Amerikanen liepen niet warm voor Polen-show Iraaks-Iraanse oorlog versterkt verdeeldheid in Arabische wereld VAN AGT: BEGIN VAN VRIJHEID IN POLEN MET HARDE HAND GEBROKEN Nieuwe acties VS tegen pijpleiding voor Sovjet-gas Belgische staatsschuld catastrofaal NIEUW BLOEDBAD IN EL SALVADOR BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 1 FEBRUARI 1982 PAGINA 7 Opnieuw rellen 1 in Bristol (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Twee politiemannen heb ben ernstige verwondingen opgelopen tijdens nachtelijke kloppartijen in de verpauperde Sint Paulswijk van Bris tol. Twee jaar geleden was dat deel van de Westengelse havenstad het toneel van zeer ernstige botsingen tussen jongelui en politie. De nieuwe onrust begon vrij dagnacht met verwoede gevechten tus sen blanke en zwarte benden, maar volgens de politie was het geen rassen- strijd. Een politieman liep zware ver wondingen op aan de schedel en de ogen. Nazi-goud terug naar T sjechoslowakije PRAAG De Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië hebben met Tsjechoslowakije een over eenkomst gesloten voor het teruggeven van 18,4 ton goud aan het Oosteuropese land. Dat goud werd aan het eind van de Tweede We reldoorlog van de nazi's afgenomen en door de geallieerden in beslag genomen. Het goud heeft thans een waarde van tegen de zeshonderd miljoen gulden. Van zijn kant heeft Tsjechoslowakije zich verplicht om de Verenig de Staten 200 miljoen gulden en Groot-Brittan- nië 120 miljoen gulden te betalen wegens ontei gening van bezittingen bij de overneming van de macht door de communisten in Tsjechoslo wakije in 1948. Ongeveer 2800 bedrijven heb ben in verband hiermee vorderingen op Tsjechoslowakije. SUNDAY TIMES: Coup in Syrië in kiem gesmoord LONDEN Meer dan 300 Syrische officieren van land- en luchtmacht zijn gearresteerd door veiligheidstroepen, die trouw zijn gebleven aan president Assad. Dit meldde gisteren het Engel se blad de Sunday Times. De arrestaties zouden gevolgd zijn nadat in Sy rië plannen bekend waren geworden om het regime van president Assad ten val te brengen. De Sunday Times, die diplomaten en bronnen in het Midden-Oosten aanhaalde, schreef ver der dat de poging tot een staatsgreep eerder deze maand in de kiem werd gesmoord. Aange haalde diplomaten zeiden dat „sporadische bot singen zich bleven voordoen tussen groeprin- gen binnen het leger en de gevreesde Syrische veiligheidspolitie". Schmidt onwel tijdens partijvergadering HANNOVER Tijdens een vergadering van de Westduitse SPD in Hannover is Bonds kanselier Helmut Schmidt on wel geworden. Doktoren ver klaarden evenwel dat er niets aan de hand is met Schmidt, die eind verleden jaar een pace-maker kreeg ingebracht. Er was slechts sprake van een lichte flauwte. Tijdens de ver gadering in Hannover had Schmidt eerdere berichten te gengesproken, als zou hij van plan zijn om af te treden als de regeringscoalitie het niet eens wordt over een werkgelegen heidsplan. Franse buskaper in jeugdgevangenis LAON De zestienjarige jon- igen, die vorige week donder dag een schoolbus kaapte en de chauffeur onder bedreiging met een vuurwapen dwong naar het Nederlandse Veldho ven te rijden waar zijn vrien din woont, is gisteren ergens in Noord-Frankrijk in een te huis voor jeugdige delinquen ten geplaatst. De jongen, die alleen geïdenti ficeerd is als Philippe, keerde Onder politiebegeleiding werd zaterdagavond de jonge zaterdagavond uit Nederland Franse buskaper op Schiphol naar een toestel van Air naar Frankrijk terug. France geleid. In Frankrijk werd hij urenlang ondervraagd. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Zelden was een tv-programma al op voorhand zo wijdver breid verguisd als de „grootste show in de ge schiedenis van de we reld", die de Amerikaanse regering zondag aanricht te om de wereld de gele genheid te geven zich uit te spreken tegen het mili taire regiem in Polen. De „Let Poland be Poland"- show heeft waarschijnlijk echter nergens in de we reld minder deining ver oorzaakt dan in de Vere nigde Staten zelf. De Amerikaanse media vol stonden de afgelopen week met summiere weergaven van de elders ontstane opwinding. Het negentig minuten duren de programma zelf werd hier uitsluitend uitgezon den via de Public Broad casting Service, de zonder winstoogmerk opererende Amerikaanse tv-tak. Van de vijftien grote PBS-sta- tions zonden er dertien het programma uit, twee (Dallas en Philadelphia) lieten de show op de plank liggen. Aan gezien PBS voor wat de kijk cijfers betreft nooit aan de weg getimmerd heeft, is het aanne melijk dat slechts een zeer be perkt aantal Amerikanen de show heeft gezien. Het gros van de Amerikaanse tv-kijkers pleegt zich op zon dagmiddag over te geven aan de met sport en films overla den programma's van de tv-gi- ganten CBS, ABC en NBC. De „grote drie" maakten slechts in hun nieuwsuitzendingen melding van het tv-gebeuren. De meest officiële schatting maakte melding van een Over de hele wereld zijn het afgelopen weekeinde acties gehouden uit solidariteit met het Poolse volk en om steun te betuigen aan het vakverbond Solidariteit. Was de opkomst bij dergelijke manifestaties in ons land teleurstellend, In het buitenland ga ven vele duizenden gehoor aan oproepen om de straat op te gaan. In Tokio hielden leden van Japanse vakbonden een tocht door de stad. rechtstreekse uitzending in 28 die een bandje van de show bij de Poolse kwestie blijkt nog landen, een verlate en meestal kregen toegestuurd. steeds geen weerslag te zijn sterk bekorte uitzending in 20 De intensieve betrokkenheid van de gevoelens bij het grote andere landen en 27 landen, van de Amerikaanse regering publiek. Afgezien van de vele Amerikanen van Poolse af komst en de sterke anti-com munistische gevoelens van de gemiddelde Amerikaan, ligt de belangstelling van een over grote meerderheid van de Amerikanen op dit moment bij de in hoge nood verkerende economie. Zelfs in Chicago, waar meer mensen van Poolse origine geconcentreerd zijn dan in enige andere stad be halve Warschau, bleven zater dag bij een demonstratie 7.000 van de 15.000 plaatsen in het stedelijk amfitheater onbezet. Een demonstratie in New York trok niet meer dan 2500 mensen, de aantallen in steden als Washington en Dallas kon den slechts in de honderden geteld worden. Het Internatio nal Communications Agency, het voorlichtingsbureau van de Amerikaanse regering, dat de uitzending had uitgevonden en verzorgd, legde de ware aard van de show barmhartig bloot. Bij de beelden van dë demonstratie in New York werden ingeblikte geluidsban den gedraaid, die de indruk gaven van een gigantische me nigte. Meligheid troef in Amerikaans showprogramma In het Amerikaanse showpro gramma over Polen waarvan de NCRV gisteravond laat een selectie uitzond, was meligheid troef. De uitspraken van de vele regeringsleiders die in het programma aan het woord kwamen, bleken weinig nieuws te bevatten en zij léken dan ook slechts gedaan te zijn óm de Amerikaanse gastheren, te gerieven. De korte flitsen met enkele Amerikaanse film sterren die ook onder normale omstandigheden weinig be trokkenheid opbrengen voor het wel en wee in de wereld, vergrootten de indruk van op pervlakkigheid. Echte betrok kenheid kon door de vorm van het programma niet tot ui ting worden gebracht. Deze in druk gevoegd naast het feit dat de belangstelling in de Verenigde Staten zich op heel andere zaken dan Polen richt te, versterkten de reeds be staande impressie dat het hier om een tamelijk zinloze propa gandaslag ging. De betrokken heid bij de Poolse zaak zou veel aan geloofwaardigheid hebben gewonnen, wanneer een dergelijk programma was ontstaan direct na het uitroe pen van de staat van beleg in Polen. Hier was in dit geval geen sprake van. Het Ameri kaanse programma leek vooral bedoeld om een ferme tik uit te delen aan het oostblok en vooral aan de Sovjet-Unie. Maar omdat het ook nu weer aan eenheid in het westelijke kamp ontbrak, was het pro gramma ook in dit opzicht weinig succesvol. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Een sim pel begin van vrijheid, een allereerste aanzet naar hervormingen is met harde hand gebroken". Dit zei minister-president Van Agt zaterdag in een tv-toespraak over de toe stand in Polen. Het be wind in Polen moet vol gens hem dan ook het overleg met de vrije vak bond en de kerk in vrij heid en redelijkheid her stellen. De duizenden geïnterneerden moeten worden vrijgelaten. Er moet een einde komen aan repressailles en be dreigingen tegen Polen, die het hoofd niet buigen voor het bewind, aldus Van Agt. „Het feit dat Nederland niet deelneemt aan de show over Polen betekent niet, dat wij geen constructieve dialoog met de Verenigde Staten willen voeren. Soms zijn goede vrien den het wel eens niet eens over een bepaalde zaak en over deze denken wij net iets anders". Dit zei minister van buitenlandse zaken, Van der Stoel, gisteravond in een tv- programma van de NCRV, dat als inleiding op de show „Let Poland be Poland" werd uitge zonden. In Amsterdam hebben zater dagavond slechts een paar honderd mensen deelgenomen aan een demonstratieve fakke loptocht. Deze was bedoeld als protest tegen de onderdruk king van Solidariteit in Polen. De tocht werd georganiseerd door de FNV en het CNV. In Nijmegen hielden maar vijftig mensen een demonstratieve optocht, die door het plaatselij ke Polencomité was georgani seerd. Rode Brigades: plan voor reeks van aanslagen (Van onze correspondent Dick Toet WASHINGTON Een, werkgroep binnen de Amerikaanse regering be studeert de mogelijkheid een handelsembargo af te kondigen voor bedrijven in Europa, die in licentie Amerikaanse onderdelen produceren voor de om streden pijpleiding voor Siberisch aardgas naar West-Europa. Met derge lijke maatregelen wil de regering Reagan proberen het project sterk te vertra gen. Het gaat om een produktie van Amerikaanse turbines, compressoren^ en andere on derdelen ter waarde van drie miljard gulden door Europese bedrijven. Deze onderdelen zijn van vitaal belang voor de pijplijn. Uitstel van de aanleg van de gasleiding zou een zware klap betekenen voor de Russische economie. De regering-Reagan' heeft zich steeds fel verzet te gen het Russisch-Westeuro- pees gasakkoord, ook uit vrees voor een veel grotere Russi sche invloed op West-Europa. Verwacht wordt dat. president Reagan deze week een beslis sing over eén dergelijk embar go neemt. Voorstanders zijn defensie-minister Weinberger, de CIA-top en de nieuwe na tionale veiligheidsadviseur William Clark. Tegenstanders van maatregelen die de tegen stelling Europa-VS alleen maar kunnen vergroten zijn minister van buitenlandse za ken Haig en de meeste finan- cieel-economische adviseurs van de regering. SAN SALVADOR Mili tairen van het leger van El Salvador hebben in het stadje San Antonio Abad 17 mensen uit hun huizen gehaald en op straat geëxecuteerd. Volgens woordvoerders van de strijdkrachten ging het om een gevecht tegen „onder mijnende cellen". Een vrouw, die bij het bloed bad haar twee zoons verloor, verklaarde dat de militairen de jongens zaterdagavond wa ren komen ophalen voor een verhoor. Korte tijd later hoor de zij schoten. Gistermorgen vond zij haar zoons. Zij waren, samen met vijftien anderen, doodgeschoten. Een andere vrouw vertelde dat haar 20-ja- rige zoon was doodgeschoten en haar dochters van 13, 14 en 16 jaar door militairen waren verkracht. Vorige week meld de de New York Times een bloedbad in het noorden van El Salvador, waarbij 735 man nen, vrouwen en kinderen dor militairen zouden zijn doodge schoten. VERONA De Rode Bri gades waren van plan, voorafgaand aan de exe cutie van NAVO-generaal Dozier, een reeks aansla gen te plegen op hoge Ita liaanse functionarissen en journalisten. Dat heeft de Italiaanse politie bekendgemaakt na onderzoek van de woning in Padua, waar verleden week donderdag ge neraal Dozier werd gevonden en bevrijd. In de woning in Padua werden documenten gevonden, waaruit de plannen voor de aanslagen vielen op te maken. Volgens de politie wa ren de Brigadisten van plan Dozier binnen afzienbare tijd om het leven te brengen. e wijst j veroordeling af I I ANKARA De Turkse mili- taire machthebbers hebben gisteren de resolutie van de Raad van Europa, waarin de schending van de mensenrech ten in Turkije scherp wordt veroordeeld, als „vijandig" van de hand gewezen. Turkije wil echter niet zo ver gaan, dat het uit de Raad van Europa 1L In toespraken zeiden wel de Turkse premier Ulu- als president generaal vren, dat alle veroordelingen rkije er niet van zullen kunnen weerhouden de gestel de doelen een geleidelijke terugkeer naar de democratie te verwezenlijken. ITurkij Met schilden, helmen, wapenstokken en honden trok de Westduitse Mobiele Eenheid zaterdag ten strijde tegen demonstranten, die betoogden tegen de aanleg van de startbaan bij het vliegveld van Frankfort. Twintig zwaargewonden na betoging tegen startbaan (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Bij een demonstratie tegen de bouw van de nieuwe startbaan voor de luchthaven van Frankfort en daarop volgende ongeregeldheden in de stad zelf, waaraan ongeveer 10.000 mensen deelnamen, zijn tientallen mensen gewond, van wie enkelen zeer ernstig. De militante tegenstanders van de startbaan traden vol gens waarnemers met een nog niet eerder gekende agressi viteit op. Zij gooiden met molotov-cocktails, schoten met katapulten, stenen en stalen kogels en wierpen met bran dende takken en knuppels. Individuele agenten werden afgetuigd. Meer dan 50 betogers werden gearresteerd. Tot vroeg in de zondagmorgen bleef het onrustig in Frank fort zelf. Tientallen ruiten van winkels en bankgebouwen moesten het ontgelden. Ook hier trad de politie met wa penstok, traangas en waterkanonnen op. In verband met de groeiende gewelddadigheid hebben de leiders van het comité tegen de bouw van de startbaan besloten de komen de tijd niet meer tot grote demonstraties op te roepen. TEHERAN De Iraaks- Iraanse oorlog heeft de verdeeldheid in de Arabi sche wereld het afgelopen weekeinde verder ver sterkt Als reactie op het besluit van de Jordaanse koning Hoessein vrijwilli gers naar het Iraakse front te sturen, heeft Iran zaterdag aangekondigd een „Golan-bataljon" te zullen vormen. Radio-Te- heran berichtte dat dit ba taljon uit vrijwilligers on der Iraakse krijgsgevange nen zal bestaan en dat het naar Syrië zal wórden ge stuurd om dit land by te staan in de strijd tegen Is raël. „Er zijn", zo liet Radio-Tehe- ran gisteren weten, „vele ver zoeken gekomen van Iraakse krijgsgevangen die hun fouten van het verleden willen goed maken en tegen godslastering willen strijden". Met de strijd tegen godslastering bedoelde Radio-Teheran de strijd tegen het zionisme. Maar gezien de verdeeldheid in de Arabische wereld en de militaire sterkte van Israël is het niet waar schijnlijk, dat het „Golan-ba taljon" werkelijk voor een aanvals-oorlog tegen Israël ge bruikt zal worden. De Iraanse onderminister van buitenland se zaken, Azizi, heeft zaterdag gezegd, dat het plan van de Jordaanse koning Hoessein om vrijwilligers naar Irak te stu ren gelijk staat met een open lijke oorlogsverklaring. Vol gens functionarissen in de Jor daanse hoofdstad Amman heb ben zich al 500 vrijwilligers gemeld voor de strijd tegen Iran. Behalve de Iraaks-Iraanse oor log heeft de zaterdag begon nen reis van de Egyptische president Moebarak naar West-Europa ook voor verdere verdeeldheid tussen de Arabi sche landen gezorgd. Syrië le verde scherpe kritiek op Moe- barak's reis. Het dagblad Al Ba'ath, spreekbuis van de re gerende Ba'ath-partij in Syrië, meent dat de reis van Rfoeba- rak een bijdrage is aan de agressie, die Israël voorbereidt tegen de Arabische natie". De grote Arabische rivaal van Sy rië, Irak heeft de Europese reis van de Egyptische presi dent daarentegen geprezen. Een hoge Iraakse functionaris heeft gisteren verklaard, dat zijn regering bereid is te stre ven naar een verbetering van de relaties tussen Egypte en andere Arabische staten, mits „Egypte het beleid van Camp David overboord zet". Afgelopen zaterdag begon Moebarak aan zijn eerste bui tenlandse reis sinds hij vier maanden geleden aan de macht kwam. Zijn reis zal tien dagen duren. Momenteel ver blijft Moebarak in Rome, daar na zal doorreizen naar Frank rijk, Engeland, West-Duitsland en de Verenigde Staten. Be halve dat Moebarak in Europa wapens probeert los te krijgen, wil hij tijdens reis ook de aam dacht vestigen op de kwestie van autonomie voor de Pales- tijnen. Met Europese steun zou de Egyptische president de im passe rond het autonomie- overleg willen doorbreken. Moebarak heeft zaterdag de Italiaanse regering geprezen voor het besluit deel te nemen aan de internationale vredes macht voor de Sinai. Israël stemde gisteren officieel in met Europese deelname, waar onder Nederland, aan de Si- nai-vredesmacht. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De jongste cijfers van het Belgische ministerie van financiën laten een ware catastrofa le toestand van de staat huishouding zien. De gehele Belgische overheid (rijk, provincies en gemeen ten) heeft thans een totale schuld aan binnen- en buiten landse geldschieters van 226 miljard gulden. Dat is meer, dan twee en een half maal de hele rijksbegroting 1982 van 86 miljard gulden (uitgavenzijde). De overheidschulcf begint ook het niveau van anderhalf maal het Belgisch nationaal inko men van 168 miljard gulden (in 1981) te benaderen. Dat be tekent dat de Belgen ander half jaar lang „voor niets" zou den moeten werken om hun geleende welvaart af te beta len. De Belgische nationale bank heeft uitgerekend dat te gen het eind van dit jaar de schuldenberg van de overheid de tegenwaarde van goud en dollarreserves zal overschrij den, zodat het land onvoldoen de solvabel wordt om nog nieuwe leningen uit te schrij ven. Grote delen van El Salvador zijn onder de controle van het verzet. Zo kan het gebeuren dat een bus tot stoppen wordt gedwongen en de Inzittenden van een verzetstrij der (voorgrond) een verhandeling krijgen te horen over de strijd tegen de junta in San Salvador.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7