Basisbeurs voor alle studenten Eerste prikacties tegen korting op ziektegeld President Suriname ioor militairen aan de kant gezet bedrijfs auto rai Kolenvoorraad bevat gifstoffen \y IN PLAATS VAN KINDERBIJSLAG Engeland dreigt Nederland met Europese rechter 21.50 (SoMwnt februari 1982,72e jaargang no. 22185 Uilgave Westerpers, bëhorende tot Sijthoff Pere. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers ƒ0,75. Theo Koomen in zijn tweede Holland-België-ontmoeting op Ned. I om 19.00 uur. Om 22.45 uur film „Drowning pool" met Paul Newman als detective. Op Ned. II om 18.59 uur „De Hulk" en om 20.27 uur „Show- bizquiz" met Ron Brandsteden Wolkenvelden en mogelijk wat regen. Minimumtempera tuur rond 3 graden, middag- temperatuur ongeveer 8 gra den. Matige zuidwestenwind. Zon op: 08.12, onder: 17.36. Schev. hoog water: 1.06 en 13.27, laag water: 9.04 en 21.44. t- jnsterdamse politie aat tot actie over USTERDAM De Amsterdamse litie gaat vanaf 15 februari tot ac- s over. Dit besluit is gisteravond jens het gezamenlijk overleg tus- het hoofdbestuur en het Am- lamse afdelingsbestuur van de lerlandse Politie Bond genomen, sndag was het gesprek tussen de irzitter van de politiebond, Leen der Linden, en het ministerie binnenlandse zaken voortijdig [ebroken. Het ministerie wilde :n enkele toezegging doen inzake .i extra toeslag in verband met de •rkdruk in het Amsterdamse poli- ":orps. 'na 9: Politiebond schaart achter acties Val overleefd van 2.400 meter De Amerikaanse 'Milva' Terry Bennett overleef de gisteren een „vrije val" van 2.400 meter, nadat .haar parachute niet geheel was openge gaan. Met een snelheid van ongeveer 100 kilo meter per uur raakte zij de aarde. In het zieken huis in Fort Bragg in North Carolina zit zij nu te bekomen van haar val, waarbij zij haar pols brak en haar arm uit de kom schoot. Sovjet-diplomaat uit VS gewezen WASHINGTON De militair attaché van de Sovjetambassade in Washington, generaal Vasili Sjitov, heeft eergisteren de Ver enigde Staten verlaten op ver zoek van de Amerikaanse rege ring. Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken, dat dit gisteravond meedeelde, gaf, zonder nadere precisering, als reden voor de uitwijzing op, dat de generaal activiteit had ont plooid „die onverenigbaar is met zijn status van diplomaat". Volgens het radiostation NBC werd Sjitov in het weekeinde gearresteerd „na een snelle ach tervolging door de straten van Washington". Walesa, opnieuw vader, mag gezin niet bezoeken WARSCHAU Lech Walesa, de nog steeds gevangen zittende leider van het Poolse vak verbond Solidariteit, is onlangs voor de ze vende maal vader geworden. Hij heeft echter geen toestemming gekregen zijn vrouw en kinderen te bezoeken. Henryk Jankowski, priester in Gdansk en een vriend van Wale sa, die daarop naar Warschau reisde om Wa lesa van de blijde gebeurtenis op de hoogte te stellen en hem de naam van het kind te vra gen, kreeg geen toegang tot Walesa, zo is gis teren vanuit Gdansk vernomen. Walesa en zijn vrouw zagen elkaar drie weken geleden voor het- laatst. Ook het zesde kind van de Walesa's werd geboren toen Lech niet thuis was. Dat was in het voorjaar van 1980, toen hij wegens vakbondsactiviteiten in de gevan genis zat. Boekhouding MW gestolen MAASTRICHT Vrijwel de ge- hele boekhouding van de Maa strichtse eredivisieclub MVV is gisteravond gestolen. Daarbij zat een aantal spelerscontracten, waarvan overigens duplicaten be staan. De Maastrichtse politie acht het uitgesloten, dat bestuur of spe lers iets met de zaak te maken hebben, temeer daar er geen aan wijzingen zijn dat MVV er finan cieel slecht voorstaat. Van de da ders, die een raam indrukten om in het kantoor van de club te ko men, ontbreekt elk spoor. Behalve de paperassen is ook nog een rqa- dio meegenomen. Er zijn geen ver nielingen aangericht. f - (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een basisbeurs voor alle studenten iri het hoger onderwijs, in plaats van de kin derbijslag, zal de kern vormen van het nieuwe studiefinancie ringsstelsel dat minister Van Kemenade medio dit jaar zal presenteren. Zeer waarschijnlijk zal het collegegeld volgend jaar weer worden opgetrokken. In een interview met onze krant laat minister Van Kemenade ons desge vraagd weten dat het nieuwe stelsel voor studiefinanciering voor een groot deel overeenkomt met het voorstel dat hij in '74 tijdens het kabinet-Den Uyl samen met de toenmalige staats secretaris Klein indiende. De basisbeurs zal bestaan uit een di recte uitkering aan de student en ver vangt de kinderbijslag, die nu aan de ouders wordt uitgekeerd. Studenten met minder draagkrachtige ouders krijgen, afhankelijk van de hoogte van het ouderlijk inkomen, een extra toelage. Zeer waarschijnlijk zal ook het renteloos voorschot geheel wor den afgeschaft. Studenten die denken niet voldoende te hebben aan de basisbeurs of die i niet aangewezen willen zijn op finan- ciële steun van de ouders, kunnen wel tot een bepaald maximum een rente- dragende lening krijgen. Het bedrag van de basisbeurs zal, uit- In gaande van de berekeningen van het eerste studiefinancieringsplan, nu on geveer uitkomen op 4500 gulden per jaar. Die berekening is gebaseerd op het bedrag dat de ouders ontvangen aan kinderbijslag voor een uitwonend, studerend kind. ïïepend conflict over politieke toekomst w- v IARAMARIBO De Suri- aamse president Henk Chin i Sen is door de militairen an de kant gezet. Officieel 1 eet het dat hij op verzoek an het militair gezag is afge- I reden. De leider van dat ga ag, opperbevelhebber luite- ant-kolonel Desi Bouterse, jeeft voor de Surinaamse tele- isie verklaard dat binnen de egering zulke grote menings verschillen over de poltieke bekomst van Suriname be tonden, dat verder regeren «mogelijk was. let het aftreden van Chin A Sen lijkt een eind te zijn geko men aan de al maanden sle pende controverse tussen de militairen en president Chin A Sen over de politieke toekomst van Suriname. De geschillen hadden vooral betrekking op de manier waarop de president zou moeten worden gekozen en de rol van de militairen. Chin A Sen was voorstander van een rechtstreeks gekozen president en eiste snel' een nieuwe grondwet. De militai ren willen een grote invloed houden op het landsbestuur en zijn van mening dat de proble men in Suriname ook zonder een grondwet kunnen worden aangepakt. Volgens een verklaring van luitenant-kolonel Bouterse heeft het militair gezag nu de leiding in het land. Hij liet de Surinaamse bevolking weten: „Wij, het militair gezag, geven u de verzekering dat wij alles vast in handen hebben. Er is geen reden voor ongerustheid en paniek. Elke revolutie gaat gepaard met schokken, zo ook de onze". Hij riep de Surina- mers op te leren uit „de erva ringen van de revolutie". De vannacht afgetreden Suri naamse president Chin A Sen. Johan Cruyffgeeftlesin voetbal op TROS-tv HILVERSUM - TROS-tv is rie, waarin voetballessen partijen tot overeenstem- momenteel in onderhande- worden gegeven. Johan zelf ming komen, dan verschijnt ling met Johan Cruyff over treedt hierin op als leer- deze serie het komende sei- de aanmaak van een tv-se- meester. Mochten beide zoen op het scherm. Ongeveer duizend van de drieduizend werknemers van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) hielden gisteren even na het middaguur een demonstratieve mars tegen de ziektewetplan nen van de regering. FNV WUST TUSSENVOORSTEL PVDA NU AL AF UTRECHT De industrie bond FNV heeft gisteren in een groot aantal bedrijven in het hele land protestacties op touw gezet tegen de voorgeno men korting op het ziektegeld. In de meeste gevallen ging het om werkonderbrekingen van een tot twee uur rond de mid dagpauze. De werkonderbrekingen giste ren, waarbij in totaal enige duizenden werknemers bij be trokken zijn geweest, vonden in het hele land plaats, onder meer bij Philips, Daf, Unile ver, Gazelle, Esthel, Verolme Stork-werkspoor en Martinair. Bestuurder Jan Schermer van de industriebond zei gister middag dat vandaag en vol gende week, - iedere dag bij andere bedrijven - acties tegen de ziektewetplannen zulen plaatsvinden. De FNV zal ook een tussen voorstel waar de PvdA mo menteel aan werkt teneinde de vakbonden in de zieken geldkwestie tegemoet te ko men, niet aanvaarden. Aldus de Vakbondskrant van deze week. Volgens het PvdA-com- promis zou de door minister Den Uyl voorgestelde korting op de ziekengelduitkering niet helemaal moeten doorgaan. Het schrappen in de boven wettelijke uitkering tot 100 procent zou achterwege moe ten blijven, maar over de uit kering bij ziekte zou wel pre mie moeten worden betaald. Bovendien zouden de werkne mers een groter deel van de totale premie voor hun reke ning moeten nemen omdat het compromis blijkens de Vak bondskrant geen 1,4 miljard gulden oplevert (zoals de be doeling is), maar 450 miljoen gulden minder. Oud-FNV-me- dewerkster Elske ter Veld die het plan heeft uitgewerkt, be seft best dat ook haar plan voor de vakbeweging niet ac ceptabel is. Bovendien zou de PvdA-fractie de ziekengeldo peratie pas willen behandelen als er een goed banenplan van Den Uyl op tafel ligt, aldus de Vakbondskrant. GASPRUS TUINDERS LONDEN De Britse minis ter van Landbouw, Peter Wal ker, heeft gisteren gedreigd de Nederlandse staat voor het Eu ropese Hof van Justitie te brengen naar aanleiding van het voordeel, dt de Nederland se tuinders zouden genieten door subsidies op brandstof. Hij gaf Nederland de tijd tot 15 februari om met voorstellen te komen. Hij zei dit in antwoord op een. vraag van het conservatieve parlementslid Michael Lat ham, die klaagde, dat nog steeds geen vooruitgang was geboekt in de voor de Britten nadelige situatie. Walker zei er „redelijk optimistisch" over te zijn, dat de Nederlanders met voorstellen zouden komen. Veendam laat Poolse kinderen met vakantie gaan VEENDAM Het actiecomité Hulp aan Polen in Veendam wil 600 Poolse kinderen in hun eigen land op vakantie la ten gaan. De kinderen zullen door de kerk in Polen geselec teerd worden uit arme, kin derrijke gezinnen, waarvan soms of de vader of de moeder gevangen zit De Poolse kerk heeft enthousiast gereageerd op de plannen, die weinig transportkosten en geen taal problemen meebrengen. „Het zou voor Poolse kinderen erg verwarrend zijn om een paar weken in een land te zijn waar alles in overvloed is. De kin deren worden hier volgestopt, krijgen spullen mee en, terug gekomen in Polen, kunnen ze het moeilijk krijgen met de schrille tegenstelling", aldus woordvoerder Van Huiten van het nationale comité Hulp aan Polen, dat het plah van harte steunt. Bovendien zou het de vraag zijn of kinderen van ge detineerde vakbondsmensen de kans zouden krijgen voor een vakantie naar Nederland te gaan. Voor half miljoen aan schilderijen in Voorburg gestolen iTOORBURG Bij een inbraak in de woning van een arts de Voorburgse Groen van Prinstererlaan zijn gistennid- j vier schilderijen van Hollandse meesters ter waarde van jen half miljoen gulden gestolen. De inbrekers kwamen tus- len één en vijf uur toen niemand thuis was binnen na pet inslaan van een glas-in-loodraam van de tuindeur. Eén fan de schilderijen is gemaakt door de H.J. Weissenbruch, Jen schilder uit de „Haagse School". Indonesisch Restaurant Iedere maandag OPEN BUFFET d.w.z. onbeperkt eten van ons lopend buffet voor slechts Ieder weekend live music Mogen we zeggen tot vanavond. ADVERTENTIE 4tlml31ebrnari Voordelige Trein-Tóegang-biljetten bij NS-stations Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 uur en 19.00 uur nummer 071 - 122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. BESLAG GELEGD IN MAASTRICHT MAASTRICHT De officier van justitie in Maastricht, mr. J. Huurman-Van Asten, heeft beslag laten leggen op de kolenvoorraden van het fail liete kolenmengbedrijf Bea- trixhaven in Maastricht. Het vermoeden bestaat dat die ko len (130.000 ton) giftige stoffen bevatten. Beatrixhaven heeft van tweehondei kolen bij de ENCI, omdat die kolen mogelijk ook afkomstig zijn van Beatrixhaven. Of er inderdaad sprake is van giftige stoffen, die bij verbranding ,van de kolen schadelijk kun nen zijn voor de gezondheid, moet nog blijken uit een on derzoek door TNO. Proeven met enkele monsters hebben intussen uitgewezen dat in de opgeslagen brandstofvoorra den van Beatrixhaven, schade lijke stoffen voorkomen. Beatrixhaven werd vorig jaar failliet verklaard met een schuld van ruim vijftig mil- in ontvangst genomen, terwijl het niet beschikte over de ver eiste vergunning. Om die re den loopt tegen de directeur van het failliete bedrijf een strafvervolging. WIJK GOUDERAK OP GIF GEBOUWD GOUDERAK In een inham van de Hollandse IJssel, dicht bij het 28000 inwoners tellende plaatse Gouderak, blijken tus sen 1956 en 1960 illegaal zwaar giftige, mogelijk kankerver wekkende afvalstoffen van de chemische industrie te zijn ge stort Op de stortplaats is een woonwijk met ongeveer tach tig eengezinswoningen gebouwd, nadat het afval met een laag klei was bedekt „Er ligt daar 100 keer meer gif dan in heel Lekkerkerk-West heeft gezeten", aldus een woordvoerder van Milieude fensie. Volgens de gemeente is het drinkwater niet verontrei nigd. „Reden tot paniek is vol komen misplaatst". Af iljO0IlSte AMSTERDAM Begin maart komt bij J Elsevier het miljoenste boek van Toon t k Hermans uit De populaire theaterman DoeK neemt daarmee een plaats in onder de meest gelezen schrijvers van ons land. lOOn Eind 1978 verscheen bij Elsevier zijn eerste paperback 'Liggend in het gras', Hermans daf >n recordtijd een oplage van meer Hermans dan 300.000 behaalde.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1