Van Dam wil ileegstandwet Iniet invoeren loon Feaal ,Ga zelf voedsel verbouwen' Moskou hoeft zich niet te verkneukelen va gels weekblad: Nederland voert verstandige politiek Van Agt: nog eens miljarden vinden Afdeling Leiden afgelast VERONICA DRIVE-IN SHOW Verlaat Kerstgeschenk Marcel van Dam zet tering naar nering VAN AGT: W'/ JOlwoon- ideeën 'oenoordhal DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 30 januari 1982, 72e jaargang no. 22181 Dtotrur hSl^U .I S"'ho' ?ers' Apothekersdijk 34, 2312 DD Uiden, Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. KlSen mini S\'Chel re<?»cleur: Wim Butjteweg. Advertent,es (excl. BTW) /0.56 per mm. Kletnljes /0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35: jaar/217.90. Klachten bezorging, maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tol 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0.7S. Tatortfilm „Geen kinderspel" vanavond op Ned. I om 22.10 uur. Op Ned. II om 21.20 uur „Kwistig met muziek". Om 22.35 uur in „Hier en nu" mi nister-president van Agt over Polen-show alsmede de zaak- Dozier. Morgen op Ned. I om 12.00 uur „Für Elise": HET WEER Veel bewolking maar geen re gen van betekenis. Middag- temperatuur ongeveer 9 gra den. Krachtige, aan de kust nu en dan harde westelijke wind. Zondag: zon op: 08.32, onder: 17.25; hoog water Scheven.: 06.51, 19.05; laag water: 02.20. 15.09. ders overleden ,y in arrest LDOORN De 21- vader en 25-jarige Ier van een gisteren aangetroffen baby in doorn zijn gistera- gearresteerd. Het van de zeven weken baby was door de irts naar het Lucas nhuis gebracht, om- hij de doodsoorzaak kon vaststellen. De rs worden ervan ver- het kind zwaar te i mishandeld. Op ichaampje is een aan- lauwe plekken gevon- Er is sectie verricht dr. Zeldenrust. El Salvador straft Nederland DEN HAAG Omdat minis ter Van der Stoel het bevrij dingsfront in El Salvador in de VN-assamblee als een „repre sentatieve politieke macht" heeft aangeduid, heeft El Sal vador de visumplicht voor Ne derlanders opnieuw ingevoerd. Een dergelijke maatregel is ook genomen tegenover Frankrijk, Scandinavische landen, Ierland, Mexico en het Oostblok. De mededeling van de junta van El Salvador stond in een brief van 4 december die gericht was aan „Max van der Stoel, Amsterdam". Pas deze week arriveerde de brief op het ministerie. Functionaris Cubaanse regering sprak met Haig MEXICO-STAD Een Cubaanse regeringsfunc tionaris heeft gisteren ont huld, dat hij in november vorig jaar in Mexico-Stad een ontmoeting heeft ge had met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig. De Cubaan zou Haig hebben gezegd, daj Cuba bereid is te pra ten over de gevoelige di plomatieke betrekkingen tussen Cuba en de VS. De regeringsfunctionaris, Rodriguez, zei het initia tief voor de ontmoeting was uitgegaan van Mexicó. Bezwaren tegen „Willemstoren" ROTTERDAM Het plan van de Rotterdamse architekte Rem Kool haas om een deel van de oude Wil lemsbrug rechtop te zetten, ontmoet ernstige bezwaren. Koolhaas wil van deze „Willemstoren" een toeristische trekpleister maken door er onder andere een restaurant in aan te brengen. De directie van de Euro mast vreest echter dat het aantal be zoekers aan de Euromast dan met de helft zal teruglopen. Rijkswaterstaat heeft ook bezwaar omdat deze dienst vreest dat het ding hinderlijke sto ringen zal veroorzaken op het radar beeld waarmee het scheepvaartver keer in de Rotterdamse haven wordt geregeld. Nep-agent liep niet snel genoeg APELDOORN De po- litie in Apeldoorn heeft gisteren een 20-jarige jongeman aangehouden, die als agent de papieren van een vrachtwagen chauffeur had gecontro leerd. Deze had de zaak niet vertrouwd en de po li tie ge waarsch u wd. Toen een surveillancewagen de man ontdekte, zette deze het op een lopen, maar hij moest het afleg gen tegen de politieman nen. Hij verklaarde zijn optreden met: „Ik heb een kick van de politie". Geen herverdeling van wao-premie^ DEN HAAG Er komt geen aanpassing van de wao-premie. Het kabinet heeft gisteren beslo ten de verdeling van de 17 pro cent premie die voor de wao moet worden opgebracht te handhaven op 10,75 procent voor de werknemer en 9,65 procent voor de werkgever. De franchise (premievrije voet) bedraagt 85 gulden per dag. Het kabinet volgt hiermee de werkgevers in de Sociaal-Economische Raad. Zij hadden met twee kroonleden tot deze verdeling geadviseerd. De werknemersorganisaties en twee andere kroonleden wilden een verdeling die gunstiger zou zijn voor de werknemers. MINISTER NEGEERT MEERDERHEID KAMER (V^n onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minis ter Van Dam (volks huisvesting en ruimte lijke ordening) voelt er niet voor de Leeg- standwet, zoals die is |0 aangenomen onder het worige kabinet, in te voeren. De bewinds man zegt dit in een t|vraaggesprek n^et deze krant. Binnenkort zal hij zijn standpunt offi cieel bekend maken in een vergadering met de betreffende com missie van de Tweede HKamer. Va Dam toont zich bewust van de weerstand, die hij zonder twijfel zal onder vinden. De specialisten van de regeringsfracties CDA en D'66 menen dat de wet zonder verder uitstel van kracht moet worden. Pre cies zo wordt erover ge dacht bij de VVD, zodat een flinke meerderheid het oneens is met de minister. Alleen de PvdA is wel ge neigd tot enige soepelheid. „Ik zal er~met de Tweede Kamer over in discussie gaan," zegt Van Dam. Zijn bezwaren tegen invoe ring van de wet, die met steun van de PvdA inclusief van Dam in beide Kamers is aangeno men, zijn van tweeërlei aard. De minister meent er het geld niet voor te heb ben. „Die veertien miljoen is bij lange na niet toerei kend," zegt hij over het be drag, dat het kabinet hem beschikbaar heeft gesteld. Maar ook al had hij het geld wel naar zijn schat ting is er zestig miljoen no dig dan nog zou hij de wet niet in zijn huidige ge daante van kracht laten worden. Hij denkt wel be tere dingen met zo'n be drag te kunnen doen. „Als ergens een pad ligt, waar vier auto's per dag over rij den, dan ga je er toch geen zesbaansweg van maken, alleen omdat je het geld er voor hebt". Het eerste kabinet-Van Agt (CDA-VVD) verwierf in dertijd een overgrote meer derheid voor de Leegstand- wet, nadat het een compro mis had gesloten met de PvdA, die een eigen initia- tiefontwerp had ingediend. De wet is bedoeld om ener zijds de leegstand te bestrij den en anderzijds het kra ken tegen te gaan. Vooral dat laatste deel van de wet bevat elementen bij voorbeeld het recht om mensen naamloos te dag vaarden waarmee men in linkse kring niet erg blij is. Het wetsontwerp van de PvdA had als hoofdgedach te het beter verdelen van de beschikbare woonruim te. Zie in Finale: Van Dam zet tering naar de nering DEN De Nederlanders zitten vol zorgen. Zij vragen zich Jar in de jaren tachtig cfe nieuwe banen gevonden moeten [en en wat er zal gebeuren als hun aardgas op is. Gehypno- |d door de wens om de overheidsuitgaven omlaag te bren- yragen zij zich ook bezorgd af of Nederland wel een be- tfde natie kan blijven. Maar juist omdat zij zich daarover 1 zorgen maken, voeren zij een verstandige politiek. Dat Koningin morgen 44 Koningin Beatrix viert morgen voor het eerst haar verjaardag als „Haags bur geres". Zij wordt 44 jaar. De vie ring van konin ginnedag is, zoals bekend, op 30 april, de ver jaardag van haar moeder. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook premier Van Agt meent dat er dit jaar nog „voor miljarden" extra zal moeten worden be zuinigd. Hij zei dit gisteren na afloop van de minister raad. Volgende week komen de vijf meest betrokken ministers uit het kabinet bijeen om de Voorjaarsnota op te stellen. In dit stuk van minister Van der Stee (finan ciën) zal het bedrag moeten komen te staan, waarmee het kabinet wil „ombuigen". CDA-fractieleider Ruud Lubbers maakte gisteren in CDAktueel, het blad van zijn partij, duidelijk in welke orde van grootte men in zijn partij denkt: ongeveer vier miljard. Ten eerste moeten de twee miljard worden gevonden, die afgesproken zijn in het „lij- makkoord" van De Galan en Halberstadt. Daarbovenop komt dan nog de afspraak in het kabinet dat het financieringstekort dit jaar terug moet naar 6,5 procent. Aangezien het tekort in 1981 ongeveer 8,3 procent blijkt te zijn geweest, vergt deze doel stelling nog eens een bezuiniging van ruim twee miljard gulden. Volgens Lubbers zijn dit soort besparingen alleen te realiseren in de sfeer van de sociale zekerheid en de salarissen van de (semi-)ambtenaren. En wil men de koppeling handhaven van het netto minimumloon en de netto minimumuitkering, dan moet er dus elders iets gebeuren. De CDA-voorman denkt dan aan: het terugdringen van het aantal mensen, dat een uitkering behoeft, bezuinigen op de gezondheidszorg, verlagen van over- heidssalarissen, uitkeringen naar draagkracht, hoogste uitkerin gen terug naar zeventig procent. schrijft het vooraanstaande Engelse weekblad The Economist in eën speciale bijlage over Nederland. Het prijst de vakbeweging die veel vooruitstrevender is dan de Engelse en met name Wim Kok omdat die het belang van een sterke gulden inziet, zodat de rentetarieven relatief laag blijven en het investeringsklimaat er wel bij vaart. Tenslotte heeft het Die is vooral het resultaat van de blijvende maar niet altijd dominerende invloed van de christen-democraten in de regering, die tolerant genoeg waren zich te binden aan uiteenlo pende partners. Dat is geen slechte formule om vandaag de dag te kunnen overleven. ADVERTENTIE Vanavond „THE SHOES" Aanvang 20.30 uur DE SCHAKEL LANGERAAR LEIDEN De afdeling Leiden van de KNVB heeft alle voor vandaag vastgestelde voetbalwed strijden in verband met de slechte gesteldheid van de terreinen afgelast. ADVERTENTIE Zondag 31 januari Aanvang 20.30 uur „BLESSE PAARD" ST0MPWMK POOLSE JUNTA ADVISEERT VOLK: WARSCHAU Het Poolse militaire régime heeft het volk gisteren aangeraden er een baantje bij te nemen of om op een vergeten stukje grond zelf voedsel te gaan verbouwen. Met deze raadgeving waarschuwden de Poolse machthebbers op de problemen, die zich in veel huisgezinnen zullen gaan voordoen nadat maan dag de grote prijsstijgingen zullen zijn doorgevoerd. Verder maakte de militaire junta bekend, dat vorig jaar 174.000 Polen het land verlaten hadden om in het Westen een nieuw bestaan op te bouwen. In de straten van Polen was gisteren weinig te merken van hamsterwoede, omdat er niet veel meer te koop was. Alleen voor kledingzaken stonden lange rijen mensen. Vanaf maandag zullen de prijzen van de meeste artikelen enorm stijgen. Sommi ge levensmiddelen zullen zelfs vier maal zo duur worden. Volgens een regeringsrapport is ongeveer een vijfde deel van de 870.000 Polen, die vorig jaar een bezoek aan het buitenland brachten niet meer teruggekeerd. „Op die manier heeft Polen aanzienlijke verliezen geleden, omdat vooral goed opgeleide spe cialisten zijn vertrokken", zo staat in het rapport. Het Poolse minisetrie van buitenlandse zaken is gisteren weer begonnen met het uitgeven van nieuwe perskaarten aan buiten landse journalisten. Dezen mogen vanaf maandag weer buiten Warschau reizen. Sinds de afkondiging van de staat van beleg op 13 december vorig jaar was hun dit niet toegestaan. Een dolgelukkige mevrouw Dozier omhelst haar man. nadat hij tijdens een persconferentie haar gisteren de gouden halsketting had geschonken, die eigenlijk als kerstgeschenk bedoeld was, maar wegens zijn ontvoe ring nu pas overhandigd kon worden. Op pagina 6 Verslaafde wees Italiaanse politie de weg naar Dozier „Toen in de jaren zeventig de prijzen waanzinnig stegen en de aannemers geld als water verdienden, heb ik nooit één cent van hen gezien". Met deze uitspraak torpedeert minis ter Van Dam van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening op de voorpagina van onze bijlage Finale de verwachting als zou hij mogelijk de helpende hand bieden bij de ver koop van vijftien- a twintigduizend leegstaande nieuw bouwwoningen in de vrije sector. Tegenover Rik in 't Hout, een van onze parlementaire redacteuren, verklaart hij nader: „Dat zou alleen maar kunnen door subsidies te geven en dat geld heb ik niet. Zelfs al zou ik het hebben, dan zou ik het nog niet daaraan besteden''. Behalve over dit onderwerp ging het gesprek over: de werklozen in de bouw, vergelijkingshuren, leegstand, de „basiswoning" en natuurlijk over de hartewens van minis ter Van Dam: een meerjarenprogramma voor de woning bouw „opdat iedereen precies weet waar hij aan toe is". VERDER IN FINALE Alert in Ethiopië voert verbeten strijd tegen lepra- Verzilverd theelepeltje voor vijf aangebrachte stu denten. Vélérique, het rij wiel van de toekomst? Fiet ser gaat erbij liggen! Vrije tijd krijgt zijn „oog". Neder landse toeristen bekeren zich massaal tot de bus. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister president Van Agt zal toch voor de televisie een verklaring afleggen over de visie van de Neder landse regering op de toe stand in Polen. Vanavond komt de premier op het scherm in een aflevering van de actualiteitenru briek „Hier Nu" van de NCRV. De verklaring zal ongeveer dezelfde zijn als Van Agt in de „Reagan- show" zou hebben uitspre ken, als hij aan dit pro gramma had meegewerkt. Een woordvoerder van de NCRV sloot niet uit dat de woorden van Van Agt zondag avond geheel of gedeeltelijk zullen worden herhaald tij dens de samenvatting van het Amerikaanse programma „Laat Polen aan de Polen", waarin tot teleurstelling van de Amerikaanse ambassade Van Agt geen verklaring af legt. Op zijn vrijdagse persconfe rentie vertelde de premier dat hij om een aantal redenen in overleg met minister Van der Stoel van buitenlandse za ken tot het afleggen van de verklaring had besloten. „Na ons besluit van gisteren (niet meedoen aan de .Reagan- show'), waarbij we Denemarr ken ferm aan onze zijde heb ben, leek het mij goed op eni gerlei wijze duidelijk te maken aan Moskou en Warschau, dat er geen reden is om zich te verkneukelen over het inhou delijke standpunt van Neder land". Volgens de premier mag beslist niet de indruk ont staan dat „wij minder zwaar tillen aan de mensenrechten". 100 Polen Het kabinet besloot gisteren ook, op verzoek van de Hoge Commissaris van de Verenigde Naties, honderd gevluchte Po len op te nemen. Deze mensen zullen de status krijgen van uitgenodigde vluchtelingen. Daarnaast zullen de Polen, die reeds in ons land zijn, toestem-' ming krijgen om langer te blij ven dan de periode van hun visum. 1 Boeiend overzicht meubelen, stoffering ukens. open haarden, olatie. decoraties wat van een huis een huis kan maken. Een eurs om te kijken en te kopen! t/m 31 januari O 19.00-22.00 uur. do., vr. en za. 3 00-1 7.00 uur en 19.00-22.00 uur. o 12.00-1 7.00 uur.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1