Ruigrok Katwijk overleeft Ogem Bankgebouw met bovenwoningen aan Zoeterwoudse Nassaulaan MAB krijgt bouwopdracht gemeentekantoor Wassenaar Tevredenheid over bezoek openluchtbad Ik ben te agressief om gewoon raadslid te zijn LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 FEBRUARI 1982 PAGINA 7 )oievaar in roorschoten lORSCHOTEN De ooievaar ift deze week weer zijn nest In t reigersbos langs de Veurseweg igezocht. volgens kenners heeft i ooievaar een vroege start ge- v aakt vanuit zijn winterverblijf in gk iord-Afrika. Zoals de laatste ja- W li gebruikelijk is, komt ma oole- Jk ar ongeveer drie weken na pa, ■k a's kwartiermaker fungeert, jaar geleden kwam voor het een ooievaar naar Voorscho- Het broedsel liep op niets uit. volgende jaar zorgde het paar drie nakomelingen. Vorig jaar pa en ma ooievaar vroegtijdig rokken. In het nest bleven drie de jongen achter. Bontjassen gestolen ALPHGN AAN DEN RIJN Inbrekers hebben in de nacht van dinsdag op woensdag dertig bontjassen gestolen. De daders zijn aan de achterkant een mode huis aan de Hoofd straat binnengeko men door een ruit te .vernielen. Binnen Werden alleen de [bontjassen wegge haald. De totale waarde van de jassen wordt geschat op >144.000 gulden. Hersenletsel na val van fiets LEIDSCHENDAM Een 57-jarige inwoonster van Leidschendam is gis teren met ernstig hersen letsel in het ziekenhuis Westeinde in Den Haag opgenomen. De vrouw raakte gewond toen zij' op de Graaf W. de Rijke laan met haar fiets viel en met haar hoofd op de stoeprand terecht kwam. De val is vermoedelijk veroorzaakt doordat zij met haar been tegen een pak wasmiddel, dat aan het stuur hing, aan kwam. WASSENAAR MAB- bouwbedrijf in Den Haag krijgt toch de bouwopdracht voor het nieuwe gemeente kantoor van Wassenaar. Dit heeft het college van B en W deze week besloten, nadat de EEG-aanbestedingsprocedure voor de bouw van het ge meentekantoor aan de Johan de Wittstraat was afgerond. Hierbij bleek MAB bouwbe drijf de laagste inschrijver te zijn. Zoals bekend, besloot de gemeenterraad in een extra vergadering op 5 oktober vo rig jaar, de bouw van het kantoor alsnog aan te beste den, overeenkomstig de EEG- richtlijnen. Dit raadsbesluit; kwam tot stand nadat eerder Gedeputeerde Staten (GS) goedkeuring hadden onthou den aan het op 30 maart 1981 door de raad beschikbaar ge stelde krediet voor de bouw van het nieuwe kantoor. De thans afgeronde aanbeste ding heeft vijftien gegadig den opgeleverd. Daaronder bevonden zich twee Duitse bedrijven en een Belgisch be drijf. Drie bedrijven zijn ver volgens uitgenodigd, om op de bouw,van het nieuwe kan toor in te schrijven. Hiervan bleek de MAB de laagste te zijn. Het bedrag waarvoor de bouw van het gemeentekan toor wordt gerealiseerd, zal binnen het reeds door de raad goedgekeurde krediet van 10.082.250 gulden blijven. Het slaan van de eerste paal op het terrein aan de Johan de Wittstraat kan vermoedelijk op 1 maart plaatsvinden. Het gebouw wordt in juni 1983 ge bruiksklaar opgeleverd. pinleg volks- ïinen rijfelachtig ETERWOUDE Het ijfelachtig of op de strook •ond die te zijner tijd ontstaat «sen de spoorlijn Leiden-Al jen en Rijksweg 11 volkstui *n zullen worden aangelegd. }t milieu-overwegingen ^rkeersoverlast en uitlaatgas- n en de aanwezigheid van jdingen in de betreffende fook maken deze niet ideaal lor de volkstuinders, zo is de """""ènswijze van het Zoeter- pudse gemeentebestuur, anavond komt deze materie n de orde in de raadscom- jssie openbare werken bij de 4handeling vap het ontwerp- (stemmingsplan Rijksweg 11. tjkomend feit is de zienswijze |n de provinciale overheid p in "de strook tussen de oorlijn en de rijksweg in der geval tussen de Meerbur- jrwetering en de Burgemees- r Smeetsweg een fietspad [1 aanleggen. Het is inmid- ils vaststaand dat Rijkswa-, rstaat langs de rijksweg (aan i noordzijde) een groenvoor- tning wenst aan te brengen. 6t zou overigens, zo is het rdeel van het Zoeterwoudse meentebestuur, niet direkt bezwaren behoeven te stui ft indien dit fietspad zich ge- leltelijk in die groenstrook u bevinden. De studies om- »nt het fiets-tracé vanaf de irgemeester Smeetsweg in i richting van de gemeente izerswoude zijn nog niet zo- nig afgerond dat thans reeds jor de provincie een keuze in worden gemaakt voor een lord- of zuidligging ten op- ihte van de nieuw aan te {gen rijksweg 11. gemeenteraad B 'oorschoten rist van [olfplannen af OORSCHOTEN Het porschotense college van en W heeft de beschul- gingen van de heer J. jsser, fractievoorzitter in de PvdA naar aanlei- hg van het geven van delijke faciliteiten voor i golfsport van de hand wezen. als bekend is de gemeente n plan het tracé van rijks- Ig 11 enige tijd in gebruik te pen aan de Stichting Open er Golf Den Haag en Om- feken om er een oefengolf- rein aan te leggen. Ook ee ongebruikte velden in jrtpark Adegeest zullen larschijnlijk tijdelijk aan de fhting ter beschikking wor- ii gesteld. i heer Visser suggereerde in »gen aan het college dat de ineenteraad de plannen uit knten moest vernemen. Vol- is het college was de raads- Bmissie sport en recreatie,' flrin drie raadsleden zitting bben van het begin af be kken bij de onderhandelin- I met de Stichting Golf- |rt. Via de commissie en fder via antwoorden op be- jtingsvragen en gepubliceer- i besluitenlijsten is in de bting van de gemeenteraad poende informatie gegeven, niddels is na een positief Pies van de commissie sport recreatie besloten tot ver- Éover te gaan onder be- voorwaarden, is het college is er geen i van de reorganisatie li sportpark Adegeest, als folg van de golfplannen en splitsing van Randstad Mt. Alle accommodaties in. pgeest hebben hun eigen Icifieke bestemming, die It zal worden gewijzigd. Pr de plannen worden geen Ids gedane investeringen fnietigd. Het vermoeden het PvdA-raadslid dat de ïloitatielasten zullen stijgen volgens het college onge- jnd. Er is juist sprake van ra inkomsten uit het ge lik van accommodaties. KATWIJK tiet Kat- wijkse bedrijf Ruigrok In dustrie aan de Valken- burgseweg heeft Ogem overleefd. Gistermiddag werd bekend dat het be drijf ontsnapt is aan de Sterfhuis b.v., de ten dode opgeschreven poot van het failliete Ogemconcern. Oprichter C.A. Ruigrok en zijn broers, J.W.A. Rui grok en A.J.A. Ruigrok, hebben na een week on derhandelen Ruigrok In dustrie overgenomen van* Ogem. Dit is het eerste bedrijf van het Ogem Sterfhuis b.v., dat aan een failissement ontsnapt. De activiteiten in Katwijk worden onder de namen Car Industrie en Car Trading b.v. voortgezet. Door de overname is heer Ruigrok de werkgele genheid van nagenoeg op peil gebleven. Twee of drie van de 55 werknemers zullen ontsla gen worden, maar dat was al bekend voordat de perikelen bij Ogem bekend werden. In Katwijk blijft Car Industrie, zoals het voor de overname in 1969 door Ogem ook aal heet te, stalen meubelen maken voor grote projecten en instel lingen. Car Trading koopt meubilair in bij meubelfabri kanten en levert dat door aan bedrijven, die helemaal door Car moeten worden ingericht. Onder de werknemers heerst een opgeluchte sfeer en gister middag werd na het goede nieuws de vlag uitgehangen. Ook wat betreft de orders ziet het er voor Car positief uit. Voor deze maand is de order portefeuille helemaal vol en uit contacten met vertegen woordigers is gebleken dat er nieuwe opdrachten zijn,te ver wachten. Er zijn al vergevor derde besprekingen over op drachten voor de marine en het Haagse Congresgebouw. Men streeft ernaar dit jaar in Katwijk een omzet van 8,5 miljoen gulden te halen. Als dat lukt, ziet de toekomst voor Car er zonnig uit. In Katwijk blijft de heer Goe- mans directeur verbonden. Voor de versterking van de di rectie zal worden gezorgd, om dat de heer Goemans maar een bepaald deel van zijn tijd bij Car Industrie werkt, de rest van de tijd brengt hij door bij het Waddinxveense Van Schaik Berghuis, dat samen met Ruigrok de Interieurgroep 3 binnen de industrietak van Ogem vormde. Ook bij dit be drijf probeert men de werk gelegenheid te behouden en gedacht wordt aan overname van het bedrijf door het perso neel. De overname van Ruigrok was binnen een week rond, nadat de heer C.A. Ruigrok Ogem om de tafel dwong. Hij kon het niet verkroppen dat zijn ex-bedrijf ten onder ging toen Ogem vorige week de op heffing van bepaalde bedrij ven aankondigde. Hij richtte het bedrijf op en was daarvan eigenaar tot de overname door Ogem. Later trok hij zich hele maal terug. De uitblijvende uitbreiding van het bedrijf door het Ogembeleid bezorg den hem een slechte gezond heid. Een half jaar geleden al werd hij door de vakbonden gewaarschuwd dat zijn oude bedrijf gevaar liep. Nu zijn er al drukke plannen voor verbe tering van Car. Binnen drie maanden wordt de showroom over twee verdiepingen geheel verbouwd. Eerste paal bouwproject Oude Wetering „Hij zit er geheld In" zei burgemeester drs. P. J. Bolten gistermiddag toen hij de eerste paal had geslagen van een projekt van 70 woningen nabij de Watergang In Oude Wetering. Er was grote belangstelling voor de start van dit nieuwe wonlngbouw- projekt In bestemmingsplan „De Gogh Noord I". Zoals bekend gaat het In bestemmingsplan „De Gogh Noord I" om 38 premie- koopwoningen, waarvan 33 in de A-sektor en 5 In de B-sektor(deze laatste zijn nog niet verkocht), voorts 26 woning wetwoningen en 6 Van Dam eenheden. De woningwet woningen worden gebouwd In opdracht van woning bouwvereniging „Alkemade". De overige huizen worden In opdracht van de gemeente gebouwd. ZOETERWOUDE De raadscommissie voor de finan ciën in Zoeterwoude bij af wezigheid van wethouder W.' Maan voorgezeten door zijn collega A.R. van der Heijden was gisteravond nogal ver heugd over de bezoekcijfers van het openluchtzwembad op sportpark Haasbroek. Niet minder dan 36.534 zwemlusti- den in de zomer poorten van het Ten opzichte van 1980 is dat een stijging van bijna 2.000 be zoekers. In procenten uitge drukt is dat 51/2% en dat. steekt erg gunstig af bij buur gemeenten als Leiden (daling van 0,7%) en Hazerswoude (da ling van 9,5%). De introduktie van de zgn. persoonlijke abon nement ad ƒ25 is een groot succes geworden want niet minder dan 1308 mensen maakten van deze aanbieding gebruik. Daar stond evenwel tegenover dat het aantal gezin sabonnementen in 1981 terug liep van 168 in 1980 naar 29. Positieve reakties heeft het ge meentebestuur onvangen over de sport- en spelattributen op de speelweide zoals een bas- ketbalpaal en tafeltennistafel. Het invoeren van de zoge naamde trimuren is geen suc ces geweest, reden om dit ex periment de komende zomer niet te herhalen. Als de ge meenteraad zich aan het voor stel van B en W zal konforme- ren gaat het persoonlijk abon nement 27,50 worden, een gezinskaart ƒ135 (in de voor verkoop van 13 april tot 24 april ƒ115). Een enkel bad gaat voor de jeugd t/m 15 jaar ƒ2,25 kosten terwijl personen van 16 iaar en ouder één gul den méér moeten neertellen om verfrissing te kunnen zoe ken. was best leuk." SCHEIDENDE WETHOUDER VERDIER: LEIDERDORP „De combinatie van mijn functie bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (plaatsvervan gend hoofd van de afdeling lichamelijke opvoeding, sport en recreatie) en die van wethouder in Leiderdorp geeft een zodanige geestelijke en fysieke druk dat dit op den duur een te zware belasting vormt. Mijn gezin heb ik daardoor te kort gedaan. Dat kun je een tijdje doen maar niet voor lang", aldus CDA-wethouder H. J. Verdier (onderwijs en bestuurszaken) in een toelichting op zijn komende aftre den. Verdier heeft ook besloten een streep onder zijn politieke carrière te zetten. Hij is niet ingegaan op een verzoek van het CDA-afdelingsbestuur om zich als raadslid beschikbaar te stellen voor de komende raadsperiode. „Daarvoor ben ik een te agressief- raadslid. Ik heb het al vier jaar gedaan (van 1974-1978 red.) en ik weet dat ik moeilijk mijn mond kan houden. Maar nu ik aan de andere kant van de tafél heb gezeten weet ik hoe moeilijk een college het soms heeft om tot een goed voorstel te komen. Als raadslid zou ik het niet meer kunnen opbrengen het college kritisch te volgen, wat toch de eigenlijke taak van een raadslid is", zegt Verdier. In 1974 is Verdier als jong KVP-lid in de Lei- derdorpse raad gekomen. Met genoegen kijkt hij op deze eerste raadsperiode terug. Hij geeft ook toe zich in die tijd vaak aan „wethoudertje pesten" bezondigd te hebben. „Het tegen elkaar opzetten van de wethouders Drenth (PvdA) en Tichler (VVD) vond ik als onderdeel van het politieke épel best aardig", bekent hij nu. Van de kwaliteiten van de toenmalige raad geeft Verdier hoog op. Hij is van mening dat de huidige raad niet slecht is maar in kwaliteit het af moet leggen tegen de vorige raad. „Het college is wel eens verweten dat het een te grote saamhorigheid heeft, maar dat komt ook door de raad. Het college maakt gebruik van - de ruimte die de raad geeft. De vorige raad gaf veel min- der die ruimte", zo typeert Verdier de verhouding tussen college en raad. Onderwijs Wethouder Verdier vertrekt op een moment dat er steeds minder geld beschikbaar is waardoor ook op onderwijs moet worden bezuinigd. De voorgenomen bezuinigingen op met name het vakonderwijs en het zwemonderwijs zijn in onderwijskringen hard aangekomen. Toch vind Verdier de kritiek die op hem is uitgeoefend niet terecht. „Ik heb het onderwijsveld betrokken bij alle ellende die te wachten stond", zo tracht hij de botsinkjes tussen hem en de school besturen en de schoolraad voor het openbaar onderwijs weg te poetsen. Hij is er zich wel van bewust dat het niet mogelijk is nog verder op onderwijskundig gebied te bezui nigen zonder de kwaliteit van het onderwijs aan te tasten. Verdier vindt dat er een aantal voorzieningen in het dorp zijn die we best eens ter discussie mogen stellen. Ik vrees met name dat het niet is vol te houden dat een aantal maatschappelijke instellingen blijvend wordt gesubsi dieerd. Ook de sport zal het met minder moeten doen", al dus Verdier. Om de kosten voor buitensporten te drukken zou naar zijn mening het beheer en het onderhoud van de velden door de verenigingen zelf gedaan moeten worden. Terugblikkend op zijn wethoudersperiode ziet Verdier als belangrijkste dingen die tot stand zijn gebracht het Turkse onderwijsproject „van groot belang voor de toekomst van de buitenlandse werknemers", de verbeterde onderwijssi tuatie bij de Koningin Julianaschool „prettig aan mee te hebben mogen werken", de nieuwe Algemene Politie Ver ordening „na 13 jaar babbelen", de openbaarheid van be stuur „ook voor collegebesluiten" en de totstandkoming van een personeelsraad „uniek in Nederland". Adoptiegiraf Van Agt plotseling overleden WASSENAAR De door premier Van Agt op 13 mei van het vorig jaar geadop teerde baby-giraffe „Verre kijker" is, naar eerst nu be kend is geworden, op 10 ja nuari in het Dierenpark Wassenaar overleden. Tij dens zijn dagelijks uurtje in de frisse buitenlucht kreeg „Verrekijker" plotseling een shock, waarna hij op de kou de grond ging liggen. Hier door is hij vermoedelijk door de kou bevangen. Directeur J. Louwman heeft de heer Van Agt inmiddels op de hoogte gesteld van het over lijden van zijn „adoptie kind". Toen de oppassers „Verrekij ker" op de grond zagen liggen, hebben ze hem snel naar de warme stal gedragen. Hier probeerden zij het dier weer bij zijn positieven te brengen door het warm te wrijven. Even leek het erop, dat dit uit werking had, maar ondanks alle inspanningen overleed de giraf nog dezelfde avond. „Verrekijker" was als een van de weinige dieren in het Die renpark voor 10.000 gulden verzekerd bij een assurantie kantoor "in Oirschot. Het be drijf, dat ook „De Verrekij ker" heet, had destijds in de krant vernomen van de adop tie en vervolgens een verzeke ring voor één jaar aangeboden. Voor de uitkering van de ver zekering gaat het dierenpark nu vier flamingo's en een jachtluipaard aankopen van een dierentuin in Oost-Duits- land. Het was echter aanvan kelijk de bedoeling dat „Ver-, rekijker" eind dit jaar voor deze dieren geruild zou wor den. Uitwisseling van jonge dieren tussen verschillende diergaarden is heel gebruike lijk om inteelt te voorkomen. Mogelijk kan Dierenpark Was senaar in het vooijaar toch weer een baby-giraffe verwel komen. De ouders van Verre kijker voelen zich namelijk uitstekend thuis in de dieren tuin, waardoor de kansen op een jonge telg ruimschoots aanwezig zijn. Bezuinigingen in onderwijs Alkemade ALKEMADE Het bedrag per leerling van het lager on derwijs voor dit jaar werd gis teravond tijdens een vergade ring van de raadscommissie onderwijs voorlopig vastge steld op 416,50 per leerling. Dit betekent een bezuiniging van bijna 4 per leerling ten opzichte van de oorspronkelij ke begroting. Toch is hier sprake van een stijging van 13 per leerling ten opzichte van vorig jaar. Dit is voornamelijk het gevolg van eenmalige noodzakelijke herbestratingskosten van een gedeelte van het schoolplein van de Openbare Lagere School „Elckerlyc". Na aftrek van de diverse rijkssubsidies legt de Alkemadese gemeente kas dit jaar 74.000 toe op het openbaar lager onderwijs in de gemeente. Als gevolg van overheidsbe zuinigingen is het zeer waar schijnlijk dat in de toekomst het aantal wekelijkse uren va konderwijs van anderhalf naar één klokuur per verplichte leerkracht zal moeten worden teruggebracht Dit in navol ging van andere gemeenten. Vooralsnog adviseerde de raadscommissie onderwijs gis teravond om het aantal uren vakonderwijs te handhaven op anderhalf uur per week in 1982. Het commissielid Hom burg voorzag grote werkgele genheidsproblemen voor va kleerkrachten in de komende jaren, gezien de algemene ten dens tot bezuinigen op vakon derwijs. DETERWOUDE Het J Imeentebestuur van Zoe- L rwoude wil medewer- F nS verlenen aan een lor de plaatselijk» M30-bank te bouwen (nkgebouw met acht feine bovenwoningen op I hoek van de Nassau- an en de Pancratius- raat Tegen het plan zijn evenwel diverse bezwaren ingediend. Aan sommige bezwaren is te gemoet gekomen. Vanavond, zal de raadscommissie openba re werken en ruimtelijke or dening zich over het bouwplan buigen. Er liggen diverse overwegin gen ten grondslag aan de prin cipe-beslissing van het ge meentebestuur om medewer king te verlenen aan het plan. De strijdigheden met het gel dende bestemmingsplan zijn van geringe aard. Een van de. strijdigheden vormt het feit dat boven het bankgebouw meergezinswoningen worden opgericht, terwijl er ingevolge de bepalingen in het bestem mingsplan van óf de bouw van eengezinswoningen óf de bouw van dienstwoningen bo-% ven een detailhandelvestiging*. sprake zou mogen zijn. Voor deel is echter dat het totale bouwvolume van het bankge bouw met bovenwoningen een stuk minder is dan het bouw volume dat ter plaatse in be ginsel zou zijn toegestaan. Dit heeft weer tot gevolg dat er een extra stukje groen ontstaat en da's natuurlijk nooit weg! Tegen het voorgenomen bouwplan bestaan geen stede- bouwkundige bezwaren. Bij realisering van het bouwplan verdwijnt een van de laatste braakliggende en een rom melig aanzicht gevende ter reinen in het plan Hoge Rijn-. dijk-Oost. Van belang is tevens het feit dat met de bouw van acht kleine bovenwoningen een stukje woningnood voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens kan worden gelenigd. De bezwaren die te gen het plan zijn ingediend door o.a. bewoners van de Pancratiusstraat, Servatius- straat en Willem Alexander- straat zijn hoofdzakelijk te rug te voeren op de hoogte van het bankgebouw waardoor nadelige konsequenties voor de lichtinval ontstaan en scha duwvorming zal optreden. Op vallend is het overigens dat een aantal bewoners'van de Servatiusstraat en Nassaulaan bij burgemeester en wethou ders juist hebben aangedron gen op een snelle realisatie van het plan. Aan het bezwaar dat te dicht op de erfafschei- ding van reclamanten wordt gebouwd wordt zoveel moge lijk tegemoet gekomen. In overleg met de architect zijn wijzigingen in het plan aange bracht zodat een gevel van het bankgebouw op een afstand van vier meter komt te liggen terwijl die afstand aanvanke lijk 1.50 meter was. Die aan-- passing van het bouwplan is bereikt door het aan beide zij den op de breedste gedeelten enigszins te versmallen en het gehele bouwplan vervolgens op te schuiven. In de richting van de Pancratiusstraat

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7