1 Israël twijfelt aan voortzetting van proces Camp-David LtensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen LtensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen ilENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 FEBRUARI 1982 PAGINA 9 tsverhoudingen in het Midden-Oosten zijn, sinds presi- it in november 1977 Jeruzalem bezocht, aan sterke wij- onderhevig. Na moeizaam onderhandelen kwam onder van de Amerikaanse regering in september 1978 het vidakkoord tot stand, dat de basis legde voor de Israë- ptische vrede. Deze vrede heeft verdeeldheid gezaaid abische wereld. rtijd voltrok zich in Iran een ingrijpend revolutionair Iet de verdrijving van de sjah verloren de Verenigde et alleen een betrouwbare bondgenoot, maar ook de di- trole over het olierijke Golfgebied. ïtige uitstraling van de islamitische revolutie heeft de ntalistische gevoelens enorm verhit en vormt voor de regeringen een grote bron van zorg. Islam-fundamen- herpten de maatschappelijke tegenstellingen in Egypte ermoordden in oktober vorig jaar president Sadat. Ziin ft de Camp-Davidakkoorden nog onzekerder gemaakt op een Israëlisch-Arabische oorlog vergroot, april moet Israël de in 1967 veroverde Sinaï-woestijn >te hebben teruggegeven. Daarmee zal dan het eerste van het Camp-Davidakkoord zijn uitgevoerd. Uitvoe- het tweede gedeelte, de autonomieregeling voor de Pa in de bezette gebieden, is voor 25 april uitgesloten. De ie kwestie is een te groot probleem gebleken, dat niet e enge marges van het Camp-Davidakkoord kan wor- lost. Als een breder platform voor een vredesregeling rredesplan van de Saoedische kroonprins Fahd kunnen laar behalve dat over dit plan in de Arabische wereld overeenstemming bestaat, verwerpt Israël zulk een al- omdat het dan afstand moet doen van het in 1967 ver- rabische grondgebied. vraag is wat Israël in de komende weken zal gaan de regering-Begin, nu zij nog een deel van de Sinaï de verdeeldheid in de Arabische wereld hoogtij viert, s grijpen en een aanval op Libanon ondernemen om 'LO uit te schakelen Of zal Israël, onder druk van de e Staten, kiezen voor de lange weg van onderhande- uiteindelijk tot een Israëlische-Arabische vrede moet ÏAG „De Israëlische leiders twijfelen geen moment militaire superioriteit en achten een nieuwe oorlog jnlijk. Israël is in staat deze oorlog binnen vijf tot zeven winnen, zelfs als het alleen komt te staan tegenover de leerde Arabische legers". Dit is de belangrijkste conclu- e New York Times trok uit een diepgaand onderzoek toestand in het Midden-Oosten, dat dit blad onlangs rricht. catie begin vorige week van het New York Times-rap- samen met speculaties die de Israëlische media hielden militaire strategie welke Jeruzalem zou volgen in het i een oorlog. Deze speculaties werden gevoed door een praken van enkele Israëlische leiders, waarin de moge- ■r^an een militaire actie in Libanon niet werd uitgesloten, ee tfrklaringen, die generaal Eytan (stafchef van het Israë- hek jer), Shamir (minister van Buitenlandse Zaken) en Sha- l wa ister van Defensie) onlangs aflegden, kan worden afge- n Israël met de mogelijkheid rekening wordt gehouden lanningen in het Midden-Oosten de komende weken - zesden toenemen en dat deze weieens zouden kunnen cul- ertig in een nieuwe Israëlisch-Arabische oorlog. >r d< en Israëlische leiders in het verleden wel vaker harde eten ïn gedaan zonder dat daar militaire consequenties aan >ofdi verbonden. Maar een nieuw element in de jongste oor- ecielaringen is, dat een beperkte actie van Palestijnse zijde als een onmiddellijke aanleiding tot oorlog kan worden „Israël zal heel snel en anders reageren dan in juli vo- een bestand maakte toen een einde aan de Israëlische- rvolJse gevechten - R.K.), als het tot nieuwe beschietingen iten 1-Israël komt", zo liet Sharon onlangs weten. In de Is- pers werd deze opmerking algemeen uitgelegd als een verüging van een Israëlische aanval in Libanon in het ge- alestijnen de vijandelijkheden tegen Israël zouden her- Een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten in het verschiet werd vorige maand een sym posium gewijd aan de Univer siteit van Tel Aviv. Professor Saki, ex-onderminister van onderwijs, verbijsterde de aan wezigen met uitspraken van jongeren uit kibboetsim. „Dit land is kapot. Je kunt op nie mand in het leger of in de re gering meer vertrouwen. Ik twijfel aan ons recht op dit land", zo citeerde hij een jonge Israëli. Ter gelegenheid van het symposium had het minis terie van onderwijs een opi nieonderzoek uitgevoerd on der middelbare scholieren. Dit onderzoek wees uit, dat het „ontbreken van joodse en zio nistische identiteit de belang rijkste reden is die tot emigra tie aanzet". Maar al te vaak komt het voor dat regeringsleiders, gecon fronteerd met nijpende bin nenlandse problemen, de aan dacht van hun volk trachten af te leiden op een „succes" in de buitenlandse politiek. Israël verkeert in een crisis en dit zou voor de Israëlische rege ring een argument kunnen zijn om nu de aandacht van de Israëli's te concentreren op de buitenlandse vijand: de Ara bieren. Het is niet denkbeeldig dat de haviken in Israël het idee koesteren van een militai re aanval op Libanon, waarbij de PLO wordt uitgeschakeld en de Syriërs worden terugge drongen en die het gevoel van veiligheid en het vertrouwen in de Israëlische leiding kan teruggeven. Autonomie Overeenkomstig de akkoorden van Camp David moet Israël voor 25 april de in 1967 ver overde Sinai-woestijn aan Egypte hebben teruggegeven. Als alles volgens plan verloopt en daar ziet het nu wel naar uit dan zal binnenkort het eerste gedeelte van het Camp Davidakkoord ten uitvoer zijn gebracht. Het tweede gedeelte eist dat eveneens voor 25 april een regeling getroffen wordt voor zelfbestuur van de Palestijnen op de bezette wes telijke Jordaanoever en in de lie bel lucj ikkelingen gedurende kuni°Pen jaren in Israël zonder meer drama- oemd worden. De Is- economie verkeert, van een florerende iustrie, in een diepe perspectief op een ierstel is er niet. Mede g van een ontoelaat- buitenlandse schuld hol geslagen inflatie, zo'n 180 procent be de levensstandaard meeste Israëli's hard gegaan. Volgens een gepubliceerd officieel rapport is de kloof en arm weer even tien jaar geleden. leidt het rapport dat Israëli's, dat bene bestaansminimum de laatste drie jaar irdubbeld tot ruim in leven bijna 300.000 ip de rand van de ar ms. Dit kunnen ont- 6 cijfers genoemd voor dat nog geen vier inwoners telt. r> Jn[ daarom geen opzien - fct in dit Israël, waar sn de oorlogstoestand danfe emigratie hand over ron-eneemt. Vorig jaar al- vertrokken 20.000 Is- foaar het buitenland, ir vrijwel geen immi- lap-jnaar Israël zijn toege- Een Israëlische vrouw en haar kind hebben zojuist een bezoek gebracht aan hun huis in Hebron dat door Palestijnse werknemers verder wordt afgebouwd. Hebron ligt op de, bezette westelijke Jordaanoever en omt'Hoewel emigratie zo de aanwezigheid l-A-jaan een ingeburgerd vaB Israëli's in /erf geworden in de Is- die stad heeft "er"6 samenleving, doet herhaaldelijk tot de» nieuwe verschijnsel botsingen met de k iï steeds meer jonge Is- Palestijnse ookfün land willen veria- bevolking geleid, er deze problematiek Gaza-strook. Uitvoering van dit tweede gedeelte voor 25 april is niet haalbaar, omdat Egypte en Israël geen over eenstemming hebben kunnen bereiken over de autonomie- kwestie. Hoewel Sadats opvolger Moe barak slecht enkele maanden in Egypte de scepter zwaait en daarom over zijn beleid nog niets met zekerheid gezegd kan worden, heeft hij toch de indruk gewekt de politieke koers van Egypte te willen wijzigen. Door geleidelijk de door Sadat gearresteerde Egyptenaren vrii te laten, de corruptie in zijn land te willen uitbannen en door meer aan dacht te schenken aan de so ciale en economische noden van zijn volk, creëert Moeba rak het nodige vertrouwen om een verzoening tot stand te brengen tussen islam-funda- mentalisten, kopten en de linkse kritici van Sadat. In zijn streven om tot een nationale overeenstemming te komen heeft president Moebarak al laten weten dat hij Egypte minder afhankelijk wil maken van lucratieve westerse inves teringen en grotere aandacht wil besteden aan de opbouw van de Egyptische economie, die tijdens de Sadat-periode danig in het slop is geraakt. Ten aanzien van zijn buiten- landse beleid zijn er tekenen, dat Moebarak een politiek van „niet-gebondenheid" zou wil len volgen. Het feit dat on langs weer Russische advi seurs zijn toegelaten in Egypte, is een bewijs dat president Moebarak enige distantie zou willen betrachten ten opzichte van de VS en zich onafhanke lijker van de twee grootmach ten wil opstellen. Tevens zijn er aanwijzingen (hervatting van het Egyptisch-Libische grensverkeer), dat Moebarak Egypte graag uit het Arabische isolement wil halen. Niet ge hinderd door de zware psycho logische druk, die Sadat op zijn schouders laadde nadat hij in 1977 het besluit nam naar Jeruzalem te gaan, is te ver dachten dat de Egyptisch- Arabische banden zullen wor den aangehaald, als de Sinai eenmaal is teruggeven. Het is nog maar de vraag hoe de Israëlische regering op een eventuele Egyptische koers wijziging zal reageren. Wel be staat er net gevaar voor Israël dat, wanneer het zich onver zoenlijk blijft opstellen ten op zichte van de Palestijnse rech ten, president Moebarak in de armen van het Arabische kamp wordt gedreven. Israël komt in dat geval weer alleen te staan in de Arabische we reld en de situatie, zoals die bestond voor het bezoek van Sadat aan Jeruzalem, heeft zich dan hersteld. Met dit ver schil echter dat de Sinaï aan Egypte is afgestaan. Tijdens zijn twee bezoeken aan Israël en Egypte heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Haig, vo rige maand vergeefs gepro beerd het autonomie-overleg nieuw leven in te blazen. Om dat alleen de VS Israël onder druk kunnen zetten, is het van groot belang of de regering- Reagan erin zal slagen het au tonomie-overleg weer op gang te krijgen. Dit zal niet gemak kelijk zijn omdat een verzoe ning tussen Kairo en Tel Aviv op basis van het Camp Davi dakkoord uitgesloten lijkt. Het nieuwe Egyptische stand punt met betrekking tot Pales tijnse autonomie werd heel duidelijk geformuleerd, toen het semi-officiciële dagblad Al Ahram vorige maand presi dent Moebarak citeerde: „Ik kan in naam van Egypte geen concessies doen inzake de rechten van de Arabieren (in de bezette gebieden R.K.). Ik kan niet toestaan dat Egyp te bloot komt te staan aan Arabische en internationale beschuldigingen, zeker niet als het gaat om andermans rech ten, toekomst en lot". Moeba rak gaf hiermee onomwonden te kennen dat de Palestijnse bevolking in de bezette gebie den bij onderhandelingen over autonomie betrokken diende te worden. President Sadat was altijd duidelijk minder na drukkelijk in die eis. Als mogelijk vervolg van het Camp-Davidproces ziet presi dent Moebarak wel wat in het vredesplan van de Saoedische kroonprins Fahd. Weliswaar is het plan-Fahd op de Arabische topconferentie van Fez (okto ber '81) verworpen, toch wordt in de Arabische landen daaro ver steeds meer over gespro ken als het enige alternatief om tot een vreedzame oplos sing van het Israëlisch-Ara- bisch conflict te komen. Het Saoedische vredesplan, waarin impliciet Israël en de PLO als gelijkwaardige onderhande lingspartners genoemd wor den, wordt echter door de hui dige Israëlische regering on voorwaardelijk afgewezen als een directe bedreiging voor de staat Israël. Bevrijde gebieden Sinds premier Begin in 1977 aan de macht kwam, is het zonneklaar wat de Israëlische plannen behelzen ten aanzien van de in 1967 veroverde Ara- .bische gebieden (de Sinaï uit gezonderd). In zijn eerste ver klaring direct na de verkiezin gen in mei '77 sprak Begin niet van bezette, maar bevrijde gebieden. Met een sindsdien sterk opgevoerd nederzettin- genbeleid werd de basis ver stevigd voor de beoogde inlij ving van de westelijke Jor daanoever, de Gaza-strook en de Golanhoogte. Nog geen jaar nadat Begin het ambt van premier had uitgeoe fend, werd een eerste massale aanval op de PLO uitgevoerd. Mede uit vergelding voor een door de Palestijnen aangericht bloedbad bij Haifa, waarbij 37 Israëlische burgers gedood werden, viel in maart 1978 een zwaar bewapend leger van dertigduizend man Libanon binnen en drong de PLO-stel- lingen een aantal kilometers terug. In het voorjaar van 1980 raken een drietal Palestijnse burge meesters op de westelijke Jor daanoever zwaar gewond bij een serie aanslagen, die als wraakactie bedoeld zou zijn voor een Palestijnse actie in Hebron. Hoewel het nog steeds niet duidelijk is wie verant woordelijk is voor de serie aanslagen, wordt wel alge meen aangenomen dat het een serieuze Israëlische poging be trof vooraanstaande Palestijn se leiders op de westelijke Jor daanoever uit te schakelen om daarmee het verzet in de be zette gebieden te verlammen. De afgelopen maanden is de Israëlische regering, wat be treft haar annexatie-politiek, rigoureuzer te werk gegaan. Eind juli '81 werd in de Knes- seth een wet aangenomen, die geheel Jeruzalem tot hoofd stad van Israël verklaart. Nog geen twee maanden geleden joeg de regering-Begin een wetsvoorstel door het parle ment, waarmee de Golanhoog te bij Israël werd ingelijfd. De volgende stap lijkt annexatie van de westelijke Jordaanoe ver en de Gaza-strook te zijn. Maar voordat de Israëlische leiders hiertoe zouden kunnen besluiten, zou eerst het Pales tijnse verzet in de bezette ge bieden en in Libanon ver zwakt moeten worden. Twee benen Omdat de Israël militair en economisch sterk afhankelijk is van de VS kunnen plannen voor een mogelijke invasie al leen door de Amerikaanse re gering verijdeld worden. En daar de Amerikaanse belangen voor een groot deel in Arabi sche wereld liggen, is het zeer de vraag of de Israëlische lei ders Washington ervan kun nen overtuigen dat daar het licht voor een invasie in Liba non op groen gezet moet wor den. Al jarenlang hinkt de Ameri kaanse Midden-Oostenpolitiek op een Israëlisch en een Ara bisch been. Het in de pas laten lopen van deze twee benen is sinds de Oktoberoorlogvan 1973 duidelijk door de Ameri kaanse regering nagestreefd. De toenmalige Amerikaanse minister van buitenlandse za- Israëllsche gevechts vliegtuigen oefenden in juli vorig jaar zware bombarde menten uit op de Libanese hoofdstad Beiroet in een poging de PLO-hoofd- kwartieren in die stad te vernietigen. Het was de eerste openlijke aanval van Israël in Libanon sinds de Israëlische invasie van maart 1978 in dat land. Foto: een bulldozer is bezig met het ruimen van puin in het zuidoostelijke gedeelte van Beiroet. ken, Kissinger, ontwikkelde hiervoor zijn omslachtige stap- voor-stap diplomatie en hij slaagde erin Israël en Egypte nader tot elkaar te brengen. President Carter wist deze toe nadering uit te bouwen tot een Egyptisch-Israëlisch vredes verdrag. Dit verdrag werd door de meeste Arabische lan den, waaronder de pro-Ameri kaanse koningshuizen van Sa- oedi-Arabië en Jordanië, ver worpen. De stap die de VS nu zouden willen doen is deze beide landen bij het Camp-Da- vidvredesproces te betrekken. Het feit dat president Reagan in oktober vorig jaar de Ame rikaanse joodse lobby trotseer de en in de Senaat het besluit tot levering van Awacs-radar- vliegtuigen aan Saoedi-Arabië er door drukte, duidt erop dat hij het Camp-Davidproces een vervolg wil geven. Bij een eventuele uitbreiding van het Egyptisch-Israëlisch vredesoverleg, moet de Ameri kaanse regering met een voor stel komen dat voorziet in een vreedzame oplossing van de Palestijnse kwestie en aanstu ren op een dialoog met de PLO. Tegelijkertijd zal Was hington president Begin onder druk moeten zetten naar een diplomatieke regeling van het Midden-Oosten conflict te streven. Hier is de nodige creativiteit en visie voor nodig en het Amerikaanse buiten landse beleid laat sinds Reagan president is wat dit betreft nogal wat te wensen over. Maar hij zal heel goed beseffen dat een Israëlische militaire o- peratie in Libanon de onge loofwaardigheid van de VS in de Arabische wereld' vergroot en daarmee de Amerikaanse belangen op het spel zet. Het feit dat de Amerikaanse rege ring in juli vorig jaar geen es calatie toestond van de Israëli- sche-Palestijnse gevechten aan de Libanese grens en Israël een bestand afdwong met de PLO, is een hoopvol teken dat een uitbarsting van geweld voorkomen wordt. De komende weken zullen duidelijk maken of het Camp-Davidakkoord een voldoende basis-heeft om na 25 april het vredesproces voort te zetten, of dat het zal leiden tot een Israëlische in vasie in Libanon, die het ge vaar in zich draagt van een nieuwe oorlog in het Mid den-Oosten. Gezien de Arabi sche verdeeldheid en de Is raëlische militaire superiori teit, ligt het initiatief voor een verdere gang van zaken nu in Israël. Het Midden- Oosten gaat een spannende tijd tegemoet, omdat de Is raëlische leiders nu een keu ze moeten doen uit confron tatie met de PLO of een voortzetting van het Camp- David vredesproces. RICK KERSJES Ti ministeries te verge- iren met auto's, zou rternent van buiten- ken de Rolls Royce wagenpark zijn. Dit inisterie, waar diplo- algebruik troef is en sfeer van dubbele nen, dure whisky en ene banketten door i waart, viel de afge- >k echter even uit z'n zoals het departe- Van der Stoel in de wandeling wordt ge buurde namelijk op papier, ondertekend minister, een serie gen de wereld in. De yce leek voor korte nderd te zijn in een ren met clowns. Het Ie keurige, stijve „li- it één van de vroege- van Toon Hermans, een galadiner plot- z'n slof schoot en uit- neer die bal!", ieter van het ministe- veneens met een di aken. Het begon alle- In Washington Amerikaanse en Ne- diplomaten en hoog waardigheidsbekleders op 15 januari aangezeten aan een banket ter gelegenheid van het feit dat Nederland al twee honderd jaar diplomatieke be trekkingen met de Verenigde Staten onderhoudt. In 1782 was Nederland het eerste land ter wereld geweest dat de Ver enigde Staten, voorheen een Britse kolonie, erkende als zelfstandige natie. Daar moest op gedronken worden. En ge geten natuurlijk. En wat stond er op het menu? Een echte In dische rijsttafel. Adoe seg! SNERT 2 Tweede bedrijf. Het VVD- Tweede Kamerlid Theo Joe- kes, in zijn vrije tijd schrijver van detectiveboeken, bezit een fijnzinnig gevoel voor humor, waar hij in de Kamer somtijds lustig mee strooit. Toen hem het verhaal van de rijsttafel ter ore kwam, werd hij weer eens besprongen door een on weerstaanbare drang tot schertsen. Een subtiele grap rijpte in zijn bovenkamer en het gevolg daarvan was, dat minister Van der Stoel een dag later van Joekes een aan tal schriftelijke vragen ont ving met de volgende strek king: Vindt u ook niet dat een rijsttafel hèt symbool is van <?/VFf?T 7 het Nederlandse koloniale ver- leden? Beseft u niet, dat de Verenigde Staten hierdoor op betreurenswaardige wijze wer den herinnerd aan hun verle den als kolonie van Groot- Brittannië? Wilt u stappen on dernemen om te zorgen dat iets dergelijks in het jaar 2082 niet meer voorkomt? De vragen van Joekes bleven uiteraard niet onopgemerkt. Het Kamerlid mocht zijn grap zelfs bij Sonja Barend aan het Nederlandse volk komen uit leggen. Intussen groeide in het Haagse politieke wereldje de nieuwsgierigheid naar het ant woord dat Van der Stoel aan Joekes zou geven. Of liever gezegd: hoe zouden de ambte naren van Van der Stoels mi nisterie de zaak opvatten? Schriftelijke vragen van ka merleden worden immers zel den of nooit door een minister of staatssecretaris zélf beant woord, maar door het ambte narenapparaat De bewind spersonen hoeven alleen maar hun handtekening onder de antwoorden te zetten, alvorens Afgelopen woensdag werd het stilzwijgen van Buitenlandse Zaken verbroken en daarmee werd tevens veler hoop be waarheid, want Van der Stoel bleek Joekes met gelijke munt te hebben terugbetaald. Kort om, B.Z. had ook kwink gesla gen. Is een rijsttafel het symbool van ons koloniale verleden? „Neen. Geenszins", luidde het antwoord. „Het grote aantal restaurants in Nederland, waar rijsttafel het voornaam ste menu is en de frequentie waarmee deze door Nederlan ders van velerlei pluimage worden bezocht, wijzen uit dat de rijsttafel zich in de loop der tijden een vaste plaats heeft verworven in de rij der ty pisch Nederlandse gerechten en zich fier weet te handha ven naast boerenkool met worst". En hoe denken de Amerika nen dan over een rijsttafel? Zien die daar iets koloniaals in? Welnee, meent men op Buitenlandse Zaken. En men voegt daar aan toe: „Proefon dervindelijk is gebleken dat Amerikaanse gasten zich een hun aangeboden rijsttafel mits van voldoende culinair niveau bijzonder goed laten smaken Laatste vraag: wat te doen bij toekomstige jubilea van de Ne derlands-Amerikaanse betrek kingen? Antwoord: „Overwo gen is om in 2032, wanneer het 250-jarig bestaan van de be trekkingen zal worden her dacht, snert te serveren en in 2082 hete bliksem op het menu te plaatsen". SNERT 4 „Subliem. Echt subliem. Hele maal in de geest van mijn vra gen reageerde Joekes opgeto gen toen wij hem benaderden voor een commentaar op de gegeven antwoorden. „En bo vendien", zo liet hij erop vol gen, „vind ik dat het menu voor het jaar 2032 een uitste kende typering is voor het ka binet-Van Agt in de huidige samenstelling. Snert dus". Op het ministerie van buiten landse zaken is men inmiddels weer tot de diplomatieke reali teit teruggekeerd. Een tele foontje naar de afdeling voor lichting brengt ons in contact met een secretaresse. Waar gaat het over?", informeert zij, als wij een voorlichter te spre ken vragen. „Eh, tja, het gaat over die rijsttafel toestand". Aan de andere kant van de lijn klinkt een onderdrukt ge lach. „Over ons koloniale ver leden dus", zegt ze drc „Een ogenblikje graag". De voorlichtingsambtenaar die ons vervolgens te woord staat, komt nauwelijks meer uit de plooi. „Die rijsttafelvragen? Die zijn beantwoord door onze afdeling culturele zaken. Of de minister het leuk vond? Ja, hij vond het ongetwijfeld aardig, anders had hij zijn handteke ning er niet onder gezet", klinkt het afgemeten. „Er is zeker heel wat over afgela- chen proberen wij nog. Even is het stil. Dan zegt hij lang zaam, alsof hij moeite heeft de juiste formulering te vinden: „Ach ja, we hebben ons er wel enigszins mee geamuseerd". SPORTIEF Het PvdA-Tweede Kamerlid Schel to Patijn is een sportief man. Hij brengt deze eigen schap niet alleen op fysiek ge bied tot uitdrukking (hij hoc keyt graag) maar eveneens in geestelijk opzicht. In de poli tiek geldt sportiviteit als één der mooiste eigenschappen die een politicus kan hebben. (Tussen haakjes: een andere mooie eigenschap is eerlijk heid en ook die is op Schelto van toepassing, waarvoor hul de). Schelto Patijn was samen met Bram Peper, de vice-voorzitter van het PvdA-partijbestuur, kandidaat voor het burge meesterschap van Rotterdam. De baan ging naar Bram, zoals we sinds vorige week weten. Is Schelto daar erg verdrietig om?„Welnee", vertelde hij ons eergisteren. „Uiteraard heb ik wel even een gevoel van .jam mer" gehad, maar verderwat zal ik klagen?" Ik wist trou wens al op 19 januari, dat ik het niet zou worden. Ik kreeg toen een telefoontje van Ed van Thijn (minister van bin nenlandse zaken) en die zei: „Sorry Schelto, maar ik heb Bram voorgedragen aan het kabinet". Ja, zo gaat dat. Ach, ik had mijn kansen toch altijd al minder hoog geschat dan die van Bram. Ik heb daar met Bram ook diverse malen over gepraat, onder het genot van veel pils, je kent dat wel. Leuk was natuurlijk wel, dat Maar ten Vrolijk, de Commissaris van de Koningin in Zuid-Hol land, mij als eerste aan het ka binet had aanbevolen. Maar ja, het kabinet kan van zo'n aan beveling afwijken, dat zie je. Toch is hiermee bewezen, dat men Bram en mij als gelijk waardige kandidaten zag. Het was overigens wel een vrij unieke toestand, dat er twee officiële kandidaten waren voor Rotterdam. Meestal is er voor grote steden maar één, die door de Commisaris wordt voorgedragen en die het kabi net dan automatisch over neemt". Wat deed Schelto, toen hij hoorde dat hij het niet zou worden? „Ik heb onmiddellijk Bram gebeld en hem gefelici teerd. We hebben toen gelijk een afspraak gemaakt voor een etentje met onze vrouwen, om het te vieren. Ja hoor, we zijn even goeie vrienden ge bleven". DICK VAN RIETSCHOTEN

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9