)pen och te House misschien behouden Gastouderproject in Leiderdorp uzikaalprotest in Katwijkse raadszaal Raad Oegstgeest ontevreden over kredietoverschrijding van „Het Drieluik Y erkeerslichten aan Santlaan in Rijnsburg Warmond akkoord met fietspad AG i IO LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 JANUARI 1982 PAGINA 7 lieden na Ijfsongeval JIEIM De 30-jari- pmit uit Noordwijk norgen bij een be- leval om het leven De heer Smit was werkzaam op het fcfenmagazijn van |tns in Sassenheim. 1de werkzaamheden heftruck is de man hoofd bekneld ge- i op slag gedood, p collega's en de be- mocht niet meer LEIDERDORP Op ini tiatief van de Unie van Vrijwilligers is in Leider dorp een gastouderproject gestart. De UW beoogt met dit initiatief de groep Leiderdorpers die opvang zoekt voor kinderen van 0-12 jaar in contact te brengen met de groep die bereid is één of meer kin deren tegen vergoeding een „tweede tehuis" te bieden. Het is voorlopig een experiment voor een jaar, waarin men kan zien of deze vorm van opvang, zowel bedoelt voor de ge hele dag als rond de schooltijden, in een be hoefte voorziet. De werkwijze is als volgt. Voor beide groepen wordt een kaartenbak bijgehouden. Ie dereen die zich inschrijft kosten 5,voor een heel jaar kan een adres uitzoe ken van iemand die een kind wil onderbrengen of verzor gen. Wanneer een contact tot stand is gekomen houdt de be moeienis van het gastouder project op. Hoe men de afspra ken verder wil regelen is een zaak van de partijen zelf. Wel krijgt men een aantal richtlij nen mee voor een eerste ge sprek om te voorkomen dat men belangrijke details ver geet af te spreken. Dat geldt ook voor de vergoeding, waar voor een richtlijn van 3, per uur wordt aangehouden. Partijen die allebeide kinderen onder te brengen hebben, kunnen dit ook met gesloten beurzen regelen. Het gastou derproject wordt geheel be mand door vrijwilligers uit UW, onderwijs, maatschappe lijk werk en kinderspeelzaal- werk. Eenmaal in de week, op woensdagavond van half acht tot half negen houdt het gast ouderproject spreekuur in de peuterspeelzaal 't Speelbankje aan de Van Diepeningerilaan. Inschrijfformulieren zijn te verkrijgen op het spreekuur en bij de afdeling voorlichting in het gemeentehuis. Inlichtingen worden verstrekt door: Egberdien Keesenberg, Anemoonzoom 18, tel. 892209. JL te. 5 vJWIJKERHOUT de alsnog zal er reke- levetorden gehouden et behoud van GEHouse". Tot deze jg kwam de ge- 'aad gisteravond A fliscussie naar aan- J yan een brief van iniging „Dorpsbe- fcniging had de be ing binnen de ad hoe 1 raadhuis/biblio- J mistig gekenmerkt. Bging was met name jver het feit, dat men rogramma van eisen i uitbreiding van het en de nieuwbouw pliotheek uitging van ^an Open House. Met Imen gepikeerd over it hierover geen in- gelijk was geweest. Kuyper (PvdA) en (EZP) vonden dat ia! geen sprake was was zijn advies. Wethouder Van der Klaauw benadrukte enerzijds dat aan de architecten een ontwerp vrijheid werd gegund, maar dat hij niet van plan was die architecten te zetten op het spoor - „behoud het Open House". Hij wees daarbij op een uitspraak van de gemeen telijke inventarisatiecommissie van te behouden gebouwen of objecten, waarin wordt gesteld dat er geen enkele reden is om Open House te behouden. Ver schillende raadsleden lieten blijken dat zij aan de hand van de inventarisatie wel zullen uitmaken wat wel of niet be houden moet blijven. Voorals nog vond een meerderheid het standpunt van de inventarisa tiecommissie geen argument om te besluiten Open House te slopen. De raad ging ermee akkoord de architect een vrije opdracht te geven. Vuilnisbelt De vereniging „Dorpsbehoud" istig beleid. De heer speelt ook een rol rond de belt. de brief echter Zij coördineert min of meer de bezwaren van onwonenden van- de belt. De heer Kuijper (D'66) had in de klachten van de omwonenden gelezen, dat stankoverlast, ratten, het ge vaar voor de kinderen, de mi lieuverontreiniging en de eco- stateerde hij ironisch. Hij vroeg zich af of de controle op de storting wel voldoende was. De socialist Van Koningsveld veronderstelde dat de storting van Sikkens-afval (na de brand in 1968) illegaal was ge schied. De heer Van Schie (EZP) kenschetste de opmer kingen van Kuijper en Van Koningsveld als gebaren naar de publieke tribune in ver band met de dit jaar plaatsvin dende gemeenteraadsverkie zingen. De wethouder (de heer Heemskerk) verklaarde dat als iemand kwaad wil (b.v. het storten van niet toegestaan vuilnis) dit niet tegen te hou den is. „Als het niet op de belt geschiedt, gebeurt het wel er gens anders", aldus de wet houder. Hij benadrukte dat de controle op de storting ver scherpt was en dat er zelfs controle op de controle was. De conclusie van de PvdA dat de storting van het Sikkens- afval illegaal was, noemde hij voorbarig. Hij bestreed die conclusie echter niet. De op stapel staande onderzoeken van de belt moeten het juiste antwoord geven. Een meer derheid van de raad geeft er de voorkeur aan de discussie over de belt te voeren aan de hand van die uitslagen. niet in een met elkaar opge stelde motie inzake de plaat sing van kernwapens zonder kleerscheuren door de raad te krijgen. Integendeel: na een nadere interpretatie die de de mocraat Kuyper aan de motie gaf, haakte de PvdA af en kwam met een eigen verder gaande motie op de proppen. Deze laatste werd echter niet genoeg gesteund, waarna als nog de in onderling overleg opgestelde motie door een meerderheid van de raad werd aanvaard. In de raadsvergadering van december ging een meerder heid van de raad niet mee met het gestelde in de zg. motie Hellevoetsluis. De kern van die motie is, dat een gemeente met alle haar ten dienste staande wettelijke middelen zal proberen de plaatsing van kernwapens binnen haar grenzen te voorkomen. De PvdA, D'66, de heer van Schie (EZP) en mevrouw Van der Geest (CDA) konden zich in die motie vinden, maar de meerderheid in de raad (het CDA en de VVD) vond die motie te ver gaan. Na deze uit spraak kwam er een lawine aan reacties via ingezonden stukken in de plaatselijke weekbladen en ongeveer 600 bezwaarschriften gericht aan de raad. Het was dan ook zon neklaar dat de kwestie in de raadsvergadering van gisteren weer aan de orde zou komen gezien het feit, dat de be zwaarschriften en een motie van Vlieland (ongeveer gelij kluidend aan die van Helle voetsluis) op de lijst van inge komen stukken prijkten. Het CDA liet bij monde van de heer Sluis weten achter haar eerder ingenomen standpunt te blijven staan. De heer Kuiper verwoordde daarna het standpunt van D'66 en de PvdA. Hij vermeldde daarbij dat men niet uit was op een eenzijdige ontwapening en dat men een motie had opge steld waarbij irritaties zoveel mogelijk werden vermeden. Kernpunt in de door D'66 en PvdA ingediende motie is: „dat het gemeentebestuur van Noordwijkerhout eventueel plaatsing van kernwapens op het grondgebied van zowel haar gemeente als van welke gemeente in Nederland ook, ten stelligste afwijst". De heer Sluis liet weten, dat deze uitspraak toch een groot struikelblok vormde. Hij wei gerde de ogen te sluiten voor de realiteit en kondigde dan ook aan zo'n motie niet te zul len steunen. In een poging de heer Sluis (en wellicht het ge hele CDA) alsnog te bewegen de D'66/PvdA-motie te onder steunen ging de heer Kuiper de motie uitleggen. Hij ver klaarde erop uit te zijn ge weest een voor alle partijen aanvaardbare motie samen te stellen. „Een principieel ver- eekmuziekschool in actie. 'A UK De behande- an het gemeentelijk lesprogramma 1982 heeft j: 'ad nauwelijks tot gro- 'lemen geleid. Slechts e hangijzers" zoals die atwijkse politiek al ja- staan, waren gistera- feite onderwerp van Het belangrijkste nt in dit geval was wel houding van subsidie Jongeren Advies Cen- AC). Een voorstel van i in 1982 toch een be- or deze vorm van jon- vang uit te trekken /(Verworpen door het i de SGP. Teneinde de it van de gemeente- vragen voor de streek school, gaven enkele leerlingen gisteravond een korte uitvoering in de raads zaal. Net zoals het overgrote deel van de gemeenten in ons land staat Katwijk nog onwennig tegenover een totaal subsidie plan voor welzijnsactiviteiten. De voortvarendheid waarmee enige jaren terug van start is gegaan heeft de badplaats echter wel een voorsprong op veel andere gemeenten be zorgd en niet zonder voldoe ning werd gisteravond het eerste welzijnsprogramma aan de raad aangeboden. Een plan dat het college „in al zijn ge brekkigheid" wel met enige trots presenteerde, maar wat toch ook wordt beschouwd als „de aanzet tot een beter plan". De maandenlange voorberei ding en de vele inspraakpro cedures die aan het plan ten grondslag lagen waren er de oorzaak van dat er gistera vond tijdens de behandeling in de raad alleen nog gestre den werd over de bijzaken. De partijen waren unaniem in hun lof aan de ambtelijke werkgroep en de commissie welzijn en konden zich voor het overgrote deel wel vinden in het subsidiebeleid zoals dit uit het welzijnsplan voort vloeit. Voor D'66 voorman H. van Mierlo was het wel een slech te zaak dat het JAC subsidie werd geweigerd. „Ik had ge hoopt dat een politieke keuze niet ten koste zou gaan van jongeren die hulp nodig heb ben. In een pluriforme maat schappij zoals wij die kennen is plaats voor een JAC, en dan is een B W argument als zou het adviescentrum niet representatief zijn voor de Katwijkse bevolking, niet ra tioneel." Van Mierlo kreeg bij een motie om het JAC voor 1982 toch een gemeentelijke bijdrage te geven steun van de PvdA, VVD, Vrije Lijst en VSD, maar omdat het CDA zich op één lijn stelde met de SGP haalde zijn voorstel het niet. De uitslag van deze stemming onderstreepte tevens een an der punt van kritiek dat de heer Van Mierlo in zijn be toog had aangehaald. „Het welzijnsprogramma biedt wei nig ruimte voor echt nieuw beleid. Het is meer een vast stelling van de oude situatie. Voor zaken als een nieuw jeugdbeleid bijvoorbeeld is in dit plan geen plaats inge ruimd." Met de vaststelling van wet houder N. Parlevliet dat 1982 wordt gezien als een proefpe riode kan Van Mierlo echter in de toekomst nog alle kan ten op. Parlevliet: „Alles ligt niet voor 100% vast en het plan zal dit jaar zeker nog worden bijgesteld. De eerste aanzet is nu gegeven en in de praktijk zal moeten blijken of het plan ook daadwerkelijk functioneert." schil met Hellevoetsluis is, dat wij verklaren tegen de kern bewapening te zijn maar niet uitspreken met alle wettelijk ten dienste staande middelen een eventuele plaatsing tegen te gaan", aldus zijn pleidooi. Deze uitleg schoot de socialist Van Koningsveld in het ver keerde keelgat. Hij verklaarde dat deze uitleg van de motie niet was besproken en dat zijn fraktie in de motie wel las, dat alle wettelijke middelen ge bruikt zullen worden om plaatsing in Noordwijkerhout (èn andere Nederlandse ge meenten) te bestrijden. Kuiper antwoordde hierop dat hij net inhoudelijk wel met Van Ko ningsveld eens was, maar dat hij met een minder zware mo tie genoegen nam om zodoen de een uitspraak van de raad te bewerkstelligen. Na een schorsing werd er beslist over drie moties: de verdergaande PvdA-variant op de oorspron kelijke D'66/PvdA-motie, de oorspronkelijke D'66/PvdA- motie en de CDA-motie. De PvdA-variant werd door geen van de andere partijen ge steund. De oorspronkelijke D'66/PvdA-motie werd vol doende gesteund en kreeg ook een meerderheid. Met de stemmen van de CDA'ers Sluis, Nulkes en Van der Klaauw en de VVD tegen werd de motie aanvaard door de EZP, D'66, de PvdA en de rest van het CDA. Tweede inbraak zelfde winkel ALPHEN AAN DEN RIJN Voor de tweede keer deze week is ingebroken bij een ra dio- en televisiezaak aan de Van Boetzelaerstraat. De buit twee videorecorders, een versterker en radioapparatuur (totale waarde 7000 gulden) is teruggevonden.Bij de eerste inbraak deze week werden twee videorecorders en een geldkistje met 550 gulden ont vreemd. In de nacht van woensdag op donderdag werd wederom ingebroken. De die ven werden echter gesigna leerd door een voorbijganger, die de politie belde en gege vens over de auto van de in brekers doorgaf. Deze auto met daarin de buit werd terug gevonden in Wateringen. RIJNSBURG Er ko men verkeerslichten bij de oversteekplaats voor voetgangers Kleipetten- laan/Sandtlaan. De mees te fracties in de gemeente raad stemden gisteravond in met het voorstel van het college van B en W om een krediet van 39.000 gulden hiervoor beschik baar te stellen. Een dergelijk oversteek plaats was door ouders tij dens een hoorzitting over het verkeercirculatieplan ge vraagd. De oversteekplaats wordt met,name door kinde ren gebruikt, die in Katwijk naar school gaan. De raad vond wel dat de kosten erg hoog zijn voor een tijdelijk voorziening. Wanneer het plan de Hoek een woon wijk aan de andere kant van de Santlaan is gereali seerd, moer er weer een an dere oplossing bedacht wor den. Er komt een verkeers lichten-installatie, die op aanvraag zal werken. De heer Oudshoorn (RPF) merkte op, dat er met name bij de kwekers aan deze weg enige onrust was onstaan, omdat zij bang waren, dat ze Sandtlaan niet meer zouden mogen gebruiken. Wethou der Noort zei dat het om een weg gaat die de kwekers ontsluit en dat de vrees van de kwekers dus ongegrond is. Hij stelde dat een veilige oversteekplaats net zo veel waard is als de belangen van de land- en tuinbouw in Rijnsburg. Een minderheid in de raad vond een huurverhoging van 5.000 gulden voor de voetbal vereniging de Rijnsburgse Boys veel te laag voor een krediet van 211.605 gulden, dat beschikbaar werd ge steld. Wethouder Noort voel de niet veel voor een verho ging. „Het sportveldencom plex is nog niet uitgebreid en de velden kunnen pas over 15 maanden bespeeld wor den." Pas na realisatie van het hele complex achtte hij een verdere huurverhoging een goede zaak. PvdA, VVD en GPV bleven hun bezwa ren houden. Zij vonden dat niet de hele gemeente hoeft te betalen voor het plezier van de voetbalvereniging. „Waar blijft ons ombuigings- beleid," aldus de heer Brul (VVD). „Tijdens de behande ling van de begroting is daar zo druk over gepraat." Het voorstel om de huur te ver hogen werd met vijf tegen tien stemmen verworpen. Inbrekers stalen eigen goederen NOORDWIJK De politie van Noordwijk heeft drie mannen aangehouden die deze week betrokken waren bij de diefstal van de volledige in ventaris van een zuivelhandel aan de Kerkstraat. Na onder zoek bleek dat de goederen het eigendom waren van het trio, respectievelijk afkomstig uit Noordwijkerhout, Leerbroek en Wassenaar en 38, 33 en 32 jaar oud. De eigenaar van de zaak was failliet verklaard en de groothandelaren, bevreesd dat er niets zou overblijven na betaling van schuldeisers, wa ren hun onbetaalde zuivelpro- dukten maar alvast komen te rughalen. Dat gebeurde s'a- vonds op nogal opvallende wijze met auto's met aanhan gers. hetgeen opviel bij omwo nenden die de politie waar schuwden. De mannen hadden zich toegang verschaft door de achterdeur open te breken. Het drietal is nog een tijdje in gesloten geweest en vervol gens na verhoor heengezon den. De zuivelhandelaar heeft zijn spullen weer teruggekre gen. WARMOND Het fietspad van Warmond naar Lei den is weer een stapje dichterbij. De gemeenteraad stemde in zijn vergadering van gisteravond zonder dis cussie in met het voorstel van het college van B en W om grond aan te kopen voor de aanleg van het fiets pad. De heer Van Leeuwen vroeg het college er bij de gemeente Leiden op aan te dringen enige voortvarendheid te betrach ten ten aanzien van het Leidse deel van het fietspad, „zodat de verbinding nu snel tot stand kan komen". De heer Bonjer (VVD) toonde zich tijdens de rondvraag zeer verdietig over het verdwijnen van de door genoemde „boom van Ramb". In het plan Lommerlust werd onlangs een onge veer 60-jarige boom geveld, omdat hij te dicht bij de bebou wing zou staan. De kapvergunning werd verleend, ondanks afspraken, die tijdens de voorbereidingen van het bestem mingsplan werden gemaakt. Bepaald werd dat alles in het werk zou gesteld om de eik juist te sparen. Bonjer vroeg zich af of het wel zin heeft dergelijke afspraken te maken, wan neer ze toch niet nagekomen worden. „De boom had wellicht verplaatst kunnen worden en ieder geval had het college van B en W overleg moeten plegen met de raad voordat de kap- vergunninmg werd afgegeven," aldus Bonjer. B en W stel den, dat de vergunning pas na rijp beraad was afgegeven. Over verplaatsing was echter niet gesproken. „In het vervolg zal er nog voorzichter met kapvergunningen worden omge sprongen," beloofde burgemeester Hendrickx. OEGSTGEEST Er is door de gemeente Oegst geest flink wat geld gesto ken in de „cultuurtempel" aan de Geversstraat en nu de eindafrekening, veel te laat, op tafel ligt, blijkt er een bedrag aan méerkos- ten te zijn van bruto 87.000 gulden. Hetgeen door allerlei handelingen tot netto 43.000 gulden kan worden terugge bracht. Bovendien ver wacht men dat de gebrui kers van het gebouw, dat de naam „Het Drieluik" meekreeg, eveneens in de kosten willen bijdragen tot een bedrag van zo'n tienduizend gulden. In de raadscommissies had men er reeds zijn ontstemming over uitgesproken en gistera vond tijdens de raadsvergade ring deden de fractievoorzit ters daar nog een schepje bo venop. CDA-fractievoorzitter Van Hazel noemde de kredie toverschrijding „schokkend" en pleitte voor het maken van een „sluitende administratieve procedure die bij het uitvoeren van grote projekten een voort durend inzicht in de gang van zaken mogelijk maken". Daar heeft kennelijk bij de renova tie van het gebouw aan de Ge versstraat het een en ander aan gemankeerd. Burgemeester Scheenstra liet een „mea culpa" horen, maar merkte tevens op dat het over schrijden van begrotingen geen regelmaat is, zoals de li beraal Reilingh opmerkte. Wethouder A. Kohlbeck (fi nanciën) benadrukte nog eens dat het overschrijden van de kredieten niet te wijten is aan de gebruikers van het pand: „Ten onrechte is deze sugges tie gewekt". Parkeren Om de brandweerwagens doorgang te verlenen in de Beatrixlaan moeten er ver keersmaatregelen in de vorm van parkeerverboden getrof fen worden. Ter elfder ure, kwam er een brief met bezwa- ren van Beatrixlaan-bewoners binnen tegen de gemeentelijke voorstellen. Hoewel niet ge bruikelijk vanwege het late tijdstip ging het college mee met voorstellen van raadsle den om het voorstel betreffen de genoemde laan aan te hou den om de bewoners alsnog te kunnen horen tijdens de eer- stevolgende vergadering van de verkeerscommissie. Casema In onderzoek is of het moge lijk is de ontvangst in Oegst geest, via de centrale antenne mast, selectief te regelen. Pas als bekend is wat de kosten zijn, zal er wellicht een voor stel over komen. „Als men overgaat tot selectieve afslui ting van ontvangst via de ka bel, dan willen wij er wel graag een discussie over voe ren in de gemeenteraad", al dus fractievoorzitter van Hazel (CDA). De heer Wuisman (D'66) was het opgevallen dat Casema met de diverse, aange sloten gemeentes verschillende contracten had afgesloten.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7