Van de Wereld voorkomt een Twents orideronsje Slotronde anticlimax van schaaktoernooi Annemarie Verstappen blinkt uit SPORTTRIBUNE VAN DER WIEL GROOTMEESTERSCORE Vultink buigt voor coalitie Oranjezege in te hard rugbyduel Stommelen wint 24 uur Daytona Beach LEIDSE COURANT. MAANDAG 1 FEBRUARI 1982 PAGINA 18 KIJKDUIN - Kees van de Wereld kon uiteindelijk voorkomen, dat de strijd om de nationale kam pioenschappen veldrijden voor profs en amateurs uitmondde in een volledig Twents onderonsje. Achter de superieure Hennie Stamsnijder, die zijn vier de titel in zes jaar greep, en de sterkste amateur Herman Snoeyink, - nu al voor de vierde maal ach tereen de beste in zijn ca tegorie - legde de tegen woordig in Alphen aan de Rijn woonachtige Van de Wereld beslag op een fraaie derde plaats. De kleine prof bleef daarmee Hans Boom juist voor, die net als vorig jaar bij de amateurs genoegen moest nemen met het zilver. Kijkduin beleefde daarmee in feite zijn enige echt verrassen de uitslag. Algemeen werd im mers aangenomen, dat het NK cross bij de beroepsrenners zou gaan uitdraaien op een tweegevecht tussen de 27-jari- ge wereldkampioen Stamsnij- dér en de drie jaar jongere Reinier Groenendaal, die na twee tweede plaatsen eindelijk wel eens op het hoogste treed- je van het podium wilde staan. De prognoses werden aanvan kelijk ook bewaarheid. Na een eerste ronde, waar ze Herman Snoeyink, Hans Boom, Kees van de Wereld en Frank van Bakel nog in hun nabijheid moesten dulden, nam het sterk favoriete duo in de tweede om loop van 2700 meter afstand van de rest van het veld. In de vierde ronde sloeg het noodlot echter toe voor de stukadoor, die zijn éerste aanval vrij sim pel door de drager van de re genboogtrui gepareerd zag. Stamsnijder nam vervolgens zelf het initiatief, sloeg een klein gaatje en Reinier Groe nendaal, die op de meest se lectieve beklimming in het loodzware parcours ook steeds de dans naar de top in tweede positie afwerkte, forceerde zich bij een afdaling in een poging de leider snel te achterhalen. De Brabander ging onderuit, krabbelde versuft weer over eind, en constateerde nog in dezelfde toer, dat zijn kansen definitief tot nul waren geredu ceerd, toen de lucht uit beide banden liep. Twee ronden nog koerste de verslagen titelpre- tendent verder, maar inmid dels achterhaald door zowel Snoeyink, Van de Wereld als Boom, zag Groenendaal in het begin van de zesde omloop het nut van doorrijden niet langer in. Gedesillusioneerd verliet hij onder het afbakeningslint langs het traject door het par cours, waarvan hij zich zoveel moet hebben voorgesteld, ook al was de wedstrijd, gezien de hoogteverschillen in de duinen nabij Den Haag, hem bepaald niet op het lijf geschreven. Direkt overbodig Het wegvallen van Groenen daal maakte de vraag wie de nationale titel voor zich zou gaan opeisen, in feite direkt overbodig. Hennie Stamsnij der. ondanks een verkoudheid in goede vorm, reed geconcen treerd naar de finish en werd niet meer door concurrenten geplaagd. Titelverdediger Stamsnijder, onder verwijzing naar het onfortuin van'Groe nendaal een toevalskampioen noemen, gaat uiteraard te ver. Daarvoor legde de houder van de mondiale titel, toch te veel macht aen de dag. De Enter- naar: „Het was natuurlijk jam mer, datd Reinier wegviel, want het was een aardige wed strijd. Ik durfde niet direkt bij het vertrek voluit te gaan, zoals in het verleden, omdat ik toch behoorlijk last van die verkoudheid had. Die heb ik trouwens gelukkig een beetje geheim kunnen houden, an ders had de rest natuurlijk wel vleugeltjes gekregen. Toen ik over het moeizame begin heen was, ben ik een keer gedemar reerd, en toen ik omkeek was Reinier er niet meer. Daarna Deze fraaie plaat leverde het Nederlands kampioenschap veldrijden in Kijkduin op. Hennie Stamsnijder rijdt al aan kop. ben ik in mijn eigen tempo doorgegaan. Als. ik trouwens nu niet opnieuw kampioen van Nederland was geworden, zou dat geen ramp zijn geweest. Mijn belangrijkste wedstrijd moet over drie weken, bij de wereldkampioenschappen, nog komen". Nadrukkelijk Op de meet bedroeg de marge met de eens të meer voortref felijk presterende Herman Snoeyink iets minder dan een minuut. De Denekamper on derstreepte daarmee nadruk kelijk, dat hij bij het komend wereldkampioenschap een hoge plaats in het klassement moet kunnen veroveren. Snoeyink: „Halverwege zag ik het eerlijk gezegd even niet meer zitten. Toen kreeg ik kramp in mijn dijbeen. Een ge volg van het feit dat ik. die spieren door mijn achillespees blessure te weinig geoefend heb. Toen het eenmaal over was, heb ik geen problemen meer gekend". Tevredenheid troef dus bij Stamsnijder en Snoeyink en dat was vanzelfsprekend ook het geval bij Kees van de We reld, wiens prestatie des te meer reliëf krijgt als je be denkt, dat de Zuidhollander onlangs vijf weken training moest missen vanwege een zware scheenbeenblessure. Achter Boom en Dolfsma werd Frans Francissen verrassend de derde prof, een prestatie die hem vrijwel zeker een plaats zal opleveren in de ploeg voor de WK in Lanarvily, op 20 en 21 februari. In die formatie zal stellig ook gewoon John van der Wiel bibbert nog na van zijn duik in de Noordzee, een gevolg van een weddenschap met als in zet zijn eerste grootmeesterresultaat. WIJK AAN ZEE Joeri Balasjov en John Nunn zijn Genna Sosonko en Jan Timman opgevolgd als winnaars van het Hoogo vens-schaaktoernooi. De Rus en Brit waren gisteren in Wijk aan Zee aanspra kelijk voor een geweldige anticlimax. De onderlinge confrontatie in de dertien de en laatste ronde eindig de binnen drie kwartier in remise. Na 13 zetten pure theorie kwam Nunn met het voorstel. Balasjov be keek nog even de stelling en accepteerde vervolgens het aanbod. Door dat re sultaat behaalden beide grootmeesters 8.5 punt, een aantal dat vooraf in de prognoses op basis van de elo-rating aan Jan Timman was voorbehouden. De Amsterdammer bleef drie punten onder die norm steken. Nog geen vijf minuten na de salonremise van Balasjov en Nunn bereikte John van der Wiel zijn eerste grootmeester resultaat. Zijn partij tegen de Tsjech Hort duurde 15 zetten, voordat beide spelers de vrede tekenden. Door de deling van het punt behaalde Van der Wiel juist de vereiste 7.5 punt. De 22-jarige Leidenaar zal in de toekomst nogmaals een dergelijke prestatie moeten le veren om zich te mogen tooien met de lucratieve (startgelden en invitaties) titel v^n groot meester. De toernooizege van Balasjov en Nunn hing vrijdag na de twaalfde ronde in de lucht. Ba lasjov, die als dank voor zijn secondantenwerk tijdens de WK-match tussen Karpov en Kortsjnoj de trip naar Wijk aan Zee toegeschoven kreeg (de organisatie had voorkeur voor Kasparov en Psachis), is niet het type speler, dat in de laat ste ronde een toernooizege op het spel zet. Zeker niet als de tegenstander Nunn heet, die op de voorafgaande dagen be wezen heeft zeer vindingrijke combinaties op het bord te brengen. De 32-jarige Mosko- viet speelde een geruisloos toernooi. Negen maal remi seerde hij, vier maal (Ree, Sunye, Chandler en Christian sen) veroverde hij het volle punt. John Nunn daarentegen be hoort tot een geheel ander slag schakers. Hij prefereert de aanval, warin hij in de bad plaats wonderschone combi naties tevoorschijn toverde. Zijn overwinningen op Tal, Hort en Van der Wiel waren grootmeesterlijk van opzet. Al leen zijn nederlaag tegen Niko- lic, zijn enige, vormde een ver rassing. In de middenfase heeft de 26-jarige Londenaar zich wat behoudend opgesteld. Zijn zeer voortvarende start (3 uit 3) liet hij na een aantal re mises volgen door een flitsen de eindsprint, waarbij de zege op Van der Wiel het hoogte punt was. Op de tocht Door de nederlaag tegen Nunn kwam vrijdag voor Van der Wiel het grootmeesterresultaat op de tocht te staan. Hij moest in de laatste ronde remise ha len om de vereiste 7.5 punt te halen. Om die reden bood hij na 15 zetten remise aan, wat plaats zijn voor Wil Brouwers, die wegrenner Adri van der Poel nog voorrang moest ver lenen en „slechts" achtste in het totaalklassement werd. Brouwers miste nadrukkelijk de modder, zijn meest geliefde terrein. Frank van Bakel, in Kijkduin vierde in zijn catego rie, zal vermoedelijk naast Snoeyink, Boom en Dolfsma de amateurploeg completeren. WILLEM PFEIFFER bhhbh Hort, die een afschuw heeft om in de ochtenduren achter tafel te verschijnen, onmiddellijk aanpakte. Met zijn score werd Van der Wiel met Hort gedeeld derde, wat hun 3.750 gulden (2.250 minder dan de win naars) opleverde. Pas in de slotfase hervond Timman eventjes zijn ritme. Door over winningen op Chandler en Tal, de eerste in zijn carrière, be landde hij uiteindelijk op 5.5 punt (11e plaats), hetgeen het verlies in elo-punten tot onge veer 30 beperkte. Vooral zijn overwinning gisteren op Tal gaf de 30-jarige grootmeester enig vertrouwen voor het zwa re en zeer sterk bezette toer nooi in het Argentijnse Mar del Plata. Daar zal hij in februari moeten trachten zijn schaak- prestige weer wat op te krik ken. De partij tussen Jan Timman en Mlk- hael Tal had het volgende verloop: wit: Timman. zwart: Tal. 1. e2-e4 e7-e5; 2. Pgt-f3 Pb8-c6; 3. Lf1-b5 a7-a6; 4. Lb5-a4 Pg8-f6; 5. 0- 0 Pf6xe4; 6. d2-d4 B7-b5; 7. La4-b3 d7-d5; 8. D4xe5 Lc8-e6; 9. Dd1-e2 Lf8-e7; 10. Tt1-d1 0-0; 11. C2-c4 b5xc4; 12. Lb3xc4 Le7-c5; 13. Lc1-«3 Lc5xe3; 14. De2xe3 Dd8-b8; 15. Lc4- b3 Pc6-a5; 16. Pb1-d2 Db8-a7; 17. Pd2xe4 Da7xe3; 18. F2xe3 Pa5xb3; 19. a2xb3 d5xe4; 20. Pf3-d4 Ta8-b8; 21. Td1-c1 Le6xb3; 22. Tc1xc7 Tb8- b6; 23. Tc7-a7 Lb3-d5; 24. b2-b3 Tb6-b8; 25. Tè1-a3 T(8-e8; 26. Ta7xa6 Te8xe5; 27. Ta6-d6 17-16; 28. Ta3-a7 Tb8-b7, 29. Ta7xb7 Ld5xb7; 30. b3-b4 Te5-d5; 31. Td6xd5 Lb7xd5; 32. b4-b5 Kg8-f7; 33. Kg 1-f2 g7-g6; 34. Kf2-g3 Kf7-e7; 35. Kg3-f4 Ke7-d6; 36. Pd4-e2 Kd6-e5; 37. Pe2- c3 Ld5-a8; 38. Pc3xe4t Kc5xb5; 39. Pe4xf6 La8xg2; 40. Pf6xh7 Lg2-11; 41. Ph7-f8 Kb5-c6; 42. PI8xg6 Kc6- d6; 43. K14-15 L11-h3t; 44. Kf5-f6 Lh3-g4; 45. Pg6-(4 zwart geeft op. 2 rsii: :"ir:7£2" AMERSFOORT Een vrolijk stukje muziek blijkt ook bij zwemwedstrijden sfeerverhogend te werken. Annelies Maas zwom dit weekeinde op de tonen van Ramona, die door de Flintstones ten gehore werden gebracht tijdens de internationale wedstrij den in Amersfoort, tijden die zij vroeger nimmer in het voorseizoen heeft ge realiseerd. Voor de absolute uitblinkster Annemarie Verstappen waren er alleen fanfareklanken bij de ereceremonie. De 16-jarige Brabantse ging bij haar defini tieve doorbraak naar de wereldtop (citaat van bonds coach Bert Sitters) zo snel door het water dat muziek, noch concurrentie nodig waren om het publiek tot enthousias me op te zwepen. Alleen al om haar te plezieren zou de KNZB er goed aan doen het Russische systeem over te nemen. Daar geeft een flikkerende rij lampjes langs het bassin aan hoever de we reldrecordhoudster op die af stand zou zijn gevorderd als zij in die bepaalde race zou heb ben meegezwommen. Het on waarschijnlijke doet zich na melijk voor dat Annemarie Verstappen op dit moment (en daar beginnen de vraagtekens) op de 50 en 100 meter vrije slag de internationale concur rentie in recordtijd ontgroeid blijkt te zijn. Dat manifesteerde zij zaterdag al op de 50 meter sprint, een nummer dat welis waar nog niet officieel is er kend, maar snel aan populari teit wint. Na een superieure start voltooide de slanke Bra bantse die ene baan in 26 se conden rond. De beste tijd ooit in Europa gezwommen en de tweede tijd ter wereld achter Jill Sterkels officieuze wereld record van 25.79 seconden. Beduidend sneller dan bijvoor beeld Cynthia Woodhead, Bar- bare Krause en Enith Brigitta, die zich in het tweede deel van hun carrière herhaaldelijk aan dit specifieke sprintnummer hebben gewijd. Beter bijvoor beeld ook dan de alweer bijna legendarische Kornelia Ender, voor wie de vijftig meter alleen maar een leuk verzetje bete- kende. Tijdens de ereceremo nie zag de dolenthousiaste speaker de mogelijkheid van een Nederlands wereldrecord in het verschiet. Een boude uit spraak: in de eerste plaats moet de internationale zwem- federatie het spectaculaire sprintnummer nog ingevoerd, zien te krijgen bij officiële titel- wedstrijden en ten tweede: Verstappen moet die vorm nog maar zien te handhaven. Fel gevecht Een begin van vormbevesti- ging gaf Verstappen .op de 100 meter vrije slag. In een fel ge vecht met de Britse kampioene June Croft gleed ze naar een nationaal en Speedo-meet-re- cord van 56,10 seconden. Enith Brigitha's toptijd uit de halve finales van de Olym pische Spelen van Montreal 1976, toen de Amsterdamse op weg was naar een bronzen medaille, was na vijfeneenhalf jaar uit de boeken geschrapt. Wat daarbij het meest opviel was de volwassen marge waar mee dat gebeurde: 0,51 secon den. Met die nieuwe toptijd zou ze vorig jaar achter de Eu ropese kampioene Metschuck (55,64) en haar Oostduitse landgenote Meineke (56,96) op de derde plaats van de wereld ranglijst zijn terechtgekomen. De ongewoon sterke seizoen start van het Nederlandse da- meszwemmen had ongetwijfeld te maken met het uitnodigings- beleid van de sponsor, die er naar streefde elk nummer te voorzien van een topper en voor het overige de Nederland se afvaardiging zo veel moge lijk kans op finaleplaatsen te geven. Maar dat verklaarde nog niet dat op de 100, 200, 400 en 800 meter vrije slag door Annemarie Verstappen en Annelies Maas midden in het (dode) winterseizoen de richttijden werden gezwom men, die pas bij de selectie wedstrijden voor het wereld kampioenschap in juni dienen te worden gerealiseerd. Ook gaf het geen verklaring voor de enorm toegenomen breedte van de Nederlandse top op de 100 meter vrije slag. Ervaren krachten als Reggie de Jong en Monique Drost gingen snel ler dan maanden het geval was geweest, maar speelden des ondanks geen rol. Als er nu een estafetteploeg zou moeten worden samengesteld, zouden Annemarie Verstappen (56,10), Conny van Bentum (57,85), de opkomende Desi Reijers (58,20) en Wilma van Velsen (58,58), eventueel aangevuld met Jolanda van der Meer (handgeklokt 59,10) het natio nale record op de 4x 100 me ter vrije slag zonder mankeren hebben gepakt. Afscheid Tegenover de rugslag waar Monique Bosga definitief af scheid heeft genomen en de zilveren medaille-winnares van Split. Jolanda de Rover, enigs zins stagneert, staat de nogal onverwachte vooruitgang bij de dames schoolslag. Ander half jaar nadat ze bij een duik in het ondiepe haar rug bles seerde. kwam Ria Willemse op de 200 meter met 2.40,21 mi nuten tot een verbetering van haar persoonlijk record. Nog opzienbarender was de op komst van haar clubgenote bij De Zeeschuimers uit Zand- voort: Petra Hillenius. Deze spichtige 13-jarige pupil van George Sieverding kwam uit gedost met een over de ogen getrokken Klu-Klux-Klan-muts al tot een serietijd van 2.42,41 minuten. Daarmee is de Haar lemse, die veertien dagen gele den in zeewater van vier gra den Celsius een radioreporter te woord stond (Sieverding: dat is goed voor de doorbloe ding) een min of meer serieuze kandidate voor de Europese jeugdkampioenschappen deze zomer in Innsbruck. De geweldige stimulans die er voor het Nederlandse dames- zwemmen blijkt uit te gaan van de komende wereldkampioen schappen in het exotische Gu ayaquil werkt niet bij de heren. Fred Eefting zegde af wegens onvoldoende vorm. Kees Vervoorn en Edward Maasdijk zwommen in de achterhoede. „Gezien hun eigen, niet gerin ge ambities, verwacht ik heel wat meer van ze bij de winter kampioenschappen in Zut- phen. Anders wordt de sprong internationaal gezien wel heel erg groot", aldus bondscoach Bert Sitters. Nu viel naast de redelijk presterende Frank Drost alleen Hans Kroes op. En dat nog alleen vanwege zijn geblondeerde haren. Het resul taat van een weddenschap met een vriend die zich kaal had la ten scheren. LANDSMEER Opnieuw mis lukte de machtsgreep van Hans Vultink. De veelvoudige titelhouder, die dit seizoen echter nog geen hoofdprijs mocht incasseren, was er als zelden tevoren op gebrand zijn nationale kampioenschap in het anker kader 47/1 te be houden. In Landsmeer waren twee tegenstanders de 44-jari- ge biljarter uit Neede te mach tig. De coalitie van Piet Vet en Jan Arnouts was de man die de nationale titelstrijd als een halte naar eindelijk weer eens een wereldkampioenschap be schouwde, te veel. De nieuwe kampioen heet daarom Jan Arnouts. De 23-ja- rige biljarter uit Etten-Leur toonde zich een sterke kader speler als het eropaan komt. Arnouts veroverde zijn derde nationale seniorentitel door in de slotpartij Willy Steures in twee beurten te verslaan. Een persoonlijke topserie van 255 zette de Brabander in het goe de spoor. Die zesde zege van dit toernooi Arnouts verloor alleen van zijn kameraad Bon- gers was echter niet vol doende. Door een overwinning van Vul tink op Vet zou de oudste deelnemer uit het kaderveld alsnog zijn titel op moyenne hebben behouden. De in eigen provincie spelende Vet voor kwam dat echter door met se ries van 83 en 103 Vultink in het nauw te drijven. De titel houder legde nog weleen reeks van 100 op het laken, maar het dreigde voor Arnouts pas mis te gaan toen Vet in zijn zevende beurt op 285 strandde. Vultink, ook al wat aangeslagen door de neder laag die Arnouts hem zaterdag had toegebracht, was echter niet nog eens tot een reeks van omstreeks de honderd in staat en drukte met een zuur gezicht de hand van de glun derende Arnouts, die eenvou dig wenst te blijven. TUNIS Het Nederlands rug- byteam heeft zaterdag in Tunis een wedstrijd voor het toernooi om de FIRA-beker te^en een te ruw spelend Tunesië met 15-6 gewonnen. Leidenaar Jan Dreef (DIOK) werd door een Tunesiër zodanig in het gezicht getrapt, dat hij thans in het AZL-ziekenhuis is opgenomen en mogelijk moet worden ge opereerd. Bij Kes Huismans (UStfC) werd na een schoppar- tij een gebroken arm en een uit de kom geraakte elleboog Het betere kicken vanuit de driekwartlijh leverde menig ge vaarlijk moment op. Na vijf mi nuten scoorde Boughamni uit een dropgoal: 3-0. De wed strijd bleef echter open, te meer daar Oranje erin slaagde zich enigszins aan de druk te ontworstelen. Tunesië kon een en ander moeilijk verkroppen en" ging over tot harder spel. Nederland bleef beheerst en liet zich niet uitlokken. Tunesië, dat de tegenslag had dat hun grote vedette Mahouacki tot driemaal een penaltykick mis te, kon het overwicht niet meer op het scorebord tot uitdruk king brengen. Nederland, dat Dreef en Huis mans had moeten vervangen door Vermeulen en Altink, nam in de tweede helft het initiatief over. Bas Kasteel bracht uit een kick de stand gelijk: 3-3. Oranje rook nu de kans en drie minuten later drukte Marcker een fraaie try die door Kasteel werd geconverteerd: 3-9. Ma houacki verkleinde via een kick de achterstand nog eenmaal tot 6-9, maar Nederland gaf de winst niet meer uit handen. Twee kicks van Kasteel in de 30e en 55e minuut bepaalden de eindstand op 15-6 voor Ne derland. DAYTONA BEACH De Westduitser Rolf Stommelen heeft gisteren met de Ameri kaanse vader en zoon John Paul de 24 uur van Daytona Beach gewonnen in een Por sche 935. In 1980 zegevierde Stommelen eveneens in deze wedstrijd. Hij had toen als ploeggenoten Vol- kert Merl en Reinhold Jöst. Stommelen en zijn ploeggeno ten waren reeds vroeg in de wedstrijd aan de leiding geko men. Het drietal hield de voor sprong 22 uur vast en zege vierde uiteindelijk onbedreigd. Het trio legde in 24 uur 719 ronden van 6180 meter af. Het reed de 4443 kilometer met een gemiddelde snelheid van 184,740 kilometer per uur. Zo wel de afstand als het gemid delde betekende een record.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 18