Wij zijn niet van plan m mee te verzuipen" Appelen na drie seizoenen overproduktie nu schaars binnen de perken Sprokkelmaand "EN TUINBOUW/GEWEST LEIDSE COURANT ZATERDAG 30 JANUARI 1982 PAGINA 13 IRSONEEL WADDINXVEENSE MEUBELFABRIEK IVERT LOON IN OM BEDRIJF TE REDDEN a maker H. Verlaan werkt aan de zuurkasten, it, ztiist hebben. t er aakt nvoi XÖQt a minder snijbloemen, meer potplanten verwacht min? r r ®rk 12f! Mr in heBni; eer «aal irktonderzoek dat is ingesteld door het Produktschap lergewassen voorspelt dat in mei van dit jaar, het inijbloemen zal zijn teruggelopen met 1 procent, maar aal van potplanten toegenomen met 13 procent. Deze lie werd getrokken uit een enquête onder 5.300 Neder- kwekers. In het onderzoek werden ook enkele teelten 0n 2®ken. Zo wordt over de rozenteelt meegedeeld, dat in dit jaar het areaal van dit produkt 1 procent kleiner en- dan vorig jaar. In 1979 bedroeg dat areaal 723 ha, per n na!980 was dat met 5% toegenomen en afgelopen jaar met it heli er nu dus weer af zal gaan en het areaal brengen op ""^e jaarrond chrysanten wordt geconstateerd, dat deze :jaar weer zal verminderen, namelijk met 4%. In mei as dat areaal 490 ha, vorig jaar mei 468 ha en dit jaar De prognose voor de fresia luidt een toename met 2%. nei 1980 was dat areaal 490 ha, verminderde afgelopen 468 ha en zal nu 449 ha zijn. Voor de trosanjers luidt "00 jnose, een afname met 5% na twee jaar van toename, in et minder dan 12% tot 328 ha en in 1980 met 1%. Voor ,s w® 315 ha. Voor de grootbloemige anjers wordt nagenoeg ®°fl®erandering vèrwacht, na de toename met 8% in 1980 en h®t ïg jaar tot 143 ha. i-'-Jretelpende toename van gerbera zal wat kalmeren zo 0'j berekening. In 1980 werd een uitbreiding met 30% uikszfeteerd tot 229 ha. Vorig jaar een toename met 15%, die 3 zal beperken tot 2% en een totaal van 280 ha. In de een stev'6e toename dit seizoen met 9% tot 141 ha, r "Dupering vorig jaar met 6%. Van de snij-anthurium e. Dwe teelt de laatste jaren regelmatig af, dit jaar 3% tot 59 met 2% tot 36 ha, na 48 ha in 1979. Ook de orchi- ir Z*foen het rustiger aan. Op de enquête is door 250 van z,Jnwekers gereageerd en zij geven een toename met 4% ugzw 1.128 m2 vorig jaar 1.084 m2. ®™®,igèveer 950 tulpenbroeiers is omtrent die aangelegen- »53 frapporteerd. Hieruit blijkt dat voor het lopend seizoen iendl meer tulpebollen zijn opgezet. Verwacht mag worden De f$n het hele broeiseizoen 1981-1982 ongeveer 640 miljoen aanvijlen aan de Nederlandse veilingen zullen worden aan- ds vfl. Uit de warme kas 232 kistjes tegen vorig jaar 215; ze ze volle grond 330 kistjes, vorig seizoen 311; koude kas 1 Pefig jaar 49 en uit schuren 26 en vorig jaar 18 kistjes. I w«00 narcissen-kwekers worden volgens hun raming ca. or d« n narcissen-bollen afgebroeid, hetgeen 11% meer is l de tig iaar. Door ca. 250 iriskwekers zullen tussen 1 no- r 1981 en 1 mei 1982 plm. 94 miljoen stuks irissen wor- iroeid, hetgeen 13% minder is dan vorig seizoen. Wat linten aangaat wordt gemeld dat ca. 16% meer spruit en en ca. 6% meer bosjes hyacinten worden geprodu- 'an de spruithyacinten is ongeveer 58% bestemd voor ld december. Als conclusie van het geheel wordt ge it het totale glasareaal voor de snijbloemen ongeveer erbij kleiner zal zijn dan in mei 1981. Dat wil zeggen 3.007 Ise 'grote bloemsoorten zoals de roos, anjer, waarvan tros - t rëttjbloemigen -1 en chrysant -4%, doen een stapje terug in zijn ra (+7%) begint zich ook te stabiliseren. Binnen de en zijn matige uitbreidingen te verwachten. Tulpen lelie +9%, narcis +11%. Opvallend is dat bij de klei- 'msoorten het aantal van inkrimpers groter is dan het itbreiders. Door ongeveer 1.100 potplantenkwekers is meegedaan de enquête. Deze kwekers verwachten in zegel lendeijaar 1982 ongeveer 13% meer leverbare potpU" Op dfullen produceren. Samen zijn zij goed voor 194 miljo ifbeetotplanten. itljoen WADDINXVEEN „Ons plan om een jaar lang meer te gaan werken en minder te verdienen, moet voor een even tuele koper een aanvaardbaar bod zijn". De werknemers van de bedreigde OGEM dochter, het Waddinxveense inte rieurbouwbedrijf Van Schaik en Berghuis, zijn bereid veel op te offeren als ze maar kunnen blijven werken. „OGEM heeft ons gewoon in de kou laten staan". Hoofd van het be drijfsbureau van de fabriek aan het riviertje de Gouwe, de heer M.P. Asscheman, is enthousiast over de op tafel geleg de toekomstsplannen van directeur J.G. Goemans. Deze kwam vorige week met een „overlevingsplan", waarin staat dat de werknemers tussen de tien en vijftien procent van het nettoloon in moeten leveren en elke dag een uur langer werken om te kunnen blijven bestaan. In ruil voor dit offer krijgt het personeel inspraak in het beleid van het bedrijf. „OGEM heeft niets anders dan geld uit ons bedrijf gegraaid De werknemers van het be drijf dat vorig jaar bijna 1,4 miljoen gulden verlies maak te, waren het allemaal eens met dit plan. „We worden door mensen uit het hele land opgebeld die hun adhezie be tuigen met ons plan. Ook de CDA-fractie in de Tweede Kamer is zeer ingenomen met de actie" aldus Asscheman. CAO Dat de afgesloten Collectieve Arbeids Overeenkomst (CAO) daarmee ondergraven wordt, omdat de daar vastgelegde lo nen „ontdoken" worden, ziet Asscheman niet als een pro bleem. „Moeten wij dan kapot in plaats van onze concur rent?". Eén van de werkne mers uit de fabriek zegt zelfs dat de stemming zo goed is dat er zelfs op zaterdag ge werkt kan worden. De wil is er, de koper ontbreekt echter nog. Bram Visser, districtsbestuur der van de Bouw- en Hout bonden FNV is minder en thousiast over de plannen: „De hele werkgelegenheid in de bouw en houtsector wordt bedreigd met zo'n plan, want als het ene bedrijf de lonen omlaag doet, wil het andere dat natuurlijk ook. Zo kom je in een vicieuze cirkel waar niemand mee gebaat is". De werknemers van Van Schaik en Berghuis kiezen volgens hem voor het „Eigen hemd, in plaats van de rok van een an der". Hij vindt dat de OGEM met geld over de brug moet komen.„Met een klein bedrag kan de hele zaak gered wor den want zo groot zijn de pro blemen bij dit bedrijfje niet". Wat een eventuele koper voor het bedrijf moet betalen aan de OGEM wil de heer Assche man niet zeggen, want over de prijs moet onderhandeld kunnen worden. Wel vertelt hij dat het bedrijf overle vingskansen genoeg heeft. „Vorig jaar kwamen we op de markt met een nieuwe zuur- kast, waarin de dampen van ,OGEM heeft onze fabriek dertien jaar lang slecht ge- veel geld uit en namen con stant foute beslissingen". De laatste directeur, die van de OGEM kwam en nu nog aan het roer staat, de heer J. Goe mans, is volgens Asscheman „daarentegen wel een goede". Hij is één van de motoren achter het reddingsplan. Om het goede voorbeeld te geven gaat hij eenderde van zijn brutosalaris inleveren. Goemans: „Begin januari voelde ik dat het mis zou gaan. Vorig jaar hadden we een verlies van 1,4 miljoen gulden op een omzet van 4,8 miljoen. Met het plan wat nu ontwikkeld is, leveren wij onze ziel en zaligheid in. Wij gaan een bod aan de OGEM en de banken doen van onder de drie miljoen gulden. Het moet lukken want we leveren formidabele produkten". Di recteur Goemans wil overi gens niets meer de OGEM zeggen: „Dat is een dood paard waar je niet meer tegen aan moet schoppen, want het levert niets op." Concurrentieslag Schaik en Berghuis bestaat meer dan tachtig jaar en werd in 1969 bij de OGEM ingelijfd. Oorspronkelijk was het een meubelfabriek die tot de grootste drie van Nederland behoorde. Die concurrenties lag verloor het bedrijf echter en men schakelde over naar scheepsbetimmeringen. Toen ook daar de klad in kwam, startte men met het huidige interieurtimmerwerk en het zogenaamde technische meu bilair voor de inrichting van laboratoria en ziekenhuizen. Zelfs tot in Libië en Saoedie Arabie heeft de firma labora toria geleverd. Ook zijn alle laboratoria in de universitei ten van ons land door Schaik en Berghuis geplaatst. Vertrouwen Het fabriekspersoneel heeft er het grootste vertrouwen in dat met de bezuinigingsopera tie alles weer bij het oude komt. De 50-jarige meubelma ker H. Verlaan: „Er zijn nog orders genoeg voor de zuur kasten. Ik ben bereid om meer te werken en iets min der te verdienen, als ik mijn baan maar houd". Onderne mingsraadslid J. van Helden ziet de toekomst weer hele maal zitten zonder OGEM. „De OGEM heeft niets anders gedaan dan geld weggegraaid uit dit bedrijf. Zelf kunnen we het bedrijf beter runnen." Als het plan doorgaat moet hij tussen de 230 en 250 gulden per maand inleveren. „Daar ben ik toe bereid, al moet zoiets natuurlijk niet te lang duren want anders ben je be zig met valse concurrentie." Daarnaast vindt hij dat er re kening gehouden moet wor den met mensen die finan cieel geen stapje terug kun nen doen, „want je zal maar met een hoge hypotheeklast zitten". Maar inleveren moet iedereen want „Wij zijn ge woon niet van plan om te ver zuipen". ROEL DEN OUTER Foto's: CEES VERKERK Februari heet ook wel de Sprokkelmaand en dat heeft, volgens taalkundigen, niets met ons werkwoord: „sprokkelen" te maken; maar met een oud, heidens feest, dat in het Latijns: „Spurcalia" heette en dat later omgezet werd in: Maria Lichtmis. Goed, 't is misschien aardig om het te weten, maar verder niet belangrijk. Wat voor ons wèl belangrijk is: de weersomstandigheden in fe bruari kunnen, van het ene jaar op het andere, nogal sterk ver schillen. 't Ene jaar brengt februari al een beetje lente, een an der jaar bittere vrieskou.... Dat neemt niet weg, dat in januari al de allereerste bloemzaden gezaaid kunnen worden, natuurlijk in kistjes binnenshuis. Tot die vroege jongens behoort onder meer die vlammend-rode Sal via, die in de zomer zoveel perken siert. Maar we geven grif toe, dat voor een particulier het opkweken uit zaden bij dit soort tuinplanten wat bezwaren heeft. We kunnen gemakkelijker zo omstreeks de meimaand jonge planten van Salvia, Ageratum, Petunia's en wat er zoal meer te koop is, aanschaffen van een kwekerij. De gelukkige bezitters van een moestuin zullen nu alvast een soort van „teeltplan" voor het komend seizoen opzetten en ijve rig de zadenprijscouranten doorsnuffelen. Wie nog moet spitten, moet wel wachten tot de vorst totaal verdwenen is. Nestkastjes kunnen we nu nog ophangen; de oude nestkastjes in de tuin zijn toch al schoongemaakt? Nieuwe nestkastjes, die met een bederfwerend middel behandeld zijn, moeten we eerst ter dege laten uitluchten! De meeste vaste planten kunnen we ijs en wederdie- nende! in februari al scheuren. Dat wil zeggen: de grote pol len in kleinere stuk ken verdelen, die we dan afzonderlijk weer uitplanten. Be denk daarbij, dat het eigenlijke hart of middenstuk van de pol niet zoveel waard is; de plant vormt krachtige nieuwe uit lopers naar de bui tenrand. Na het scheuren zeten we de afzonderlijke polle tjes en beetje dieper dan normaal in de grond; ze zullen na melijk na het planten weer iets omhoog ko men. Scheuren is doorgaans een uitf kend middel om ecu plant te vermenig- n©StK3Stj©S ©611 QO©d© b©urt t© Q6- vuldigen. V©n. De eerste kleine bolgewasjes laten nu hun groene sprietjes al zien: winteraconieten en sneeuwklokjes. Hun bloei hangt er he lemaal van af, hoe het weer zich verder ontwikkelt. Ook crocus- sen worden zichtbaar, die bloeien wat later, maar ook zij wach ten op het lentezonnetje, zoals wij allemaal! Als we onze heesters eens goed bekijken, zien we, dat hun „in gebouwde tijdklok" werkzaam is. Bij sommige soorten vormen zich al duidelijk jonge bladknopjes. Wist u, dat de bladknopjes van de els vroeger een geneesmiddel tegen rheuma opleverde? Ze werden geplukt, gedroogd en met brandewijn werd er een tinctuur van gemaakt. Elke dag een theelepel op de nuchtere mag.... Maar als we over de kruidengeneeskunde beginnen, zijn we nog niet klaar. Nog even terug naar de moestuin: denk er bij het plannenmaken om, dat we wisselteelt moeten toepassen. De verschillende ge wassen dus elk jaar weer van plaats laten verwisselen, niet elk jaar weer hetzelfde gewas op dezelfde plek in de tuin! De heer M.P. Asscheman: leid". giftige stoffen afgezogen wor den, de orders stromen nog steeds binnen". Ook de betim mering van bedrijven heeft ondanks de huidige economi sche malaise nog toekomst: „Vorig jaar hebben we het ministerie van financiën inge richt. Nu zijn we bezig met de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag". Banken De banken hebben Van Schaik en Berghuis in de OGEM Holding BV gestopt samen met een tiental bedrij ven, die een schuld van bijna 500 miljoen gulden hebben. De vakbond noemt dit het „Sterfhuis BV". „We moesten zelf in de krant lezen dat we in het Sterfhuis zaten" aldus Asscheman. „Van Schaik is altijd zeer slecht behandeld door de OGEM. Als er een directeur werd gestuurd dan kwamen ze alleen om hun zakken te vullen". Het bedrijf is nog steeds verwikkeld in een zaak tegen één van de laatste di recteuren. Deze zou namelijk 2,4 miljoen gulden hebben verduisterd. Daarvan zijn on dertussen weer 2 miljoen gul den terecht. Ook de riante af-' vloeiingsregeling van de heer Boersma van vier ton is bij Asscheman in het verkeerde keelgat geschoten. „Dertien jaar lang heeft OGEM Schaik en Berghuis heel slecht geleid. Er kwamen mensen die totaal geen verstand hadden van za ken doen. Ze terroriseerden het personeel, gaven onnodig Komkommerkas: In het Westlai nog bescheiden van gewicht - i de boosdoeners. De export naar West-Duitsland is on danks de concurrentie toch goed te noemen. De afzetmo gelijkheden worden door de lage prijzen vergroot. Opmer kelijk is het feit dat de Belgi sche export in een week van 149 ton naar 388 ton groeide. De Franse export liep wat te rug. .Over het seizoen gezien (van 1 juni tot 15 jan.) komt de gemiddelde prijs uit op 29 cent per krop. Vorig seizoen lag de prijs op 51 cent en het seizoen daar voor op 26 cent. Er wordt een grotere aanvoer van sla verwacht, waardoor de prijsdruk zal blijven be staan. Overige gewassen De vraag naar radijs bleef de afgelopen week goed, er wer den prijsuitschieters geno teerd van 1,11 per bosje. Vo rig seizoen werd er in dezelf de verslagweek een prijs ge noteerd van 1,21 per bosje. De aanvoer was toen wel kleiner. Door het mooie weer in de eerste weken van janua ri zal de aanvoer waarschijn lijk wat groter worden. Voor de komende week wordt er op gelijkblijvende prijzen ge rekend. In het begin van de week liep de prijs voor andij vie op naar drie gulden per kilo. In de loop van de week daalde de gemiddelde prijs iets en kwam op 2,90 per d werden de eerste vruchten - il weer aangevoerd. kilo uit. Het aanbod neemt nog verder af en de prijzen zullen hoog blijven. Ook op de Westlandse veilingen worden inmiddels komkommers aan gevoerd. Het vruchtgewicht is nog wel bescheiden, hoewel er ook wel enkele partijtjes zwaarde re komkommers aangevoerd worden. De prijzen bewogen zich tussen de 1,60 en 2,- per stuk. Het gaat hier duide lijk om primeurprijzen. De aanvoer zal geleidelijk groter worden waardoor de prijzen zullen dalen. De spruitenaan- voer liep verder terug, de prijs wist zich gedeeltelijk te handhaven. De A-sortering bracht 1,89 per kilo op, de B-sortering moest echter inle veren, de gemiddelde prijs daalde van 2,64 naar 2,- per kilo. De aanvoer van wit lof is nog steeds ruim en de prijzen veranderden weinig. Voor de sortering I werd er 2,05 per kilo betaald (vorig jaar 2,66) en de sortering II bracht 1,60 op vorig jaar f 2,20). Het aanbod lijkt iets af te ne men, hier wordt voor de prijs vorming weinig verbetering van verwacht. De preiaan- voer ging door een dal en dat kwam in de prijs duidelijk tot uitdrukking, de gemiddelde prijs liep op naar 2,14 per kilo. Door een groter wordend aanbod lijkt de prijs te dalen. In tegenstelling tot de drie voorgaande seizoe nen, toen er door over produktie veel appelen uit de markt genomen moesten worden, is de aanvoer van appelen schaars. In heel Europa werd er tot half januari 30% minder aangevoerd. Het ziet er, gezien de voorra den, niet naar uit dat dit voor de tweede helft van het sei zoen gunstiger zal komen te liggen. In Nederland was het aanbod zelfs nog kleiner. In de eerste aanvoerhelft van het seizoen was het Neder landse aanbod zelfs 40% klei ner. Bij de aangevoerde soor ten valt het op dat er alleen van het soort Golden Deli cious grotere hoeveelheden aangevoerd worden dan vorig seizoen. Van een soort als Cox werd er in de derde week van januari slechts schraal 300 ton aangevoerd tegen vorig sei zoen bijna 1200 ton. Ook de aanvoer van het ras Boskoop blijft ver achter, deze is met zo'n 500 ton tot een derde te ruggebracht in vergelijking met de aanvoer van vorig sei zoen. De verschillen zijn dus opmerkelijk groot te noemen en thans blijkt de uitwerking van de schade die de gewas sen door de weersomstandig heden hebben opgelopen. Ge zien de aanvoercijfers ligt het voor de hand dat er hoge prij zen betaald worden. Voor de Cox schommelt de veilingprijs rond de drie gulden per kilo (vorig jaar/ 1,40). Golden De licious brengt 1,30 per kilo op (vorig jaar 70 cent). Voor Boskoop werd er 2,70 per kilo betaald (vorig jaar 60 cent). Heel opvallend is het echter dat de consumptie van appelen door de hoge prijzen nauwelijks is teruggelopen. Door het schaarse binnen landse aanbod is er ook spra ke van een grotere import. Deze import was tot januari 65% groter als in de twee voorgaande seizoenen. Op het ogenblik worden de appels hoofdzakelijk vanuit Frank rijk geïmporteerd. Het gaat hier om het soort Golden De licious. Zo werd er in de eer ste drie dagen van de afgelo pen week zo'n 150 ton vanuit Frankrijk aangevoerd. De groothandelsprijs voor deze appelen schommelt rond de 1,75 per kilo. Het ziet er niet naar uit dat de prijs voor de rest van het komende sei zoen veel zal. dalen. Sla In de afgelopen week ging het weer bergafwaarts met de sla- prijzen. Vooral de lichtere sorteringen kregen het weer flink te verduren, want de prijs daalde naar 14 cent per krop. De zware sla moest zo'n 4 cent per krop inleveren en kwam op 43 cent uit. Een toe nemend binnenlands aanbod en een stevige concurrentie op de Westduitse markt zijn De kans bestaat dat de aanvoer van radijs - op de foto In koe ten op de veiling - waarschijnlijk wet wat zal toenemen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13