Wat er allemaal niet gebeurt als "burgemeester Goekoop iets opent Ballades en ragtime op mini-Folk-Festival in Aniba 's Muziekkamer linalisten Edith tein-concours Verkennendmaar veelbelovend begin van een Surinaams eethuis in Leiden Rachel Roesink exposeert in 'Lotus' Co de Visser terug bij SJZ "Eh, heb je vanavond wat te doen of eh...". Laat eens wat van je wfeGIO LEIDSE COURMT VRIJDAG 5 FEBRUARI 1982 PAGINA 5 HAAG Op vrijdag februari wordt in Dili- Itia aan het Lange prhout in Den Haag de lie gehouden van het Interscholaire Muziek- jcours Edith Stein. Tot finale zijn toegelaten: gorie B (beginners) o Nieuwenhuizen Segaar fl/Martie Driessen piano- irjam Teepe fluit (Aloysius |ege), Dieuwke Klein cello r. Gymn. Sorghvliet), Mei- anum). Adina Kalff/Wive- ka Elion/Andreas Polman zangtrio (Rijnlands Lyceum Wassenaar). Categorie A (gevorderden) Mylenka Asenova viool (Sg. Boerhaave Leiden), Ynte Hoekstra blokfluit (Chr. Sg De Vlietschans Leiden), Marja Uyldert klarinet (Havo Kon. Conservatorium), Hans Sche pers hobo (Rijnlands Lyceum Wassenaar), Carla Bos harp (Chr. Lyceum Alphen a/d Rijn), Laura van Dijk fluit (Chr. Lyceum A a/d R), Da niel Baumgarten viool (Maer- lant Lyceum). Fancy Fair bij 'De Water vrienden' LISSE Voor de inrichting van het verenigingsgebouw organiseert de zwemvereniging 'De Watervrienden' zaterdag 13 februari een rommel- markt-fancy fair. Deze happening in de Hobaho-hallen is tussen tien uur 's morgens en vier uur 's middags geo pend. Men kan er van alles kopen, meedoen aan veel spelletjes en ook staat een demonstratie volksdansen op het programma. De zwemvereniging is al geruime tijd in de weer voor het nieuwe clubhuis. Vorig jaar heeft men van de gemeente het gebouw Het Baken gekregen, dat toen plaats moest maken voor de nieuwbouw van het gemeentehuis. Het gebouw staat nu vlakbij het zwembad en door de leden is al flink wat gedaan om het op te knappen en in te richten. Aan het eind van verleden jaar werd de eerste inzamelingsactie gehouden en die heeft een batig saldo opgeleverd. Het is mogelijk dat men nog oude spul letjes over heeft. Men kan die ter be schikking van de rommelmarkt stellen. Daarvoor kan contact worden opgeno men met een van de leden van de vere niging, zodat de spullen'kunnen wor den opgehaald. Gebeld kan worden naar mevrouw Bisschops, telefoon 11519, mevrouw Beijk, telefoon 16100, mevrouw Van der Wiel, telefoon 12967, mevrouw Weerman, telefoon 14682 of mevrouw Van der Zwet, telefoon 12401. Werk aan KerkbrugenWestvlietweg door aanleg fietspad LEIDSCHENDAM De werk zaamheden van de provincie bij de Kerkbrug aan de Westvlietweg zijn een onderdeel van de aanleg van een bijna vijf kilometer lang fiets pad vanaf de Hoornburg in Rijswijk tot aan de Nieuwstraat in Leid- schendam. Provinciale Waterstaat is nu bezig met versmalling van de Vliet voorbij de Kerkbrug en ver nieuwing van de beschoeiing. Ver volgens wordt aan de overzijde een stukje fietspad aangelegd waardoor vooral schoolkinderen bij de Kerk brug een minder gevaarlijke over steek krijgen. Op de Westvlietweg komt bij de Kerkbrug nog een nieu we verkeerslichteninstallatie. Volgend maand is het precies vijf jaar geleden dat de provincie een hoorzitting over de aanleg van het fietspad organiseerde. Omwonenden hadden nogal wat bezwaren omdat hun privacy in gevaar zou komen. Fietspad en voetpad komen dichter bij hun woningen. Bovendien werd gevreesd dat ook bromfietsen van het fietspad gebruik zullen gaan maken. Ook zouden woningeigena ren stukjes grond aan de provincie moeten overdragen. Het fietspad zou midden volgend jaar klaar moe ten zijn maar behalve de bekende financiële problemen bij de over heid blijkt het ook moeilijk de per ceeltjes grond langs normale weg in handen te krijgen. Het is de bedoeling langs de be staande rijbaan van 61/2 meter breed een tussenberm van ander halve meter te maken met daar naast een fietspad van maximaal drie en een voetpad van circa twee meter breed. De provincie verwacht voor de ko mende jaren niet alleen toename van gemotoriseerd verkeer op de Vlietwegen tot 10 a 12 duizend voertuigen per etmaal, maar, gezien het toenemende recreatieve fiets- verkeer, ook meer dan de tweedui zend rijwielen die nu al dagelijks van de rijbaan gebruik maken. Ook voor leerlingen naar en van Leid- schendamse en Voorburgse scholen moet op de drukke Vlietwegen" meer veiligheid geschapen worden. Doortrekking van het fietspad in de Nieuwstraat in Leidschendam, waarvan de provincie in het plan melding maakte, ligt niet in het voornemen van het betrokken ge meentebestuur. an\ rij Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. zoa ad 4 i,ien goed burgemeester rg tal niet gauw iets te veel rgitjn. Men noemt hem liet voor niks „de bur- jervader". Zeker in een lorp, en ook nog wel in iden, want dat ont- ipt elkaar niet veel. ij zal het zelf niet on- iddellijk geloven, maar k Leidens nieuwe eer man (gek hè, maar ik leb nog steeds het ge- oel, dat hij pas zeer on- igs aan zijn ambtelijke pbaan in de Sleutel- "téjtad is begonnen; ik kan 1 u4at idee maar niet van he afzetten), ook mr. pees Goekoop heeft iets kvaderends over zich. rcopat toont hij ook op een 'uf/gezellige manier aan zijn e/ntonderhorige mede-inge- orl etenen, door, bijvoor- >eeld, bij hen op bezoek "%e komen. y.j, Aanvankelijk voelde mr. lees er niets voor om bij ver- arende heel oude oudjes angs te lopen. Openingetjes wilde hij nog wel verrichten, flat is toch meestal inclusief lap. Maar die oudjes, nee. at «Toch is onze joviale voorzit- istiiIer van de gemeenteraad van •Mijn dwaalwegen teruggeko- #(nen. Top-bejaarden worden Aandaag wel degelijk door ^ethem met een bezoek vereerd en bij langlopende huwelijks verbintenissen (zo'n contract jnoet dan wel minstens 60 iar in tact zijn gebleven) ;omt de burgemeester ook 'n opwachting maken. Je afliet de echtparen dikwerf met het hulde-bordje boven 't loofd dan geheel en al op- leuren van weelde en trots, littende jubilarissen van zo ond een eeuw oud worden, mdanks het feit dat ze niet ieer zo goed ter been zijn, opeens weer kras. Het is alsof de magistraat daartoe inspi- •eert, ook al als hij zijn hoog- ichting onderstreept met een (emeentelijk presentje, 'anïawel, burgemeester Goe koop heeft ingezien dat veler levensavond veraangenaamd 'tan worden door zijn aanwe- :igheid. Verder zie je hem liet zo bijzonder vaak. Doch, locht men eens oog in oog iet mr. Cees Goekoop willen •taan, ga dan eens na welke ntoonstelling, welk bedrijf- welk bureau op wat voor schouwelijke basis ook, op ^fiet punt staat van geopend te worden. Tien tegen één, dat Cees Goekoop zich heeft we ten vrij te maken om die plechtigheid te verrichten. Zoals van de week, in „Lo tus", een petit restaurant aan de Breestraat, op 3 a, waar Egyptenaar Mimi het zout jn de pap probeert te verdienen en gastvrijheid verleent aan al dan niet nooddruftige ar tiesten die z'n muren mogen volhangen. Deze keer hangt pen- krijt- en aquarelkun stenares Rachel Roesink er met een aantal tot aankoop opwekkende werken; tegen niet al te zeer gereduceerde prijzen, immers, ook de vrije tijd is duur genoeg tegen woordig. Laat daar nu onze fotograaf opeens aanwezig zijn. Hoe's 't En hij maakte bij geplaatst „bedenkelijk" plaat je van de artieste Roesink, rfir. Cees uit Amsterdam en Mimi van Cairo. „Bedenke lijk", omdat hier duidelijk bespeurbaar is, dat ieder van het drietal zo helemaal met de eigen gedachten bezig is. Terwijl de burgemeester met een royaal gebaar door de voordeur zijn entree maakte voor de opening, rende Mimi met bleek gelaat naar de toog om daar Cees' eerste heldere pilsje met een ferme kraag te bereiden. Cees had nog niet eens wat besteld, maar Mimi was voorbereid. De avond was nog jong, en er kon van alles wat gebeuren. Eerst samen op de kiek. En wij maar gissen naar hetgeen, in alle innerlijke vrijheid, door die drie hoofden heen ging. Ik zal me aan geen in terpretatie wagen, want dan werd het donderen in de gla zen. Wel moet ik zeggen, dat Mimi het meest afwezig scheen; wellicht met z'n her sens bij de te maken omzet. Verder leek Rachel iets van plan te zijn, en Cees Goekoop wilde net, vaderlijk, gaan zeggen: „zou je dat nou wel doen, meid Of daarom trent. 't Is maar goed, dat niemand weet wie er nu ei genlijk Repelsteeltje heet. Het werd een typische prent. Dat wel. 7 febr. i.s., om 3 uurT gaan heel oniwat lui er even goed teu voor zitten. Zo rond die me,tijd moet dan in Aniba's al Muziekkamer (hoek He- jon renstraat-Witte Singel) ^gevan gastheer en cafébaas vorRené de Korte een mini- [ejjFolk-Festival beginnen, ei Alles „folk" wat de klok slaat. „En van een heel eel ^est gehalte", zo verze il kerde René me; „mis- n. I schien kun je de liefheb bers even inlichten over hetgeen hen te wachten staat". De indrukwek kende cast van deelne mers wordt geopend door, volgens De Korte,* „Reelistic", een Leids duo (Armand Passchier en Hendrik Teerlink) dat Ierse muziek uit voert. Louis van Staden is een Amsterdammer die zingt en gitaar speelt; hij brengt Nederlandsta lige luisterliedjes in de Muziekkamer ten geho re. De „Wazzaks" zijn stadgeno ten van Van Staden: Wouter Kaal en Bob Diehl, welk duo* wordt aangevuld met Joost en Alfred (ex Stainless Reel). Dit viertal produceert Ierse., volksmuziek. De volgende (Leidse) groep, Klaas Eli, daarentegen, heeft op haar repertoire bluegrass-muziek en ragtime staan. Net zo Leids maar Engels in hun balladen en shanties (kroeg- of matrozenliedjes) is het daarna optredende duo Peter ^Jrwinen Bert Haasjes. Het Leidse trio Triangel sluit de rij van speellustigen met En gelse en Nederlandse volks muziek. Wie daarna nog lust heeft om te blijven en rekep maar van yes dat het er velen zul len wezen kan getuige zijn van een originele manier van met elkaar muziek maken: een echte jam-session. Dat is zoiets als een al dan niet geïnspireerde verkeersop stopping in de jazzmuziek, waaraan iedereen kan mee doen. Maar dan wel zelf je instrument meebrengen hè; en het leuk houden. Of u het geloven wilt of niet, maar vlak naast Mimi in „Lotus", ben ik op de hoek van de Bree straat (dat is dus in Lei den, voor onze streekle- zers) tegen nog zo'n nieu we eettent opgebotst. Over Mimi en z'n al dan niet gastvrije Lotus treft men op deze pagina meer aan. Maar in dit geval gaat het om een ander specifiek gekleurd op trekje, waarbinnen het goed toeven en happen is. Ik mag nog geen naam noemen, want de voormalige rijksgenoot die „Des Indes (zo heet het hoek-restaurant, waarin een Chinese eterij was gevestigd, maar die aldaar niet voldoende open monden kon vol stoppen en dus eclipseer de) aan de gang wil brengen, is nog niet ge heel en al geoutilleerd. Papieren en zo. Kostbare investering ook. Maar het heet alvast „Des In- des"; India of Indië, heeft er van alles mee van doen. Net zoals de oude Haagse glorie van die naam. Maar dat bijt elkaar niet, want het Leidse „Des Indes" is niet voor de upper ten en bezit geen pretentie. Ik ging af op de ingekomen mededeling: „Heden is geo pend in Leiden petit restau rant (maar die dingen wor den ook steeds groter, T.P.) Des Indes. Dat is het eerste eethuis in Leiden, waar Suri naamse gerechten worden bereid". Aan de openingstij den ga ik even voorbij, maar die zijn erg redelijk, de hele week door. Wat ik maar zeg gen wou: die vriendelijke hindoestaanse meneer G., die via Suriname inderdaad uit India afkomstig is, wel, die maakt er iets groots van. De spijskaart is tot nog toe ui terst miniem, want men wil eerst de kat uit de sterk ge kruide boom kijken, alvorens voor duizenden te gaan inko pen. Men zal daarom eerst hongerig op het eethuis af dienen te komen. Er worden, ingevolge de bepalingen, nog geen alcoholische, ook geen zwak-alcoholische, dranken geserveerd. Komt nog, komt nog wel. Wees maar gedul dig; er wordt aan gewerkt. Kip op ongedesemd bed De innemende ondernemer met het ravenzwarte haar wenst gewoon eerst aan de bak te komen. Voorlopig ape ritief: een volle, siroopachtige „zuurzak" van geperste vruchten, of een Tamarinde, hemelszoet zonder zoetstof fen. Daarna ik kan het u aanbevelen, want het was werkelijk uit de kunst een róti kip met toebehoren, ge peperd (maar dat kun je naar smaak altijd zelf wel afzwak ken), verse dunne sperzie boontjes en nog meer aange naams. Dat alles op het bed van een indische „panne- koek". Ongedesemd, dacht ik. Maar kostelijk van smaak. Voor amper drie rijksdaal ders (want dat soort daalders is nog niet voormalig). Het is maar zo, dat ik ieder een een consumptief bezoek aan Des Indes kan aanbeve len. De man heeft toeloop no dig om zijn vleugels verder te kunnen uitslaan. „Suri naams" in de beste zin des woords, en dat is „eten". Als Hollander wordt men er niet gediscrimineerd, en het zijn allemaal prettige mensen die bij G. (ik hoop zijn naam eens voluit te kunnen neer schrijven, maar op het ogen blik is er nog een werkgever op wie G. zal willen terug vallen als „Des Indes" in het slib der Leidse Ganges ten- onder moet gaan, wat Visjnoe of Sjiva, of welke andere veelarmige godheid ook, ver hoede) hun honger komen stillen. Als het goed gaat, ko men we „Des Indes" en zijn G. ooit weer eens tegen in deze rubriek. Even de wind eronder, en dat nieuwe, zo veelste petit restaurant, kan aan de Leidse uitgaande en etende wereld een nieuw di mensie geven. '«ppapji' IHK» Een van Rachel Roesinks aquarellen. LEIDEN De voorkeur van Rachel Roesink gaat uit naar de aquarel-techniek. Doch in 'petit restaurant Lo tus' aan de Breestraat (zie ook in de rubriek „Langs Omwegen" op deze pagina) hangt aanmerkelijk meer (tijdelijk) aan de wand dan aquarel alleen. De kunste- nares-in-ontwikkeling en welke kunstenaar is dat eigenlijk niet? wil op die manier proberen aan te to nen, dat haar mogelijkheden nog legio zijn. - Het zijn vooral de mogelijkheden, die de kleuren in het aquarel bieden, die Rachel Roesinks favoriete techniek hebben bepaald. De door haar gekozen kleurcombinaties zijn veelal verfijnd en geraffineerd. De voorstellingen zijn altijd figuratief en vredig: molens water, bomen en het vlakke Hollandse land zijn elemen ten, die de aquarellen beheersen. „Met de kleuren in de aquarel len probeer ik voor mijzelf gevoelswaarden ik kleur uit te druk ken. Waarom schilder ik een lucht okergeel?," zegt Rachel Roe sink over haar werken. Naast aquarellen bevinden zich momenteel in 'Lotus' tekenin gen van kleur)potlood, conté, pentekeningen en litho's. Een duidelijke lijn ontbreekt, zij het, dat al de tentoongestelde wer ken figuratieve voorstellingen zijn. Roesink daarover: „Ik heb ook werk opgehangen, dat ik in opddracht heb gemaakt. Zonder die opdracht was ik er waarschijnlijk niet toegekomen. Maar het is goed geweest, dat ik met ook tot die onderwerpen gezet heb. Door de verscheidenheid wil ik duidelijk proberen te maken, welke mogelijkheden ik heb." Het overige werk bestaat uit bij voorbeeld strand- en stadsgezichten en dan weer een tekening van bladeren. Het meest opmerkelijke aan de expositie is qua opzet wellicht het 'liggend naakt'. Het lichaam ligt niet in de 'gebruikelijke' rustende positie. Het is enigszins verkrampt, waardoor de (wel licht) beoogde spanning gestalte kan krijgen. De expositie aan de Breestraat 3a is tot en met 28 februari te zien (dagelijks geopend van 10.00-22.00 uur). ZOETERWOUDE De oe fenwedstrijd die het Zoeter- woudse SJZ gisteravond speelde tegen Lugdunum ging gepaard met enkele verrassingen. In de basis-op stelling akceerde namelijk Ben van Kempen, de man die aan het einde van vorig seizoen zijn voetbalschoenen aan de wilgen hing, doch nu is terug gekomen op zijn be sluit. Naast oefenmeester Ge rard Lelieveld stond voorts Co de Visser, de man die na het vertrek van Lelieveld aan het einde van deze maand het seizoen bij SJZ zal afmaken als trainer. Bij de start van het seizoen 1980-1981 kwam Gerard Lelie veld als opvolger van Leid- schendammer De Visser aan het hoofd van seniorenselec ties. Noodgedwongen moet Le lieveld evenwel binnenkort zijn werkzaamheden bij SJZ beëindigen in verband met maatschappelijke verplichtin gen. De heer De Visser hij speelt in het vijfde elftal van de groen-witten is bereid gevonden tijdelijk het roer over te nemen en zodoende fungeerde hij gisteravond reeds als assistent. De 27-jarige verdediger Ben van Kempen vierde tegen Lugdunum totaal onverwachts zijn rentree. Sinds kort is hij weer met de training begonnen en hij zal ongetwijfeld een nuttige in breng kunnen hebben. Ook Wim Mooijman kwam tegen de Leidenaars in het veld. De veranderingen hebben blijk baar positef gewerkt. Werden de bewoners van Haasbroek zondag nog volkomen wegge speeld tegen RKAVV, nu moest Lugdunum met 2-0 het onderspit delven. Dankzij Jos van der Poel voor de thee en Theo Opdam na de pauze kwam de stand op het bord. ptt telecommunicatie Buiten ie eigen regio bel je "s avonds na zessen en in het weekend voor half geld

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5