Van Kemenade zet deur naar middenschool al wijd open Acties en tegenacties rond munitietreinen werken sterk polariserend Van der Stee: alle troeven opé rentedaling BINNENLAND buitensteBinnenhofbuiteristeBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinn( buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinn Politiek Partij Parlement LEIDSE COURANT ZATERDAG 30 JANUARI 1982 PA< WERK- GELEGENHEID Deze week belandde op onze burelen een brief van het mi nisterie van sociale zaken en werkgelegenheid, het departe ment van Den Uyl, Dales en d'Ancona. Op zich niks bijzon ders, maar o, moeder, wat ziet dat briefhoofd er uil Dat da teert namelijk nog van vóór de septemberrevolutie van vorig jaar, waarbij het ministerie z'n nieuwe lange naam kreeg. Wat zien we dus? Een keurig wapen met twee leeuwtjes en daaronder in strakke grote let ters: Ministerie van Sociale Zaken. En dan daarachter in drie keer zo kleine typerpachi- neletters de toevoeging: en werkgelegenheid. Een lach wekkende aanblik, dót worm vormig aanhangsel, temeer nog omdat het op treffende wijze illustreert welk gewicht momenteel aan het werkgele genheidsbeleid in ons land moet worden toegekend. Des ondanks moet gezegd worden dat het ministerie niet van spilzucht kan worden beschul digd, althans niet op papierge- bied. En terecht, want zeg nou zelf, het zou toch zonde zijn, dikke stapels houtvrije ongeli nieerde A-vier-vellen met briefhoofd en watermerk bij het grof vuil te zetten? Toch maar even voor wat na dere informatie gebeld met een woordvoerder van het mi nisterie. „Inderdaad, dat op maken van de oude voorraden was een heel bewuste keus", geeft hij monter toe. „Alle af delingen hebben van hoger hand opdracht gekregen, eerst de oude boel op te gebruiken en er dan in vredesnaam maar die toevoeging 'en werkgele genheid' bij te tikken, 't Is per slot van rekening vrij duur pa pier. Ja, hoor eens, als je 't me persoonlijk vraagt: ik vind het naar buiten toe wel een beetje gênant staan, maar wie ben ik? Je zou trouwens eens moeten nagaan, hoeveel extra aansla gen dat aanhangsel „en werk gelegenheid" voor de typisten en typistes van ons ministerie elke dag weer kost. Nou ja, da's maar een geintje natuur lijk". INCIDENT 1 Wat doe je als voorzitter van een vergadering, als mensen op de publieke tribune zich te buiten gaan aan luidruchtig gemurmureer, handgeklap, scheldwoorden en andere emotionele uitingen van goed- of afkeuring? Laat je die tribu ne dan ontruimen of niet? Tot hoever mag en kan de toleran tie van een voorzitter in zo'n geval reiken? Deze vragen hielden begin deze week velen aan het Binnenhof bezig. De aanleiding daartoe was een ru moerig verlopen vergadering van de kamercommisie voor verkeer en waterstaat, afgelo pen maandag. ■Om met de beantwoording van de laatste vraag te beginr nen: die tolerantie kan heel ver gaan, hoewel dat natuur lijk sterk afhangt van degene die de vergadering leidt. Tij dens de commissievergadering van maandag werd de voorzit tershamer gehanteerd door het D'66-kamerlid Erwin Nypels, één van de plaatsvervangers van kamervoorzitter Dolman. En Nypels' lankmoedigheid was zéér gtoot. De gebeurtenissen in vogel vlucht. De commissievergade ring wordt bijgewoond door actievoerders die al vele jaren strijden tegen de aanleg van een autosnelweg door het Utrechtse landgoed Amelis- weerd. Spanning alom. Zou er nog hoop zijn voor Amelis- weerd? Nee dus. Minister Zee- val king van verkeer en water staat velt het definitieve von nis: „Het is jammer, maar de weg moet er komen INCIDENT 2 Op dat moment breekt op de tribune een waar tumult los, Nypels hamert, maar de pro- testkanonnade houdt aan. En dan klinkt opeens op luide toon uit de mond van een ac tievoerder tot twee maal toe de uitroep „milieufascist" in de richting van de bewinds man. Geschrokken en verbij sterd pakt VVD-woordvoerder Henk Koning een microfoon en wendt zich tot Nypels met de klemmende woorden: Mijnheer de voorzitter, ik verzoek u ervoor te zorgen, dat de minister in onze aanwe zigheid niet wordt beledigd!". Zeevalking zit er uiterlijk on bewogen bij. „Ik constateer zegt hij alleen, „dat dit van daag de eerste keer in mijn le ven is, dat ik voor fascist wordt uitgemaakt". Intussen blijft het hommeles jan de Bunnikzijde. Enkele marechaussees staan klaar om de ordeverstoorders te verwij deren, maar ze mogen dat al leen doen als voorzitter Nypels daarom vraagt. Deze doet dat echter niet, maar schorst de vergadering om persoonlijk met de actievoerders te gaan praten. Na enige tijd is het ru moer verstomd en de vergade ring wordt hervat, waarna alle woordvoerders van de com missie hun verontwaardiging over de gebeurtenissen uit spreken. „Ik distantieer me geheel van dit soort uitlatin gen", klinkt het keer op keer. Iemand wijst zelfs op het ver zetsverleden van Zeevalking. Vervolgens' biedt ook Nypels de minister zijn verontschuldi gingen aan voor het incident. En zie nu hoe glansrijk Zee valking daarop antwoordt: „Dat excuus aanvaard ik graag. Het heeft mij deugd ge daan, hoe de kamerleden op het incident hebben gerea geerd. Ik til er niet zo zwaar aan. Iedereen bezigt in het le ven wel eens een ongelukkige uitdrukking en ook een minis ter ontkomt een enkele keer niet daaraan. Wat mij betreft is de zaak hiermee afgedaan. Ik neem aan, dat de betrokke ne het allemaal niet zo ernstig heeft bedoeld". INCIDENT 3 Waarom heeft Nypels de tri bune niet laten ontruimen?", zo hebben velen zich afge vraagd. Nypels, op ons ver zoek nog even terugblikkend: „Als ik dat had gedaan, was er nog méér tumult ontstaan en de scheldpartijen zouden onge twijfeld alleen maar zijn toege nomen. Zeker weten. Persoon lijk op de mensen inpraten leek me daarom veel beter". Een wijs besluit, dunkt ons. Beetje flauw misschien, we waren tóch nieuwsgit weten, wat „oppervooi Dolman in deze situati&\ daan zou hebben. De j d meester, die de afgelopen>T jaren hooguit drie keer eejs bune heeft laten ontruue houdt zich daarover e d nogal op de vlakte. s weet het niet", zégt hij vraagd. Ik was er niet I heb het alleen van hort gen. Dergelijke foesfcj moet je van geval tot gevj oordelen. Er zijn geen ricet nen in de zin van 'als dajj dat gebeurt, laatje de t ruimen'. Iedere voorzittej| wikkelt in de loop der t eigen stijl". Dolman wijstT bij op het feit, dat NypeA niet zoveel ervaring het het leiden van commisi gaderingen. „Ach", zegt /j coniek, „dan moet je j denken: al doende leert j nietwaar?". DICK VAN RIETSCHi DEN HAAG Een definitieve beslissing over algehele invoe ring van de middenschool zal pas in het midden van de jaren tachtig worden genomen. Dat was de afspraak, zoals die vorig jaar september na langdurige formatie-onderhandelingen tussen PvdA en CDA werd gemaakt. Menigeen trok daaruit de conclu sie dat die politiek gevoelige zaak was vooruitgeschoven naar een volgende regeringsperiode. De beslissing over definitieve in voering zou daardoor immers niet meer in deze kabinetsperiode kunnen vallen. Een politieke overwinning voor het CDA, zo meenden velen. De PvdA had voor haar claim op het onderwijsministerschap weer twee programmapunten moeten inleveren: allereerst zou er niet binnen een jaar een Wet op de Middenschool worden ingediend en omstreeks '85 ook nog geen Invoeringswet, waarmee het de finitieve startsein voor algehele invoering van de middenschool zou worden gegeven. Met de deze week gepresenteerde voorstellen zijn PvdA-minis- ter Van Kemenade en CDA-staatssecretaris Deetman netjes bin nen de afspraken in het regeerakkoord gebleven. Toch lijkt het beleid met de huidige voorstellen verder te gaan dan uit de oor spronkelijke afspraken kon worden opgemaakt. Van algehele invoering kan inderdaad vóór het midden van de jaren tachtig geen sprake zijn, maar Slimme zet In het regeerakkoord werd namelijk ook afgesproken dat er wel een wet zou mogen komen, die de bekostiging van bestaande middenschoolexperimenten en nieuwe projecten een wettelijke grondslag geeft (toen heette het nog een Voorbereidingswet geïntegreerd voortgezet onderwijs). Deetman verklaarde bij het bekend worden van de regeeraf- spraken uitdrukkelijk, dat „strikt genomen een afzonderlijke wet voor die experimenten niet nodig was". Het zou dus een volstrekt onschuldig stuk worden, in eerste instantie bedoeld om meer zekerheid te bieden aan de experimenten. Bij nadere be studering blijkt het deze week gepresenteerde ontwerp voor de zogeheten Bekostigingswet in feite een voorloper van de Invoe ringswet te zijn. Onder het mom van „projecten" biedt de wet in beginsel iedere school voor Voortgezet onderwijs de mogelijk heid al vanaf het schooljaar 1983/84 met een middenschool te starten. Die scholen worden in een zogeheten .Scholenplan opge nomen en op die wijze is de weg geopend voor een geleidelijke invoering van de middenschool. Het is niet ondenkbaar dat na verloop van een aantal jaren een fors aantal scholen van die mo gelijkheid gebruik zal maken, uiteraard op basis van vrijwillig heid. Het onderwijs hoeft echt niet te wachten op de door CDA en VVD bepleite „grondige evaluatie van de middenschoolexperi menten, alvorens te beslissen tot algehele invoering". Vel® scho len zullen immers redeneren: laten we nu maar meteen mee gaan doen; dan zijn we in ieder geval goed voorbereid tegen de tijd dat we ertoe worden verplicht. Een handige truc is wellicht iets teveel gezegd, maar op zijn minst is het een slimme zet van Van Kemenade te noemen. Spraakverwarring Eerst de middenschool, toen het geïntregreerd voortgezet onder wijs en dan nu het voortgezet basisonderwijs. Deetman en Van Kemenade mijden in hun nota en ook irr hun toespraken angst vallig de term middenschool. Dat woord is vanuit historisch oog punt te zeer beladen en doet teveel herinneren aan de midden school zoals die in de beide contourennota's van het kabinet-Den Uyl werd beschreven. Tot vóór het verschijnen van de discussie nota werd voortdurend gesproken over het geïntegreerd voort gezet onderwijs, terwijl we nu moeten gaan praten over het voortgezet basisonderwijs. En om de spraakverwarring compleet te maken worden de middenschool plus de tweede fase van het voortgezet onderwijs (de vroegere Bovenschool) geregeld in de Wet op het Vervolgonderwijs. De middenschool-nieuwe stijl gaat dus het voortgezet basison derwijs heten. Dat het oorspronkelijke beestje een ander naamp je heeft gekregen, is op zich niet onlogisch. Het politieke com promis tussen christen-democraten en socialisten houdt de oude middenschoolidealen, zoals die in de jaren zeventig doör de vak beweging en Van Kemenade werden beleden, niet geheel meer overeind. Het voortgezet basisonderwijs wordt niet vierjarig, maar driejarig en bovendien worden de leerlingen niet vrijgela ten in HUn keuze van vervolgonderwijs. De fervente voorstan ders van de middenschoolgedachte zijn dan ook teleurgesteld door het nu uitgewerkte compromis. Teleurstelling De vraag is of die teleurstelling wel zo terecht is. Van Kemena de en Deetman hebben in ieder geval bereikt dat bannen afzjen- bare tijd één vorm van voortgezet onderwijs gestart kan worden, waarin voor iedereen dezelfde ontplooiingskansen worden ge schapen en de studiekeus wordt uitgesteld. Die voorstellen lijken politiek ook haalbaar, in tegenstelling tot de oorspronkelijke constructie van de middenschool, die door tegenstanders als „te vrijblijvend" en als „eenheidsworst" werd gekwalificeerd. Overigens is een niet onbelangrijk deel van de CDA-fraktie ook nogal huiverig voor een al te grote nivellering van het voortge zet onderwijs. Deetman zal dan ook nog wel heel wat overtui gingskracht moeten tonen om de voorstellen in hun huidige vorm aan zijn partij te verkopen. Met name het feit dat er elf vakken verplicht worden gesteld, waardoor weinig ruimte be staat voor vrije vakkenkeus, zal in CDA-kring weerstand onder vinden. Opvallend is ook, dat niet Van Kemenade, maar juist Deetman (die voor zijn partij de vernieuwingsdrang van Van Kemenade moest afremmen) zich de afgelopen maanden heeft ontpopt als dè voortrekker van de middenschoolplannen. Van Kemenade, wetende dat zijn naam nog teveel met oude plannen is verbon den, beperkte zich dan ook tot het geven van rugdekking. Goodwill Het is Deetman bijzonder wel gelukt om zelfs* bij de uitgespro ken tegenstanders van de middenschool al enige „goodwill" los te peuteren. Een partij als de VVD bijvoorbeeld heeft haar hard nekkige en langdurige verzet tegen alles wat maar enigszins naar middenschool riekte, voor een groot deel opgegeven. VVD- onderwijsspecialist Nel Ginjaar liet ons al bij het uitlekken van de plannen, enkele maanden geleden, weten dat wat haar partij betreft de grootste bezwaren zijn weggevallen: er zijn voldoende garanties dat leerlingen die wat meer in hun mars hebben dan anderen, ook voldoende aan hun trekken kunnen komen. Nu uit de nieuwe voorstellen blijkt dat leerlingen van de toe komstige middenschool niet zonder bepaalde toelatingseisen naar havo, vwo en gymnasium kunnen doorstromen, is voor de liberalen een belangrijk breekpunt weggevallen. In de jaren ze ventig was dat wel even anders: destijds was alleen al het noe men van de naam al voldoende om het politieke schuim op de VVD-monden tevoorschijn te toveren. De huidige voorstellen zijn voor de liberalen best aanvaardbaar; ook al omdat de vak ken in de nieuwe middenschool, het voortgezet basisonderwijs, op verschillende niveau's kunnen worden gevolgd. FRANS WEERTS FILOSOOF PROF. DR. DELFGAAUW: GRONINGEN „Het is hoogst bedenkelijk dat men el kaar van beide kanten uit maakt voor fascisten. Alleen die woordenstrijd al kan een ongewenste polarisatie veroor zaken. Dat doet me denken aan het Duitsland voordat Hit- Ier aan de macht kwam. Ook toen lagen links en rechts voortdurend vechtend op straat. En daar bleef het toen niet bij...." Prof. dr. Bernard Delfgaauw ziet de huidige ontwikkeling van demonstraties en tegende- monstraties met lede ogen aan. De Groninger filosoof meent dat beide partijen zich wat ge nuanceerder zouden moeten opstellen. „Er wordt niet ge noeg nagedacht over achter gronden, over de oorzaken van bepaalde problemen", zegt hij. Drie dagen na de demonstratie van 4000 doorgaans zwijgende Groningers tegen de geweld dadige acties rond de munitie- treinen, waarschuwt Delf gaauw heel nadrukkelijk voor een scherper wordende tegen stelling tussen links en recht, tussen actievoerders en de zwijgende meerderheid, tussen „rooie fascisten" en „rechtse fascisten". Actievoeren De 69-jarige Delfgaauw weet wat actievoeren is. In de zesti ger jaren was hij een van de eersten die een anti-Ameri kaans geluid liet horen van wege de oorlog in Vietnam. Het bezorgde hem in die tijd veel vrienden, maar ook veel vijanden. Ook daarna liet hij zich nog regelmatig horen. Hij was onder meer één van de actievoerders van het Palesti- na-comité. Na „Vietnam", stelt Delfgaauw, „zijn we politiek wakkerder geworden. En dat is ook het werk van actiegroe pen. Daarom zal ik de laatste zijn die de actiegroepèn afvalt. Ik zeg alleen wel, dat ze erop moeten letten dat de dingen die ze aanvallen de moeite van het aanvallen waard zijn". Met de blokkades van de mu nitietreinen is Delfgaauw dan ook niet erg gelukkig. „Het ri sico is dat de actiegroepen pre cies het tegenovergestelde be reiken van wat ze willen. Na melijk dat ze als fanatiek en onredelijk worden voorgesteld, zodat de bevolking steeds meer tegen hen in het geweer komt. De tegendemonstratie van maandagavond in Gronin gen wekte een beetje de in druk, dat het hoog tijd werd dat er eindelijk iets onderno men werd tegen al die actie groepen. Ik vind het ongenu anceerd alle protestacties maar op één hoop te gooien. Het is een ramp als men vergeet wel ke belangrijke rol actiegroe pen hebben gespeeld bij zaken als bijvoorbeeld milieubescher ming. Zoiets is niet alleen on genuanceerd, maar werkt sterk polariserend. Hetzelfde geldt overigens voor de actie groepen. Je heoft echt geen ac tie te voeren tegen elke beslis sing, waar je het niet mee eens bent. Je moet in een democra tie ook dingen kunnen accep teren waar je het niet mee eens bent". Middel „Op het ogenblik is het zo, dat er actie vóór en tegen van al les en nog wat gevoerd wordt. Er moet meer nagedacht worden over oorzaken en achtergronden Maar daarmee verzwak je het middel. Je moet het middel niet zo vaak gebruiken dat niemand er meer van opkijkt. De actie tegen de Amerikaan se aanwezigheid in Vietnam had een heel duidelijk en ge richt doel: beëindiging van de oorlog daar. Maar neem nu de protesten tegen de munitietrei nen. Ik ben het daar helemaal niet mee eens. Want het fru streert het verzet tegen de kernbewapening. Als je ver hindert dat conventionele wa- Ïiens worden aangevoerd, dan oop je de kans dat de Ameri kanen anders gaan redeneren. Dat ze zeggen: als jullie liever hebben dat we per vliegtuig wat atoombommetjes aanvoe ren, dan vinden wij dat primó. Dat is voor ons heel wat ge makkelijker dan al die muni tie over zee aanslepen. Dus als jullie het niet willen, dan ver sterken we de atoombewape ning. Daarom vind ik de blok kades van de munitietreinen een ondoordachte actie. Nog afgezien van het feit, dat het erg inconsequent is om bom metjes of nepbommetjes te ge bruiken. Je betoogt voor de vrede en dan ga je zelf met bommen werken, die je juist de wereld uit.wilt hebben Verrast De voor Groninger begrippen massale opkomst van de zwij gende meerderheid heeft Delf gaauw verrast. Daar had ik inderdaad niet op gerekend", zegt hij eerlijk. „Het is op zich een uitzonderlijk geval dat de „andere kant" zich ook eens laat horen. Vanuit democra tisch standpunt bekeken is dat best gunstig. Maar of er nu een stroom van betogingen en ma nifestaties los zal komen, be twijfel ik. De „andere kant" heeft daar nooit veel behoefte aan gehad. De moeilijkheid is dat de doorsnee-man zich niet verdiept in allerlei zaken. Het fenomeen „kraker" bijvoor beeld wordt altijd afgemeten. Prof. dr. B. Delfgauw (Ar chieffoto) aan de vervelendste facetten van de kraakbeweging. De doorsneeman denkt er zo over: een kraker is een kraker en die trekt in een huis dat niet van hem is. Maar hij denkt er verder niet over na wat de achtergronden zijn. Dat er ge weldig gespeculeerd wordt en dat er huizen simpelweg leeg staan om steeds maar weer doorverkocht te worden. Het kraken wordt als verschijnsel veroordeeld. De mensen oor delen meer naar de uiterlijke aspecten dan naar de oorzaken en de achtergronden. Dat is een zienswijze, of beter gezegd het gebrek aan zienswijze van de meeste mensen". Nadenken De Groninger filosoof vindt dat er meer nagedacht moet worden. Zowel over het ver werpen van acties als over die acties zelf. Delfgaauw: „Nog maals, daar moet je ook kri tisch in zijn. Met 20 man op de rails gaan zitten, betekent niet dat je de meerderheid van de Nederlandse bevolking achter je hebt. Dat bleek wel uit de tegenbetoging. Maar er zijn best zaken de moeite waard om voor te vechten. Voor mij persoonlijk is dat de kwestie van de kernenergie. Al neemt het parlement daarover een democratisch besluit, dan nog acht ik mij gerechtigd mij daartegen te blijven verzetten. Omdat zo'n besluit gevolgen heeft voor tientallen en mis schien, wel honderden genera ties na ons. Er zijn bepaalde grenzen. Dan heeft ook het parlement niet het laatste woord. Om die grenzen voor jezelf te bepalen ga je te raden bij mensen die de zaak kunnen overzien, maar uiteindelijk be paal je toch zelf welke argu menten het sterkst zijn. En dat vind ik ook een van de voor onderstellingen van de demo cratie: dat ieder mens tenslotte zelf oordeelt". KOERT BOUWMAN GEEN GELD VOOR GERICHTE STIMULERlj (Door Arjan Broekhuizen) cl DEi-J HAAG Keurig uitgetikt en voorzien van een offiO papier van de afdeling voorlichting van zijn ministerie lie! nister Fons van der Stee (financiën) deze week het eerstenj van zijn antwoord aan de Tweede Kamer aan de pers uit<f In een uitgebreide commissievergadering behandelde de Ki de begroting van zijn departement. Uiteraard'zouden daar als het overheidstekort en de dekking daarvan centraal sta#) het licht van de toenemende druk van PvdA en D'66 ortO aanzien van dit soort zaken wat meer soepelheid te tonen, het de minister verstandig eens flink in de bus te blazen, niet mis. te verstane reactie op al die in Van der Stee's dwaze aandrang, werd op zijn departement voorgekookt. Al enkele weken rommelt het onder economen en finai specialisten. De noodzaak tot ombuigen en matigingen woi discussie gesteld nu de rekenmeester van de overheid, het traal Planbureau, een steeds groter overschot op de betalin lans, het kasboekje van de in- en uitvoer van Nederland, spelt. Zo'n overschot (er wordt gerekend op 13 miljard gu betekent dat er meer geld ons land in komt dan er uit gaat dat er nu eenmaal meer verkocht wordt aan het buitenlan daar door ons wordt ingekocht. Er komt dus steeds meer ge de banken en de wet van vraag en aanbod leert dat gel< goedkoper wordt. In dat licht moet de officiële rentedaling^ den gezien die president Duisenberg van de Nederlar Bank vorige week doorvoerde. Het was de eerste sinds mei een jaar. Hart verpand Zo'n rentedaling is particulieren en bedrijven bijzonder we Rood staan wordt immers goedkoper en investeren met gefy geld ook wat minder duur. Elke procent rentedaling betk( voor het bedrijfsleven een lastenverlichting van rond eeroj jard gulden. Minister Van der Stee laat geen gelegenheid v d gaan om hier nog eens op te wijzen. Hij heeft zijn hart da 0 geheel verpand aan het laten dalen van de rente. Geen woDé elke procent rentedaling spaart hem niet alleen een ihiljanfce den aan overheidssteun uit, maar hij hoeft zelf ook gaandhj minder rente te betalen op de vele miljarden guldens d f jaarlijks moet lenen om "het tekort van de overheid (in 1981 25 miljard gulden) te dekken. Van der Stee moet dan ook helemaal niets hebben van n lichters die al dan niet onder het mom van nieuw realism^ andere koers bepleiten. Hun alternatief komt er op neer met een groot overschot op de betalingsbalans en de grotei nenlêndse geldhoeveelheid die daarvan het gevolg is be: andere leuke dingen kunt doen. Je zou dat geld bijvoorbef een relatief goedkope manier naar de overheid kunnen doc£r| zen. Dat gebeurt dan door het plaatsen van schatkistpapiérj^ de overheid bij de banken. De overheid kan met dat gek alles doen, zoals steunmaatregelen voor bedrijven, banei\e| nen betalen, of gewoon een deel van haar tekort dekken, er wat minder diep en pijnlijk gesneden hoeft te worden voorbeeld de sociale uitkeringen. Driewerf neen „Neen, driewerf neen!", roept minister Van der Stee hierc houdt onverkort vast aan de eerder afgesproken bezuinig doelstellingen van het kabinet. Die zijn voor hem bovendief minimum. Het woord versoepeling komt voorlopig niet vocabulaire voor en Van der Stee weet zich gesteund dot^ eigen CDA. Niet alleen omdat deze partij overtuigd is v^e juistheid van deze koers, maar ook omdat het best ig haaftj tieke kraam te pas komt. Zijn het niet immers allen Pvdi nisters die het snoeimes moeten hanteren om die afgespr- bezuinigingen door te voeren? Van der Stee rekende deze week dan ook resoluut af me aandrang tot versoepeling van zijn beleid. Ondanks al die A jarden ombuigingen uit het verleden is het overheidstekort! alleen maar gestegen, benadrukte hij. En dan die loonmat" stel van bedrijfsrendementen en investeringen, stelde Va Stee. Daardoor is de vermogenspositie van de bedrijven ui slechterd, dat zij het zijn die in ons land de zwakste schrtj hebben. Heilige koeien En „zwakste schouders" behoren tot de heilige koeiën in hL derlands financiëel en sociaal-economisch beleid. DaaroC Van der Stee onwrikbaar vasthouden aan zijn koers. Eent die meer waarde toekent aan globale, algemene maatrr" dan het door PvdA en D'66 zo vaak bepleite gerichte instn1 tarium waarbij alles loopt via vadertje Staat. Dus niks extrt voor de overheid om er een pakket gerichte investeringsstij ringen mee te betalen, met het risiko dat de collectieve I daar weer net zo hard van meeprofiteert als het zieltogend drijfsleven. Nee, het beste banenplan is en blijft voor hetf tement van Financiën het verlagen van het financiering^ ook al zijn daar weer extra ombuigingen voor nodig. Ai kaarten tegelijk gezet worden op een rentedaling en de r op de geldmarkt wordt ongemoeid gelaten, dan kunnen dljj tetarieven op zowel de kapitaalmarkt als de geldmarkt gai y len en houden we tegelijk een sterke munt. Alleen met cept krijgt volgens Van der Stee het bedrijfsleven vansJ ruimte, ruimte die het gelaten moet worden. J Eis p Van der Stee zal zijn collega's de komende weken dus oft0 met een ombuigingseis confronteren. De omvang daarvan^ niet bekend maar laat zich vrij makkelijk voorspellen, j~ nog een gat van 1,4 miljard plus 500 miljoen die op de be^1 van minister Den Uyl gevonden moet worden. De terugdr van het financieringstekort conform de afspraken eist ve delijk nog een zelfde bedrag. Er ligt dus een vuiltje vacie vier miljard gulden. Gezien de verdeelheid in het regivr kamp zal het wegwerken hiervan niet ongemerkt voorbj"* ARJEN BROEKH1 t. Hf d

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6