Manager van Schreiner uit [raanse cel deTijd 'reene: Nice is in greep onderwereld Israël zou SAM-raket kunnen uitschakelen HP Brezjnev: YS vertragen overleg in Genève VS onderschepten Libisch vliegtuig' ILSi&tRS 19 yiTENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 FEBRUARI 1982 PAGINA Tl IJS Met zijn be- tuldiging afgelopen dag in de Sunday Ti ps dat Nice een stad is lie zich als geen andere ld in Zuid-Frankrijk in zeer machtige greep in de onderwereld be eldt" heeft de wereldbe- emde Engelse schrijver ®*faham Greene een poli- "^ke storm ontketend. cques Médecin, de ~™thtse burgemeester van ice, heeft geschokt op reene's aantijgingen ge ageerd, terwijl zijn grote rivaal, de socialist Max Gallo, die eveneens schrij ver is, daarentegen zijn in stemming niet onder stoe len of banken heeft gesto ken. De 77-jarige Greene woont al zestien jaar in een flat met uit zicht op de oude haven van Antibes, op tien kilometer af stand van Nice. Momenteel werkt hij aan een korte ver handeling dat J'Accuse gaat heten naar het beroemde boek van Emile Zola over het Drey- fusschandaal. In dit vlug schrift zal Greene, naar hij zegt, zijn beschuldigingen sta ven. In een tegenaanval beschul digde burgemeester Médecin Greene ervan alleen maar uit te zijn op een beetje publiciteit voor zijn nieuwste roman die Mr. Quixote gaat heten. Gree ne reageerde daarop met de woorden: „Mijn enige doel is om de belangen te beschermen van drie vrouwen en twee kinderen die het slachtoffer zijn van een man die wordt beschermd door een onder- wereldfiguur uit Nice. Ik ben bereid de Franse autoriteiten te helpen bij het vernietigen van deze onderwereld". Greene zei dat hij al lange tijd vergeefs had geprobeerd om de autoriteiten attent te ma ken op het feit dat de onder wereld van Nice wordt be schermd door een corrupte po litie. De reden dat hij zijn be schuldigingen nu slechts in een vlugschrift vervatte was dat hij veertig jaar geleden de wantoestanden in Nice al aan de kaak gesteld in zijn boek Brighton Rock De Gallo, die Médecin bij de komende gemeenteraadsver kiezingen van 1983 graag zou opvolgen, heèft eveneens suc ces als schrijver, zij het dat hij een heel ander soort boeken schrijft dan Greene. Zijn laat ste boek. Een Intieme Affaire, lijkt een nauwelijks verhuld beeld van Nice en zijn burge meester te schetsen. De stad komt er even slecht af als bij Greene, maar van de burge meester wordt tenminste nog gezegd dat hij zijn best doet voor de stad ondanks de gru welijke omstandigheden. Gallo zei desgevraagd dat het bela chelijk was te denken dat Greene dit deed om publiciteit te krijgen. De schrijver zelf zei dat hij niet bang was dat deze campagne gevaarlijk voor hem was. Het enige wapen dat hij ooit bij zich had, was een traangasbom tegen overval lers. WALTER SCHWARZ THE GUARDIAN MOSKOU De Russische president Leonid Brezjnev heeft de VS er gisteren van beschuldigd de besprekingen over Eurostrategische wapens in Genève te vertragen. Brezj nev uitte de beschuldiging te genover vertegenwoordigers van de Socialistische Interna tionale en zei dat de interna tionale situatie „sinds de Tweede Wereldoorlog nog nooit zo ernstig is geweest". Volgens Brezjnev zijn de Rus sen in Genève behoedzaam „vanwege de duidelijke terug houdendheid van Amerikaan se zijde om in Genève te ko men tot een aanvaardbare overeenkomst". Brezjnev wees de Amerikaanse opvatting van een nul-optie opnieuw van de hand, omdat die er volgens Brezjnev op gericht is de Sov jet-Unie te verplichten zich eenzijdig van haar rakettenar- senaal voor de middellange af stand te ontdoen". Brezjnev herhaalde dat zijn land bereid is het eens te worden over een volledig afzien door Oost en West van alle wapentypen voor de middellange afstand die zijn gericht op doelen in West-Europa. „Wij kunnen zelfs nog verder gaan en het eens worden over het ontdoen van Europa van alle nucleaire wapens, zowel die voor de middellange afstand als de tac tische (op het slagveld te ge bruiken, red.) wapens. Brezj nev zei ook dat indien het Westen niet bereid is tot z'n stap, de Sovjet-Unie het in eerste instantie eens wil wor den over een „belangrijke ver mindering aan beide zijden van middellange afstandswa pens". POEDIG TERUGVERWACHT BIJ FAMILIE IN VOORBURG yf, IHERAN LONDEN- •EN HAAG De En- Andrew Pyke I) die na zeventien inden gevangenschap- ider-enige-vorm-van- :es vorige week don- lag onverwacht door Iraanse autoriteiten is jgelaten, wordt binnen ienbare tijd in ons land acht, waar zijn Ne- landse vrouw Tilleke, uit Engeland overge- ouders en zijn loonfamilie met smart iem wachten. Pyke Ijft momenteel in de tdse ambassade in Te- •ran, van waaruit hij al n paar keer telefonisch tact met zijn familiele- in Nederland heeft iad. Volgens een rdvoerder van onze ibassade in de Iraanse ifdstad kan echter nog it geen mogelijkheid irden aangegeven wan- precies Pyke het id mag verlaten. Het di- •matiek overleg daaro- is zeer gecompliceerd, Ier meer doordat de ngen van Engelse on- lanen in Iran door worden behar- Ook over de achter inden van Pyke's ge- ngenschap verschaft in stadium van overleg ich het Britse ministerie h buitenlandse zaken in inden, noch de Zweedse ich de Nederlandse am- ssade in Teheran inlich ten- De Engelse onder- lister van buitenlandse :n, die de diplomatie- actie heeft geleid: „Het mt er in de eerste plaats aan Andrew Pyke vei- en wel uit Iran te krij- Meegedeeld is al- n dat Andrew Pyke li- imelijk en geestelijk in ide conditie verkeert, de gespannen afwach- ig van Andrew's terug- er naar Nederland wei- rt ook zijn familie elk tnmentaar. -helicopterpiloot Andrew ke, manager van Helicopter nation Service in Iran, een Chterondememing van de derlandse luchtvaartonder- fning Schreiner, werd in au- Stus 1980 op het vliegveld li Teheran met zijn Neder- vrouw gearresteerd. nil Ntei Andrew Pyke wachten is nu nog op uit reisvisum Canterbury om hem vrij te krijgen mislukten echter. Tienduizend kerstkaarten Eind vorig jaar werd in Enge land een actie voor Pyke op touw gezet, als gevolg waar van hij 10.000 kerstkaarten ontving. In de kersttijd werd Pyke bezocht door een West- duitse dominee. Zijn mooiste verrassing was evenwel het onverwachte bezoek van zijn vrouw Tilleke en zijn vader. Zij hadden van de Iraniërs visa gekregen om naar Karaj te kunnen komen. Na het be zoek verklaarden ze, dat An drew het redelijk goed maak te, maar dat hij met name oog klachten had als gevolg van het vele lezen in zijn schaars verlichte cel. Zijn favoriete be zigheid was het oplossen van kruiswoordraadsels uit de Londense Times. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse za ken in Londen zei vanmorgen nog steeds niet te weten waar om de Iraanse autoriteiten Pyke nu plotseling toch heb ben vrijgelaten, maar in diplo matieke kringen weet men te vertellen dat de oogklachten van Pyke en de voortdurende druk van de familie én de aartsbisschop van Canterbury er zeker toe hebben bijgedra gen. Na 17 maanden gevangenschap zondere enige vorm van proces staan namelijk nog steeds in het telefoonboek met het num mer dat nu van ons is. En alle maal willen ze uiteraard we ten waar mevrouw Pyke nu verblijft, maar dat weet ik echt niet". Mevrouw Bakker volgt overi gens niet pas sinds de telefoon tjes van de laatste dagen de af faire Pyke. Ze werkt namelijk op het hoofdkantoor van Schreiner in Scheveningen, maar daarover wil ze verder niets zeggen. Wel dat er in het hele bedrijf een beetje een feeststemming heerst sinds het bericht van Pyke's vrijlating binnen is. Zwijgzaam Al even zwijgzaam is drs. Nor- man Schreiner, al treedt dit directielid van de door zijn va der opgerichte luchtvaarton derneming als woordvoerder op. Hij wil niet veel meer kwijt dan dat hij „uiteraard blij is dat Andrew Pyke vrijge laten is". „Het wachten is nu nog op de uitreispapieren. We hopen dat die zo spoedig mo gelijk afkomen". Zijn com mentaar- op de beschuldiging van Iraanse zijde dat Pyke, die in de jaren zeventig jarenlang op het hoofdkantoor in Sche veningen heeft gewerkt, on- oirbaar met de financiën van de helicoptermaatschappij zou zijn omgaan: „Daar is ons niets van gebleken". Schreiner jr. volstaat verder met de verwij zing naar de summiere verkla ring die het Engelse ministerie van buitenlandse zaken bij de vrijlating van Andrew Pyke heeft uitgegeven. Verliezen Norman Schreiner wil ook niet praten over de positie van zijn dochteronderneming in Iran. „Die heeft niets met de vrijlating van Andrew Pyke te maken". Duidelijk is wel dat Schreiner sinds de val van de Sjah forse verliezen in Iran heeft geleden. Weliswaar had Schreiner's dochteronderne ming Helicopter Aviation Ser vice het alleenvertoningsrecht in Iran sinds haar Britse con current Bristow in 1979 in een klap met het grootste deel van het materiaal en personeel het land verliet, maar sinds de re volutie is het werken er niet eenvoudiger op geworden. Na de arrestatie van Pyke verlie ten alle Nederlandse werkne mers het land. Van de 45 heli copters zijn er nog maar een paar sporadisch in de lucht voor het brengen van mensen en spullen naar boorplatforms en het controleren van pijplei dingen die door woestijnen en bergpassen lopen. De Egyptische president Moebarak en zijn vrouw en presidident Reagan met vrouw poseren voor persfotografen. Tegelijkertijd deed zich een ongebruikelijk incident voor, toen een journalist van de Amerikaanse oproepmaatschappij ABC een vraag over de toestand in Midden-Amerika stelde. Nadat hij president Reagan had ge vraagd of „Cuba weer gevaarlijk wordt" kregen de cameramensen en journalisten opdracht onmiddellijk te vertrekken. KOEWEIT De Israëli sche luchtmacht is in staat de gevreesde Russische SAM-luchtdoelraket on schadelijk te maken. Dit zou gebleken zijn bij een mislukte poging van Is raël om PLO-voorzitter Arafat op 19 januari tij-, dens een vliegreis boven Libanon te ontvoeren, zo is gisteren door het dag blad Al Wattan in Koe weit gemeld. De krant beroept zich op in formatie uit de Libanese hoofdstad Beiroet en meldt verder, dat zowel de Syrische als de Russische regering ern stig geschokt is door het inci dent, waarbij Israël er voor de eerste keer in slaagde de SAM-raket op een hoogte van slechts 600 meter onschadelijk te maken. De Syrische presi. dent Assad nam binnen enkele minuten contact op met de lei ders in het Kremlin, die de Russische stafchef voor een onderzoek naar D amascus en vervolgens naar de Bekaaval- lei zonden", aldus het bericht in Al Wattan. De officiële woordvoerder van de PLO, Labadi, deed het be richt als „onzin" af. Hij voegde eraan toe dat Arafat niet op die datum naar Zuid-Jemen was gereisd, maar een dag eer der uit Damascus was vertrok ken. Libanese journalisten meldden rond 19 januari ech ter in de Bekaavallei een ra ketlancering waargenomen te hebben. PARIJS Twee jachtvlieg tuigen van de Amerikaanse luchtmacht hebben afgelopen zondag in het Griekse lucht ruim een Libisch lijnvliegtuig onderschept, dat een vlucht uitvoerde tussen Athene en tripoli. Dit heeft Radio-Tripoli in een bericht, dat .in Parijs werd opgevangen, meege deeld. De radio betitelde het incident als een daad van internationa le piraterij en terrorisme. De twee Amerikaanse toestellen waren opgestegen van een vliegdekschip, waren boven het Libische toestel gaan vlie gen en hadden het vervolgens over een afstand van ruim elf kilometer opgejaagd tot op vijftig kilometer ten zuidoos ten v£n Athene, aldus Radio-, Tripoli. Moebarak roept op tot dialoog tussen VS en Palestijnen WASHINGTON De Egypti sche president Moebarak heeft president Reagan gisteravond opgeroepen een dialoog aan te gaan met de Palestijnen. De Verenigde Staten kunnen een grote bijdrage leveren aan een vrede in het Midden-Oosten door aan tafel te gaan zitten met Israël en alle Arabische partijen, die bereid zijn te on derhandelen. aldus Moebarak tijdens een diner te zijner ere in Washington. Een Amerikaanse dialoog met de Palestijnen zou, zo zei Moe barak tijdens zijn bezoek aan de VS, „gematigdheid aanmoe digen". Toen president Reagan na het diner werd gevraagd of hij met de Palestijnen zou wil len praten, antwoordde hij: „Dat zal ervan afhangen of zij aan de voorwaarden voldoen, die wij altijd hebben gesteld. Wij zouden heel graag zien dat zij ermee akkoord gaan". Volgens een woordvoerder hebben beide staatslieden gis teren besloten om „in nauwe samenwerking met Israël" te werken aan een oplossing van de kwestie van autonomie voor de Palestijnen. Hierover bestaan tussen Israël en Egyp te een groot verschil van me ning. Vandaag zullen Reagan en Moebarak opnieuw een ontmoeting hebben. Beiden hebben beloofd zich tot het ui terste in te spannen voor een duurzame vrede in het Mid den-Oosten. Romy Schneider krijgt schadevergoeding PARIJS Een rechtbank in Parijs heeft uitgesproken, dat vijf kranten en tijdschriften de filmactrice Romy Schneider 50.000 gulden schadevergoe ding moeten betalen. De actri ce had de bladen aangeklaagd, omdat zij haar privé-sfeer naar aanleiding van de begrafenis van haar vorig jaar veronge lukte zoon David hadden aan getast De rechtbank was van mening dat het „privé- en gevoelsle ven van een individu een strikt particulier karakter heeft". Daarbij doet het er niet toe of de betrokkene in de pu blieke belangstelling staat, zo oordeelde de rechtbank. „Happy days" echtgenote mocht het ld al gauw verlaten, maar idrew bleef vast zitten in de _ruchte Evin-gevangenis in Iraanse hoofdstad. Hij werd lelijk met drie Engelse mis- j^a^jiarissen verdacht van spio- je. De geestelijken werden Shrfebrauri 1981 vrijgelaten, jjnar Pyke werd, nadat de teelingen van Khomeiny de inhuldiging van spionage iden laten vallen vast ge- uden met als motief dat hij anciële onregelmatigheden begaan in het bedrijf ervoor hij werkte. Hij werd Brgeplaatst naar een gevan- ais in Karaj, 40 kilometer iten de Iraanse hoofdstad, yaJftrhij af en toe bezoek )cht ontvangen van de Brit- consul. Pogingen van onder dfre de aartsbissehoo van Pyke werd donderdag vrijge laten, drie uur voordat de BBC in Londen op zijn verzoek een plaatje draaide om de 10.000 Britten te bedanken, die hem me Kerstmis een wenskaart hadden gestuurd. Andrew Pyke had de keuze van de plaat overgelaten aan disc-joc- key Jimmy Young. Hoewel hij niet kon weten dat Pyke die zelfde dag eindelijk weer vrij man zou zijn, pikte Young het gepaste deuntje uit: „Happy Days". In Engeland vindt men dat het wordt hoog tijd dat ge lukkiger dagen nu ook spoedig aanbreken voor nog twee an dere Britten die in Iran on schuldig in de gevangenis zit ten. Voorburg Sinds de vrijlating van An drew Pyke staat de telefoon van de familie Bakker in Voorburg roodgloeiend. De Bakkers wonen namelijk sinds een half jaar in de eengezins woning aan de Klaverweide, die tot voor anderhalf jaar ge leden werd bewoond door An drew en Tilleke Pyke. Ze heb ben ook nog steeds hetzelfde telefoonnummer. Mevrouw Bakker: „De hele internatio nale pers en natuurlijk met name de Engelse media heb ben aan de bel gehangen in de veronderstelling dat de Pykes hier noe steeds wonen. Ze In Elsevier wordt de sluiting van de afdeling Allergologie van het Academisch Zieken huis Leiden een „regelrechte ramp" voor de patiënten ge noemd, terwijl „de werkelijke reden is dat de andere specia listen de koek onder elkaar willen verdelen". Een ander artikel beschrijft hoe de hoge energiekosten onze industrie wurgen. „Helaas moeten we vaststellen, dat een belangrijk deel van de verbetering van onze internationale concurren tiepositie als gevolg van de matiging van de arbeidskosten van de laatste jaren, is wegge vloeid naar de veel hogere electriciteitsrekening die de bedrijven gepresenteerd krij gen". Een kritisch artikel ook over de slinkse wegen van CRM. „Het omroepbestel tegen alle verdrukking en logica in handhaven - dat is het streven van CRM. Het middel daartoe is: het kabelnet in eigen be heer houden, particuliere an tennes verbieden en zodoende overheidscontrole houden op de doorgifte van alle program ma's". Het omslagartikel gaat over de race met handicap die vrouwen moeten lopen om aan de top te komen. „Vrijwel alle vrouwen komen op hun weg naar de top terecht in situaties, waarin ze min of meer ge chanteerd worden met sexuele benaderingspogingen. Je staat er versteld van hoeveel ge trouwde mannen je proberen te versieren". De Haagse Post schrijft over „de loze belofte" van deeltijd arbeid. „Met arbeidstijdsver korting los je de werkloosheid wel op, maar Den Uyl durft er niet aan, want dan zal de kri tiek en de woede van feminis ten, werkgevers, werknemers en partijleden losbarsten". Het omslagartikel sluit hierop aan, want het analyseert de crisis in de sociaal-democratie. „Vooral de PvdA-top wekt, in haar moderne verschijnings vorm, woede op. Welzijnswer kers zijn het. Van die figuren, die het milieu belangrijker vinden dan werkgelegenheid. Daar geloven gewone kiezers toch niet meer in?" Een inter view voorts met de voormalige ambassadeur Robert White in El Salvador. „Als u de houding van de regering Reagan wer kelijk wilt begrijpen, moet u zich realiseren dat ze wordt gedreven door een fanatiek anticommunisme, waarin geen plaats is voor de gedachte dat er zoiets zou kunnen bestaan als een authentieke revolutie. Daarom vecht ze tegen de ver keerde mensen". Een gesprek tenslotte met de scheidende uitgever Wim Schouten. De grote kracht van Kluwer is, dat zij de individuele werk maatschappijen een grote mate van vrijheid laat. Dat is essen- tiëel voor de uitgeverij. Zodra ze het op een hoop zouden gooien, zoals bij Elsevier en de VNU gebeurt, dan worden de rampen in moeilijke tijden veel omvangrijker". In Vrij Nederland zegt een anoniem PvdA-lid over het beleid van minister Van der Louw: „Het heeft totalitaire trekjes. Hij zit te kijken of er mazen in de parlementaire de mocratie zitten, waarvan hij gebruik kan maken om sanc ties in te voeren die totnutoe helemaal niet mogen. Het is compleet Jacobse en Van Es". Aandacht ook voor de 9000 christen-vrouwen, die zich middels een kettingbrief, „ge schreven in opdracht van de Heer", verzetten tegen het emancipatiebeleid. „Waar zijn we mee bezig? Wij, die dage lijks trouw ons werk doen in ons gezin. Wat zie je in die kleine gezinnetjes? Egoïstische kindertjes. En dat 'worden schreeuwerds. U begrijpt wel wat ik bedoel: baas in eigen buik". Een gesprek ook met socialist Schello Patijn, die als 'kandidaat-burgemeester van Rotterdam uit de boot is geval len, maar lobbyist blijft voor de PvdA. „De belangstelling voor een burgemeesterschap is enorm. Daar moet je soms erg mee uitkijken. Dan krijg je een telefoontje dat die wethou der of die gedeputeerde zo ge schikt zou zijn. Dan ga ik altijd even na wat er mogelijk ach ter zit. Soms blijkt zo'n opbel ler dan zelf wethouder of ge deputeerde te willen worden. Dan wil hij die ander wegpro moveren". Aandacht tenslotte voor de kritiek op Hilversum 4. „Het is duidelijk: niet de programmamakers zijn de grootste obstakels voor een aardige muziekzender, maar de omroepverenigingen en de commissies en raden, waarin deze weer verenigd zijn". Het omslagartikel van De Tijd gaat over ondernemen in Ne derland. „De tweehonderd van Mertens? De echte economi sche macht berust maar bij en kele tientallen topmanagers. Overal waar ze elkaar ont moeten, spelen ze elkaar die macht meer toe. En zo hoort het ook, vinden zij". De pole moloog prof. Röling en poli tiek commentator mr. Hel dring discussiëren over Polen. De eerste: „Het lot van de sa- tellietlanden van de Sovjet- Unie wordt in hoge mate be paald door de graad van koude oorlog. Is die hoog, dan wordt de wurggreep strakker". De tweede: „Nou, nou, nou Tsjechoslowakije heeft zich af gespeeld in een periode van ontspanning. Sommigen den ken dat de Sovjet-Unie Polen Polen had gelaten als er door Afghanistan geen spanning was ontstaan. Ik denk dat zo'n ingreep er sowieso gekomen zou zijn, ontspanning of niet". Aandacht ook voor de in spraak die scholieren wettelijk hebben gekregen. „De Ouder vereniging gaat er vanuit, dat we alleen feesten organiseren. Ze realiseren zich nauwelijks dat we veel meer doen en wil len doen. De Oudervereniging moet er kennelijk nog aan wennen, dat niet alleen zij'wat in te brengen hebben, maar nu ook de leerlingenraad". Het blad heeft zich vanwege de strijd om zijn bestaan een nieuwe stijl aangemeten met opvallend veel kleurenfoto's. Hervormd Nederland over de crisis in de PvdA: „Ze kent geen warmte meer, geen trouw, geen onderlinge solida riteit En dat is veel ernstiger dan tien zetels verkiezingsver lies. Daar helpt ook geen nieuw realisme aan". Veel aandacht in het blad voor de Poolse paus en de religieuze factor in het Poolse verzet. Is het benarde volk van Polen overrompeld door de witte man? En heeft het zich daar mee, in een onderbewust opge komen geestdrift, vereenzel vigd, met die man die niet zou kunnen verliezen, en die niets zou kunnen overkomen?" El ders wordt beschreven hoe het werk zich, ondanks de afbrok kelende werkgelegenheid, in de alternatieve sector juist op stapelt. „Grootschaligheid met een bepaalde mate van unifor miteit, maar ook van onbewe gelijkheid, kon alleen functio neren zolang er groei in de markt zat. Als daar een grens aan komt, doet de bedrijvig heid zich eerder in kleinscha lige bedrijven voor". Gesprek ken tenslotte met twee om- roeppastores. „Het gekke is dat je mensen via de radio soms persoonlijker kunt aanspreken dan wanneer je bij ze op be zoek gaat. Wanneer je via de radio of de televisie bij de an der binnenkomt, hoeft hij zijn stemming niet te veranderen. Hij kan gewoon blijven zitten zoals hij zit, in zijn onderbroek of met zijn pyamajasje aan. Hij rent niet naar boven om zich om te kleden, omdat de domi nee op bezoek komt".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11