Hazerswoude trekt drie miljoen gulden uit voor uitbreiding raadhuis met bibliotheek VESTIGING VOS EN CO IN ALPHEN ONZEKER Honderd banen weg bij Schokbeton il Alphense D'66-et, kandidaat voor provinciale stateiS Alarmerend cijfermateriaal over oud glastuinbouwgebied REGIO - Onveiligheid Steekterweg aangepakt V erkeerssituatie Hoogmade krijgt voorrang raad VERWACHTE GEVOLG FUSIE: Boot uitgebrand 1 U Alphen test toegankelijkheid voor rolstoelen LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 JANUARI 1982 PA^ ALPHEN AAN DEN RIJN Met een maxi mumsnelheid van 60 km. per uur en inhaalverbo- den op een aantal kritieke punten hoopt het college van Burgemeester en Wethouders van Alphen de onveiligheid en over last van de Steekterweg te verminderen. De Steekterweg vormt de ver binding tussen Alphen en Bo degraven. Ook vervult de weg de functie van een vervangen de Rijksweg (RW212). Deze dient als oostelijke ontsluiting van het noordelijke deel van Zuid-Holland en het Zuid- Westelijke deel van Noord- Holland. Dit alles heeft tot ge volg dat de weg veel verkeer te verwerken heeft. De nu toegestande maximums nelheid van 80 kilometer per uur levert vooral voor kinde ren veel problemen op. Geble ken is dat ze zich bij het over steken keer op keer verkijken op de snelheid waarmee auto's naderen. Zolang Rijksweg 11 nog niet is aangelegd, blijft de Steekterweg gevaarlijk. Daar om heeft de burgemeester na een gesprek met omwonenden toegezegd te zorgen dat de maximumsnelheid naar 60 km. gaat. De omwonenden hadden weliswaar de snelheid op 50 km. willen stellen, maar dat bleek niet haalbaar. Op kritie ke punten zullen inhaalverbo- den gelden. Deze punten zul len na overleg met de politie en omwonenden bepaald wor den. ALPHEN AAN DEN RIJN Er moet een „politieke discussie en besluitvor ming in de raad komen" of het wense lijk is in Alphen chemische industrie, handel en/of verwerking te hebben. Verder moet bekeken worden of het wenselijk is dat chemicaliënhandel Vos en Co. zich in Alphen vestigt en of B en W moeten blijven meewerken aan het verlenen van de gevraagde hinderwet. Dit stelt de PvdA-fractie in schriftelijk vragen aan het college van B. en W. Het PvdA-raadslid H.G. Metaal wil nogmaals horen hoe de gemeente Zoeterwoude over de werkwijze en het nakomen van voorschriften van het bedrijf denkt. Tot december was het college in ieder geval van mening dat van de goede trouw van het bedrijf uitgegaan moest worden voor wat betreft het omgaan met re gels, afspraken en wetten. Nu echter vraagt de heer Metaal zich af, nadat gebleken is dat het bedrijf zich in Zoeterwoude niet aan de regels houdt, of dit bedrijf in Alphen wel gewenst is en of er nu nog sprake is van goede trouw. Het bleek dat ondanks regelmatige controle de toe gestane hoeveelheid chemicaliën 2!A a 3 maal zo veel was als toegestaan. HAZERSWOUDE Voor de uitbreiding van het ge meentehuis en voor de bouw van de openbare bi bliotheek in ditzelfde ge bouw stelde de gemeente raad van Hazerswoude gisteravond 3.300.000.- beschikbaar. Ben W von- den geen steun van de zij de van de uit drie perso nen bestaande PvdA-, PPR-fractie. Ook VVD'er J. Fransen viel wat dit be treft uit de boot; hij steun de derhalve niet het be leid dat zijn partijgenoot in het college, wethouder A. Berlemon, in dezen voorstaat. De liberaal G. de Ruiter had er tijdens het drie uren duren de debat geen enkele twijfel over laten bestaan dat hij een fel tegenstander van het voor stel van B en W was. Toen het' echter op stemmen aankwam, ging hij. zij het zonder enig en thousiasme, mee met het voor stel om de 3,3 miljoen gulden toch beschikbaar te stellen. Het „spektakel" begon al vrij vroeg op deze vergadering, waar CDA-er B. Poot wegens ziekte op het appèl ontbrak. PvdA-, PPR- en VVD-fracties wilden het voorstel van de combinatiebouw van gemeen tehuis en bibliotheek in de bij eenkomst van eind februari behandelen. Ze vonden een week tijd te kort om zich in de materie te verdiepen. Trou wens, de plaatselijke afdeling van Democraten'66 (doet mee aan de raadsverkiezingen!) had de raadsleden een alterna tief (goedkoper tevens) plan toegestuurd. B en W hadden geen uitstel nodig, net zo min als de CDA'ers en de enige SGP'er in de raad. De bewoners van Hazerswou- de-dorp zit het niet lekker, volgens CDA'er M. de Boer, dat nu aan de Rijndijk een bi bliotheek komt en niet in hun dorp. Later kreeg hij van bur gemeester J. ten Heuvelhof de verzekering dat bij de desbe treffende instantie zal worden gepleit voor een betere bereik baarheid voor oudere perso nen tot de bibliotrailer. PvdA'ster G. van der Lecq-de Knikker vuurde een reeks vragen op het college af en stak intussen haar ontevreden heid over de gehele gang van zaken niet onder stoelen of banken. Ze had het over „goochelen met getallen" en „onverantwoord optreden". VVD'er De Ruiter mijmerde met weemoed over het alter natieve plan van zijn partij (kosten: 2 miljoen). CDA'er E. van Elderen noemde het voor stel een „buitengewone combi natie". Die moet zijns inziens verwezenlijkt worden door een plaatselijke aannemer. De liberaal J. Fransen liet zijn ei gen (VVD)-wethouder Berle mon „vallen"; vroeg dan ook om een planmatig beleid van het college. „Een meerjaren plan met visie". De voorzitter trachtte duidelijk te maken dat de presentatie van een ge detailleerd plan niet mogelijk was („dit zou te ver zijn ge weest"). Na de uitbreiding be schikt elke ruimte in het ge meentehuis over een kans om uit te breiden wat de perso neelsbezetting aangaat, aldus Ten Heuvelhof. De socialist C. de Best vond dat de voorzitter de raad aan het manipuleren was, toen hij (de burgemeester dus) had gezegd: „Het is mij om het even of u voor of tegen stemt". Want dan zou er wel op een andere manier ruimte worden gezocht voor de admi nistratieve diensten der ge meente. Zo ver is het niet ge komen. De dienst gemeente werken gaat dus toch te zijner tijd verhuizen van de bene denverdieping van het flatge bouw aan de Willem Kloos- straat naar de aanbouw van het gemeentehuis. Wellicht dit jaar nog start de bouw van dat nieuwe stuk gemeentehuis. Het Hazerswoudse raadhuis. WOUBRUGGE Het aanbrengen van de nodige voorzieningen voor het verkeer in Hoogmade kreeg gisteravond van de raad de hoogste prioritiet. De raadsleden moesten die prioritieten stellen met het oog op het inves teringsprogramma '82-'86. Herstrating van de Com- riekade, restauratie van de hervormde kerk in Hoogmade en van de to ren van de Woubrugse hervormde kerk maken de top-4 van de prioritei tenlijst vol. De verkeersproblematiek in Hoogmade zal ongetwijfeld ook aan bod komen als de commissaris van de -koningin, mr. M. Vrolijk, een werkbe zoek aan Woubrugge brengt. Dat gebeurt 29 maart, aldus maakte burgemeester D. Brou wer de Koning gisteravond bekend. Naar het zich laat aanzien zal dan ook het actie- comitié Kerkstraat weer van zich laten horen. Gisteravond kwam dit comité met een lij vig bulletin op de proppen. Daarin beklaagt men' zich ero ver, dat de resultaten van 20 maanden actie voeren zo klein zijn. Men steekt beschuldigen de vingers uit naar het Wou brugse college en naar de pro vinciale bestuurders en hun traag draaiende ambtelijke molens. De woningbouw irr Bateweg- Noord begint steeds meer een zorgelijke zaak te worden. De belangstelling voor premie koopwoningen en voor de vrije-sector is klein, zo consta teerde VVD-raadslid H. van Woerden gisteravond bezorgd. Hij vreesde, dat daardoor de financiering van het geheel op losse schroeven komt te staan, waardoor het in de toekomst nodig zal zijn gemeentelijke reserves aan te spreken. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Er moeten hon derd banen weg bij de be- tonfabrikant Schokbeton. Dat schrijft de directie van Schokbeton in een rapport, dat aan de vak bonden is aangeboden. De bonden en de directie gaan volgende week dins dag praten over deze plannen van de directie. Vorig jaar augustus kwam een fusie tot stand tussen Schokbe ton in Koudekerk en Spanbe ton met vestigingen in Zwijn- drecht en in Kampen in Over ijssel. De firma die toen on stond kreeg de naam Schokbe ton. Spanbeton was een doch ter van ENCI,' het bedrijf dat in Limburg op grote schaal af gravingen pleegt ten behoeve van de mergelwinning. Schok beton maakte tot de fusie met het bedrijf Spanbeton deel uit van het OGEM-concern. Al tijdens de besprekingen over de fusie van vorig jaar kondigde de directie aan, dat het onontkoombaar zou zijn, dat er ontslagen zouden val len. De vakbonden stemden toen wel in met de fusie, maar eisten een goede onderbou wing van de stelling van de directie, dat ontslagen het ge volg zouden zijn. Bij Schokbe ton werken ongeveer 700 mensen. In Koudekerk 271. Het is nog onduidelijk, of de 100 arbeidsplaatsen in Kam pen, Zwijndrecht of in Koude kerk zullen verdwijnen. De vakbonden -verwachten, dat het leed over de drie vestigin gen wordt verdeeld. Bij de be sprekingen van dinsdag zullen de vakbonden proberen de werkgelegenheid bij Schokbe ton zoveel mogelijk te behou den, maar al te hoopvol lijken ze niet gestemd: „Het is een onmiskenbaar feit, dat het ook in de betonwereld niet best gaat," zegt D. Terpstra di- strjcstbestuurder van de indu striebond CNV. De bonden gaan vandaag met hun leden praten overt het rapport van de directie. Controle op autogordels NOORDWIJKERHOUT De politie van Noordwijkerhout heeft gisteren in samenwer king met Veilig Verkeer Ne derland een preventieve con trole op het dragen van auto gordels gehouden. Op de Go- weg werden gisteren 120 auto mobilisten aangehouden, waarvan ruim 30 procent geen autogordel droeg. De gordello- ze chauffeurs kregen alleen een waarschuwing. Bovendien werd ontdekt dat bij 52 auto's meerdere portieren waren af gesloten bij het rijden, hetgeen bij bijvoorbeeld te water raken gevaarlijke situaties kan ople veren. NOORDWIJK In de Noordwijkse jachthaven is gis termorgen een stalen motor kruiser met een lengte van acht meter volledig uitge brand. De oorzaak van de brand is niet bekend, ook na onderzoek kon men daar niet achterkomen. De brandweer had het vuur in twintig minu ten geblust. Er werd geen ver dere schade aangericht. De motorboot, eigendom van een inwoner van Sassenheim heeft een waarde van enige tiendui zenden guldens. Splendid Mood is de naam van de groep, die i.. optreedt in het Alphense jongerencentrum Mida) viermans formatie uit Krimpen speelt hoofdzak* swingende funky muziek. Muziekkrant Oor omsi de band als 'veelbelovend' en schreef dan ook did Mood moet'. Het optreden in Alphen begint t gen uur. Jaarvergadering ^t( De ren- en toervereniging De Bollenstreek houdt ma$ de jaarvergadering in C R. de Beurs in Lisse. Op de ag0U voor deze vergadering staan onder meer de bestuurt*1 kiezingen en de perikelen rond de contributie. De ven ring begint om acht uur 's avonds. r— In forma tiemarkt In het gebouw van de r.k technische school St. P, aan de Garbialaan in Hillegom wordt maandag t zeven uur en half tien een uitgebreide inforn markt gehouden. Deze markt is bedoeld voor de lingen van de derde en vierde klas Mavo en de le gen van hpt lager beroepsonderwijs in de Bollensi Op de markt wordt informatie gegeven over ve studie na het behalen van het Mavo- of Lbo-dip Een veertigtal instanties op het gebied van ople en onderwijs zullen op de markt vertegenwoo zijn. RIO De RIO-handelsscholen houden op maandag een voo tingsavond over de aard en inhoud van het lager- en delbaar ondernemersonderwijs in het RIO aan de L dreef 4 in Leiderdorp. Het programma omvat een gang door de school waarin een beeld wordt ge geve een aantal typerende vakken, zoals bedrijfseconomie, merciele vorming, etaleren, reclame en warenkennis, der wordt de voorlichtingsfilm Na de laatste bel' ver van de Leidse cineast Joop Pieëte sr. Daarin zijn oud lingen van het RIO uit de Leidse regio te zien. De le Jacobs en Molkenboer zullen een toelichting geven o> begeleiding van brugklasleerlingen. De avond wordt ten met een forum, bestaande uit directieleden en sti ten, dat vragen beantwoordt vanuit de zaal. Aanvani acht. tbt1- Textiel De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest binnenkort de nieuwe textielclub. De club komt bf op de maandagavonden van zeven tot kwart over in het gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstg Alle kinderen vanaf acht jaar die graag met 1\A wol, kralen, kantjes, lintjes en degelijke leuke di willen maken zijn van harte welkom. De kosten b gen tot 1 mei f25. Vanavond wordt van zeven tot k over acht in de kelder van het gemeentecentrum open avond gehouden die gewijd is aan de textiel Belangstellenden kunnen dan zien wat de nieuweT] inhoudt. Ook is opgeven mogelijk, dat verder ookrj bij de SJJO, Taberna, Julianalaan 1 in Oegstgeesl 154773. - T «1 el, ALPHEN AAN DEN RIJN D*66 Zuid-Hollan? de Alphenaar Harry van Woerden nr. 5 geplaats^j kandidatenlijst voor de provinciale staten. Op <too ment heeft D'66 5 statenzetels. Er wordt bij de t>k z zingen in maart echter een verdubbeling van h L< tal D'66-zetèls verwacht zodat de 31-jarige ka#': een goede kans heeft gekozen te worden. "g< Als oud-voorzitter van de plaatselijke D'66-afdeling w Woerden genoeg van de Alphense problematiek zodat kiezing gunstig voor Alphen kan zijn. Vooral een verar. ,u regionaal sociaal-economisch beleid voeren is het motto Woerden. ALPHEN AAN DEN RIJN Winkels en openbare ge bouwen in Alphen, Zwammerdam en Aarlanderveen worden getest op de toegankelijkheid voor rolstoelge bruikers. Negenendertig vrijwilligsters, allen lid van een vrouwenorganisatie, gaan in de komende week met een toetsingslijst langs 680 panden. Het initiatief hiertoe is genomen door de Alphense Vrouwenraad in samenwerking met de Dienst Openbare Werken van de gemeente. De toetsing houdt in, dat tal van zaken worden bekeken. Niet alleen de eventuele aanwezigheid van een lift. Ook wordt gelet op de hoogte van bellen, liftknoppen, aanwezige manoeuvreer ruimte, attentiestrepen op glazen deuren, breedte van gangen en deuren. Bovendien wordt bezien of er parkeergelegenheid voor gehandicapten in de nabijheid is en of een speciaal loket of balie gewenst is. Behalve dit toegankelijkheidsonderzoek van gebouwen zal een aantal doorgaande routes op obstakels worden onderzocht. Rol stoelgebruikers en begeleiders zullen deze routes rijden om te zien of stoepranden verlaagd moeten worden. Zodra de gegevens verzameld en geïnventariseerd Zijn, worden de eigenaren of beheerders van winkels, kerken, scholen, res taurants enz. geïnformeerd over de maatregelen die getroffen zouden moeten worden. Hierbij zal de gemeentelijke dienst glo baal aangeven hoeveel een dergelijke aanpassing zal kosten. De eigenaar of beheerder zal zelf beslissen of hij de voorzienin g/aanpassing aanbrengt. In mei zal een rapport aan de gemeente worden aangeboden met daarbij een urgentiebepaling voor de aanpassing van gemeentelijke objecten en een meerjarenplan op grond waarvan de gebouwen aangepast zullen worden. ROELOFARENDSVEEN „Is er een toekomst voor tuinders"? Onder deze kop heeft de Alke- madese milieubioloog Niko van Brussel, een se rie interessante artikelen geschreven in het progres sieve maandblad „Opi nie". In zijn nieuwste arti kel openbaart hij een rap port van het Ministerie van Landbouw, waaruit blijkt dat de glastuin- bouwtoestand in de Veen- der- en Lijkerpolder bui ten de bedijking als alar merend beschouwd wordt en dit gebied dan ook om tal van redenen voor re constructie in aanmerking komt. Aanleiding voor het opstellen van het onderhavige rapport is een bij de rijksoverheid inge diende aanvraag van Stiveen (een organisatie die de tuin- bouwbelangen in de Veenstre- ken behartigt) om het oude glastuinbouwgebied in Roelo- farendsveen voor de „recon structieregeling" in aanmer king te laten komen. Deze re geling kan in werking worden gesteld om in verouderde glas tuinbouwgebieden, met behulp van subsidies, op vrijwillige basis kavels te ruilen, waar- de vraag naar „bunte ld< gemengde boekette Veen. Het hoeven i daad niet allemaal ten te worden; tijdens reconstructie moet koppen bij elkaar st< goede, economisch woorde teeltplannen o len". door de bestaande bedrijven economisch rendabeler zouden kunnen draaien. De Veender- en Lijkerpolder buiten de be dijking voldoet, volgens het rapport, aan alle eisen om voor een dergelijke reconstructie in aanmerking te'komen. Ontsluiting Het grootste probleem in de veenstreken vormt volgens Niko van Brussel de interne ontsluiting, oftewel de gebrek kige interne transportmoge lijkheden op de lange en veel te smalle kavels. Als gevolg van de vele sloten is er nau welijks ruimte voor een be hoorlijk pad. Een ander groot probleem is de ongunstige ver houding van een lange en smalle kas (te veel buitenmu ren ten opzichte van de in houd) voor de energievoorzie ning. Een visie, die desge vraagd gedeeld blijkt te wor den door de heer A.H. Verdel, die zitting heeft in tal van be sturen van tuinbouworganisa ties. Verdel voegt hieraan nog toe dat de verouderde kassen met een houten dakconstructie minder licht, dat wil zeggen meer schaduw doorlaten. Het noodzakelijke onderhoud aan de houten roeden van deze kassen is er in het verleden veelal bij ingeschoten. In het rapport van het Minis terie van Landbouw is veel in teressant en alarmerend cijfer materiaal te lezen. Zo blijkt dat 85% van de bedrijven op minder dan 5000 vierkante meter glas staat: volgens het Consulentschap voor de tuin bouw is daarop geen „econo misch rationeel" bedrijf te voeren. Van het areaal kassen is 60% gebouwd met houten roeden. Voor een modern glas- bedrijf varieert de meest ge wenste breedte tussen de 80 en 100 meter. In het oude glas tuinbouwgebied van Roelofa- rendsveen zijn op 66% van het aantal bedrijven de kassen smaller dan 20 meter! Op de overige varieert de kasbreedte tussen de 20 en de 40 meter. De interne ontsluiting is zoda nig onvoldoende dat het me rendeel van de glasopstanden op 73% van de bedrijven niet over verharde paden bereik baar is. Een betonpad van meer dan anderhalve meter in de kassen komt slechts op 5% van de bedrijven voor. De overige bedrijven hebben door ruimtegebrek op de smalle percelen in veel gevallen slechts een smal tegelpad. Westland De jonge milieu-bioloog vindt dat in' het onderhavige rapport onvoldoende wordt ingegaan op de situatie ter plaatse. Hij zegt: „eigenlijk zou iemand moeten onderzoeken wat de échte mogelijkheden van het gebied zijn. Op kleine bedrij ven haal je nooit die resultaten als in het Westland en daarom "zou de teelt in Roelofarends- veen aangepast moeten wor den. Meer nog dan aan kostba re cultuurtechnische oplossin gen zoals de reconstructie is er behoefte aan oplossingen voor bedrijfsvoering van relatief kleine bedrijven. „Waar ik bang voor ben, is dat tuinders verwachten dat al hun proble men uit de wereld geholpen worden met de zo gewenste reconstructie. Echter voor slechts weinigen is deelname aan het reconstructieplan fi nancieel haalbaar", aldus Niko van Brussel. A.H. Verdel geeft hierop als zijn reactie: „Hoe je het ook bekijkt, die reconstructie, daar kun je niet omheen. Er is een grote verscheidenheid aan kleinschalige produkten, die hier oorspronkelijk thuis ho ren. Vooral vanuit West-Duits- land is een nog steeds groeien- Over deze teeltplann£, interessante scriptie vend oor de jonge van de plaatselijke deling, de heer Nico ten. Hij geeft desgevi' zijn mening dat de den van relatief k ven met een gement, plan beslist niet or mogen worden. Maar bedrijven is wel et lengte-breedte-verhoi van de percelen in de toekomst transport te verbeten beids- en energiek^ drukken. Juist een ri tie kan, ook voor met een combinatie en buitenteelt, goede gen aandragen, want tuinderijen hebben ii komst een betere breedte-verhouding 'Nico van Ruiten vi constructie bovendiei j kelijk om de teelt vart behoeftige gewasseruj", rolkassen goede dien den kunnen bewijzei voorbaat uit te sluitei ten se t< :eag 1 s m Dorst gej )wbi 'ger iet 1 mg ;vol ent Ei liet: ijke tèloc ijk z kan Iwijl teL

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4