord blijkt, dat mensen niet snel over dergelijke problemen spreken. In de gezond heidswinkel aan de Bern- hardkade is alles be spreekbaar. Het idee van een gezondheids winkel is afgekeken van ande re steden. Leiden kent binnen kort twee gezondheidswinkels. In buurthuis 't Spoortje start de eerste. Binnen afzienbare tijd wordt ook de Tuinstadwijk met dit opmerkelijke win keltype verrijkt. De werkgroep maatschappelij ke dienstverlening in Noord signaleerde de behoefte. De wijkverpleging, het bejaarden- werk en welzijnswerkers bij club- en buurthuizen kwamen door het dagelijkse werk in de wijk tot het besef, dat een ge zondheidswinkel geen overbo dige luxe zou zijn. Het nodige bleek bij de bewoners scheef te zitten. Te vaak werd de me dicijnkast geplunderd, medicij nen werden door elkaar ge bruikt, een zeer hog percenta ge kinderen bleek te dik, met psychische problemen wist men geen raad en velen aten hun moeilijkheden als het ware de wereld uit. Kennelijk worden deze en andere diep gaande, maar ogenschijnlijk futiele zaken als „het zich niet lekker voelen" juist niet met de huisarts besproken Antwoorden Antwoorden op het gebied van de WAO, het ziekenfonds en op andere problemen, die aan de orde van de dag zijn, hopen de winkeliers van de gezond heidswinkel in huis te hebben. „Men is zich er niet genoeg van bewust, dat bepaalde gees telijke problemen lichamelijk tot uiting kunnen komen. De vrouwen in Noord hebben 'veelal niet geleerd over hun problemen te praten en even min om naar hun lichaam te luisteren En de problemen zijn legio, vooral hier: huisvesting, gebrekkige opleiding en dito inkomen, het rollenpatroon, waar enkelen hun twijfels over hebben. Toen de Adler fabrieken dicht gingen, wer den de problemen bijvoorbeeld ineens heel duidelijk. Het fnuikende is, dat de vrouwen de problemen bij zichzelf zoe ken. Je behoort gelukkig te zijn, maar je bent het niet. Je kan even niet zo goed met je zelf overweg. En dan is er hoegenaamd niemand, die zegt hetzelfde te voelen. De ellende wordt opgekropt. Als dat alles bespreekbaar wordt zoals in de gezondheidswinkel de be doeling is blijkt plotseling, dat je geen eenling bent. Dat er best iets aan gedaan kan worden. Alleen al door met anderen over de ongenoegens te praten," aldus mevrouw M. Kluiters, één van de 'winke liers in gezondheid'. Behalve de psychische span ningen betaat er op tal van punten onwetendheid. Het voedingsspatroon bijvoorbeeld: makkelijke maaltijden, veel sno^p en patat. Ook ouderen bleken nogal eens problemen te hebben op het gebied van voeding (vooral met diëten). Maar staan deze doelgroepen te trappelen van ongeduld om bij de gezondheidswinkel gra tis wijsheid te gaan halen. Be jaarden met specifieke vragen waarschijnlijk wel, maar veel verder zal de cliëntèle zich spontaan niet uitstrekken. „We moeten het voor een be langrijk deel van mondrecla- me hebben. Aan de andere kant komen hier per week al honderden mensen, die al zo ongeveer weten, wat er in de gezondheidswinkel te halen is. Ouders van peuters, die in het buurthuis komen, kunnen langzamerhand gewezen wor den op het belang van goede voeding en een gezond li chaam. Geleidelijk aan moeten de mensen meer inzicht krij gen in hun eigen situatie," al dus mevrouw Kluiters. Drempel Zeker in het begin zal de drempel hoog blijken te zijn. „Vertrouwen van de mensen win je niet zomaar," beseft mevrouw Kluiters. Maar de winkeliers staan alvast hulp vaardige klaar: een arts, ver pleegkundigen en buurthuis- werkers. Bij problemen over medicijnen, voeding, andere geneeswijzen en zo voort, staat hen een hulpvaardige achter ban ter beschikkig (onder meer apotheker, diëtiste en fy- sioterapeuten). Van concur rentie met de huisartsen in de wijk is geen sprake. In tegen deel, samenwerking staat hoog in het vaandel geschreven. De gezondheidswinkel in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 is dinsdaga vond geopend van 19.30-20.30 uur en woensdagmorgen van 10.30-11.30 uur. Aan de inge wonnen adviezen zijn geen kosten verbonden. De gezondheidswinkel. PROVINCIE ZUID-HOLLAND: DEN HAAG/LEIDEN Van de provincie kan dit jaar alle actieve steun worden verwacht voor projecten die energiebesparing ten doel hebben. Maar geld om die projecten allemaal te financieren is er niet. Dit blijkt uit het aktiviteitenplan-1982 dat volgende week door het Provinciaal Bureau Energiebesparing wordt gepre senteerd. Het Bureau stelt daarom voor tweemaal per jaar een stimule ringsbijdrage te geven aan één uit een serie van ingediende projecten. De bijdrage kan tien procent zijn van de totale kos ten van het project met een maximum van 15.000 gulden. Dat zou de provincie dan jaar lijks niet meer dan 30.000 gul den kosten. De provincie gaat wel probe ren om het komende jaar in eigen huis nog meer te bespa ren op het energiegebruik, ook al is het Zuidhollandse provin ciehuis naar eigen zeggen het zuinigste in Nederland. Ondermeer wil men maatrege len gaan nemen ten aanzien van het terugwinnen van warmte en een betere isolatie. Per kwartaal wil men in het personeelsblad publiceren hoe veel elk provinciaal gebouw aan gas en licht heeft gebruikt. Doel is het personeel energie- bewuster te maken. Daarom ook wordt er voor de ambte naren van 1 april tot een met 7 mei een tentoonstelling gehou den over het zuinig omgaan met de schaarse energie. Om de Zuidhollandse gemeen ten onderling op de hoogte te houden van wat er zoal aan besparing wordt gedaan, komt er een kwartaalbulletin dat aan alle gemeentebesturen en ook aan woningbouwvereni gingen wordt toegestuurd. Zoetermeer mag niet te snel groeien DEN HAAG/ZOETERMEER Zoetermeer moet het streef getal van 100.000 inwoners veel later bereiken dan altijd is gesteld. Dat blijkt uit een ambtelijke nota van de provin cie, waarin wordt geconclu deerd dat de Haagse agglome ratie in 1990 minder inwoners zal hebben dan verwacht, ter wijl Zoetermeer wel op zijn streefgetal zit. Omdat dat als een ongewenste ontwikkeling wordt gezien (de nota spreekt over „scheefgroei tussen Den Haag en Zoetermeer" en „ver smalling van het bevolkings draagvlak van Den Haag"), wil de provincie dat de groei van Zoetermeer wordt afge remd tot na 1990. Eventueel zou dan wel de 100.000 bereikt kunen worden,aldus de nota, die morgen wordt besproken door het college van gedepu teerde staten. Eredoctoraat prof. Van Rood LEIDEN L'université Claude Bernard in Lyon heeft prof. dr. J. J. van Rood, hoogleraar in de inwendige geneeskunde in Leiden, een eredoctoraat toegekend. Het wordt hem eind juni uitgereikt tijdens de „Cours International de Transplantation Immunologique" in Lyon. Prof. Van Rood is al eredoctor van de universiteit van Santiago. Turijn. Rome. en Maastricht. Hij heeft ook veel internationale prijzen, ontvangen en hij maakt deel uit van vele internationale adviescommissies en redacties van tijdschriften op zijn vakge bied. Prof. Van Rood dankt zijn internationale reputatie aan baanbre kend werk op het gebied van de herkenning van weefselstruc turen. Daardoor is het mogelijk geworden, transplantaties uit te voeren met minder risico voor afstoting van het getransplan teerde orgaan door het lichaam van de ontvanger. Prof. Van Rood heeft ook het initiatief genomen tot de oprich ting van de Stichting Eurotransplant die bemiddelt bij trans plantaties van nieren en ai land, België en Oostenrijk.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5