Partij Gemeentebelangen Alkemade heft zich op Verleen soepeler woonvergunningen" REGI0U0UR1NAA REGI0U0UR1NAA Alkemade legt half miljoen toe op nieuwbouw in kleine kernei Geluidhinder aan banden DOEL BEREIKT: TEGENWICHT VOOR CONFESSIONEEL BLOK Van Wieringen nieuwe wethouder in Woubrugge Geen tweede inspraakronde over Potgieterlaan REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 9 FEBRUARI 1982 PA( Opknapbeurt Leimuidense Herenweg LEIMUIDEN De raad moet zich donder dag buigen over de op handen zijnde opknap beurt van de Herenweg, een weg die in een slechte staat verkeert. Bij de behandeling van de begroting eind vorig jaar werd dui delijk, dat algehele reconstructie van de weg, hoewel nodig, voorlopig opgeschort wordt, daar de financiële middelen daarvoor ontbre ken. Besloten werd, dat men voorlopig zou volstaan met een tijdelijke opknapbeurt. Dit werk zal in twee fases worden uitgevoerd. Zowel in mei als in september van dit jaar zullen er nieuwe slijtlagen worden aange bracht De kosten van dit herstelwerk bedra gen 140.000 gulden. Door deze oplapbeurt hoopt men de reconstructie zo'n twee jaar te kunnen uitstellen. PvdA kiest bouwlokatie Koudekerk KOUDEKERK A/D RIJN De socialisten in Koudekerk zullen zich morgenavond in Nieuw Poelgeest beraden over de plaats van de toekomstige bouwlokatie in de gemeente. Voor de bijeenkomst hoopt men de financiële gegevens omtrent de bouwlokatie te hebben ontvangen van wet houder mevr. R. Lelarge. De wethouder zegde deze geevens toe tijds een vorige week eg- houden voorlichtingsavond. Jaco Vermeulen kampioen Yoshi HAZERSWOUDE Jaco Vermeulen is clubkampioen geworden van de vereniging Yoshi uit Hazerswoude- /Koudekerk aan den Rijn. Hij eindigde in de senioren- groep vóór Egbert Eendenburg, die tweede werd, en Marcel Hoogenboom, nummer 3 in het eindklassement. Bij de categorie „bijna senioren" legde Wim Jongeneel beslag op de eerste plaats. Eric Piepenbrink en Cees de Regt werden tweede en derde, Tom Swerts, Gregory Sno en Jacco van de Heiden legden elk beslag op een titel bij de junioren. Karei de Jong en Pieter Hudig werden ieder kampioen bij de aspiranten. Winnaar van de wisselbokaal die Hou Sing destijds beschikbaar stelde, werd Dennis Nolte. Deze aspirant werd door een jury als meest opvallende judoka van het kam- pioenschapstoernooi uitgeroepen. Sportiviteit, inzet, prestatie en etiquette worden bij de toekenning van deze beker met punten beloond. ZOETERWOUDE De gemeente Zoeterwoude gaat een „Verordening op de geluidhinder" vaststellen. Alvorens het echter zover is, gaat eerst vanavond de commissie algemene zaken zich verdiepen in deze „luidruchtige" materie. In de verordening moeten re gels worden opgenomen over het gebruiken van ge luidsapparatuur in horecabedrijven en tevens de wij ze van inrichting en drijven van recreatie-inrichtin gen. Daaronder moeten worden verstaan café's, bars, dancings, klubhuizen maar ook sportterreinen. Voor het exploiteren van dergelijke voorzieningen is een vergunning van burgemeester en wethouders vereist. Gelet op de bepalingen van de rijksoverheid zal zo'n verordening vóór 1 februari van het volgend jaar moeten zijn vastgesteld. ALKEMADE „De laat ste der Mohikanen", zou een passende omschrijving van Joop van Meteren en Joop Kret kunnen ziin. Zij waren het immers, die de kiezer in Alkemade in het verleden een alternatief boden door de Vereniging Gemeentebelangen Alke made (VGA) op te richten. Een partij, die werd gebo ren uit onvrede met de toen bestaande politieke situatie. Over de beweeg redenen, die een dozijn jaar geleden tot de oprich ting van de VGA leidde, zegt het duo: „De gemeen tepolitiek was een te in terne en besloten aangele genheid. Er was sprake van ambtelijke dictatuur, die vreemde situaties en beslissingen in de hand werkte". Nu zijn beide Jo pen begonnen met aftel len. De VGA keert niet meer terug in de raad, omdat zij van mening zijn, dat hun taak, verschei denheid in politiek Alke made, is volbracht. Joop Kret, als administrateur werkzaam bij de LTS in Oude Wetering, sprak op zijn werk regelmatig over alles wat hem niet beviel in de gemeentepoli tiek. Dat deed hij onder ande re met vriend en leraar van de school Arie van Os. Al spoedig bleek het tweetal medestan ders te hebben en tijdens een van de vele bijeenkomsten, die daarna werden belegd, werd besloten de Vereniging Ge meentebelangen Alkemade op te richten. Inwoners van Al kemade' werden hiervan via een stencil in kennis gebracht. In dat epistel werden zij, die óók ontevreden waren met de politieke situatie, opgeroepen om op 30 januari naar een ver gadering in café Heemskerk te komen. De brief was velen kennelijk uit het hart gegre pen want de opkomst was overweldigend. De aanwezi gen kozen Van Os als secreta ris en^mevrouw Ket werd pen- ningmeesteresse. Onder de be zoekers was ook Joop van Me teren. Een man, die als belang stellende binnenkwam en als voorzitter van de VGA huis waarts keerde „Ik ben er des tijds ingeluist", zegt Van Mete ren nu. Erg kan hij dat nooit gevonden hebben, want hij is nog steeds voorzitter. Tijdens de eerste ledenverga dering werd direct een essen tiële beslissing genomen: leden van het dagelijks bestuur zou den nooit een raadszetel kun nen bekleden. Dit opdat de le den van dat bestuur de moge lijkheid hadden de raadsleden indien nodig ter verantwoor ding te roepen. De 'regerende' partijen van die tijd KVP, CHU en AR maakten, in de ogen van de VGA, de fout dat raadsleden eigenmachtig kon den handelen. Sleur Onder het motto „Kies niet uit sleur, stem VGA" ging de kersverse partij de verkiezin gen in. En met succes. Vier van de te verdelen vijftien raadszetels gingen naar Ge meentebelangen. De eerste raadsfractie van de VGA werd gevormd door de huidige VVD-wethouder Van Duijke- ren en de heren Van Hees, Pa- tist en Van Ruiten. De heer Kret, als zevende genoteerd op de kieslijst, kwam toen niet voor een zetel in aanmerking. De keuze van projectontwik kelaar P. van Ruiten tot raads lid heeft overigens nog al wat stof doen opwaaien. Van Mete ren is er nog altijd van over tuigd, dat het niet juist was deze grondspeculant inzage te verschaffen in raadsstukken. „Zijn commerciële escapades voor en na zijn vertrek als raadslid hebben mij weieens te denken gegeven", zo zegt Van Meteren met gefronste wenk brauwen. Opvallend bij de VGA was de openheid, die men aan de dag legde. De fractievergaderingen waren in tegenstelling tot die van de overige partijen open baar en bovendien werd de bevolking via het „blaadje van Harteveld" op de hoogte ge houden van het gemeentelijk handelen. Die nieuwe aanpak was ook in '74 goed voor vier VGA-raadszetels. De heer Van Ruiten was inmiddels van het toneel verdwenen. Zijn plaats werd ingenomen door Dick van der Meer. Na een jaar ver schenen er opnieuw nieuwe gezichten in de raad. De heren Patist en Van Hees lieten we ten het raadswerk niet langer aan te kunnen, waarop Jan Koek en Joop Kret hun intre de deden. Zetelverlies De derde raadsperiode begon aanmerkelijk minder voor spoedig voor de VGA. Van Duijkeren en Van der Meer bekenden kleur en stelden zich verkiesbaar voor de VVD. Een overstap, die de VGA nogal wat stemmen kostte. Een andere tegenvaller was de gezamelijke lijst waarmee de PPR en de PvdA aan de ver- Fractieleider Joop Kret (rechts) en voorzitter Joop van Meteren tellen de laatste da gen van de VGA. Na twaalf jaar voor de nodige oppositie te hebben gezorgd, heeft het tweetal besloten er een punt achter te zetten. kiezingen deelnam. Voor de VGA bleef er niet meer dan één zetel over. Toch kan dat niet echt als een tegenvaller worden aangeduid. De VGA had haar doel immers bereikt: de macht van de drie samen werkende christelijke partijen was ingeperkt, zodat ook ande re politieke groeperingen in vloed op het reilen en zeilen, van de gemeente konden krij gen. Na vier jaar lang een één- mans-frac»ie te hebben geleid, heeft Joop Kret nu in overleg met zijn bestuur en achterban (VGA heeft 60 leden) besloten er een punt achter te zetten en niet meer aan de komende raadsverkiezingen deel te ne men. „Dit is het moment dat onze belangengroepering zich zelf moet opheffen", menen Van Meteren en Kret. Toch houdt het tweetal de deur naar ^een vierde raadsperiode nog even op een kier: „Als uit reacties zou blijken dat de VGA alsnog voldoende steun zou krijgen, staat ons apparaat nog steeds ter beschikking. De stem van de oppositie, zelfs die van een éénmans-fractie, is in de raad altijd groter dan vanaf de publieke tribune". Hoe het na verkiezingen ook mag uit pakken, het bestuur van de VGA zal niet ontbonden wor den, zodat anderen kunnen profiteren van de kennis en ervaring van de bestuurders. Leimuiden wil van school tandarts af LEIMUIDEN B en w van Leimuiden willen van de schoolland verzorging af. Dit omdat slechts zeer weinigen van de diensten van Jeugd- tandverzorging Aar-, Rijn- en Veenstreek gebruik maken. Het uittredingsvoorstel van b en w aan de raad hangt nauw samen met de door Leimuiden aangekondigde bezuinigingen. Leimuiden neemt sinds 1958 deel in de Stichting ter bevor dering van de tandverzorging van schoolgaande jeugd in Al phen aan den Rijn en omstre ken, die na een fusie met het rayon Leiden (1975) 'Stichting ter bevordering van de Jeugd- tandverzorging in de Rijn-, Aar- en Veenstreek' ging he ten. Motieven voor het deelne men in een dergelijke gemeen schappelijk regeling waren de gebrekkige voorlichting, die er op het gebied van tandverzor ging was en de geringe moge lijkheden om het gebit te laten verzorgen. De afgelopen jaren hebben zich echter ook in kleine gemeenten tandartsen gevestigd en daardoor liep het aantal jeugdige patiënten van de stichting snel terug. Uit een jaar geleden gehouden peiling blijkt, dat nog slechts 20% van de schoolgaande jeugd de bus van de schooltandarts bezoekt. Omdat dat percentage zo laag ligt en er dringend bezuinigd moet worden, wil Leimuiden van de voorziening af. Uit gaande van het bedrag, dat men dit jaar voor de school- tandverzorging heeft gereser veerd, zou afschaffing een be sparing van ruim 6500 gulden per jaar opleveren. Indien de raad akkoord gaat met het voorstel van het college en wil men inderdaad uittreden dan dient men voor 1 maart een beslissing te nemen dan is men met ingang van 1 juli '83 uitgetreden. De stichting is gemachtigd de gemeente tot uiterlijk medio '86 aan haar fi nanciële verplichtingen te houden. MAKELAARDIJ TEGEN GEMEENTE ZOETERWOUDE: 99 ZOETERWOUDE De 'Commissie Woningtoewij zing' is van mening, dat met de huidige woon ruimteverordening de wo ningbezitters niet worden gedupeerd. Een en ander kwam ter sprake naar aanleiding van een brief van de Voorschotense ma kelaardij „De Vlietstede". Eind vorig jaar richtte de ma- kelaarij zich tot het Zoeter- woudse gemeentebestuur met het dringende verzoek de re gels voor het verlenen van woonvergunningen drastisch te versoepelen om zoals in de brief wordt gesteld „aan het schandaal van te lang te koop staande of zelfs leegstaande woningen een eind te maken". Het aantal kooplustigen valt vandaag d^ dag erg tegen en als in Zoeterwoude een huis te koop wordt aangeboden, krij gen eerst drie maanden lang de plaatselijke kooplustigen of economisch gebondenen de ge legenheid een bod te doen. Volgens de direktie van „De Vlietstede" is dit aantal erg klein omdat Zoeterwoude al vele goedkope premiewonin gen heeft laten bouwen voor haar dorpsgenoten. „De weini ge kooplustige buitenstaanders worden de eerste drie maan den niet in de gelegenheid ge steld een huis te kopen in Zoe terwoude, deze vallen dus af want drie maanden wachten kan niemand meer tegenwoor dig", zo stelt de makelaardij. De Zoeterwoudse 'Commissie Woningtoewijzing heeft echter niet de overtuiging dat velen worden gedupeerd. Een en an der is gebaseerd op het feit, dat het afgelopen jaar niet één eigenaar van een woning kon- takt heeft gezocht met de com missie met het verzoek om ontheffing van de geldende voorwaarden. Vanavond zal de commissie algemene zaken zich in de huidige gang van zaken rond de woonruimte verdeling verdiepen. Film De stichting Kontakt in Voorhout brengt dondt een film in het SEC. Gedraaid wordt Saturday A Fever met in de hoofdrol John Travolta. De zaal om 20.00 uur open en de film begint om 20.30. De gang kost vijf gulden. Filatelisten De Valkenburgse Verenigingenraad hoopt donderdak Filatelistenclub op te richten. Iedereen, die is gei/il seerd in het verzamelen van postzegels, wordt uitgeni donderdagavond te komen. De bijeenkomst wordt gel den in het Dorpshuis en begint om acht uur. Buitenlandse jongeren Het buurtcentrum Ridderveld start 12 februari inj kantoor aan het Aïdaplein 30 in Alphen een info) tiecentrum voor buitenlandse jongeren. Het is dt doeling dat een wederzijdse in forma tie verstrek! zal gaan plaatsvinden aan de Marokkaanse, Tui Joegoslavische en Nederlandse jeugd over de culti godsdienstbeoefening, scholing, vorming, maatsc pij-ordening en -structuur. De openingstijden maandag van 19.00 tot 21.00 uur, woensdag van 14.0 17.00 uur en vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur. Op an\ tijden kan men telefonisch terecht op.nummer l 23602. Concert Het Leids studentenkoor 'Collegium Musicum' geeft dag een concert in de Dorpskerk in Katwijk aan de Het koor is uitgenodigd door het Genootschap 'Pro On et Musica'. Op het programma van dit concert, dal{ kwart over acht 's avonds begint, vermeldt onder i 'Petit Suite' van Debussy, Petit Pièces' van ChagrÊ 'Schöpfungsmesse' van Haydn en 'Veni Sancte Spijf van Schicht. Ledenvergadering Alle leden van 'De Poel' houden vrijdag een algei4 ledenvergadering in 't Poelhuys. Deze bijeenkomst gint om half negen 's avonds. Naast de diverse vei, gen komt ook de bestuursverkiezing aan de orde. Dressuur In manege De Hoogewaard in Koudekerk werden afi pen zondag dressuurwedstrijden gehouden. Er war et, deelnemers (-stersDe uitslagenA-junioren: 1. Kant) Graaft, 2. Sandra Schunselaar en 3. Debby Mee re. B-ja ren: Susanne Neall, 2. Dorine Eeuw ijk, 3. Lindy FJem junioren: 1. Annemiek Veenhuys. 2. Jeanette Goemaai senioren: 1. Lucienne Buiser, 2. Angelina Stiefeihagei Ronald Vergouwen. B-senioren: 1. Manke v.d. Spel Martin TYrentelman, 3. Helga Schoevaars. Eigen poniê Erica Dompeling. Eigen paarden: 1. Marjoke Dom pelm Bingo Ondanks alle drukke werkzaamheden rond de uit ding van verenigingsgebouw Ons Huis te Zoeter wét heeft de jeugdraad nog tijd voor ontspanning. Daai wordt morgen een bingoavond gehouden. De bezoel van Ons Huis hebben in elk geval de zekerheid fraaie prijzen in het vooruitzicht worden gesteld, die prijzen echter mee naar huis mag nemen, is n een grote verrassing. Wilt u dat weten, zorg dan d O tijdig aanvang 20.00 Uur aanwezig bent. V£ iK WOUBRUGGE Raadslid Van Wieringen (Cl gisteravond in een extra raadsvergadering benoe opvolger van oud-wethouder Van der Laan. Di Van Wieringen was al tijdelijk wethouder. Voor cature van raadslid werd door het CDA de h b Markx voorgedragen. De heer Van der Laan heeft zijn politieke cariere moeter digen wegens de lichamelijkse handicaps die nog voort uit een overval die ruim twee jaar geleden op hem w pleegd. Nieuwkomer in de raad is de heer J. Markx. 1 Markx was in het verleden tijdens vorige raadsperiodei veertien jaar lid van de Woubrugse raad. Gedurende de raadsperiode was hij voorzitter van de woningtoewijzir d missie in Woubrugge. Een ondankbare taak aangezien ei gemeente zo'n honderd woningzoekenden zijn. Een ingevoegd agendapunt vormde de aanbesteding werkzaamheden aan de Comriekade en de Wilgenlaan niet al te verre verleden heeft de raad steeds aangedron D openbare aanbesteding. In dit geval waren B en W daar niet gelukkig mee. De argumenten kwamen achter deuren ter tafel. Het voordeel voor de gemeente zal zeS le rol gespeeld hebben. Wat er in die besloten vergadering o cies gezegd is, zal wel een raadsel blijven. Een feit is, dat gemeester de vergadering in ongeveer tien minuten van heeft doen veranderen en dat de werkzaamheden aan d riekade en de Wilgenlaan onderhands op open begrotinj worden aanbesteed. HAZERSWOUDE Bur gemeester en wethouders van Hazerswoude zijn niet van plan om de burgers van de wijk Rhynenburch de kans te bieden om tij dens nog een inspraak bijeenkomst suggesties omtrent te némen ver keersmaatregelen in de Potgieterlaan naar voren te brengen. Het bestuur van het wijkcomité had gevraagd om een tweede inspraakavond, maar het college heeft inmiddels besloten dit verzoek niet in te willigen. Slechts het advies dat de commissie voor de openbare werken en milieuhygiëne op 18 februari aanstaande even tueel zal uitbrengen, zal door burgemeester en wethouders in overweging worden genomen. Donderdag 18 februari tijdens de commissievergadering wor den de suggesties behandeld, die het wijkcomité heeft ge daan inzake het nemen van verkeersmaatregelen in het Westelijk deel van de Potgie terlaan. Het comité is er voor stander van om woonerfgebie- den in te richten in het gedeel te van de Potgieterlaan tussen de Bosboom Toussaintstraat en de Herman Heyermansstraat. Hetzelfde wil het comité voor het gedeelte tussen de Guido Gezellestraat en de Albert Verweijstraat. Op de wooner ven moet verkeer uit oostelij ke richting mogelijk zijn, is de opzet van het wijkcomité. De andere straatgedeelten blijven voor verkeer uit twee richtin gen bereikbaar. De Potgieter laan dient tussen de Herman Heyermans- en Willem Kloos- straat te worden afgesloten, bepleit het comité. Het aan brengen van obstakels behoort eveneens tot het wensenpak ket van het wijkcomité. In de komende commissievergade ring komt tevens het voorstel ter tafel om te streven naar de aanbreng van verkeerssluizen in de Sweelincklaan en het oostelijk deel van de Potgieter- Inbraken in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Onbekenden hebben voor een kleine 2000 gulden aan goede ren gestolen uit een bedrijf aan de Kalkovenweg. De dieven verschaften zich toegang tot het pand van het vloerverwarmingsbedrijf door twee bovenlichten te forceren. De buit bestond uit twee foto toestellen, drie rekenmachines en een meetapparaat. Ook de kleuterschool Toermalijn aan de Diamantstraat kreeg het af gelopen weekeinde ongewenst bezoek. Hier werden een ver sterker, een pick up en wat cassettebandjes ontvreemd. Klerks (CDA) schoot flink uit zijn slof, toen hij vernam dat de huurprijzen van de nieuwe huizen in Rijpwetering en Oud Ade 70,- per maand hoger liggen dan die van vergelijk bare woningbouw in Oude Wetering. „Dit is onrechtvaar dig" zei hij. Wethouder Van Duijkeren gaf als zijn eerste reaktie, dat er nu een half mil joen subsidie gegeven wordt om de woningbouw in de klei ne kernen voortgang te doen vinden. Klerks: „Dan geeft die 5 1/2 ton niet het effekt dat ervan verwacht wordt". Con clusie van de wethouder: „We moesten maar stoppen met het bouwen in de kleine kernen". Van de 25 onderhavige wonin gen zullen er vijf in Oud Ade gebouwd worden en 12 in Rijpwetering (de eerste paal is hedenmiddag geslagen). Van de 12 in Rijpwetering te bou wen woningen, zijn er 8 voor Wethouder Van Duijkeren gaf één- en tweepersoonshuishou- ALKEMADE Voor een sluitende begroting van het nieuwe bouwplan voor in totaal 25 huizen in Rijpwetering en Oud Ade moet voorlopig 541.000,- uit de pot Reserve Winst Grondverkopen gehaald worden. Voor het gereed maken van het nieuwe bestemmingsplan Kaag moet deze reservepost nog eens twee ton interen. Hiermee wordt een flink gat geslagen in de belang rijkste reservepot van Al kemade. Dit werd gisteren duidelijk tijdens de verga dering van de raadscom missie Financiën, waar het voorstel behandeld werd. opeftlijk toe dat het sluitend maken van bouwexploitatie- opzetten met behulp van inte rende reserves niet ten eeuwi gen dage kan doorgaan. W. dens. De grondprijzen van ka vels in Oud Ade en Rijpwete ring bedragen respectievelijk gemiddeld 21.000,- en 16.000,-; in Oude Wetering slechts 10.000,-. Duidelijk is dat het verschil in huurprijs voornamelijk voortvloeit uit partijen tot elkaar te brengen door voor te stellen de grond prijzen in de Gogherpolder en de kleine kernen gelijk te schakelen. Een voorstel, waar hij overigens zelf niet achter kon staan. Van Duijkeren noemde Kret's idee „koehan del". „Door ruim een half mil joen op 25 woningen toe te leg gen, doen wij al aan gedeelte lijke nivellering", aldus Van Duijkeren. H. van Tol (PPR) vond die 70,- huurprijsver- schil „helaas de prijs voor het wonen in een van de kleine kernen". Klerks riep emotioneel (lit: „Dat is toch niet billijk". Hier mee gaf hij aan tegen het sub- sidievoorstel van B W te gaan stemmen. In de volgende ronde was het J. Kret die dwars ging liggen; hij wilde eerst weten wat eventuele on derhandelingen over subsidie op woningbouwprojekten met de minister van Volkshuisves- hi ting zullen opleveren, drong erop aan dat eeij sing gezocht wordt huurprijsverschillen: wordt er maar ni< gebouwd" aldus Klerk Afgesproken werd raadsvoorstel een clau C1 te nemen waarin glob jr komen te staan- dat d! lager zullen uitvallen, L kelijk yan nader over tv het ministerie. Hierna gaf Kret nog i tergrondinformatie meer en meer voorko a potentiële huurders mo c zien van een aan hen ti n zen woning, omdat ze v de huur niet te kuni j, brengen. Van Duijker cj de zaak emotioneel o college loopt zich de b< zj het lijf om te blijven tegen zo laag mogelijk! Het resultaat is best leuf Gogherpolder een 1 van 477,- en in f 542,- per maand". K volhouden dat de huu best omlaag kunnen grondprijzen maar zakken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4