Wreek de Graaf staat op het punt een Leidse pijprokersclub te beginnen Zoeterwoudse tennis club krijgt licht Vruchteloze discussie Criminaliteit door schoolverzuim „Het kan me niet moeilijk genoeg zijn (wijfels over instelling ereburgerschap Zoeterwoude VLUCHTIGE HOBBY SLAAT AARZELEND OOK INLEIDEN TOE ïprise van oordwijkse dletstudio 5Intrioduction9 in Nieuwkoop PAC; d/regio LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 JANUARI 1982 PAGINA 5 JRWOUDE Met ■n stemmen vóór en tegen heeft de ge- rj33>teraad van Z°eter- zaiciie besloten het ere- m-saerschap in te stellen. factie van P.Z. en me- lt 01 w P. A. van der Poel- Leeuwen van het i stemden tegen het pel- ™4,uw Van der Poel toonde .vierkant" tegen: „Ieder- rordt geboren met be paalde talenten. Die moet je optimaal benutten. Iemand die minder talent heeft, zal dat ta lent ook wel benutten maar dat valt minder op." Ook de progressieven zien geen brood in het ereburgerschap. Fractie voorzitter C. Straver: „Iemand die toevallig mooi in de kijker komt, krijgt zo'n onderschei ding en iemand die in stilte wellicht grotere verdiensten heeft, blijft anoniem" zo be toogde de nestor van de raad. Burgemeester Houdijk deelde die zienswijze geenszins. „Mensen die zich voor de in woners van ons dorp verdien stelijk maken zullen niet ano niem blijven. Ik denk daarom dat er een mogelijkheid moet zijn om burgers in de schijn werpers te kunnen zetten. Overigens kan iedereen voor drachten aan het college doen. Het is een onderscheiding die zeer zeldzaam is. Vandaar ook dat de adviescommissie zwaar bezet is", aldus de voorzitter van de raad. Miening Met betrekking tot de verlich ting op de Miening trok P.Z. de al eerder geventileerde lijn door. De progressieven zijn te gen de hoge masten en pleit ten, bij monde van mevrouw Kolff, andermaal voor meer „dorpse" verlichting. De nieu we verlichting de masten staan er al. red. is een uit vloeisel van een in 1978 geno men raadsbesluit. Uitvoering is door „laksheid" van de pro vincie niet eerder gedaan. De verlichting staat op een zoge naamde doorgaande route en is een SON-verlichting die te vens energiebesparing inhoudt omdat de spreiding op de weg breder wordt met als gevolg dat minder lantaarnpalen no dig zijn. Mevrouw Kolff noem de de hoge masten evenwel verkwanselen van de schoon heid en landelijkheid ten koste van geld. (De provincie betaalt namelijk 50% van de aanleg- kosten en de exploitatie en energieverbruikskosten, red.). Bij de rondvraag wees me vrouw E. Plantinga-van Heer- de op de gevaarlijke situatie op de trottoirs aan de Hoge Rijn dijk. h otk\ De plannen en de rook verduisteren het ware gelaat van Freek de Graaf... lang hou je 3 gram pijp- k brandend, of liever, ;ulend? Ik weet het niet r. Het is al weer ruim jaar geleden dat ik van Tjibbe de Groot (inmid- gevorderd tot bijna 71) Alphen en van zijn band- loot Freek H. de Graaf >k alweer zo'n jaartje of 52) Leiden het laatst gehoord Opa Tjibbe, de steeds _e, de onvervaarde en 'ersaagde smoorder, die rkend aan een pijp vaak icurrenten op een afstand ;ld. En titels won, ook nog, althans eervolle plaatsen reikte op de hoogst gekwa- jceerde nationale en inter- tionale pijpkampioen- lappen. En Freek, mis- lien de mindere, die steeds Tjibbe een heilzaam voor lid heeft gezien en hem :ht na te volgen. E venal )be en al die andere wed- ijdrokers krijgt ook Freek lor tijdig vóór een titel- strijd over de post (Freek is overigens PTT-ambtenaar, en ambulant) een pakje met 50 gram best te pruimen (kwalitatief gezien) tabak thuisgestuurd. Om alvast te oefenen. Een gefermenteerd aardigheidje van de stichting „Pijp", de Nederlandse fede ratie van pijprokersclubs, die haar sportieve leden koestert als haar oogappel. Maar goed, juist als ik dit al les overweeg in mijn herin neringen, is daar opeens een telefoontje van Freek, die nooit een pijprokende hoog vlieger is geweest en door collega en trofeejager De Groot aangezet moest wor den om deze rubriek te bel len. Vanwege grote plannen. Het is namelijk zo, dat Freek de Graaf (rookt; uit behoefte, echter uitsluitend een pijp) na enige ruggespraak op pijp- gebied, heeft doorgezet. Het moest er maar eens van ko men. En Tjibbe de Groot staat erachter; die interes seert het nauwelijks wèar hij rookt, èls er maar gerookt wordt. Daarom wordt over enkele weken in Leiden een pijprokersclub ontplooid, op initiatief van Freek, die zijn oor overal te luisteren legde (uiteraard ook bij Tjibbe) en naarstig op zoek ging naar een rookvaste lokaliteit in de Sleutelstad. Eerst gaat hij nog morgen, zaterdag, naar Sneek, Snits zeg maar, en neemt zijn vrouw mee. Daar in Snits is de pijprokersclub „Stuurop", die de open Friese pijprookkampioenschappen 82 organiseert. En dan wordt er nog een inwendige mens versterkt ook, aan een Friese koffietafel. Buitendien zal er echter een stevige pijp ge rookt worden, want een ge- zelligheidje is best, maar er zal ook gewerkt moeten wor den. „Nou, zoiets wil ik ook in Leiden gaan doen; afgezien van die koffiemaaltijd, want zover zijn we nog lang niet". Freek de Graaf tast eigenlijk nog in het duister, maar z'n pijp kan heel wat hebben. Zonder zelf geheel doorge rookt te zijn, kan hij het niet goed zetten dat Leiden ver stoken is van een pijproken de gezelligheidsclub, ja, of het zouden een paar studen ten moeten zijn die voor de aardigheid met elkaar roken. „Nou, ik heb geprobeerd de burgemeester van Leiden te bereiken, om aan een lokali teit in het stadhuis te komen, maar de burgemeester scheen het koud te laten. En de ambtenaren voelen er niks voor, die willen de pijp we ren. We zijn in elk geval te rechtgekomen bij het dien stencentrum Noord, in de Van Hogendorpstraat, bij ome Joop Vervoorn. Die wil ons een zaal afstaan, begin maart, als we onze bijeen komst willen houden. Ome Joop werd meteen al dona teur. Daar hebben we nu al een stuk of twaalf van (mo gen betalen en komen kijken naar onze verrichtingen), en zeker 18 betalende en roken de leden, ook van andere clubs. Opa Tjibbe is één van hen". Dus begin maart kan de Leidse pijprokersclub „De Pijpsleutels" in de smoorslag gaan. „In die naam zit iets Leids, en je rookt ook met een. Ons eerste lid was Ben Hemerik, die in '52 Leids kampioen werd in 83 minu ten en 7 seconden". De nieuwbakken Leidse pijpro kersclub, die hooguit twee keer per jaar bijeen zal ko men, heeft voor de evene menten lucifers, tijdwaarne- mers, tabak en pijpen aan te dragen. Daarna regelt alles zichzelf wel. En er zijn ook al twee mensen die prijzen be schikbaar willen stellen. „En laat ze verder maar komen, met hun toezeggingen", zit Freek aan te moedigen. Na de carnavalsdrukte begint men in Leiden een zware pijp te roken. RDWIJK De Noord- e Balletstudio Nancy nteldes maakt furore. We- ettei het overweldigend suc- hiejran de jubileumuitvoe- I 8'op 10 en 11 oktober, is ^ns ten nog één maal een >e te brengen en wel op ig 14 februari om half s middags. Dorstelling wordt ook nu gegeven in de Leidse uwburg. De jubileumuit- lgen ter gelegenheid iet tienjarig bestaan van 'Ületstudio, waren name- ico n oktober totaal uitver- en dan zaten er voorna- i alleen familieleden van ;."l°erlingen van de studio in eiT- ^aast de gebruikelijke ne nstraties van de verschil- klasjes, werd als hoofd ei het door Nancy Geer- lf gemaakte ballet 'Meta- se van de schepping' ge- ~jt, met als thema de ver-, 'ter#van wereld met' J evolg vervuiling, opra- energiebronnen en der- e. Een nieuw element bij liet: het gebruik van toe ede fadionieuwsberich- an!£egangsprijzen voor deze "J evoorstelling zijn vastge- °p 5, 10 en 15 gulden. 8 verkoop en plaatsbespre- s vanaf vandaag alleen vait !jk aan balies van het antoor aan De Grent in li n£wiik- Telefonisch kaar- izei 5t€Hen is niet mogelijk. ZOETERWOUDE De fractie van Progressief Zoeterwoude heeft geen goed woord over voor de aanleg van een lichtinstal latie rond de tennisbanen op sportpark Haasbroek. Woordvoerder P. Lans bergen ging evenwel met zijn argumenten wel erg ver en juist daarom ver loor zijn betoog uiteinde lijk de geloofwaardigheid. Omdat de meerderheid van de raad evenwel posi tief reageerde op het ver zoek van ZTC zal de lich tinstallatie er toch komen. De vergadering van de ge meenteraad werd gisteravond aandachtig gevolgd door vijf tien leerlingen van de Aloysi- usschool die in het kader van een projekt diverse zaken bin nen de gemeente nader onder de loupe nemen. Onder aan voering van schoolhoofd J. Vink konden de jongens en meisjes eens de sfeer proeven van de beraadslagingen. Zij waren dus getuige van de mo tivering van de heer Lansber gen. Namens Progressief Zoe terwoude noemde spreker de realisatie van een lichtinstalla tie een luxe die sterk afsteekt bij de protesten, die ZTC on langs liet horen bij een vol gens de tennissers te hoge baanhuur. „In dat licht bezien komt dit verzoek weinig takt- vol en ongeloofwaardig over. Een garantie kan gevaarlijk zijn. De energie wordt steeds duurder en wie zegt dat ZTC straks de lasten nog kan dra gen. Volgens mij is het een prestige-objekt en we moeten er voor waken dat de gemeen te straks de brokken moet op ruimen. Wij menen bovendien dat lichtmasten in het polder landschap misstaan. Tot slot is het energieverspilling" aldus Lansbergen. Wethouder Maan antwoordde dat de exploitatie van ZTC uit voerig is bekeken en zelfs met een eventuele verhoging van de baanhuur moet ZTC in staat zijn de verplichtingen na te komen. Overigens wü het gemeentebestuur zich niet mengen in het beleid van een vereniging- inzake het wel of niet aanleggen van een lich tinstallatie. De tennisbanen kwamen ook aan de orde met betrekking tot de verzakkin gen die zijn geconstateerd. Op korte termijn zullen de her stelwerkzaamheden kunnen beginnen. Deze bestaan onder meer uit het aanbrengen van een damwand in de sloot langs de Nieuwe weg en het boren van gaten in de banen om zo doende meer hemelwater in de ondergrond terecht te laten komen. Desalniettemin bleef de raad twijfels houden. VVD-er P. Kremer „Bij aan leg van de banen heeft geen grondonderzoek plaatsgevon den. Was dat wel gebeurd dan was wellicht gebleken dat heien noodzakelijk was. De oplossing zoals we die nu kie zen geeft geen uitsluitsel over het uitblijven van problemen. Als weer verzakkingen wor den gekonstateerd, zullen on getwijfeld meer rigoureuze maatregelen moeten worden genomen". Wethouder Van der Heijden zei dat de beste oplossing voor een zo gering mogelijk bedrag is nagestreefd. „Bij een algehele renova tie kost het circa 3 3 1/2 ton, dat wil zeggen zo'n 30 35 duizend gulden per jaar. De oplossing waar voor nu gekozen is kost 15.000 gulden in drie jaar. Zekerheid over nieuwe verzakkingen hebben we inderdaad niet", aldus de wethouder. Uitbreiding raad Leidschendam LEIDSCHENDAM In de nieuwe Leidschendam- se gemeenteraad komen na de gemeenteraadsver kiezingen 23 leden in plaats van de huidige 21. Oorzaak hiervan is het feit dat het inwonertal op 1 januari van dit jaar juist boven de dertigduizend, 30.107, lag. Het inwoner tal schommelt al bijna tien jaar rond de dertig duizend maar lag op de peildatum van 1 januari daar altijd onder. Uit op het gemeentehuis ver strekte cijfers blijkt verder dat het aantal leerlingen van het lager onderwijs vorig {'aar fiks is teruggelopen. Bij iet kleuteronderwijs werd een daling van exact 15%, van 749 naar 637, geconsta teerd, bij het lager onderwijs was het bijna 7%. Het aantal leerlingen daalde hier van 2461 naar 2292. Bij het voort gezet onderwijs en lager en middelbaar beroepsonderwijs (prot chr. mavo, Veurs Col lege, lagere tuinbouwschool en middelbare beroepsoplei ding verpleegkundigen) daalde het leerlingental met slechts 20 naar 1602. Door diverse werkzaamheden zijn de trottoirs opgebroken en mede door de vorst slechts provisorisch hersteld met alle gevolgen voor de voetgangers van dien. Op een vraag van R. Hogenelst (CDA) inzake de situatie van het che- micaliënbedrijf Vos en Co. antwoordde wethouder Van der Heijden dat de concept overeenkomst inmiddels aan Vos is aangeboden. Vanoch tend heeft een gesprek plaats gevonden met de directie van Vos en Co. NIEUWKOOP Het welbekende combo 'Intrioduc tion' treedt zondagmiddag op in café-restaurant Pias- zicht. Het trio is daar op uitnodiging van jazz-sociéteit Nieuwkoop. 'Intrioduction' werd in 1972 opgericht en maakte dank zij de sterke bezetting een bliksem carrière. Sinds de succesvolle optredens in onder meer het radio- (jazz)programma 'Sesjun' ('77), het North Sea Jazzfesti val ('78) en het uitkomen van een langspeelplaat (ook '78) trekken pianist Harry Happel, bassist Daan Gail- lard en drummer Fred Krens immer volle zalen. Dat zal ongetwijfeld ook het geval zijn in Nieuwkoop. Men sen, die het concert willen bijwonen kunnen dat doen tegen betaling van 10 gulden. Leden van de jazz-soos betalen 6 gulden. Het optreden begint om half drie. 99 99 LEIDEN De thema middag, die gisteren werd gehouden over het onder werp ,jeugd-schoolver- zuim-criminaliteit" heeft een oplossing van het pro bleem geen stap dichterbij gebracht. Dit ondanks de grote belangstelling, die ook vanuit buiten Lei den voor de bijeen komst bleek te bestaan. Indien de discussie als maatgevend voor het vraagstuk wordt be schouwd, zal de oplossing nog lang in de schoot van de toekomst verborgen blijven. De discussie was een initiatief van de Leidse leerplichtamb tenaren. Zij komen voortdu rend met de problemen van spijbelende kinderen in aanra king. In samenwerking met het Jeugdwelzijnsoverleg Lei den en omstreken werd de thema-middag georganiseerd. De belangstelling was zo groot, dat de raadszaal van het Stad huis te klein bleek. Zodoende viel de keus op de aula van de Bedrijfstechnische School aan de Vondellaan. Over het eigenlijke probleem, was een ieder het in grote lij nen wel eens. Ten eerste het spijbelen en vervolgens het criminele gedrag, dat ook in de uren, dat er gespijbeld wordt, tentoongespreid wordt. Eveneens duidelijk is, dat aan de ene kant het onderwijs en aan de andere kant de ouders voor de problemen verant woordelijk gesteld moeten wordenen. Over de vraag hoe die 'schuld' verdeeld zou moe ten worden, liepen de menin gen nogal uiteen. De gewenste aanpak kwam niet uit de verf. De Leidse leerplichtambtenaar H. Niepoth meende, dat spijbe len het begin is van de crimi naliteit onder de jeugd. „Als de leerling voor de school een lastig geval is en hij gaat spij belen, komt het de school vaak mooi uit. De school is van de problemen af. Het spijbelen moet bij de leerplichtambtena ren aangemeld worden. De vrees van scholen, dat de naam daardoor achteruit zal gaan, is ongegrond," aldus Niepoth, een van de forumle den. Maar de oorzaken van de problemen liggen volgens Nie poth ook bij de ouders van de kinderen. „Vaak hebben bei den een baan. Het kind wordt voor het naar school gaan niet gewekt en als de ouders weg zijn, kan het spijbelen begin nen." Een van de andere fo rumleden, D. van As, gemeen telijk hoofd van de directie on derwijs, pleitte voor meer ge dragswetenschappelijk onder zoek. Hij meende ook, dat de onderwijzers feitelijk niet vol ledig genoeg zijn opgeleid. „Zij moeten eigenlijk sociale tech nieken onder de knie hebben, waardoor de kinderen kundig opgevangen kunnen worden. De spijbelende kinderen zou den volgens hem ook niet te snel van school gestuurd moe ten worden. „We zijn nu een maal niet op dat vlak opgeleid, en dus heeft het ook geen zin daar verder nog over te pra ten. Het zou inderdaad wense lijk zijn een sociaal werker op de scholen te laten opereren voor opvang en begeleiding van de kinderen, maar het zit er echt niet in, dat dat in de toekomst kan gaan gebeuren," aldus een reactie vanuit de zaal. Veelal was men het er over eens, dat voor de onder wijzers de tijd ontbreekt om de kinderen te kunnen opvangen, die thuis met problemen te kampen hebben. Het geeft praktische problemen, dat de school een 'haven' is, alwaar de kinderen warmte en gene genheid krijgen. Aan de andere kant echter kreeg de bewering bijval, dat het spijbelen helemaal niet wordt veroorzaakt door echt scheidingen en ruzies tussen de ouders. De problemen wer den volgens een van de spre kers juist door de school ver oorzaakt: „Ik heb ervaringen met voortijdige schoolverla ters. Zij hebben het als een probleem ervaren, dat zij geen diploma hadden. Toch hadden zij er geen spijt van, dat zij in een vroeg stadium de school de rug hebben toegekeerd: het was er namelijk vervelend. Wat heeft de school nog te bie den aan de kinderen?" De voorzitter van de thema middag N. Ober (gemeente ambtenaar) besloot de nogal vruchteloze bijeenkomst: „Het is duidelijk, dat de schuur in brand staat. Links staan men sen, die de brandweer het ant woord geven op de vraag hoe de brand geblust moet worden. Aan de rechterkant worden weer andere adviezen gege ven. En in dat geval, me dunkt, zal de schuur afbran den." PRUSWINNAAR LC-VIGNETTENPUZZEL: 99 Zo'n moeiliike puzzel heb ik nog niet het pand van de Leidse Courant de vaak onder handen gehad. Ik dacht nog- hoofdprijs van een vignettenprijsvraag ...degene die alles goed heeft moet wel uit de LC van 22 december ontving uit een zot zijn. Nu blijk ik zelf de zotste te handen van J.H.M. Kloosterman (mid- zijn geweest". Dat zei prijswinnaar J. van den), hoofd advertentie exploitatie van Eisen donderdag 28 januari, toen hij in de L.C. De heer Van Eisen (geheel links) had wekenlang getracht alle 119 vignetten thuis te brengen. In 118 gevallen lukte het hem om het bij het vignet behorende bedrijf te vinden. De prijsvraag leverde dozen vol inzendingen op. „Dit soort puzzels blijken het uitstekend te doen", aldus de heer Kloos terman (tweede van links). „Niet alleen voor de puzze laars die er hun handen aan vol hebben. Maar ook vanuit commercieel oogpunt is het een succes". De tweede prijs was voor mevr. Van Noort (derde van rechts) uit Leiden met 110 goede namen. De der de prijs werd gewonnen door mevr. Wolters uit Zoeterwou de (geheel rechts) met het her kennen van 108 vignetten. De ontvangst van de prijswin naars had een plezierig ver loop. Onder het genot van een kopje koffie en een gebakje, wisselden de winnaars en hun familieleden uitgebreid van gedachten over de puzzel. Dat daarbij de moeilijkheidsgraad centraal stond is duidelijk. Men was vooral benieuwd naar de methoden die waren gebruikt om aan de goede na- jnen te komen. Die liepen ove rigens uiteen van het nazoe ken van oude kranten tot het bezoeken van winkels en be drijven. De uiteindelijke hoofdprijswinnaar had als le raar in Oegstgeest zelfs zijn leerlingen ingeschakeld.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5