Delegatie VVD bezoekt Leidse regio Reconstructie Stationsplein •jewoners Zoeterwoudseweg eisen sluiting bedrijf Hoekema (D'66) sluit medewerking aan VVD-CDA college niet uit oortbestaan Kaagse ïugdherberg bedreigd CDA: „Ouderen Voorschoten kind van de rekening" j Economisch wel en wee Leidse politie toont muzikale discipline Schoolhoofd Teunissen plotseling overleden ;rtig ton wegend gevaarte in sloot 'VOORKEUR VOOR PVDA' UT ZATERDAG 30 JANUARI 1982 PAGIN^TJ LEIDEN De rijbaan van het Stationsplein wordt maandag gedeeltelijk opgebroken. Er wordt onder meer een busbaan en een vrijliggend fietspad aangér legd. Deze reconstructie gebeurt op het rijbaangedeelt§ aan de zijde van het VVV- en GAK-gebouw. De recon structie van het gedeelte aan de zijde van het station werd enige tijd geleden afgerond. De werkzaamheden nemen ongeveer drie maanden in beslag. Na de aanleg van de busbaan moet aan de vertragingen van het openbaar vervoer een einde komen. Het nogal brede trottoir wordt teruggebracht tot iets minder dan vier meter. Direct daar naast wordt een vrijliggende. rood-gekleurde fietsstrook aange legd. Door de bomenstrook aan het Stationsplein worden fietS» pad en busbaan gescheiden. Zodoende gaat echter wel de par> keerstrook verloren. Deze werkzaamheden duren ongeveer twee maanden. In de daaropvolgende vijf weken wordt het kruispunt Station- /Stationsweg aangepakt. Met de reconstructie wordt alvast reke ning gehouden met het wegenbeloop, dat gaat ontstaan als de nieuwe versie van de Valkbrug eenmaal is aangelegd. Het rij weggedeelte van het kruispunt wordt geasfalteerd. De sierstro- ken blijven bestaan uit klinkers. Omleidingen zijn in verband met de werkzaamheden niet nodig. Alle verkeer wordt echter over een smaller rijgedeelte geleicl Het parkeerterrein achter het GAK-gebouw blijft bereikbaar via de Morssingel. VOORSCHOTEN „De bijgesteld. De twee raadsleden bejaarden zijn de slachtof- van de VVD (er waren er vijf fers van de geboortebe- afwezig) waren bereid de no(a i rrr-j voor kennisgeving aan te na- perking Tijdens de gis- men 6 teravond in Voorschoten Mevrouw M. Breunesse gehouden raadsvergade- (PvdA) zag in de nota. die ring deed wethouder L. wÜst °P hiaten in de ouderen- Marselis (CDA) deze voor welT ie* mefr..,da" de niet ineewiiden od ziin VVD ers In de PraktlJk blijkt, mei ingewijaen op zijn volgens haar gewoon dat ou. minst vreemd klinkende deren dikwijis niet in bejaar- uitspraak. Uit de bespre- den tehuizen geplaatst kunen kingen bleek echter, dat worden. Men wil er uitsluitend door de snelle vergrijzing ..jonge" bejaarden en dat rijmt van Voorschoten het geld ™ecr met met het moderne streven om ouderen zo lang k worden opge- mogleijk zelfstandig te laten bracht om aan alle ver- wonen. langens van de bejaarde Drs. C. Bremmer (CDA) had i bevolking tegemoet te het moeilijk met de gevolgen kunnen komen. van de bezuinigingen van het rijk. De ouderen zijn het kind De bejaardenzorg moet ge- van de rekening, want de be woon betaalbaar blijven en zuinigingen hebben funeste kan helaas nimmer optimaal gevolgen. Hij deed een drin- worden. Coördinatie van de gend beroep op B en W om te vrijwillige hulpverlening is komen tot de bouw van een dringend nodig. De gemeente bejaardentehuis of tenminste moet wel aan de bel blijven tot een behoorlijk aantal be hangen bij de provincie om jaardenwoningen. Wethouder erop te wijzen, dat de daar ge- J- van Leeuwen (PvdA) zei hanteerde cijfers in elk geval het daarmee eens te zijn, maar niet reëel zijn. vreesde toch dat het lange ter- i Een en ander kwam ter sprake mijnwerk zou worden. Nog dit bij de vaststelling van de nota jaar wordt het uitbreidings- „Welzijn Ouderen". Mevrouw plan Starrenburg vastgesteld M. van der Kloes (VVD) wilde en dat geeft de raad de kans de nota alleen zien als een om de bejaarden misschien richtlijn voor een beleid, die vrij snel aan huisvesting te wel regelmatig moet worden helpen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Het architectenbureau B. C. van Beek aan het Noordeinde 40 is uit Leiden vertrokken. De winkel in tegels en plavuizen van Delfos B.V. aan de Nieu we Rijn 29 is opgeheven. In de eerder leeggekomen winkelruimte aan de Nieuwe Rijn 29 is „Hein-Cris-Piné Galerij", winkel in meubelen, gevestigd. Aan de Boerhaavelaan 307 is „Holland Electronic Compo-; nents", groothandel in electronische onderdelen gevestigd. Aan de Vondellaan 47 is „C.P.T.-A.G.", het ontwikkelen en vergroten van een distributienetwerk in Europa, Afrika en het Midden-Oosten voor alle soorten computerprod., tekstverwer- kende apparatuur enz. gevestigd. De schoenwinkel „Comtessa" aan de Donkersteeg 12-14 is' voortgezet als „Discount Shoe", filiaal van de schoenenwinkel van Manfield aan de Breestraat 77. LEIDEN Het Leidsch Politie Muziek Gezelschap (LPMG) hield gisteravond in de Stadsgehoorzaal een manifestatie, die met een concert, een muzikaal inter mezzo en een bal een groots karakter droeg. Het con cert werd gegeven door de Brassband en de tamboers van het Gezelschap onder leiding van hun vaste diri gent Cees Brugman en omvatte een serieus en populair getint gedeelte. Deze twee-deling in karakter, waarbinnen verder werd geva rieerd, hield de eentonigheid van het geheel uit koperblazers-be staande orkest binnen de perken. Binnen de zes serieuze num mers bestond een levendig onderscheid tussen marsen en pro grammatische stukken. Zelfs een klassieke compositie prijkte op het programma: de 'Akademische Festouverture' van Brahms. Een stuk overigens, dat bewijst, dat ook Brahms zijn muzikaal zwakke momenten kende. Binnen het populair gedeelte zorgde film-en jazzmuziek voor de nodige afwisseling. Eentonigheid in klank is des te meer een gevaar, omdat hier sprake is van een amateurorkest, dat de klankmogelijkheden van zijn instrumenten niet maximaal weet uit te buiten. Desondanks werd er op een behoorlijk niveau gemusiceerd. De meeste instrumenten klonken trefzeker en zuiver en het samen spel was, hoe kan het ook anders, gedisciplineerd en overzichte lijk. Een zwaarlijvige klank verried soms de amateuristische herkomst. De luchtige en suggestieve toon in de suite 'Four Litt le Maids' betekende een aangenaam contrast. Ook in Brahms' ouverture toonde het orkest een staaltje van muzikaal vakman schap door een niet onaanzienlijk deel van de kleur te imiteren, die dé oorspronkelijke orkestversie van dit werk bezit. De diver se solisten bleken in technisch en muzikaal opzicht een aan winst. Met name de solo in 'Song of the Brother' werd met een goede muzikale intentie geblazen. DIRK VOOREN LEIDSE COURANT NIEUWKOOP Na een kortstondig ziekbed is woensdag, geheel on verwacht, de heer Th.J.F. Teunissen op 76-jarige leeftijd overleden. Met zijn vrouw bracht hij, zoals de laatste jaren gebruikelijk was, de winter door in Spanje. De heer Teunissen is ruim 40 jaar hoofd van de r.k. lagere school Sint Jozef, later de Heilig Hart school, geweest. Geheel zijn leven was vervuld van het onderwijs. Het is dan ook geen toeval, dat 5 van zijn 6 kinderen nu werkzaam zijn in het onderwijs. Geboren in 1905, slaagde de heer Teunissen in 1923 voor de onderwij sakte, waarna hij een baan kreeg in Harmeien. Zes jaar later kwam hij als jong hoofd van de school naar Nieuwkoop. Daar is hij gedurende een lange reeks van jaren vele Nieuwkopers tot steun en toeverlaat geweest. Voorts was hij meer dan 25 jaar directeur van het zangkoor, waar zijn belangstelling met name naar het kinderkoor uitging. Nog langer besteedde hij zijn tijd als penningmeester van het Wit-Gele kruis. Bij zijn afscheid in 1970 werd de heer Teunissen begiftigd met de pauselijke onderscheiding 'Pro Ecclesia et Pontifice'. Strandloop AV Holland LEIDEN Atle- tiekvereniging AV Holland houdt mor gen een strandloop aan de Wassenaarse Slag. Het startschot wordt om 11.00 uur gelost. De deelne mers kunnen kie zen uit vier afstan den: 2, 4, 8 en 12 ki lometer. Voor kin deren tot vijftien jaar bedraagt het inschrijfgeld een rijksdaalder, vol wassenen moeten ƒ3,50 betalen. BRUGGE Een tegen- S was er de oorzaak van jstermorgen een 30 ton nde kraanwagen onder- ryen in de sloot belandde, •tebeurde even na acht uur tertaireweg 20 tussen en Ter Aar. Van- j^n werd het gevaarte fflrie kranen op het droge toen. $raanwagen reed in de 'ng Ter Aar toen uit de jgestelde richting een auto kwam, die om een drietal fietsers heen moest. Deze be stuurder verzuimde te wach ten tot de kraanwagen was ge passeerd. De bestuurder van het gevaarte zag zich daardoor genoodzaakt uit te wijken. Daarbij raakte de kraanwagen van een Haarlemse firma in de berm en kwam daar ondanks verwoedde pogingen van de 41-jarige bestuurder uit Heem stede niet meer uit. Integen deel, de wagen ramde een boom, sloeg over de kop en be landde in de sloot. Zowel de chauffeur als zijn 39-jarige bij rijder kwamen met de schrik vrij. Pas vanmorgen kon het gevaarte uit de sloot worden getakeld. Dat gebeurde door drie kranen van het Haarlem se bedrijf. De weg tussen het kruispunt bij de Herenweg en Ter Aar was in verband met de takelwerkzaamheden gedu rende de ochtenduren afgeslo- ongelukte kraanwagen De VVD-delegatle in de veiling Flora. LEIDEN/RIJNSBURG De verhoging van de energieprijzen vormde gistermorgen het hoofd thema bij het bezoek van een VVD-delegatie aan de Veiling Flora in Rijns burg. Deel van de delega tie maakten uit mevrouw N. Smit-Kroes, oud-staats secretaris van verkeer en waterstaat, tweede kamer lid F. Bolkestein, gedepu teerde Gunther en de le den van Provinciale Sta ten T. Jansen en M. Va renkamp. Na een rondleiding werd ge sproken met enkele vertegen woordigers van de veiling. De heer Bolkestein zei bij die ge legenheid dat in de toekomst niet valt te ontkomen aan ho gere prijzen voor energie, hèt discussiepunt op dit moment in de sierteeltsector. Wel stel de hij dat andere mogelijkhe den gezocht moeten worden om de kweker bij te staan. Ook een andere angst van de sierteeltsector kwam aan de orde: de verhoging van het BTW-tarief van 4 naar 18 pro cent. „Dat kon wel eens een doodsteek zijn voor veel on dernemers" meldde veiling- voorzitter Vianen. Mevrouw Smit was dit volledig met hem eens, en zei zij toe dat haar fractie er alles aan zal doen om te voorkomen dat deze verhoging wordt doorgevoerd. Leiden 's Middags bracht de delegatie een bezoek aan Leiden waar met de wethouders J. Fase (Economische zaken) en P. Schoute (Maatschappelijke Aangelegenheden) over de Leidse problematiek werd ge discussieerd. De twee kamerle den waren naar Leiden geko men vanuit de achtergrond dat de rijksoverheid naast de vier grote steden wat meer aan dacht moet schenken aan de kleinere steden. Een van de conclusies uit de gesprekken was, dat rekening moet wor den gehouden met een blij vend aantal werkelozen die ondermeer in het arbeidspro ces zouden kunnen worden opgenomen door hen op bij het vrijwilligerswerk in te schake len. Wethouder Fase bepleitte speciale aandacht voor die mensen die nog werk kunnen krijgen. „Dat betekent niet, dat we de kanslozen maar ten modderen, maar meer dat we voor hen dusdanige voor zieningen scheppen die hun si tuatie draagbaar maken", al dus wethouder Schoute. ,iDEN De bewoners de Zoeterwoudseweg J. dat de handel in "1Kiel meta*en van firma /isie.pkel wegens de enor- Igeluidsoverlast moet Jen gesloten. Gisteren 7.3oJ het geschil aan de jnissie voor de beroep- pwaarschriften voor- Jd. tn De Nobel heeft aan de Zoeterwoudseweg een handel in oude metalen (de panden 9 en 11). Het overbrengen van het ijzer van de ene naar de andere bedrijfsruimte en de verwerking van de ladingen geschiedt op nogal luidruch tige wijze. „In juli 1980 besloot de gemeente op papier om de bedrijfsruimte op nummer 11 te sluiten. Nog geen twee maanden na het sluitingsbevel blijken B en W te hebben be sloten niet tot sluiting over te gaan. Plotseling zou De Nobel wel een vergunning krijgen. En dat terwijl de overlast al leen maar toeneemt," aldus de bewoners. Weliswaar heeft de gemeente bepaalde voorwaarden gesteld, waaraan het bedrijf zou moe ten voldoen, maar tot noch toe zijn die niet nagekomen. „De Nobel lapt alles aan zijn laars en de overlast duurt onver minderd voort," aldus de om wonenden. De aanwezige ambtenaar liet ten overstaan van de commissie weten, dat De Nobel bij overtredingen van de bepalingen die overlast moeten uitbannen, kan reke nen op een dwangsom of slui ting van een bedrijf. „We heb ben geprobeerd voorwaarden op te stellen, waarmee zowel De Nobel als de omwonenden uit de voeten kunnen. Zo mag hij het metaal niet weken ach tereen opstapelen. Het oprui men zou dan veel lawaai ver oorzaken. Hij moet het metaal één keer per dag opruimen," aldus de vertegenwoordiger van de gemeente. De bewo ners wezen op de gebrekkige praktische naleving van de re gels. De Nobel huurt kranen, waarmee het ijzer in bakken wordt geworpen. De overlast daarvan is aanzienlijk. De ge meente gelooft echter, dat als De Nobel zelf een kraan in zijn bezit heeft, hij minder haastig te werk zal gaan. „Het ijzer zal niet meer vanaf grote hoogten in de bakken vallen. De Nobel gaat dan wel meer omzichtig te werk," meent de gemeente. Tenslotte vroegen de bewo ners zich af hoe het mogelijk is, dat De Nobel een hinder wetvergunning kan krijgen. De aanvraag stemt namelijk niet overeen met de huidige bedrijfsactiviteit. Want aan vankelijk handelde De Nobel in oud papier, maar ging plot seling over op de handel in oud ijzer. IDA-ieslijst D'66 leiderdorp D'66 verwacht in Leiderdorp meenteraadsverkiezingen in mei tenmin- zetels te kunnen veroveren. Op dit mo- is deze partij niet in de raad vertegenwoor- doordat men vier jaar geleden de kieslijst inleverde en daardoor van de verkie- uitgesloten. Lijsttrekker is de bioloog Stam. Hij wordt gevolgd door R. Visser, B. en mevr. W. Mit-van Bak. Het aantal te raadzetels in deze gemeente wordt uitge- van 17 naar 19 vanwege het gegroeide aan- De kieslijst is onderwerp van ge- de ledenvergadering, die op 4 febru- gehouden in de Menswordingskerk. Goud voor Alphenaar ALPHEN A/D RIJN De heer A.W.G. van Leeuwen kreeg gistermiddag de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau opgespeld door Alphen's burgemeester M. Paats. Van Leeuwen kreeg die onderscheiding in verband met zijn lange staat van dienst bij het Ziekenfonds Alphen en Omstreken. De 71-jarige Alphenaar was sinds 1951 verbon den aan het ziekenfonds. Eerst als lid van de verzekerden raad, waarvan hij in 1973 voorzit ter werd, later ('68) als bestuurslid en secretaris. Per 1 januari heeft de heer Van Leeuwen zijn functie bij het ziekenfonds neergelegd. Overi gens is de gisteren door Van Leeuwen ontvan gen gouden medaille niet de eerste onderschei ding, die hem ten deel valt. In 1980 kreeg hij de pauselijke onderscheiding 'Pro Ecclesia et Pon tifice' voor kerkelijk en maatschappelijk werk. Mor bof t«e *ekema: hei] achtwa: een progressief college, mits dit college niet afhankelijk is van de steun van de PSP. „Mijn ervaringen met de PSP zijn niet zo geweldig goed", al dus Hoekema. De PPR acht hij wel aanvaardbaar zij het dat deze partij „zich steeds meer verwijdert van de maatschap pij". D'66 wil dat er in de volgende collegeperiode zeker vier par keergarages gebouwd zullen worden. Hoekema noemt dit „een harde eis". Hij spreekt zijn voorkeur uit voor éénrich- ting-verkeer op de Breestraat en het afsluiten van het Noordeinde voor verkeer uit de Breestraat. Het economische beleid heeft naar zijn mening te lang op zich laten wachten. Er had in Leiden veel eerder een begin moeten worden gemaakt met het herverdelen en het creër en van werk, vindt Hoekema. Hij spreekt in dit verband van een „bescheiden eindsprint" van wethouder Fase. Werk gelegenheid moet in Leiden voorop staan, vindt Hoekema, die stelt dat een dergelijk be leid niet mag leiden onder eventuele bezuinigingen. Ten slotte spreekt de D'66-voor- man zich uit voor een voort zetting van de proef rondom de sluitingstijden van de café's, zo mogelijk met meerdere ca fé's. DEN D'66-fractie- J10 Tl titter Jan Hoekema i ae r de medewerking van u?u«partij aan een rechts l-CDA college niet >e and< (Een dergelijk college s i312iït echter niet mijn keur; ik vind dat D'66 ide gar, dichter bij de PvdA peien i dan bij de VVD", -p'redSi Hoekema in een in- ten. ncj0w voor het contact blad van het Leids City Centrum. Hoekema beschuldigt PvdA- fractieleider J. Peters ervan het klimaat rijp te maken om de coalitie met de VVD voort te zetten. Hoekema verwacht dat wanneer PvdA en VVD na de verkiezingen hun meerder heid behouden, de bestaande coalitie gehandhaafd blijft. „Het is momenteel geweldig koek en ei tussen PvdA en VVD. Niet onlogisch want de VVD maakt het de PvdA niet geweldig moeilijk. Ik hoop echter dat de socialisten het politieke fatsoen op zullen brengen om D'66 te betrekken bij de vorming van een nieuw college", aldus Hoekema. Hij meent dat het tijd wordt, dat de PvdA haar vriendelijkheid aan het adres van D'66 omzet in daden. De D'66 fractieleider geeft te kennen mee te willen werken aan dè vorming van KAAG Het voort- aan van de jeugdher- 'De Trekschuit' op geiland loopt ernstig aar. Dat komt door het kHMS van ket ministerie 1.8.07 CRM om de investe- nds9c «subsidie van 1,2 mil- open 6u^den voor de Stich- jagmid Nederlandse Jeugd- Centrale (NJHC) Nova. de begroting te flppen. 22j)etreffende CRM-begro- wordt in de loop van vol- g week in de Tweede Ka- ïhandeld. Dan valt de uiteindelijke beslissing over het voortbestaan van een ze vental jeugdherbergen, waar van die op Kaageiland er een is. Reeds vanaf '79 tracht de regering de subsidies op jeugd herbergen te verlagen, maar telkens weer is het de Tweede Kamer gelukt de bezuinigings drift in te perken. De zeven onderhavige jeugdherbergen staan op de nominatie om aan gepast te worden aan de eisen des tijds. De NJHC heeft er in een brief aan de Tweede Ka mer op gewezen, dat het ver lies van jeugdherbergen tevens een verlies aan arbeidsplaat sen met name voor jonge ren inhoudt. Ook de ver minderde regionale inkomsten mogen niet onderschat wor den. (Voor de Kaag: restauran- ten, zeilscholen, pontveer, bo- tenverhuurbedrijven etc.). Jeugdherberg 'De Trekschuit' in De Kaag heeft een capaci-, tiet van 84 bedden. „Minder jeugdherbergen houdt in min der mogelijkheden voor jeug dige vakantiegangers (scholen, groepen en jonge gezinnen) om in eigen land een goede vakantie in een veilig tehuis tegen een voor hen betaalbare prijs door te brengen", aldus de NJHC in haar brief aan de volksvertegenwoordiging.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3