weekpuzzel door dr. Pluizer SCHAKEN postzegels sterrenhemel oplossing uorige puzzel Nr. 5 Lettergroepenpuzzel DENKSPORTEN/HOBBYi LEIDSE COURANT ZATERDAG 30 JANUARI 1982 PAC De prijswinnaars van puzzel 4 zijn: A.J.C. Roeleveld, Jeroenspark 3, 2201 KS Noordwijk. G. van Velzen, Doelengracht 10, 2311 VM Leiden. De prijzen worden binnen drie weken per cheque toegestuurd. Door In elk vakje 2 leters In te vullen, kunnen woorden van navol gende betekenis worden verkregen: Horizontaal: 2. soort dansmuziek; 3. schrijftrant; 5. sterk, hevig; 6. niet wijd; 7. deel v.e. geweer; 8. stad in Syrië; 9. kleur; 10. telwoord; 11. verwonding; 13. wisseling;: 14. schaakfiguur; 15. bouwstijl; 16. watervlakte; 17. jonge kabeljauw; 18. zoon van Abraham en Hagar; 19. drank; 20. muziekinstrument; 21. volksverzet in het groot; 22. kledingstuk; 23. les der ervaring; 24. onzin; 26. Engelse lengtemaat; 27. overblijvend teken v.e. vlek; 28. misworp bij het kegelen; 29. smelting van sneeuw en Ijs; 30. ontstekingskoord; 31. soldatenrug- tas; 32. Noordzeevis; 33. bevreesd; 34. leniging van verdriet; 35. stad in Algerije; 36. pas; 37. wijnhuis; 39. insekt; 40. boodschapper; 41. achterkleinzoon van Noach; 42. roofvogel; 43. lading v.e. schip; 44. bepaald aantal; 45. naaldboom; 46. kostbaar pelswerk. Verticaal: 1. voorloper van de plano; 2. futloos manspersoon; 3. waterkering; 4. uitwendig geneesmiddel; 6. oude Franse gouden munt; 7. matig koud; 9. vogel; 10. gestold vleesnat; 12. graansoort; 13. vreemde taal; 14. wandelhoofd In zee; 16. opportunist; 17. stootwapen; 19. watervogel; 20. zin, animo; 22. vaartuig; 23. winter sportcentrum in Oostenrijk; 25. schrijfwijze van woorden; 26. vorm van medezeggenschap; 27. fraai; 29. voetbalterm; 30. salaris; 32. beroep; 33. betrekking; 35. bespeler van zeker muziekinstrument; 36. hemellichaam; 38. besmettelijke ziekte; 39. boomvrucht; 40. zeevis; 42. verschoten; 43. open plaats in een bos. Oplossingen onder vermelding van Puzzel 5 dienen uiterlijk woensdagmiddag in bezit te zijn van: Leidse Courant, Postbus 11, 2300 AA Leiden. Eigen postcodenummer s.v.p. leesbaar vermelden. Tellen Het „tellen" is ook bij het brid gespel een heel belangrijk be standdeel. Ik denk hierbij aan: de punten: het aantal slagen; de verdeling, etc. Moeilijk is het in wezen helemaal niet, want U hoeft in elke kleur niet verder dan dertien te kunnen tellen en dat is iets dat ieder een wel kan volbrengen. Waar het om gaat is in de eerste plaats, dat U zich ervan be- wust bent dat het tellen be langrijk is. Door steeds bij te houden wat er over het zitsel bekend Is, krijgt U op een ge geven ogenblik een volledig beeld van de verdeling. U kunt nu uw speelplan beter maken en conclusies trekken. Zodra U aanvaard hebt, dat tellen een belangrijk element voor goed I bridge is, doet U er gewoon goed aan elk spel opnieuw te oefenen. Dikwijls zal het U overkomen dat het tellen voor niets is geweest, maar op de duur is het een routine die top pen gaat opleveren. Helma wil de er in het begin ook niet aan, ze moest al zoveel in dé gaten houden, het signaleren van mij, het signaleren van de tegen partij; het bijhouden van de slagen, als dat er nu ook nog bijkwam, zag ze door de bo men het bos niet meer. Maar zie, wat haar een paar weken geleden overkwam, met de volgende hand: Z pas pas pas pas pas W doublet 3h (cue) 4 SA (azenvr) 5 r. (heren) 6 s West: (ik) S; A 10 3 2 H: A B R: A V 3 2 K: A 8 3. De bieding: N O 2h (zwak) pas pas 2s pas 4s 5kl Oost (Helma) S: H V 9 7 H: 10 9 2 R: H 8 4 K: V 9 6. pas 5SA Ik moet toegeven dat de 5SA van Helma niet van harten ging en ik legde dan na een uit komst van harten 6 door züid met enige schroom mijn kaar ten op tafel. „Dank je wel", klonk het aan de overkant.??? Helma speelde vlot harten aas, driemaal schoppen, en daarna driemaal ruiten eindigend op tafel. Ging daarna rechtop zit ten en nadenken. Laten we even met Helma meedenken: Noord had geopend met een zwakke twee In harten: 6 har tens, en 710 punten. Noord had tevens drie schoppens, drie ruitens, waaronder niet de boer want die had zuid bijge- speeld. 12 kaarten waren be kend. De dertiende kaart moest een klaver zijn en gezien het aantal punten, waarschijn lijk klaver Heer. Na enige tijd, meende ik van de andere kant te horen. „Dank Jé partner". Ze speelden ruiten, gooide in de hand een harten weg. Speelde vervolgens klaver aas, waaronder noord Klaver heer bijspeelde. Daarna volgde har ten boer genomen door Noord, die nu in de dubbel renonce moest spelen en de laatste sla gen waren voor Helma. Het hele spel lag als volgt: Noord: S: 8 5 4 H: H V 8 7 6 5 R: 7 6 5 K: H Zuid: S: B 6 H: 4 3 R: B 10 9 K: B 10 7 5 4 2 tem .VU, II ICHIIdoor aillnWi |r|y B. J. Nuys Nationale oploswedstrijd De lezers van deze damrubriek zijn gewend geraakt aan de vierwekelijkse ladderwedstrijd. Vandaag is er een extra wed strijd ter ere van het 40-jarig bestaan van de Kring voor Damproblematiek. Het is een goed idee van de KVD om een nationale oplos wedstrijd uit te schrijven, waarbij zelfs diegene die maar één van de zes vraagstukken oplost, toch een kans op een prijs heeft. Oplossingen van de zes pro blemen, drie gemakkelijke van Piet Lauwen, drie moeilijke van Hein Wilsens, moeten uiterlijk 1 maart a.s. in het bezit zijn van de heer H. Wilsens, Ach terstraat 86, 5268 EE Helvoirt., De KVD heeft 30 prijzen be schikbaar gesteld: 10 jubi leumboeken, 10 jaarabonne menten op het blad de Proble mist en 10 damboeken. Dezer dagen is het jubileum boek van de persen gerold. Het is verkrijgbaar bij de bondswinkel van de KNDB in Dordrecht, tel. 078-147170. Het boek is gewijd aan 40 jaar m D B JL JL mjÊaqsjÊ% a o it. 5Ö5ÖÖI DIAGRAM 5' problematiek in Nederland. Leen de Rooij, Hein Wilsens, De uitslag van de wedstrijd Aan het boek hebben o.a. H. van Meggelen en Arie van wordt bekend gemaakt In De meegewerkt dr. K. Venema, der Stoep. Prolemist van april. Bestaat geluk in het schaken? Op de lange termijn niet, denk ik. Als een speler de sterkte heeft van ongeveer 2200 ELO- punten, zal dit na een inciden teel „mazzeltje" wel eens 2215 kunnen worden, maar op de lange termijn zal deze schaker in de buurt van de 2200 blijven hangen. Men kan daarom een schaker nooit betichten van een te hoge plaats op de rang lijst, omdat deze man een „ge lukkig" toernooi heeft ge speeld. Anders ligt dat bij het begin van een schaakcarrière, in het bijzonder bij jeugdspe lers. Een frappant voorbeeld hiervan is John van der Wiel. In '77 en '78 speelde ik enkele toernooien met John, waarin ik duidelijk boven hem eindigde. Op de Nederlandse ranglijst stond hij dan ook ver onder mij. Eind '78 speelde hij toen in het Europees jeugdkam pioenschap, waarin hem, van wege zijn ELO, maar net een plaats bij de eerste tien werd toegedacht. Hij startte echter zeer goed en wist zowaar de zeer sterke Rus Dolmatov bij te houden. In de laatste twee ronden gebeurde toen het vol gende: zie diagram 1. John was, met wit, tegen de sterke Joegoslaaf Nicotic in grote moeilijkheden gekomen. Zwart dreigt in de diagramstel ling met 1..g5 de witte stelling volkomen op te blazen, van daar dat 1.g5 gedwongen was. Nu kan zwart met 1..Pf5 een zo goed als gewonnen stelling be reiken. Nicotic wilde het echter, gelukkig voor v.d. Wiel, mooi uitmaken en speelde 1„Lxe5? na 2.fxe5 Pxe5 3.De3! Phf3+ 4.Kf2 Dc7 5.Tg3 Th4 6.Lg2 T<j4 7.Lxf3 Txe3 8.Lxe3 (MM) 9.Kg2 en zwart had niet voldoende compensatie meer en verloor. Zodoende bleef John een half je voor op Dolmatov. In de laatste ronde was de tegen- Diagram 1. stander eveneens hulpvaardig, zie diagram 2. Op het moment van deze stel ling had Dolmatov al gewon nen, voor de titel moest John, met zwart, deze partij winnen. Als wit hier rustig 1.h3 speelt staat hij zeker niet slechtor. De arme witspeler vergat hier ge lukkig zijn onderste rij en speelde: 1.Lg4?? Bij het uitvoe ren van deze zet moet er bij John een schok van gelukzalig heid heengegaan zijn, want na 1..Lxg4 2.Dxg4 0x3,2 3.Dxd7 Dxd5! kon wit het opgeven en was John Europees jeugdkam pioen! Automatisch werd hem nu de titel Internationaal Mees ter verleend, tevens kreeg hij enkele uitnodigingen voor be langrijke toernooien. Enkele maanden later speelde ik weer een toernooi, het Ne derlands kampioenschap, sa men met John en terwijl ik mijn gebruikelijke subtoppersplaats In de lagere regionen innam, werd John glansrijk vierde! Zijn spel leek we! vleugeltjes te hebben gekregen, want hij ma nifesteerde zich In '79 inder daad als een sterk Internatio naal Meester. Met dit betoog wil ik zeker niet beweren, dat v.d. Wiel zonder de getoonde gelukjes niet zo sterk zou zijn geworden, als hij nu is, want zijn talent is onmis kenbaar. Maar vast staat, dat. het een enorme hulp is ge weest, want er zijn legio talen ten geweest, die door het weg blijven van dit soort succesjes, niet aan de zuigkracht van de grauwe middenmoot konden ontkomen en daarom de Inte resse in het topschaak enigs zins hebben verloren. Bekend is, dat een schaakcar rière schoksgewijs omhoog gaat of blijft voortkabbelen op ongeveer hetzelfde niveau. Bij v.d. Wiel was dit de eerste fer me schok, maar het wachten was op de volgende. Bij het Hoogoventoernooi, dat Is al drie jaar later, lijkt zich voor John de volgende schok te vol trekken. Na zes ronden staat hij met 4V2 uit 6 fier op de tweede plaats, met 3 uit 7 kan hij nu zijn eerste grootmeester resultaat boeken. Ook in Wijk aan Zee lijkt Vrouwe Fortuna aan de zijde te staan van de jonge Leidenaar. De Neder landse grootmeesters Ree en Sosonko overzagen tegen hem, in resp. gelijke en betere stelling, enkele taktische aar digheden en verloren beiden. Hoewel lekker meegenomen, zijn dit dingen die kunnen ge beuren in het schaakspel, maar wat de Nieuwzeelander Chandler overkwam, grenst aan het ongelooflijke, zie diagram 3. In deze stelling drfl (Chandler) met I.Txd paardzet de partij uit te maken. Van heeft nog een schw" 1..06 2.Df6 Txg2+ 3. mé eenvoudigste winst, zmst hier op kunnen geve^_ V.d. Wiel probeert er r_ 3..Da8 4.Kxg2? Maakt nodig moeilijk, eenvot 4.Dd8+ Dxd8 5.cxd8( 6.Kxg2. 4..Dxd5f 5.K Vermoedelijk had Chaj tijdnood, hier geen mee gehouden. 6.D steeds was 6.Dd8f 7.cxd8Dt Kxd8 8h5l I gewonnen. Nu krijgt i waar tegenkansen. 7.De8f? Weer een met 7.Dg8f Kxc7 8.| Dc3 kon de zwarte schadelijk gemaakt n 7.Kxc7 8.Tc1t Lc5 9J arme witspeler is helei kluts kwijt, nu had bijl I] Kd6 10.Db8t wit minst mlse opgeleverd. ark 9..Kb6 10.b4 Lxf2fl ierf Dd4+ 12.Kg2. Aan hesnij van Tc1 is niet meer «aal men. 12„Db2t 13.KI3 Een z lukkig veld, maar wit 1 toch wel verloren. 14.Dxe6t Dc6t En na [9 kele zetten gaf wit hel} er~ Schaatsenrijderszegel 'en postzegelmapjes Ter gelegenheid van de hon derdste verjaardag van de KNSB zal de PTT op 26 febru ari een bijzondere zegel in de verkoop brengen. Deze zegel van 45 ct toont de afbeelding van een wedstrijdschaatser. Het ontwerp voor deze zegel werd vervaardigd door Auke de Vries uit Den Haag. De ze- Was januari voor vele ama teurs een maand met grootse gebeurtenissen, februari laat wat dat betreft de amateur een beetje in de steek. Allereerst even terugblikkend op de janu arimaand. Als u nef zoals wij de kou getrotseerd heeft, dan bent u ook getuige geweest van een werkelijk grandioze maansverduistering. Was de rode kleur wat aan de minima le kant, wanneer u daarvan kleurendia's hebt genomen dan zult u hebben kunnen con stateren dat een dia het geheel wat fleurig weergeeft. Als de twee komende zonsverduiste ringen dit jaar net zo fraai zijn waar te nemen, dan is voor ons 1982 een goed jaar. Maar nu naar de gebeurtenissen die ons in februari staan te wach ten. Allereerst kunnen we aar dige samenstanden van de maan zien. De eerste samen- stand is met de helderste ster van het sterrenbeeld De Leeuw, Regulus. De maan zal op 9 februari slechts 2 graden van deze ster afstaan. Ook is er een samenstand met de planeet Jupiter, op 14 fe bruari en op 20 februari met de planeet Venus. Beide moe ten 's morgens worden beke ken. Over Venus kan nog ge zegd worden dat aan het eind van februari de planeet het helderst zal zijn, namelijk een magnitude van -4.3. De mooiste samenstand van de maand februari vinden wij het groepje: maan, Saturnus en Mars. Op 12 februari is dit geheel al in de vooravond te aanschouwen. Ook hier geldt, wat we al eens eerder in deze rubriek hebben geschreven: probeer het fotografisch vast te leggen. Deze maand ook bij zondere aandacht voor de be dekking van de 12e ster van het sterrenbeeld Walvis (Cetus) door de maan. Het is bezuiden de grote rivieren een rakende sterbedekking, een verschijn sel wat dit jaar 12 maal in Ne derland te zien zal zijn. Een rakende sterbedekking wil zoveel zeggen dat de ster ei genlijk net niet bedekt wordt door de maan, maar soms al leen door de verschillende bergketens van onze satelliet. De magnitude van Mu Ceti is Maan bedekt ster van Walvis 4,4 en van de maan valt te zeggen dat hij voor een kwart verlicht is. De sterbedekking valt 's a- vonds om 9 uur waar te ne men. Voor hen die een en an der fotografisch willen vastleg gen, is een tabel opgenomen met belichtingstijden van de maan. Bedenk wel dat de be lichting van Mu Ceti veel lan ger is, waardoor de maan wel iets overbelicht zal moeten, worden. Voor mensen die echt geïnte resseerd zijn in dit soort ver schijnselen, is het raadzaam om eens kontakt op te nemen met de werkgroep sterbedek kingen van de stichting de Koepel te Utrecht aan de Nachtegaalstraat 82 b. Zij kun nen u ook vertellen over bij zondere activiteiten op dit ge bied. Maan Eerste kwartier Volle maan Laatste kwartier Nieuwe maan Planeten 1 febr. 15.28 8 febr. 8.57 15 febr. 21.21 23 febr. 22.13 Mars: Jupiter: Saturnus: Uranus: Neptunus: vanaf 00.00 u. vanaf 14.15 u. vanaf 00.30 u. vanaf 04.45 u. vanaf 06.30 u. Sluitertijden maan 28 febr. Dln Sluitertijden 21 1/250 Diafragma 2.0 24 1/500 27 1/1000 gel werd gedrukt in de kleuren donkergrijs, rood, donker blauw en lichtblauw. Zoals ge bruikelijk werd de zegel ge drukt door Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. Met ingang van dit jaar zal de service op het gebied van de filatelie aan de loketten van de postkantoren worden uitge breid. Vanaf dit moment zullen aan de filatelistenloketten bij elke emissie speciale mapjes met de nieuwe zegels worden verkocht. Deze mapjes kunnen ook worden besteld door de klanten bij de Filatelistische Dienst PTT te Groningen. Abonnementen op deze map jes kunnen eveneens bij de Fi latelistische Dienst PTT wor den aangegaan. De mapjes be staan uit een Insteekkaart met daarin ongestempelde, bijzon dere postzegels. Tevens bevat het mapje een Informatiekaar tje waarop enige achtergrond en emlssiegegevens, het ge heel gestoken in een plastic hoesje. Al naar gelang de be treffende emisle kent de In houd van het mapje verschil lende samenstellingen. Bestaat de emissie b.v. uit één zegel, dan wordt een blokje van vier exemplaren ingestoken. Als de emissie uit twee zegels be staat, worden twee paartjes van de zegels ingestoken. Bij een emissie, bestaande uit drie of meer zegels, zal van elke ze gel één exemplaar worden in gestoken. Speciale velletjes zullen niet in de mapjes wor den opgenomen. De prijs van één postzegel mapje bedraagt de nominale waarde van de postzegels (in clusief eventuele bijslag), plus één gulden. Deze postzegel mapjes zullen verkrijgbaar zijn zolang de voorraad strekt, doch uiterlijk tot de voor elke emissie vastgestelde datum. Het eerste mapje kwam op 14 januari j.l. in de verkoop bij de uitgifte van de bijzondere post zegel ter herdenking van het 350-jarig bestaan van de Uni versiteit van Amsterdam. Dit mapje bevat dus een blokje van vier postzegels ƒ0,65 zodat dit mapje ƒ3,60 kost. Het betreffende mapje zal ver krijgbaar zijn tot uiterlijk 1 fe bruari 1983 Een ander nieuwtje uit eigen land betreft de verkrijgbaar heid van de jaarcollecties. Met ingang van dit jaar zullen deze Jaarcollecties eveneens aan de filatelisten-loketten verkrijg baar zijn. De jaarcollectie 1982 kan men dus nu ook via het fi latelisten-loket betrekken. Vol ledigheidshalve noemen wij hier nog even het adres van de Filatelistische Dienst PTT, Postbus 30102, 9700 in4® ningen. et Niet alleen bij ons W 31; posttarieven verhoogd»^ Finland was dat het wel per 1 januari j.l Finse PTT was dit een nieuwe gebruik: 0,90 Fmk. uit te g< motief op deze zegel v[t e"t vormd door een afbeet het kasteel Hëme. 0i{ is gelegen aan het Vi meer in de stad HanW Het werd gebouwd U n dat Finland onder Zwfoei wind stond. In zijn^ staat kan het terugzie 1 eeuwen geschiedenis. ng-e Van 1837 tot 1953 kasteel nog gediend wengevangenis. De die in 1953 een aan\ duurt nog steeds ontwerp voor deze van de hand van P< kainen. De zegel kleur gedrukt door dl pierdrukkerij van de Finse Bank. In 1982 is het jaar geleden dat de schrijften hun weg ni se lezers vonden. tijdschrift dat in Fii uitgegeven, verschi bruari 1782. Hierbij om het Zweedse „Om konsten att rëtttblo Op dit moment zijn ongeveer 1000 ver tijdschriften verkrijgt gaat het om perii dagbladen, vaktijd: allerlei andere liter: herdenking van dit Juli mi Finse PTT een zegel lend Fmk. in omloop. Op dfullc ziet men -een afbeefotp! het eerste tijdschrift land verscheen. litfc

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12