ïoffe ïllende Bislet Sentiment overheerst Van Helden bezorgt Fransen startplaats frontaal ep Kramer sar K Assen SCHAATSOOKLOG I m FEYENOORD HOUDT AAN 'TOPPER' TEGEN AJAX PUNT OVER MAANDAG 1 FEBRUARI 1982 i .0 Yep Kramer is de Je Nederlandse deelnemer het toernooi om het eldkampioenschap schaat- dat over drie weken in As- wordt gehouden. Fries, die in Oslo allerminst oneerde, werd door Tjaart usterboer verkozen boven Sibrandy. omdat van tevo- bepaalde afspraken waren laakt over de selectiepro- ure. Gekeken werd naar de its van de derde Nederlan- in het klassement na drie anden. Kramer stond drie itsen hoger dan de debu- in de Nederlandse ploeg. Hilbert van der Duim en Schalij vertegenwoordigt mer in Assen Nederland, slechts drie rijders mag in- en. De klasseringen van de lerlanders tijdens het EK in d waren voldoende om ook jend jaar in dit toernooi vier aatsers te laten uitkomen. ESnBBHHB OSLO De Koninklijke Nederlandse Schaatsbond heeft zich hard opgesteld tegen de wijze van handelen van de sponsor. Piet Elzemulder, de PR-man van de Kaasunie. ver klaarde gisteren in Oslo, dat de mldweekse jubileumwed strijden in Utrecht en Deventer, vlak na het WK. geen door gang zullen vinden wegens gebrek aan belangstelling van de internationale topschaatsers. Elzemulder liet dat aan het dagelijks bestuur en het bondsbureau van de KNSB weten. Jan Mooy, als penningmeester van de KNSB in Oslo aan wezig, wist evenwel nergens van. Hij zei stomverbaasd te zijn over de afzetting van de sponsor. In een felle confron tatie in de wandelgangen van het Bislet-stadion zette Mooy de samenwerking van de KNSB met de sponsor zelfs op het spel. Mooy: „Als het zo moet gaan, dan moet de KNSB maar naar een andere sponsor uitkijken. Niemand, ook de sponsor niet, heeft ons op die wijze de les te lezen". Omdat de interesse van de buitenlandse toppers gering is voor de midweekse jubileumactiviteiten van de KNSB, zal de Nederlandse WK-ploeg vermoedelijk woensdag 24 fe bruari een wedstrijd rijden in Stavanger, waar ook de No ren aanwezig zijn. Als tegenprestatie komt een deel van de Noorse ploeg het weekeinde daarop naar de jubileumwed strijden in Den Haag. Bovendien heeft Kees Verkerk het plan geopperd om tijdens dat weekeinde een wedstrijd te houden tussen voormalige Nederlandse en Noorse vedet ten. Voor de Noren zijn Fred-Anton Maier, Per Willy Gut- tormsen, Dag Fornaess en Björn Tveter benaderd. Van Ne derlandse zijde is het de bedoeling dat naast Verkerk. Ard Schenk, Jan Bols en Eddy Verheyen zullen starten. OSLO Hans van Helden heeft zijn rentree in de internationale schaatswereld gevierd met de 15e plaats in het eindklassement. Daarmee bleef hij de Nederlanders Rolf Sibrandy en Yep Kramer voor. Hij mocht zich in Oslo in feite achter Van der Duim en Schalij de derde Nederlander noemen. „Dat ben ik niet. Ik ben de eerste Fransman", riep hij uit. De zonderlinge schaatsfanaat bezorgde zijn nieuwe schaatsland een tweede startbewijs bij het EK in het komende jaar. Daarmee was de Franse Friese Braban der, en ook zijn vrouw die hem gedurende de ritten coachte, erg blij. „Dit is leuk voor de schaatssport in Frankrijk, het moet daar een beetje gaan leven. Ik doe het voor mijn plezier en dat is wel eens anders geweest", stelde Van Helden. De „Fransoos" legde in de afgelopen tien dagen tweeduizend ki lometer af met de auto. Van Parijs ging hij naar een selectiewed strijd sprint in Davos, waar hij zich overigens niet kwalificerde voor het WK in Alkmaar, en daarna ging het richting Oslo. Daar aangekomen nam hij zijn intrek in een góedkoop pension om zo doende geld uit te sparen. „Dan kan ik tenminste weer een keer tanken", was zijn relaas. Van Helden verfoeide het systeem, dat in Nederland wordt ge bruikt voor de deelneming aan het WK-sprint. Volgens hem sloeg dat nergens op. „Zij selecteren net zo lang tot de beste sprinter zich niet plaatst en een all-rounder zijn plaats inneemt. Dat is volkomen belachelijk", was zijn commentaar. |LO De Nederlandse topschaatsers zijn het afgelo- weekeinde tijdens het Europees kampioenschap te !o op even pijnlijke als duidelijke wijze afgetroefd Ibr de buitenlandse concurrentie. t op een moment dat de Europese titel voor het grijpen lag, [Hilbert van der Duim niet te profiteren. Immers, dè Noorse B Amund Sjoebrend, Kay-Arne Stenshjemmet en Jan-Egil pholt, liepen in het Bislet-stadion slechts als toeschouwers En juist die drie schaatsers waren voorgaande jaren ver- oordelijk geweest voor de onbereikbaarheid van de titels. basis van de resultaten in het voorseizoen mocht worden ge- fcludeerd. dat Van der Duim en in mindere mate Frits Schalij. T meer in de weg stond een grote triomf te vieren. Het pakte ter geheel anders uit. In Rolf Falk-Larsen bleek Noorwegen ■nieuwe troef te hebben. De Zweed Tomas Gustafsson, die iweek eerder de beide Nederlanders in de landenwedstrijd TienNederland nog ruim voorrang had moeten verlenen, tien op het juiste moment een topprestatie te kunnen leve- iMet een wereldrecord op de 10.000 meter en een kampioen- epsrecord puntentotaal was hij de terechte opvolger van fcbrend. zijn klaar voor het Europese kampioenschap", stelde condi- :iner Tjaart Kloosterboer donderdag tijdens een persconfe- Riie. Dat bleek évenwei niet zo te zijn. Op de excusses na, dat tel Van der Duin als Schalij met ziekte te kampen hadden. duidelijk, dat de Nederlandse schaatsers niet klaar waren r de greep naar de macht. In de breedte moest ook worden jesteld, dat na Van der Duim en Schalij het gat alleen nog Ir groter is geworden. Yep Kramer reed een dermate zwakke ilometer, dat hij na de 1500 meter zijn trainingspak mocht aantrekken. Rolf Subrandy toonde aan internationaal nog ervaren te zijn om de prestaties op het juiste moment neer _^fetten. Niettemin kwam de Amsterdamse dubutant op de vijf- ind meter tot een persoonlijk record van 7.16,74. doffe ellende van Bislet, dat zowel zaterdag als zondag ts half gevuld was. waren desondanks wat lichtpuntjes. Van "uim won de vijfhonderd meter in de uitstekende tijd van sec. Op de tienduizend meter vocht de Nederlandse kam- voor wat hij waard was. Hij had pech in het eerste paar te :en starten tegen Henning Kaarud, waardoor de concurren- ich geheel op zijn tijd kon richten. De Fries toonde vechters- aliteit en deed het publiek verstommen toen de eindtijd geprojecteerd: 14.37,56. Het betekende een verbetering de [zijn persoonlijk record met ongeveer tien seconden. Een tw |cke vijfduizend meter maakte hem zaterdag echter op slag .loos voor de titel. de irtvarend vijf kilometerrit tegen de Noorse dubutant Falk-Larsen ging ,en er Duim voortvarend van start. Naarmate de wedstrijd vor- te verkrampte de Nederlander meer en meer. Hij moest uit- lijk een gat laten vallen met de verrassende nieuwkomer ruim acht seconden. Maar zelfs als hij op de tijd van Falk- en (7.04,58 en daarmee eerste) was geëindigd dan nog was raaie tien kilometer niet voldoende geweest voor de Europe- Itel. De ontketende Gustafsson was daar debet aan. In een lijk schitterend tweegevecht met Falk-Larsen vestigde de de schaatser uit Eskilstuna een wereldrecord op de langste ind voor allrounders: 14.23.59. Falk-Larsen mocht 6,35 se- 474len verspelen op Gustafsson. Hij verloor 0,4 sec. te veel, r hij verbeterde zijn persoonlijk record met zo'n slordige 50 4-71nde 4,7. en ander gaf aan, dat de schaatssporten feite nog in de kin- 4.7' choenen staat. Waar Eric Heiden tot twee jaar geleden voor 5 g; ogelijk gehouden prestaties leverde, is hij nu al een aantal >ds kwijtgeraakt. Telkens weer wordt de grens van het 'on- 7.1 elijke' doorbroken en de vraag is waar dat zal eindigen. Het 3(ttatiegehalte in Oslo verzwakte in het Bislet-stadion ook de ng van de Nederlanders. Van der Duim toonde aan, zonder 9.41 ei vervelende bijkomstigheden, bij de top drie te behoren. l0gTas dan ook tevreden met zijn derde plaats. „Op de 5000 Br heb ik een hoop verknald. Maar ik ben desondanks tevre- over het toernooi. Met name de 10.000 meter-rit heeft mij gedaan", verklaarde Nederlands beste allrounder. BE ROTTERDAM - Sentiment overheerste de kwaliteit in de Kuip, maar de ruim 50 duizend kijkers maalden er niet om. Zij hadden een re delijk amusante wedstrijd gezien, die in een bevredi gende score voor alle par tijen was geëindigd. Hoe wel Ajax zich met de 2-2 die uit de met zo veel his torie omgeven confrontatie tevoorschijn was gekomen ietwat tekort gedaan mocht voelen. De door Jo- han Cruijff letterlijk en fi guurlijk geleide Amster damse ploeg had op grond van meer capaciteiten het grootste deel van de nog slechts in naam als 'top per' aan te duiden Rotter dam-Amsterdambotsing kunnen dirigeren. Maar doordat Feyènoórd in An- drej Jeliazkov opnieuw ie mand in de gelederen had die wél doeltreffend te werk kon gaan konden de Rotterdammers de door de eigen aanhang luid be jubelde remise alsnog rea liseren. De historische geladenheid en de aanwezigheid van Johan Cruijff deden deze Feyenoord- Ajax uitgroeien tot de best be zochte wedstrijd van het sei zoen. maar niet tot de béste wedstrijd. Verre van dat. Toch werd Feyenoord-Ajax best een onderhoudende confrontatie. Waarvoor voornamelijk Ajax verantwoordelijk mocht wor den genoemd. Met Cruijff zelf en de jeugdige Gerald Vanen burg als smaakmakers, Dick Schoenaker en Sören Lerby als waterdragers en de vleu gelverdedigers Edo Ophof en Peter Boeve als over-actieve pionnen dwong Ajax een over wicht af maar daarmee uitein delijk toch niet de zege. Het geen de Amsterdammers zich zelf mochten aanrekenen. Zij kregen in tegenstelling tot het zwoegende Feyenoord enige plezierige mogelijkheden op treffers, maar de doelpunten vielen niet. Waarbij bleek dat Ajax de absentie van de naar de C-selectie teruggezette Ling beter kon opvangen dan de opponent de afwezigheid van de geblesseerde Pierre Ver meulen en Jupp Kaczor en de door de eigen leiding geschor ste André Stafleu. In de tang Schalij reed tot de tien kilometer een goed toernooi, maar ie. op die afstand volledig in elkaar. Na de winst op zijn favo- afstand, de 1.500 meter, die hij in de prima tijd van 1.58,05 16,6 de, nam de Weespenaar de vierde plaats in. Uiteindelijk ver- Ide hij die vierde plaats nog aan Oxholm. „Ik heb mij gefor- d. Ik had bijna niet geslapen en had last van buikloop. Daar- ton ik het gewoon niet volhouden", verklaarde pips ogende lij- et al betekende Oslo voor het Nederlandse schaatsen niet irugkeer van de gouden tijden. Tien jaar geleden was Ard nk de laatste Nederlander die zich Europees kampioen it noemen. Ook nu geen triomf voor schaatsers en trainers et-juist broodnodig hadden. Waar de Noren een nieuw ta- iaar voren schoven. Zweden een herboren Gustafsson aan i art bracht, daar kwam Oranje er bekaaid af. In Assen, over veken, zal het moeten gebeuren. Anders is 1981-82 een ver- seizoen geweest. Toch slaagde Feyenoord er in zowel aan het begin van de eerste als de tweede helft Ajax in de tang te nemen. Op basis van inzet, enthousiasme én een niet geringe portie hard heid werden de Amsterdam mers teruggedrongen. Maar de schaarse kansjes die daaruit ontstonden (Bouwens) resul teerden niet in een voor sprong. Sterker, Feyenoord raakte zijn greep al na een tiental minuten kwijt. Terwijl scheidsrechter Henk van Ette- koven slechts met zijn fluit cor rigerend optrad en de gele kaart angstvallig maar ten on rechte op zak hield begon Ajax de gang van zaken naar zijn hand te zetten. Waarbij de grotere inhoud van het vier mansmiddenveld, Kieft en 01- sen fungeerden als de twee spitsen, gaandeweg meer in vloed kreeg. Hetgeen voorals nog niet in echte treffers werd uitgedrukt, omdat, doelpunten van Schoenaker en Kieft wer den geannuleerd. Het bleek uitstel van executie. Terwijl Feyenoord, waarin Je liazkov de aandacht op zich vestigde door uiterst agressief Johan Cruijff glijdt stijlvol langs Ivan Nielsen, terwijl Karei Bouwens en Sören Lerby score verder tot de rust onaan- een doelpunt", verklaarde Jo in de spits te werken en veel vuldig storende arbeid te ver richten, manmoedig trachtte het Amsterdamse surplus aan kwaliteit te compenseren, be zorgde Vanenburg zijn ploeg tien munuten voor de pauze een voorsprong. Waarmee recht werd gedaan aan het be tere en vooral opener spel van Ajax dat zich moeiteloos- kon instellen op het veelvuldig ste riele en korte combineren van de Rotterdammers. getast bleef. han Cruijff later. „Daar blijkt Hetgeen niet helemaal gold nog een beetje het gebrek aan voor Andrej Jeliazkov. De Bul- routine van in dit geval Rijk- gaar raakte kort voor de pauze aard uit". Hetgeen de donkere Niet geliefd Onderwijl had de man voor wie toch vele duizenden toeschou wers waren gekomen, Johan Cruijff, zich bepaald niet ge liefd gemaakt. De nummer veertien wekte niet alleen bij Feyenoord enige irritatie op met zijn wat hinderlijke geba ren en bewegingen maar even zeer op de tribunes. Die lijd zaam moesten toezien dat de Rotterdammers steeds meer de onderliggende partij wer den. Slechts enkele goede red dingen van doelman Joop Hie- le, bij inzetten van Kieft en Boeve, zorgden er voor dat de tamelijk ernstig geblesseerd bij een 'botsing met Piet Schrij vers. „Ik werd door een elle boog zwaar in m'n gezicht ge raakt", vertelde Jeliazkov later. „Ik was er zelfs een paar minu- van zijn 'leider', ten door buiten bewustzijn. Gelukkig dat het kort voor de B| pauze gebeurde. Daardoor BIOGQUItSlOrtinQ kreeg ik even tijd om te her stellen". Met welke ontwikke ling Feyenoord zich buitenge woon gelukkig mocht prijzen. Want de lange Bulgaar zorgde er uiteindelijk met twee rake kopballen voor dat zijn ploeg tenminste nog een punt aan de confrontatie overhield. Twee maal verzorgde Jan van Dein- sen uit een vrije trap de inlei ding. Eerst bracht Jeliazkov, die daarvóór overigens redelijk aan banden was gelegd door Frank Rijkaard de gelijkmaker in bij 1-1, daarna 0e 2-2, nadat Wim Kieft zijn bijna traditionele goaltje had meegepakt. „Feyenoord kwam twee keer uit een dode spelsituatie aan voorstopper evenwel ontken de. „Die ballen gingen allebei over me heen, ik kon er met geen mogelijkheid bij", rea geerde Rijkaard op de kritiek Feyenoord raakte overigens zijn dirigent, Wim van Hane- gem, na de rust kwijt. De in te genstelling tot Ajax' verwach tingen niet als libero maar als linkermiddenvelder fungerende veteraan liep bij een botsing met Schrijvers een bloeduit storting onderaan de rug op en kon niet verder spelen. „Dat scheelde ons wel degelijk", meende trainer Vaclav Jezek later. „Willem speelde niet als libero, omdat zijn medespelers hem daar vaak niet goed be grijpen. Bovendien was het nuttiger hem op het midden veld te laten spelen vanwege zijn passes". Erg veel verschil maakte de absentie van de Kromme, die werd vervangen door Stanley Brard, niet. Het was uiteindelijk ook aan Hiele, die nog een serieuze doelpo ging van Vanenburg vijf minu ten voor tijd onschadelijk maakte, te danken dat Feye noord de race op 2-2 kon finis hen. „Het was een goede wed strijd", meende trainer Kurt Linder van Ajax na afloop, „die wij gezien ons aantal kansen hadden moeten winnen. Ge bleken is dat beide ploegen dé lange winterstop goed hebben doorstaan". Waarop Jezek af sloot met: „Ajax heeft meer kwaliteit dan wij. Bovendien hadden wij acht weken geen wedstrijd meer gespeeld. Dan ben ik zeer tevreden met dat ene punt". Begrijpelijk. FRANK WERKMAN scoreverloop: 34. Vanenburg 0-1; 48. Jeliazkov 1-1; 75. Kieft 1-2; 76. Jelia zkov 2-2; scheidsrechter: Van Etteko- ven; toeschouwers: 50.411. Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Niel sen, Troost, Van Hanegem (Brard); Van Til. Van Deinsen, Bouwens; Bud ding, Jeliazkov, De Leeuw (Wotte). Ajax: Schrijvers; Ophof, Jansen. Rijk aard. Boeve; Schoenaker, Vanen burg, Cruijff, Lerby; Kieft, Olsen. Scheve schaats BBBM Het schaatsseizoen is halverwege en het aan tal Nederlandse teleur stellingen is al legio. Vorig weekeinde scoorde een debutante bij het Europees kam pioenschap dames met een zevende plaats de beste vaderlandse prestatie; dit weekein de in Oslo vormden een derde en vijfde plaats de tegenvallen de balans bij de heren. Daarmee zijn de opti mistische verwachtin gen die vóór elk sei zoen kunnen worden opgetekend in de schaatswereld in één week tijd terugge bracht tot de ware pro porties: het vaderland se schaatsen in deze mondiaal zo smalle discipline behoort ook na een niet abnormale stilstand die volgde op de 'gouden tijd' van Schenk en Verkerk niet tot de absolute top. Ze ker als de grote toer nooien als leidraad worden genomen. In het voor- en soms ook na-seizoen slagen rijders als Van der Duim en Schalij er in fraaie prestaties neer te zetten, die keer op keer leiden tot opge klopte prognoses. Die echter steeds opnieuw op een desillusie uit draaien. Hilbert van der Duim heeft op dit ge bied inmiddels een re putatie opgebouwd. Niet in de laatste plaats veroorzaakt door zijn historische 'vogelpoepval'. Het kan zo langzamer hand geen toeval meer zijn dat er bij Van der Duim altijd iets tegen zit, waardoor zijn greep naar de macht in een mislukking uit mondt. Bekend is dat Nederlands beste schaatsenrijder men taal niet tot de sterk- sten behoort, zijn bijna onafzienbare reeks val partijen is daarvan een bewijs. Harm Kuipers, waarschijnlijk de minst getalenteerde wereld kampioen die ons land ooit voortbracht, ver klaarde het eens als volgt: „Bij Hilbert zit het niet in de benen, maar tussen zijn oren". Een keihard gegeven van een titeltoernooi is dat je als wereldkam pioen op alle vier af standen je top moet bereiken. Van der Duim, die nota bene een droomstart van het toernooi beleefde met zijn zege op de sprint, werd kennelijk door die zege mentaal weer zo aangetast dat hij op de vervolgafstand ver onder zijn mogelijkhe den bleef. Wat hem uit eindelijk de door me nigeen toegdachte titel kostte. Het is daarbij weinig relevant te stellen dat Van der Duim en zijn teammaats zouden zijn getroffen door ziekte. De triomf van Van der Duim op de 500 en van Schalij op de 1500 me ter ontkrachtten deze theorie. Dat de Neder landse kopman op de slotafstand als trend setter moest fungeren in de openingsrace is slechts zijdelings van invloed geweest. Naast de tegenvallers van Van der Duim en Schalij kwamen de overige Nederlandse deelnemers in het stuk niet voor. Debutant Si brandy, toch geselec teerd vanwege zijn stayerskwaliteiten, kwam juist op zijn spe cialiteit in verhouding het slechtst uit de voe ten. Yep Kramer be sloot de wat trieste rij van Nederlandse rij ders. Hij slaagde er niet eens in het slot- klassement te bereiken en daarmee is zijn toe komstperspectief vol doende gekenschetst. Waarmee, zoals ge zegd, na de deceptie van de dames vorige week in Heerenveen een Nederlandse af vaardiging opnieuw voor een rteeks teleur stellingen zorgde. Die het vaderlandse schaatsen voorlopig maar weer even buiten de schijnwerper moe ten houden. Bij al het gehakketak dat jaar lijks losbarst rond de begeleiding van onze schaatsers zou wellicht eens gedacht moeten worden aan het aan trekken van een psy choloog. Aan de tech niek schort het niet, aan de mentaliteit van de Nederlandse rijders kan daarentegen nog wel het een en ander worden geschaafd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9