tidóc (Sowtwnt Fokker en McDonnell uiteen Benzineprijs opnieuw lager indrew Pyke erug bij ?amilie in Veder land VLIEGTUIGPROJECT VAN DE BAAN VN beveelt )oycot Israel aan Van jong tot oud gezond Stroom wordt geen tien cent duurder Voor de Aal is het leven een kwestie van kiezen en kwelen Zaterdag 6 februari 1982,72e jaargang no. 22187 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /Q.75. Op Ned. I om 19.00 uur vana vond de Frank Kramershow en op Ned. II om 20.27 uur de Ted-show. Morgen op Ned. II om 12.00 uur gesprek in „Het Capitool" over de decentralisatie bij CRM. Op Ned. I om 20.15 uur „De show van Henk (Molen berg) en Syl(via de Leur). HET WEER Wolkenvelden en in de och tend mogelijk wat regen, 's Middags vooral in het westen enkele opklaringen. Middag- temperatuur ongeveer 8 gra den. Zon op: 8.11 uur, onder: 17.38 uur. Hoogwater Scheveningen: 2.00 en 14.18 uur, laagwater: 10.05 en 22.35 uur. ndrew Pyke en zijn vrouw Tileke gisteravond in en diplomatieke wagen op weg naar de Britse mbassade in Athene waar ze de nacht door- rachten, waarna ze vanmorgen doorvlogen aar Amsterdam. CHIPHOL/ATHENE Andrew Pyke, de tanager van een met de Nederlandse onderne- ling Schreiner gelieerde Iraanse helicopter- laatschappij, die 17 maanden zonder enige orm van proces gevangen heeft gezeten in ■an, is vanmorgen bij zijn familie in ons land xuggekeerd. Zijn vrouw Tileke kon hem gis- ren in Athene al in de armen sluiten. Ze was em halverwege tegemoet gevlogen. Aanvan- elijk was het de bedoeling dat het paar direct oorvloog naar Amsterdam, maar het toestel an Iran Air had door motorpech zoveel ver daging opgelopen en de Brit was kennelijk zo ermoeid, dat men geen moeite meer deed de latste vlucht richting Schiphol te halen. Bleek n ietwat stuurs stond de Brit nog wel even de iternationale media te woord, zonder daarbij chter in te gaan op de achtergronden van zijn evangenschap die 518 dagen heeft geduurd, 'yke (42) werd begin augustus 1980 op de ichthaven van Teheran gearresteerd op ver- enking van spionage; Later werd hij beschul- igd van financiële malversaties bij de maat- :happij waarvoor hij werkte, de Helicopter »viation Service, een dochteronderneming van e internationale luchtvaartschappij Schreiner, raarvan het hoofdkantoor in Den Haag is ge- estigd. .ndrew Pyke weigerde gisteravond onder tveer in te gaan op de vraag of hij inderdaad op jorgtocht is vrijgelaten, zoals een krant in Te- eran eergisteren meldde. De diplomatieke zor- en waarmee hij wordt omringd en de zwijg- aamheid van zijn familie en de woordvoerders an zijn werkgever Schreiner doen echter ver-, lioeden dat er iets bijzonders aan de hand is. Iet echtpaar Pyke bracht dan ook niet de acht door in een hotel in Athene, maar op de Iritse ambassade. Vliegen in VS nog even veilig WASHINGTON Vliegen in de Verenigde Staten is even veilig als het was voor de staking van luchtver keersleiders, die zes maan den geleden begon. Dit blijkt uit een rapport van de Ame rikaanse stichting veiligheid bij het vliegen dat gisteren werd gepubliceerd. „Wij concluderen dat, over het algemeen genomen, de veiligheid van het huidige verkeerscontrolesysteem net zo groot is als dat van het sy steem van voor de staking", aldus het rapport. Belastingaanslag dochter Onassis: 1,2 miljard ATHENE De Griekse regering heeft bij Christina Onassis, dochter van wijlen de scheepsmag- naat Ari Onassis, een re kening voor successierech ten ingediend van 1,2 mil jard gulden. Volgens een verklaring van het Griekse ministerie van financiën heeft de 32- jarige Christina, wier va der 15 maart 1975 over leed, nooit een formulier ter voldoening van de suc cessierechten ingevuld. Verloren raket teruggevonden STUTTGART Een met 4,4 kilo gram TNT geladen „Sidewinder-ra ket, die maandag tijdens een oefen- vlucht door een Amerikaanse straal jager van het type F-15 werd verlo ren, is gisteren in e^n hooischuur van een boerderij aan de rand van Schramberg, Baden-Wilrttemberg, gevonden. Het projectiel heeft een gat in het wrakke dak van de hooischuur ge slagen en is in het hooi geland. Amerikaanse deskundigen zullen de 2,80 meter lange en 75 kilo zware ra ket vandaag bergen. De plaats van de vondst ligt op maar honderd me ter van een dichtbevolkte woonwijk. Dreesmann dreigt met ontslagen ZWOLLE Dit jaar nog zullen wel licht collectieve ontslagen vallen bij de warenhuizen van V en D als de vakbon den niet bereid zijn hun cao-eisen dras tisch te matigen. Dit dreigement heeft de topman van het winkelconcem, dr A. Dreesmann, geuit in een brief aan de Dienstenbonden FNV en CNV. Aanstaande woensdag is er een gesprek tussen de Dienstenbonden en de V en D-top. Het is op dit moment nog ondui delijk of er dan ook werkelijk onder handeld zal worden over de vakbond- seisen (arbeidstijdverkorting en handha ving van de koopkracht). De heer Dreesmann heeft al laten weten d£t deze eisen voor hem onbespreekbaar zijn. De MDF-100 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/SCHIPHOL Fokker en de Ameri kaanse vliegtuigindustrie McDonnell-Douglas heb ben besloten hun samen werkingsverband voor de ontwikkeling van het nieu we vliegtuigtype MDF-100 op te zeggen. Beide vlieg tuigindustrieën hebben dat gisteren bekend gemaakt. Het beëindigen van de sa menwerking, die nog geen tien maanden heeft ge duurd, betekent dat uit breiding van werkgelegen heid bij Fokker met twee tot drieduizend man niet doorgaat. Directeur Frans Swarttouw van Fokker verklaarde in Amerika dat de markt voor de MDF-100, een vliegtuig voor 150 passa giers, de afgelopen maanden is ingestort. Fokker en McDonnell zijn niet in geslaagd 400 orders voor het nieuwe toestel binnen te halen. De vliegtuigfabrikan ten steldén dit aantal als mini mum voor een rendabele pro- duktie van de MDF-100. De vakbonden die bij Fokker zijn betrokken hebben in een gemeenschappelijke verklaring bitter teleurgesteld en verbaasd gereageerd op het verbreken van de samenwerking. Bestuur der Alco van der Veen van de Industriebond FNV: „In sep tember was er nog een markt van 1300 vliegtuigen van dit type. Onze twijfels zijn nog ver sterkt doordat McDonnell heeft laten weten gewoon door te zul len gaan met het ontwikkelen van een vliegtuig vobr 150 pas sagiers". De bonden vrezen dat McDonnell vindingen van Fok ker in dit nieuwe toestel zal toe passen. Omdat de MDF-100 werd be schouwd als e«n zeer zeer kans rijk project, toonde het vorig kabinet zich bereid er in totaal 1,7 miljard gulden overheids geld in te steken, waarvan 800 miljoen kredieten. Dat geld is nog niet uitgegeven en vloeit nu naar de schatkist terug. Fokker wil zich nu vooral gaan toeleggen op verbeteringen van de bestaande F-27 en F-28 se ries, twee vliegtuigen die het volgens een Fokker-woordvoer der nog steeds goed doen. Daar naast blijven studies lopen naar nieuwe geavanceerde vliegtui gen. De bij de ontwikkeling van de MDF-100 opgedane kennis kan daarbij gebruikt worden, zo stelt Fokker. Dè werkgelegen heid voor de 9.500 personeelsle den van Fokker komt niet in het gedrang, aldus een woord voerder. ;,Op de langere termijn zal het echter een droeve zaak worden", zo liet minister Van Agt gisteren na afloop van de ministerraad weten. IEW YORK De algemene vergadering van de Ver- nigde Naties heeft gisteren een resolutie aangenomen raarin alle lidstaten worden opgeroepen alle hulp aan •rael te staken wegens de annexatie van de bezette yrische hoogte van Golan. t 'e V.N.-lidstaten worden in de resolutie verder verzocht de andel en de diplomatieke betrekkingen met de joodse staat te eëindigen. De resolutie werd aangenomen met 86 stemmen oor en 21 tegen. Vierendertig leden onthielden zich. De aanne ming van de resolutie vormt het sluitstuk van een spoedzitting an de algemene vergadering die zes dagen in beslag heeft ge- omen. De Veiligheidsraad had de zitting uitgeschreven nadat e V.S. een resolutie in de V.-raad waarin bindende sancties te en Israel werden aangekondigd met een veto had geblokkeerd, ille 157 V.N.-leden zouden aan de resolutie van de Veiligheids- aad gehoor hebben moeten geven wanneer die zou zijn aange- omen. De nu aangenomen resoltie van de Algemene Vergade- ng heeft slechts de betekenis van een aanbeveling. )nder de vóór-stemmers van de resolutie bevonden zich 46 ommunistische en niet gebonden landen. De Verenigde Staten n de E.G.-landen met uitzondering van Griekenland stemden TWEE ZIEKTEGEVALLEN IN BELGIË ïalm uit blik vergiftigd Uit onderzoek is inmiddels ge bleken dat de inhoud van een aantal blikjes is aangetast door IRUSSEL Het Belgisch mi- botulisme, een bacterie die isterie van volksgezondheid zeer giftige eiwitten produ- eeft gewaarschuwd voor de ceert. Volgens de importeur onsumptie van rode zalm uit van John West is het zeer on- lik. Gisteren werden twee waarschijnlijk dat ook in Ne- nensen in de provincie derland vergiftigde zalm Aixemburg onwel na het eten wordt aangetroffen, omdat de an zalm van het merk John aanvoer per land apart gere inest. geld is. Koningin Beatrix kreeg gistermiddag een spon taner onthaal in Luxemburg, dan prins Claus bij een Informeel bezoek aan de wijk Het Oude Westen In Rotter dam ten deel viel. Alvo rens de deur van een woning in het hartje van de Maasstad open ging. werd hij argwa nend van top tot teen opgenomen. Koos Bosch, handelaar in tweedehands goede ren, luchtte even later zijn hart tegenoven de prins over de „hoge he ren van de OGEM". De koningin is In Luxem burg om daar vandaag het huwelijk van Marle- Astrid bij te wonen. De man die haar een wel komstkus op de wang drukt Is de Luxemburg se kroonprins Henrl. i A.ctie agenten laat aan (AMSTERDAM Ook de Am- terdamse afdelingsbesturen Van de Algemeen Christelijke Politiebond en de Vereniging Voor Hogere Politie-ambtena- ren willen overgaan tot het poeren van acties. Dit hebben eide besturen gistermiddag heegedeeld. Donderdag al Verklaarde de afdeling Am- terdam van de Nederlandse »olitiebond haar leden te zul len voorstellen „de knuppel in pet hoenderhok te gooien" voor een betere toeslagenrege- [jng. Burgemeester Polak heeft de pangekondigde acties „onrede- Wk en onrechtvaardig" ge- poemd. ADVERTENTIE Ook in de Derde Wereld Die kant moet het uit Het zal nog lang duren voor het in alle arme landen zover is. Maar elke dag komtMe- misa een stapje dichter bij. Loopt u mee? Er is niet eens zoveel voor nodig. Enkele voorbeelden: Medicijnen Ecndrachtswag 49 - 3012 LO ROTTERDAM Tol. 010-14 48 88 Bisschoppen Z.-Afrika achter zwarte vakbonden JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse bisschoppen conferentie heeft zich onvoor waardelijk achter de zwarte vakbonden geschaard in hun! strijd tegen het kapitalistisch, systeem en de „blanke min derheidsregering". Dit besluit, dat donderdag be kend is gemaakt, betekent dat de voorzichtig opererende bis schoppen voor het eerst open lijk partij kiezen voor de zwar te arbeiders. De voorzitter van de bisschop penconferentie, aartsbisschop D. Hurley, veroordeelde de economische structuur van Zuid-Afrika als „onmenselijk en harteloos". AMBTENAAR VERGISTE ZICH ARNHEM Het bericht dat de stroomprijs voor kleinverbrui kers dit jaar met tien cent zal stijgen berust op een vergissing. De ambtenaar van de Samenwerkende Elektriciteits Produktie- bedrijven (SEP) dit dit nieuws deze wéék naar buiten bracht, heeft de cijfers verkeerd geïnterpreteerd. Dit heeft een voor lichter van de SEP gisteravond verklaard. De stroomprijzen zullen niet met tien cent, maar slechts in ge ringe mate en in sommige provincies helemaal niet stijgen, aldus de voorlichter. Verschillende elektriciteitsbedrijven lieten giste ren weten voorlopig geen prijsverhoging te zullen doorvoeren. Voor tandarts Bert van Aalten is het leven een kwestie van kiezen en kwelen, ontdekte onze verslaggever Leo Thuring in een vraaggesprek met een van de meest favo riete zangers van carnavalskrakers van dit moment. „Dat zingen doe ik puur voor mijn ontspanning. Daar leef ik me volledig in uit", zei hij onder meer in het interview, waar van de volledige weergave staan op de voorpagina van onze wekelijkse bijlage Finale. VERDER IN FINALE AVRO's Service Station zoekt ook voor het gekste po tje een passende deksel- Dertig herinneringen aan koningin Wilhelmina. De profetische tekens van pas toor Omer Gielliet. Miljoenen bezoekers straks weer naar bollen en bloemen. Wielrenner Hennie Kuiper is nog fanatieker geworden. Voor Christ van der Smissen is biljarten eten en drinken. Minister Van Kemenade: „We maken de Middenschool niet,om te voorkomen dat er hard gewerkt wordt". Vakantieganger zal dit jaar iets dieper in de beurs moeten tasten. Het hele jaar door lente op Tenerife. Bungalowpark steeds meer in de schijnwer per. Slagharen en Hellendoorn: een dagje uit moet be taalbaar blijven. PRIJZENOORLOG VERHEVIGD DEN HAAG De grote oliemaatschappijen in ons land hebben opnieuw de strijd aangebonden om de gunst van de automobilist Shell en Mobil Oil hebben gisteravond de benzineprijs bij de grote zelftankstations buiten de autosnelwegen met nog eens twee cent verlaagd tot totaal zes cent. BP heeft de exploitanten van zijn zelftankstations geadviseerd eveneneens zes cent kor ting te geven. De Bovag heeft minister Terlouw van economische zaken ge vraagd in te grijpen omdat de popmhouders de prijzenactie voor een deel uit eigen zak zouden moeten betalen. Volgens de orga nisatie krijgt de prijzenslag, die aanvankelijk tegen de witte pompen was gericht, nu het karakter van een landelijke oorlog tussen benzinemerken onderling. Shell zegt tot de verhoging van de zelftankkorting te hebben be sloten om haar marktaandeel tegen afbrokkeling te beschermen. Op plaatsen waar concurrerende stations méér dan zes cent kor ting geven (Esso besloot al in december tot een korting van tien cent per liter op bepaalde verkooppunten) zal Shell de benzine prijs exta verlagen. Weer ongevallen in Amerikaanse kerncentrales NEW YORK Radio-actief afvalwater in een kernreactor in de staat New York heeft geleid tot besmetting van drie werkne mers. Tengevolge van een lek in een andere Amerikaanse kern centrale in Nebraska is radio-actieve straling vrijgekomen in de buitenlucht

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1