iet hele jaar door lente op Tenerif e akantieganger zal dit jaar iets dieper in de beurs moeten tasten WE ZUUEN BiWUZEN dat O-TOURS de GOEDKOOPSTE IS! OEI 020-198822 El Al biedt u een zon garantie... ZATERDAG 6 FEBRUARI 1982 !AAG Het vergelijken ikantieprijzen is bijna on- geworden. Nu is de één, x de ander voordeliger in Ie hotel of appartement. Al- istanties, de consument wei hebben zich er al mee be en legden de keiharde feiten 1. D-Tours heeft hierop inge- b'en komt sinds kort met een laapie Prijsgarantie. Wanneer j D-Tours een zomervakan- heeft geboekt en men kan andere touroperator precies |e aanbieding goedkoper ont- i, dan krijgt men prompt het betaalde terug plus nog een 19eïiran vijfentwintig gulden ex- f*e Ie goedkopere aanbieding nets 'an we* voorkomen in de 2 b editie van het officiële zo- te. zpgramma 1982 van een er- ko&ANVR-touroperator. w*"'le komende zomervakantie r overigens meer belangstel zijn voor bungalows en ap- k enten dan voor hotels. Voor i naar het buitenland valt del kam meer op de eigen auto, de groep vakantiegangers vliegtuig pakt zich toch min >r heeft gestabiliseerd. „De bjnensen die op het randje ba- oud de is een paar jaar terug al ^u| len. Je hebt nu te maken categorie die sowieso met J2^8|ie naar het buitenland gaat. |n toch wel naar Spanje of Italië en dat ze praktisch elke dag zelf koken in plaats van in een res taurant uitgebreid te gaan tafelen, vertellen ze „het thuisfront" niet. Soberheid is troef, het is niet an ders". Aan het woord is de heer De Roever van Neckermann. Eenzelfde geluid is te horen bij Holland International, waar de heer Santbergen constateert dat Italië een tegenvallend jaar heeft beleefd. De lire is gedevalueerd ten opzichte van de gulden en dat bete kent dat Italië toeristisch gezien nu weer in de lift zit. HINT heeft een eigen charter op Sicilië en richt zich meer dan voorafgaande jaren op Griekenland. De cruise-vakan ties hebben het ondanks alle som bere berichten goed gedaan. Dollargebieden Directeur Fransen van Arke zegt „alle prijzen te garanderen behalve die in dollargebieden". Dat spreekt vanzelf omdat de dollar ruim een jaar geleden op 1,90 stond, daarna opliep tot 2,85 en toen weer in zakte tot rond de rijksdaalder. „We hebben beslist geen angst voor de economische situatie. Deze winter boekten we zelfs een stijging van zeven procent. Daar hadden we echt niet op gerekend. Integendeel, we verwachtten twee tot drie pro cent minder. Op het gebied van jongerenreizen is er flink uitge breid (May Way-programma). In Griekenland zijn de bestemmingen Skiathos en Mikanos nieuw. Ver der zitten de busreizen in de lift: 20 nieuwe bestemmingen. ,De heer Van Steenis (Hotelplan) zegt de basis te verbreden. Vanaf elke bestemming in Nederland mag via Hotelplan gratis per trein naar Schiphol worden gereisd. De prijsstijgingen liggen in doorsnee op zeven a acht procent. Nieuw zijn excursies naar Rome en Sorrento en naar het Griekse eiland Korfoe. De heer De Vries van De Jong In- tï-atours ziet gouden tijden voor de bus. „We hebben uitbreiding van de bestemmingen naar praktisch alle landen, uitgezonderd Groot- Brittannië en Scandinavië. Onze prijsstijgingen zijn gemiddeld zeven procent, voor Oostenrijk slechts vijf procent, maar er zijn ook landen met tien procent. Italië goedkoper? Vergeet het maar. Integendeel, zegt De Vries, die veel oudere passa giers heeft die vroeger zelf achter het stuur zaten. „We blijven nagenoeg gelijk aan vorig jaar en dekken ons in tegen inflatie. Vroeger waren we mis schien gericht op de elite, dat is verleden tijd. We hebben geen bus- programma's meer, maar er zitten wat uitbreidingen in het vliegpro- gramma, onder andere in het aan bod Israël en Jordanië. Onze doel groep is de middengroep", aldus di recteur Van Tol van NRV-Holiday, die de volgende prijsverhogingen meldt: Spanje vijf procent, Portugal acht procent, terwijl de rest van de bestemmingen zich in* diezelfde orde van grootte bevindt. Prijsbewust Directeur Piet Jongens van Boot en Co. mocht zich vorig jaar verheu gen in een stijging van 19,97 pro cent aan omzet. Het Frankrijk-pro gramma bleek een gouden greep te zijn. „Ons priisbewustzijn nood zaakte ons het dicht bij huis te zoe ken óf in gerenommeerde projecten verder weg. De gemiddelde -prijs verhogingen liggen tussen de twee en tien procent. Blijvende succes sen zijn de Iberbus (Spanje) en Transmontana-trein (Italië). Trans (directeur Jonker) constateert dat het met het prijspeil erg meevalt. Een gemiddelde stijging van vijf procent. „Bezuinigen doen we zo ongemerkt mogelijk, bijvoorbeeld door hier en daar een lunch weg te laten omdat er toch geen restaura tiewagon aanwezig is". Huisjesmarkt Een typische vertegenwoordiger van de huisjesmarkt is Ennia. In de folder „Vakanti worden zo'n 2000 accommodatie mogelijkheden opgesomd. Er zijn zestien verschillende parken, tien in Nederland en zes in Duitsland. „We mikken vooral op jonge gezin nen in het voor- of hoogseizoen. In genoemde periode kan men ergens drie weken verblijven terwijl maar 2 weken in rekening worden ge bracht. We streven in 1982 naar de „all-in"-prijs. Behalve de schoon maakkosten zit alles in één prijs, dus ook energiekosten, annule ringsverzekering, kosten voor la kens en slopen en niet te vergeten de toeristenbelasting. We willen een groter deel van de weekeind- markt veróveren en streven naar verbetering van accommodatie van bestaande parken. Per saldo zullen de prijzen iets zakken in 1982. Onze kracht ligt in de grote verscheiden heid van huisjes, in de Nederlandse bedrijfsleiding (ook in Duitsland) en in de geringe afstand van onze huisjes tot het Westen van het land. De heer J.L. Laan van Sporthuis Centrum Recreatie meldt dat de voor 1982 zijn ge- van Economische ken op kwaliteitsverbetering en vergroting van het aantal facilitei ten. Er zullen straks op zes com plexen (nu vier) tropische zwemba den zijn. Vrij Uit (vakantieverblijven) re- kënt voor Nederland met een prijs- verhogiging van één tot vijf pro cent en voor het buitenland van vijf tot acht procent. „De revaluatie en devaluatie van buitenlandse va luta ten opzichte van de gulden hebben geen invloed op onze prij zen omdat de contracten al in de zomer van 1981 met de eigenaars van de huisjes zijn afgesloten in guldens. De verhogingen die de Spaanse hotels doorberekenen, mede in verband met de komende wereldkampioenschappen voetbal, zullen in veel mindere mate gelden voor huisjes. Over het algemeen zal de prijstrend in het bewuste land worden gevolgd", aldus de heer Van Eeghen van Vrij Uit. Extra btw Een typisch op één land gerichte reisorganisatie is de Franse Toeris ten Service (FTS). Men rekent daar met een prijsstijging van zeven pro cent. Op grote schaal wordt voor het eerst ook gebruik gemaakt van de bus. „De Elizas en Normandië zijn wel per trein bereikbaar, maar helaas wat omslachtiger dan andere bestemmingen in la douce France. Dat is de reden waarom voor de bus is gekozen bij bepaalde regio's. regering van socialistische Francois Mitterrand heeft op 4- sterrenhotels een extra btw gelegd van 10,6 procent. Het oude percen tage van zeven proent (dat wel voor alle andere hotels blijft gelr den) komt daardoor op 17,6 pro cent. Per saldo betekent het in deze duurste categorie een prijsverho ging van veertien tot vijftien pro cent. Van de ongeveer 200 hotels die in het pakket van FTS zitten zijn er maar tien in de categorie „vier sterren". De heer Van Leeu wen van FTS noemde de Proven- ce-Rivièra als de beste van de rond 160 bestemmingen. Parijs is als „evergreen" natuurlijk nauwelijks te overtreffen. Door de devaluatie van de Franse franc behoefden de prijzen niet te worden aangepast. Tot zover het verhaal van de pro fessionele reizenverkopers. Natuur lijk is er een grote categorie die het elk jaar helemaal op eigen houtje doet en die bij wijze van spreken nog nooit een reisbureau van bin nen heeft gezien. De touroperators hebben nu eenmaal hun eigen pu bliek van rond de 700.000 Neder landers, die jaarlijks een reis boe ken. Diegenen die per se op vakan tie willen zullen blijven komen. De auto en de vakantie schijnen het laatst aan de kant te worden gezet. Moge dat een lichtbaken zijn voor de Nederlandse reisindustrie. JOCHEM GREVEN Ondanks de crisis blijven zonzoekers komen Moderne voorzieningen: het strandbad van Puerto de la Cruz. Surfen op de oceaan, een prachtige sport. A DE LAS AMÉRICA^* stralende avond in de- van het vorig jaar. ran handeling de tiende ing van een van die lossen in Playa de las as op het Canarische Tenerife. In een oog- erandert het beeld. De e wandelaar op de door i omzoomde boulevard even voor staan. De ons de hele dag niet rerlaten, zinkt weg in rperen zee. De maan- ïeemt de dienst over en en zilveren schijn over ding. De veerboot naar i komt zoals elke avond de rotsen vandaan en zich naar „het groene In de bergen begin- lichtjes op te vlammen: ,in hun auto op weg is, ergens hoog tegen ngen. ond in december: thuis sneeuw centimeters koste van een paar heb je dat kunnen ho- de telefooncel op de 'an de straat. En jij hier een koel glas bier Jalkon. momische crisis treft een Nederland. In alle ie landen draaien de de franks, de pfenni- de dubbeltjes een keer- i om. Maar in decem- :ht je toch nog blij zijn problemen een hotel- op Tenerife te bemach- oor een warme vakan- de winter heeft men k toch nog wel een iten over, hoe die dan •gen heten. Want Te meer nog dan an- anden van deze prach- chipel voor de Afri- kust een vakantie- en daar kost de zon ieta: die wordt gratis bij het hotelarrange- J eigenlijk een merk je affaire met dat ei- •de-zon. Nog maar en- intallen jaren geleden ]een toerisme. De ver in waren slecht en de allerrijksten uit de samenleving konden het zich permitteren een dagenlange tocht over zee te maken naar hun vakantiebestemming. De opkomst van het'vliegtoerisme veranderde dat. Toen de DC- drietjes nog een tussenstop in Casablanca moesten maken omdat de afstand niet in één keer te overbruggen viel, gin gen de mensen op Tenerife al aan de slag. Er waren natuur lijk al hotels in de grote hoofd stad Santa Cruz. maar de toe risten wilden iets anders en zo verrees de eerste hotelkolos in Puerta de la Cruz, een onoog lijk vissershaventje. Het is nu een badplaats geworden die zijn weerga nauwelijks kent. En elk jaar komen er nieuwe faciliteiten bij. Puerto, zoals dè eilanders zeg- ADVERTENTIE ÏHsnniïïwiSERRftHTll Indien u boekt bij D-TOURS en in de (1e) zomergids 1982 van een andere reisorganisatie een lagere reisaom vaststelt, voor precies de zelfde reis: (seizoen - duur - dag en tijdstip) KR'JGT U HET VERSCHIL PLUS 25 GULOEN DIREKT ALS EXTRA KORTING TERUG A.N.V.R-reisbureau of bank DE GOEDKOOPSTE inSOUDE! gen, profiteerde van de erva ring die de toeristenindustrie op het vasteland van Spanje had opgedaan. Er kwamen fraaie hotels, even fraaie win kels en uit de hele wereld do ken min of meer deskundigen op om het de toerist naar de zin te maken. Ook Nederlan ders, die er de croquet en de uitsmijter introduceerden en die aan de boulevard minia tuur-schilderijtjes gingen ver kopen. Zij zijn er nog, hoewel de vestigingsvergunningen voor buitenlanders steeds moeilijker te verkrijgen zijn. Papegaaienpark Het meest opmerkelijke toeris tische gebeuren vindt plaats even buiten de stad, waar een fantasierijke Spanjaard een prachtig papegaaienpark heeft aangelegd. Duizenden van die kleurrijke vogels zetelen te midden van de mooiste bloe men die men zich maar kan voorstellen. Juichend begroe ten vooral kinderen de show, waarin fraai gevederde vrien den allerlei vreemde kunst stukjes uithalen: papegaaien op rolschaatsen, springend over hekjes, ringen gooiend om stokjes, kortom papegaaien ge dresseerd tot ze zich als mens jes gedragen. Maar dat is een grap. Daar voor ga je niet naar Tenerife. Wie meer wil dan alleen maar de zon en het water, kan er vooral genieten van de natuur. Er zijn prachtige tuinen, schit terende vergezichten, onover troffen natuurschoon. Dank zij het gematige klimaat (gemid delde jaartemperatuur twintig graden en maar zelden opmer kelijk veel daarboven of daar onder) bloeit er een weelde aan bloemen en vindt men in de botanische tuin bomen en planten uit de hele wereld. Voor natuurliefhebbers dus een paradijs, ook al omdat de meer dan 3500 nieter hoge vul kaan De Teide ervoor zorgt dat er altijd genoeg water op het eiland voorhanden is. Hoe wel de historie niet zo ver te rug gaat als in het oude Euro- Het ene hotel is nauwelijks klaar, of het volgende staat al weer op stapel. pa en men vergeefs zal zoeken naar fraaie tempels en histori sche bouwwerken is er toch nog genoeg cultuur en vooral traditie te vinden in de ver schillende steden. De laatste jaren is er op het ei land trouwens in ander op zicht veel veranderd. Niet alle toeristen komen voor de bloe men, de steden, de eeuwenou de drakenbloedboom van Icod en de toch wel wat rumoerige vermaakstempels van de in middels druk geworden va- kantiestad Puerto de la Cruz. Het overgrote deel vraagt zon en zee en daarop heeft de toe ristenindustrie handig inge speeld. In het zuiden is het landschap anders: woestijnach tige velden met veel cacteeën en een kustlijn die verrassend gevarieerd is. Hier kan men zonnen en baden, op de haaienvangst gaan en luiste ren. Twee gebeurtenissen hebben voor de opkomst van het zui den gezorgd. In de eerste plaats het tragische vliegonge luk op de luchthaven Los Ro deos, waar een Nederlands vliegtuig in botsing kwam met een Amerikaanse jumbo. Dat grootste vliegongeluk uit de historie heeft ervoor gezorgd dat het oude vliegveld in on bruik raakte voor internatio nale vluchten. Het was er te vaak mistig en de weersom- BRACL Wie absoluut zeker wil zijn van zomerzon in de winter komt naar Israël. In Eilat bijv. regent 't maar drie dagen per |aar. Zon, zee en geschiedenis op ca 4 uur vliegafstand. Vergelijk de prijzen en kom dan naar het zonnigste alternatief: ISRAEL Waag uw retsburo of neem kontakt op met het Israëlisch Nationaal Verkeersburo. Wijde Kapelsteeg 2. Amsterdam, 020-249642. standigheden konden soms van minuut tot minuut veran deren. Het vliegveld in het zonnige zuiden, dat al jaren lang gepland was, werd na dit ongeluk met spoed voltooid. Pas toen kon het woestijnland schap goed tot ontplooiing ko men. Ommekeer Het overlijden van dictator Franco en het instellen van een democratisch bewind in Spanje betekenden ook een ommekeer voor de Canarische archipel. Was het voorheen zo, dat het verdiende gèld alle maal naar het vasteland stroomde, tegenwoordig wordt ook veel geld op de eilanden zelf geïnvesteerd. De infra structuur van Tenerife bij voorbeeld is de laatste jaren aanzienlijk verbeterd. Er wed den nieuwe wegen aangelegd en allerlei voorzieningen wer den door de overheid ver zorgd. Het vliegveld in het zuiden is daarvan wel het be langrijkste voorbeeld. De toeristenindustrie heeft adequaat gereageerd. Niet al leen doordat er betere verbin dingen kwamen tussen de ei landen, zoals de draagvleugel bootverbinding tussen Teneri fe en Gran Canaria en luxe cruiseschepen die het voor gasten mogelijk maken een mini-cruise te boeken waarbij de belangrijkste eilanden wor den aangedaan, maar ook doordat nieuwe vakantiecom plexen uit de grond rezen. Het begin was al in de Franco- tijd overigens het opspuiten van twee stranden in het zui den, waarvoor zand werd ge haald uit de Sahara. Later zijn er hotels, winkelcentra en an dere zaken gekomen en nu is het opmerkelijk te zien, hoe veel nieuwe vakantiedorpen er worden gebouwd. De bun galowparken rijzen als padde stoelen uit de grond en er zijn nog vele plannen voor het aanleggen van strandjes, ha ventjes en andere voorzienin gen. Surfen is een gewilde sport aan het worden. Toeristische geneugten Mensen die willen reizen om cultuurschatten te bezoeken en die contact met de bevol king van andere landen op prijs stellen, moeten niet direct een eiland als Tenerife als va kantiebestemming kiezen, maar wie van mooi weer houdt en wie met een gevoel van luxe wil kunnen genieten van allerlei toeristische ge neugten kan nauwelijks er gens anders beter terecht. Er is van alles te vinden, voor de dag, de avond en de nacht. Prachtige natuur en vermaak. Het meest opmerkelijke van Tenerife is overigens, dat de modernisering niet alleen be trekking heeft op het toeris tisch gebeuren. De ontsluiting van het zuiden heeft ook door gewerkt in de landbouw. Het aantal bananenplantages is verveelvoudigd, de kweke rijen voor groenten en fruit vroeger met mondjesmaat aan wezig beheersen het land schap. Op die manier krijgt het gele en grijze zuiden er een nieuwe tint bij: helder groen. Het zal de vakantiegan ger die niet alleen maar aan het strand ligt, maar die er met een huurautootje op uit wil trekken, goed doen. En ge lukkig zijn er ook onder de zonzoekers nog genoeg avon turiers. Zij kunnen alle moge lijke excursies maken maar ze kunnen er juist op een ei land dat door zijn grootte nog overzichtelijk is ook zelf op uit. Bijvoorbeeld voor een tocht over de vulkaan De Tei de, die de automobilist van zeeniveau tot een hoogte van 3500 meter brengt waarbij hij een wonderlijk geschakeerd landschap te zien krijgt. Wie met een tussentijd van bij voorbeeld vijf jaar Tenerife heeft bezocht kijkt zijn ogen uit. En de ontwikkeling is nog lang niet tot stilstand geko men, zo blijkt uit de vele half afgebouwde complexen en uit de nog niet betrokken winkel tjes langs de boulevards. Een plaatsje als Los Christianos, van ouds een schilderachtig vissersplaatsje, heeft nu een aantal flinke hotels, maar de fundamenten voor enkele an dere en een stratenplan liggen al klaar. Natuurlijk gaat er iets verloren van de charme van vroeger, maar de mensen van het eiland zelf varen er wel bij en de toerist houdt toch nog voldoende over van de oude aanblik. Want dat zij ge zegd, de uitbreidingsplannen zijn met smaak geconstrueerd. K. L. KOOPMANS ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1982 | | pagina 23