V^villeimnlitair^iulp El Salvador snel opvoeren Jnieke hartoperatie redt even van Westduitse jongen Vakbeweging dreigt met klacht in Genève over ziektewet Meubelfabriek OistervvijkS Het bewogen leven van Andfé Hazes Ongeduldige en agressieve mensen hebben meeste kans op hart- en vaatziekten SS, DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dinsdag 2 februari 1982,72e jaargang no. 22183 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0,75. Chemische oorlogsvoering door Rusland in Afghanistan en elders in „Televizier" op Ned. II om 22.15 uur. Chaplin- imitatie in „Carré-show" om 20.27 uur. Op Ned. I om 19.00 uur „D'r kan nog meer bij" en om 22.10 uur „Molière". Droog weer met enkele wol kenvelden. Minimumtempera tuur ongeveer min 1 graad, middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Vrij krachtige zuid oostenwind, windkracht 5. Zon op; 08.17, onder: 17.33; hoog water Schev.: 09.43, 22.26; laag w.: 05.05, 17.52. Nieuwe zegels voor erhoogde posttarieven iEN HAAG Het besluit van de sgering van begin december om 1 april de posttarieven te ver ogen, gaat in de praktijk beteke- dat het versturen van brieven n briefkaarten vijf cent duurder It Nog voor de prijsverhogin- van kracht worden zullen iervoor nieuwe postzegels Jeatrix-zegels van 0,70 0,90 en ,50) in omloop komen. brief tot twintig gram gaat 70 cent kosten, een drukwerk ;en enveloppe 60 cent, een riefkaart en een drukwerkkaart 0 cent terwijl de prijs voor een innenlands postblad wordt ver- oogd tot 55 cent. Regisseur Slem Suurhof en technicus Kees Hogestegen be kijken de schade aan de kabels op de stoep van theater De Brakke Grond „Sonja" bedreigd door brandje AMSTERDAM Het heeft gisteravond maar een haartje gescheeld of het VAR A-tele visieprogramma „Sonja op maandag," van Sonja Barend was halverwege de uitzending de mist ingegaan. Onbekende jongeren staken tijdens de uitzending vanuit theater „De Brakke Grond" in Amsterdam de kabels van 380 volt in brand, die buiten op de stoep lag. Een brand weerman van de NOS wist op het nippertje te voorkomen, dat er kortsluiting zou ont staan. Noodgedwongen rookpauze in Portugal LISSABON In Portugal moeten de rokers het nood gedwongen kalm aan doen. Als gevolg van een reeds drie weken durende gedeeltelijke staking bij het staatssigaret- tenbedrijf is de produktie tot een vijfde verminderd. De officiële invoer van 3,5 mil joen pakjes sigaretten uit Spanje betekende niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat, omdat de da gelijkse omzet in Portugal ongeveer twee miljoen pakjes bedraagt. Ook smokkelaars kunnen het grote tekort niet wegwerken. Smartegeld voor slachtoffers medicijn TOKIO De rechtbank van Tokio heeft gisteren de Japan se overheid, zes farmaceuti sche bedrijven en 14 artsen be volen bijna 32 miljoen gulden smartegeld te betalen aan pa- tienten, die als gevolg van het gebruik van het medicijn chlo- roquine oogafwijkingen heb ben gekregen. De groep van 266 aanklagers, onder wie familieleden van tien patiënten die later zijn overleden, had 184 miljoen gulden smartegeld geëist. De rechter verminderde het be drag omdat zij moedwillig toe brengen van lichamelijk letsel niet bewezen achtte. Visseizoen 29 mei open DEN HAAG Het visseizoen wordt dit jaar op 29 mei, een dag voor Pinksteren, geo pend. De desbetreffen de beschikking komt binnen enkele dagen af. Dit heeft minister De Koning (Land bouw en Visserij) gis teren in de Kamer meegedeeld. De minister zei verder niet te willen tornen aan de huidige sluiting van het visseizoen voor enkele maanden per jaar, als alternatief voor het nachtvissen. Willem Ruis bij filmen van motor gevallen ANTWERPEN - Tijdens opnamen van de Belgische film „Het beest" heeft hoofdrolspeler Willem Ruis een ernstige val met een motor gemaakt Zijn arm schoot uit de kom, hij kneusde twee ribben en bekwam op enkele plaat sen flinke schaafwonden. Hij moest naar het ziekenhuis, maar kon dit na behan deling verlaten. Het ongeluk gebeurde tijdens het wach ten op de stuntman, die niet kwam opda gen. Willem stapte toen zelf op de zware Harley Davidson en scheurde over het door regen glad geworden wegdek. Hij ging daarbij onderuit. Regisseur Paul Collet had Ruis verboden zelf de stunts uit te halen, eerder met een vliegtuig, toen een ongeluk goed afliep. De film moet in april in première. WASHINGTON De Ameri kaanse regering wil de junta in het Middenamerikaanse El Salvador in hoog tempo voor zien van extra militaire hulp ter waarde van 140 miljoen gulden. De spoedleveranties zijn bedoeld om de luchtmacht van El Salvador weer te voor zien van moderne vliegtuigen. Bij een aanval van het verzet op een luchtmachtbasis is ver leden week het grootste deel van de Salvadoraanse lucht macht vernietigd. De Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken, Thomas Enders, gaf gisteren voor een senaatscommissie na dere uitleg over de extra eco nomische en militaire hulp, die president Reagan El Salvador verleden week heeft toege zegd. Het Amerikaanse Con gres spreekt deze week ver scheidene malen over de situa tie in dat land. Enders onder schreef tegenover de senaats commissie de verklaring van Reagan, dat er in El Salvador op het terrein van de mensen rechten belangrijke vorderin gen zijn gemaakt. De hulp aan de junta verdedigde hij met het argument, dat tegen elke prijs voorkomen moet worden dat El Salvador dezelfde weg gaat als Nicaragua. Volgens Washington is dit land een Russische basis geworden op het Amerikaanse continent. De Amerikaanse regering blijkt verder de berichten uit El Sal vador over door militairen aangerichte moordpartijen on der de bevolking met een kor reltje zout te nemen. Het leger in El Salvador heeft deze ver halen eveneens van de hand gewezen en verklaard dat de slachtoffers allen guerrillastrij ders zijn. Intussen groeit in de Ameri kaanse volksvertegenwoordi ging, vooral onder de Demo craten, het verzet tegen de El Salvador-politiek van de rege ring. Deze tegenstanders zijn echter nog veel te gering in aantal om een politiek vuist te gen het Witte Huis te kunnen maken. 0NDEN Frank Wey- een jongen uit het 'estduitse Keulen die korge- den met negen ernstige hart- breken overgebracht werd de Britse hoofdstad en ilgens artsen nog maar een r te leven had, is gisteren riezen en gezond naar huis Iruggekeerd. rank Weyrauch dankt zijn ven aan een unieke en volle- |ge geslaagde operatie in de particuliere Londense Harley Street Clinic. Volgens Britse artsen zal Frank, die vandaag zijn veertiende verjaardag viert, voortaan een normaal leven kunnen leiden. Tot voor enige tijd leek het erop, dat Frank negen maal aan zijn hart zou moeten wor den geopereerd om alle gebre ken te verhelpen. Volgens de statistieken overleeft slechts twintig procent van de hartpa tiënten zoveel chirurgische in grepen. In Londen lag Frank Weyrauch maar één keer op de operatietafel. De artsen za gen kans om van bestaand weefsel zowel een nieuwe hartklep als een nieuwe hart kamer te maken. Volgens de kliniek was de operatie, die negen uur duurde, een wereld primeur. De kosten van de in greep bedragen 60.000 gulden en zijn betaald door de West duitse hartstichting. Hoewel weinig patiënten zoveel hart- gebreken hebben als Frank Weyrauch, zijn de artsen van mening dat de nieuwe opera tietechniek ook andere men sen met ernstige hartproble men kan redden. De genezen Frank Wey rauch en zijn moeder kort voordat zij uit de Londense kliniek de te rugweg naar Keulen aan vaardden. ADVERTENTIE Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100, Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstraat 3-5. Hulst: Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstraat 24. Sliedrecht: Stationsweg 5, Winkelcentrum 'De Caroussel' Utrecht: Hollantln. 28, Kanaleneil. Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oisterwijk: Heusdensebaan 65, lel, 04242-19012. Ton schade bij brand DEN HAAG Een felle brand heeft gisteravond de eerste en tweede etage van een woning aan de Ruyckhaver- staat in Den Haag volledig in de as gelegd. De schade wordt geschat op 100.000 gulden. Bij aankomst van de brandweer sloegen de vlammen al uit de voor- en achterzijde van het pand. Om de inventaris op de begane grond te beschermen dekte de brandweer deze af met plastic zeilen. Uit voor zorg werden de bewoners van de naastgelegen woningen geëvacueerd. De oorzaak van de brand is niet bekend. Brussel noemt straat naar Solidariteit BRUSSEL De burgemeester van de Brusselse gemeente Etterbeek wil de straat, waarin de Poolse ambassade ligt, omdopen in Solidariteitstraat. De straat heet nu nog Fran- kenstraat. Burgemeester Defosset (oud-minister voor PTT en Brussel se aangelegenheden) wil de straat naar Solidariteit noemen als eerbetoon aan de nu verboden vakbond in Polen. De verwachting is dat de Etterbeekse gemeenteraad het voor stel van hun burgemeester zal aanvaarden. De Poolse am bassadeur heeft nog niet op het voorstel gereageerd. Bloemen Aan wie zulten we de bloemen geven, zo vragen deze meisjes zich af. Deze foto won de eerste prijs op een internationaal Festival voor Militaire Films en Foto's in Parijs. Ook daar lijkt men de voorkeur te geven aan vredige plaatjes. WERKGEVERS OOK ONTEVREDEN (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De vakbewe ging heeft de regering ge dreigd met het indienen van een klacht bij de Internationa le Arbeids Organisatie in Ge nève, als de voorgenomen wij zigingen van de ziektewet een feit zouden worden. Zij uit dit dreigement in het ontwerp-ad- vies van de Sociaal-Economi sche Raad over de nieuwe ziektewet. Het CNV over weegt in de bedrijven actie te gaan voeren als de verlaging van het ziekengeld door de Kamer komt. Het CNV over weegt tevens in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak in het kort geding dat de centrale tegen de regering had aange spannen en yerloren. De vakbeweging in de SER wijst de voorgenomen maatre gelen volledig af. De werkge vers kunnen er beter mee le ven, maar verlangen nog wel wat correcties. Zij willen ook de mogelijkheid dat wachtda- gen voor rekening van zieke werknemers worden gebracht, dat de werknemerspremie ho ger kan worden en een mini- mum-uitkering wordt afgewe- zem Het ontwerp-advies is nu in studie bij de achterbannen. Op 12 februari zal de SER de definitieve tekst vaststellen. Ook nu weer tilt de vakbewe ging zwaar aan een ingrijpen van de regering in cao-bepa lingen waarmee bovenwettelij ke ziekengelduitkeringen (tot 100 pet van het netto-loon) worden geregeld. Dit is onaan vaardbaar, het is in strijd met het vrije en democratische recht om in onderling overleg arbeidsvoorwaarden overeen te komen, zo wordt gezegd. En al gebeurt zo'n ingreep dan slechts één maal, ook daarmee wordt teniet gedaan wat na ja renlange strijd werd verwor ven en waarvoor financiële of fers zijn gebracht. De voorge nomen ingreep op de arbeidso vereenkomsten is volgens de vakbeweging in strijd met in ternationale verdragen. De werkgevers zijn bereid, ge geven de noodzaak tot bezuini ging in de sociale voorzienin gen, het terrein waarop en de omvang waarmee bezuinigd moet worden te aanvaarden. Zij stellen in. het ontwerp-ad vies echter meteen, dat zij er niet beter van worden, eerder is het tegendeel volgens hen betalen over het ziekengeld. Pagina 9: Werkgevers: op nieuw onderhandelen André Hazes' aangrijpende levensverhaal staat deze week in een extra Story-bijlage Om te bewaren! Met ontroerende foto's uit zijn jeugd, van zijn moeder en van 'zijn' Dien, de vrouw die André gelukkig maakte. Story vertelt u hoe André als klein jochie een veijaars-^ cadeau voor zijn moeder bij elkaar zong op de Amsterdamse Albert Cuypmarkt. En hoe hij uiteindelijk één van onze meest geliefde zangers werd. Maar voordat hij dit bereikte moest de sympathieke volks-^ jongen een hard gevecht leveren m armoede, eenzaamheid heel veel verdriet t? boven te komen.. ROTTERDAM De meeste mensen met hart- en vaatziekten zijn druk, agressief en ongeduldig. Zij zijn wel in staat rustiger te leven, maar het gevaar zit 'm in het ongeduld en de agressie (bijvoorbeeld er niet tegen kunnen in een rij te moeten wach ten). Daardoor blijft dit type mensen tot de groep met een ver hoogde kans op hart- en vaatziekten behoren. Veel mensen vol gen bovendien het dringende advies van een arts om met roken te stoppen of de leefgewoonten drastisch te veranderen, vaak niet op. Dit zijn conclusies uit het eindrapport van de zogenaam de KRIS-studie (Kaunas-Rotterdam-Intervention-Study) dat gis teren in Rotterdam werd gepresenteerd. KRIS werd tien jaar geleden opgezet door de Wereldgezondheidsorganisatie en is uit gevoerd in Rotterdam en de Russische stad Kaunas. 3900 Rotter damse mannen tussen de 45 en 60 jaar werden onderzocht op verhoogde risicofactoren voor het krijgen van een hartinfarct. Men wilde onder meer nagaan welke methoden noodzakelijk zijn bij een groot bevolkingsonderzoek naar hart- en vaatziekten en hoe de deelnemers op zo'n onderzoek reageren. Zelfs bij de groep met een hoge risicofactor (hoge bloeddruk, hoog cholesterolgehalte) bleek het simpele advies met roken te stoppen nauewelijks te worden opgevolgd. Uit het onderzoek bleek verder dat de deelnemers nauwelijks „psychische schade" ondervinden aan een bevolkingsonderzoek.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1