Amerikanen willen Sovjet-Unie aanpakken Belgische taalgrens ook stakingsgrens TOETSINGSOVERLEG MENSENRECHTEN INMADRIDHERVAT Vreemde troepen weg uit beide Duitslanden VS gaan nieuwe chemische wapens produceren Leider Moed jahidien gedood tijdens inval Beelden van onrustig Polen >P BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 9 FEBRUARI 1982 PAGIN, Marokko weigert onderhandeling met Polisario NAIROBI Marokko heeft vanochtend tijdens een bijeenkomst van de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid (OAE) ver klaard niet met Polisario-Front te willen onderhandelen. Op de topconferentie van de OAE zou een poging gedaan worden om de kwes tie van de Westelijke Sahara via onder handelingen tot een oplossing te bren gen. Het Polisario-Front heeft laten we ten morgen wel over de Westelijke Sa hara te willen praten. Zeven leden van de OAE proberen alsnog beide partijen rond de onderhandelingstafel te krijgen. In augustus vorig jaar kwam de OAE met voorstellen om een eind te maken aan de al zes jaar durende oorlog om de Westeliojke Sahara, een voormalige Spaanse kolonie. Met zestien op 'n kluitje Een Oostenrijkse po litieman staat een zaam temidden van zestien verlaten wa gens, die op een snelweg in de buurt van Wenen in dichte mist op elkaar bot sten. Overigens wa ren deze zestien-op- een-kluitje precies een tiende deel van het totaal aantal auto's (160) dat bij kettingbotsingen in de buurt van de Oos tenrijkse hoofdstad was betrokken. Er vielen veel gewon den, maar van doden is geen melding ge maakt. Leger El Salvador drijft verzet terug SAN SALVADOR Spe- ciale door Amerikaanse commando's opgeleide eenheden van het leger van El Salvador hebben het beleg gebroken van de stad Usulutan in het oos ten van El Salvador. De stad is bijna een week lang door het verzet belegerd- geweest. Bij de dagenlange gevechten zijn veel doden gevallen. Ook het verzet heeft het einde van het beleg gemeld. Volgens de radiozender van de guer rilla's hebben haar troepen zich rustig teruggetrok ken. Liefdesverklaring op pagina-formaat WEST-BERLIJN Lezers van een krant in West-Berlijn keken gisteren zeer vreemd op, toen zij in hun dagblad een paginagrote advertentie tegenkwamen, waar- •in een onbekende vrouw haar liefde beleed voor een eveneens onbekende man. „My endless love, I love you", waren de eer ste, in een kader van harten ge plaatste woorden uit de adverten tie. Na de oproep „Let our love begin" beloofde de vrouw de man voor altijd trouw. Volgens de advertentie-afdeling van de krant heeft de advertentie veel reacties losgemaakt. De meeste mensen informeerden naar de prijs van een paginagrote liefdes verklaring: ruim 4.000 gulden. Schmidt en Moebarak eens ovr Palestijnse zelfbeschikking BONN De Egyptische president Moebarak en bondskai 5te lier Schmidt hebben gisteren benadrukt, dat bij de E| tisch-Israëlische onderhandelingen over autonomie voor -ijw Palestijnen het zelfbeschikkingrecht moet worden vas et ci legd. Schmidt liet zich gisteren lovend uit over de vredespolitiek Moebarak en verzekerde dat Bonn de samenwerking met Ej L. te zal voortzetten. Egypte speelt voor Bonn een wezenlijke n ran, de buitenlandse politiek, omdat het in grote mate voor stabij >lijk in het Midden-Oosten kan zorgen. De Egyptische president, die inmiddels van een tiendaagse in Kairo is teruggekeerd, herhaalde gisteren dat West-Euian een „belangrijke bijdrage" kan leveren in het st reven naar eyer de in het Midden-Oosten. Tijdens een persconferentie in B eeft zei hij dat „Europa kan pleiten voor terughoudendheid en het tevens kan zorgen voor een zinvolle dialoog tussen Israè de Palestijnen". MADRID Wat de vei ligheidsconferentie in Ma drid betreft, die vandaag is hervat, zou het weieens kunnen zijn dat de poli tiek gered moet worden door de sport Deze zomer begint in de Spaanse hoofdstad de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. De organisatie daarvan heeft het hoofd stedelijk Congrespaleis af gehuurd en dus moet de CSVE daar binnenkort uit. Zo als de zaken er nu voor staan, zo fluistert men in de Nederlandse delegatie, zullen vele af gevaardigden erg blij zijn als de conferentie ver daagd kan worden met als excuus het voetbalgebeu- ren. CVSE staat voor Conferentie over Veiligheid en Samenwer king in Europa. In feite gaat het in Madrid om controle op de naleving van de Slotakte van Helsinki. In dat document werd op 1 augustus 1975 door 35 regeringsleiders van Europa plus de Verenigde Staten en Canada een aantal grondbe ginselen vastgelegd. Voor de Westerse landen waren die be ginselen een voorwaarde om genoegen te nemen met de na de oorlog ontstane Europese deling. Ook werd toen afge sproken dat de landen perio diek bijeen zouden komen om te kijken wat er van de afspra ken terecht was gekomen. Het is aan dat laatste dat de Wes terse landen het recht ontle nen het Oostblok keer op keer in de beklaagdenbank te zet ten. Dat gebeurde in Belgrado, waar de eerste toetsingsconfe rentie werd gehouden, dat ge beurde eind 1980 bij de ope ning van de tweede toetsings conferentie in Madrid en dat zal ook nu gebeuren, bij de hervatting van het Madrileen- se gebeuren. Was het onder werp eind 1980 de Russische inval in Afghanistan, nu is het uiteraard Polen, dat bij het Westen als nummer één op de agenda staat. De Verenigde Staten doen al weken hun best om hun bondgenoten zover te krijgen, dat zij een keiharde confrontatie aangaan met Warschau en Moskou. Als het aan de Amerikanen ligt duurt de hervatting van „Madrid" slechts een week, waarn^ de Westerse landen het toneel en masse moeten verlaten, om niet eerder dan dit najaar te rug te keren. Tot dusver heeft Alexander Haig, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, echter niet meer bereikt dan dat de NAVO-landen in Ma drid op ministerieel niveau aanwezig zijn. Ook onze eigen Max van der Stoel zal dus het CVSE-spreekgestoelte beklim men. Hij spreekt pas vrijdag, omdat de Tweede Kamer hem eerst nodig heeft voor de be handeling van zijn begroting. Maar als wij de bronnen op zijn departement mogen gelo ven, zal de minister in Madrid niet alleen kritiek leveren. E- venals Hans-Dietrich Gen- scher, zijn ambtgenoot uit de Bondsrepubliek, vindt de Ne derlandse bewindsman dat de dialoog met het Warschau Pact levend moet blijven. Van der Stoel is zeker niet bereid de Nederlandse delegatie na afloop van zijn speech mee naar huis te nemen. Hij vindt dat men nu juist in omstandigheden als deze ont zettend zuinig moet zijn op de CVSE. Het is immers zo lang zamerhand het enige forum, waar Oost en West met elkaar aan tafel zitten om over de meest uiteenlopende zaken te spreken. Beëindiging van het CVSE-proces zou volgens de Nederlandse regering beteke nen dat de dreiging van de Koude Oorlog werkelijkheid wordt. Samen met mannen als Genscher wil Van der Stoel dus blijven pleiten voor ont spanning. Met andere woor den: Polen is erg, maar het kan nog veel erger. Niet vergoelijken Maar men vergisse zich niet: Nederland heeft geen enkele behoefte te vergoelijken wat generaal Jaruzelski in de slag schaduw van president Brezjn- jev in Polen heeft aangericht. Zware explosie in West-Duitsland FRANKFORT Bij een zwa- re explosie in een cosmeticafa- briek bij Hanau in de West- duitse deelstaat Hessen zijn vanochtend minstens vijf mensen om het leven geko men. Er wordt nog gezocht naar vermisten die waar schijnlijk onder het puin van het verwoeste fabrieksgebouw zouden liggen. Een aantal mensen is met zware verwon dingen naar ziekenhuizen ge bracht. De ontploffing richtte ook zware schade aan gebou wen in de omgeving aan. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 uur en 19.00 uur nummer 071 - 122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Ook volgens Van der Stoel is er geen twijfel aan dat War schau en Moskou de Slotak koorden van Helsinki op gro ve wijze hebben geschonden. Er zou inbreuk gemaakt zijn op het zelfbeschikkingsrecht van de volkeren, het beginsel van niet-inmenging, de belofte zich te onthouden van politie ke, militaire of economische dwang en de belofte af te zien van geweld of van de dreiging met geweld. Van der Stoel onderschrijft volmondig de drie voorwaar den, die het Westen heeft ge steld voor een terugkeer naar een normale situatie in Polen. Die voorwaarden zijn: ophef fing van de staat van beleg, •vrijlating van de gevangenen en hervatting van de dialoog met Solidariteit en de rooms- katholieke kerk. Alleen maar beëindiging van de oorlog stoestand, waartoe Jaruzelski zo langzamerhand bereid lijkt, is ook volgens Nederland niet voldoende. Hoe nu reageert de Sovjet unie op dit alles? Onder-mi nister Leonid Iljitsjow heeft aangekondigd dat hij luidkeels zal protesteren, als zijn land en Polen onder voorzitterschap van notabene een Pool! aan de schandpaal genageld wor den. Ook zal hij in dat geval wijzen op bepaalde zaken aan deze zijde van het IJzeren Gordijn, met name de junta in Turkije, die bijvoorbeeld on langs vakbondsmensen ter dood heeft veroordeeld. Maar de Sovjet-Unie is er zeker niet op uit CVSE te vernietigen. Dat moge ook blijken uit een bericht van het officiële Russi sche persbureau Tass. „Als de normale arbeid van de confe rentie zou worden verstoord door de Amerikaanse bedoe ling het forum van Madrid te misbruiken voor doelstellin gen, die in strijd zijn met de werkelijke belangen van de Europese volkeren, zullen de genen die tot dergelijke han delingen hun toevlucht ne men, verantwoordelijk worden gesteld". Veel geschreeuw en weinig wol, lijkt ons. De reden daar van is nog altijd dezelfde. Zij valt uit in twee delen. Ten eerste heeft het Westen in de Slotakte van Helsinki de gren zen van 1945 en daarmee het bestaan van de Sovjet-Unie als supermacht erkend. Ten twee de kunnen de Russen het op allerlei gebied domweg niet zonder de Westerse wereld stellen. Een klassieke voor beeld, dat van de graanpro- ductie maakt dat misschien nog het meest duidelijk. Voor de revolutie van 1917 was Rus land de grootste graanexpor- teur ter wereld; nu is de Sov jet-Unie de grootste graanim- porteur. Dit jaar moeten de Russen voor ongeveer 25 mil jard gulden invoeren aan le vensmiddelen. Dat kunnen zij alleen betalen in natura, in de vorm van olie en gas. Maar bij volledig verstoorde betrekkin gen zal het Westen nog min der dan nu geneigd zijn Russi sche energieproducten af te nemen. „Ze zullen de storm dus wel weer over zich heen laten komen," voorspelde een lid van de Nederlandse delega tie één dezer dagen. Compi romis Maar die „gelatenheid" van de Russen, als die zich manifes teert, is op zich natuurlijk niet voldoende om nu na ruim een jaar wel resultaten te gaan boeken. Als de Amerikanen en sommige van hun bondge noten blijven afstevenen op een botsing, is er niets te be reiken. Waar geen wil is, is ook geen weg. Aan het bepra ten van de diverse voorstellen voor een Europese ontwape ningsconferentie komt men dan niet eens toe. Het maakt dan allemaal niets meer uit of de Russen nu wel of niet hun eigen Europees grondgebied willen rekenen tot de te ont wapenen sector. In dat geval zou het al heel mooi zijn, als men het massa gebeuren van het WK-voetbal kan aangrijpen als middel om de CSVE alleen maar te ver dagen. Dat is altijd nog beter dan dat de ene partij boos we gloopt en daarmee de andere bijna dwingt het hele kleine beetje détente dat er nog is, een snelle dood te doen ster ven. RIK IN T HOUT VREDESBEWEGING DDR: FRANKFORTEen vredesgroepering in de DDR heeft een pe titie opgesteld, waarin de terugtrekking wordt geëist van alle vreemde troepen uit Oost- en West-Duitsland, alsmede de ver wijdering van alle kernwapens van Duits grondgebied. De peti tie, opgesteld door 35 mensen onder wie de Oostduitse dissidente wetenschapper Robert Haveman en inmiddels door ruim 200 mensen ondertekend, is gisteren ontvangen door de Westduitse krant Frankfurter Rundschau. In de petitie worden West- en Oost-Duitsland opgeroepen besprekingen te beginnen, die moe ten leiden tot het vertrek van vreemde legers. De opstellers van de petitie willen hun geschrift aanbieden aan de Oostduitse lei ders. WASHINGTON De Amerikaanse president heeft gisteren of ficieel de weg vrijgemaakt voor een hervatting van de aanmaak van nieuwe chemische wapens. De productie van deze wapens werd in 1970 gestaakt. President Reagan liet in een korte brief aan de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden weten, dat de productie van dode lijke zenuwgassen „van wezenlijk belang is voor het land". Deze kwalificatie is vereist om de aanmaak van chemische wapens te kunnen hervatten. Minister van defensie, Weinberger, onthulde in het jaarverslag van zijn departement dat het Pentagon van plan is twee nieuwe typen chemische wapens in productie te nemen. Volgens wapen deskundigen zijn dergelijke wapens veilig voor de eigen militai ren en burgers en alleen gevaarlijk voor de vijand. BEIROET De militaire leider de Iraanse guerrillagroepering Moedjahidien is gisteren door veiligheidstroepen gedood. Hier mee is de belangrijkste tegenstander van het bewind van ayatol lah Khomeini een „dodelijke slag" toegebracht, aldus Radio-Te- heran. Moesa Khiyabani, de belangrijkste man van de Moedjahidien na de in Parijs in ballingschap wonende Rajavi, werd gisteren sa men met zijn vrouw gedood tijdens een inval in hun schuilplaats in Noord-Teheran. Bij de overval zijn ook de vrouw van Rajavi en minstens tien andere guerrillastrijders omgekomen. De Moedjahidien voert al zeven maanden strijd tegen het regime van Khomeini en zou al meer dan 1000 Iraanse topfunctionaris sen hebben gedood. Stakende arbeiders demonstreren in het centrum van Brussel uit protest tegen straffe economische beleid van hun regering. De staking legde het gehele Franssp n< kende Wallonië plat. U! otti taar »ot (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Aan de op roep van de Belgische so cialistische vakbond tot een landelijke 24-uurs sta king is gisteren in Wallo nië algemeen en in Vlaan deren slechts verspreid gevolg gegeven. In de twee-talige hoofdstad Brussel vielen behalve een groot aantal particu liere bedrijven ook tal van overheidsdiensten stil. De actie-dag, die zich richtte tegen de sociaal- economische „volmachten" welke het parle ment aan de regering Martens heeft verleend om snel anti- crisismaatregelen te kunnen doorvoeren, is bijna overal zonder incidenten verlopen. Alleen bij een steenkolenmijn in de Belgische Kempen bra ken schermutselingen tussen werkwilligen en stakingspos- ten uit, waaraan de rijkswacht in moest grijpen. In de meeste steden is door stakende werk nemers en ambtenaren be toogd voor het behoud van koopkracht, werkgelegenheid en sociale uitkeringen. In Franstalig België lagen niet alleen de industrie en de kan toren plat, ook het onderwijs en het gehele openbaar ver voer staakte. Warenhuizen en supermarkten bleven even eens dicht. In Vlaanderen bleef de stakingsactiviteit gis termorgen tot enkele bedrij ven in de Antwerpse en Gent se haven beperkt, maar breid de zich in de loop van de mid dag uit. De katholieke vakcen- Bijna twee maanden na de militaire machtsovername in Polen op 13 december bereiken het Westen nog steeds foto's van de onrust tijdens de eerste dagen dat de noodtoestand van kracht was. De bovenste foto, ge maakt bij de Wujek-mijn bij Katowice, laat zien hoe een mijnwerker op een brancard wordt gelegd, nadat hij bij gevechten tussen stakende mijnwerkers en de militia gewond was geraakt. De mijnwerkers hadden een men selijk schild gevormd om de militia (toto linksonder) de toegang tot de mijn te versperren. Bij de strijd zijn zeker zeven mijnwerkers om het leven gekomen. De foto rechtsonder, die eveneens bij de Wujek-mijn is genomen, toont hoe stakende mijnwerkers, onder toe zicht van tanks en militairen, een gewonde collega weg dragen. Alle drie de foto's zijn op 16 december genomen door aanhangers van Solidariteit en vanuit Polen naar de Ver enigde Staten gesmokkeld. trale ACW, die in Vlaandfan het sterkst is, had de social eer sche stakingsoproep niet a steund. Het ACW wil eers iv« nadere ingrepen afwactpnVi die de regering in het k »ns I van de „volmachten-wet" ter de lonen en uitkeringer® e petto heeft. 'n^ In Wallonië bedraagt de w roer loosheid gemiddeld bijna ege procent en in sommige re n h nog aanzienlijk meer. Depord cialistische PS van voorzin g Guy Spitaels is daar oolm grootste politieke partij, or t taels verwacht van het kal eijd Martens, waarin katholiekf ïorj liberale ministers uit b< én p landsdelen zetelen, een on valst kapitalistisch beleid, tot verregaande sociale braak zal leiden. In de P de laatste maanden de roej IEN1 Waalse onafhankelijk 'inn; sterk groeiende. Sinds enni: zijn er weliswaar ap ersl< Vlaamse en Waalse deel-r om" ringen en -parlementen, 6-1 die hebben vooralsnog w( 'on bevoegdheden en nog mil indr begrotingsgeld om een vei standig beleid te voeren. MS' Vlaanderen nemen de g lub partijen een tweeslach erhi houding aan tegenover olg 1 Waalse onafhankelijke poll drang. Enerzijds wil men EEI af van de last van het faill'on i zuiden, anderzijds vreest i ng t een „rode Waalse republiand i naast de deur. p d< inve AN Schoonzoon Marcos bevrijd ank2 0N1 ulde UR1 MANILLA Fillipijnse I *rg pen hebben gisteren Ton'nite Manotoc bevrijd uit de hai aos' van zijn ontvoerders. De nister van voorlichting, I gorio Cendana, verklaarde Juit de 32-jarige Manotoc het ;UPW maakt en in handen val militairen is. Manotoc wa UW 29 december verdwenen nan hij in Manilla had gedin '0I} met zijn vrouw, de 26-ji este Imee Marcos, de dochter president Marcos met wi niet officieel in de echtj verbonden, omdat hij e was gescheiden. Marcos een duidelijk tegenstandei de realtie van zijn dochtei Manotoc. Na de ontvoe ll; werd de beschuldiging ^:P dat Marcos de hand had gi Wevt in de ontvoering. De idem van de ontvoerders is nir*~' kend gemaakt. Massaal ontsla; dreigt bij Time LONDEN De kranteni 'y, naat Murdoch heeft gisl gezegd, dat het Engelse blad The Times en The day Times in „wanhopige nanciële moeilijkheden v< ren. Hij liet weten beide 1 ten te zullen sluiten, als binnen enkele dagen verg de bezuinigingen w> doorgevoerd. In een persoonlijk schi aan zijn werknemers teerde Murdoch, dat „bladen letterlijk aan doodbloeden zijn". Van 2600 medewerkers zoudi 600 moeten worden onl aldus Murdoch, die vorig deze twee gezaghebb kranten had opgekocht gens Murdoch zullen dagbladen dit jaar een v ven 70 miljoen gulden lijd ntsl 't och. t 5c: 1694 Ml. G Roor

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10