D'66 Leiderdorp aast op wethouderszetel „Ministerie schuld van chaos op verkeersplein kommissie 3ringt aan op gpoed met bouw supermarkt Huisvrouwen vieren dertiende lustrum RUUD STAM LIJST TREKKER M. Vos voert CDA-lijst Valkenburg aan Subsidie project Veense fabriek 'Ding9 blijkt bom te zijn BURGEMEESTER DE VREEZE VAN LEIDSCHENDAM: „.,-IDEN/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 FEBRUARI 1982 PAGINA 7 auMAANDELUKSE GASREKENING na katwijk .7ZTTWIJK De Katwijkse gemeentebedrijven zullen met ingang van 1 niari 1983 de afnemers van gas, water en electriciteit maandelijks een Tel. jening sturen. Het systeem van de twee-maandelijkse rekening, zoals l nu wordt gehanteerd, verhoogt volgens directeur J. L. Riezebosch de IQ.4 is op betalingsproblemen. De commissie voor de bedrijven heeft zich lermiddag in principe met de nieuwe betalingsregeling akkoord ver- motord. Het voldoen van de rekening van de gemeentebedrijven levert i7n^r een toenemen^ aantal mensen problemen op. Het aantal herinne- ï70"Jgskaarten dat bij het Katwijkse gas-, water- en lichtbedrijf de deur uit it, stijgt vooral de laatste maanden erg snel terwijl het ook steeds vaker '75>rkomt dat afnemers moeten worden afgesloten. Om het betalingspa- Dn van de klant regelmatiger te laten verlopen zal met ingang van 1983 -ig2l maandelijkse afrekenihg worden verstuurd. Dit heeft als voordeel dat Jrekening van de gemeentebedrijven wordt ondergebracht bij andere 2.0 fendelijks terugkerende kosten zoals bijvoorbeeld de huishuur. De Kat- •adio^ers krijgen in 1983 waarschijnlijk 11 maal een aanslag in de bus om- toegt de directie van de gemeentebedrijven de consument in de „dure 357flnd" december niet nog eens extra wil belasten. Vliegverbod Atlanfics opgeheven VALKENBURG Het vliegverbod voor Atlantic- vliegtuigen op vliegbasis Valkenburg is opgehe ven. De Koninklijke Marine heeft tot deze ophef fing besloten nadat duidelijk werd dat de Atlantic- vliegers in het afgelopen jaar niet in staat zijn ge weest voldoende oefenini woners van Valkenburg lende consequentie dat de geluidshinder weer aan zienlijk zal toenemen. Teneinde de hinder voor de Valkenburgers zo gering te doen zijn, heeft de Ko ninklijke Marine toegezegd ernaar te streven om de oefeningen met de Atlantics zoveel mogelijk met daglicht te doen plaatsvinden. De zogenaamde nachtlandingsoefeningen worden voor 's avonds elf uur afgewerkt Eventuele klachten over ge luidshinder van de vliegtuigen kunnen telefonisch worden aangemeld bij de operatie-officier van de vliegbasis (tel 01718-52225) „Drama" in pedagogische academie' OEGSTGEEST Kennis maken met de Christelijke Pedagogische Academie aan de Hazenboslaan in Oegstgeest kan bijzonder prettig zijn. De leerlingen hebben vanaf sep tember het toneelstuk „Anna Godchaux" inge studeerd. Gisteravond vond de première plaats van hetgeen wordt aangekondigd als een „dra maatje". Niettemin houdt men het publiek toch bijna twee uur geboeid met het verhaal van een gezin dat door de vader verlaten is. De oudste dochter Anna ontmoet hem echter en na deze ontmoeting gebeuren er vreemde din gen. Zo brandt de kamer van Anna uit en daar zit meer achter dan men vermoedt. De leerlin gen speelden met veel overgave naar de ont knoping toe. Vanavond wordt het stuk her haald. Men begint om acht uur en de entree prijs bedraagt slechts twee gulden. OEGSTGEEST De belangstelling voor de „viering" van het dertiende lustrum van de afdeling Leide- n/Oegstgeest van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen, gis teravond in het gemeentecentrum, was bijzonder groot. De viering was nogal sober omdat de afdeling spaart voor de inrichting van een nieuw onderkomen. Voorzitster me vrouw Hageman onthield zich van een uitgebreide terugblik op 65 ja ren afdelingswerk. Aan de hand van het aloude bondslied, waarin de Nederlandse vrouw bezongen en ge prezen wordt vanwege haar spaar zaamheid, reinheid en orde, toonde zij slechts aan hoeveel er veranderd is. De leden van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen zijn geen feministen die op de barricades staan „Wij be wandelen de gulden middenweg" merkte de presidente op. Daarna was het de beurt aan het „Ghesels- cap goet ende fyn" bestaande uit Robbert van Lint, Anja van Lint, Hein Krantz en Ciska Mertens. Dit gezelschap bracht een programma van oude liederen, dansen, ballades vanaf de middeleeuwen. Zij bespe len een groot aantal oude instru menten, waaronder de draailier, zoals deze te zien is in Santiago di Compostella en een Gothische draailier, nagebouwd van een lier die uitgebeeld is in de St. Jan te Den Bosch. De uitvoerenden speel den ook op dierhoorns, kromhoorns, ruispijpen, vedels en een zogenaam de „Mep-harp". 9 Stam: „Wij willen een doorzichtiger beleid". LEIDERDORP „Ik hoop op een zetel of vier bg de gemeenteraadsver kiezingen. Bij de verde ling van de wethouder- sposten kan men straks beslist niet om D'66 heen". Dat zegt de kers verse lijsttrekker van D'66 Ruud Stam. Gisteravond werd hjj door de leden vergadering van D'66 met algemene stemmen als zo danig gekozen. Stam (34), afgestudeerd bio loog, is werkzaam bij het mi nisterie van CRM als taak groepcoördinator voor het be houd en beheer van natuurre servaten. Politieke ervaring heeft hij opgedaan in een vori- Se funktie als direkteur van et wetenschappelijke bureau van D'66 en als voorzitter van de regio Zuid-Holland van zijn partij. Hij woont pas vier jaar in Leiderdorp en is burgerlid van de raadscommissie ruim telijke ordening en openbare werken. Stam vindt net'feit, dat D'66 de laatste jaren poli tiek niet zo aan de weg heeft kunnen timmeren door een te late inlevering van de kan didatenlijst werd de weg naar de Leiderdorpse gemeenteraad in 1978 versperd geen reden mag zijn om D'66 bij voorbaat van de verdeling van de wet houdersportefeuilles uit te sluiten. „Onzin", zegt hij kortaf. „Al de iaren hebben we ons inten sief met de gemeentelijke poli tiek bezig gehouden. We we ten dus waar we het over heb ben", zo licht hij toe, waarbij hij wijst op de samenwerking met de PPR in de vorm van een schaduwfraktie. Groeigemeente Stam vindt het overigens niet zo'n verstandig besluit dat de gemeenteraad vorig jaar no vember bij de begrotingsbe handeling nam om het aantal wethouderszetels van vier naar drie terug te brengen. „Als je nu al ziet dat een wet houder het niet meer aan kan (Verdier," red.) en Meerburg (wethouder van ruimtelijke ordening, red.) nagenoeg hele dagen in het gemeentehuis zit, dan vind ik het optimistisch om te veronderstellen dat het met een minder kan. Leider dorp is een groeiende gemeen te met een groeiende jongeren- problematiek en een toene mend woningbestand. Er moet een beter beleid gemaakt wor den om met minder geld meer te doen", meent Stam. In antwoord op de vraag of hij zelf bereid is een wethouders functie te aanvaarden zeg Stam, dat hij het daar waar schijnlijk vrij moeilijk mee zal hebben. „Het heeft enkel met mijn baan te maken, ik werk pas een jaar bij CRM". Hij weet nu al te vertellen, dat Rob Visser, plaatselijk voorzit ter van D'66 en tweede op de kandidatenlijst, als kandidaat- wethouder naar voren zal worden geschoven. Luxe problemen Stam is het beslist niet eens met de opvatting die het PvdA-raadslid Frans Leijnse vorig jaar bij zijn afscheid ten beste gaf dat Leiderdorp te veel luxe problemen zou ken nen. „Wij houden juist een pleidooi voor betere en meer jongerenhuisvesting, een actie ve aanpak van de minderhe denproblematiek niet alleen van de culturele minderheden maar ook voor gehandicapten, ouderen en jongeren is nog veel te doen, instelling van een „ombudsvrouw" voor emancipatiezaken, kinderop vang voor de hele dag, wo ningverbetering, geluidsscher men langs rijksweg A4", zo' doet Stam een greep uit het verkiezingsprogramma van zijn partij. De lijsttrekker voor D'66 vindt verder, dat zijn partij wat het welzijnswerk betreft zich pre cies tussen de VVD en de PvdA in bevindt. „De, VVD wil met veel vrijwilligers wer ken en de PvdA wil juist meer mensen aantrekken. Wij gaan uit van een gelijkblijvend aan tal arbeidsplaatsen, maar vin den wel dat er kritisch moet worden gekeken waar de me dewerkers in het welzijnswerk worden ingezet. Met name ge ven wij een hoge prioriteit aan achterstandsgroepen". Vergelijking Het verkiezingsprogramma van D'66 kan volgens Stam in financieel opzicht ook de ver gelijking met andere partijen doorstaan. „De PvdA noemt bijvoorbeeld getallen die niet zijn on derbouwd. Ik vind ook dat men te weinig aangeeft hoe de bezuinigingen tot stand moe ten komen. Onze financiële paragraaf is veel duidelijker. Wij willen een doorzichtiger begroting, een taakstellende begroting van gemeentewer ken, afschaffing van een slecht functionerende beleids planning om op die manier ruimte te maken voor een be leid dat hard nodig is en geen luxe is", zo stelt Stam ten slotte. I XDRSCHOTEN Er moet spoed worden gezet ach- de bouw van een Aldi-supermarkt aan de School- aat. Dit werd gisteravond tijdens een vergadering n de raadscommissie voor openbare werken gesteld. I commissie wil dat de toestand ter plaatse zo snel >gelijk wordt veranderd. Op de plaats waar de nieu- supermarkt moet komen, staan nu nog de bouwval- 1 van drie kraakwoningen, die door brandstichtidng bruikbaar zijn gemaakt. tekeningen die de raadscommissie gisteravond onder sn kreeg hebben de goedkeuring van de welstandcommis- gekregen, alleen moest nog overeenstemming worden be: kt over de volledige bebouwing van het achterterrein or een magazijn. Een eerder plan voor het achterterein ird afgekeurd. Het r blokvorming. ird afgekeurd. Het plan dat gisteravond op tafel lag is min- 1 woningen aan de Tolstraat, Parkstraat en Stadwijkstraat ijgen verbeteringen in het wooncomfort. Ze worden niet Uedig gerenoveerd. J. Visser (PvdA) wil een overzicht van i aanpassingen met de vermelding wat nieuw en wat als hterstallig onderhoud beschouwd moet worden. Hij vreest ders voor drastische huurverhoging. Wethouder J. van jeuwen (PvdA) ziet geen drastische huurverhoging, maar larschijnlijk wel aanpassing van de huur omdat deze de ftste jaren niet verhoogd werd in afwachting van eventue- renovatie. bthouder Van Leeuwen deelde de commissie mee dat hkzij de publiciteit de dief achterhaald is van de bijzonde- [geit, de bergeenden en het kameroenschaap. Het blijkt een rticulier in Wassenaar te zijn, die de dieren ontvreemd left uit het dierenparkje bij de Wijngaardenlaan. De dieren (men terug. fezien het aanbod van lege flessen wordt overwogen het htal glascontainers „uit te breiden. VALKENBURG De heer M. Vos is gisteravond met uime meerderheid gekozen tot lijsttrekker van het !DA in Valkenburg. Het reeds zittende raadslid H. )ijkhuizen bezet de tweede plaats op de lijst voor de jemeenteraadsverkiezingen en afdelingsvoorzitter H. 'an der Nagel de derde plaats. >e lijst ziet er verder als volgt uit: 4. J. van Laarhoven, 5. me- touw G. Spiering, 6. D. Doldersum, 7. A. de Haas, 8. De Vries, W. Post. De vraag of het CDA zeven raadszetels zal halen, joudt de christen-democratische gemoederen bezig. Immers, bij Ie komende verkiezingen zal het aantal raadszetels in Valken burg uitgebreid worden van zeven naar elf. ■ijdens de algemene ledenvergadering stelde afdelingsvoorzitter Tan der Nagel dat een van de belangrijkste punten voor de ko flende raadsperiode de oplossing van de verkeersproblematiek 'an de Hoofdstraat zal zijn. BURGERLIJKE STAND iSSENHEIM Gaboren: llnda F., d.v. A.R.J, van Dun en J.E.M. Noorder- ar; Mark J.G.. z.v. T.F.P. Herruer en T.C.M. Meewisse; Maaike W.. d.v. P 1 M. Vermeer; Fleur. d.v. R.G.W. Llgnac en M.A. de Nes; Marcus J.G., »v. J.T.M. van der Meer M.P.B. Noordermeer; Niels. z.v. A.J.M. van gestel en I. wd: R. Joosten en S.P. Pltchford. in: A. Brouwer, w.v. Van Leeuwen; M. Moolenaar; C.A. van Beveren; I. van der Helden; P.A. Weijers. ROELOFARENDSVEEN Minister dr. J.C. Terlouw van economische zaken heeft fi nanciële steun toegezegd aan drie demonstratieprojecten op het gebied van energiebespa ring. Eén zo'n project is de energiebesparende sterilisa- 'tieapparatuur, die bij conser- venfabriek H. van Ruiten zonen in Roelofarendsveen staat opgesteld. De energiebesparing in de nieuwe apparatuur voor de sterilisatie van conserven be rust op het principe van bere gening in plaats van dat, zoals bij het conventionele systeem, de sterilisatie-apparatuur ge heel met water wordt gevuld. Voor deze voor Nederland- nieuwe wijze van steriliseren is aanzienlijk minder heet wa ter nodig. De energiebesparing wordt geraamd op 360.000 m3 aardgas per jaar. De investe ringskosten van deze appara tuur bedragen bijna 337.000 gulden. Het ministerie ver strekt een subsidie en een kre diet van elk 25% (84.000 gul den) van dat bedrag. De ande re demonstratieobjecten, die steun krijgen van economische zaken staan bij een aluminiu- mindustrie in Utrecht en een mengvoederindustrie in Ra- vestein. Gebroken ribben door ongeval TER AAR Een 51-jarige in-r woner van Zoetermeer liep gistermiddag bij een ongeval drie gebroken ribben op. Het ongeval gebeurde even voor één uur op de kruising Achterweg/Provinciale weg .10. De Zoetermeerse man ne- eerde het stopbord en reed in e veronderstelling voorrang 'te hebben de weg op. Een op die weg rijdende 45-jarige au tomobilist uit Amsterdam kon hem niet meer ontwijken. De inwoner van Zoetermeer liep drie gebroken ribben op TER AAR Waar anderen de schrik van hun leven krij gen, bleef kweker C.G. Fran sen de rust zelve. Dat kon hij ook, omdat hij er geen flauw benul van had, dat het in zijn tuin gevonden voorwerp een brisantbom was. Fransen stuit te op het wapentuig toen hij een bagger, afkomstig uit de Langeraarse Plassen, op zijn tuin aanbracht. Nadat hij het ding had schoongemaakt en- wat letters kon onderscheid den, besloot hij het in een tas naar het politiebureau te bren gen. Pas toen de agenten hem duidelijk maakten, wat hij ge vonden had, sloeg de schrik Jiem om het hart. LEIDSCHENDAM „Als de politie het ver keer op het Verkeers plein Leidschendam niet kan regelen, moeten de werknemers van Rijks waterstaat dat dan wel doen'? De heer K.B. van der Ham, verkeersleider van Rijkswaterstaat op het in aanbouw zijnde verkeersplein Leidschen dam, vraagt zich ai wie er in het vervolg bij stroom storingen, zoals gisteroch tend het geval was, het verkeer in goede banen moet leiden. „Ik heb te gen mijn mensen gezegd dat ze het verkeer niet moeten gaan regelen, maar het werd op een ge geven moment zo'n chaos dat een paar dit toch heb ben gedaan". Gistermorgen omstreeks zes uur viel door een storing in één van de Leidschendamse hoofdstroomkabels de elektri citeit weg. De verkeerslichten een enorme chaos tot gevolg. „Vooral de auto's die van de A12 op de A4 naar Amster dam of Ypenburg moesten, zorgden voor levensgevaarlij ke situaties, omdat zij lang zaam aan door een scherpe bocht moeten". Dat er geen ongeluk is gebeurd mag een wonder heten: „Levensge vaarlijk was het", aldus Vai der Ham. Verkeersleider K. van der Ham van Rijkswaterstaat bij de computer, die de verkeerslichten regelt. Computerkast Rijkswaterstaat hoopt in de toekomst minder afhankelijk te zijn van de stroomleveran- ties van Leidschendam. Over een aantal weken komt er een reserve computerkast die de verkeerslichten gaat regelen. Van der Ham: „Bij een stroomstoring valt de eerste kast uit en start de tweede die op een agregaat werkt". De kosten van deze noodgreep bedragen een kleine tweehon derdduizend gulden. Hoofd van het uit 50 man (het zouden er 52 moeten zijn) be staande Leidschendamse poli tiekorps, burgemeester De Vreeze: „Eind oktober hebben we al een brief aan het minis terie van verkeer en water staat gestuurd, waarin wij om een noodvoorziening voor de verkeerslichten vroegen. In het begin zijn we bij storingen wel te hulp geschoten, maar voor de chaos van gisteren in de ochtendspits hebben we het ministerie van verkeer en .waterstaat verantwoordelijk acht voor de opstoppingen. Ook de komende twee weken totdat de noodvoorziening geïnstalleerd wordt en de pro blemen tot het verleden beho ren, wil De Vreeze geen per soneel voor het verkeersplein beschikbaar stellen. „Wij wil len daarentegen wel met Rijkswaterstaat om de tafel gaan zitten om een andere op lossing te zoeken". Laat Van der Ham erkent dat de komst van de reservekast wel wat laat is. Er hadden ten slotte al ongelukken kunnen gebeuren. „De ambtelijke mo lens draaien langzaam. Op het bouwterrein van het ver keersplein zijn wij de 're- nambtenaren' want we wor den constant opgejut door de hier werkende aannemers. Waarschijnlijk is het aan moedige Rijkswaterstaat amb tenaren te danken dat er geen botsingen zijn gebeurd". Eén van de ambtenaren: „Als je daar een halve dag hebt ge staan, zie je dat zeker tachtig procent van de automobilisten onverantwoord hard rijdt. En dat terwijl ze zien dat de ver keerslichten uit zijn. Het inte resseert de meesten niets dat wij daar voor hen de boel nog een beetje proberen terege len". Rijkswaterstaat heeft gister morgen de politie nog wel om assistentie gevraagd. Een woordvoerder: „We hebben de politie 's morgens gebeld en gevraagd of ze in deze noodsituatie wilden helpen. Zij zeiden dat ze niet konden komen omdat er niet genoeg agenten waren." „Te gevaarlijk" Adjudant Schiphuis van de gemeentepolitie: „Bij ongeluk ken en rampen komen we nog wel naar het verkeers plein om het verkeer te rege len, maar bij een stroomsto ring als deze is het veel te ge vaarlijk voor de agenten om op het plein te staan. De auto's rijden erg hard door als de lichten het niet doen. Een agent op die plaatsen neerzet ten is gewoon onverant woord". Ook een agent een paar honderd meter voor het verkeersplein neerzetten die de automobilisten tot kalmte maant, vindt hij geen oplos sing: „In de praktijk hebben wij de ervaring opgedaan dat bestuurders van voertuigen niet goed reageren op aanwij zingstekens van agenten, het loopt meestal uit op ketting botsingen". Het is volgens hem wel verantwoord als het hele plein door acht agenten geregeld kan worden. „Maar ons korps kan geen acht men sen missen. Het moet maar lo pen zoals het loopt." Daaren tegen regelt de Leidschen damse politie wel het verkeer dat elke morgen op het sluisje van de Vliet vastzit. Eén van de rijkswaterstaatambtenaren, die aan de weg gestaan heeft, zei hierop bitter dat „Leid schendam over de rug van de automobilisten heen bij bin nenlandse zaken meer agen ten probeert te krijgen". ROEL DEN OUTER Foto: MILAN KONVALINKA

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7